A. D. OVERSTRIJD HOEKTE VOOS VEOVW E Binnenland. SPECIAAL Magazijn voor Horloges - Pendules - Klokken - Wekkers Verkoopingen. üifflö» en Tuinbouw. Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Het is te begrijpen, dat mannen van karakter meer dan ibeu zijn van dat geschipper: in de Kamers volbloed revisionisten en zoo gauw ze voor het volk staan weer marxisten. Bovendien zien ze wel, dat ze het op den duur zoo toch niet houden kunnen. Het slot is, dat de lagere regionen in de S.D.A.P. tot marxisten, dus tot communisten worden opgevoed en op den duur de partijleiding zichzelf ondergraaft. Mr. Duys vindt het hoog tijd, dat daar nu maar eens een eind aan komt. En in hun hart zullen de meeste partijleiders het roerend met hem eens zijn, maar de massa, zie je, daar moet je toch maar rekening mee houden En de massa zal dien kant niet op willen. Het zal althans een heele toer zijn ze zoover te krijgen; ze zijn er dan ook niet bij opgevoed. Als je niet anders geleerd hebt dan Koningin met een kleine k te spellen, schrijf het woord dan opeens maar eens met een hoofdletter K. Dat gaat zoo maar niet En er zijn al afdeelingen, die hun scherpe afkeuring over het optreden van Mr. Duys hebben uitgesproken. Hij had het binnen de partijmuren moeten hou den, vindt men. Natuurlijk is dat maar een smoesje. Wanneer Mr. Duys kans gezien had de zaak binnen de partijmuren klaar te spelen, was hij nooit met zijn brochure voor den dag gekomen, daar is hij een te goed sociaal-democraat voor. Maar men kan gerust aannemen, dat er héél wat binnen de partijmuren is afgespeeld en dat Mr. Duys het hopelooze van het geval om nog iets binnenshuis te bereiken, heeft ingezien, nadat er heel wat voorgevallen is. In elk geval is de S.D.A.P. in een nieuw sta dium gekomen. Ze zal moeten kiezen of deelen. Haar tweeslachtige houding heeft het partij leven innerlijk verzwakt, ze heeft haar begin selen opgeofferd aan de massa, zonder dat ze de massa op den duur behouden kan. Mannen als Mr. Duys hebben dat goed in- gezfen. Vandaar, dat ze nu beginnen willen de kleine k eens tegen' wat hoofdletters K in te wisselen. Als 't maar lukt I UITKIJK. DE NATIONALE LANDDAG DER N.C R.V. De voorbereidingen voor den N.C.R.V.- Radio-Landdag op 27 Juli in „Berg en Bosch'' te Apeldoorn, hebben de laatste weken grooten voortgang gemaakt. Te Apeldoorn is een eere comité gevormd van vooraanstaande personen, alsmede een regelingscommissde, welke in 9 sub-commissies is ingedeeld ter regeling der verschillende onderdeelen als controle, logies, vuurwerk, versiering, bloempjes verkoop, enz. Een uitgebreid programma-boek is in bewer- j king, dat naast talrijke illustraties alle bizon- I derheden zal bevatten, die de Landdagbezoekers 1 weten moeten. j In de morgenvergadering zal een welkomst woord gesproken worden door den Burgemeester van Apeldoorn, Mr. W. Roosmale Nepveu, lid van het Eere-Comité. Ds. L. J. van Leeu wen, tweede Voorzitter der N.C.R.V., spreekt 's morgens een woord tot degenen, die thuis moesten blijven en bij den luidspreker luiste ren, in 't bijzonder zieken en ouden van dagen. In de middagsamenkomst spreekt Ds. D. A. van den Bosch, lid van het Hoofdbestuur der N.C.R.V., een opwekkend woord. Aan den Landdag worden groote zang- en muziekdemonstraties verbonden. Van circa 2000 musici en ongeveer 6000 zangers en zangeres sen werd hiervoor toezegging van medewerking ontvangen. Het geheel zal staan onder leiding van den bekenden AmsterdamSch'en dirigent, den heer Willem van Laar. In de pauze wordt voor kinderen een lucht ballonwedstrijd gehouden, waaraan fraaie prij zen verbonden zijn. Uiteraard is dit slechts een greep uit het uitgebreide programma, dat binnenkort wordt gepubliceerd. Een N.C.R.V.