Scholenbond opgericht. Definitieve oprichting moet nog komen. Flakkee en Voorne en Putten samen Burgerlijke Stand Marktberichten». Kerk en School. Het bestuur van de Scholen met den Bijbel te Nieuw-Helvoet en Hellevoetsluis heeft het ini tiatief genomen tot de oprichting van een scho lenbond op Goeree en Overflakkee en Voorne en Putten. Daartoe had zij Zaterdagmiddag in de voormalige marine-cantine te HeJlevoetsJuis een vergadering belegd. Velen hadden ook van ons eiland Flakkee gevolg aan de uitnoodiging gegeven. Ds. F. K. van Evert, Ned. Herv. Predi kant te Hellevoetsluis, opende de vergadering met het lezen van Jesaja 54 waarna hij voor ging in gebed. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn blijdschap er over uit, dat zoovelen gevolg hadden gegeven aan den oproep van de scholen met den Bijbel te Nieuw-Helvoet en Hellevoet sluis. Buitengewoon verheugde het spr., dat Mr. Hangelbroek, de secretaris van de Unie, hier op deze vergadering het doel van onze samen komst toe wilde komen lichten: de propaganda en de versterking van den band van saam- hoorigheid. De Unie is van meening dat de arbeid intensiever moet worden aangepakt en heeft daartoe een beroep gedaan op Christelijk Nederland. Niet enkelen maar allen, die 't Christelijk on derwijs lief hebben, moeten volharden in het gebed, opdat wij mogen „uitbreken ter rechter en ter linkerzijde". Want het is niet onze zaak maar van den Heer der Heirscharen. Spr. wees er op, dat in deze actie het „niet alle dagen zonneschijn" is. Alle expansie blijft eerst krachtig wanneer daaraan vooraf gaat en telkens weer terugkeert concentratie. Deze dingen moeten ons vanmiddag bezig houdenpropaganda-expansie, concentratie, saamhorigheid, opdat „de Koning der eere inga op meerdere scholen en in meerdere kinder harten. Moge onze samenkomsten door God gezegend worden. Het aantal dat opgekomen is naar Hel levoetsluis, aldus spr.,, is klein, maar van een kleine vergadering gaat vaak meer kracht uit dan van een groote. Spreker gaf vervolgens het woord aan Mr. Hangelbroek, die namens het Uniebestuur zou spreken, die er zich over verheugde, dat de eerste beginselen aanwezig waren om te komen tot de oprichting van een comité, dat de draagster kan zijn van de Unie-actie. Het Uniebestuur, aldus spr., ziet daarin, dat zijn arbeid gezegend wordt, aldus spr. Overal en steeds meer en meer wordt ingezien, dat propaganda-actie gevoerd moet worden. Wij hebben gevoeld, dat niet langer stilge staan moet worden op de principieele gronden. In 1928 is door het Uniebestuur breedvoerig besproken de noodzakelijkheid van iets te doen tegen1 onze tegenstanders in het algemeen en voor ons Christelijk onderwijs in het bijzonder. De actie van volksonderwijs is u allen be kend, die actie werd voelbaar. In onze eigen kringen waren symptonen van verbrokkelingen en insluimering. Deze twee factoren hebben er toe geleid plannen te beramen voor het christelijk onder wijs. De oprichting van scholenbonden is de algemeene inleiding van ons propaganda-werk- plan. Ten eerste is er dan de schriftelijke propa ganda door vrienden, en ouders niet onder hen, die hun kinderen niet zenden naar de christe lijke school. Eerst moet het eigenhuis gebouwd worden, onze beginselen moeten daarbij duide lijk uiteen gezet worden. Deze propanganda geschiedt voor de beantwoording van de vraag, waarvoor onze kinderen gezonden naar de christelijke school In de tweede plaats is er de mondelinge propaganda. De plaatselijke behoeften zijn sterk uiteenloopend en daarom is door de Unie gezocht naar decentralisatie, plaatselijke actie. Het is daarom, aldus spr., een