JjEh (weehctly: rr Nederland en Oranje. ROTSMA Rede van den heer den Ouden. Centrale A. R. Propaganda-Club. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. Defin Flakk Vrijdagavond 16 Juni werd in het gebouw „Rehoboth" te Middelharnis een vergadering gehouden vanwege de centrale antirevolutio naire propagandaclub van Goeree en Overflak. kee, waar de heer R. A. den Ouden van Den Haag sprak over het onderwerp: „Neder land en Oranje De heer Van Rumpt, de voorzitter van de Centrale, opende op de gebruikelijke wijze, waarna hij in een kort openingswoord allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder den spreker voor dezen avond. Van deze plaats was het spr. tevens een be hoefte een groet te brengen aan den oud-voor zitter van de Centrale, Mr. Verheul, die, aldus spr., Flakkee wel verlaten, maar niet vergeten heeft. Na op de juiste opvatting van het nationalisme gewezen te hebben, gaf spr. den heer Den Ouden het woord voor het uitspreken van een rede over „Nederland en Oranje". De heer Den Oud en. greep allereerst te rug op het verkiezingsmanifert van dit jaar, waarbij hij er op wees, dat de leiding van onze partij haar oogen open had voor de gebroken geestelijke spankracht, het ingezonken geloof van onzen tijd. Ook thans is de tijd nog zooals toen en onze tegenwoordige regeering is daarvan naar blijk van haar regeeringsverklaring overtuigd. In vele opzichten vertoont de toestand hier te lande en in Indië het beeld van volkomen ont wrichting. Er wordt, ook in onze kringen, vaak luchthartig over gedacht, ook wat het stoffelijke betreft. Velen verwachten, dat spoedig het leven weer in stijgende lijn naar boven zal gaan. Men zegt dan het echt Hollandsche spreekwoord na regen komt zonneschijn, Na de magere komen ook wel weer de vette jaren. Spr. moet eerlijk bekennen niet te weten welkën' grond zij hebben voor zulk een lucht hartig optimisme. Het economische wereldbeeld geeft daarvoor allerminst reden, evenmin de Londensche wereldconferentie. Tot dusver zijn alle conferenties volslagen mislukt. Er is nog geen lichtschemering aan den horizon der wereld te zien van komende hetere tijden. In Londen heerscht een pessimistischen geest. De groote mogendheden weten het niet, de op lossing van de stoffelijke wereldcrisis. Wat zeggen zij van de geestelijke crisis Daarop moeten zij het antwoord schuldig blijven! De Schrift leert ons, dat de toestanden steeds benauwender zullen worden, wanneer het laatst der dagen gekomen zal zijn. Dat is geen mythe, geen legende. Die tijd zal komen, 't Is ons niet bekend of wij op den drempel van die tijden gekomen zijn. Wanneer we om ons heen zien en zien de ontwikkeling van het communisme, dan vragén we ons af of we daarin niet inderdaad hebben te zien de voorbereiding van het rijk van den Antichrist. Wij hebben gehoord van het 5-jarenplan van Rusland, dat den hemel op aarde moest brengen. Ooggetuigen zijn het er niet over eens of het geslaagd is. De één zegt: het is geslaagd, de ander be weert: er komt niets van terecht. Nu is er in Rusland een nieuw 5-jarenplan opgezet om den godsdienst voor goed uit te bannen. Daarin hebt ge de voorbereiding en den geest van het rijk van den Antichrist. Laat ons het dan in herinnering brengén, dat we donkere tijden tegemoet zullen gaan. Zullen we daarom versagen Neen, want er is ook wat anders in deze wereld op komst. Er zij bij ons een beven, dat ons ook verheugt, omdat wij Gods werk in deze dingen bemerken. De redding komt op Gods tijd. Zoo we ons voor Hem nederbuigen as er een betere toe komst voor ons te verwachten. God regeert en niet de mensch en de over winning is aan den Held, die God ons heeft beschoren. Daarin ligt ook de kracht voor den strijd in het politieke leVen van de antirevolutio naire partij. De stembusperiode hebben wij gehad in een zeer bijzonder licht. Het grootste deel van ons volk maakte zich gereed om te herdenken Prinsen Willem's ge boortedag. Door het conflict van de vorige regeering met de Kamer werd de stemdag ver vroegd, zoodat de stemdag tusschen twee bijzondere data viel. Den 24sten April was de Prins