iranspimde voelen, Het Groene Kruis te Nieuwe Tonge. Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. Kerk en School» HEUP-RHEUMATIEK. Bij elke weersverandering* Nu reeds jaren vrij van pijn, „Ongeveer vier jaren geleden", schrijft ons iemand, „had ik een leelijken aanval van rheu- matiek in de heup-gewrichten. Vier weken lang lag ik in het ziekenhuis. Nadat ik er uit was, kreeg ik het steeds weer terug als een verande. ring van weer op komst was. Toen probeerde ik Kruschen Salts eiken ochtend niets anders dan de kleine dosis. Het hielp mij zoo goed, dat ik er mee doorging en1 na ongeveer zes maanden merkte ik, dat de rheumatische pijnen verdwenen waren. Dat was drie en een half jaar geleden en nadien heb ik nooit meer e'eni- gen last van de oude kwaal gehad. Ik neem altijd 's morgens de kleine dosis en hoewel ik 71 jaar oud ben!, voel ik me als toen ik 40 was. C. M. G." Geen middel kan blijvende verbetering bren gen van rheumatr'ek, tenzij het drie verschil lende werkingen verricht. Deze zijna. neu traliseering van het kwaadaardige urinezuur, dat de pijn veroorzaaktb. verdrijving van het urinezuur uit het lichaamc. voorkoming van verdere ophooping van urinezuur. De zes verschillende zouten in Krusch'en nu verrichten alle drie genoemde functies. Twee der ingrediënten in Kruschen vormen het meest werkzame oplossingsmiddel van urinezuur, dat de medische wetenschap kent. Andere zouten in Kruschen hebben een aansporenden invloed op de afvoerorganen en helpen zoodoende om het opgeloste urinezuur langs den natuurlijken weg te verwijderen. Weer andere zouten voorkomen, dat voedselresten in de ingewanden zouden gis ten en maken daardoor onmogelijk, dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ont staan. Dat is de oordzaak van de blijvende verbetering door de „kleine, dagelijksche dosis". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) staat. Dr. Colijn voegde hieraan toe, dat hoe wel Nederland de gansche meening deelt, dat men een1 onderzoek behoort in te stellen naar de mogelijkheid van een betere verdeeling van het bestaande aantal arbeiders over de beschik bare werkgelegenheid, de werkelijke oplossing der werkloosheid lag in een vermeerdering van de hoeveelheid te verrichten werk. Dit kan alleen tot stand worden gebracht door een stijging van den omvang van den internationalen handel. Een billijke algemeene ontwikkeling van landbouw, industrie en handel is eveneens eén eerste ver- eischte. Spr. bepleitte eén afschaffing van de subsidieering van de scheepvaart, de afschaffing of tenminste een aanzienlijke verlaging van de handelsbelemmeringen over de geheele wereld is noodzakelijk voor een oeconomisch herstel. Nederland is er zich van bewust, dat een alge meene opheffing of verlaging niet verwacht wordt tengevolge van de bestaande omstandig heden, weshalve hij het principe van de han delsovereenkomst tusschen Nederland en België, die doelde op algemeene verlaging der tarieven en afschaffing der andere handelsbelemmeringen, aanbeval. ZUIGELINGENZORG EN T.B.C.- BESTRIJDING. HET NIEUWE ZIEKENHUIS IN DIRKSLAND. Verslag van de algemeene ledenvergadering van het Groene Kruis te Nieuwe Tonge, op 8 Juni 1933. De voorzitter, Dr. C. van Gelder, opent de vergadering te 6,30 ure; heet de aanwezigen welkom en zegt, dat dit de 2e jaarvergadering is én dat deze bestemd is voor de behandeling en behartiging der plaatselijke Groene Kruis-be- langen. De secretaris, de heer D. van Es, leest daarop de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Daarna volgt het jaarverslag over 't vorige jaar, waaruit bleek, dat verschillende diensten, n.l. de algemeene dienst, de tuberculosebestrij ding en de zuigelingenbescherming, regelmatig gewerkt hadden en een verdere uitbreiding van werkzaamheden te zien gegeven hadden. Voor den algemeerfen' dienst waren heel wat nieuwe artikelen aangeschaft; de t.b.c.