Scmim op FiaRRee. ROTSMA Van Ouddorp tot De Plaat jZafidschaps/oto 'f HOOPT 000 HEDEN EER CAMERA BIJ De strijd op de Kalimarkt ontbrand. woordigers dezer partij met alle middelen hebben gepoogd, de zaak te doen mislukken. Ook na dat ik een bespreking op het Bureau van het Centraal Comité met den heer Den Ouden en in een schrijven aan de partijleiding gevraagd had maatregelen te nemen, ging men voort op den ingeslagen weg, want, zoo luidde het antwoord: de Hervormde School is overbodig. Ik heb toen gewaarschuwd voor de politieke gevolgen, doch het bleek ,dat de A. R. partij zich ook in deze zaak in dienst stelde van de kerkelijke groep, die er de leiding heeft. De heer A. noemt het de werking eener splijt zwam, wanneer er Hervormde, dus kerkelijke scholen worden opgericht. Hij schijnt te ver geten, dat hij zelf aan een kerkelijke school werkzaam is en dat zeer velen zijner geestver wanten voorstanders van zulke scholen zijn. Al leen uit tactische overwegingen van uitbreiding van eigen invloedssfeer werkt men samen met anderen. Geldt hier misschien: Quod licet Jovi, non licet bovi, m.a.w, wij mogen wel kerkelijke scholen oprichten, maar gij niet Hij houde het ons ten goede, dat wij zelf uitmaken, volgens welke methoden wij de jeugd onzer kerk voor het Chr. Onderwijs kunnen winnen. Indien de practijk zegt, dat alleen een' eigen school kans van slagen heeft, dan dient deze weg gevolgd te worden. De heer A. ontkent blijkbaar ons recht om Hervormde scholen op te richten. Allerlei be schuldigingen werpt hij den stichters naar het hoofd. Wij zijn sluipmoordenaars met een vroom Christelijk kleed, schijnvromen, menschen zon der liefde tot de eeuwige beginselen, doch met veel eigenliefde en zelfzucht, pure egoïsten, jagers naar eigen roem en aanzien', Mammon- dienaarsDaar kunnen we het voorloopig wel mee doen, geloof ik. Ik ben echter niet van plan, me van al deze invectieven ook maar het minste aan te trekken, hoewel een flink deel er van wel voor mij bestemd zal zijn, daar ik te M>id- delharnis als bestuurslid en te Stellendam als hoofd mijn aandeel heb gehad in de stichting dezer scholen. Roem en aanzien was er ove rigens heel weinig aan te verdienen, wel smaad en hoon. Als de 'heer A. denkt, dat wij deze scholen voor ons plezier hebben opgericht, dan geeft hij blijk weinig kennis te dracfen van wat er aan een Schoolstichting vast zit. En wat al die andere fraaie woorden betreft, daarover debatteert men niet, die neemt men voor ken nisgeving aan. Zij illustreeren alleen, welk een verbittering er in sommige kringen tegen deze scholen heerscht. En waarom nu? Enkel en alleen, omdat de Geref. scholen te Middelharnis en Stellendam eenige leerlingen verloren, die op een Hervormde School thuisbehooren. Men neemt ons kwalijk, dat wij de in de Hervormde Kerk gedoopte kinderen opeischen voor onze Hervormde Scholen Wat doen de Gerefor meerden als ze een eigen school hebben Heeft niet A.'s eigen schoolbestuur leerlingen onttrok ken aan de School met den Bijbel te Sommels- dijk, hetgeen hij de Groen van Prinstererschool zoo euvel duidt Eischen zij ook niet voor hun eigen school hun gedoopte kinderen op De heer A. brengt ook de poging van den heer Van der Waal ter sprake van 2 jaar terug. Deze riep in de „Maas" de collega's op tot stichting van een Scholenbond en schreef, dat de verdrietelijkheden, die sommigen hadden ge had door de stichting der nieuwe scholen, geen beletsel mochten zijn. Precies dus het tegen overgestelde van den heer A. En wat bleek tenslotte Dat niet de Hervormden de zaak toen gesaboteerd hebben, zooals de heer A. voor geeft, doch juist de engere geestverwanten van den heer Van der Waal er niets voor voelden Ik heb toen met den heer Van der Waal de zaak besproken en in „Eilandennieuws" er voor