Doorzitten PUROL Extra premie voor de lezers van ons blad1 "je-trein. ■inbouw. Buitenland. Uitslag Aanbesteding. Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Marktberichten. Bijzondere aanbieding lf 4 In de Ned. Herv. Kerk oor den Geref Zendings» sterdag, heeft opgebracht ie collecte voor de' Zen< sterdag gehouden in de leeft.opgebracht f 21.50. i. H. van Ameidc heeft iar de Ned, Herv. Kerk dankt. FABRIKAAT IN WAGENS! 'ers bracht reeds enkele iten over een tentoonstel end onder den naam in Utrecht de officieele rijdende tentoonstelling, jeweld aandoen, als wij, d aanwezig waren, onzen jen, dat zeer gemengde komen als wij aan deze rein, het is iets nieuws ?rwachten was dan ook, n de zijde der Pers groot 3 van heinde en verre ders naar Utrecht geko- tkamer van bet Centraal-station én uqr met een honderd- .ild» over „gemengde gevoe- wij thans terug aan het e organisatoren ons drie- om te wachten op het ich over de Pers zouden as dus al niet verstandig, •den te gebruiken, en er twee heeren, die voorstelden, zij noemden wij waren nog wel zoo ierstellen, dat deze men- onlijkheden waren. Deze erzochten de persmen- laar de plaats, waar de olgen. Domen neer en het Was en. Daar zagen wij een kleur ons verried, dat het operatie-terrein ider ook maar iets van te willen bogen op ar- wij te zeggen, dat het engewoon leelijk uitziet, idering hebben voor de doel, het was alsof de rf stond. lezers, kroop het ge- kippen'-bruggetje neer kon aan den kop maar van den trein, want ddenin. erde in een niet al te de al te geringe ruimte, toegedacht was. Het leider, de heer Neute- in aantal menschen uit dichtingen verschaffen, ich Hollandsche firma's De trein bestond uit door een Dieselmotor ename dingen, die wij n er reeds enkelen, wa- schillende stands trok- elling, vooral van de nesting, Peek en Clop- de officieele opening genoegen, als haringen perst. ik het welkomstwoord, t deze tentoonstellings- toranje-zwart-zilver, als volgt had gedacht e ons steeds voerde eid, zoowel als neder- zij onze leidster ur niet alleen 't teeken ook onzen ernst en de iie ons volk eigen is, de welvaart terug te de orders die onze ïen te noteeren en op oor allen voortvloeit, mingin Mr. 's Jacobs woord, waarin hij er et eerste op het idee onstellingstrein te la nden nooit naar een de tentoonstelling oen naar de boeren dachte. t woord de Belgische ïlandsche zaken, de "an Staelën, de leider >nstellingstrein. samenwerking heeft ganiseeren van deze iet Belgisch tentoon- Neuteling. De trein, dgons, die voor dit :t worden. iig idee, dat men een or Hollandse h. en in Belgische wa- en van deze trein de ijn 10, 15 en 25 ct. 3 Juli in Rotterdam, ien dag een bezoek jouden kunnen gaan iet niets dan prettige- in terug zult keerem nen zeggen. iET RIJKSLAND- TE MAASTRICHT ar het opzenden (meststoffen. ikking, welke sedert r het opzenden van gebezigd werd en an worden, zal, bij verpakking worden l bekers met schroef- papier, met bijbe- lelverpakkiiig, welke nog eenigen tijd op kosten van belanghebbenden geretourneerd zal worden, is de nieuwe verpak king slechts voor éénmalig gébruik bestemd, zoodat deze niet voor terugzending in aanmer king komt. De nieuwe verpakking biedt inderdaad belang rijke voordeelen. Eenerzijds zijn ^de aanschaf- fingskosten zeer gering en behoeven geen kosten meer voor terugending betaald te worden. An derzijds wordt het Proefstation den aan het be waren, administreeren en terugzenden der ver pakking verbonden arbeid, bespaard. Indien blijkt, dat de nieuwe verpakking goed voldoet, zal deze in de toekomst Worden aan bevolen en terugzending van welke verpakking ook, t. z. t. niet meer plaats hebben. De prijs van het verpakkingsmateriaal,: dat per stel bestemd is voor het opzenden van één monster met duplicaat, bedraagt