FiL L J1ISEI beier Schoenwerk en tock niet duur! ROTSMA Wat er in ons land gebeurde. TMcantLefctc'.J Rechtzaken. Binnenland. Gemengd Nieuws. MIDDELHARNIS Over doodskoppen en zeelieden. Het Oostersche in onze taal. De heer van Veen en de Zuidpool. Verkoopingen. Burgerlijke Stand Alles hiervoor bij Oorzaak van achteruitgang van het aantal ondersteunden is zeer zeker een gevolg van de groote zorgen waarin de schippers verkeeren. Omtrent het gedrag, vlijt, schoolbezoek èn vorderingen der kinderen werden per drie maan den van de hoofden der betrokken scholen in lichtingen ontvangen, welke over het algegieen bevredigend waren. Er werden gehouden een Algemeene verga- dering en vijf bestuursvergaderingen, in de laatsten werden de aanvragen der - schippers behandel^. In de Algemeene vergadering op 18 April 1932 werd'en wegens periodieke aftreding in het Bestuur herkozen de heer en D. Verweij en B. de Korte, terwijl in de plaats van het overleden bestuurslid de heer D. W. van Nieuwenhuijzen gekozen werd de heer G. H. Sterk. In de plaats van den heer E. Mast Pzn, welke wegens hoogen ouderdom bedankte, werd tot voorzitter gekozen de heer G. H. Sterk. De rekening en verantwoording van den Pen ningmeester sloot met een bedrag van 12783.49 aan inkomsten en uitgaven. Aan Rijkssubsidie werd te veel genoten 978, hetwelk in mindering wordt gebracht op de subsidie voor 1933. Nog wordt een woord- van dank gebracht aan alle belangstellenden en medewerkers der Ver- eeniging voor het goede werk ten behoeve van het schipperskind verricht, inzonderheid Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen, benevens hen, die door hun bijdragen dit werk hebben gesteund. Tenslotte wekken wij' U allen op, onze Ver- éeniging wel te willen blijven steunen in het belang van het schipperskind. DIRKSLAND. Zondag zal in de kerk der Geref. Gemeente alhier doopsbediening* worden gehouden, waarvan de aangifte heden Vrijdag avond van 8—9 uur in de Consistoriekamer zal moeten plaats hebben. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehou den collecte vbor de Zending bracht 63.25 op. MELISSANT. Zondag is ten bate der kerV .Voogdij der Ned. Herv. Kerk een bankbiljet van 10 in de collecte gevonden. HERKINGEN. In verband met het terug brengen van kerkboeken en kussens a.s. Zater dagavond tusschen 6 en 7 uur (o.t.) worden alle belangstellende gemeenteleden der Ned. Herv. Kerk, tegelijk in de gelegenheid gesteld om de offerbekers en schenkkan, waarmede onlangs het Avondmaalstel der Kerk werd aangevuld, te bezichtigen. Tevens zij hierbij nog gemeld, dat één der offerbekers en de schenkkan present exemplaren zijn, terwijl het aanschaffen van de tweede be ker door vrijwillige bijdragen mogelijk is ge worden. De heer C. van Balen, onderwijzer aan de Bijz. lagere school (hoofd de heer van He- kez'en) is in gelijke betrekking benoemd aan de Bijz. School te St. Annaland. OUDDORP. Ds. H. H. van Ameide alhier, die bedankte voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Groot-Ammers, heeft thans het beroep naar deze gemeente langenomen. V. U. BUSJES. De V. U. Busjes*collecte heeft voor Middel- harnis f 29,26 en voor Sommelsdijk f 8,03 opgebracht. DE FLAKKEESCHE H. B. S. De tijd voor aangifte van nieuwe leerlingen voor onze H. B. S. is bijna weer voorbij. Er is nog gelegenheid om leerlingen te laten in schrijven tot 1 Juli aanstaande, maar daarna is de inschrijving gesloten. Wie er over denkt een zijner kinderen naar de H. B. S. te zenden, moet dus vlug beslissen en niet meer talmen. Ongetwijfeld zullen velen huiverig zijn een kind te laten studeeren, waar er zoovelen rond- loopen met diploma's zonder kans op betrekking. En dat is te begrijpen. Maar men moet toch niet vergeten, dat het voor jonge menschen zonder diploma's nog moeilijker is, iets vast te