-bestrijding gaf geen bijzondere moeilijkheden tot heden, hoewel de behuizing van sommige ge zinnen nog te wenschen overliet; het bezoek op 't consultatiebureau nam nog steeds toe. Daarop volgde het uitbrengen van de reke ning en verantwoording door den nieuwen pen ningmeester, den heer G. A. v. d. Wende. Uit de rekening over 1932 en de begrooting over 1933 bleek, dat de geldmiddelen geen moei lijkheden meer gaven. De rekening en verantwoording werd op ad vies van de commissie tot het nazien1 van de boeken, bestaande uit de heeren Jb. Niekerk en Kr. Breur, goedgekeurd. De Voorzitter dankte deze heeren voor hun werk in dezen en verder den penningmeester voor zijn accuraat beheer. De heer Breesnee zeide, dat het hem verwonderde, dat op de begrooting geen post gebracht was als teruggave aan het Groene Kruis van een deel der gelden indertijd door de S. B. Z. zich toegeëigend. De Voorzitter antwoordde daarop, dat inderdaad de vorige algemeene vergadering zich had uitgesproken, dat een deel dier gelden aan 't Groene Kruis behoorde afgedragen te worden. Nu het Groene Kruis echter weer uit de gel delijke moeilijkheden is, meende hij, dat het niet noodig was de S. B. Z. achteraan te loo- pem om dit geld; ze moet dit nu maar voor zichzelf verantwoorden, te meer daar er z.i. nog wel kans was, dat de Groene Kruis-afdeeling die gelden op andere manier nog zou terug krijgen. Met het oog op den post voor een nieuwe ligtent stelde de heer Ro'bër voor, deze door 2 timmerlieden te doen maken1 in onderling over leg. Het bestuur zou een rooster opmaken. In verband met het behandelen der plaatselijke aangelegénheden, wenschte de Voorzitter nog enkele uit meer algemeen gezichtspunt te bespreken. Ten opzichte van de tuberculose bestrijding kan de verblijdende mededeeling ge daan worden, dat de sterfte hieraan in 1932 weer aanzienlijk lager geweest is dan in 1931, n.l. 645 hieraan overleden lijders per millioen in woners tegen 730 in 1931. De sterfte is dus met 11,5 of één negende verminderd. Het geheele aantal overledenen der t.b.c. was ruim 5200. Bij 't begin dezer eeuw stierven er echter jaarlijks meer dan 10,000 inwoners aan, ofschoon de bevolking toen veel kleiner was dan op heden. De sterfte per millioen inwoners aan tuberculose bedroeg toen 2000 en thans 645; ze is dus tot op een derde gedaald. Was deze sterfte dezelfde geblevén als toen, dan zouden bij de tegenwoordige bevolking van ruim 8 mil lioen 16000 sterfgevallen1 aan t.b.c. zijn te verwachten geweest; in werkelijkheid zijn er „slechts" 5227 geweest. Hoe verblijdend deze reusachtige vooruitgang ook is, 't blijft toch altijd nog een droevig groote schare, die jaarlijks nog door deze ziekte wordt op- geëischt. Hoe kunnen we trachten deze voort durend kleiner te krijgen Door vroegtijdige opsporing en behandeling der patiënten zelf en bescherming van hun omgeving tegen besmetting met de smetstof, de tuberkelbacil. De opsporing is het werk der huisartsen, daarbij geholpen door het consultatiebureau voor t.b.c. en de wijkverpleegster. Nu zijn de gewone onderzoe kingsmiddelen der huisartsen soms niet voldoen de om de allereerste kleine beginselen der ziekte er mee vast te stellen. Op een longfoto kunnen deze echter en twijfelachtige gevallen vaak dan reeds wel te zien zijn. Daarom zou er naar ge streefd moeten worden, dat ook hier op 't con sultatiebureau of in het ziekenhuis in Dirks- land op ruime schaal van doorlichtingen of foto's gebruikt gemaakt worden, want behandeling van de allereerste beginselen der ziekte belooft 't meeste succes. Voor de behandeling is noodig o.a.: „rijkelijke voeding, frissche lucht en volop zonlicht", en aan de twee laatste eisch'en kan nog al eens minder goed voldaan worden1 door de onvoldoende behuizing van de lijders en de moeilijkheden op zoo'n kleine gemeente om een betere woning te kunnen betrekken. Wat