van 1 tot en met 4 stel 0,30 per stel, van 5 tot en met 10 stel 0,25 per stel, per 15 stel 3,40, per 20 stel 4,50, per 50 stel 10,—, per 100 stel 17,50. Alles franco huis. Bestellingen kunnen reeds van nu af plaats hebben en behooren rechtstreeks aan het Rijks landbouwproefstation te 'Maastricht te geschie den. In volgorde van inkomen zullen deze wor den afgewerkt. Het Proefstation verwacht, dat het inzenden van monsters thans niet meer zal afstuiten op het niet voorradig hebben van een verpakking, welke aan degelijkheid niet te wenischen over laat en tegen lagen prijs verkrijgbaar gesteld- wordt. De Directeur van het Rijksland bouwproefstation Maastricht, •Maastricht, Juni 1933. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten L verzacht on geneest »oo» 30. Tubt 80 ct. Bij Apoth. 6 Droglstei DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. De opening. LONDEN, 11 Juni. De laatste gedele geerden voor de monetaire en economische con ferentie zijn in den loop van den dag hier aan gekomen. Hedenmorgen arriveerden van de Ne- derlandsche delegatie dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid bij het departement van economische zaken, terwijl vanavond laat J. W. Beyen, directeur der Rot- terdamsche Bankvereeniging, die als. plaatsver vanger voor Mr. Trip optreedt, wordt ver wacht. Bij de plechtige en officieele openings zitting Maandag a.s. om 3 uur zal derhalve de Nederlandsche delegatie met uitzondering van den heer J. A. Nederbragt voltallig aanwezig zijn. Dr. Colijn zal eerst aan het woord komen, nadat de groofce mogendheden als Amerika, En geland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Japan hun plannen hébben ontvouwd. Welke punten door hem in de eerste plaats zullen worden aangeroerd, staat dan ook in geen enkel opzicht vast en de wijze, waarop hij zijn rede zal in- kleeden, zal wel min of meer zijn toegespitst op datgene wat door de delegaties der grootc mogendheden naar voren wordt gebracht. NEVEN-CONFERENTIE IN THREADNADLE STREET. LONDEN, 11 Juni. De „Financial News" meldt, dat tegelijkertijd met de economische wereldconferentie internationale onderhandelin- gén zullen plaats vinden in de Bank of Eng land. De belangrijkheid van die besprekingen is minstens zoo groot als die van de economische conferentie. Terwijl de politici van 66 naties langdurig zullen beraadslagen, zal een werkelijke poging gedaan worden achter de coulissen om de fundamenteele problemen der monetaire sta bilisatie te regelen. Aan deze conferentie zal echter geen publiciteit worden gegeven. Onder haar deelnemers bevinden zich de vertegenwoor digers van de banken en de ministeries van Financiën van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Vereenigde Staten. :sv VOORNAAMSTE TAAK DER DU1TSCHE ACADEMISCHE JEUGD. - Het is begrijpelijk, dat de Duitsche studenten aldus liet vice-kanselier von Papen zich uit in een rede, gehouden op het congres der leiders van de Stahlhelm-jeugd die in de afgeloopen veertien jaar nimmer hun geloof aan Duitsch- lands wedergeboorte aan het wankelen hebben laten brengen, thans een aandeel eischen in het werk van Duitschlands vernieuwing. Doch het is moeilijk, hun een arbeidsterrein aan te wijzen, dat in overeenstemming is "mét hun natuurlijke activiteit. Zij kunnen niet, zooals hun voor vaderen van T848. op de barricaden gaan staan, want de binnenlandsche strijd om de macht is definitief beslecht. Wil de Duitsche academische jeugd één worden met volk en staat, dan moet zij deelnemen aan het groote werk van dezen tijd, vóór alles aan de militaire sport en het arbeidskamp. De voornaamste plicht van den student, ver volgde de vice-kanselier, is echter zich voor te bereiden voor het scheppende werk op gees telijk gebied, dat in de komende jaren