krijgen. Velen stuken thans hun kinderen naar de ambachtsschool en daar is zeker veel voor te zeggen. Maar als dat overal gebeurt, zitten we over enkele jaren met een enorm aanbod van jonge gediplomeerde vaklieden. Bovendien, vrijwel overal neemt de lust tot verdere studie af. Maar dat maakt, dat de kan sen voor hen, die nu toch er mee beginnen, beter worden. Daarom overweeg alles nog eens goed en besluit dan zoo spoedig mogelijk. Na 1 Juli is geen aangifte meer mogelijk. HEfT BESTUUR DER VEREEN. „DE FLAKKEESCHE H. B. S." werkloos 300,747 persoden, waaronder 291,551 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve van 13 tot 27 Mei verminderd met 11,840, het aantal werkloozen met 8029. Van de 319,937 personen, die op 27 Mei bij de organen der arbeidsbemiddeling als werk zoekend stonden ingeschreven, behooren er 45,750 tot de bouwvakken, n.l. 3883 metselaars, 10,900 timmerlieden, 6372 opperlieden, 4014 schilders en 20,581 grondwerkers. Op 25 Maart stonden in totaal 56,410 bouwvakarbeiders als werkzoekend ingeschreven. Het aantal werkzoe kenden in de bouwvakken is derhalve van 25 Maart tot 27 Mei verminderd met 10,660, dit is met bijna 20 procent. ARBEID ONDER MILITAIREN. Uit het jaarrapport van den arbeid onder de militairen gedurende het jaar 1932, trokken twee aangelegenheden de bijzondere aandacht van den kerkeraad le. dat er van 2/a der ingekomen militairen géén enkel bericht van de kerken van herkomst was ingekomen 2e. dat er van de 105 verzonden informatie lijsten 22 of Vb deel niet teruggezonden waren. Teneinde de arbeid onder de militairen zoo Vruchtdragend mogelijk te doen zijn, dringt^ de kerkeraad der Gereformeerde Kerk van 's-Gra- venhage-Oost er ten zeerste op aan, dat de kerken, waarvan militairen naar het Garnizoen 's-Gravenhage vertrekken, hiervan bericht zen den; en dat de toegezonden informatielijsten met eenige spoed worden teruggezonden. STEUN AAN DE GRIEND- EN RIETCULTUUR. De Regeeringscoramissaris inzake steun aan de riet- en griendcultuur verzoekt allen telers van teen- en griendhout, alsmede van de ver schillende soorten* riet, teneinde te kunnen komen tot vaststelling van de steunnormen voor ge was 1933, zich vóór den 20 Juni a.s. schriftelijk aan te melden aan zijn adres: Niéuwe weg no. 10 te Werkendam, waarna een; formu lier ter invulling zal worden toegezonden. VEETELLING. Men zendt ons het volgende communiqué In verband met de over het algemeen in land- bouwkringen erkende noodzakelijkheid, dat even wicht worde gebracht tusschen de uitgebreidheid van den Nederlandschen rundveestapel als pro ductiebron van melk eenerzijds en de' bestaande mogelijkheid van loonenden afzet dezer mélk en de daaruit bereide producten in binnen- en bui tenland anderzijds;, dienen maatregelen te worden overwogen om te geraken tot inkrimping van den veestapel. Omtrent de noodzakelijkheid van deze inkrimping bestaat bij de desbetreffende organisatie^ geen enkel meeningsverschil. Ter verkrijging van de noodige gegevens om trent de uitgebreidheid van den veestapel zal binnen korten tijd over het geheele land een veetelling plaats hebben. Dit is een eerste noodige stap op den weg, welke zal gevolgd worden bij het pogen, ook op dit gebied het zwaar beproefde landbouw- en veeteeltbedrijf te steunen. AJle veehouders worden opgewekt tot volle 'medewerking bij de veetelling, aangezien de te verzamelen gegevens slechts waarde en betee- kenis hebben indien ze volledig en betrouwbaar zijn. Voor de vrees, dat ruw ingrijpen het door de fokkers opgebouwde veebestand in gevaar zal brengen vrees, welke op verschillende ver gaderingen en ook reeds in de pers tot uiting kwam bestaat geen grond. Integendeel zal er rekening mede worden ge houden, dat de te nemen bijzondere maatregelen noodig omdat buitengewone toestanden en