gepleit, doch er was geen gang in te krijgen De heer A. heeft dus ook hier de zaken op hun kop gezet. De inzender meent, dat door de actie der Hervormden onherstelbare schade is toegebracht aan het Chr. Onderwijs op Flakkee. We moeten i eerlijk bekennen niet te begrijpen, hoe dit mo- 1 gelijk is. Ik stel voor aan onze tegenstanders van de Openbare School te vragen, hoe zij hier- over denken. Het antwoord zal niet twijfelachtig zijn, gezien de geweldige actie, die men van die zijde tegen' ons gevoerd heeft. Op Stellendam werden 80 kinderen aan de Openbare School onttrokken, die anders nooit naar de Chr. School waren gegaan. En in Middelharnis neemt het aantal, dat de O. S. verlaat, ook langzaam doch zeker toe. Hoe men nu van verlies voor het Chr. Onderwijs kan spreken, is ons een raadsel. Als hij geschreven had: onze Geref. Scholen ver. liezen van hun invloed, dan had hij gelijk gehad, doch het Chr. Onderwijs is daarmee niet iden tiek Naar ruwe schatting behoort nog geen derde deel der leerlingen van de Chr. Scholen op Flakkee tot de Geref. Kerken. Daar nagenoeg alle Geref. kinderen een Chr. School bezoeken, moet uitbreiding van het Chr. Onderwijs dus van Hervormde zijde komen. Voerden w ij geen actie, dan stond derhalve de uitbreiding stop, daar de Gereformeerden, dat leert de praktijk, den greep op de groote Hervormde massa onzer dorpen niet hebben. Tenslotte lanceert de heer A. nog een aantal verdachtmakingen als zouden de nieuwe scholen met ongeoorloofde middelen aan hun leerlingen gekomen zijn. Hij kan dit echter alleen „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid ge- looven" en is dus niet in staat iets te bewijzen. Ik zou echter gaarne zien, dat de heer A. eens waarmaakte, dat wij kinderen met diaconiegeld hebben gekocht en dat wij andere dan princi- pieeie bezwaren tegen de bestaande scholen hebben ingebracht. Wij verhelen onze menschen niet, dat er kerkelijke en theologische verschil punten bestaan, hetgeen nog onlangs Prof. Vis. scher in het Geref. Weekblad overtuigend heeft aangetoond, doch het is voor ons een eerezaak, als wij van minderwaardige practijken worden beschuldigt. Het schijnt, dat „Volksonderwijs" school maakt Alles bijeengenomen, concludeeren we, dat de heer A. en zijn medestanders niet alle Geref. zijn het met hem eens, dat bleek wel ter ver gadering, waar meerderen aanwezig waren en niemand de bezwaren van den heer A. naar voren bracht hun bezwaren tegen de nieuwe scholen overbrengen op den Scholenbond en niet wenschen mee te werken. Het zij zoo. We hopen, dat deze niettemin tot stand zal komen en onder Gods zegen een gunstig resultaat zal afwerpen voor het Chr. Onderwijs. Met dank voor de plaatsing, verblijf ik, Uw dw. dr., A. VAN E|CK, Hoofd der Herv. School, Stellendam. SOMMELSDIJK. Gedurende de maand Juni 1.1. vestigden zich alhier 10 personen, 19 inge zetenen verlieten deze gemeente; 5 kinderen werden geboren, 6 huwelijken werden voltrok ken, terwijl geen enkel sterfgeval plaats vond. De landbouwersknecht L. v. P. had het ongeluk van een voer hooi te vallen. Hij bekwam verschillende inwendige kneuzingen, tengevolge waarvan geneeskundige hulp dringend nood zakelijk was. De Wilhelminabrug dezer gemeente werd in de maand Juni gepasseerd door 17 schepen. Hieronder zijn niet begrepen schepen met abon nement en beurtschepen. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden 1.1. Zaterdag ingeschreven: 6 landarbeiders, 2 transportarbeiders, 1 land bouwersknecht, 1 los werkman en 1 machinist groote vaart. MIDDELHARNIS.f Tot voorzitter der Ge zondheidscommissie is voor een tijdperk van 5 jaren herbenoemd Notaris L. van der Sluys te Dirksland. f Uitslag toelatingsexamen RH.B.S. A. Arends, A. den Hollander, M. de Jager, A. Kerling, W. Roert, R. Tichelman en J. Vrijdaghs, allen wonende alhier; W. van Driel en J. van der Velde, te Sommelsdijk; G. van Gangelen te Dirksland; G. Huisman en M. Kort te Melissant; J. Mijs te Den Bommel. f De bevolking bestond op 31 December 1932 uit 4497" personen; deze vermeerderde in het eerste halfjaar met personen die uit een andere gemeente kwamen met 89 en door ge boorte met 36. Verminderde door vertrek met 103 en door overlijden met 20. De bevolking vermeerderde dus met 2 personen en bedraagt thans 4499 personen. Zaterdagavond werd aan het havenhoofd een vriendschappelijke wedstrijd waterpolo uit gevoerd door V.Z.C. uit Vlaardingen en M.Z.C. alhier, welke eindigde met einduitslag 2—2. Door de stoomboot „Middelharnis" zijn de vorige week de eerste nieuwe aardappelen (200 kisten) vervoerd, met bestemming 's-Gra- venhage. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit dze gemeente werden de vorige week vervoerd 400 H.L. aardappelen. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling ston den de vorige week 3 werkloozen ingeschreven. Woensdag 12 Juli a.s., des avonds 6 uur, zal de motorbrandspuit beproefd worden. A. C. K. had het ongeluk bij het afstappen van de fiets zijn been te kneuzen. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Loop der bevolking in de maand Juni. Ingekomen: Hendrikus Petrus Godri en gezin van Rotterdam, Laurientje Bruggeman van Dirksland. Vertrokken: Maria Jacoba Holleman en Maat je Florijp, beiden naar Den Bommel. Bij publicatie wordt bekend gemaakt, dat op Zaterdag 8 Juli a.s., des namiddags 2 uur, ten huize van den gemeente-geneesheer gelegen heid is tot kostelooze in- en herinenting. Maandagavond j.l. had aan den Stadschen dijk nabij den wegwijzer een aanrijding van twee fietsers plaats. Doordat de voorste persoon geen richting aangaf, reed de achter hem aankomende W. P. van hier tegen zijn achterwiel, met het gevolg, dat beiden' tegen den grond sloegen. Met enkel materieele schade liep het ongeluk af. Voetbalnieuws. Zaterdag j.l. speelde V.V.S. I een wedstrijd te Ooltgensplaat tegen „De Zwervers" aldaar. Eindstand 5—3 voor „De Zwervers". „De Zwervers" II speelde al hier tegen V.V.S. II, stand 3-0 voor V.V.S. Zaterdag krijgt V.V.S. I bezoek van H.V.V. I van Herkingen en gaat V.V.S. II naar H.V.V. II. Donderdag speelde V.V.S. I een wedstrijd tegen £èmbinatie van Flakkee II en III. Na een mooien strijd werd de uitslag 8—7 voor Flakkee. OOLTGENSPLAAT. De weegbrug aan de Kaai is weder goedgekeurd; die aan de Gala- theesche haven is afgekeurd. Het 3-jarig dochtertje van den commission- nair A. H. geraakte spelenderwijze in de volle haven. Nadat het kind een paar malen was ondergedoken, kwam op het hulpgeroep van een broertje de landbouwer A. N. aangeloopen, welke het genoegen mocht smaken het kind be houden op het droge te brengen. Loop der bevolking in de maand Juni. Vertrokken Marie Donkersloot naar Slie- drecht, Pieternella van Everdink naar Voorburg. Ingekomen: Katharina Brands van 's-Graven- zande, Wed. Jan van den Berg van Den Bom mel, Lamberta Verburg van Rotterdam. De timmerman J. Rademaker heeft dezer dagen een struik aardappelen gedolven, waar- aam 52 stuks, w.o. 20 stuks groote. OUDE TONGE. Loop der bevolking in dq maand Juni, Vertrokken Adriaantje van der Veer naar Dirksland, Ewoud P. van der Vliet naar Her kingen, Adriana van der Splunder naar Oud dorp, Sietje Koster naar Middelharnis, Pieter L. Bervoets naar Dantumadeel. Ingekomen Pieter A. van Tilburg uit Oister- wijk. Dirk Eschauzier én gezin uit Leiden, Teuntje E. Nieuwaal uit Ooltgensplaat. Gedurende het steenlossen, verwondde de heer W. Verweij zich zoodanig aan zijn hand, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. A. Holleman, slaagde te 's Gravenhage voor het examen „Gemeente-financiën", afgenomen door de