in sociaal en politiek opzicht verricht zal moeten worden. Revolutie is een worsteling, met het doel ,op een hooger plan te geraken. Haar .verloop is nooit precies te berekenen. Wanneer wij echter vertrouwen op het gezonde wezen van het Duit sche volk, dan zal wat edel en ootmoedig is, de overwinning behalen. GOEBBELS TOT DE HITLER-JEUGD. „Toen de Ballila, de Italiaansche fascistische jeugdorganisatie", aldüs minister Göbbels op een bijeenkomst van de Hitler-jeugd, „onlangs te Rome langs mij marcheerde, heb ik kunnen constateeren, waartoe tien jaar opvoedend werk in staat is. Dat w&t Italië ons in tien jaren van opbouw heeft voorgedaan, moeten wij navol gen. .Jullie, jongens en" meisjes", vervolgde Göb bels, „moet een bewuste staatsjeugd worden Jullie wordt in je jonge jaren reeds opgevoed in de gemeenschapsidee en behoeft niet meer de hinderpalen van klassenhaat en standsgevoel te overwinnen. Zeker, de oude partijen, die ineen- gfestort zijn, waren jullie de baas in ervaring, techniek en routine. Wat zij echter niet hadden, en wat jullie en ons overwicht geeft, dat is de geestdrift, dat is de overgave aan den staat en aan een gemeenschappelijke idee. Napoleon heeft eens gezegd: Ik wil oude majoors en jonge generaals. Dat woord heeft ook voor ons be- teekenis, en daarom zeg ik dén' Duitschen jon gens, dat elk van hen den maarschalkstaf in zijn ransel draagt." UITSLAG AANBESTEDING WATERLEIDING „GOEREE EN OVERFLAKKEE". Bij den uitslag van de op Dinsdag 13 Juni, des namiddags ten 2 ure voor de Stichting Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee gehouden aanbesteding waren van de 15 inschrijvers de vol gende firma's de laagste Voor levering van de kranen aan te sluiten op de hoofdleidingen de Fa. W. J. Stokvis, Koninkl. Fabriek van Metaalwerken N.V. te Arnhem, voor een bedrag van 2601,50. Voor levering huiskranen de firma Kopergieterij „Maarssen" te Maarssen, voor een bedrag van 2880, Voor levering in massa voor beide bovengenoemde leverantiën, de firma H. J. Boekholt te Rotterdam, voor een bedrag van 7938,60. Vijf firma's schreven in naar de leve ring van alle te leveren loodem buizen Jeder voor een gelijk bedrag van 17,50 per 100 K.G. Een en ander is nog niet gegund. EEN FUNEST GEVOLG DER BEZUINIGING. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons: Een van de verschrikkelijkste vormen der be zuiniging in Indië is die op de verstrekking van geneesmiddelen. Tot dusver werden op de af gelegen Buitengewesten ook de Zendelingen voorzien van eenvoudig toepasbare geneesmid delen, zooals kininepillen en dergelijke, ter uit reiking aan de bevolking. Zelf waren zij ten gevolge van hun deugdelijke medische opleiding door academische leeraren van de Leidsche Hoogeschool in staat ook op dit gebied veel voor de bevolking te doen en de eenvoudigste middelen werden ook ter beschikking gesteld van de goeroes, die in dit opzicht ook mede arbeiders waren. Door de decentralisatie is deze verstrekking van geneesmiddelen een zaak ge worden ter beslissing van de districtsinspecteurs en daar deze ook sterk moeten besnoeien op hun uitgaven, van hoogerhand daartoe genoopt, is op menig zendingsveld wij noemen Midden- en Zuid-Oost-Celebes, Halmahera en Nieuw- Guinee de verstrekking van geneesmiddelen aan de Zendelingen eenvoudig stopgezet. Moet er een argument voor gevonden worden, dan ligt dat, hetwelk ontleend wordt aan de omstandig heid, dat zij geen diploma hebben en dus niet „bevoegd" zijn te zeer voor de hand, om er niet naar te grijpen. Nu is het gevolg, of dat de kosten tot dusver door de Regeering gedragen op de Zending wor den afgewenteld, door van de Corporaties te verwachten, dat deze de niet bevoegde zende lingen van geneesmiddelen voorzien, óf dat de bevolking eenvoudig ten prooi