„Zij"-crême Ingezonden. Vijftig Jaar A.N.W.B. Rechtzaken. Vertrokken K. E. Waling naar Dordrecht, W. Mookhoek naar Rotterdam, Wed, W. van der Ree naar Middelharnis, G. Knops en gezin naar Sommelsdijk, J. C. Breur naar Dirksland. Bij den agent der arbeidsbemiddeling ston den de vorige week 2 werkloozen ingeschreven. Bij de op den Tweeden Pinksterdag gehou den Bondsconcours te Rotterdam behaalde de inuziekvereeniging Apollo" alhier met 332 punten e'en len prijs in afdeeling Uitmuntend heid, terwijl de zangvereeniging Apollo" met 291 punten een 2en prijs in de le afdeeling be haalde. Onze vroegere dorpsgenoot de heer D. J. de Wilde thans te Amsterdam slaagde te Den Haag voor le stuurman groote vaart. Mej. G. de Geus, werkzaam in het gem. Ziekenhuis te Schiedam slaagde voor het di ploma ziekenverpleging A. Mej. de Wed'. M. Knops heeft haar boerderij met omliggend erf en een perceel bouw land onderhands verkocht aan C. Knops Mz. De heer H. van Balen, directeur der mu ziek vereeniging Apollo", behaalde te Rotterdam een directeursprijs voor de beste directie. DIRKSLAND. Tegen een ingezetene werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 54 der alg. politieverordening en van art. 459 wetb. van Str. Bij de arbeidsbemiddeling staan op het oogenblik slechts enkele wevKloozen Ingeschre ven. De nieuwe keur of politieverordening voor het Waterschap De Gemeens Uitwatering van Dirksland ligt gedurende P maanden ten kan tore van het Watersciap t:r inzage. A.s. Zaterdag 10 Juni 1933 zal door de Korfbalclub „Thor" van hier een vriendschap pelijke wedstrijd worden gespeeld tegen de Korf balclub van Goedereede op het terrein te Goe dereede. Aanvang 6,30 uur n.m. (n. t.) Den Tweeden Pinksterdag aanvaardde „Amicitia" de reis naar Oostmalle in België, waar zij deel zou nemen aan een Internationaal Concours. Deze reis verliep zonder eenige hin dernis en we kwamen te twee uur op het terrein, eigendom van Baron van Renesse en behoorende bij zijn kasteel, aan. Dit terrein was een ideaal concoursterrein. Het aantal deel nemende corpsen bedroeg 23 en waarvan alleen onze vereeniging en het koninklijk muziekcorps van Hasselt uitkwamen in de hoogste eere af deeling. De uitslag was voor „Amicitia" schit terend, want zij behaalde een eersten prijs met een puntental van 359. Men bedenke, dat „Ami citia" slechts 26 muzikanten had en Hasselt 50, welk corps te vergelijken is met een stede lijk orkest. Bovëndien telt het vele beroeps mannen onder hare leden. De leiding van „Amicitia"-'s directeur, de heer Bergman, was weer boven lof, waardoor hij het diploma verwierf van te zijn een goede en volmaakte dirigent. De Voorzitter van het concourscomité richtte eenige hartelijke woorden tot de Hollanders, die de groote reis gemaakt hadden om de kunst der muziek ook over hun grenzen te brengen, waardoor de band der internationale kunstgemeenschap hechter wordt. Natuurlijk waren de leden van „Amicitia" in de beste stemming waarna de reis naar Brus sel, waar overnacht zou worden, werd aanvaard. Den anderen morgen vertrok het corps reeds vroeg teneinde Leuven en omstreken te bezich tigen. Helaas kreeg de voorrijdende autobus een defect, waardoor zij in het bosch van Tervenne op sleeptouw moest worden genomen. Bij een scherpe bocht in de stad Leuven brak de ver bindingsketting en daar deze wijze van rijden niet voort kon duren, moest de auto eerst ge repareerd worden. Dit proces