Nederlandsche Vereeniging voor Ge meentebelangen. Het zoontje van den heer L. Fluit, alhier kwam met zijn rijwiel in de Voorstraat te vallen en kwam zoodanig met een paal in aanraking, dat hij een bloedende hoofdwonde opliep. Mej. v. d. Voorde alhier, verleende eerste hulp, waar na hij zich onder behandeling van Dr. Parree moest stellen. De Edelachtb. Heer burgemeester Vooys alhier, is voor de dit jaar te houden examens voor het politie-diploma, die begin September te Amsterdam zullen worden gehouden en uitgaan de van den Alg. Ned. Pol. Bond, wederom be noemd tot lid van de Examencommissie. Gasvergiftiging. In den nacht van Zater dag op Zondag j.l. heeft zich in het huis van den heer A. v. Noord Wz. staande aan de Schoolstraat alhier een gasvergiftiging voorge daan, waarbij gelukkig geen menschenlevens vielen te betreuren. Te 4.30 v.m. werd de fam. gewekt door ge schrei van het jongste dochtertje dat inmiddels naar buiten was geloopen en daar het bewust zijn verloor. Bij nader onderzoek ontdekten de ouders van dat kind dat nog 2 kinderen bewus teloos warén tengevolge van het openstaan van de gaskraan in de keuken, zich bevindende on der het slaapvertrek der kinderen. Terstond werden maatregelen genomen, die bij de kinderen het bewustzijn weer terug deed keeren en zoo liep dit incident dat zeer zeker ernstige gevolgen had kunnen hebben nog be trekkelijk goed af. Bij een nader ingesteld onderzoek bleek dat de kinderen geen nadeelige gevolgen hadden ten gevolge van het inademen van het gas, doch be grijpelijkerwijze waren de ouders der kinderen nog zeer onder den indruk, In de week van 26 Juni1 Juli meldden zich bij den Agent der Arbeidsbemiddeling als werkloos aan28 landarbeiders2 landbouw- knechts2 transportarbeiders en 1 chauffeur, terwijl er in genoemde week 45 personen in de werkverschaffing werden tewerk gesteld. Woensdagavond te 7.30 uur n.t, speelt de korfbalvereeniging „Exelsior" een competitie wedstrijd tegen „Weest Kwiek" uit Middelhar nis op het M.S.V.V. terrein aldaar. Zaterdagavond speelde de voetbalver- eertiging Xerxes II" op eigen terrein een wed strijd tegen D.J.S. II uit Middelharnis, welke wedstrijd eindigde met een 3-0 overwinning voor D.J.S. II. Naar wij vernemen zijn de werkzaamhe den met het leggen der buizen voor de water leiding thans zoo ver gevorderd, dat deze in den loop van de volgende week als geëindigd kunnen worden beschouwd. Nu volgen nog de aansluitingen met de hui zen en na beëindiging hiervan is het wachten op het groote moment, waarna vele ingezetenen zoo reikhalzend uitzien. Maandagmiddag j.l. is een auto bestuurd en behoorende aan den heer A. Taaie te Mid' delharnis, nabij den Molenweg alhier in een sloot gereden. Het voertuig werd door N.V. Pul leman's autobedrijf weer op dèn beganen grond gébracht en zoo liep dit ongeluk behoudens eeni. ge materieele schade, zonder persoonlijke onge. lukken af. NIEUWE TONGE. Onze vroegere dorps genoot de heer A. Kornet, thans op de Kon, Mil. Academie te Breda, slaagde dezer dagen voor het officiersexamen voor Ned. Indië. Loop dér bevolking over de maand Juni, Vertrokken: Gerrit Knops en gezin naar Som melsdijk, Johanna Cornelia Breur naar Dirks land, Cristina Johanna van der Werf naar Naaldwijk. Ingekomen: Wed. A. Knöps-Kievit van Som. melsdijk, Marinus Cornelis Knöps van Sommels dijk, Cornelia Wilhelmina van Alphen van Rot terdam. Bij den heer J. van H. lag een varken dood in het hok. Voor den heer v. H. een schadepost. Door eenige ingezetenen dezer gemeente worden pogingen aangewend om een autotocht te organiseeren voor de ouden van dagen. Op meerdere gemeenten van ons eiland zijn derge lijke autotochten reeds geweest, tot groot ge noegen der oudjes. Zij, die dus voor boven genoemd doel iets voelen, kunnen hiervoor een bijdrage