-Landdaglied is vervaardigd, dat door alle bezoekers wordt gezongen. Een serie van 10 N.C.R.V.-Landdag-prentbriefkaar- ten in eerste-klasse-uitvoering is op 't oogen- blik in bewerking bij een der grootste Neder- landsche firma's op dit gebied. Tot het koop'en, schrijven en verzenden van die kaarten zal ruime gelegenheid bestaan. De Directeur van het Postkantoor te Apeldoorn, neemt maatrege len, dat de brievenbus bij het N.C.R.V.-Post- kantoor op „Berg en Bosch" den geheelen dag wordt geledigd. De daar ter post bezorgde correspondentie wordt van het Landdag-post stempel voorzien en onmiddellijk geëxpedieerd. Voor de voedselvoorziening komt heel wat kijkenDe N.C.R.V. meent het voeselvraagstuk afdoende te kunnen oplossen Letterlijk aan alle kanten van het terrein zal men bij honderden verkoopsters terecht kunnen, die aan hun ten tjes al het noodige in voorraad hebben. De consumptieprijzen zullen laag gehouden wor den, wat door het massale bezoek natuurlijk gemakkelijk kan. Om een ieder zoo snel moge lijk te kunnen helpen, zal de betaling niet ge schieden met contant geld, doch met N.C.R.V.- penningen. Deze penningen zullen in 22 wissel kantoren a 12H cent per stuk verkrijgbaar zijn. De deelnemerskaarten voor den Landdag zijn thans bij alle plaatselijke correspondenten der ÜC.R.V a 25 cent verkrijgbaar. Waar voor een goede organisatie veel afhangt van het bekend zijn van het aantal deelnemers, wordt vhn de zijde der N.C.R.V. aangedrongen op het vroegtijdig koopen van de deelnemerskaarten. 1 in gen der Ned. Zend. School zal er den zang begeleiden en tevens eenige koralen 'en marschen ten gehoore brengen. EXAMENS SCHOOL VOOR GEREFORM. WIJKVERPLEGING, gevestigd in het Zieken huis „EUDOKIA", Bergweg 323, Rotterdam. Directeur Dr. R. J. Wolvius. ROTTERDAM. Voor het op 12, 13, 14, 15 en 16 Juni 1933 gehouden eindexamen zijn alle 14 candidaten geslaagd, n.l. de zusters M. A. Bakker, Js. Both, H. P. J. van Dijk, J. G. P. Elshove, M. Goedendorp, H. E. de Graaff, C. J. L. Huizer, P. de Kloe, M. G. v. d. Loo, M. de Raadt, A. Spelbrink, T. K. v. d. Stoep, E. Wagenaar en J. v. d. Werf. Het examen werd afgenomen ten overstaan van de examencommissie, waarbij aanwezig wa rén de heeren Dr. J. v. d. Spek als gedelegeerde van de Regeering en Dr. R. N. M. Eykel, hoofd inspecteur van de Volksgezondheid. Genoemde zusters hebben hiermede verworven het Staatsdiploma voor Wijkverpleegster, inge steld bij beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 4 September 1929, alsmede het diploma voor enquetrice der Nederlandsche Centrale Vereeniging tot be strijding der tuberculose. Het examen in de godsdienstige vakken werd gehouden in tegenwoordigheid van Ds. W. W. Smitt, geestelijk verzorger van de Stichting „Vogelenzang" te Bennebroek, als gedelegeerde van den Gereformeerden Bond van Vereenigin- gen en Stichtingen van Barmhartigheid in Ne derland. Hoogstraat 223 - Rotterdam - Gevestigd Anno 1880 BLIJVENDE ZORGEN. •Het Zendingsbureau giro 6074 schrijft ons Langzamerhand beginnen de opbrengsten der Pinkstercollectes bij ons in te komen. Tot dus ver zijn wij niet teleurgesteld, maar er is van den totalen uitslag nog weinig of niets te zeggen. Wij hebben in de eerste helft van de maand ongeveer 60,000,— ontvangen, alle inkomsten samengenomen. Als wij aannemen, dat ook de tweede helft van de maand een gelijk bedrag aan inkomsten zou opleveren maar dat is vrij optimistisch