duurde ongeveer 5 uren waardoor men besloot, na het prachtige stadhuis te hebben bezichtigd, per trein naar Antwerpen te gaan. Te half acht kwamen ook daar de bussen aan waarna te ruim 8 uur de afreis aanving. Slechts 2 minuten voor het vertrek van het laatste pont te Moerdijk kwamen we daar aan en waren pas te 4 uur in de tram te Dirksland. De onvergetelijke reis was achter den rug. Woensdag had zich spontaan een huldigings comité gevormd teneinde de groote prestatie van het corps te vieren, Hiertoe was voor Odeon een tent opgeslagen, waar Amicitia de concours nummers zou uitvoeren. De voorzitter, de heer D. Poortvliet sprak vanaf de tent de zeer groote menigte toe, waarna onder groote stilte de num mers werden ten gehoore gebracht. Na het eindigen van ieder stuk werd luid geapplaudi- seerd. Hierna werd een omgang door de ge meente gemaakt, waarna in de zaal Odeon, die er feestelijk uitzag, de officieele hulde plaats vond. De Voorzitter van het comité, de heer Rooij, zeide dat deze gebeurtenis van groote beteekenis is voor Dirksland en dat hij daarom ook de uit- noodiging, om als feestredenaar op te treden, had aangenomen. Hij kon dat geruster doen, omdat de burgemeester uitstedig is en daarom deze taak niet op zich kon nemen, welke hij zeer zeker gaarne had willen vervullen. Spr. zeide, dat hij reeds meermalen voor „Amicitia" sprak en vooral nu is hem die taak zeer sym pathiek. Hij feleciteerde directeur, bestuur, leden en de inwoners met het behaalde succes en ook met de behouden thuiskomst, want met het drukke verkeer is het gevaar om pe rautobus te rijden groot. De latijnsche spreuk, welke in het Hollandsch beteekent: „Kwam, zag en overwon", is zeker voor de volle 100 van toepassing op Amicitia, omdat zij, sedert haar 11-jarig be staan slechts éénmaal eën' 2e prijs heeft gehad. Wat nu echter is bereikt spant de kroon, omdat zij in de hoogste eere-afdeeling den eersten prijs behaalde met 359 punten, plus het directeurs- diploma. Dat is het bewijs, dat de heer Bergman als dirigent superieur is. Gelukkig, dat nu ook weer eens iets goeds uit Dirksland kan vermeld worden en zelfs in België heeft de naam van ons dorp nu een goede klank. Spr. richtte zich voorts tot den heer Bergman en meende, dat, nu deze helaas het eiland gaat verlaten, deze kroon op zijn arbeid hem het afscheid minder pijnlijk zal doen zijn. Laten we hopen, dat Amicitia spoedig een ander zal vinden, die ech ter, naar zijn meening, slechts in de schaduw van Bergman, diens plaats zal innemen. „Deze, slechts in telegramstijl weergegeven rede, werd hartelijk toegejuicht. Hierna sprak het oud-lid J. C. de Bonte, die alle lief en leed vanaf de wederoprichting van „Amicitia" had meegemaakt. Gelijk in het leven van ieder mensch tijden van tegenslag en voor spoed voorkomen, is dat ook het geval met ver- eenigingen. Laat u door teruggang niet ontmoe digen, daar deze zeer zeker na het vertrek van Bergman zal intreden, maar begint opnieuw en houdt stand. Al zal het dan ge'en Bergman zijn, die de ledige plaats inneemt, toch kan Amicitia zijn roem blijven handhaven. Hierna sprak de heer Joh. Holleman, als be wonderaar van Bergman, eenige woorden van waardeering en toonde uit eigen ervaring de moeilijkheden, die een dillettantencorps heeft te overwinnen. Hij besprak de onrust in de ge meente, toen de telefoon maar geen geluid deed hooren. Toen echter om 11 uur de uitslag werd bekend