afgeven aan hen, die dezer dagen met een lijst gelden voor dit doel zullen inzamelen. De heer G. Knöps Az. is aangesteld tot agent der R. T. M. voor Nieuwe Tonge en omstreken. Het dochtertje van Mej. M. verloor j.l. Zaterdag een briefje van 25. Dit werd ge vonden door het zoontje van B. V.f welke het de eigenares ter hand stelde. Hij kreeg hiervoor een belooning van0,55. J.l. Vrijdag is alhier de motorbrandspuit geprobeerd. Zij yolde^d (uistekend aan dfe eischen, zoodat men niet ongerust behoeft te zijn wanneer er brand uitbreekt. Onze vroegere dorpsgenoot H. Noordijk slaagde voor het examen M.T.S., afd. A. op leiding Bouwkunde aan de Academie van Beel dende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam. De fairbank bij 'het tramstation is goedge keurd voor de a.s. bietencampagne. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 7 Juli 1933, des namiddags 2 uur (o.t.) Onderwerpen ter behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. Benoeming ambtenaar van den burgerlijken stand. 4. Vaststelling eischen verlofslokalen ingevolge de Drankwet. DIRKSLAND. Tot wegkantonnier aan den weg van het Sas van Dirksland tot Herkingen is benoemd de heer Jl. Zoon te Melissant. Voor déze betrekking meldden zich ruim 90 sollici tanten aan. Bij de door Notaris Van der Sluijs alhier gehouden publieke veiling van een woonhuis aan den Tramweg van de erven van wijlen Mej. de Wed. M. v. d. Baan werd dit ingezet door den heer J. Roodzant op 3500,—. De woning op 'het eind van de Voorstraat en eigendom van de Ned. Herv, Kerk wordt thans afgebroken. De vrijkomende grond zal onbebouwd blijven en het hek van den ingang van het kerkplein worden doorgetrokken. J.l. Vrijdag maakten de leerlingen van de O. L. School een schoolreisje naar Breda en omstreken. De reis werd gemaakt van hier naar Ooltgensplaat per tram en verder tot Dinteloord per motorboot en vervolgens piet autobussen naar Breda. Des avonds haalde Amicitia de kinderen van de tram af. Verleden week werden van hier de eerste aardappelen van dezen oogst (Eigenheimers) verscheept. Dit is een week vroeger dan ver leden jaar. De prijs van 3 cent per K.G. is echter laag, zoodat nu reeds met verlies ver kocht wordt. MELISSANT, Een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente is belegd tegen Woensdag 5 Juli, des nam. 2 uur (o.t.) Op den gehouden schietwedstrijd van ge meenteveldwachters werden de volgende punten behaald: Bolman, leider, 127; Geluk, Den Bom mel, 127; De Vos, Melissant, 122, Viergever, Oude Tonge, 116; Wolfert, Herkingen 103; Uijl, Sommelsdijk, 42; Dirkx, Middelharnis, 104; Van Nieuwenhuijzen, Middelharnis, 82; Van Donk, Stad aan 't Haringvliet, 108 punten. - Door B. en W. dezer gemeente is bekend gemaakt, dat de lijst van inkwartiering geduren de 14 dagen voor een ieder ter inzage is neder- gelegd. HERKINGEN. Tot kantonnier bij den grint weg Sas Dirksland—Herkingen is benoemd de heer J. Zoon van Dirksland. Een 12-tal werkloozen zijn geplaatst bij de werkverschaffing (waterleiding), terwijl nog een 5-tal staan ingeschreven bij de arbeidsbe middeling. Ter secretarie zijn verkrijgbaar gesteld de groote vischakten voor 7,50 en de kleine voor 1. Wcfensdag 5 Juli zal er gelegenheid zijn ten gemeentehuize voor kostelooze inenting door dokter Huisman. Vorige week zijn de eerste nieuwe aard appelen van dezen oogst per beurtschipper ver zonden. Prijs zeer laag, wat voor den komenden oogst weer niet bijzonder veel belooft. Vrijdag 7 Juli hopen de leerlingen van de bijzondere school (hoofd Van Hekezen) een schoolreisje te maken naar Rotterdam onder leiding van het personeel. Op 't programma voor dezen dag staat ook een bezoek aan de Dier gaarde. GOEDERBEDE. Visschérij. De garnalen- visschers vingen de vorige week gemiddeld 70 kilo per dag en