wordt gelaten, onbeschut en ongeholpen, aan malaria, dysen terie en verdere pernicieuse ziekten. In den te- genwoordigen staat der Zendingskas zal helaas het laatste de eenige mogelijkheid zijn. Zoo heeft deze bezuiniging een funest gevolg voor de bevolking, wier levensbelangen in den meest letterlijken zin er door worden aangetast. Tenzijook in dit opzicht de Christelijke gemeente, die achter het Zendingswerk staat, of anderen, dit dit gevolg der bezuiniging ten bate der bevolking willen helpen afwenden, de Zendingscorparaties in staat willen stellen al thans iets te doen voor de verstrekking van geneesmiddelen. GEHEIMZINNIGE KNAL. VERMOEDELIJK IS EEN METEOOR STEEN DE OORZAAK. Uit verschillende plaatsen in ons land komen berichten binnen, dat men Zondagavond om ongeveer kwart voor negen een knal heeft ge hoord, die de ruiten deed rammelen. Te Am sterdam b.v. informeerde men bij de politie en brandweer naar wat er aan de hand mocht zijn. De veronderstelling werd geuit, dat de kruit fabriek te Muiden in de lucht zou zijn gevlo gen. doch dit bleek gelukkig niet het geval te zijn. Ook te Rotterdam en te Leiden is de knal heel duidelijk waargenomen. Wat de oorzaak was, was ook Maandagmor gen nog slechts gissen. In Amsterdam werd het vermoeden geuit, dat het een felle donder slag is geweest en dat de natuur het bij die ééne slag gelaten had. Aan de overzijde van het IJ had men de knal het best waargenomen en daar had men bovendien nog een lichtstraal gezien. Vermoedelijk is daar de oplossing van 't raadsel te zoeken. Een onzer lezers in de buurt ■van Rotterdam belt ons namelijk op, met de mededeeling, dat hij een meteoorsteen heeft zien vallen, die dicht bij de aarde moet zijn gekomen, want hij had de witte streep duidelijk door de wolken heen zien breken en zijn weg vervolgen. De streep verdween in Noord-Oos telijke richting en kort daarop werd de be kende knal gehoord. Het is dus waarschijnlijk dat op een of ander punt boven Zuid-Holland de meteoor nog voordat hij de aarde bereikte, is uiteengespat. Het moet dan wel een steen geweest zijn van meer dan gewone grootte. Metecorsteenen kunnen soms enorm groot zijn. Bekend is bijv. de steen, die in Groenland gévonden is en die door Peary in 1897 van Cepe York naar het Museum van Natuurlijke Historie te New-York is overgebracht. Dit voor werp weegt nu nog 33,000 kg., maar het moet vroeger nog heel wat grooter zijn geweest, want seder lange jaren' hebben Eskimo's er stukken afgeslagen, om die tot harpoenpunten te ver werken. Steenen zijn deze meteoren eigenlijk niet. Meestal bestaan ze voor een groot deel uit metalen. Soms vind men er zelfs diamant in. In Mexico en Brazilië heeft men zulke kosmische ijzermassa's gevonden van duizenden kilo's ge wicht. Ook de „Kaaba", de heilige steen der Mohammedanen te eMkka wordt voor een me teoor gehouden. Soms vallen deze „steenen" in groote massa's tegelijk. De meestvermaarde meteoren-„regen" in °!^eid is die van Aegospotamoi in Thracië in j... Christus. In 1803 vielen in Nor- mandië 3000 steenen, waarvan vele van enkele kilogrammen. Omtrent het wezen der meteoren tast men nog vrijwel in het duister. Het meest gangbaar Is wel de meening, dat men ondanks de groote overeenkomst, er toch iets anders in heeft te zien dan vallende sterren, die als afval van kometen beschouwd worden; zij zouden eer voor brokstukken van een' uiteengesprongen planeet gehouden moeten worden. Misschien zijn zij ook van stellair en oorsprong. De theorie, dat ze afkomstig zouden zijn uit de vulkanen der maan, vindt geen aanhangers meer. („De Rott.") DUITSCH JACHT GESTRAND. MAN EN VROUW VERDRONKEN. Zaterdagmorgen is op het Noordwesterstrand bij Ameland 't Duitsche jacht „Stella Maris" vastgeloopen. Dit jacht, aan boord waarvan zich vier