gemaakt, was het gejuich niet van de lucht en vele honderden menschen stonden toen nog op de Voorstraat, omdat zij, voordat zij ter ruste gingen, eerst den uitslag wilden' weten. Hierna gaf de voorzitter een humoristisch overzicht van het verloop der reis, waarna hij den heer Bergman besprak als mensch met een fijnbesnaarde ziel en waardoor hij in staat is het innerlijk goede in ieder mensch naar voren te brengen. Alsnu trad de heer Bergman naar voren, die op zeer duidelijke wijze het verband aantoonde tusschen het maken van goede muziek en gees telijk contact. Vooral is dat contact bij de leden van Amicitia aanwezig, waardoor het komt, dat hij zoo bijzonder veel van het corps houdt. Hij dankte de leden voor den ijver, waarmee ge studeerd is en prees vooral den onderdirecteur De Bonte, die zeer zeker een groot deel van het behaalde succes toekomt. Hij dankte voorts allen, die zooveel waardeerende woorden tot hem hadden gericht. 'Het spijt spr., dat hij het corps moet verlaten, maar gelukkig zal hij veel aangename herinneringen aan Amicitia behou den. (Daverend applaus). Hierna sloot de heer Rooij dezen buitenge woon gezelligen avond. De smid Knops, die als supporter de reis had ^meegemaakt, bracht een humoristisch oogenblik, omdat hij den leider diskwalifiseerde, omdat deze hem niet tijdig gezegd had, dat hij de Fransche taal moest leerën. Voortaan moet eerst 'igezegd worden, welke taal gesproken moet wor den, want hij had ernstige moeilijkheden onder vonden, toen hij in Brussel verdwaald was en Ihïj geen Fransch kende. MELISSANT. Tegen een 10-tal personen is op Tweeden Pinksterdag proces-verbaal opge- Waakt wegens rijden zonder licht. De muziekvereeniging „Tot Nut en Ge noegen" behaalde Tweeden Pinksterdag op het concours te Rotterdam een 2en prijs in de 2e afdeeling met 277 punten. - De heer D. Tol, kantonnier aan de pro vinciale wegen, wordt biimên enkele weken overgeplaatst naar Heenvliet. De dader in den val gelokt. Vorige week zijn bij H. K. en C. S. weer een aantal konijnen spoorloos verdwenen. K., die nog eenige konijntjes over had, stopte deze in een ren achter gaas en maakte voor den ingang een val. Om deze konijnen te bereiken moest over een' plank geloopen worden en dan viel die val voor den ingang. Toen K. Maandagmorgen bij den val ging kijken, zat de Duitsche Herder van K. B. achter de val. Het gaas was stuk gemaakt en de konijntjes waren verdwenen. Als door B. de schade wordt betaald, krijgt deze den hond weer terug, zoolang blijft hij in voor arrest. Daar in deze gemeente de konijnen dezen -winter grootendeels zijn gestolen, hebben ze hiermede een goede vangst gedaan. HERRINGEN. Het inschrijvingsregister met» daaruit opgemaakt alphabetisch register der lichting 1934, ligt voor belanghebbenden ter gemeente-secretarie ter inzage. Een krasse oude. Vorige week kon men den 80-jarigen heer P. Slis nog bezig zien met een handw.i£flmachine in den tuin te wieden. Genoemde S. loopt nog dagelijks een paar malen vanaf zijn woning naar het dorp, een afstand van plm. 15 minuten. STELLENDAM. Maandag 2e Pinksterdag j.l. werd alhier door de muziekvereeniging „De Hoop op een terrein in den Scharrezeepolder een Festival gehouden. Hieraan werd deelge nomen door verschillende muziek- en zangver- eenigingen van Goere een Overflakkee enVoorne en Putten. De nummers, die ten gehoore werden gebracht, werden zeer goed uitgevoerd en von den bij het