h O ROTSMA Kit Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. i- >1 t U ij f! t If I zullen bereiken, geloof ik niet. De verlichting alleen moet van ons uitgaan. De heer VAN NIEUWAAL: Welke kleur heeft het licht De VOORZITTER: Groen, zooals bij Den Bommel. De heer VAN ES vraagt of er geen licht kan komen, dat automatisch aan en uitgaat. De VOORZITTER: Dat gaat m t gas, maar dit is een petroleumlicht. Vervolgens worden de verdere ingekomen stukken afgehandeld. Ingekomen is van het Prov. Bestuur de reke ning 1931 van de Bewaarschool, welke werd goedgekeurd. Batig saldo is 223,02. De rekening zal worden doorgezonden naar het bestuur van de school. Nagezien zijn de boeken en kas van den gemeenteontvanger. In kas was 1586,06. De boeken werden in de beste orde bevonden. Ingekomen is het verslag van de gasfabriek Oost-Flakkee. De gemeente is 117,86 schuldig. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is het verslag van de Gezondheids commissie. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarbij medegedeeld wordt, dat niet accoord kan worden gegaan met den ontruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woningén. B. en W, hebben telefonisch de zaak nog eens met de Griffie besproken. Het resultaat is, dat de inspecteur voor de volksgezondheid hier komt kijken. De VOORZITTER: Ejr zijn geen andere woningen, dus zouden de menschen op straat moeten worden gezet. Afgewacht zal moeten worden wat de inspecteur er van zegt. Ingekomen is de exploitatie-rekening van de Pieter Biggestraat. De uitgaven bedroegen 6458,44 Het Rijk vergoedt daarvan 5499,66, zoodat ten nadeele van de gemeente komt 958,78. Het bedrag van achterstallige huur is 826,50, terwijl enkelen in huurstaking zijn gegaan. De VOORZITTER merkt op, dat deze men schen nog met alle wettelijke middelen gewaar schuwd zijn. Gelukkig hebben nog velen hun verstand gebruikt en zijn teruggekrabbeld. De manier van veler optreden is meer dan ergerlijk. Spr. wil geen personen noemen om hen, hoewel onverdiend, nog te sparen, maar wilde er gaarne iets van in 't openbaar zeggen. Ingekomen is een schrijven van A. den Braber, waarin hij vraagt om verlaging van de huur voor zijn woning. De VOORZITTER merkt op, dat van onwil hier geen sprake is. Iedere week betaalt adres sant 2,25, als de Raad dit goed vindt, maar meer kan hij niet betalen. B. en W. stellen voor die verlaging niet te verleenen. Wel wil len zij dit bedrag ontvangen als afkorting van de achterstallige huur. Eveneens is zoo'n verzoek ingekomen van A. Dulleman. Deze man heeft echter reeds ver mindering van huur gehad. Ook is een verzoek in dien geest ingekomen van C. van Dam Wz. De VOORZITTER wil hieraan geen woord wijden, aangezien deze man tot de huurstakers behoort. Ingekomen is een schrijven van A. v. d. Tol, de weger van weegbrug no. 1, die vraagt om verhooging van salaris. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een schrijven van den Algem. Bouwarbeidersbond, voorzitter S. Beijer, waarin gevraagd wordt de bouwarbeiders niet meer in de werkverschaffing te plaatsen, maar een steun regeling voor hen in te stellen, omdat zij dit grondwerk niet kunnen. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer HOKKE: Zijn er nog in de werk verschaffing De VOORZITTER: Een paar. Werk hebben we niet voor ze. De heer HOKKE wijst op den slechten toe stand van de Prins Hendrikstraat en de Juliana- straat. Spr. vraagt of daarin geen verbetering kan worden aangebracht door metselaar Van der Welle. De VOORZITTER wijst op de gemeentekas, maar zegt toe den Minister om steun te vragen. Een bezwaar is, dat zoo het werk uit de handen gehaald wordt van hen, die het thans doen. Wij laten het altijd zooveel mogelijk door Jaap doen en doen we dit, dan komt de jongen van Vos weer in de werkverschaffing. En als het gedaan moet worden, moet het heelemaal op nieuw. De heer HOKKE: Maar die putt'en kunnen er toch alvast uitgehaald worden. De VOORZITTER: Dat is niet voldoende. Ik zal er met den Minister over correspondeeren. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een schrijven van Mej. J. Hot ting Ld. om ondersteuning, aangezien haar gezin anders moet vervuilen. B. en W. stellen voor, aangezien dit een zaak voor het Burgerlijk Armbestuur is, af wijzend op dit verzoek te beschikken. Aldus wordt beslotfen. Ingekomen is een schrijven van A. J. van Oosterom, dat hij wegens drukke werkzaam heden bedankt als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. De commissie zal een aanbeveling inzenden voor een opvolger. Het schrijven wordt voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is een schrijven van de Gezond heidscommissie, dat de bijdrage voor de ge meente is gesteld op 106.01. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld wordt het suppletoir kohier hon denbelasting. Er zijn 10 nieuwe aanslagen tot een gezamenlijk bedrag van 35. Aan de orde zijn voorts de reclames over den schoolgeldaanslag. Verlaging wordt toegestaan aan den heer J. M. Verrije te Achthuizen, omdat hij stukken kan overleggen, waaruit blijkt, dat hij van de 7e naar de 5e klasse is verplaatst; aan Jansen te Haarlem wordt ontheffing verleend, omdat hij stukken kan overleggen, waaruit blijkt, dat hij werkloos was en steun trekt; aan Kinkenberg te Ooltgensplaat wordt vrijstelling van schoolgeld verleend, omdat hij geen inkomsten heeft; aan P. L. Kloet wordt ontheffing verleend wegens werkloosheid; aan R. van Gent evene'ens; aan A. J. Korteweg wordt verlaging van schoolgeld verleend; aan J. Pieterse van Nieuwe Tonge wordt verlaging van schoolgeld verleend, om dat hij van de 8e n&ar de 5e klasse is gekomen; aan J. v. d. Wal wordt ontheffing verleend, omdat hij werkloos is; aan W. van Kempen wordt verlaging verleend, omdat hij van de 12e naar de 7e klasse is gekomen. B. en W. stellen voor enkele wijzigingen in de verordening inzake de benoembaarheid van veldwachters. Aldus wordt besloten. Aan de orde is de vaststelling van de subsidie voor de bijzondere school en de R. K. School ingeviolge art. 101 en 103 der L. O. wet. De R. K. school heeft recht op 3677,80. Ze heeft een voorschot ontvangen van 2475,11 en krijgt dus nog 1202,69. De bijzondere school heeft recht op 3603,80. Ze heeft reeds in voorschot ontvangen 2591,32 pn krijgt dus nog 1012,48. Daarbij ontvangt 1 deze school nog subsidie voor een Engelschen cursus, welke drie maanden is gehouden, en wel 82,25. Aldus wordt besloten. Enkele af- en overschrijvingen op de begroo- ting wiorden goedgekeurd. De VOORZITTER deelt mede, dat in 1932 de, uitgaven voor de gemeente 'bedroegen 39,262. De toestand is nog erger geworden, zoodat dit bedrag in 1933 wel 40,000 zal wor den. Geen begrooting daarop is ingesteld. Daar komt nog bij het woningtekort van 11,780. Voor de werkloozenzorg zal ongeveer 32,000 uitgegeven moeten worden, waarvan het Rijk 75 betaald, zoodat er daarvoor toch nog een groot bedrag voor de gemeente overblijft. Spr. is bij de Prov. Griffie de zaak gaan bespreken, die de gemeente aanraadt niet bij het Rijk aan te kloppen omdat daar ook niets te krijgen is, maar een leening te sluiten voor de werfdoozenzorg. Niettegenstaande de toestand niet goed is, zullen we, aldus spr., toch dien kant op moeten. In den mobilisatietijd is dit ook geschied en de werkverschaffing kunnen we niet stopzetten. We kunnen niet zeggen tegen de honderd werk- loozen: Gaat heen en wordt warm. Het Rijk verleent ons bij de werkverschaffing 75 voorschot en wat we hebben, krijgen ze niet zoo gauw terug. Spr. stelt voor een geldleening aan te gaan van 6300. De heer HOBBEL: Bij wie en hoelang De VOORZITTEfR: Dat kunnen we aan 't eind van 't jaar zien. Misschien weet u dat zelf wel. 't Mooiste is, dat u er zelf wat over te zeggen hebt. We wilden de leening aangaan voor den tijd van tien jaar. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN: De genen, die bij de werkverschaffing zijn, zijn dat werkelijk werkloozen Wordt er wel voldoende gecontroleerd De VOORZITTER Vroeger was er een cgmmissie, die tot toelating besloot. Op 't oogen- bjik beslist de inspecteur en enkele vragen aan den werklooze zijn gesteld. Van de honderd is er misschien 2 a 3 dat er niet in hoort. Wat wel fnuikend is voor de bevordering van de werkloosheid is de uientelerij op den derden. 