personen bevonden, was van Dusseldorf vertrokken voor een tocht door Nederland. Het heeft, na den Rijn tot Lobith te zijn afgevaren, de route langs den IJsel en de Drentsche Hoofd vaart genomen, om vervolgens langs het Dam- sterdiep Delfzijl te bereiken. Vandaar is de tocht verder gegaan naar Norderney. De op varenden warén kapitein Mariannes, zijn echt- genoote mevr. Mariannes-Gedauer, mevr. Wolf- ganf Daute en de heer A. Dietiel. Zaterdagmorgen te acht uur heeft de „Stella Maris" koers gezet in d<? riéhting Terschelling. Volgens de laatste mededeelingen is het jacht od Bornrif ten anker moeten gaan, waarna bij het ophalen van het anker de ankerketting is gebroken en de kapitein en zijn vrouw overboord zijn geslagen. Het lijk van de vrouw is op t strand van Terschelling aangespoeld. Het jacht is na 't breken van de ketting afgedreven en op 't Noordwesterstand van Ameland vastgeloopen, waar men het heeft kunnen bergen. De beide overige opvarenden, die diep onder den indruk van het gebeurde waren, hebben voorloopig te Hollum onderdak gevonden. BOSCHBRAND. Ten Zuid-Oosten van Elspeet heef te en felle boschbrand gewoed in het bosch, dat door Prins Hendrik als pachtterrein word gebruikt en in het Elspeter bosch. BENAUWDE UREN. Te Den Helder is binnengeloopen 't Finsche houtschip „Alca", welks voorpiek geheel vol water stond. Bij Ameland had het schip een zware zee overgekregen, tengevolge waarvan het geheele voorschio volliep, zoodat de be manning niet bij het logies kon komen. Met zeer groote moeite is het schip er na 36 uren inspan ning in geslaagd in Den Helder binnen te loo- pen. Men is thans bezig de voorpiek leeg te pompen. Het schip rijst 4 c.rn. per uur. YUNG YAW ZAG GEEN UITKOMST MEER. Drama van eerv Pinda-Chinees te Rotterdam. Bewoners van het perceel Veerlaan 36 te Rotterdam waarschuwden Zondagmorgen de po litie, dat zij een, bij hen inWonenden pinda chinees hevig bloedend op zijn kamer hadden gevonden. Bij een onmiddellijk ingesteld onder zoek trof men den man, een zekeren Yung Yaw, in bed aan met een schotwonde in den buik. De revolver lag naast hem onder de deken. Hij vertelde, dat hij dit alles zichzelf had aange daan, omdat hij reeds langen tijd zwaar ziek was en geen geld had voor een' dokter. Tot overmaat van ramp zat hij eveneens diep in de schuld bij een winkelier, zoodat hij niet meer wist wat hij alleen moest beginnen, zoo ver van zijn vaderland. De politie moest aannemen, dat dit verhaal op waarheid berustte en dat er geen misdrijf gepleegd was. Er was een landgenoot van den stumperd in hetzelfde huis. Deze, een oude man, verklaarde Zondagmorgen om half zeven een dof geluid te hebben gehoord. De bewoners zelf hadden van het schot niets gehoord. In zorgwekkenden toe stand vervoerde men den ongelukkige naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij ter verpleging is opgenomen Hij verkeert in levens gevaar. AUTO RIJDT OP GROEP KINDEREN IN. Elfjarig meisje ernstig gewond. Ejen ernstig ongeval, waarvan twee jeugdige meisjes het slachtoffer zijn geworden, vond Zon dagavond omstreeks kwart voor zes plaats op het Burg. Meineszplein te Rotterdam. Een per sonenauto, bestuurd door den heer D. Mi B. uit Rotterdam, reed daar met vrij groote snel heid op een troepje kinderen in, die blijkbaar de signalen niet hadden gehoord. De kinderen konden niet tijdig meer voor den auto weg komen en het gevolg was, dat het elfjarig doch tertje van de familie Jacquot uit de Henegou werlaan .alsmede de vijfjarige Marietjc Winkel man van den Mathenesserweg tegen den grond werd geslingerd. Onmiddellijk stopte de auto. Van alle kanten schoten voorbijgangers te hulp en waarschuwden den G. G. D. De beide meis jes werden naar het ziekenhuis aan den Cool singel overgebracht. Daar bleek, dat