per vaartuig. De Noordzeevis- schers besomdën van 25 tot 180 per vaar tuig. De Noordzee-visscher C. van Huizen had een schade van ongeveer 100 aan zijn visch- tuïg. In de weide van H. Lodder lag een paard dood. De eigenaar er van was Van Putten van Dirksland. Maandagochtend kwam het 5-jarig zoontje van D. Orgers in de volle achterhaven terecht. Het knaapje was zeker verdronken, doch ge lukkig was de havenwerker J. Luime in de nabijheid, die hoewel hij geen eerste klas zwem mer is, gekleed te water ging en hem behouden op het droge bracht. Ze kwamen er beiden met een nat pak af. Hulde aan dezen koenen jeug digen redder. Ingekomen over de maand Juni: Leentje Tanis-Nieuwlander van Rotterdam en' G. W. Olter van Avereest. OUDDORP. Als een zeldzaamheid kan ge meld worden, dat bij A. van 't Geloof in zijn bloementuin een Hortensia staat, hoog 2 M., omtrek 12J^ M., middellijn 3 M. 78, die 800 bloemen draagt. Wel de moeite waard dit mooie exemplaar te zien. In de 3 weervisscherijen werden vorige week geen zalmen gevangen. De zeevisschers hebben van 80 tot 100 besomd. De garnalen- visschers met de zeilscheepjes vingen van 40—50 kilo garnalen per dag en per schuit; de motor visschers hadden van 80—100 kilo per dag: alles werd afgeleverd aan de pellerijen voor 10 cent per K.G. Door den Minister van Landbouw is de commissie inzake de steunverleening suikerbie tenteelt gemachtigd maatregelen te treffen voor de garantie-regeling oogst 1933. De uitkeering steun zal zoodanig zijn, dat voor 1000 K.G. normale bieten een bedrag aan de telers wordt gegarandeerd van 11 per 1000 K.G. netto, alleen voor de bieten, die een gehalte van 17 hebben. Dezer dagen is van C. Grinwis een groot varken bezweken en moest onder politietoezicht worden begraven. Wel een groote schade, daar het dier niet was verzekerd. Van P. Kaptijn is een varken bezweken, wat een groote schade is. De Mannenzangvereeniging uit den Oost- dijk zal a.s. Woensdag een reisje maken naar Goes. Thans definitief opgericht. Zaterdagmiddag werd in het Koor van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis een vergade ring gehouden, waarop een Scholenbond defini tief werd opgericht. In zijn openingswoord laat de voorzitter, Ds. v. d. Wal te Dirksland uitkomen, dat hij geen fusie met Voorne en Putten maar een federatie het beste acht. Spr. komt vervolgens tot het ingezonden stuk van den heer Autsema in de „Miaas- en Schel debode" over den scholenbond, in welk stuk zware beschuldigingen worden geuit, alsof de menschen in Hellevoetsluis een steen zouden hebben willen aandragen voor den bouw van een huis, dat tegen zichzelf verdeeld is. Volgens spr. heeft de heer A. geen doorslaan de argumenten voor deze bewering. Wat het geval-Stellendam betreft, heeft spr. de geschiedenis zelf mede gemaakt als voorzitter van het schoolbestuur. Mlen kan bezwaren hebben, dat er naast een Christelijke school nog een Hervormde school is opgericht, tegen dé wijze waarop propaganda is gevoerd, zijn geen bezwaren in te brengen. Het geval-Middelharnis ken ik minder en daarover kan ik dus niet spreken. De bewering als zou er op Goeree en Over- flakkee geen samenwerking plaats kunnen vin den, acht spr. onjuist. Inderdaad de Flakkeeë- naars zijn een tikje materialistisch, maar dat ze slechter zouden zijn dan andere menschen wil ik ze niet aangewreven zien. Flakkee vormt wat de toestand over het ge- heele land genomen betreft, geen uitzondering. De bedoeling van den Scholenbond is „Ge- trennt marschieren, vereint schlagen". Willen wij een zoo groot mogelijke actie uit kunnen oefenen tegen het openbaar onderwijs, dan moe ten wij niet gescheiden en ten koste van ons zelf, maar gezamenlijk optrekken. Ondanks bepaalde mentaliteiten moeten wij toch één doel voor oogen houden en wij moe ten niet generaliseeren. Ik ben, aldus spr., voorzitter van de Herv. School in Stellendam, maar ook voorzitter van een gemengde school als de U.L.O.