250 H.A. wordt op die manier bewerkt, 's Mor gens om 4 uur is er een uittocht naar het land. De menschen werken daar en komen overdag in de werkverschaffing. Dit bevordert de werk loosheid in ontzettende mate. We zullen tot andere maatregelen over moeten gaan. De heer VAN NIEUWENHUJZENDe in lichtingen, die door de werkloozen verstrekt worden, blijken 'van 100 gevallen, 95 onjuist te zijn. De VOORZITTER: Nu hebben we het an ders gedaan. Thans wordt den werkgevers om inlichtingen gevraagd. Hoeveel uien geteeld, aan wie verkocht, welke werknemers enz. Zoo krijgt m|en een juisten kijk op de zaak. Spr. merkt op, dat het best kan wezen, dat de arbeiders geen cent er van trekken. Wanneer de uienprijs laag blijft en er niets verkocht wordt, hebben ze den geheelen zomer voor niets gewerkt. Per slot van rekening wordt het echter een speculatie met het geld Van de gemeente en het Rijk. De werkloo zenzorg bedroeg in 1932 9000. Dit jaar wan men hiervoor rekenen 14,500. Spr. stelt ten slotte voor de leening van 6300 aan te gaan aan het eind van dit jaar. Aldus wordt besloten. Aan de orde is de goedkeuring van de reke ning 1932 en begrooting 1933 grintbaan over den Langstraatschen dijk. De heeren BRINKMAN en VERMAAS con- tfoleeren de rekening en bevinden haar in goede drde, waarna de zaak goedgekeurd wordt. Dan wordt de commissie tot het nazien van de rekening 1932 op dezelfde wijze als altijd geschiedt benoemd. De heer HOKKE stelt bij de rondvraag de vraag, waarom niet regelmatig boter verstrekt wordt aan de behoeftigen van deze gemeente. De VOORZITTER antwoordt, dat om hier- Mjoor dn aanmerking te kunnen komen, drie maan den steun getrokken moet zijn. Dan moet het gezin van den steuntrekkende uit 5 kinderen bestaan. Alle armlastigen hebben er dan recht op. De heer HOKKE vraagt vervolgens wanneer de gelegenheid opengesteld wordt door het steun comité om steun te kunnen ontvangen. De VOORZITTER geeft daartoe het woord ^an de heeren van het crisiscomité. Weth. WALING zegt, dat er 138 in kas is en dat het hem beter lijkt, dat in het najaar en dp den winter steun wordt verleend. Thans is het nog niet zoo noodzakelijk. Willen ze echter rtu komen, dan is het ook goed. De VOORZITTER: Het crisiscomité zal dus met de wenschen rekening houden. De heer BRINKMAN vraagt of de gemeente veldwachter er niet voor kan zorgen, dat werk jes, die mede door spr. in de gemeente zijn opgeknapt, niet vernield worden. De VOORZITTEjR zegt dit toe. Spr. deelt vervolgens mede, dat met de ophooging van de RietveldsChe kade nog niet begonnén is. De Ingelanden hebben goedgekeurd 10 van de kosten bij te dragen tot een maximum van 1100. B. en W. hebben daarmee genoegen genomen en dit het Ministerie medegedeeld. Het Rijk wil 90 van del oonen der arbeiders betalen onder de volgende voorwaarden: a. al leen werklooze hoofden van gezinnen komen in aanmerking; b. er wordt gewerkt bij een ac- coord/loon van 22 dent per uur gemiddeld; c. bij regenverlet tellen de eerste drie uren niet mee en bedraagt ihet uurloon 18 cent; c. de kosten voor dagelijksche leiding komen voor rekening van het polderbestuur, hetgeen op 30 per week zou komen. Wordt er tien weken gewerkt, dan zijn de onkosten dus 300 hooger. Spr. had zich direct met den voorzitter van het polderbestuur in verbinding gesteld, die echter het aanbod om laatstgenoemde voorwaarde af wees, zoodat de plannen in duigen vielen. De 300 hadden er ook nog wel bij gekund. De geme'ente mag dit niet betalen, op gevaar af, dat het Rijk zijn subsidie inhoudt. Thans hebben B. en W. gevraagd om een nog hoogere rijks- Subsidie. Tot dusver is nog geen antwoord ont vangen. De heer HOBBEL vraagt hoe over het stand punt van den heer Breeman: de sloot langs het Weespad zonder rioleering te dempen, gedacht wordt. De VOORZüTTBR merkt op, dat vanaf de Geref. Kerk tot aan het sluisje gedampt kan worden als er een put wordt aangebracht voor loozing. Voor verdere demping zou de Diaconie van de Ned. Herv. Kerk bij moeten dragen in de kosten. De gemeente-opzichter acht echter rioleering noodzakelijk, terwijl rioleering volgens den heer Breeman niet noodig is. Met alle Waardeering voor de kennis van den adviseur van den heer Hobbel, zijn wij toch van mee ning, dat hij niet oordeelen kan, omdat hij met de ligging van de rioleering niet op de hoogte is. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN wijst op den ontzettenden stand. Spr. was er gister avond. Alles moet potdicht gehouden worden in de huizen. De heer VAN ES is overtuigd van de nood zakelijkheid V3n demping van de sloot, maar acht de sloot, die er achter ligt, nog veel nood zakelijker, omdat die de eigenlijke verwekker van den stank is. De heer BRINKMAN: 't Is verschrikkelijk De VOORZITTER: Het is ook dringend noodzakelijk, dat die sloot gedempt wordt, maar met deze kunnen we alvast beginnen. De heer BRINKMAN: De achtersloot kan zonder rioleering gedempt worden. De VOORZITTER: De pogingen, die ik indertijd gedaan heb, zijn gestuit op den onwil van Frangcase. Ze maken bet' echter zelf zoo smerig, omdat ze er alles maar in gooien. We moesten het van 't najaar in de werkverschaf fing dicht kunnen laten gooien. De gemeente kan het niet betalen'. Misschien zou de diaconie de helft kunnen betalen voor de demping en rio leering van de sloot vanaf het sluisje. De heer VAN GURP: Bij den aanleg van de grintpaadjes was echter veel te laag geraamd. Het zou 500 kosten en het kostte 967. Als het hier ook zoo maar niet is. Als men maar niet denkt: ze betalen er toch wel bij 1 De VOORZITTER: Het is ook het belang van de diaconie en de begrooting zal zuiver opgesteld worden. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN klaagt er over, dat het grintplein bij de school in de Langstraat nog steeds niet is opgeknapt. Het hoofd had er over geklaagd. De VOORZITTER antwoordt, dat aan alle wensChen is voldaan, behalve het grint, hetwelk geld kost. Spr. wijst op, dat de heer Van Houten wel eens meer aanmerkingen maakt, die niet geheel rechtvaardig zijn. De heer van Hou ten heeft dit zelf erkend: hij was toendertijd niet voor 100 De heer VAN NIEUWENHUIJZEN: Tegels kan de openbare school niet krijgen, die heeft de christelijke school wel. De VOORZITTER: Die hebben ze uit eigen zak betaald. Daarna gaat de Raad over in geheime zitting. SOMMELSDIJK. De langs de hui2'en 1.1. Zaterdag gehouden collecte door bloemjesver- koop voor Zonnestraal heeft opgebracht 31,71. Mej. E. V. had het ongeluk van haar fiets te valllen. Hierdoor bekwam zij een hersen schudding benevens inwendige kéneuzingen. Ge neeskundige hulp was gebiedend noodzakelijk. L.l. Zaterdagavond 'werd een dronken leurder ter ontnuchteringen' in het arrestanten lokaal opgeborgen. Proces-verbaal werd opge maakt. - De heer J. Knape Azn., benoemd tot lid van den Raad dezer gemeente in de plaats van den heer T. van den Doel Jzn., die als zoo danig bedankte, heeft zijne benoeming aange nomen. MIDDELHARNIS. Onze dorpsgenoot de heer A. van den Berg Bzn., ambtenaar ter gemeente secretarie van Dirksland, slaagde 1.1. Maandag te 's-Gra venhage voor het diploma gemeente administratie. Op Donderdag 29 Juni zal voor belang hebbenden ten huize van dokter Arends koste loze in- en herinenting praats hebben. De dekknecht Holleman van de Middel- harnissche Stoomboot had tijdens zijn werkzaam heden het ongeluk zijn pols te breken. De vrouw van H. v. d. Velde had het ongeluk in glas te vallen. Zij verwondde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Bij den correspondent der Arbeidsbemidde ling hebben zich 64 personen als werkloos doen inschrijven. Het dochtertje van J. Blok had bij het spelen het ongeluk te vallen. Zij verwondde haar arm, die daarna begon op te zetten. Na medische hulp ingejoepen te hebben, constateer de de dokter bloedvergiftiging. De heer P. de Vries, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Meppel. Zijn opvolger als lid van den gemeenteraad is no. 2 van de lijst, de heer G. v. d. Kooij Wz. Onze dorpsgenoot, de heer W. van Beek, is voor de vereeniging van leeraaren geslaagd voor het examen van boekhouder. STAD AAN T HARINGVLET. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling stonden gedurende de week van Maandag 19 tot en met Zaterdag 24 Juni 2 werkloozen ingeschreven. De Vrijdag j.l. gehouden collecte voor den Gewapenden Dienst heeft in deze gemeente op gebracht 5,93. Gedurende de vorige week werden van uit deze gemeente vervoerd 600 H.L. aard appelen. De echtgenoote van C. A. had het ongeluk een ketel kokend water over haar hand te krij gen, waardoor zij haar hand ernstig verbrandde. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Gedurende het tweede kwartaal 1933 zijn ter gemeente-secretarie 3 aangiften voor huis- slachting gedaan. DEN BOMMEL. Vorige week werden van deze haven vervoerd 953 H.L. aardappelen. Vrijdagmorgen omstreeks II uur geraakte van den landbouwer M, Melissant een rund in een aan de wei gelegen1 sloot. Na heel veel moeite mocht het gelukkèn hét dier op het droge te brengen. Het zoontje van den heer C. B. alhier had het ongeluk een zware kist op zijn voet te krijgen, zoodat deze ernstig gekneusd werd. - Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 70 werkloozen ingeschreven, daarvan zijn er 43 bij de gemeentelijke werkverschaffing ge plaatst. De vorige week in deze gemeente gehouden collecte voor den Gewapenden Dienst heeft opgebracht 5,21. Maandagavond werd onze gemeente in opschudding gebracht door het gerucht, dat er een1 kind verdronken was in de sloot aan den Oostdijk. Bij nader onderzoek bleek het bericht op een vergissing te berusten, daar het verdron ken gewaande jongetje aan het voetballen was. OOLTGENSPLAAT, Hedennacht om 12 uur werden de bewoners opgeschrikt door het blazen op dén' brandhoorn en het rijden der motorspuit. Het bleek, dat het woon- en winkelhuis bewoond door P. Hokke aan den Molendijk in brand stond. De woonkamer en zolder zijn gedeeltelijk uitgebrand. Omtrent de oorzaak is ons niets bekend. De motorspuit verrichtte goede diensten. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht 16,83^. Onze dorpsgenoote Mej. N. E. Hartman slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het ingenieurs-examen Scheikunde. OUDE TONGE. Onze plaatsgenoot de heer A. J. Boom, kantonnier aan de Provinciale wegen, is in gelijke betrekking overgeplaatst naar MSelissant. Bij den heer Joh. Hagen alhier is een post duif aan komen vliegfen, waarvan in de ring de navolgende, teekens voorkwamen: X 3 c 17454 - 1933. Bij een val verwondde W. 't Hart zich zoodanig aan zijn arm, dat hij zich onder be handeling van dokter Esehauzier moest stellen, terwijl eveneens de heer Stoutjesdijk, wiens arm door een ongeval uit de kom was geraakt, zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Woensdagavond werd op de Kaal alhier een concert gegeven door de muziekvereeniging „Vooruit'' met medewerking der muziekvereeni- gingen „ApoIIo" uit Nieuwe Tonge en „Tot Nut en Genoegen" uit Melissant. Genoemde vereenigingen, staande onder leiding van dir. Van Balen, kunnen op een zeer goed geslaagden avond terugzien, die begunstigd door het mooie weer voor vele belangstellenden werd bijge woond. Van deze gelegenheid werd door de vereen. „Vooruit" tevens gebruik gemaakt om ten bate van de kas een speldjesverkoop te houden, waartoe enkele dames zich belangeloos hadden beschikbaar gesteld. D opbrengst van de collecte voor den gewapenden dienst in deze gemeente bedroeg 1 '.74. De uitslag van de korfbalwedstrijd Thor- Excelsior, gespeeld te Dirksland luidt 3^2 voor Excelsior. In de week van 1824 Juni meldden zich bij den Agent der Arbeidsbemiddeling als werkloos aan28 landarbeiders, 2 landbouw- knechts2 transportarbeiders I chauffeur en 1 timmermanterwijl er in genoemde week 36 personen in de werkverschaffing werden te werk gsteld. NIEUWE TONGE. Bij den Agent der Ar beidsbemiddeling stond de vorige week één werklooze ingeschreven. De vorige week werden van hier 200 H.L. aardappelen vervoerd. Bij het verrichten zijner werkzaamheden had A. v. d. B. het ongeluk zijn hand zoodanig te bezeeren, dat. hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. Door de slagers is het rundvleesch met 10 ct. per K.G. verlaagd. DIRKSLAND.