Willem- herdenking en den 30sten April vierde de laat ste Oranjetelg Prinses Juliana haar 24sten ge boortedag en daartusschen viel de stemdag. Daar ligt Gods vinger in. Op dien stemdag werd het Nederlandsche volk in de gelegenheid gesteld opnieuw te kiezen voor het drievoudig snoer: God, Oranje en Nederland. In 1795 'en' 1918 heeft het den schijn gehad alsof het snoer verbroken zou worden. God heeft dit echter voorkomen. Het grootste deel van ons volk is steeds getrouw gebleven aan God, Oranje en Nederland. Spr. kwam vervolgens tot de bespreking van het eerste artikel van het antirevolutionaire - program van beginselen, de historische oorkonde van de antirevolutionaire partij. Het stempel van ons volkskarakter vertoont, aldus spr., de trekken van den Calvinistischen beeldenaar. De Calvinistische reformatie heeft al ras in ons land een staatkundigen inslag ge kregen, die overgebracht werd naar Engeland en Amerika. Spr. bracht in herinnering den len April 1572, toen eën kleine Geuzenvloot Den Briel innam en ons volk vocht om zijn vrijheid. 't Gang niet om staatkundige vrijheid, ook niet om staatkundige vrijheid allereerst, maar 't ging om een vrijheid van hooger orde de vrijheid van de consciëntie. Daarbij werd ons volk geleid door de Oranjes. Prins Willem was zijn tijdgenooten ver voor uit. Bij intuïtie heeft hij dat zoo aangevoeld. Hij was de man van de tolerantie, van de religie- vrijheid. Prof. Hugo Visscher heeft daar in zijn rede bij de aanvaarding van het hoogleeraarsambt te Leiden, getiteld„De tolerantiepolitiek van Willem van Oranje", een helder licht over laten vallen. Spr. schetste den grooten tegenstander van den Prins: Dathenus. Grooten eerbied moeten wij voor hem hebben. Wij eeren hem als één van onze groote reformatoren. Met zijn psalmen op de lippen beklommen de martelaren het schavot en en den brandstapel. Het bezwaar, dat wij tegen hem hebben, is, dat hij zich niet gehouden heeft aan de roeping door God hem opgelegd: de reformatie van de Kerk. Ter on zaliger ure is hij gaan spreken tegen de politiek van Oranje en is het groote conflict ontstaan, waaraan het te wijten is, dat de Zuidelijke Nederlanden voor ons verloren zijn gegaan, Datheen ontzag zich niet in de Kerk den Prins te schelden als iemand, die om God noch religie gaf en den godsdienst behandelde als een kleed, dat men om de schouders kan leggien, maar ook af kan leggen. De Prins maakte van den Staat zijn afgod, aldus beweerde hij Datheen was echter voor de Kerk en de Prins voor den Staat. Kerk en Staat wilde Oranji scheiden. Dit vindt men volkomen uitgedrukt in het program van onze partij, aldus spr. De strijd voor de eere Gods is als een dwingende macht over ons volk gaan heerschen. Datheen handelde dan ook in strijd met de zuivere gereformeerde beschouwing over Kerk en Staat. Spr. kwam vervolgens terug op den geest van on^en tijd. Twee groote zaken van het staatkundig leven worden van alle zijden bedreigd. Dat is het gezag en de vrijheid. De vrijheid wordt bedreigd door communis me en principieel maakt het socialisme daarin geen onderscheid voor ons. De vrijheid moet gehandhaafd, maar zeer zeker en voornamelijk thans, na het gebeurde met de Zeven Provinciën, het gezag. Tenslotte handelde spr. over het fascisme en het nationaal-socialisme, waarbij hij opmerkte, dat er geen vrijheid bestaanbaar is zonder orde en omgekeerd is er geen gezag bestaanbaar zonder vrijheid. Ook in onze kringen wordt met bewondering opgezien naar Hitler en Mussolini, zooals deze mannen optreden teg'en het communisme. Terzijdestelling van het wettig gezag is een ernstig gevaar, maar al moge men opgeven van het gezag van den sterken man, het gezag, gegroeid uit de historie, is daarmee weggevaagd. In God vindt de antirevolutionaire partij de bron van het souvereine gezag en daarvan is in Duitschland en Italië geen sprake. In deze ernstige tijden is de vrijheid des volks het zag van de overheid een roeping voor de antirevolutionaire partij om die eiken dag aan het Nederlandsche volk te brengen en te wijzen op: God, Nederland en Oranje aldus eindigde spr. Daarop volgde