-school in Middelharnis. Dat behoeft geen verhindering te zijn. Spr. wijst er tenslotte op, dat deze vergade ring de volgende vragen te beantwoorden heeft Is een' Scholenbond beslist wenschelijk en is Flakkee groot genoeg of moet samengewerkt worden met Voorne en Putten De heer v. d. Poel van Sommelsdijk vraagt of het voorloopig bestuur zich al verge wist heeft of alle scholen mee willen doen. De Voorzitter merkt op, dat deze ver gadering daartoe juist dient. De heer v. d. Poel deelt mede, dat 'hij den secretaris van zijn bestuur gesproken heeft, die namens het Bestuur gezegd had, dat zij er wei nig voor gevoelen. En ik zelf 'ben er ook geen heftig voorstander van. De heer v, d. Heuvel van Ooltgensplaat merkt op, dat dan eerst de bezwaren van den heer van der Poel uit dén weg moeten worden geruimd. De Voorzitter wijst er op, dat in Hel levoetsluis nog geen bezwaren gehoord zijn er dat men er zich door unaniem voor verklaard had. De heer v. d. Poel antwoordt, dat het be stuur openbare propaganda niet gewenscht acht. Er worden 2 ouderavon den gehouden per jaar. Onze ervaring ishoe meer propaganda er gemaakt wordt, des te min der resultaat. De Voorzitter: Zelfs de varkens doen dat ook. (Vroolijkheid). De heer v. d. Poel wijst er op, dat dé men taliteit van bepaalde streken daar niet geschikt voor is. Jaren geleden is er trouwens een Scho lenbond geweest. De heer Verheul was er ook bij. Er werd een bestuur gekozen maar er is niets meer van gekomen. Men kan veel beter op een listige manier de menschen vangen. Oprecht als de duiven en listig als de slangen. De heer Klein van Ooltgensplaat wijst op het hoofddoel van den bond de verdieping van de beginselen bij de ouders door de verspreiding van de Unieblaadjes. De ouders moeten weten waarom zij hun kinderen naar de Christelijke school sturen. De heer v. d. Poel: Dat is in de eerste plaats de taak van den predikant De heer v. d. Heuvel vraagt naar een re glement van den Scholenbond. De heer van Eek van Stellendam leest het reglement voor van den Hoekschewaard, De heer Ho ge weg van Stad aan 't Ha ringvliet merkt op, dat hij er veel voor voelde als de propagandanummer één was. Spr. is met hetgeen over de verdieping van de begin selen door den heer Klein gezegd is, niet eens. Dan komt juist aan de orde wat wij op onder wijzersvergadering moeten bespreken. En een onderwijzersbond is hier geweest! Spr. gelooft dat de scholenbond dan ook in 'het water zal vallen. Vooral als de bespreking van paedago- gische vraagstukken voorop wordt gesteld. Daar krijgt men geen belangstelling voor Ds. van Evert van Hellevoetsluis is het daar niet mee eens. Spr. heeft eens een school dag meegemaakt, die zeer interessant was en ook door ouders zeer toegejuicht werd. De heer Hogeweg: Ja, predikanten mo gen misschien graag paedagogische onderwer pen hooren, maar onze bestuursleden gaan lie ver naar de „juun". De heer Klein: Herinnert u zich nog de sectievergadering in Ooltgensplaat. Was daar geen belangstelling voor De heer H o g e w e g Ja, daar lagen ze achter mij te slapen als ossen. Is het niet waar mijnheer van der Veere? De heer v. d. Veere knikt toestemmend (Vroolijkheid). De heer Brab|er zegt, dat het geheele Bestuur uit Oolgensplaat vanmiddag hier is en dus niet bij de juun zit. (Vroolijkheid). De heer Hogeweg: Dat is dan een uit zondering. Al is dat in Ooltgensplaat zoo, dan is het niet overal zoo. Het beste bewijs van mijn stelling is, dat er maar heel weinig menschen uit het heele eiland zijn vanmiddag. Vervolgens wordt nagegaan hoeveel scholen zich aan zullen sluiten op deze vergadering. De Qroen van Prinstererschool, de Herv. School