gerekend dan zou de achterstand met 30,000,— inkrimpen, want voor de be hoeften van deze maand is er ook 90,000,— noodig. Maar zelfs bij vervulling van deze optimis tische verwachting zou de geheele achterstand toch nog bijna 200,000,— zijn. Het behoeft geen betoog, hoezeer die zorg blijft drukken, waar wij de zomermaanden in het vooruitzicht hebben, die gewoonlijk de laagste inkomsten geven en dus een beduidenden aanwas van den achterstand. De arbeid gaat verder. Wij zijn er zeker van: God zal daarvoor blijven zorgen. Maar Hij doet dat door menschen. Daarom maken wij aan hen, door wie Hij het wil doen, nog eens de blijvende zorgen van het werk bekend. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST. Op het Chr. Nationaal Zendingsfeest, dat Woensdag 5 Juli op Raaphorst onder Wasse naar gehouden wordt, zal te half drie op spreek plaats III een jeugddienst plaats hebben. De middenruimte wordt gereserveerd voor jonge menschen tusschen 12 en 25 jaar. Als sprekers zullen optreden Ds. M. J. Punselie, Herv. Pred. te Leiden en Zendeling P. J. Grondel van NieuwGuinee. Het fanfarecorps van de leer- DE KUNSTREIS VAN DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE AUTOMOBIELCLUB NAAR NOORD-ITALIE. III. Vijf dagen zijn wij te Florence gebleven, de vriendelijke stad aan de Arno, waar de levens lustige blijmoedigheid der bevolking als een glim lach door de straten speelt. Iedere morgen en iedere middag vierde de artistieke leider van den tocht het reisgezelschap rond langs de tal- looze kunstmonumenten uit het Italiaansche Re- naissance-tijdperk, volgens een vooraf zorg vuldig opgemaakt plan. Door zijn bezielende leiding wist hij zijne hoorders een inzicht te geven in het Florentijnsche leven uit de voor bijgegane eeuwen. Door de Kloostergangen van het San Marco-klooster leidde hij het gezelschap rond 'en verhaalde van het kloosterleven uit de 13e en 14e eeuw en van den vromen klooster broeder Fra Angelico, die gedurende 14 jaren van zijn leven in de gangen van het klooster en de cellen zijner medebroediers zijne voor het nageslacht bewaarde fresco's schilderde met beelden uit de Heilige Schrift. In de musea Pitty en Uffini voerde hij ons rond langs de schil derstukken van Rafael en Michel Angelo, van Bottoicelli en van Giotto, van Ghirlandaio en Andrea del Sarto en vertelde van het leven dezer kunstenaars, hun streven, hun idealen en van den invloed, die zij ondergingen van hun tijd en die zij op hun beurt uitoefenden op hun tijdgenooten. Dan bracht hij ons naar den Dom, en naar vele kerken, naar de Paleizen van het machtige geslacht der Medici en van de Flo rentijnsche ridderschap, waar hij gelegenheid vond om het beeld der Italiaansche Renaissance, hare beteekenis en haren invloed op de wereld beschouwing uit die dagen steeds duidelijker te doen opleven. In die vijf dacjen heeft het reisgezelschap Florence leeren kennen, zooals zij was en is gebleven, de vroolijke stad, wier bevolking van het leven geniet met blijmoedigen levensernst. Uitstapjes werden gemaakt naar de omgeving, naar Fieselo en naar Impruneta, een' feeërieke openluchtvoorstelling van Midzomernachtdroom in dé tuinen van het Palazzo Pitty werd bijge woond en toen de vijf dagen voorbij waren, was er geen enkele van het gezelschap, die niet betreurde deze verrukkelijke stad te moeten ver laten. Door het bergland ging de reis nu naar Ra venna, een moeilijk en hoog bergland in een woeste omgeving van kale rotsen. Zoo steil waren de hellingen, zoo hoog steeg de weg, dat op het hoogste punt gestopt moest worden om enkele wagens op adem te