zeer talrijk opgekomen publiek veel bijval. Ook de diverse vermakelijkheden trok ken zeer de aandacht van de bezoekers. Er werd door de jongelui dan ook recht gezellig gefeest. Geen enkele wanklank werd gehoord. De muziekvereeniging en inzonderheid het be stuur zal dan ook met genoegen op dien dag kunnen terugzien. Alhier is een postduivenvereniging op gericht, genaamd „De Postduif" met aanvanke lijk 10 leden. Het bestuur is als volgt samenge steld: Ad. Jansen, voorzitter; L. Noordhoek, secretaris, en G. Jansen, penningmeester. Loop der bevolking. Vertrokken: Ph. van Oostenbrugge en gezin naar Dirksland, N. L. Koese naar Melissant, L. Mellaart naar Stad aan 't Haringvliet, P. van Oostenbrugge naar Dirksland, B. J. van der Vlugt naar Vleuten, C. van Dam naar Ouddorp, B. Troost en gezin naar Den Helder. Ingekomen: D. Boshovëri van Naaldwijk. Uitslag gehouden aanbesteding van een woon- en winkelhuis alhier onder den Dijk, voor Maartje de Vogel: Metselwerk: K. A, van Wageningen en J. de Blok alhier 1664, P. Mackloet te Sommelsdijk 1773, P. le Comte en R. Klink alhier 1599, D. van Helden, Nieuwe Tonge 1550, L. van der Velde, Nieuwe Tonge 1793, C. le Comte, Sommelsdijk 1720, J. van Es alhier 1700, A. Mans, Melissant 1850. Begrooting 1750. Timmerwerk: A. van den Doel, Sommelsdijk 1250, A. van Wijk en L. van Koppen alhier 1059, D. Kievit alhier 989. Begrooting 1070. Verfwerk: Wed. H. van Dongen alhier 375, R A. van Splunter, Sommelsdijk 425. Be grooting 345. t Smidswerk: J. A. de Jong, Dirksland 130, W. J. de Jong, Dirksland 130,75, Gebr. de Goede 134. Begrooting 125. 1 Massa A. van den Doel, Sommelsdijk 3350, D. van Helden, Nieuwe Tonge 3044, C. A. de Later alhier 3361. Begrooting 3290. Architect de heer Andr. van Oostenbrugge. Gegund aan de laagste inschrijvers. GOEDEREEDE. Visscherijbericht De vorige week werd door de Noordzeevisschers van 80 tot 200 besomd. De garnalenvisschers vingen gemiddeld 200 kilo per week. OUDDORP. Er wordt op attent gemaakt voor bezitters van radio, dat daar bepaald aan gifte voor moet gedaan worden op het postkan toor, op straffe volgens de wet. B. en W. hebben aan KI. Grinwis ver gunning verleend voor het bouwen van een woonhuis aan den Kooiweg. Met 2e Pinksterdag was het een zeer mooie dag om uit te gaan, wat ook gebleken is door de zeer vele bezoekers, die hier naar het strand en omgeving waren gekomen. Men schat het aantal op plm. 5000 personen. Voor den aanleg van electrisch licht in de Ned. Berv. Kerk alhier was laagste inschrijver de heer P. Westhoeve alhier. Tweeden Pinksterdag heeft op het strand alhier een vechtpartij plaats gevonden, waarbij enkele personen uit andere gemeenten werden gewond. HULDE AAN „AMICITIA", Zeer geachte muzikanten, Hooggeachte Dirigent, WelkomWelkofn in ons midden, Waar de vreugd geen einde kent. Uw prestatie is geweldig, Dit blijkt ook weer dezen keer Uit den vreemde komt ge strijken Met de hoogste lof en eer. Lof en eerde hoogste prijzen' Zijn voor „Amicitia" 1 Met haar doelbewuste leden, Rijn voor Bes, Ges, D. en A. Eendracht is het beste teeken, Dat zich kenmerkt t' allen tijd; Doch vooral is dit te loven Bij een taak, aan kunst gewijd. Hoog verheven staat uw leider, Die zich steeds ten volle biedt; Zelfs zijn reizen uit de „Lichtstad" Tarten hem zijn „willen" niet. Immer trouw aan de parolen Oefent leden repeteert Laat den wil u niet ontnemen, Lest uw lust, de les die