een leerzame discussie. De heer J. H. D ij k e r s van Sommelsdijk stelde de vraag of niet te ver gegaan werd met het verleerien van vrijheid in het propageeren van zijn beginselen en of de politiek van Oranje niet van veel grooter invloed was geweest, voor. al ten aanzien van de vereeniging van Noord en Zuid, als Petrus Datsenus zich achter den Prins had geschaard. De heer Hogeweg van Stad aan 't Ha ringvliet vroeg hoe men het hen, die de ge dachte toegedaan zijn als zou de Koningin prac- tisch niet meer dan een ornament zijn, duidelijk maken kan, dat de Koningin wel degelijk een zeer voorname plaats inneemt. Ten tweede in formeerde spr. of deze regeering slechts tot 1936 of tot 1937 aanbleef. De heer Grootenboer vroeg hoe de antirevolutionaire partij dacht over de uitwassen van de carricatuur in bladen als de Notenkraker, waarbij spr. wees op de foto van Dr. Colijn met van het bloed van de jonge schepelingen van de Zeven Provinciën druipende vingers. Gaat de gelaten vrijheid niet te ver? Tenslotte werd nog door een bezoeker ge vraagd hoe de referent dacht over de handeling van een hoofd van een christelijke school te Oude Tonge, die op den herdenkingsdag van Prins Willem, toen op alle scholen dezen dag gevierd werd, de school sloot, zoodat B. en W. hun hoofd stootten toen zij een reproductie van den Prins aan de schoolkinderen uit wilden rei ken, en voor e'en gesloten deur kwamen te staan. De heer Den Ouden antwoordde de vra gers door allereerst o pte merken, dat geestelijke vrijheid bandeloosheid uitsluit. Spr. is er niet voor om bijv. de communistische partij te verbieden. Elke misdaad, die echter tegen de geestelijke vrijheid begaan wordt, moet gestraft worden. Wat de foto van Dr. Colijn betreft, is spr. van oordeel, dat plakkaten als de gewraakte verboden moeten worden. Het is te betreuren, dat een antirevolutionaire burgemeester van een van onze groote steden, waar de plaat van Dr. Colijn met van bloed druipende vingers voor de ramen hing, niet krachtig is opgetreden en ge'en maatregelen heeft genomen, waardoor deze schandelijke platen verwijderd werden. Hij kan daarbij een voorbeeld nemen aan een liberalen burgemeester van een kleine gemeente, die on middellijk gelastte: die plaat weg of proces verbaal opmaken Wat de opmerking van den heer Dijkers be treft over Petrus Dathenus, merkte spr. op, dat het gegaan is, zooals het moest gaan. Natuurlijk heeft Datheen Oranje's poliiek in den weg gestaan. Op zijn sterfbed in Oost-Friesland heeft Petrus Datheen zijn fout bekend, toen hij zijn trouwste vrienden toevoegde, dat hij vroeger zich te veel het voorbeeld van Gideon voor oogen had gesteld en dat de burgeroorlog niet de ware weg is om dén godsdienst te verbreiden. Helaas wordt deze bekentenis van Datheen maar al te vaak vergeten Spr. illustreerde met enkele voorbeelden, dat onze Koningin wel degelijk een persoonlijkheid is, en dat zij zich er sterk van bewust is een Koningin te zijn bij de gratie Gods. Tenslotte merkte spr. op, dat het hoofd van een christelijke school, die bij de Prin Willem herdenking zijn kinderen vrij geeft en de her denking niet noodig vindt, niet alleen een onwaardig christelijk schoolhoofd is, maar ook niet waard is aan het hoofd te staan van een Nederlandsche school. Spr. deelde ook nog mede, dat dit kabinet tot 1937 zitting zal hebben. De heer Verheul Sr. van Den Bommel herinnerde zich uit zijn jeugdjaren, dat onze Koningin, toen zij achttien jaar oud was en de ministers van een nieuw kabinet haar een door hen opgestelde troonrede aanbood, hen toevoeg de niet noodig, mijne 'heeren, ik heb er zelf reeds een opgesteld. De heer Den Ouden wees er ook nog op, dat, mocht het noodig zijn, wat niet te hopen ware, de Koningin de Staten-Generaal, wanneer deze tot geen ingrijpende besluiten kan kom'en, naar huis zal zenden en verder zal regeeren met haar ministers. De heer Van R u m p t dankte den heer Den Ouden voor zijn interessant betoog en wek te tenslotte allen- op om in het komende winter seizoen allen de cursusvergaderingen van den heer Den Ouden te komen bezoeken. Ook dames als leden