verblijdende gedachte, dat hier in de omgeving een comité staat geboren te worden, dat tot taak heeft te zorgen voor de plaatselijke propaganda, die zich aan te passen heeft bij de plaatselijke behoefte van de streek. In een scholenbond is er in zeer sterke mate een onderling contact tusschen de schoolbe sturen, die thans naast elkander leven, terwijl zij dezelfde stoffelijke en idieele belangen heb ben. De middelen tot propaganda worden door het Uniebestuur verstrekt. Dan zijn er de plaatselijke schooldagen, die door den scholenbond gehouden kunnen worden. Daarnaast zijn er nog vele factoren, die dén scholenbond maken tot een zeer wenschen- waardig goed. Niet alleen dient hij tot ver sterking van de beginselen, maar ook practisch plukt men de vruchten er van. Een aaneengesloten front staat veel en veel sterker dan de scholen individueel naast elkaar. De aard van den scholenbond Een leid draad hebben wij daarin in de practijk. Overal zijn ze verrezen en ze zijn het krachtigst naarmate ze ruimer zijn. Daarom moeten alle Scholen met den Bijbel getrokken worden tot het verband, aldus besloot spr. Vervolgens vond de discusie plaats. Een afgevaardigde van Voorne en Putten merkte op dat de verspreide maandblaadjes van Unie zeer goed werden. Worden er wel voldoende maadblaadjes verspreid in deze streken De heer Hangel broek antwoordde, dat er nog lang niet voldoende maadblaadjes ver spreid worden. Het groote nut van deze propa ganda is nog niet voldoende bekend. Het is noodig, dat onze ouders zich principieel be wust zijn waarom zij voorstanders zijn van het christelijk onderwijs. Anders daalt de belang stelling voor het christelijk onderwijs. Vooral onze jongeren moeten weten welk kostelijk goed er in het christelijk onderwijs geschonken is. Herhaling is steeds noodig en in de ver spreiding van deze propaganda-blaadjes ligt ook een belangrijke taak voor den scholen bond. Ds. van der W a 1 van Dirksland merkte op, dat hij niet wist of een scholenbond stimu- leerend werkt. De eilanden zijn echter geschei den door het Haringvliet en liggen dus sterk van elkander geisoleerd. Was het niet beter wanneer Voorne en Putten en Goeree en Over flakkee van elkander gescheiden werden en er op elk eiland een scholenbond werd opgericht Ds. van Evert, de voorzitter, schetst de voorgeschiedenis van de bijeenroeping tot deze vergadering. Eén scholenbond lijkt een bezwaar. Wij zijn echter maar zoo brutaal geweest om toch dit voorstel te doen, vooral toen Mr. Hangelbroek zelf vroeg of Goeree en Over flakkee ook niet bij den scholenbond betrokken kon worden. Bij ons verder een geweldige moeilijkheid: het modernisme. Op Voorne en Putten vormen wij een heel klein kringetje. Een vergadering, die flink bezocht is, werkt stimuleerend en wij zouden daarom altijd met zeer weinigen zijn. Mijn persoonlijke meening, aldus spr., is: ik geloof, dat één scholenbond beter zou zijn. Er is hier een groote slapheid en lauwheid. Ds. van der Wal: Op Flakkee is het ook zoo We stellen het op prijs, dat u ons uitgenoodigd hebt, maar de gebrekkige verbin ding is een nuchter feit in deze idieele zaak. De heeren Klein en In "t Veld konden het door Ds. van der Wal gesprokene ten volle onderschrijven. Het bleek ,dat er op Flakkee 16 en op Voorne en' Putten 7 Christelijke scholen zijn, die zich eventueel aan zouden kunnen sluiten. Mr. Hang el broek wees er op, dat het geen bezwaar was om twee scholenbonden te stichten. Vermoedelijk echter kunnen Flakkee en Voorne en Putten elkander niet missen. Men zou voor beide eilanden sub-commissies in kun nen stellen. De heer Koppenaal: Kan Voorne en Putten