de voeding betreft, gaat dit tot heden gemakkelijker. Want ondanks de slechte tijds omstandigheden is er voedsel genoeg, al zitten we krap dn de financiën. Dit is van zeer groote beteekenis, zooals gebleken is in de oorlogs jaren 1916-1918. Toen zaten we beter in ons geld, maar zeer krap in onze voedingsmiddelen. Hoe noodlottig dit voor de tuberculosebestrijding was, bleek daaruit, dat de sterfte aan t.b.c. in die jaren weer met sprongen omhoog ging en in 1918 weer even hoog was dan bij 't eind der vorige eeuw. Maar zoodra de voedingsmid delen weer voldoende verkrijgbaar waren, daalde de sterfte ook weer even snel; was in 1920 weer op de hoogte of liever laagte gekomen van 1914 en is blijven dalen tot op 't laagste punt van heden. De crisis heeft wel ten gevolge gehad, dat vele vereenigingen geldelijke moeilijkheden kregen en dat minder patiëntén naar sanatoria gezonden werdén1, maar desondanks heeft dit geen ongunstigen invloed gehad op de t.b.c.- sterfte, die zooals vermeld en tegen de vrees van velen in, juist weer opvallend lager ge worden is. Wat het zuigelingen consulatiebureau betreft, heb ik me afgevraagd: beantwoordt het tot heden aan de verwachtingen, die men er van zou kunnen koesteren Ja en neen, al naar mate van die verwachtin gen. Wat de zuigelingensterfte betreft, kunnen we tevreden zijn, daar in 1932 hier geen zuigelingen overleden zijn. Nu zou ik niet graag beweren, dat dit aan 't consultatie bureau te danken is. Ook in andere gemeenten op ons eiland, waar geen consulatiebureau ge leid wordt, was dit volgens de opgaven van de gezondheidscommissie 't geval, n.l. Dirksland, Sommelsdijk, Oude Tonge, Herkingen en1 Oolt- gensplaat. We meenen verder, dat goede of slechte resultaten niet uitsluitend afhangen van ons behandelen. We kunnen wel ons best doen om den groei der zuigelingen te bevorderen, door toepassing der geneeskundige wetenschap, zoo als op zijn gebied de boer dit doen kan door toepassing van wat de landbouwkunde geleerd heeft en dan is ons werk veelal maar bijzaak, omdat de eigenlijke groei iets ingeschapens is en* voor ons zelf voor een groot deel onbegrij pelijk is; één mysterie van de tallooze, waarmee we ons dagelijks omringd voelen, hoe meer we ons verdiepen in 't stoffelijk gebeuren. Spr. \vees op het onderzoek, dat Dr. Elias, dé voortreffelijke voorzitter der Zuid-Holl. Ver. Het Groene Kruis, naar de zuigelingensterfte gedaan heeft en den uitslag daarvan medege deeld in de Maart-aflevering 1933 van „Ons Groene Kruis", het maandblad dier vereeniging. Vooral zij nog herinnerd, dat de zuigelingen sterfte in 't algemeen op het platteland be langrijk hooger is dan in de groote steden,, waar men allerlei geneeskundige en gezondheidsdien sten heeft ingesteld en dat het Groene Kruis voornamelijk werkt op het platteland. Nu heeft Dr. Elias nagegaan hoe groot de zuigelingen sterfte in 1932 was in die plattelandsgemeenten, waar een consultatiebureau der Zuid-Holl. Ver. was ingesteld en die vergeleken met die in de groote steden. Het zuigelingensterftecijfer be reikte een laagste record van 2,9 In Am sterdam, Rotterdam en 'sGravenhage bedroeg dit onderscheidenlijk 3,6, 4,1 'en 3,7 en voor 't geheele land 5,1 Dit resultaat is inderdaad hoogst verblijdend en verrassend en toont tevens aan, dat het ter bestrijding van hooge zuigelingensterfte niet noo dig is om dure gezondheidsmaatregelen in te stellen, maar reeds voldoende is de inrichting van de zoowat niets kostende consultatiebureaux van het Groene Kruis. Spr. wees er vervolgens op, dat 't nog altijd den indruk maakt, alsof onze jonge moeders, hoeveel zorgen en moeite ze zich ook voor hun pasgeborenen getroosten, nog steeds niet vol doende zich voor oogén stellen de groote be teekenis der borstvoeding voor de zuigelingen. Maar al te jammer wordt deze opgegeven voor de pap voeding. Hiermee heeft men vaak wel de