omstandigheden bijzondere maatregelen vragen zooveel mogelijk ten goede zullen moeten komen aan de verbetering van de hoedanigheid van den Nederlandschen veestapel in het alge meen. Overigens zal de bedrijfsvrijheid worden voorgestaan. Doch deze zal uitsluitend mogelijk zijn en blijven, indien de veehouders en de be trokkenen bij met de veehouderij samenhangende bedrijven zonder uitzondering hun volle mede werking verleenen bij de ten uitvoerlegging der te nemen maatregelen Men verlieze niet uit het oog, dat alle in voor bereiding zijnde maatregelen en regelingen, van welke de rundveetelling de eerste zal zijn, wor den getroffen met de eenige bedoeling het vader- landsche veehouderijbedrijf den steun, welken het bedrijf zelf gevoelt noodig te hebben, te verleenen. Dit doel kan slechts worden bereikt op de gewenschte wijze door de volle medewerking van alle betrokkenen RECHTBANK TE ROTTERDAM. Uitspraken P. A. T., 36 jaar, graanhandelaar, uit Oude Tonge, werd wegens mishandeling verdachte zou op Sinterklaasavond van het vorige jaar C. van Peperstraten op het kerkhof met een ploertendooder of een gummistok hebben ge slagen en twee dagen later, op den 7den Decem ber, denzelfden persoon voor zijn café zoodanig hebben gestompt, dat deze van de fiets rolde vreoordeeld tot 1 maand hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar, benevens tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. DE WERKLOOSHEID. Tweede persbericht in Mei van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling (week van 22 t/m. 27 Mei). Bijna 300,000 werkloozen op 27 Mei. Opleving in de bouwvakken. De directeur van den rijksdienst van de werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 608,000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde werkloozenkassen in de week van 22 tot en met 27 Mei heeft bedragen 25 pet, dat is een weinig minder dan in de week van 6 t/m 13 Mei. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 27 Mei in totaal 319,937 werk zoekenden ingeschreven, waaronder 306,366 mannen. Op 13 Mei bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen der openbare arbeidsbemiddeling 331,777, Hiervan ONDER EEN VALLEND PAARD GERAAKT. Jongetje gedood. Een paard van de bereden politie te 's Gra- venhage dat Woensdagmiddag ongeveer half 6 een longe liep, zette het plotseling op een loopen, waardoor de agent, die het aan een touw vast hield, op de straatkeien werd gesleurd. Het paard kwam daarna te vallen en kwam terecht op e'en jongetje, dat daar juist passeerde. Toen het kind onder het paard vandaan werd gehaald, bleek, dat bet bij den val op slag was gedood. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. DIEFSTAL VAN OUDE MUNTEN. Tijdens afwezigheid van de bewoners heeft men zich Dinsdag (waarschijnlijk door inslui ping) toegang verschaft in de woning van J. D. aan de Schiekade te Rotterdam. Men heeft alles overhoop gehaald, en uit een kastje in een der vertrekken een oude munten-verzameling ge stolen. Tot deze collectie behoorde oude Ne derlandsche, Amerikaansche, Romeinsche, Afri- kaansche, Spaansche, Portugeesche, Russische, Oostenrijksche, Duitsche en Indische munten, w. o. zeer eigenaardig gevormde. Voorts waren er munten uit Afghanistan, Tint Hiderabad en By zantium. Er waren weinig gouden exemplaren bij, maar veel zilver en brons. De waarde van de verzameling wordt op 6000.