zich dan niet bij de Hoeksche Waard aansluiten? Daar is een scholenbond en dat is meer een geografisch geheel. Spr. werd er op gewezen, dat de verbinding met de Hoeksche Waard zeer slecht was en dat aansluiting daarmee veel moeilijker was. Om in de Hoeksche Waard te komen moet men over Rotterdam. De heer Verheul van Den Bommel vroeg naar de kosten voor de schoolbesturen, die uit aansluiting voortvloeien en of door aansluiting deze besturen niets inboetten van hun autonomie. Mr. Hangelbroek merkte op, dat de kosten bestreden moeten worden door de plaat selijke Uniecollecten. Schooldagen bedruipen zichzelf meestal wel. De kosten, die ten laste van de schoolbesturen komen, zijn niet zoo zwaar. De contributie per school voor den scho lenbond is hoogstens 10 per jaar, dat is al buitengewoon veel. Practisch en theoretisch is het onmogelijk, dat de schoolbesturen iets van hun zelfstandigheid verliezen. Ze zijn altijd vrij en kunnen in het slechtste geval zich altijd terugtrekken De heer A. van Eek van Stellendam was er wel sterk voor Voorne én Putten te helpen, maar was het toch niet heel duidelijk hoe het mogelijk is in verband met de verbinding tus schen beide streken. Een scholenbond voor Flakkee alleen leek spr. wel mogelijk, gezien het feit, dat er zestien scholen zijn. Ds. vanderWal vroeg of een Ulo-school ook bij den scholenbond aangesloten kon zijn. Mr. Hangelbroek antwoordde, dat dit practisch geen vraag behoefde te zijn en daar om kan hij bevestigend antwoorden. De heer A. van Eek informeerde naar de taak van districtscommissaris. Mr. Hangelbroek noemde dit het punt van contact voor de Unie, het correspondentie adres. Zoodra er een scholenbond is, vervalt zijn taak en' gaat die over aan het districts- comité of den scholenbond. De heer K r u i f stelde voor. dat de ver gadering zich eerst principieel uitsprak voor de stichting van een scholenbond of niet en dat dan later de vraag van gescheiden of gezamenlijk optrekken aan de orde te laten komen. De voorzitter nam dit voorstel over. De aanwezigen spraken zich persoonlijk uit voor de stichting van een scholenbond, aan gezien zij geen volmacht hadden van hun school besturen. Tenslotte werd een commissie benoemd, waar in een vertegenwoordiger van elke gemeente die vertegenwoordigd was, en welke commissie zich tot taak stelde te komen tot een definitieve op- rithting van een scholenbond. Drie punten zouden door de schoolbesturen besproken moeten worden. Ten eerste: Wil men scheiding van Voorne en Putten en Flakkee of gezamenlijke actie Ten tweede: Wil men een voorloopige samen werking van de beide eilanden, waarna men in de toekomst de al of niet wenschelijkheid van een scheiding nog altijd overwegen kan Ten derde: Is aansluiting van Voorne en Putten I bij de Hoeksche Waard mogelijk Vertegenwoordigd waren de volgende plaat sen: Zuidland, Nieuw-Helvoet, Dirksland (Ds. I v. d. Wal), Stellendam (de heer Bouman), Mid- delharnis (de heer Jansen), Hellevoetsluis, Tinte, Rockanje, Den Bommel (wethouder Jongeling), Den Briel, Ooltgenspiaat „(d.e heer Klein) en Oude Tonge (de heer In 't Veld). De volgende vergadering zal gehouden wor den in Middelharnis, waar de beslissing genomen zal worden. treffende vereenigingen een goed bestaan ge nieten en het verdient dan ook overweging om ook deze organisaties iets te laten betalen. Bij de begrooting kunnen we dan zien of we het interieur op kunnen laten knappen. Op 't oogen- blik stelt spr. echter voor afwijzend te beschik ken. Bij de begrooting 1934 kunnen we nadere cijfers vaststellen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van den heer v. d. Tonnekreek