* Zaterdagavond speelde de Korfbalclub Thor van hier een competitie-wed strijd tegen de Korfbalclub „Excelsior" van O. Tonge. Deze wedstrijd werd door laatstgenoem de club met 32 gewonnen. MELISSANT. Bij de gehouden afslag van het woonhuis, staande aan den Nieuwenweg, en toebehoorende aan wijlen A. v. d. Werf Sr. is dit aangeloopen. Het woonhuis is ondertusschen verhuurd aan Joh. Roodzand. Bij verkooping bij opbod van de tweede hypotheek groot 4500 op het pand aan den Molendijk heeft 285 opgebracht, hoogste bieder was J. Tdele- man. Vrijdagmiddag geraakte het zoontje van C. G. bekneld tusschen een wagen en een hooi- machine. Het knaapje bezeerde hierbij zijn arm zoodanig dat geneeskundige hulp noodzakelijk, was. De in de vorige week opgerichte Post duiven vereeniging is genaamd „Gevleugelde Vrienden" én telt 13 leden. Tot bestuursleden zijn gekozen J. Robijn, Voorzitter. L. W. Over. weel secretaris en P. A. Leidens, penningmeester, Bij onderzoek is gebleken dat de 'konij nendiefstal van dezen winter niet geheel op den hond van K. B. gehouden mag worden, daar deze ongeveer 3 maanden met vacantie elders heeft vertoefd. HERRINGEN. De dezer dagen gehouden col lecte voor den Gewapenden dienst heeft opge bracht de som van 1.62. Bij den heer A. J. den Boer heeft een var ken dezer dagen niet minder dan 19 jongen geworpen. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. C. Hui- zer, slaagde vorige week voor het diploma wijk verpleging. GOEDEREEDE.* De heer K. Hameeteman, kantonnier van den Prov. weg, wordt overge plaatst naar Rhoon. In deze vacature is aan gesteld de 'heer J. Kransse, kantonnier te Som- mélsdijk. OUDDORP. Zaterdagavond werd door No taris v. d. Berg ten verzoeke van den heer J. v. Waarde in Hotel Akershoek bij aFslag ver kocht een perceel bouwland, liggende in den Springertpolder, groot 1 Gemet en 226 R.V.M. Afgemijnd door Jb. Sandifort Pz. voor 1370. Een perceel bouwland, koop 1 en 2, liggende op Preekhil, groot 3 Gemeten en 32 R.V.M. af gemijnd door den heer G. van Oostenbrugge voor 3310.—. De garnalenvissdhers hebben de vorige week met de zeilscheepjes van 40—50 K.G. garnalen per dag en per vaartuig gevangen. De motorscheepjes hebben van 80—100 K.G. gar nalen per dag gevangen en afgeleverd aan de pellerijen tegen 10 cent per K.G. De zeevisschers maakten een matige week. In de weervissche- rijen werden geen zalmen gevangen. Zaterdagavond werden door Notaris v. d. Berg in 't Hotel Akershoek 87 perceelen gras gewas van verschillende grootte verkocht. De prijzen liepen van 15 tot 45 per gemet. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden de laatste dagen geen werkloozen ingeschreven. Een rundveetelling zal er door de plaat selijke commissie der Varkens-Centrale wor-, den gedaan, welke gehouden zal worden tus schen 1 en 22 Juli. Van C. Tanis-Koek, in den Oostdijk, was een 4-jarig zoontje op een kar aan het spelen en had het ongeluk zoodanig er af te vallen, dat hij een arm brak. Naar men verneemt, is dezer dagen tegen een winkelier proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding winkelsluitingswet. DE KUNSTREIS VAN DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE AUTOMOBIELCLUB NAAR NOORD-ITALIE. IV. Het vertrek uit Ravenna geleek veel op een vlucht. De afreis was bepaald op 8 uur, maar lang voor dien' tijd zaten de deelnemers reeds aan het ontbijt en haastten velen zich om reeds voor de colonne weg te rijden. Van een Friesch gezelschap had een van de heeren zooveel haast, dat hij zijn reisgenooten en zijn luxueusen Horch in den steek liet om in de Ford van den kwar tiermaker vooruit te snellen naar Venetië toe. Want Venetië, dat