doen komen, die danig aan het koken waren geraakt. Vermakelijk was de Model „Y" Ford, die zich nergens iets van aantrok en lustig tegen de steilste hellingen opdraafde en bij het dalén zijn lenig lijf haast zonder remmen door de bochten slingerde, waar de zooveel zwaardere, groote wagens met om zichtigheid moesten manoeuvreeren. Ravenna ligt in de Romagna, dat is het land van Mussolini, waar hij geboren werd en ook zijn jonge jaren als schoolmeester te Forli op 20 km. afstand van Ravenna sleet. De om geving herinnert aan Holland, wijde uitgestrekte velden rondom een kanaal, dat van Forli naar Ravenna loopt. Op 10 km. afstand van Ra venna ligt Pineta, een' kleine badplaats aan de Adriatische zee. Daar trok het gezelschap na 'de lunch naar toe, de jongeren zwommen in zee, de ouderen droomden aan het strand, de thee werd gebruikt op het hotel-terras, de zon scheen, de hemel was zoo blauw en het leven was zoo mooi 'eri gelukkig. Tot 's avonds laat zwierf het reisgezelschap in kleine groepjes door de straten van Ravenna, overal zag men ze zitten op straat voor de café's en toen het middernachtelijk uur geslagen was, volgden velen het voorbeeld der Italianen, die rustig bleven zitten voor leege tafeltjes, omdat na 12 uur geen drank meer mocht geschonken worden. Zoon Italiaansche nacht is te mooi om naar bed te gaan. (Wordt vervolgd). Zaterdag 17 Juni, bij inzet en Zaterdag 24 Juni, bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het Logement Akershoek, van I, Een perceel bouwland te Ouddorp in den Springertpolder, kadaster Sectie A no. 922, groot 80 aren 50 centiaren of 1 Gemet 226 Roeden V. M., verhuurd tot 11 Nov. 1937 aan Anthony Tanis voor f 102,— per jaar; II. Een perceel bouwland te Ouddorp, op Preekhil, kadaster Sectie E No. 2798, groot 1.42.70 H.A. of 3 G. 32 R. V. M„ verhuurd tot HNovember 1937,gedeeltelijkaanAnthony Tanis voor f 90 57 per jaar en gedeeltelijk aan Klaas Tanis Kz. voor f 87.80 per jaar, in 2 koopen en combinatie. Ten verzoeke I van den heer J. van Waarde te Gocdereede. Notaris VAN DEN' BERG Op Woensdagen 28 Juni en 5 Juli 1933, telkens 's avonds 7 uur (zomertijd) te Dirks' land, resp in de zaal »Odeoc« en hotel Regter v.h. Keuvelaar, veiling en afslag van Het Woonhuis met Erf en Tuin te Dirksland aan den Parallelweg van de Rott Tramwegmaat' schappij, kad. Sectie B, nummer 1845, groot 3 Aren 91 centiaren. Te bezichtigen op Maandagen 19 en 26 Jui i 's middags van 3—4 uur (zomertijd). Direct te aanvaarden Op 'Woensdagen 28 Juni en 5 Juli 1933, telkens 's avonds 8 uur (zomertijd) te Melis, sant, ter herberge van M. van der Werf. veiling en afslag van Het Woon. en Winkelhuis, met schuur, erf en grond te Melissant, op den hoek van de Voorstraat en den Molendijk, kad. Sectie A, nummer 1218, groot 2 Aren 25 centiaren. Tot 1 Augustus 1933 verhuurd aan A. van der Spaan voor f 4,50 per week Op Donderdagen 29 Juni en 6 Juli 1933, telkens 's avonds 7 uur (zomertijd) te Som* mrlsdijk in hotel Spee, veiling en afslag van 191.10 H.A. (4 gem. 215 roeden S.dijksche maat), bouwland en rietland te Sommelsdijk, i in den polder Het Oudeland nabij Langen, dam, kad. Sectie C, nos. 669 671, en 677. Tot herfst 1936 verhuurd aan Gebr. C. en G. van Driel te Sommelsdijk voor f 250,— per jaar. Ten verzoeke van de Erven van Mej. de Wed. M. van der Baan te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Zaterdag 24 Juni, s avonds 6 uur (zomer, tijd) te Ouddorp, in het Logement Akershock, van 87 perceelen grasgewas en naët onder Ouddorp en Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Verkooping