om eervol ontslag als doodgraver en onderhouder van de begraafplaats. Aan hem wordt eervol ontslag verleend onder dankzegging. Ingekomen is het verslag van de Gezondheids commissie over 1932, De ontvangsten zijn 1469,48 en de uitgaven 1366,78, zoodat een voordeelig saldo van 102,70 overblijft. Het verslag wordt goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. wordt Ged. Staten gevraagd opnieuw goed te keuren de verordening inzake de heffing van begraafrechten door de gemeente. Dezelfde cijfers zijn vastgesteld als de vorige maal. Aan de orde is de vaststelling van de vergoe ding ex art. 101 der L. O. wet. Aangezien de rekening eerst thans terug is gekomen kon de vergoeding niet eerder plaats vinden. De Chr. School ontvangt 95,44 en de R.K. School 293,27. Deze bedragen worden ge bracht op de rekening 1933 en gelden de jaren 1928, 1929 en 1930. Aldus wordt besloten. Ook een andere ver goeding wordt vastgesteld. De instructie voor den gemeente-opzichter wordt na voorlezing goedgekeurd. Vervolgens komt aan de orde de wijziging van de bouwverordening of nader de al of niet doortrekking van de Willemstraat. B. en W. meenen, wanneer de doortrekking plaats zal hebben, zal er slechts één woning kunnen staan. Zij achten het niet noodig, dat de straat doorgetrokken wordt. De weg, toegang gevend tot de Julianastraat, is volgens hen reeds voldoende. Daar is in tegenstelling met de Wil lemstraat rioleering. B. en W. stellen dan ook voor den inspecteur te bewegen dat gedeelte van den weg niet door te trekken. De heer BEIJER wijst er op, dat voorheen de Raad besloot het stratenplan zoo aan te nemen. Spr. staat er afwijzend tegenover. De tijd zal komen, dat de Raad er spijt van zal hebben. Het mooie geheel van het stratenplan is er dan af. Weth. VAN DEN BOOGAARD: We kun nen toch verbieden, dat er een woning wordt gebouwd. De VOORZITTER merkt op, dat het te duur wordt om daar te bouwen. Daarbij wordt het aspect van de straat veel mooier. Besloten wordt, dat de Voorzitter de zaak met den inspecteur zal bespreken. Vervolgens komt het voorstel van B. en W. tot aankoop van grond voor het schoolgebouw aan de Emmastraat in bespreking. De VOORZITTER deelt mede, dat de straat op grooter breedte zal worden gebracht, als de Raad goedkeurt, dat van den heer Kardux een strook grond van 5460 meter lang en 1,90 meter breed voor den prijs van 110 wordt gekocht. De heer DE WIT meent, dat het oorspronke lijk de bedoeling is geweest, dat 2 meter gratis afgestaan moet worden aan de gemeente en vraagt of dat gebeurd is. De heer VAN DEN BERG merkt op, dat 1 meter grond cadeau gegeven moet worden. De VOORZITTER en weth. VAN DEN BOOGAARD antwoorden, dat die voorwaarde er reeds in verrekend is, zoodat dus feitelijk 3 meter achteruit is gegaan. Het voorstel van B. en W. wordt met alge meene stemmen aanvaard. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den grafdelver te stellen op 200 en den heer J. Noordijk daarvoor te benoemen, die dan een vaste jaarwedde geniet van 900. Met de ze benoeming vervallen de uren. De heer BEIJER kan met de zienswijze van B. en W. wat dén persoon aangaat niet mee gaan. Spr. acht den heer Noordijk ongeschikt voor grafdelver. De VOOFZITTER: Dat vinden B. en W. juist niet De heer GEBRAAT: Iedereen is niet bereid om graven te delven. De VOORZITTER: Er waren anders ge gadigden genoeg. Noordijk staat daarbij wat het werk betreft onder toezicht van den opzichter. De heer GEBRAAT. Wil Noordijk het doen De VOORZITTER: Hij had in 't begin wel enkele bezwaren, maar later stemde hij toe. De heer BEIJER: Maar hij doet het toch tegen zijn zin. De