het oud ste meisje er het ergst aan toe was; zij had een groote wond aan het hoofd en een hersenschud ding opgeloopen. De toestand van haar vrien- dinneje was minder ernstig. Het meisje kon naar huis worden vervoerd. BOSCHBRAND. Een felle boschbrand heeft gewoed nabij den Ouden Grintweg te Oirschot. Politie en om wonenden hebben met man en macht het bjus- schingswerk ter hand genomen en zijn er in geslaagd het vuur te blusschen. Eenige hectaren heide en dennenbosch zijn verwoest. ONWEER. Boven Zutp'hen, Almelo en omstreken zijn enkele onweersbuien, gevolgj door hevige slag- regels, losgébarsten. De te velde staande half rijpe haver en rogge hebben hier en daar be langrijke schade geleden. TIEN KNDEREN EN TWEE ARBEIDERS BEDOLVEN IN KLEIGROEVE. Zes hunner omgekomen. Uit Sofia wordt gemeld Een tunnel van een kléfgroeve bij Plewra in Noord-Bulgarije is ingestort, juist toen tien kin deren in den tunnel waren binnengegaan, om naar twee mannen te kijken, die daar aan het werk waren. Hoewel direct met het reddings werk werd begonnen, zijn een werkman en vijf kinderen om het leven gekomen .terwijl de an deren in zorgwekkenden toestand naar een zie kenhuis zijn overgebracht. DEFECTE STOFZUIGERS ZIJN GEVAARLIJK. Een ongeval te Almelo. De koster van de Geref. kerk te Almelo kreeg Vrijdag, toen hij bezig was het kerkgebouw schoon te maken en daarbij een stofzuiger ge bruikte, den stroom van 220 volt door het lichaam. De koster werd bewusteloos. Een schoonzoon, die toevallig in de buurt was, scha kelde den stroom uit en daarna gelukte het met medische hulp den man weer bij kennis te bren gen. Zijn toestand was toch van dien aard, dat hij naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. BESCHONKENE RIJDT EEN VELDWACHTER OMVER. De politieman gewond. Op den Rijksstraatweg 's-Hertogenbosch-Zalt- bommel reed Zondagnacht een auto met on voldoende verlichting. E|en rijksveldwachter uit Hedel plaatste zich op den weg en sommeerde den bestuurder tot stoppen. In plaats van hieraan te voldoen, gaf de automobilist vol gas en reed hij den rijksveldwachter onderstboven. Diens rij wiel werd geheel vernield en zelf bekwam de politieman verwondingen aan een zijner beenen. De auto was inmiddels in snelle vaart in de richting Zaltbommei verdwenen. Een andere rijksveldwachter stelde dadelijk den brigade commandant te Zaltbommei telefonisch van het gebeurde in kennis. Het gelukte dezen den auto op het veer te Zaltbommei aan te houden. De bestuurder, iemand uit Haarlem, verkeerde on der den invloed van sterken drank. De man werd in arrest gesteld. Zijn auto is in beslag genomen. VREESELIJKE VLIEGRAMP TE CHICAGO BIJ DE WERELD* TENTOONSTELLING. TI«n daodtn. Nabij de terreinen der Wereldtentoonstelling te Chicago heeft Zondag een vreeselijk vlieg# tuigongeluk plaats gehad, waarbij de piloot, de mecanicien en acht passagiers werden gedood. Het vliegtuig was opgestegen met tentoon* stellingbezoekers, die tegen gereduceerden prijs in de gelegenheid werden gesteld rondvluch* ten te maken. Nabij het dorpje Glenvieu stortte het vlieg* tuig plotseling naar beneden. Op hetzelfde oogenblik sloegen groote vlammen aan ver* schillende zijken uit de romp. Ongeveer 5000 automobilisten die het on* geval hadden gezien, spoedden zich uit alle richtingen naar de plaats waar het toestel neerkwam, doch elke hulpverleening was on' mogelijk, doordat het vliegtuig aan alle kanten fel brandde, en men 'tdoor den gloed zelfs niet naderen kon. Pas, toen de machine ge* heel was uitgebrand, slaagde men er in de tien dooden te bergen. De lijken waren geheel verkoold en verminkt. 