— geschat. ZONDERLINGE VONDST. Een schipper uit Naaldwijk ging dezer dagen een bad nemen in liet Zwethkanaal. Hij kwam bij een duik van de brug ter plaatse op een voorwerp terecht, hetwelk rechtop in het wa ter stond. Toen hij het ophaalde bleek het een compleet radiotoestel te zijn. De zwemmer nam zijn vondst mee naar huis en constateerde bij een proefneming dat het toestel nog goed werkte. De man heeft van zijn bevinding aan gifte bij de politie gedaan, welke onderzoekt op welke wijze het toestel in het Zwethkanaal is terecht gekomen. BRAND TE OSS. Donderdag is een felle brand ontstaan in de landbouwerswoning van H. van Dijk, te Beu- ningen. Het vuur breidde zich snel uit. In een oogtenblik stond het perceel in lichte laaie. De brandweer was spoedig aanwezig, doch kon, wegens gebrek aan water, niets uitrichten. Het geheele pand is in de asch gelegd. Ook de in boedel is verloren gegaan. Het naast gelegen woonhuis van W. Ronviel heeft eveneens ern stig gevaar geloopen, door het vuur te worden aangetast, doch kon door krachtige hulp van de omwonenden behouden blijven. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. TELEF.No.22 BRAND IN DE ADRIAANSTRAAT TE ROTTERDAM. Donderdagavond om elf uur was de rijwiel hersteller A. C. Wisse in zijn werkplaats ach ter den winkel aan de Adriaanstraat 24 te Rotterdam, bezig een motorcarrier te her&ellen, De carburateur van den carrier vloog in brand en pogingen om de vlammen met water te blus- schen, mislukten. In de werkplaats bevonden zich een paar blikken benzine, die ook in brand raakten, waar door het vuur zich zeer snel uitbreidde. W. en zijn helper moesten overijld uit de werkplaats in een tuintje vluchten. De werkplaats, winkel en een kantoortje ston den in korten tijd geheel in lichte laaie en zijn geheel uitgebrand. Met twee stralen van slangenwagen 31 en 1 straal op slangenwagen 56 is het vuur onder leiding van onderbrandmeester Nijssen, brand meester Wouters en hoofdman Bakker, ge- bluscht. AUTO VERBRAND. Woensdagmorgen is een vrachtauto van de firma De Jongen Disselkoen uit de Lier na bij Westerlee in brand geraakt. De cabine en de motor brandden geheel uit. De chauffeur wist zich tijdig in veiligheid te brengen. De oorzaak van den brand is te wijten aan een verkeerde explosie, waardoor de vlam in den carburator sloeg. De schade wordt door verze kering gedekt. ROEIBOOT AANGEVAREN. De bestuurder verdronken. Donderdagmorgen voer in de Dordtsche Kil een motorschip, schipper Johan van der Vliet uit Oude Tonge. Ter hoogte van de Wacht kwam het motorschip in aanvaring met een roeiboot, waarin één man zat. De roeiboot sloeg om en de man verdronk. Vermoed wordt, dat de verdronkene P. Ree dijk is, afkomstig uit Dubbeldam. Men heeft de roeiboot als zijn eigendom herkend. Het lijk •van den man, die 52 jaar oud is, is nog niet opgehaald. VERDRONKEN. In de rivier de Mark bij Breda is Donderdag avond het 7-jarig jongetje T. de Koon uit Ginneken verdronken. Het kind was met kame- gaan varen en is daarbij overboord |en. Het lijkje is door de politie opgehaald. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Donderdagavond is onder de gemeente Best in het Wilhelminakanaal in de z.g. Zwaaikom de ongehuwde fabrieksarbeider van Zutphen, uit Eindhoven, bij het baden verdronken. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Bij het uitgaan van de school is de 10-parige A. But te Veeningen, gemeente Zuidwolde, on der den auto van de firma Broekema, theehandel te Groningen geraakt. Het knaapje werd een eindweegs meegesleurd en was op slag dood. Bij de remproeven zou zijn gebleken, dat de remmen van den auto niet in orde waren. Woensdagmorgen is de 30-jarige G. Jellies door een auto, bestuurd door dr. Staal, in de •bocht van den weg te Gasselte overreden. J. werd ernstig gewond en is enkele uren later overleden. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Melkauto door een trein gegrepen. Woensdagmorgen is op den onbewaakten overweg aan den Mlunsterweg, in de gemeente Adorp, een melkauto door een personentrein, die naar Groningen ging, gegrepen. Het voorstuk was juist de rails gepasseerd, zoodat de chauf feur ongedeerd bleef. Het achterste gedeelte van den wagfen, waarop 300 liter melk werd vervoerd, werd) vernield. De melk ging ver loren. De auto was niet verzekerd. ONGELUK BIJ DE BERGINGSWERK ZAAMHEDEN VAN HET GOUD DER LUTINE. Men meldt uit Terschelling Woensdagmiddag is de 28-jarige A. Kuiper, te Terschelling, van den bergingstoren van den heer Beckers, bestemd voor het naar hoven brengen van goud van de Lutine, gevallen. Vrij ernstig gewond is de man naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. In ons binnenlandsche overzicht behooren wij ook wat te zeggen over de vergadering, die ge houden wordt in Albions hoofdstad, waaraan ook enkele Hollanders deelnemen. Uit het buitenlandsche overzicht zal onzen lezers wel gebleken zijn, dat de vraagstelling of de conferentie gelukken of mislukken zal, on juist is. Men kan dit wel vragen bij een conferentie als die van Lausanne, waarbij het er om ging door een reeks pennestreken ongedaan te maken wat op dezelfde wijze in vroeger jaren geboren was. Beëindiging van den economischen oorlog zou zeer zeker verbeteren, maar deze is de groot ste vijand niet. De eigenlijke tegenstander van de nationale welvaart is niet het eveneens lijdende buurvolk, maar de crisis, die door het nemen zelfs van de door ons allen gewenschte besluiten nog niet uit den weg zou zijn te ruimen. De wil om uit het moeras te geraken is echter aanwezig, het wachten is thans op verbetering van den toestand, hetgeen slechts geleidelijk kan geschieden. De crisis is een aanpassings- en genezings proces, dat zich in het wereldorganisme vol trekken moet. De conferentie kan een goede geneesheer zijn, doch de ontwikkelingsgang van het economisch Wen der volkeren wordt door hoogere levenswetten geregeld. De redevoering van Dr. Colijn wees uit, dat hem deze gedachte voor alles beheerschte. De radicale genezing van de monetaire kwaal zou zijn, de onmiddellijke terugkeer tot den gou den standaard, maar hij twijfelde er aan, of zulk een genezing onder de huidige omstandig heden mogelijk zou zijn. Er moet gezocht wor den naar de beste oplossing, ondersteld, dat men zou trachtten de middelen te vinden, om de schommelingen der valuta binnen zekere nauwe grenzen te houden. Na een zekeren tijd zou eventueel een uiteindelijke stabilisatie kun nen worden: bereikt. Een overijlde stabilisatie zou nieuwe wanorde kunnen brengen, hetgeen zou kunnen leiden tot volkomen ineenstorting, aldus dr. Colijn. Ook onze gedelegeerde wees er op, dat af schaffing of ten minste aanzienlijke verlaging van de handelsbelemmeringen over ^e geheele wereld noodzakelijk zün voor een economisch herstel. Nederland is er zich van bewust, dat een algemeene opheffing of verlaging niet verwacht wordt tengevolge van de bestaande omstandig heden, weshalve hij het principe van de handels overeenkomst tusschen Nederland en België, die doelde op algemeene verlaging der tarieven en afschaffing der andere handelsbelemmeringen, aanbeval. Dat het standpunt der Nederlandsche Regee- rong, reeds jarenlang op alle economische con ferenties naar voren gebracht, het juiste is, hebben de feiten bewezen en Colijn's woord was daarom voor deze conferentie striemend en tevens richtinggevend. De belangstelling voor het Londensch ge beuren van deze week was groot. Foto's van vertegenwoordigers in alle mogelijke standen prijkten in de dagbladen. Op één foto, waarop Dr. Colijn tijdens zijn rede werd afgebeeld, staande voor Mac Donald, versierden twee microfoons het spreekgestoelte. Werkelijk, even zijn we er van geschrokken: het leken wel doods hoofden en een sombere gedachte kwam bij ons op: zou dit heenwijzen naar de resultaten van deze vergadering De brochure van Mr. Duys, waarin hij aan de hand van zeven stellingen critiek uitoefent op de taktiek van zijn partij, de S.D.A.P., en er op wijst, dat tengevolge van de veranderde omstandigheden een verandering