van een huis met erf te Mid. delkarnis. Öp Woensdag 5 Juli 1933 bij inzet, op Woensdag 12 Juli 1933 bij afslag, telkens des avonds 7 uur Zomertijd, in het Hotel Meijer te Middclbarnis. Voor de Erven van den Hei r J. A. van Delft. Notaris VAN BUUREN. De maandelljksche groei van de L. O. en de X. O. Per I Mei 1933 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der L. O. toe Prov. aant. leden. Loon. Groningen5 f 4.760,- Friesland 37 35.371,- Drenthe18 7.623,- Overijssel2 637,- Gelderland8 2.372,— Utrecht3 1.704,- Noord«Holland 11 5.671,— Zuid'Holland17 142.671,- Zeeland8 6.497,— Noord'Brabant 4 3,468,— Totaal 7ÏÏ2 f 208.312,- Per 1 Mei 1932 traden als lid der T.O. toe 31 werkgevers, uitbet. aan loon f 42.132,— Sedert 1 Nov. 1932 vermeerderde het aantal leden bij de: Landbouw-Onderlinge met 618, uitbetalende f 688.371,- loon. Tuinbouw*Onderlinge met 179, uitbetalende f 268 890c— loon. De Secretaris van de P.O.C. Overflakkee, A. W. KEIJZER. Herkingen, Juni 1933. HET HALSJE. Mu Prou is een negerin van 23 jaar. Zij be hoort tot het personeel van een groot circus, dat in d© Ver. Staten rondtrekt, het bekende Barnum en Bailey. Deze jonge vrouw kreeg reeds in haar jeugd koperen ringen om den hals, later nog niet andere vermeerderd. Maar die ringen zijn er dan ook nooit meer af ge weest. Bovendien' draagt zij om de polsen zware koperen banden. Thans is zij in een röntgen- ïnstituut te Philadelphia in den staat Pennsyl- vanië geröntgend. De doktoren wilden weten, hoe het met haar halswervel precies gesteld was. Voor het overige moet dit nemen van röntgenfoto's bij iemand met zooveel metaal om den hals, een tamelijk moeilijke verrichting zijn. Ringen én armbanden samen schijnen niet minder dan 25 kilo te wegen. Maar mode is mode, ook bij negerinnetjes. Wanneer de inhoud u Tevredenheid kan geven, Steunt dan door abonné's Ons werken en ons streven. Ejr kunnen van die oogenblikkén zijn in ons leven, dat een gevoel van groote dankbaarheid ons vervult om zooveel goeds ons nog ge schonken. Zoo gaat het mij dezer dagen ook, nadat ik met een club het voorrecht had de school en internaat van de onder ons zoo bekende blin- deninrichting „Bartimeüs" te mogen zien. Wat een ontzaglijk voorrecht, te kunnen zien, ons vrij te kunnen bewegen. Men moet het gemis gezien en iets er van doorvoeld hebben om onzen rijkdom te kunnen waardeeren. De prettige ontvangst van den directeur, den heer Fokker, deed ons al dadelijk iets gevoelen van den geest, welke heerscht in Bartimeüs. Eerst zou de school, welke een honderd meter van het internaat staat, worden bezichtigd. Daar leidde het hoofd, de heer Laarsma, ons rond en werden we in staat gesteld iets te zien van 't gewoon schoolonderwijs en ook van het vak- onderricht, dat aan de blinden gegeven wordt. Telkens dacht ik: hier geven verstand en liefde elkaar beurt om beurt de hand, om alles voor deze misdeelde kinderen en jonge men schen zoo doeltreffend mogelijk te maken. Een blind is er niet mee geholpen als we meelijdend zeggen: „Och stakker", en misschien dan ook nog even onze portemonnaie voor den dag halen. Een blinde moet worden klaargemaakt voor 't leven. En dat er voor hen nog kansen genoeg zijn, heeft Bartimeüs "wel doen zien. Daar wordt met intense ernst getracht om hen voor het leven nog zoo volwaardig mogelijk te maken. Eerst kwam ons gezelschap in het handwerk lokaal, waar een groep meisjes van verschil lenden leeftijd om een groote tafel zaten, elk met haar eigen handwerk voor zich. Een der grootere meisjes zat met een klein weeftoestel voor zich, waarop al een flink