van de Centrale propa gandaclub hartelijk welkom. Het was een mooie vergadering. MIDDELHARNIS. Vrijdagmorgen werd het zoontje van J. Blok naar het sanatorium te Laren vervoerd om aldaar verpleegd te worden Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid verzonden 1150 H.L. aard appelen Bij den correspondent der arbeidsbemidde- ling hébben zich als werkloos opgegeven: 21 landarbeiders, 14 diepzeevisschers, 9 transport arbeiders, 5 timmerlieden, 4 boekbinders, 4 let. tenzetters, 2 boekdrukkers, 1 electricien, 1 bor. stelmaker, 1 handelsreiziger en 1 metselaar. Geslaagd voor het eind-examen R.H.B.S, de heeren G. C. Koese, J. van Paasschen en Mej. Th. van Dongen. Zaterdagavond is alhier een fascisten- afdeeling van de partij Baars met aanvankelijk 12 personen opgericht. Tot bestuursleden zijn gekozen de heer Boezeman, voorzitter, en de heer Hossen, secretaris-penningmeester. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week 1950 H.L. aardappelen vervoerd. De handel ligt thans zoo goed als stil. Bij den agent der arbeidsbemiddeling ston den dev orige week geen werkloozen inge schreven, Oonze dorpsgenoot de heer J. L. Braber Lz. slaagde Zaterdag j.la voor het eindexamen R.H.B.S. Bij publicatie wordt bekend gemaakt, dat sollicitanten worden opgeroepen voor de betrek king van schoonhoudster van het gemeentehuis. Voor of op 28 Juni a.s. kunnen gegadigden zich aanmelden. Vorige week speelde een combinatie uit V.V.S. I en II een voetbalwedstrijd tegen het H.B.S.-elftal uit Middelharnis. De uitslag werd 4-2 voor V.V.S. Voor de polders arriveerde een lading grint groot 250 ton. De vrachtrijder C. T. had het ongeluk bekneld te raken' tusschen twee auto's. Met een gekneusde rib en verschillende ontvellingen en wonden moest hij naar den dokter worden ver- voerd. DEN BOMMEL. Vorige week werden van deze haven vervoerd 1550 H.L. aardappelen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 70 werkloozen ingeschreven, daarvan zijn er 34 bij de gemeentelijke werkverschaffing geplaatst, Bij herhaling wordt bekend gemaakt, dat ongehuwde landarbeiders (ongeschoold), die kunnen melken, zich bij den agent der arbeids bemiddeling kunnen opgeven om te worden ge plaatst in gemeenten in Zuid-Holland en Noord- Holland. Loon ongeveer 7 per week, met vrij kost en inwoning. Voor de conservenfabriek van A. J. Hol leman is een afwijkende regeling der arbeidswet toegestaan, voor zooveel betreft het aantal uren waarop mag worden gewerkt. Het 4-jarig zoontje van J. C. B., wonende aan de Voorstraat, is van een zolder gevallen. Het knaapje liep een ernstige herschenschud- ding op. Zijn toestand is thans redelijk. Belanghebbenden worden verzocht om vischakten vóór 1 Juli a.s. ter gemeentesecretarie in te dienen. OOLTGENSPLAAT. Schieten B. V. L. H. van Kempen 93, P. van Kempen Jz. 90, A. van Dam 89, C, J. Oostdijk 87, P. Korteweg Dz. 87, H. van Rossum 86, Joh. van den Tol 86, S. van der Mast 85, A. Remus 83. Joh. van Gurp 83, A. C. de Bruin 81, J. W. Korte- weg 81, W. van Dam Jr. 79, M. van Bins- bergen 79, Joh. van Kempen Jz. 79, Jan J. van Ree 77, J. C. Birkhoff 74, G. W. van Kempen 74, H. van Rossum Az. 60, Jac. J. van Ree 59, A. van der Griend 50, L. Jordaan 33 punten. De 3^maönde!lijksche Collecte voor de Macht van het Kleine in deze gemeente heeft opgebracht 10,80, plus 0,80 speldjes verkoop. Wedvlucht Pont Ste Marence, afstand 2990 K.M., met 28 duiven Gebr. van der Welle le prijs, J. van Nim- dwegen 2e en 5e prijs, C. Leijdens 3e prijs, K. van Ree 4e prijs. Aankomst eerste duif 11,11,59 uur, laatste duif 11,45,49 uur. Los gelaten 7 uur. Vergadering der A.R. Studieclub alhier op Dinsdag 13 Juni j.l. Aanwezig waren 14 leden en een vijftal be zoekers. Na opening door den voorz. A. Klein, leest deize Prediker 1 en gaat voor in gebed. Na de notulen krijgt A. de Vos Az. gelegen heid zijn inleiding over „Talma" te doen hoo- r'eri,. Deze inleiding gaf een helder beeld van het leven en van den arbeid van den grooten Chris ten-Staatsman Talma, die, getroffen door den socialen jipod der arbeiders, streed voor hun zelfstandigheid en voor sociale gerechtigheid. Te weinig wordt deze Held zonder wapenrusting" en zijn arbeid door het jongere geslacht gekend. Een levendige bespreking volgde, o.a. over: Talma als predikant, het aandeel van de andere partijen inzake sociale wetgeving, de bekende aanmatiging der S.D.A.P. op dit terrein, over collectieve arbeidsovereenkomst, over werk stakingen, enz. De heer C. van Rumpt noodigt de A.R.J.A.