voldoening, dat 't kind spoedig dik en vet wordt, maar 't zijn „pappotten", die voor hun verder leven aanzienlijk achterblijven bij natuur lijk gevoede kinderen. Een der middelen om ver betering daarin te krijgen1 zou gelegen zijn in 't verschaffen van goede bakerhulp, dw.z. van bakers, goed op de hoogte en practisch opgeleid in de kraaminrichtingen en in de wijken. De Groene Kruis-bakers zijn er ook voor opgeleid om de moedermelkvoeding tijdéns het kraambed op gang te helpen en te houden. In verschillende Groene Kruis-afdeelingen heeft men zoo'n Groene Kruis-baker aangesteld, die verder dan ook als helpster in de huishouding bij ziekte der huisvrouw zeer goede diensten bewijst. Ook voor onze ge meente zou dit een groote uitkomst zijn, een behoefte, die steeds meer voorziening vereischt in verband met de eischen des tijds in deze en het steeds grooter gebrek aan gewone bakers, laat staan nog goede opgeleide bakers. Wat de S. B. Z. onderafdeeling aangaat is het wellicht opgevallen, dat meer en meer voor komt, dat a.s. kraamvrouwen ziekenhuis-opname noodig blijken te hebben. Dit is e'en' gevolg van tegenwoordige eischen, die als regel hebben op gesteld, dat normale gevallen thuis moeten be handeld worden, maar in abnormale gevallen, waarbij de vrouw en de a.s. wereldburger (es) meer gevaar loopen, ziekenhuisopname noodig is. Ook in deze gevallen gevoelt men weer het groote bezwaar, dat de a.s. kraamvrouw ver van huis gebracht moet worden. Gelukkig zal dit in de meeste gevallen niet meer noodig zijn als het Ziekenhuis in Dirksland in gebruik ge steld zal zijn. Want van den benoemden ope rateur gaat niet alleen een goed gerucht uit, wat betreft zijn heelkundige bekwaamheid, maar hij zal op 't gebied van vrouwenziekten en verlos kunde een goede practische leerschool door- loopen hebben. Ten slotte de wijkverpleging. Afgezien nog van de dagelijksche verpleging van de meer ernstige zieken, is het duidelijk, dat de wijk zuster eigénïijk voor het verdere geheele Groene Kruis-werk onmisbaar is (afgezien dan voor de S.B.Z.-afdeeling, waarmee ze weinig of niets van doen heeft). Zoowel het onderhoud der verplegingsaxtikelen als de t.b.c.-bestrijding en de zuigelingenzorg zijn zonder een goed onder legde verpleegster niet uit te voeren, zooals dit vereischt wordt. Van de wijkverpleegster profiteert de geheele gemeente ert daarom is 't noodig, dat ook de geheele gemeente lid wordt. Wie geen lid is zal hiervan evenmin als van de verplegings- artikelen gebruik kunnen maken, zonder geldelijke vergoeding. De minimum-contributie is hier zoo laag gesteld', dat deze voor niemand een bezwaar kan zijn. Nadat een der aanwezigen1 den voorzitter be dankt had voor de aangeboden sigaar en koffie en deze de opgekomenen voor hun tegenwoor digheid, werd de genoegelijke vergadering ge sloten. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth* en Drogisten. De copie van ingezonden «tukken, cfie niet ge- pLatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. PLAN ZWEMINRICHTING OOST- HA VENDIJK TE MIDDELHARNIS. De ongemotiveerde en banale wijze waarop de heer Chr. F. Hossen te Middelharnis politiek mengt .in een volslagen onpolitieke kwestie als d£ beoordeeling van het plan voor een zweminrichting aan den Oost-Havendijk te Middelharnis is, is mede oorzaak, dat ik zijn ingezonden stuk in de „Maas- en Scheldebode" en in „Onze Eilanden" van heden een antwoord niet waardig keur. M, M. SCHUT. Sommelsdijk, 14 Juni 1933. DE ZWEMSPORT, DE HEER HöSSEN EN DE F. Z. C. Waar in het ingezonden stuk van dén heer Hossen dé zwembeweging wordt betrokken, be hoeft dit stuk eenige rechtzettingen. De zwemsport in Müddelharnis-Sammelsdijk is georganiseerd in de Flakkeesche Zwem-Club, welke opgericht is 17 Mei 1927, en de Ver eeniging tot het Stichten van een Zwembad ruim een1 week later. Als bijzonderheid zij dit vermeld Zoowel