te Stellendam, treden toe als leden van den Scholenbond. De overige scholen zullen de zaak nog eens bespreken. De heeren van Eek en v. d. Heuvel maken bezwaren tegen samenwerking met Voor ne en Putten. Ds. v. d. Wal acht federatieve samenwer king het beste en stelt voor deze vergadering te sluiten, waarna na afloop een commissie kan worden samengesteld, die deze zaak onderzoekt. Er zal binnenkort nog een vergadering wor den gehouden, waarop dan definitief beslist zal worden of al dan niet niet Voorne en Putten samen zal worden' gewerkt. Ds. van Evert eindigt met dankgebed. INTERESSANTE GEGEVENS OVER DE SPAANSCHE KALI-INDUSTRIE. Een besparing van ruim een millioen gulden voor den Nederlandscben landbouw II. Ejen groot aantal zeebooten, varieerend tus- schen 2000 en 6000 tons kalizouten werden dan ook van Barcelona naar de Hollandsche havens: Rotterdam, Delfzijl en Terneuzen gedirigeerd. De hoedanigheid van het zout bleek zeer mooi te zijn. Wegens het geringe magnesium-gehalte was het groote bezwaar van hard-worden tijdens den opslag vrijwel geheel uitgesloten. De verkoop geschiedde verder geheel onder dezelfde garanties als te voldoen aan de eischen van den Codex voor Meststoffen. Er werden tot April 1933 reeds ca. 50,000 ton ruwe kalizouten in den vorm van kainiet 14—16 kali-bemestingszout 20 en kali- bemestingszout 40 uit Spanje hier in Holland ingevoerd en in consumptie gebracht, en de aanvoer gaat nog steeds voort. Het Syndicaat moest dezen import met leede oogen aanzien. Zijn belang hiertegen hetzelfde jaar iets ondernemen, was betrekkelijk gering, daar de groote verkoop aan zijn importeurs, zooals gebruikelijk, in de zomermaanden reeds had plaats gehad, toen men zich van de Spaan- sche concurrentie nog geen voorstelling kon maken. Er was buitendien een baisse-garantie gegeven, welke den koopers voor verliezen op onverkochte voorraden vrijwel vrijwaarde. Het bleek echter reeds tegen het einde van het vorige bemestingsseizoen, dat het Syndicaat in deze politiek van lijdelijk toezien bij de volgende campagne niet zou volharden. De groote onzekerheid voor het Syndicaat was ech ter of de Viska ook in het bemestingsjaar 1933- 34 in staat zou zijn den import uit Spanje te continueeren, of zelfs verder uit te breiden. Toen men langzamerhand zekerheid begon te bekomen, dat de band tusschen de Viska en Spanje een van langeren duur was, begonnen voorbesprekingen, om te trachten, hetzij recht streeks met producenten, dan wel met de Viska Nederland een overeenkomst te treffen. Het Syndicaat bleek de Spaansche productie capaciteit ver te onderschatten, althans er werd geen basis voor samenwerking gevonden, daar er voor Spanje, in verhouding tot haar gunstige situatie, een veel te klein aandeel in den afzet overbleef. Zelfs een dreigement, den concurren tiestrijd aan te binden, mocht de Spaansche producenten er niet toe doen besluiten, zich naar de wenschen van het Syndicaat te voegen en met een in verhouding tot haar zeer sterke positie veel te kleine percentage in de wereld consumptie genoegen te nemen. Op zichzelf hadden deze besprekingen ook daarom, wat betreft de Hollandsche markt, een betrekkelijk weinig effect, omdat zooals reeds gezegd, Spanje toch reeds voor langen tijd aan de Viska hier in Holland gebonden was. Het is overigens zeer verklaarbaar, dat de Spaansche producenten op hun stuk blijven staan. Hun positie is n.l. dermate gunstig, dat het hen zeer gemakkelijk is hun concurrentiestrijd met het Syndicaat vol te houden. Het Syndicaat toch omvat een zeer groot aantal mijnen in Duitschland, de Elzas en Polen en een kleine mijn in Spanje (Suria). Van deze ca. 250 mijnen zijn slechts de ca. 140 best en goedkoopst werkende mijnen in 'bedrijf.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2