van richting noodzakelijk is, zoodat een loyale houding te genover ons Vorstenhuis wordt aangenomen en de tweeslachtige houding, die de beweging in de afgeloopen jaren kenmerkte, plaats make voor een beslist legale actie. In 1925 zou deze socialistische advocaat zijn stellingen niet gepubliceerd hebben. Hoewel hij beweert altijd dit standpunt te hebben gehad, wisten wij dit toch niet. Dat het gist in de S.D.A.P. is niet door deze brochure aan dén dag getreden. Zijn zeven stel lingen zullen dan ook niet zoo'n beteekenis heb ben als de vijfennegentig van Maarten Luther, dit met eenig sarcasme. Eindelijk gaan de roode heeren dan inzien, dat hun ideeën niet bruikbaar zijn om een land te regeeren, laat staan uit het moeras te helpen. In alle landen hebben ze schipbreuk ge leden en dankbaarheid mag hun marxistische harten vervullen over de gunst, die het Neder landsche volk hen in het verleden heeft be wezen door de regeeringsverantwoordelijkheid niet aan hen over te geven. Ware dit het geval geweest, vermoedeliljk zou Berlijn thans de hoofdstad des lands en Adolf Hitler onze Rijkskanselier zijn geweest We zullen hopen, dat „de weg terug" voor de socialisten niet al te lang zal zijn I 1 Deze week heeft de maatschappij voor Neder landsche Letterkunde in Leiden haar jaarver gadering gehouden. Prof. dr. van Ronkel hield daar een rede over „Het Oostersche in onze taalHet was interessant. We hebben wel eens hooren beweren tegen iemand, die nog al te keer ging: „Toe zeg, doe niet zoo Oostersch Wat daarmee precies bedoeld werd, wisten wij niet. We zouden prof. van Ronkel eens willen vragen of de socialist G. van Veen, die in het socia listische kamp bekend staat als de bonte hond, ook een Oostersche trek heeft in zijn taal? Dit enfant terrible heeft de Amsterdam.sche afdeeling van den Bond van Onderwijzers ver weten, dat ze zich solidair verklaard hebben met de muiters van „De Zeven Provinciën". De heer Van Veen (hij is zelf ook socialist) noemt dat dan„vulgair Marxisme op zijn smalst, dat voor geen enkele situatie oog heeft en zich kenmerkt door het leege hoofd, den grooten mond, het koude hart en de kleine daad, en dat den gewonen burger, die in dezen tijd genoeg zorgen aan zijn hoofd heeft, eenvoudig wild maakt, omdat hij in dit soortniets anders ziet dan machteloos gekanker en eeuwige dwarsdrijverij". Lezers, de puntjes die u ziet, laten een woord weg, dat in de Zuidpool uitgesproken de pin- guins verschrikt rood tot achter hun vleugels van schaamte naar de Noordpool zou doen vliegen. Maar in de netste huisgezinnen gebeuren zulke dingen Dit trooste de S.D.A.P.! In Amsterdam wordt deze week het elfde internationale muziekfeest gehouden. Alle moge lijke compo-, viol-, cell-, pia- en fluitisten zijn er op 't oogenblik aan 't „genieten" van nieuwe werken, die er den laatsten tijd gecomponeerd zijn. Elk land doet zijn 'best. De burgemeester van Amsterdam heeft de heeren' musici met een prachtige rede over mu ziek verwelkomd. De heer de Vlugt is om met een ander mensch te spreken in staat „tot den van hartstocht dansenden groet Hij beweerde, dat muziek den mensch kan verheffen boven cTc beslommeringen van het dagelijksch gebeuren, hoe zij een ommekeer ten goede kan teweeg brengen, hoe zij de latente krachten, welke in den mensch sluimeren, kan wekken, hoe zij zijn veerkracht nieuwe spanning kan geven, 't Is waar, we twijfelen er niet, dat 't kan, maar^dat is dan toch niet het geval bij moderne muziek. Als Beethoven in 1809 Weenen wil verlaten, schrijven enkele vrienden hem een brief, waarin zij zeggen „Wij weten, dat gij een nieuw, gewijd werk hebt gecomponeerd, waarin gij de gevoelens hebt uitgedrukt, die uw diep geloof u inboezemt. Het bovennatuurlijke licht, dat uw groote ziel doordringt, bestraalt het". Er ging een machtige