leert. Bombardon, Pistons en Bugles, Trommen, Corren en Trompet, Laat ze klinken de Trombones, Houdt steeds allen, zelfden tred. Voert uw Vaandel immer voorwaarts, Trek er zelfs ons land mee uit, Wat ge daar in België oogstte Is voorwaar een rijken buit. Heil u, die de kunst beminnen, Heil u, „Amicitia" Heil u, die de gaven gaven Voor den tour la Belgia, Heel de „Dirkslandsche Natie" Leeft in leven met u mee Met zoo' kranige prestatie Is een elk toch wel te vreê. Wat ons niet te vreê kan stemmen Is wanneer u concerteert Dat de jeugd in al hun deugden Uw muziek niet respecteert. Jeugd van Dirksland, meisjes, jongens, Speelt uw spel, lacht, joolt en praat; Maar dan elders, niet ter zijde Van hem, diete luist'ren staat. B. L. G. Dirksland, 6 Juni 1933. I. Kranige jongens Zooals reeds bekend is geworden, zal het op 1 Juli van dit jaar vijftig jaar geleden zijn, dat de A. N. W. B.-Toeristenbond voor Neder land werd opgericht. Vijftig jaar Een menschenleeftijd, waarin zoo duidelijk is aangetoond, dat arbeid jong en frisch houdt, krachtig en doelbewust. Want, ondanks de vijftig jaren, welke de A. N. W. B. torst, is hij in zijn arbeid, in al zijn uitingen naar buiten een organisatie gebleven, waarin het jeugdige vuur en de overtuigde geestdrift voor haar idea len onverminderd zijn gebleven. Wanneer wij terugzien1 op haar eervol ver leden, dan blijkt weer eens duidelijk, van welk belang de vorming van het jonge, wordende ge slacht is. Dit jonge geslacht, eenmaal tot rijpheid ge komen, zal de moeilijke, verantwoordelijke en eervolle taak in gezin en maatschappij van de ouderen en heengeganen moeten overnemen en voortzetten. Zal het hiertoe in staat zijn, dan is vroegtijdig' ontwakende belangstelling voor een of ander ideaal onontbeerlijk, want de strijd om dit te bereiken schoolt den geest, kweekt zelfrespect en vertrouwen, gevoel van saamhoorigheid en eensgezindheid, De jongens, die den A. N. W. B. oprichtten, hadden een ideaal, hetwelk voor hen het kompas was, dat den te volgen weg wees. Zij ondervon den en aanvaardden ook de waarheid, dat de weg tot slagen door moeilijkheden gaat en men door onverpoosden, eervollen strijd groot wordt. Deze jonge menschen, van wie velen niet ouder waren dan 16 a 17 jaar, slechts enkelen boven de 20, waren doordrongen van de groote beteekenis van het zich eendrachtig geven aan een taak, welke, zoowel individueel als voor hen gezamenlijk, van practischen, maatschappe- lijken en ideëelen aard was. Zij waren de pioniers, die rusteloos voort arbeidden en na het bereiken1 van het eerste ideaal zich een volgend kozen, dat zij met toe nemend élan nastreefden. Met hun werk, dat steeds grooter en om vangrijker werd, in beteekenis won en meer en meer aandacht trok en waardeering genoot, groeien zij op tot bruikbare staatsburgers, door hun ervaringen beseffend, dat in eenheid en eensgezindheid de geheime kracht ligt besloten, welke bindt en niet scheidt. Zoo groeide het werk van den A. N. W. B., dank zij het onverpoosde werk' der pioniers, waarvan velen thans vergrijsd zijn en anderen door jongeren werden opgevolgd. Die ouden, van wie de voorzitter, de heer Edo J. Bergsma, bijna 49 jaar aan het hoofd der vereeniging staat, de heer G. A. Pos 40 jaar deel heeft uit gemaakt van het dagelijksch bestuur, het pas afgetreden lid van dit college, thans eerelid, de heer J. C. Redelé, 36 jaar om ons tot dit drietal te bepalen hebben nimmer den