27 BOERENHOFSTEDEN VERBRAND In het plaatsje Mikolow bij Kielce zijn 27 boerenhofsteden door brand verwoest. GEZONKEN DUIKBOOT GEVONDEN Letlandsche visschers hebben met behulp van duikers tusschen Windau en Michelsturm een tijdens den wereldoorlog in de Letlandsche wateren vergane, nog goed geconserveerde duikboot op 20 Meter diepte aangetroffen. In Letlandsche militaire kringen onderstelt men, dat het de Duitsche duikboot C 26 of 57 betreft. Dezer dagen zal het schip worden gelicht. N.V. NOORD-HOLLANDSCHE LEVENSVERZEKERING MIJ. Jaarverslag 1932. Verschenen is het jaarverrlag van de N.V. Noord-Hollandsche Levensvcrzekerings Maat schappij te Alkmaar over het jaar 1932. Wij stippen er uit aan De algemeene toestand was in het afgeloopen jaar zeker niet gunstig te noemen, het aantal beleende en afgekochte polissen steeg in sterke mate, het royementental was abnormaal hoog, echter die tegenstand heeft onze organisatie ge prikkeld tot intensieven arbeid en met den veldheer Foch sprekend „Taut est douc a gag- ner", heeft zij gewonnen. De financieele resultaten bleven niet achter: de sterfte was wederom laag, terwijl de rente winst door de daling van den rentevoet en in doorsnee lager dividend op verschillende aan deden, kleiner was dan in 1931. Einde 1932 telde de maaschappij 202,368 po lissen tegen einde 1931 194,683. Het verzekerd kapitaal bedroeg op einde 1932 met inbegrip der verzekerde rente (rente tot kapitaal herleid door het tienvoud der rente aan te nemen) 30,807,731. Op 31 December 1931 was de stand 29,372,914. Het jaar 1932 kan dus wijzen op een groei van 1.434.817 (v. j. 1.143.930). De reserveberekening per ulto 1932 wijst een eindcijfer aan van 4,392,460. De gunsige financieele resultaten stellen in staat afschrijving te doen van 98.107.58 op vaste goederen, loopende rente en huren, meu bilair enz. en toe te voegen aan statuaire reserve en extra-reserve 201,500. Aan dividend kan uitgekeerd worden 2e en 3e serie 20 (no. 26) 4000: le serie dividend 30,1 '2 (no. 38) 1525; tantièmes 2999,85. Gereserveerd kan worden voor dividend- en tantiêmebelasting 1273.78. RECHTBANK TE ROTTERDAM. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd: N V. Bouwmatenalenhandcl v.h. Gebr. le Comte te Sommelsdijk. J. A. Borgdorff, landbouwer te Stellendam. Metktover zicht der Torlge week. Iogct zonden door JAC. KNOOP* Makelaar In aardappelen* groenten en fruit. Naasaukade 158, Tel. 81431, Amsterdam Afgeloopen week liepen de prijzen der nieuwe Muizen te Amsterdam iederen dag hooger, deordat op de veilingen buiten, vraag was voor het buitenland De vraag naar nieuwe Muizen is nog niet groot. Beste kwaliteit Friesche Roodster en Zeeuw* sche Bonten kwam door het koude weder der laatste dagen meer vraag voor echter geen hooger prijzen. Groote aanvoeren van nieuwe Malta en Italiaansche nieuwe aardappelen kwamen aan de markt Nieuwe Malta bleven op prijs Italiaansche gingen iets lager. Alleen eerste kwaliteit Bonten en Roodster is nog iets plaats voor, zoodra er maar iets afwijkt, zijn ze onverkoopbaar. Heden, 12 Juni, werden de volgende prijzen gemaakt per 70 kg. Zeeuwsche Bonten f 0,50 tot f 1,50, idem Blauwen f 0,50 tot f 1,50, Noord*Holl. Blau* wen f 0,50 tot f 0,70, Friesche Roodster f 1,40 tot f 1,50. Per 100 K.g, Westlandschc Muizen f8 tot f 9, idem kleine f 5 tot f 6, Nieuwe Malta f 12,50 tot f 14, Winter Malta f 7 tot f8, Andijker Mui» zen f 8 tot f 9, idem kleine f 4,80 tot f 5, Italiaansche nieuwe f 8 tot f 10, Malta Mui# zen f 6. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 12 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 623 vette runderen. 