ondergeteekende als de heer Hóssen waren aanwezig bij de oprichtingsvergadering van de F. Z. C. De heer Hóssen werd can- didaat gesteld resp. voor de functie van voor zitter, secretaris en penningmeester, maar met overgroote meerderheid niet gekozen. Toen hakte men den knoop door, maakte verdere candidaat- stelling onmogelijk met het voorstel de verdere bestuursleden bij acclamatie te benoemen. De heer Hössén hield toen reeds een rede voor het tot stand komen van een zwembad. Maar daarvoor waren we niet bij elkaar ge komen. Besloten werd de zwemplaats op het Hoofd te verbeteren1, propaganda te maken, enz. Maar een zwembad was ons veel te riskant. Trouwens, de heer Hóssen, die zoo beweert deskundig te zijn, verklaarde verleden jaar zelf eens tegen mij, dat ik meer deskundig ben dan bij Er is contact geweest tusschen den heer Hóssen en de F. Z. C, Was dit maar niet ge weest, want het was treurig, zooals de heer Hössén' optrad, zoo zelfs* dat de toenmalige secretaris, de heer A., zeer boos werd, en den heer H. de harde waarheid zeide, en hem tevens toevoegde, dat de heer H. nooit de aangewezen man zal zijn om de zwemmerij te leiden, omdat de zwemmers, en vooral de zwemsters, niet het minste vertrouwen1 in hem hebben. (Natuurlijk in veilband met zijn plannen tot bevordering van de zwemsport). Later is er nog eens contact geweest met mij persoonlijk, via den heer Spruytenberg. Deze, uiterst deskundige, trachtte de kloof tusschen de vereenigingen te overbruggen en het slot was, dat ik voor primaire samenwerking als eerste eischen stelde: Goed zwemwater, en énkele uren alleen voor dames, waarbij geen enkele heer mag komen, uitgezonderd natuurlijk badperso- neel en den medicus. Antwoord heb ik nooit gekregen. Dat de zwemgelegenheid niet aan de eischen, gesteld voor het klassikaal zwemmen, voldoet, wist ik eerder dan de heer Hóssen. Wij hebben daar nog nooit aan kunnen laten beginnen. Maar indien de gemeente 'Middelharnis of Sommelsdijk schoolkinderen klassikaal wil laten zwemmen, dan kan er een zeer goede gelegenheid worden gemaakt. Reeds eenige jaren is bij mij een ont werp voor een verbeterde zwemplaats, met een drijvendé pierenbak, groot genoeg voor onze gemeente, en waarvan de kosten, met inbegrip van de uit te voeren werken, kleedgelegenheid enz. 6000 bedragen. De kosten per jaar zullen bedrag'en 1500, inbegrepen een zeer goede badmeester, onderhoud en afschrijving. Dit komt dus veel billijker dan het plan- Hóssen. 'Uitdrukkelijk spreek ik tegen, dat er ratten- gevaar op 'het Hoofd is. Die ongure beesten komen daar zeer weinig voor, want daar voor is het zomers veel te druk op het Hoofd. Maar wel komen ze veel voor langs den Haven- dijk, in het z.g.n. Zwembad Hóssen Het ontwerp voor dit te stichten Zwembad is verre van fraai. Alleen de versiering van masten en vlaggen is aardig, maar duur, en daar heb je niets aan als je zwemt, en als zoo'n ding breekt, krijg je de stukken nog op je hoofd. Zoo zijn er twee bassins geprojecteerd, maar waarom niet het kleinste voor het ondiepe ge houden Nu is het te diep voor de jongstén, en het groote bassin begint weer met 1 M. water, waarom niet in eens 2 M. Want nu komen degenen, die slecht zwemmen kunnen, toch in het groote bassin, en met groot gevaar voor ongelukken. Trouwens, die diepte van 3 M. bij den duiktoren is beslist te weinig, dit moet minstens 4 M. worden. Ook de waterverversching lijkt me verre van ideaal. Veel te weinig capaciteit en dé voor verwarming is veel te klein. Zoodat je steeds zeer koel water zal hebben, lekker in den vollen zomer, maar dat „laat" zwemmen én „vroeg" eindigen. Verder zal een abonnement minstens 5 tot 7,50 moeten bedragen. Overigens, die zwemplaats is aangekocht op 7 April 1928, dus een jaar n a de oprichting van de F. Z. C. Er werd toen verteld', dat de heer Hóssen dit overhaast heeft gekocht, 'bang als hij was, dat