was de magische toover- kracht, die allen opjoeg in een wilden haast. Niet meer dan 135 km. scheiden RaVenna van Venetië, de weg is mooi en loopt voortdurend door laagland wat is er door velen over deze route geholdDe meesten die voor de colonne uitsneldén hielden zelfs niet eens stil te Padua, waar de artistieke leider van den tocht, de heer de Vries, aan zijn gezelschap een zeldzaam mooi kerkje toonde. Het was de eerste maal, dat deze eminente gids, die op zoo bevat telijke wijze de schoonheid van de Italiaansche kunstmonumenten tot zijn hoorders wist te doen doordringen, voor een gebrek aan belangstelling stond. Maar Venetië was machtiger dan hij, die stad trok nog sterker dan zijn boeiende voor drachten. Voor 12 uur was het geheele gezelschap in de reusachtige pasgebouwde garage aan den rand der stad, die reeds sinds een maand door een brug met het vaste land verbonden is. JDe Ko- OEKOCHT BIJ ninklijke Nederlandsche Automobiel Club was de eerste buitenlandsche club wier leden over dit kunstwerk waarop de Lagunenstad reeds eeuwen gewacht heeft, reden. In gondels en in motorbooten voeren de reizi gers naar het hotel vlak bij Piazza San Mlarco gelegen, het brandpunt van het welige, over dadige, rijke Venetiaansche leven. Want Vene tië is de stad van de feestroes, waar het blijde leven uitbundig door de straten en over de ka nalen galmt. Overal muziek, in alle straten blij de menschen en op het Canale Grande een over daad van kleuren, een dooreenmengeling van zwarte gondels, blanke motorbootjes, lichtbruine roeibootjes, die doorelkaar krioelen als het ver keer door een drukke straat. Venetië is de stad van overdadige levens vreugde van decoratieve schoonheidslust, haar renaissance schilders gaven aan hun schoon heidsdrang uiting in een uitbundige weelde van kleuren, haar architecten bouwden hunne kerken en paleizen met een haast Oostersche versie- ringspracht. Twee dagen zijn wij in Venetië gebleven en de uren waren te kort om alle levensvreugde en juichende blijdschap van de feestelijke stad te verzwelgen. De K.N.A.C. bood de reisge nooten des avonds een gondeitocht aan over het met lichtende gondels en bootjes bezaaide Ca nale Granda, waar mandoline spelers 'en zangers en zangeressen hunne serenades zongen over het donkere water, waarop de volle maan haar zilveren schijnsel wierp. Toen werd gevaren door de stille kanalen van de oude stad, waar de sombere middeleeuwsche gebouwen in het water droomden, andere gondels dreven voorbij en verdwenen om de hoeken der huizen in een ander kanaal, de maan scheen zacht over de daken' der huizen en speelde rimpelend over het donkere water, en het leven was zoo rustig en schoon. Waarom de uren in slaap te verliezen, als het leven zoo lacht en zoo lokt. Tot laat in den nacht bleven alle buiten op het San Marcoplein op de terrassen der café's. En toen de bronzen klok van de Campanille luidde voor Midder nacht en in geen café meer werd geschonken, toen bleef men zitten voor de leege tafeltjes en droomen mijmeren van het geluk om te zijn in Venetië. Want ook de Venetianen gingen niet naar bed, nog altijd dreven gondels over het water, nog telkens klonk muziek en zang over het water uit de openstaande vensters der hui zen, tot laat, heel laat in den nacht. Twee dagen zijn wij in Venetië gebleven, twee dagen van feestroes, die alles om zich heen deed vergeten in den zwijmel van vreugde, blijdschap en geluk, nu gaan wij weer op weg naar Vero na, langs het Gardameer naar Bolzano. De reis spoedt ten einde. Dat is het eenigste verdriet van alle reisgenooten. (Wordt vervolgd). i.