VOORZITTER: Ja, hij vond het natuur lijk wel griezelig als er telkens doodshoofden boven kwamen. De heer VAN DEN BERG: Hij heeft het er niet op De heer JONKER vraagt of hij in geheime zitting hie? nog iets over mag zeggen. De VOORZITTER heeft daar geen bezwaar tegen. Enkele begrootingswijzigingen worden nog goedgekeurd. De VOORZITTER deelt tenslotte mede, dat er van het raadslid Jonker een schrijven ds bin nengekomen, waarin deze de vraag stelt of het den Burgemeester bekend is, dat er op Zondag 28 Mei een fotograaf in het dorp is geweest, die „levende wezens op het portret had gezet". De fotograaf was daarmee be^ig geweest bij het uitgaan van de Kerk zelfs, zoodat velen een paar straten om moesten loopen om hem te ontwijken. Adressant vraagt of daar geen maat regelen tegen dienen te worden genomen 'De VOORZITTER deelt mede, dat het hem bekend was, dat er opnamen zijn gedaan. Het bevreemdt spr., dat bet iemand uit Rotterdam was. Spr. heeft den indr,uk, dat de fotograaf gc- introduceerd is door een ingezetene van deze gemeente en kan het niet fijngevoleig vinden, dat de vrede in een kerkelijke gemeente als deze verstoord wordt op zulk een wijze. Zeer zeker zal spr. dit in de toekomst verbieden. Een ander geval is of het gepleegde feit strafbaar is. De heer GEBRAAT vraagt: Kan ons adres niet voorgelezen worden, Voorzitter De VOORZITTER: Dat komt na de gehei me zitting aan de orde. U zult zien. dat de door mij gevolgde gedragslijn juist is. De heer JONKER wijst er op, dat er verschil lende menschen 's avonds uit de kerk thuis ge bleven waren als ze geweten hadden, dat deze man er nog zou zijn. De VOORZITTCR voegt er aan toe, dat twee burgers volgens de politieverordening recht hebben om iemand, die een strafbaar feit pleegt, op te pikken en naar de politie of den burge meester te brengen. Er mag op straat des Zon dags geen bedrijf worden uitgeoefend. De heer VAN SCHOUWEN weet niet of dit een delict is, dat voor de door den Voor zitter geschetste handelwijze in aanmerking komt. Spr. acht het echter ook niet noodig, dat dergelijke evenementen als het uitgaan van de kerk op een foto wordt vastgelegd op Zondag. Of het een strafbaar feit is durft spr. niet te zeggen. De VOORZITTER antwoordt, dat het uit oefenen van een bedrijf op Zondag volgens de politieverordening verboden is. Spr. vraagt of de heer Jonker tevreden is gesteld. De heer JONKER zegt voldaan te zijn over het antwoord van den Voorzitter. Vervolgens gaat de Raad over in geheime zitting. MIDDELHARNIS. Woensdagavond 7 uur, zal voor de Geref. Gemeente optreden Ds. R. Kok van Veenendaal. STAD AAN T HARINGVLIET. De Pink stercollecte, ten bate van de Zending, heeft in de Ned. Herv. Kerk opgebracht, de som van f 17,65. NIEUWE TONGE. Op Maandag 26 Juni a.s. zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk zitdag worden gehouden voor de ont vangst van huur der zitplaatsen in de kerk, des n.m. 2—4 uur en 6-8 uur. DIRKSLAND. De extra maandelijksche col« lecte bracht in de Ned. Herv. Kerk alhier ruim f 33, op. De lijst van stemgerechtigde lidmaten der Ned Herv. Gemeente, ligt bij den boek» houder der kerk, den heer A. Hameete, ter inzage. Bezwaren kunnen a.s Vrijdagavond in een gecombineerde vergadering van kerk# voogden en notabelen worden ingebracht. OUDDORP. A.s. Donderdagavond hoopt voor de Geref Gemeente op te treden Ds. Kok van Veenendaal. EINDEXAMEN R. H. B. S. Vorige week slaagden de volgende perso# nen van de R. H. B. S (5-jarige cursus) te Middelharnis voor het eicd>examende heeren J. L Braber te Stad aan 't Haringvliet, G. J. Buth Dirksland, M. Dorst Sommelsdijk, G C Koese