de F. Z. C. hem voor zou zijn...... Over dat bacteriologisch onderzoek tenslotte nog iets. De heer Hóssen stelt voor alsof het water van de buitenhaven onderzocht is. Voor zoover mij bekend is, is alleen 'het water in de binnenhalen' op diverse plaatsen onderzocht, en het water in de vuile modderpoel aan den Oost- Havendijk. Dit laatste was finaal ongeschikt. Maar op het Hoofd is het goed, trouwens, dit water wordt voortdurend door eb en vloed ververscht, en ik heb nog niet gehoord, dat het zeewater bacteriologisch gevaarlijk zwemwater is. Maar waarom is de F. Z. C. dan dat onder zoek niet meegedeeld De insinuatie, dat het (buiten)havenwater het zwemwater van de F. C. Z. aldus afgekeurd zou zijn, is van het laagste allooi en zeer minderwaardig. Geen der zwembaden liggende op „stroom" bij Rotterdam of Dordt zijn gesloten, wel de binnenbaden. Tot slot spijt het mij, dat ik zoo tegen eén zwembad moet ageeren. Ingewijden weten1, hoe ik er zelf over denk. Maar het wordt hoog tijd, dat er een einde komt aan verdachtmakingen, die de heer Hóssen aan het adres van de F. Z. C. lanceert. Vooral ook, omdat mij bekend is, dat geen van de overige bestuursleden van de Vereeniging tot het stichten van een zwem bad het met den heer H. eens is in zijn pro paganda tegen de F. Z. C. Want zelfs de naaste familieleden, van die bestuursleden zijn énithou- siaste zwemsters en zwemmers van de F. Z. C. Uitdrukkelijk moet ik vermelden1, dat door de F. Z. C. nog nooit propaganda is gevoerd tegen een zwembad', zelfs niet tegen het ontwerp H. Mlaar wanneer wij zwemmers behoefte gaan ge voelen om een zwembad te stichten, welnu, we hebben den heer Hóssen niet noodig, en kunnen onze peultjes zelf wel doppen. M. BOOMSMA, Secr. F. Z. C. Geachte medeburgers Dóór middel onzer pers, bréng ik het vol gende onder Uwe handacht. Het is niet dat ik nu kom vragen om eenig geld, maar toch om Uw mededeelzaamheid. Dé patiënten onzer Lighallen genieten thans weer met volle teugen van de heerlijke zonne stralen1, die, naast de goede verpleging welke hun te beurt valt, ook ten beste komen, niet tegenstaande als men< als gezond mensch de Lighallen bezoekt, dan komt het toch in ons op, „wat zijn we tóch gelukkig, en welk een grooten zegen is het dat wij boven hun heb ben dat wij ons nog kunnen bewegen zooals we dat willen", en dan vooral valt het ons op, dat het ons" niet aan afleiding ontbreekt, en zie, dan bemerken we ook dat afleiding voor zieken, hulpbehoevenden en ter verpleging opgenome- nen- in onze Lighallen, goede lectuur tot medi cijn kap dienen. En zie, geachte medeburgers, daarom kom ik thans tot U met de vraag, „wilt U Uw boekenkast eens nazien Mogelijk zit daar wel iets in dat voor onze patiënten geschikt is, en dat U wilt afstaan. Zooals U weet, worden daar verpleegd, zoo wel mannen als vrouwen, jongens en meisjes ook kinderboeken zijn hartelijk welkom toe, wees eenls zoo vriendelijk eni stuurt mij eens wat toe, s.v.p. uitsluitend aan mijn adres, niet aan de Lighallen bezorgen zeker mag ik wel op Uwe vriendelijkheid rekenen, niet waar U zult wel iets hebben, talmt dus niet, maar bezorgt het spoedigst bij mij aan huis, ook tijdschriften zijn welkom, alles wat ten goede kan komen aan onze patiënten, wordt in dank geaccepteerd tijdschriften kunt U desnoods bij mij in de bus deponeeren, en wees er van over tuigd, dat, èn de patiënten en het geheele be stuur U dankbaar zullen zijn. Natuuilijk mogen aan deze weldaad ook meedoen oud-inwoners van Middelharnis en Sommelsdijk, ja alle Nederlanders of daar bui ten, wien ook dit blad lezen, mogen aannemen dat deze vriendelijke vraag ook tot hen ge richt is, en zal onze dankbaarheid vergrooten, geschikte lectuur, zelfs ook van buiten Flakkee te mogen ontvangen. Bij voorbaat hartelijk dankend, in afwachting, Uw dw., A. BAART. Middelharnis, Burg. Boumanplein C 38. SOMMELSDIJK, Maandag 