be gin te zien was. Keurig en zonder een enkele fout was 't werk. Anderen zaten te breién, of •te haken en een had al een flink stuk van een kruikenzak. Een kleine peuter, ik denk van een jaar of zeven, liet even 't handwerk rusten' om een mooi vers op te zeggen, een vers waarin voor kwam van zonneschijn en bloemen En zelve te leven in eén lichtloos land Nog scheen ze geen besef te hebben van haar groot gemis, want vroolijk en vol aanhanke lijkheid knuffelde ze zich tegen haar onder wijzeres aan. De onderwijzeres liet bereidwillig ons zien verschillende werkstukken, die geheel gereed waren en opgeborgen in de groote kast. Denk niet, dat het een eentonige reeks van eendere stukken was. Neen, er was verscheidenheid ge noeg: kinderkleertjes, aardige kleedjes en wat niet al. Alles keurig afgewerkt. En telkens dacht ik: wat zal dat een geduld en liefde vragen eer men zulke resultaten heeft bereikt. We zagen ook de vakafdeeling. Weet men wel ooit wat een verscheidenheid van manden er gemaakt kan worden We. zagen groote ster ke manden, zoo van die sterke nuchtere dingen, die men noodig heeft voor de wasch of voor verzenden of wat dan ook, maar ook kleine sierlijke dingetjes, die men gezellig bij zich plaatst in de huiskamer, met allerlei kleine werkjes er in. Die allen worden vervaardigd door blinde jongens. De bekende stoelen met gaatjesmatten, op slaapkamers nog veel in gebruik, krijgen hier ook hun biezentelling. Die sterke, stevige voordeurmatten, haast onverslijtbaar, we zagen ze vervaardigen met mooie patroon er in en warm tinten. In groote lange bakken, verdeeld in vierkante hokjes, is het kleurige materiaal gesorteerd en met slechts een voelbaar herkenningsteek en er op, doch genoeg voor de ijverige handen, die het er steeds vandaan halen. Een groot gedeelte van het schoolgebouw is gewijd aan het muziekonderwijs. We vonden er ruime lokalen, waarin de lessen gegeven wor den en de z.g. muziekcellen, waarin een leerling kan oefenen. In een dier kamers of cel was een grootere jongen op een piano aan 't oefenen. Bij ons binnentreden vroeg de heer Laansma: „Wat zal 't zijn om te spelen voor ons en direct kwam het antwoord: „Een sonate van Beethoven." Vlot, zonder eenig aarzelen, en ook met juiste gedachte van voordracht, werd de sonate ge speeld. In een andere kamer werd juist geoefend op een pedaalorgel met dubbel klavier. En voor ons werd op dat groote instrument weer correct en zuiver de marsch Triomphator gespeeld. Wat een rijkdom, dat dit gebied voor onze blinden niet gesloten hoeft te blijven. Toen kwamen we bij de lokalen voor het gewoon schoolonderwijs, voor zoover we dan van „gewoon" kunnen spreken bij blinden. Een paar waren ijverig Aardrijkskunde aan !t studeeren. Er hing voor de klas een groote kaart van Europa. Natuurlijk een blindenkaart, waarop de omtrekken der landen als reliefwerk uit steken en in de landen zijn steden en bergen door verschillende verhoogde kopjes aangegeven. Wij mochten eens hooren hoe 't stond met de studie. De kleine student, ik schat hem een jaar of twaalf, wees met groote zekerheid aan: Londen, IJsland, Archangel, de zee van Asov, Lissabon, de Etna, de Vesuvius, Rome, Ryckjavik, Stock holm, Petrograd, de Theems, enz. Een ander zou voor ons wat lezen. Even kwam het er met echt, wel wat onderdrukte kindertrots uit: maar het is een Fransch boek, mijnheer. Toen las hij de zinnetjes, zooals wij 't ons uit de jeugd de Fransche themazinnetjes nog wel herinneren, en vertaalde zonder fout. We hebben zien schrijven, zien rekenén, alles met groote nauwkeurigheid. We hebben