- leden ten slotte uit de cursusvergadering der propagandaclub in Middelharnis bij te wonen. Volgende vergadering D.V. Woensdag 19 Juli, half zeven o.tInleider bezoeker P. van den Heuvel over „In hoeverre de beginselen, door Talma voorgestaan, belichaamd zijn in de huidige wetten. Na dankgebed door P. van den Heuvel wordt de vergadering gesloten. OUDE TONGE. Woensdagavond a.s. zal de muziekvereeniging „Vooruit" een concert geven op de Kaai alhier, terwijl aan dit concert medewerking zal worden verleend door de mu ziekvereniging „Apollo" uit Nieuwe Tonge en de muziek vereeniging „Tot Nut en Genoegen" uit Melissant. Het programma, dat ten gehoore zal worden gebracht, luidt voor de verschillende vereni gingen als volgt „Vooruit" Oude Tonge: Petit Hernn Marsch, M. J. H. Kessels; Petit Ouverture, J. van Tricht; Ai pays de tonges, Morgeau; En Compagne, marsch, M. J. Hessels. „Tot Nut en Genoegen" Melissant: Echo de Jaca, H. Ohallet; Fete Telguou; Fichérale Ou verture, Blemont; La reine des marsch, Feere- mans. „Apollo" Nieuwe Tonge: Saluut a Nieuwe Tonge, marsch, H. van Balen; Hermine ouver ture, Delmus; Les Sabats de Suson Overt., Topy; Parijs Brussel marsch, Busnotte. In de week van 12'—17 Juni meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 23 landarbeiders, 1 chauffeur, 2 trans portarbeiders, 1 landbouwknecht, 1 gas- en waterfitter en 1 timmerman, terwijl er in ge noemde week 36 personen bij de werkverschaf fing werden te werk gesteld. Woensdagavond a.s. te 7,30 uur (n.t.) speelt de korf bal vereeni ging „Excelsior" een t"«'iuaivv.„fciuijniy CCH competitie-wedstrijd tegen „Weest Kwiek" uit Middelharnis op het M.S.V.V.-terrein aldaar. NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden de vorige week geen werkloozen ingeschreven. Het zoontje van d'en heer v. E. had het ongeluk in een sloot te vallen. Dooi? toegescho ten hulp was bij spoedig op het droge en liep dit ongeluk met den schrik en een nat pak af. De vrouw van den heer G. B. werd met de kinderwagen door een hooihark aangereden, zoodat de kinderwagen werd beschadigd en zij haar been zoodanig verwondde, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. Wonder boven wonder bekwam het kind geen letsel. De aardbeien worden alhier voor 0,20 per K.G. verkocht. De vorige week werden van hier de 500 H.L. laatste aardappelen vervoerd. DIRKSLAND, Bij publicatie heeft de Burge meester bekend gemaakt, dat de ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1934, die hun wenschen met betrekking tot de inlijving niet reeds bij de keuring hebben opgegeven of die iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, tot 15 Juli a.s. gelegenheid hebben hun voorkeur op te geven. Deze voorkeur kan betreffen .zoowel de indeeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps als het garnizoen., den tijd van opkmst en de opleiding tot officier of onderofficier. Voor sommige gevallen zijn bij de keuring bijzondere aanwijzingen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze gevallen moe ten die bijzondere aanwijzingen stipt worden opgevolgd, ook al wijken zij af van hetgeen hierboven is te kennen gegeven. De hier be doelde bijzondere aanwijzingen hebben voor namelijk betrekking op vervroegde inlijving, in deeling bij den motordienst én opleiding tot reserve-officier-vlieger en reserve-officier-waar nemer bij de luchtvaartafdeeling. Belanghebbenden behooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wenschen kan worden voldaan. De rekening over 1932 en de begrooting voor 1933 van den polder Oud-Kraaijer en Nieuwland liggen tot 1 Juli a.s. ten kantore van den secretaris van dien polder ter inzage. De heer G. J. Buth alhier slaagde voor het