Middelharnis, J. van Paasschen Middelharnis, K. C. Verkerk Oortgensplaat en G. J. de Wilde Nieuwe Tonge en de dames Th. van Donge te Middelharnis en W. H Smits te Sommelsdijk. Eén candidaat is af« gewezen, LANDBOUWHLISHOUDCf RSUS. Vrijdag begonnen. De cursus van het Landbouwhuishoudon» dcrwijs is Vrijdag 1.1 met 17 leerlingen ge# opend. VRIJE UNIVERSITFIT. Bezichtiging gebouw n Van verschillende zijden werd er op aan gedrongen dat aan belangstellenden in dezen zomer gelegenheid wordt gegeven de gebou* wen van de Vrije Universiteit (het Universi» teitsgebouw en de laboratoria van de Wis- en de Natuurkundige en de Medische Faculteit) te bezichtigen. Gaarne zijn Directeuren bereid om leden en begunstigers der Vereeniging die dit wen» schen, de gebouwen te laten bezichtigen. Tegelijkertijd kan dan ook het nieuwe ge» bouw van het Paedologisch Instituut, waarin de Vrije Universiteit een laboratorium heeft, bezichtigd worden. Het zal echter noodig zijn, dat zooveel mogelijk ongeveer twintig personen zich ver# eenigen tot een groep, waarbij schriftelijk aan het bureau bezichtiging wordt aangevraagd (adres: Keizersgracht 166) Ook zij die zich niet bij een groep kunnen aansluiten, kunnen aanvragen, waarna te zijner tijd bericht wordt gedaan wanneer zij verwacht worden. Tusschen 19 Juli en 15 Augustus zal de bezichtiging niet kunnen plaats hebben. SOMMELSDIJK. Geboren Adriana, dochter van Adrianus Schol en Adriaantje Kieviet. DEN BOMMEL Ondertouwd C Buijs j m (Oude Tonge) en P. J. Vervloet, i d alhier. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Johanna, d. v. Jacob We sd ijk en Pieterlje van der WendeSara Maria, d. v. Cornells Adrianus Jacobs en Johanna Maria de Boet; Anthonius Cornelis, z. v. Jacobus Josephus Moerenhout en Maria Pieiernella Stam Francina Maria, d. v. Marinus Kroon en Lena Kagchelland GehuwdCornelis Remus 25 j en Arentje Leijdens 21 jaar. DIRKSLAND. GeborenBastiaantje, d. v. Arij van der Groef en Adriaantje van den Tol Ondertrouwd: Dirk Kcuvelaar jm. 22 j.en Wilhelmina Ardon jd. 18 j. GOEDEREEDE. Geboren Jacomijntje, dochter van Pieter van Heest en Pieternella Grinwis. GetrouwdJan van der Wende 27 jaar, Rotterdam, cn Cornelia de Keizer 28 jaar Kommer Willem Tanis 30 jaar en Jacomijntje van Splunder 23 jaar. Overleden: Jannetje van Splunter 66 jaar, e.htgen van Krijn Troost; Abel de Vries 77 jaar, ongehuwd levenloos kind van het mannelijk geslacht van Klaas Boshoven en Elizabeth Heerschap. LAFFE AANSLAG UIT MINNENIJD. Door een onbekende vermoord. Men meldt uit Oldebroek Zondagavond omstreeks half 12 wilde de 25- jarige landbouwerszoon L. v. d. Put, wonende alhier, nadat hij zijn meisje, dat in betrekking is bij den landbouwer W. S., naar huis had gebracht, zich naar de ouderlijke woning be geven. Op 't moment, dat hij buiten kwam, werd hem door iemand, die hem buiten de deur had staan opwachten; met een of ander scherp voorwerp een slag op het hoofd toegebracht. De getroffene zeeg direct ineen. Nadat 't meisje haar patroon geroepen had, ontbood deze on middellijk den dokter H., die een schedelbreuk constateerde. Van der P. werd hierop naar de ouderlijke woning vervoerd, waar hij eenigen tijd later zonder tot bewustzijn te zijn gekomen ovehleed. De rijks- en gemeentepolitie stellen een onderzoek in. De dader of daders zijn nog niet bekend. De oorzaak is vermoedelijk minne nijd. SOMMELSDIJK De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de Zending, heeft opgebracht f 25,07. Centrale Veiling te Middelharnis. Veiling van Maandag 19 Juni. Bloemkool f 2,20 tot f 10,80 Per 100 stuks. Sla f 0,50 tot f 0,70 Per 100 krop. Peen f 4,70 tot f 5,- Per 1C0 bos. Kroten f 3,—. Sjalotten f 0,85 tot f 0,95 Peulen f 12,- tot f 21,- Per 100 Kg. Stoksnijbooren f 36,-. Zilveruien f 6,^0 tot f 17.