19 Juni a.s. hoopt een van de oudste ingezetenen dezer gemeente, de heer Jacob Verhage, zijn 93én verjaardag te vieren. De oude is zeer lang kras geweest, maar den laatsten tijd laat dit te wenschen over. Maandag 19 Juni a.s. zal langs de huizen dezer gemeente de jaarlijksche collecte worden gehouden voor het Fonds Gewapenden Dienst. Door B. en W. dezer gemeente is de af braak van de schuur, staande aan den Ooste lijken Achterweg alhier, gegund aan de hoogste inschrijvers, de heeren G. P. Mast en Kr. de Mooij, voor de som van 211.Vermoedelijk wordt a.s. Maandag met het afbreken1 begonnen. MIDDELHARNIS, Donderdagavond had na- hij het Hotel Meijer op het Visschersdijk een aanrijding plaats met twee luxe auto's, van den heer J. Mijs te Den Bommel en van den heer Goudswaard uit Sommelsdijk, waarbij de auto van laatstgenoemde belangrijke schade opliep. De auto van den heer Mjijs bekwam geen noe menswaardig letsel. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Van dén landbouwer K. V. alhier liepen twee paarden in de wei. Een der dieren werd schichtig en sloeg zoo hevig tegen de pooten van het andere paard, dat het 'brak, wat ten gevolge had, dat het dier afgemaakt moest wor den. Het paard is voor de consumptie goed gekeurd. Het zoontje van den heer J. P. Nieuwland had 't ongeluk te vallen en met zijn hoofd in een schaar terecht te komen. Daar hij aan een zijner oogen ernstig verwond was, was genees kundige behandeling noodzakelijk. Donderdag is het zoontje van B. van Sliedrecht onder deze gemeente spoedéischend naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, om aldaar een operatie te ondergaan. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid verzonden: 1000 H.L. aard appelen. OOLTGENSPLAAT. Door de Rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen B. C. Z. alhier ter zake het rijden met eén motorrijtuig niet voorzien van goed werkende remmen (overtre ding motor- en rijwielwet). Zaterdagavond van 6,30 tot 8,30 uur zullen in de openbare school de schietoefeningen van den B. V. L. worden gehouden. In verband met de veranderde wijze van verzending zal voortaan de brievenbus aan het gemeentehuis worden gelicht om 18,30 en 22 uur. OUDE TONGE. Woensdagavond speelde de korf bal vereeniging „Excelsior" alhier, te Melis sant tegen A.D.O., welke wedstrijd door onze plaatsgenooten werd gewonnen1 met 32. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 19 Juni, des voorm. 10,30 uur (o. t.) Onderwerpen ter behandeling 1Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Opnieuw vaststelling verordening op de heffing van begrafenisrechten. 4. Vaststelling vergoeding art. 101 L.O.-wet over 1931 en afrekening oved 1928 tot en met 1930. 5. Vaststelling instructie van den gemeente opzichter. 6. Bespreking wijziging bouw verbod (niet doortrekken Willemstraat vanaf Emma- straat tot Juliana straat. 7. Aankoop grond voor verbreeding E^mma- straat, voorbij het Schoolgebouw. 8. Vaststelling jaarwedde grafdelver. 9. Benoeming grafdelver. 10. Af- en overschrijving gemeentebegrootingen dienst 1932 en 1933. NIEUWE TONGE. Door cfen rijksveldwach ter is tegen L. S. proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 458 Wetboek van Strafrecht. - Belanghebbenden worden verzocht aanvra gen om vischakten voor 1 Juli a.s. ter secretarie in te dienen. Op Dinsdag 27 Juni a.s. zal ten huize van den gemeente-geneesheer Dr. C. van Gelder de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze in- of herinenting. J.l. Woensdag heeft de muziekvereeniging „Apollo" alhier een concert gegeven1 in de tent, met medewerking der muziekvereen. „Vooruit" te Oude Tonge én „Tot Nut en Genoegen" te MJelissant. De speldjesverkoop, welke gehouden werd ten bate der kas hèeft opgebracht 25. Door enkele dames worden gelden inge zameld tot het houden van een schoolreis naar Breda en omstreken door schoolkinderen