arbeid als een last, doch immer als een lust beschouwd. Zij hebben met zooveel anderen van den be ginne af hun levensperiode in den Bond be schouwd als een praeludium tot grootere uit breiding en volmaking door anderen van het geen door hen tot stand was gebracht. Zonder de gezonde eigenschappen van deze gave jonge menschen zou de A. N. W. B. nooit geworden zijn de krachtige, stuwende ver eeniging, welke een zegen is geworden voor ons land en ons volk, want men mag zeggen, dat de B o n d s belangen in den waren zin V o 1 k s- belangen zijn geworden. Een terugblik. De voorgeschiedenis der oprichting van den Bond gaan we voorbij. De oprichting zelve op 1 Juli 1883 had ten doel het vélocipède-rijdën in Nederland, dat zich, door gemis aan centrale organisatie, niet in gelijke mate had ontwikkeld als in andere landen van Europa, op alle mogelijke wijzen te bevorderen en te gerieven door: a. ten minste eenmaal per jaar een wedstrijd in het rijden od vélocipèdes, uitsluitend voor amateur-rijders, te houden: b. het toeren in Nederland te onder steunen en uit te breiden door benoeming van vertegenwoordigers van den Bond in groote steden, het drukken van kaarten voor het ge bruik door vélocipèdisten, enz.; c. het verkeer tusschen verschillende clubs onderling te ver gemakkelijken; d. de rechten van vélocipèdisten te handhaven; e. vélocipèdeclubs in steden, waar ze niet bestonden, op te richten. Voorzitter der Vereeniging („Het Neder- landsch Vélocipèdisten Bond") werd de heer C. H. Bingham, captain der Haagsche Vélo- cipèdeclub „De Ooievaar". Het ledental be droeg op 20 Januari 1884, toen te Rotterdam de eerste bestuursvergadering werd gehouden, 93 werkende leden en 103 niet-werkende leden. In deze vergadering werd besloten den heer E. J. Bergsma te Leeuwarden, als hoofdafgevaardigde voor district VI (Groningen en Friesland) voor te stellen. Nadat voorts het ontworpen reglement gron dig was nagezien, werd het den secretaris ter hand gesteld, om het door een taalkundige te doen redigeeren. Besloten werd nog, zoo spoedig mogelijk een handboek uit te geven. Afgevaar digden werden dringend uitgenoodigd in alle steden van hun district een consul te benoemen, „alsook in alle steden en grootere dorpen hotels, koffiehuizen en reparateurs te noteeren". Ook werd hun verzocht de meest nauwkeurige in lichtingen over de wegen in hun district op te geven. houdt Uw huid jeugdig en soepel, Uw teint frisch en fraai. In prijzen van 20—75 cent. In deze korte vermelding herkent men reeds enkele zaken, welke thans nog steeds de volle belangstelling van het bestuur hebben. Op 21 Sept. 1884 werd de heer Edo J. Berg sma als voorzitter gekozen. In de „Staatscourant" van 5 én 6 Juli 1885, no. 156, werden de Glrondregelen van den Bond opgenomen, en hiermede was de Algemeene Nederlandsche Wielrijders Bond, gelijk de naam toen reeds luidde, getreden in de rij der groote vereenigingen. Althans men wilde op grooteren voet voortgaan op het ingeslagen pad. De propaganda voor het vélocipède-rijden werd krachtig ter hand genomen. „De Nederlandsche wielersport", zei het in 1885 uitgebrachte jaarverslag, „is geen kunst matig gekweekt broeikasplantje, maar de krach tige jonge stam van een boom, die op gezonden bodem in de vrije natuur groeit en eens zijn vruchtdragende takken over ons geheele land zal uitbreiden." Een voorspelling, welke volkomen werd ver wezenlijkt De wielersport werd