\ copie vao Ingezonden stukken, die niet ge- pL atst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. SCHOLENBOND OP GOEREE EN OVERFLAKKEE. We ontvingen een tweede uitnoodiging tot bijwoning van de vergadering voor het stichten van een scholenbond op Flakkee. ,jHet Comité, dat voorloopig is gekozen, neemt aan, indien U niet aanwezig was in Helle- voetsluis, dat dit niet wil zeggen, dat U niets voor een dergelijken bond voelt. We zullen er toch allen van overtuigd zijn, dat eenheid, waar het eenigszins kan, een gebiedende eisch is." Het voorloopig comité w. g. A. KLEIN, H. d. S., Ooltgensplaat. J. P. VERHEUL, H. d. S. Den Bommel. A. VAN EGK, H. d. S., Stellendam. D. JANSEN, H. d. S., Middelharnis. We zijn zoo vrij, am in aansluiting op boven staande ons standpunt te dien opzichte aldus te bepalen. Onder de vele pogingen, die in vroegeren en in den jongsten tijd zijn aangewend door voor standers van ons Christelijk onderwijs, om tot een scholenbond op ons eiland te geraken, is die van het bestuur der scholen met den Bijbel te Nieuw-Helvoet en Hellevoetsluis de jongste. Op 17 Juni j.l. werd het initiatief genomen door Ds. F. K. van 'Evert, Ned. Herv. pred. te Hellevoetsluis. Het streven van de Unie en dat van voornoemd bestuur is zeer prijzenswaar dig en idieel bezien onaanvechtbaar. Wij onder schrijven volkomen het woord van den voor zitter, dat onze Christelijke actie, ook op dit terrein niet is een zaak van menschen, maar van den Heer der Heirscharen. Ook verstaan wij het heilig moeten van voornoemd bestuur, om in den geweldigen worstelstrijd tegen het moder nisme pal te staan, het -Zich in zijn actie ook werpt op het terrein van de school, opdat door concentratie en saamhoorigheid een weg worde gebaand voor den Koning der eere, opdat voor Hem steeds meer kinderharten mogen worden ontsloten. Ook het streven van de Unie is te rechtvaar digen, waar het zich richt, om de actie en den tegenstand van het volksonderwijs te breken en onze menschen wapenen tot verweer te geven. Helaas was-- er bij het Uniebestuur nog een andere factor aanwezig, cvm in 1928 de nood zakelijkheid van een propaganda-actie in te zien. Immers in eigen kring waren er symptonen' van verbrokkeling én' insluimering. Het laatste- is erg, maar erger is de splijtzwam, die op1 Goeree en Overflakkee voor den bloei van-- ons Christelijk onderwijs belangrijke schade aan richtte. <.i JL - En het is zeer te betwijfelen, of ooit door eenige actie dat verlies is te herstellenHet wil ons voorkomen, dat de actie te laat is in gezet. We bedoelen daarmee speciaal de actie van het Uniebestuur op Goeree en Overflakkee. O.i. had door zijn voorlichting en streven naar saamhoorigheid veel kunnen worden voorkomen, waardoor nü de propaganda-actie, zoowel in wendig als uitwendig, tot machteloosheid is ge doemd. De eerste beginselen voor die &ctief kK-..-- waarvan Mr. vergadering, wezig dan Hoe vaak mannen van getracht een Waarom J. v. d. Wae gegeven vertrouwen het de syrnj een actie ste wel het genover elka streven niet men van die verborgen zich droeg, te drijven voorstanden zat elkaar, oogen aan Een actie dat onder diensfcigheid. niet synoni» de eeuwige de, juister fen. Van da verderf stiel beginsel blinden ijve Onherstel' politieke en uitdenken i stelsel, ook niets i gespeend ginselen, die Men zaaide boezem en waarheid i Zoo'n ac aireede ver< ontbinding nemen om i lijke scholei den. Gedan waarheid dan ook in Mr. Hange front. Alle in het ver! verhoudingi band terecl het voortb noodig was school en Om dan schoolkwes kwaden ge zekerheid looven de treden. Wc wordt op ge Christelijk nen, rondbc den verkor dat het ondeugdelij scholen, di< Is dat leven van zoo'n sdho< antwoord chismus? Is dat ginselen, al kinderen v< ouders dia stellen O1 mondienst dat mén bi lenbond èi met den Bi heeft gem£ voor het B< te zijn me Nu zou j voor Goer< noodig! een huis, bestaan en vatting eer steenen bij Aangena de afgevaa gadering gemaakt o Voorne over de wat iets ,waren ge z w a r e n bond te geen vreei liever de voor Flak juist in meer Op Vo< actie alle wellicht Voor 1 zeggéri. betere ver slagen va van schol In k o i op Flakk noodig zij: te doen leen de De red Middeli WEE Ook vormd, d| door de Raad val Centrale f personen Jeugdorg; van Bijstl Het Z loopig uiï terdam (I venhage f Kwaadst! venhage i Kromme I De tal te bevorJ geschonlf werklool Zij tri besturerjl Jeugdor| moreel i

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2