einddiploma H.B.S. 5-jarigen cursus. Te gén' iemand uit Melissant werd hier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der algemeene politieverordening. GOEDEREEDE. Bij B. en W. is een ver zoekschrift met bijlage ingekomen van Jacob Cornelis Bergers, molenaar alhier, voor vergun ning tot het plaatsen van een electromotor van 2 P.K. in zijn korenmolen voor het drijven van een centrifugaalbull en slijpsteen. Bezwaren te gen dit verzoek kunnen schriftelijk en mondeling worden ingebracht op Vrijdag 30 Juni e.k. ter gemeente-secretarie. De collecte voor den Gewapenden Dienst j.l. Zaterdag gehouden langs de huizen, heeft 8,92 ^2 opgebracht. Door B. en W. is het verzoek van J. Everaers en J. de Vries, beiden bakkers alhier, tot het plaatsen van electromotoren in hun bedrijf, resp. 1 P.K. en 2 P.K., ingewilligd. OUDDORP. De afgeloopen week werden uit deze gemeente vervoerd ruim 44000 kipeieren. Tot Heemraad van den polder Nieuw- Stelfendam is in de plaats van wijlen W. Koole benoemd de heer C. Aleman Mz. De afgeloopen week hebben de garnalen, visschers met de zeilscheepjes van 4050 kilo garnalen per dag gevangen; de motorschuiten hadden van 80—100 kilo; alles afgeleverd tegen 10 cent per kilo aan de pellerijen. De zee- visschers maakten een matige week. In de weer. visscherijen werd een zalm gevangen. Schuur afgebrand. Vrijdagavond omstreeks 11 uur brak er brand uit in de schuur van den landbouwer P. Voogd in den Molenblok. Het eerst werd de brand opgemerkt door de dames Hameeteman én' Pik, die de bewoners daarop waarschuwden. De schuur lag al spoedig tegen den grond. Het huis kon gespaard blijven. Het vee werd gered, op een geit en eenige katten na, die in de vlammen omkwamen. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de schade. Zaterdagavond werd in het Hotel Spee een ledenvergadering gehouden van de Geiten- fokvereeniging, met het zeer geringe aantal van 56 leden, wat wel meer had kunnen zijn. Door den voorzitter werd de vergadering met een woord van welkom geopend. De keuring der geiten, welke eerst plaats zou hebben op 22 Juni, kon niet plaats hebben wegens ver hindering van den heer Roest en is nu vast gesteld op 12 Juli a.s. en zal dan oudergewoonte plaats hebben op het terrein van de cichorei- drogerij de Vooruitgang, aanvang 6,30 uur (o.t.) Er werden 42 geiten voor de keuring opgegeven. Voor leden, die heel ver wonen, werd besloten de geiten per auto te laten halen. Daar niemand het woord meer verlangde, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Zaterdagavond 17 Juni werd in het Hotel Akershoek ten verzoeke van J. van Waarde te Goedereede door Notaris van den Berg bij inzet verkocht 1 perceel bouwland te Ouddorp in dén' Sprin- gertpolder, kad. Sectie A no. 922, groot 1 gemet 226 R. V. M., verhuurd tot 11 Nov. 1937 aan Anth. Tanis voor 102 per jaar, inqezet door Jan Tanis Hz. 1320. Een perceel bouwland te Ouddorp op Preek- heeil, kad. Sectie B no. 2798, groot 3 gemeten 32 R. V. ML, verhuurd tot 11 Nov. 1937 ged. aan Anth. Tanis voor 90,57 per jaar en ged. aan KI. Tanis Kz. voor 87,80 per jaar, in 2 koopen en combinatie Koop 1 ingezet door C. E. Sandifort op 1450; koop 2 ingezet door denzelfde op 1460. De afslag is bepaald op 24 Juni a.s. Wegens overtreding Boterwet is in deze gemeente tegen een tweteal personen proces verbaal opgemaakt. De garnalenvisscher M. v. d. Klooster heeft een zoogenaamde zeehaai gevangen van bijna 1 M. lang. Het vischje moet lekker smaken. Me» M*. Zijn eerste leverde Vergadering van den Raad der gemeente OUDE TONGE op Maandag 19 Juni, des morgens om half elf. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, burgemesteer Vooys, gaat voor in gebed, waarna de secretaris de notulen van de vorige vergadering leest, die door den Raad onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn allereerst de ingekomen stukken. De VOORZITTER deelt mede, dat opname is gesihied van de kas en boeken van den ge meenteontvanger, het burgerlijk armbestuur, het burgerlijk weeshuis en den boedel Dabbe. Er moest bij den gemeenteontvanger in kas zijn 5,097,79bij het burgerlijk armbestuur 1831,45^; bij het burgerlijk weeshuis 474,53 en bij d'en boedel Dabbe 28,98. Gecombineerd in kas 1512,05^. Deze gelden waren in kas, terwijl de boeken klopten. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarin medegedeeld wordt, dat de verordening inzake de heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting is goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den directeur van het Bureau voor Werkverschaffing en Ar beidsbemiddeling, waarin hij bezwaar er tegen maakt, dat de rijksbijdrage voor de jaarwedde van den agént der arbeidsbemideling hooger dan op 150 wordt bepaald. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten hebben bericht gezonden van hun goedkeuring van de verordening van de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting, die, zooals bekend zal zijn, van 100 op 80 is ge bracht. Wordt voor kennisgeving* aangenomen. Ingekomen is een rapport van B. en W. van Dordrecht over het eerste kwartaal van den keuringsdienst van waren. In Oude Tonge zijn 30 inspecties uitgeoefend, 26 monsters melk onderzocht, 13 van andere waren; 1 partij was afgekeurd. Bijzondere onderzoeken waren er geene; twee waarschuwingen hebben plaats ge had: processen-verbaal werden niet opgemaakt, zoodat Oude Tonge een gunstige uitzondering maakt. B. en W. van Dordrecht doen afschrift van de balans, verlies -en winstrekening van den keuringsdienst van waren over het jaar 1932. Er is een batig saldo van 3843,37. In ver gelijking met 1931 is het batig saldo met 5000 achteruitgegaan. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarin bericht wordt, dat enkele wijzigingen in de begrooting en rekening 1931 goedgekeurd worden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ter kennis van den Raad wordt gebracht de rekening van 12 arbeiderswoningen over 1932— 1933. Op 12 arbeiderswoningeninkomsten 1369,70, uitgaven 2559,16, nadeelig saldo 1989,46. De rekening van 14 arbeiderswoningen: ont vangsten 1683,60, uitgaven 112,72, batig saldo 537,87. Deze opgave moet aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid verstrekt worden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een adres van enkele huurders van de Julianastraat tot verlaging van de huren. B. en W. stellen voor, aangezien er een nadeelig slot is voor deze woningen, het ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. De VOORZITTER merkt op, dat er mis schien' wel een eenheidsprijs voor deze wo ningen was te vinden. Er zijn zes woningen van 2, twee van 2,75, drie van 2,50 en één 2,40. Dit maakt voor de huurders wei ver schil. Ef verkeeren echter arbeiders in gunstiger conditie dan anderen. Het standpunt van den Minister is geen een heidsprijs te heffen, maar de huur te bepalen in verhouding tot het inkomen. B. en W. stellen dan ook voor afwijzend te beschikken. In vergelijking met de te betalen huur voor de nieuwe woningen, die gebouwd worden, zijn B. en W. van meening, dat de huren niet te hoog zijn. De heer VAN DEN BERG merkt op, dat hij de huren ook niet te hoog vindt, maar hij vindt het toch teveel bijv. voor v. d. Welle. De VOORZITTER acht dit juist, hoewel hij bij het huren van de woning geen bezwaren maakte tegen den huurprijs. Wil de Raad echter een eenheidsprijs, dan willen wij dit nader be ziën. Spr. stelt daarom voor nader te bekijken of er sommige niet meer kunnen betalen, zoodat de huur voor v. d. Welle wat minder wordt. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een schrijven van de schippers vereniging „Schuttevaer", waarin deze vereen, mededeelt, dat haar steeds klachten bereiken over den toestand van de haven. Het hoofd bestuur vraagt of er geen pogingen in het werk gesteld kunnen worden, die aan den gewraakten toestand een einde maken. Tot dusver hebben zijn bemoeiingen geen reseultaat gehad. De schippers hebben speciaal aangedrongen op de verwijdering van het z.g. „gobje" en op het op vereischte diepte houden van de vaargeul. Lettend op de noodzakelijkheid om in dezen tijd niets onbenut te laten om bepaalde bedrijven te steunen, wenschen de schippers dit onder de aandacht van den Raad te brengen. De VOORZITTER deelt mede, dat deze kwestie ook een punt van langdurige bespreking heeft uitgemaakt bij B. en W„ die dan ook voorstellen den voorzitter op te dragen mon deling deze kwestie te gaan bespreken' met den voorzitter van Schuttevaer. Zooals de heeren weten hebben wij in deze kwestie de mede werking noodig van het polderbestuur, aldus spreker. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een schrijven van den heer Gebraat namens de afd. van den Modernen Landarbei- dersbond van de S.D.A.P. en de Arbeiderszang- vereeniging te Oude Tonge, waarin gevraagd wordt om verlaging van de huur van de kleine zaal der oude school; 2 per avond wordt te hoog gevonden, terwijl de inrichting alles te wenschen overlaat. Aangezien de exploitatie-rekening van de school echter met een nadeelig saldo sluit van 2375, kunnen B. en W. niet aan dit verzoek voldoen. De heer GEBRAAT merkt op, dat de vrij willige landstorm gratis vergaderen mag. Men kan dus het argument van het nadeelig saldo laten vervallen. Wanneer de zaal niet beter ingericht wordt, zal het nadeelig saldo nog groo ter worden, want dan zien genoemde vereeni- gingen zich genoodzaakt een andere gelegenheid te zoeken. Er zijn paardenstallen, die heel wat beter zijn. De VOORZITTER: Dat is wat al te bout gesprokén. Het voorbeeld van de vrijwillige landstorm is niet erg gelukkig. Er zijn nog heel wat andere verenigingen. De heer BEIJERHet Groene Kruis, de S.B.Z. enz. De heer Gebraat heeft gelijk wat dat nadeelig saldo betreft. Wij eischen waar voor ons geld. Je kan je niet voldoende klee- den, want hang je er een1 jas neer, dan is hij bedorven. De VOORZITTER merkt op, dat de be- Het bestuur van NieuwHelvoet en tiatief genomen tot lenbond op Goeree en Putten. Daartoe de voormalige mari een vergadering bel ons eiland Flakkee gegeven. Ds. F. K. van kant te Hellevoetsl met het lezen van ging in gebed. In zijn openings zijn blijdschap er o hadden gegeven aai met den Bijbel te I sluis. Buitengewoon vl Hangelbroek, de s< op deze vergaderin komst toe wilde kc en de versterking hoorigheid. De Unie is van moet worden aang beroep gedaan op Niet enkelen mac derwijs lief hebbe; gebed, opdat wij i en ter linkerzijde". Want het is nit Heer der Heirschai Spr. wees er op alle dagen zonnesc Alle expansie b daaraan vooraf ga: concentratie. Deze dingen m houdenpropag saamhorigheid, opc op meerdere scho harten. Moge onze same: worden. Het aantal levoetsluis, aldus kleine vergadering dan van een groot Spreker gaf ver Hangel broek, zou spreken, die de eerste beginse komen tot de opi de draagster kan Uniebestuur, aldu: arbeid gezegend steeds meer en m» gevoerd moet wor Wij hebben ge staan moet worde; In 1928 is door besproken de nooc tegen onze tegem voor ons Christeli De actie van kend, die actie w kringen waren syi en insluimering. Deze twee fac plannen te beramt wijs. De oprichti algemeene inleidin plan. Ten eerste is ganda door vriend die hun kinderen lijke school. Eerst worden, onze beg lijk uiteen gezet geschiedt voor de waarvoor onze christelijke school In de tweede propaganda. De sterk uiteenloopen gezocht naar dec Het is daarom gedachte, dat hie staat geboren te zorgën, voor de zich aan te pa* behoefte van de In een schol enl een onderling sturen, die thans zij dezelfde stofft ben. De middelen to Uniebestuur ven Dan zijn er d< door den scholen! Daarnaast ziji den, scholenbond waardig goed. Is sterking van de plukt men de vr Een aaneenges sterker dan de sc De aard van draad hebben wi zijn ze verrezen naarmate ze rui; Scholen met dei het verband, vond de discusi Een afgevaar merkte op dat van Unie zeer voldoende maa streken De heer H a i er nog lang niet spreid worden'. I ganda is nog n noodig, dat onz wust zijn waaroi christelijk onden treffende vereen nieten en het ve ook deze organi de begrooting k interieur op kun blik stelt spr. ec ken. Bij de begr cijfers vaststelle Ingekomen is Tonnekreek om en onderhouder Aan hem wor dankzegging. Ingekomen is commissie ove 1469,48 en de voordeelig said Het verslag

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2