gepropageerd om het wielrijden populair te maken, doch dat het toe risme als doel en wel als vrij nabijliggend doel werd beschouwd, bleek reeds in 1886, toen er in het Bondsorgaan op gewezen werd, dat de Bond zich in dat jaar meer geuit had in wed strijden dan in het bevorderen van reizen en toeren; hieraan werd toegevoegd: „In 1887 zal dit anders zijn." Behalve de tot mannen opgegroeide jongens van '83 en later, traden toen ook reeds velen, die tot de meer bedaagden behoorden, tot het lidmaatschap van den Bond toe. Wanneer één tak van sport populair kan ge noemd worden, is dit zeker het geval met de wielersport. In ons land is die populariteit voor het grootste deel te danken aan den A.N.W.B. De nadeelen, aan het wielrijden verbonden, heeft hij zooveel mogelijk geweerd of genezen, de vooroordeelen heeft hij bestreden, onwilligen heeft hij bekeerd. Met welk een breeden, vèr-vooruitzienden blik de geestdriftige, maar toch steeds bedachtzame, tactische voorzitter, de heer Edo J. Bergsma, de zaken bekeek en den Bond bestuurde, moge blijken uit hetgeen hij in Januari 1890 in het Bondsorgaan o.m. schreef over de taak van den Bond in de naaste toekomst a. een reiswijzer onderhouden en verbeteren en het werk aanvullen door het opnemen van de wegen in een tamelijk uitgestrekt gebied over de Nederlandsche grenzen, opdat ook de Nederlandsche grensbewoner naar alle zijden toeren en reizen kan met den Bondsreiswijzer als alwetende vraagbaak in den zak b. het plaatsen van waarschuwingsborden op gevaarlijke plaatsen c. betere regeling van de verhouding tusschen den Bond en de Bondshotels d. het aanbrengen van hotelschulden e. bevordering van het plaatsen van weg wijzers f. bestrijding van gemeentelijke politieveror- deningën, die het wielrijden reglementeeren, doch bevordering van een voor het geheele land geldende wetgeving op dit punt in den geest van de desbetreffende Engelsche wet g. bevordering van de kennis der wijze, waar op wegen kunnen worden aangelegd, die beter zijn dan vele bestaande en tevens op den duur goedkooper voor de onderhoudsplichtigen h. bevordering van het bestemmen van be paalde paden en wegen voor wielrijders op de wijze van ruiterpaden (te Utrecht reeds sedert jaren ingevoerd); i. het bevorderen van een goede verstandhou ding tusschen de wielrijders ter eene zijde en het publiek, de tolbeambten, bestuurslichamen enz. ter andere zijde. SLAGERSVEREENIGING „ONS ALLER BELANG"* TENTOONSTELLING TE MIDDELHARNIS Wedstrijd in Spuit- en Garneerwerk. De slagersvereeniging „Ons aller Belang" heeft een tentoonstelling op touw gezet, die alleszins geslaagd mag heeten. Deze vereeniging van slagers, die nog niet zoo heel lang bestaat, heeft haar taak breed opgevat. Zij beziet niet alleen de materieele, maar ook de aesthetische zijde, om door de schoonheids-idee meer liefde van buitenaf te bevorderen. Daarom zon de vereeniging op eën' middel hoe studie te maken van versiering en etaleer kunst en besloot, gezien het telkens overkomen van een leeraar te duur zou zijn, den heer J. Markesteijn te Oude Tonge te vragen voor hun als leermeester op te treden. Genoemde heer heeft met goed gevolg de le Ned. Slagersschool te Utrecht doorloopen en nam op zich in spuit en aarqeerwerk leiding te geven. Voor de op touw gezette curcussen was ge noegzame deelname en ofschoon slechts 3 maan den geleden hiermede een aanvang is gemaakt, kon de vereeniging nu