477 vette kalveren, 533 schapen of lammeren en 674 var kens. De prijzen waren: Koeien 16—18, 22x/2 26 en 27^-29 ct., ossen 16—17, 21-22H en 2426 ct.; vette kalveren 1520, 25—27en 31—35 ct.; varkens \4Y2, 15 en 16 ct. per Y2 kg.; schapen 610, zuiglammeren 8—11,50 per stuk. De aanvoer van koeien en ossen was flink, de handel was redelijk en de prijzen waren on geveer gelijk aan die van de vorige week. Een enkel prima beest ging nog tot 1 ct. boven noteering. Stieren niet genoteerd wegens te weinig aan voer. Vette kalveren waren zeer ruim aangevoerd, de handel was zeer slecht en de prijzen waren voor alle soorten lager. Een enkel prima kalf ging nog van 2Yi—5 ct. boven noteering. De aanvoer van schapen en lammeren was ruim, de handel was willig, alles was spoedig geruimd en de prijzen waren iets hooger. Varkens waren minder aangevoerd, de han del was redelijk en de prijzen waren ongeveer gelijk aan die van de vorige week. De afloop is vermoedelijk flauw. AMSTERDAM, 12 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 550 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 54—60 ct., 2e kw. 4252 ct., 3e kw. 32—40 ct., mindere soorten 2530 ct., alles per K.G. slachtgewicht; 90 melk- en kalfkoeien 100—150 per stuk; 220 vette kalveren le kw. 36—42 ct., 2e kw. 2834 ct.. 3e kw. 2032 ct., alles per kg. levend ge wicht; 140 nuchtere kalveren 2,50—6; 68 schapen 1012; 42 lammeren 58, alles per stuk; 589 varkens: vleeschvarkens 90—110 kg. 3940 ct., zware varkens 36—38 ct., vette varkens 34 36 ct., alles per kg. slachtgewicht; 18 paarden 70—100 per stuk. Vijf wagons uit Denemarken. BOTER, KAAS en EIEREN. APELDOORN, 12 Juni. Gemeentelijke Eier- hal. Aanvoer 415,000 eieren. Prijzen van f 1.90 tot 2,45, middelmarkt 2,08 de 100 stuks. Handel redelijk vlug. OUDEWATER, 12 Juni. Kaas, aanvoer 126 partijen, tezamen 5670 stuks, wegende 28,350 K.G. Eerste soort Gouda met rijksmerk 24— 27; idem mindere 20—23. TIEL, 12 Juni. Boter 1,601,65 per K.G.; eieren 1,80—2,25 per 100 stuks. Aanvoer 90,000 eieren. GRANEN, MEEL, OLIËN, enz. AMSTERDAM. 12 Juni. Binnenlandsche gra nen (Boer en noteering)Rogge 441/£, cheva lier gerst 4% 5, haver 4^—4duiveboonen f 8—9, per 100 kg.karwijzaad \2l/215 per 50 kg. GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 12 Juni. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 0,300,75, Zeeuwsche blauwe 1 1,50, Zeeuwsche eigenheimers 30—50 ct., Zeeuwsche bonte 1 1,50, bravo s 1,10—2, ReRd Star 0,90—1,40, voeraardappelen 20 25 ct., alles per H.L.: Italiaansche 6—8 ct., y/estl. nieuwe 1012 ct., Westl. nieuwe kleine 6—8 ct., Mhlta Springs 1344 ct., alles per K.G. Met redelijk aanvoer kalme vraag. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTERDAM. 12 Juni. (Opgaaf van de marktmeesters): 3710 K.G. blauw, schoon 40— 55 ct.; 7400 K.G. Holl. geel 40-55 ct.; 300 K.G. Groningsch 4050 ct., alles per K.G. Markt stil, aangevoerd vlas verkocht. Op het land kalm. ROTTERDAM, 12 Juni. Vlas. In het land was er in de afgeloopen week goede vraag voor de lagere soorten. Het aanbod was even wel klein en konden slechts weinig zaken tot stand komen. Heden aan de beurs bestond de aanvoer uit 3710 kg. blauw vlas. 3000 kg. Groningsch en 7400 kg. geel vlas, die grooten- deels tot bestaande prijzen konden worden ge ruimd Men betaalde voor wit- en blauwvlas 45. Wij hebben nog een beperkt aantal exemplaren in prachtband gebonden van het boeiende werk „HET HUISJE AAN DEN ZEEDIJK", dat wij voor de lezers van ons blad tegen sterk gereduceerden prijs aan bieden. Voor zoover de voorraad strekt stel len wij de lezers van ons blad in de gelegenheid dit werk te koopen voer den geringen prijs van 2,per exemplaar, gebonden in prachtband. Wij leveren het op onderstaanden bon geheel franco thuis. Profiteer van deze extra aanbieding en wacht niet te lang met inzenden van den bon. Wie het eerst komt, bet eerst maalt Gelieve mij als abonné van Uw blad ex. „Huisje aan den Zeedijk" voor f 2,franco thuis te zenden aan onderstaand adres i Naam Straat Woonplaats 4 V

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3