invloed ten goede van dezen componist uit op zijn omgeving. Och. waren het in Amsterdam allemaal maar zulke Beethoven-figuren. Wat zouden we dan flinke Amsterdammers krijgen Zoo lang er in Amsterdam nog men schen wonen, die de nieuwe ministers „dwergen" en „de ergste onbenullen" noemen en Minister Oud uitschelden voor „het type van de ziek en hersenlooze middelmatigheid", Minister Slo- temaker voor een „zichzelf ernstig nemende on vrijwillige humorist" en Minister de Graef voor „een niem'endalletje van glad-gepolijste schijnbe- schaving en schijnbekwaamheid", is er van den grooten invloed van de muziek niet veel te bemerken. Den 15 Juni is het 50 jaar geleden geweest, dat de N.V. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam is opgericht. Van een vreugderijke viering was geen sprake, in verband met de omstandighe den. Voor Rotterdam is deze maatschppij van groote beteekenis. De stad verdiende over het jaar 1931 9,000,715 aan dit bedrijf aan haven gelden, gages, levensmiddelen enz. en 3500 menschen staan in betrekking tot de Lloyd. In 1597 gingen reeds Rotterdamsche kooplui naar Indië „voorgenomen hebben te doen seec- kere voyage uyt de Maze naer de Oost-Indiën, soo oinme van daer te haelen ende in dese landen van Hollandt te brengen alle soorten van specerijen ende andere costelicke waeren, waer- mede die ingesetenen van denzelven landen grootelyck zullen worden verrijet ende ver beterd", schrevten' zij toen aan de Sta ten-Gene raal. Er is sindsdien veel veranderd. We zullen hopen, dat de tijden van welvaart voor deze groote Nederlandsche scheepvaartmaatschappij in het belang van ons vaderland en Insulinde spoedig terugkeeren. Hollanders en zeelieden zijn onafscheidelijk met elkander verbonden en Anton van Duin kerken zegt daarvan in een gedicht „Mannen der Transatlantikers, Mijn broederen, mijn bloed heeft hein.wee naar zee, Zoo dikwijls ik u ontmoet Op de ka voor het estaminée Bombay." Op Woensdagen 28 Juni en 5 Juli 1933, telkens 's avonds 7 uur (zomertijd) te Dirks' land, resp in de zaal »Odeon« en hotel Regter v.h. Keuvelaar, veiling en afslag van Het Woonhuis met Erf en Tuin te Dirfcsland aan den Parallelweg van de Rott Tramwegmaat' schappij, kad. Sectie B, nummer 1845, groot 3 Aren 91 eer tiaren. Te bezichtigen op Maandagen 19 en 26 Juni 's middags van 3-4 uur (zomertijd}. Direct te aanvaarden Op Woensdagen 28 Juni en 5 Juli 1933, telkens 's avonds 8 uur (zomertijd) te Melis< sant, ter herberge van M. van der Werf, ve ling en afslag van Het Woon. en Winkelhuis, met schuur, erf en grond te Melissant, op den hoek van de Voorstraat en den Molendijk, kad Sec'.ie A, nummer 1218, groot 2 Aren 25 centiaren. Tot 1 Augustus 1933 verhuurd aan A. van der Spaan voor f 4,50 per week Op Donderdagen 29 Juni en 6 Juli 1933, telkens 's avonds 7 uur (zomertijd) te Som" melsdijk in hotel Spee, veiling en afslag van 191.10 H.A. (4 gem. 215 roeden S.dijksche maat), bouwland en rietland te Sommelsdijk, in den polder Het Oudeland nabij Langen' dam, kad. Sectie C, nos. 669 671, en 677. Tot herfst 1936 verhuurd aan Gebr. C en G. van Driel te Sommelsdijk voor f 250,— per jaar. Ten verzoeke van de Erven van Mej. de Wed, M. van der Baan te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. SOMMELSDIJK. GeborenPietertje, d. v. Willem Slui en Francina Cornelia Vroegindeweij. MIDDELHARNIS. GeborenJacob Johannis, z. v. A. D. Slis en A. C H. Bom. Ondertrouwd: Pieter Verbiest 24 j. te Som» melsdijk en Arina van Beek 23 j. alhier Andries Knape 25 j te Sommelsdijk en Lijntje van der Slik 24 j. alhier; Tcunis den Boer 27 j. en Jacoba Moerkerk 24 j, GetrouwdJohannis Vroegindeweij 24 j. en Theodora Vroegindeweij 25 j.Jacob van der Slujjs 49 j, en Hermanna Geertruida Visser 39 j.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 5