uit de drie hoogste klassen der O. L. School. De aardbeien worden alhier' voor 0,25 per K.G. verkocht. Tegen een1 persoon uit Zwijndrecht is proces-verbaal opgemaakt wegens vermoedelijke oplichting. DIRKSLAND, Bij publicatie brengen B. en W. ter kennis van allen, wien zulks aangaat, dat de brandspuiten 1 en 2 op Maandag- 19 Juni a.s. des n.m. 7 uur (z.t.) zullen worden be proefd, waartoe ieder tot het personeel der brandspunt 'behoorend persoon, me,t uitzondering van de toorts- of lantaarndragers, wordt op geroepen, om zich op bovengenoemd tijdstip voor het brandspuithuis te bevinden, voorzien van zijn onderscheidingsteeken, terwijl ieder zoo danig persoon er aan wordt herinnerd aan de strafbepalingen bij art. 35 der verordening op de brandweer gesteld, wegens het te laat komen, afwezig blijven of zich gedurende de werkzaam heden verwijderen. Door het gemeentebestuur is aan Mej. P. van Kassei vergunning verleend tot het bou- wën van 2 woningen aan de Burgemeester C. Zaaijerlaan. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 7 land arbeiders, 1 metselaarsknecht en 1 schilders knecht als werkzoekenden ingeschreven. A.s. Zaterdagavond 17 Juni zal door de Korfbalclub „Thor" van hier een competitie wedstrijd worden gespeeld tegen de Korfbalclub A.D.O. te Melissant. Aanvang om 7 uur n.m. (n.t.) op het terrein te Melissant. MELISSANT. In deze gemeente worden po gingen1 aangewend tot het oprichten van een Rij-vereeniging met paarden. Door eenige jonge personen is een post- duivenvereeniging opgericht. 'Het woonhuis van wijlen A. v. d. Werf, staande aan dén Nieuwenweg, is bij de gehouden veiling ingezet door Adr. van der Werf voor -j 1950,—. HERRKINGEN. In den tuin van den heer C. v. d. Velde is deze week een begin gemaakt met het plukken van aardbeien. Jammer, dat ze zoo klein van stuk waren, wat ook al een gevolg is van de langdurige droogte. A.s. Dinsdagavond 6 uur (o.t.) zal de motorbrandspuit dezer gemeente zijn jaarlijksche proeve van bekwaamheid moeten afleggen. OUDDORP. De landbouwgewassen in deze omgeving, zooals aardappelen1, boonen en bieten, staan er goed bij. Jammer, dat er in de uien- gewassen de kroefziekte voorkomt, wat veel schade oplevert. Door de pensioneering van den brieven besteller Jac. Tanis, zijn hier een hoofdbesteller en 2 vaste hulpbestellers. Jac. van Koppen is als los hulpbesteller aangesteld. De collecte voor den Gewapenden Dienst zal voor deze gemeente plaats hebben op a.s. Dinsdag 20 Juni. Donderdagavond werden in het Hotel Spee door Notaris van den Berg van Goedereede 66 perceelenj grasgewas verkocht. De prijzen, waren van 40 tot 140 per gemet. 'MIDDELHARNIS.* A.s. Zondag ral in de Geref. Kerk alhier collecte worden gehouden, voor de Armen. OUDE TONGE. 38ste Jaarverslag van de vereeniging Schoolfonds voor Schipperskinderen in Zuid-Holland, gevestigd te Oude Tonge, uitgebracht in de algemeene vergadering van 29 Mei 1933, nun. 7,30 uur, ten 'huize van: G. van Veen te Oude Tonge. Ter voldoening aan het bepaalde in art. 19* der statuten, heeft het bestuur de eer het na volgende verslag uit te brengen van de werk zaamheden onzer vereeniging over het jaar 1932. Het voorbijgegane jaar heeft, ondanks de nog steeds toenemende economische crisis, in vele opzichten rijke vruchten afgeworpen voor de bevordering van het onderwijs aan schippers kinderen. De vergadering der Federatie van School fondsen in Nederland werden steeds door een of twee leden van ons Bestuur bijgewoond. Op 1 Janaurd 1932 werden ondersteund 105 kinderen. In dén loop van het jaar hebben 32 kinderen de school verlaten en zijn 25 nieuwe leerlingen ingeschreven, zoodat op 31 December 1932, 98 kinderen onderstand genoten, waarvan 49 de O. L. School en 47 de Bijz. Lagere School Twee kinderen bezochten de Doofstommen- school te Rotterdam*

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4