— Per 100 pond. Aardbeien Jecunda (zonder dop) f 12,40 Per 100 Kg. Moulin Rouge (zonder dop) f 12.40. Medam Matot (met dop) f 12,60 tot f 16,—. Aanvoer 2500 Kg. aardbeien. Marktoverzicht der vorige week Inge» zonden door JAC. KNOOP, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit Nassaukade 158, Tel. 81431Amsterdam Vorige week liepen de prijzen der N. H. Muizen iederen dag terug, tot er aan het einde der week stilstand kwam. Nieuwe Spring Malta's waren goed gevraagd en er werden honderden vaten per dag omgezet tegen iets lageren prijs dan vorige week. Zeeuwsche Bonten en Blauwen geen vraag meer voor, alleen Friesche Roodster, welke mooi hard en goed onderhouden zijn, kunnen nog ver» kocht worden. Heden, 19 Juni, werden de volgende prijzen gemaakt per 100 kg. I Friesche Roodster f 1,40—1,50 per 70 Kg. i Ar dijker Muizen f 6,—, idem kleine f 2,60— 3, Nieuwe Malta f 9—11, Westlandschc Muizen 7—8, idem kleine f 5-6, Nieuwe Italiaansche f 8-10. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 19 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd; 629 vette runderen, 428 vette kalveren, 561 schapen of lammeren en 981 varkens. Prijzen per half kg.koeien 16-18, 22,/a~ 25, 27-29 ct,; ossen 16-17, 21—22*/2 en 24- 26 ct.vette kalveren I2'/520, 24—27'/2 en 31—35 ct.varkens 14'/2~15 en 16 ct.; scha pen f 6-10, lammeren f 8—11 per stuk. De aanvoer van koeien en ossen was iet; ruimer, de handel wes traag en de prijzen waren ongeveer gelijk aan die van de vorige week. Een enkel prima beest ging nog tot 1 cent boven noteerinS. Vette kalveren waren zeer ruim aangevoerd, de handel was zeer slecht en de prijzen waren voor eerste en tweede soort gelijk aan die van de vorige week. de derde soort ging voor lagere prijzen. Een enkel prima kalf ging nog tot 2'/a cent boven noteering. De aanvoer van schapen en lammeren was iets ruimer, de handel was sleepend en d; prijzen ondergingen weinig verandering. Varkens waren veel ruimer aangevoerd, d<* handel was redelijk en de prijzen waren vrij wel gelijk aan die van vorige week, voor af» wijkende kwaliteiten vermoedelijk slechten afloop. Boter, Melk, Kaas en Eieren. APELDOORN, 19 Juni, Aanvoer 400000 eieren. Prijzen van f 1,90 tot f 3,—, middel» prijs f 2,24. Handel kalm. OUDEWATER, 19 Juni. Kaas. Aanvoer 96 partijen, tezamen 4320 stuks, wegende 21600 kg. Eerste soort Gouda met rijksmerk f 27, idem mindere f 23-26, zonder rijksmerk f 20— 22. Handel matig. TIEL, 19 Juni. Boter f 1,60—1,65. Eieren f 2—2,50 per 100 stuks. Aanvoer 70000 stuks. Granen, Meel, Oliën, enz. ROTTERDAM, 19 Juni. Binnenlandschc granen geen noteering. AMSTERDAM, 19 Juni. Binnenlandsche granen (boerennoteering) f 4'/2. Chevalier gerst f 43/4—5. haver f 4,/2-43/4t duiveboonen f 8-9, alles per 100 Kg., karwijzaad f 15—1572. per 50 Kg. Groenten Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 19 Juni. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtBrielsch eigenheimers 25—50 ctZeeuwsche blauwe f 0,70—1, idem bonte f 0,70-1, voeraardappc- len 20-25 ct., bravo's f 1—1,60 per H.L., roode ster f 0,90—1,40, Westl. nieuwe 6-8 ct. idem kleine 4-6 ct., Italiaansche 5—7 ct., Malta's springs 11—12 ct, per Kg. Met rede. lijken aanvoer kalme vraag. Huiden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM, 19 Juni. Vlas (Opgave van den markmeester.) Aanvoer: 1550 Kg. blauw schoon 40—60 ct1000 Kg. Wit Zeeuwch 40-55 ct., 1400 Kg. Holl. geel 40-55 ct, 1500 Kg. dauwrood 35-40 ctper Kg. De prijzen waren onveranderd en de vraag was gering. Ofschoon de aanvoer klein was bleef toch nog een gedeelte onverkocht. ROTTERDAM. 