ons verwonderd, dat er bij be trekkelijk jonge kinderen' al zulke resultaten be reikt waren. Daarna mochten we het internaat zien. De directeur vertelde ons al dadelijk, dat er plannen in voorbereiding waren tot uitbreiding. Dat dit noodig is, behoeft geen betoog. Nadat we gezien hadden in welke beknopte ruimte acht en vijftig kinderen en jonge men schen moesten slapen, eten en ook hun vrijen tijd na school en arbeid doorbrengen, hebben we ons verwonderd hoe men het tot nu toe nog geklaard krijgt, en toch alles nog zoo keurig netjes te houden. Óp de slaapzalen staat bed aan bed en rij aan rij, maar alles uiterst precies in orde. ,,'s Morgens haalt elk z'n eigen bed af", ver telde ons de directeur, „voor zoover natuurlijk mogelijk. De te kleine peuters natuurlijk uit gesloten, maar ze worden allen opgemaakt door twee blinde meisjes". Dat deed ons nauwkeurig toezien1, doch elk bed vonden we onberispelijk opgemaakt. i In de zaal, of liever kamer, want de naam zaal wekt te ruime gedachten op, waar 's avonds een groot deel der kinderen en vooral de ou deren daarvan hun vrije uren moet doorbrengen, mochten we een kijkje nemen in de kast met spelen. Er waren schaak- en damspelen en wat maar meer gedaan kan worden, maar alles klaarge maakt voor blinden. Liefde maakt vindingrijk. Met kleine hulpmid delen is 't mogelijk gemaakt, dat blinden- deze spelen kunnen doen. Gelukkigm aar, want ze kunnen toch ook niet altijd lezen of werken. E)en kast met poppen in allerlei grootte en afwerking, die eén ziende kind zeker in ver rukking zou hebben gebracht, was er ook voor de meisjes beschikbaar. Blokken, fluiten, brom tollen, alles wat een kinderhart blij kan maken, was er. „Als we maar meer ruimte hadden, konden we nog meer doen om 't gezellig te maken", zei de directeur, en die wensch naar meer ruimte kon den we verstaan, al is er nu gewoekerd met de beschikbare plaats. Dat er verder in het belang der kinderen nog genoeg wenschen te vervullen zijn, is begrijpe lijk. Het is weliswaar een zorgelijke tijd, waarin velen kampén met zorgen, maar als wij allen, die nog zien kunnen, iets van het onze afstaan voor hen', die zoo ontzaglijk veel missen in het gezicht hunner oo^en, dan kan er nog veel ge daan worden tot levensverrijking van onze jonge blinde menschen. ftpn beste nichtjes en neefjes Eindelijk kom ik met den uitslag van onzen wedstrijd. Wat zullen jullie daar naar verlangd hebben Laat ik dan eerst maar gaan vertellen, dat de inzendingen op een paar na allemaal opstellen waren. Slechts een paar hadden de drie cou pletten van het Wilhelmus overgeschreven. Hoe komt dat Ik denk, dat de nichtjes en neefjes liever niet bij de Heintjes gerekend worden en dat ze daarom allemaal maar aan den wedstrijd voor de grooteren hebben meegedaan. Over die opstellen ben ik dan ook heel tevreden. Er zijn goede bij. Maar over die inzendingen met die overgeschreven coupletten ben ik heel niet te vreden, hoor, want ik telde zooveel fouten, die bij 't overschrijven gemaakt werden, dat ik geen enkele voor een prijs in aanmerking kon laten komen. Jammer, maar eerlijk, want voor een wedstrijd moet goed werk worden geleverd, en vooral als je enkel maar moet overschrijven, dan mogen er zeker geen stapels fouten in zitten. Die oud-Hollandsche spelling was wel moei lijk, doch als je letter voor letter precies over schrijft dan hoeft er geen foutje in te komen. Maar ik had er toch prijzen voor uitgeloofd. Wel, dan geef ik die eenvoudig ook aan de opstellen-inzenders die goed waren. Die treffen- het dus wel. Daar komen dan de gelukkigen. MARIE H. NIEUWLAND te Middelharnis, 't Vogeltje met vreemde veeren. BRAM WAGNER te Stad aan 't Haringvliet, Een helt sonder vree sen. JAN LEEN PADMOS te Ouddorp, Vierhonderd jaar Oranje. SIBILLA NOORDERMEER te Zuidland, De Vader des Vaderlands. NEELTJE NOORDERMEER te Zuidland, Prins Willem I. LEES DE KEIJZER te Sommelsdijk, Om twee schitteroogjes. JOZ1ENTJE SANDIFORT te Ouddorp. Wout de scheepsjongen. CORNELIA ROBER te Nieuwe Tonge, Geschiedenissen voor onze jeugd. Zoo, dat is een heele rij hé De gelukigen kunnen aan 't leien. Tot de volgende week maar weer. 'k Laat hieronder nog een opstel volgen, hetwelk voor dezen wedstrijd werd ingezonden. Allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS, Ingezonden door Miarie H, Nieuwland te Middelharnis WILLEM VAN ORANJE. Willem van Oranje werd geboren' in het jaar 1533 op het kasteel Dillenburg in Duitschland. Zijn vader en moeder, Willem van Nassou en Juliana van Stolberg, waren Luthersch. Toen Willem 11 jaar was, stierf zijn neef Renê van Chalons, en benoemde hem als Prins over het Prinsdom Oranje. Willem moest nu aan het hof van Karei V komen om daar opgevoed te worden. Zijn moeder was erg bezorgd over haar zoon, want aan het 'hof van Karei V was ieder Roomsch en het gevaar was groot dat Willem van Godsdienst zou veranderen. En met een bange vrees in het hart zag zij haar jongen vertrekken. Aan het hof van Karei V hielden allen van den jongen Prins die tegen- iedereen zoo vrien delijk was. Alleen Filips II hield niet van Wil lem van Oranje. Hij kon met verdragen, dat aan Willem van Oranje allerlei plannen wer den meegedeeld, die hij niet weten mocht. Willem van Oranje groeide spoedig op tot een volwassen man. Hij was, wat zijn moeder gevreesd had, Katholiek geworden. Karei V die 55 jaar geworden was en zich niet meer opge wassen tegen de regeering voelde, deed afstand. Zijn zoon Filips II zou hem opvolgen. Intusschen had er in Nederland een groote verandering plaats gehad, vele menschen waren, net als Willem van Oranjes ouders, Luthersch of Calvinistisch geworden. Karei V had dat niet willen dulden en hij had de Protestanten vervolgd. Maar bij Filips II werd dat nog veel erger. Hij zond Alva naar Nederland om de Protestanten uit te roeien. Alva was een wreed man 'en hij heeft hier in Nederland ook vreese- lijk huisgehouden. Duizenden Protestanten wer den aan de galg gehangen en gemarteld. Wil lem van Oranje die van te voren gehoord had dat Alva kwam, was gevlucht naar Duitsch land. -Hij bracht een leger op de been, hetwelk door Alva gedeeltelijk verslagen werd, maar een ander gedeelte overwon. Hiermee begon in 1568 de tachtigjarige oorlog. Nu brak er een be nauwde tijd aan voor Nederland. Slechts een enkel lichtpuntje straalde te midden van die donkere dagen. Dat was de inneming van Den Briel. Vele stedén volgden dit voorbeeld en verklaarden zich voor den Prins. Alva overwon wel steden terug, maar wij behielden zelf toch ook veel steden. Intusschen begon ons volk Fi lips II meer en meer te haten en eindelijk be sloot men Filips I als Koning af te zweren. Toen Koning Filips dat hoorde, bedacht hij iets vree- selijks, n.l. om Willem van Oranje, die al lang weer Protestant geworden was, te laten ver moorden. Verschillenden hebben een aanslag op 's Prdnsén leven gedaan, maar alles mislukte. Alleen Balthasar Gerard gelukte heb En toen hij stierf, de man, die zoo heel veel voor ons land gedaan heeft, was de laatste bede die van zijn lippen kwam„Mijn God héb medelijden met mij en met dit arme volk".

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2