19 Juni. In het land bestond in de afgeloopen week goede vraag, zoowel voor wit als voor blauw vlas en werden ver. schillende partijen te vaste prijzen verhandeld. Heden aan de beurs werden slechts enkele partijen wit en blauw vlas aangeboden, die tot vaste prijzen koopers konden vinden. DE KUNSTREIS VAN DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE AUTOMOBIELCLUB NAAR NOORD-ITAL1E. II. Na Avignon begint eerst recht het Zuiden, het meedoogenlooze Zuiden, met alle leven ver brandende en verschroeiende zon. Het groen van de iboomen is hier in den voorzomer reeds dof, de zwarte asphaltweg, die door de ver dorde vlakte van de Provence loopt, is als ge blakerd door de zonnestralen en de hevige wind, die over de eenzame vlakte waait, rukt takken af, die reeds dood zijn voor zij den zomer gekend hebben. Achter elkaar rolt de karavaan Hollandsche automobielen door deze troosteloos heid, de voorbijgangers zien verwonderd op naar de oranje wit blauwe vaantjes en naar de oranje papiertjes op voor en- achterruit, waarop in Fransch, Duitsch en Italiaansche de naam van de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub te lezen staat. In dit land van schroeihitte zijn de troepen en negers in karzernes ondergebracht, en in haast ieder dorp ontmoet men deze bruine en zwarte krijgers. Tot Trejus loopt de weg door het laagland, maar dan gaan wij plotseling het gebergte in, de rauwe dorre Esterel, waar de bergen door elkander geworpen liggen alsof zij door een reuzenhand uit den hemel op de aarde geslingerd zijn. Steil zijn vaak de hellingen en vooral nauw de bochten, zoodat de lange zware reiswagens af en toe moeite hebben om er zich door te wringen. Hier toont de Ford Model „Y" zich plotseling in haar element. Mét een verrassend gemak slingert deze zich door de scherpe boch ten heen. zij klimt en daalt en wringt haar soepel lijf langs den bergweg als een hagedis door een grasveld heen en schiet de meeste wagens, die zij achterop rijdt voorbij. Het ding speelt met de bergen en daalt met verbluffend gemak de hellingen af, die eindelijk leiden naar de kust bij Menton, waar tot aan Nice toe de weg zich slingert langs de zee. zonder hellin gen of dalingen. Het is een mooie route, aan de eene zijde omboord met blanke witte villa's en weelderige tuinen vol bloemen, exotische ge wassen en subtropische planten, terwijl aan de andere zijde de blauwe zee op eenige meters afstand haar woelige golven tegen de kust drijft. Na een korte, voor sommigen zeer korte nachtrust te Nice Monte Carlo ligt immers vlak bij werd den volgenden morgen de reis voortgezet naar Genua. Eerst ging het de ber gen in, niet lang, een 30 K.M. maar over la Turbie naar Menton en vandaar tot aan Genua tot ruim 180 K.M. langs steeds den slingerenden kustlijn te volgen. Welk een pracht van bloe menweelde en van kleuren. Bossen roode gera niums en witte madelieven, trossen rose en paarse bloemen hangen langs de rotsen af, als kleurige guirlandes, die den weg omslingeren. En aan de andere zijde droomt de zee, de blauwe, waaruit telkens eilanden opsteken, waarop men uit de verte wederom een weelde van bloemen ziet. De prachtige asphaltweg klimt en daalt en slingert zich in tallooze bochten langs de kust. Een hoogst enkele maal stoot men op een slecht gedeelte, erbarmelijk slecht, vol kuilen en vol gaten, alsof men aan de weg gebruikers toonen wil hoe vroeger, nog maar enkele jaren terug, de wegen in Italië waren, en

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3