reeds eën tentoonstelling en wedstrijd organiseeren. De inzenders hiervoor waren de heeren G. van Beek te Dirksland, Mej, Grootenboer te Dirksland, P. Trommel te Melissant, Mej. Kaatje van Nieuwenhuize te Middelharnis, Jilles Wie- Igla^d te Mfid<i|elh|arnis, Ed. Markensteijn te Middelharnis, T. de Wachter te Stad aan 't Haringvliet, Wijn in 't Veld te Den Bommel, Lugthart te Den Bommel, W. Buth te Oolt- gensplaat, J. Cohen te Oude Tonge en P. Ge braad te Nieuwe Tonge. De jury bestond uit de volgende heeren Holleman te Stellendam, Jacobi te Middelharnis, Sijtsma te Dirksland en J. Cohen te Zetten. De gemaakte werkstukken waren in 3 afdee- lingen: Spuitwerk (reuzel), Garneerwerk (gelei) en de z.g. „Groep". Dat de jury geen gemakkelijke taak had, valt te begrijpen. De heer Holleman te Stellendam, voorzitter der jury, liet dit in een toespraak dui delijk uitkomen. Spr. noemde het een moeilijke en zware taak. Toch dankte spr. echter het be stuur der vereeniging voor de eer, dat zij als jury deze moeilijke taak waren toebetrouwd. Spr. zeide verbaasd te hebben gestaan over het keurig, ingezonden werk en feliciteerde den Bond met het groote succes in zoo korten tijd geoogst. Den leeraar Markensteijn werd een woord van hulde gebracht voor de vaardigheid, die hij zijn cursisten had bijgebracht en de gaven om zijn kennis aan derden over te dragen. Tal van leeraren zijn er, zegt spr., die een groote kennis bezitten, maar in het lesgeven netto nul waard zijn. Spr. spoorde aan de saamhoorigheid meer en meer te bevorderen en steeds schouder aan schouder te staan in het belang van het vak. Daarna werden de genummerde werkstukken een prijs toegewezen. Bij de beoordeeling was den jury de namen der deelnemers (sters) niet bekend. Spuitwerk: le prijs E. van Markensteijn te Middelharnis, 23,5 punt; 2e prijs Mej. Grooten boer te Dirksland, 23 punten; 3e prijs W. Ge braad te Nieuwe Tonge, 22 punten. Gelei: le prijs Mej. Grootenboer te Dirksland, 27 punten; 2e prijs Jilles Wielaard te Middelhar nis, 25 punten; 3e prijs Goof van Beek te Dirks land, 21 punten. Groep: le prijs Mej. Grootenboer te Dirks land, 9,5 punt; 2e prijs E. van Markensteijn te Middelharnis, 9 punten; 3e prijs Jilles Wielaard te Middelharnis, 8,5 punt. E|ervolle vermelding: W. Gebraad te Nieuwe Tonge. Iedere groep had hoogstens 4 werkstukken ter beoordeeling. Aan den heer Jilles Wielaard werden prijzen toegekend op conditie, dat hij in tegenwoordig heid van het bestuur een dergelijk werk in gelei zou maken, als waarvoor hij nu een 2en prijs had ontvangen. Dit werd door hem aanvaard. De voorzitter der jury feliciteerde daarna de prijswinners (sters) en spoorde aan volhar dend voort te gaan, daar zeer zeker nog mooier resultaten zouden kunnen worden bereikt. Dat de cursisten in zoo n korten tijd zooiets konden presteeren, was boven sprekers ver- wachting. De heer Grootenboer te Dirksland, voorzitter van den Bond, dankte de jury voor haar zeer moeilijke taak. Daarna werd de tentoonstelling voor het publiek opengesteld. Jammer, dat aan een en ander vooraf niet meer publiciteit is gegeven. De ingezonden werkstukken, ook de niet-bekroonde, waren wer kelijk alleraardigst. Uit een oogpunt van reclame voor het slagersvak is men o.i. hierin te kort geschoten. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 9 Juni 1933. W. B. en K. B. werden wegens overtreding van de jachtwet veroordeeld tot 30 boete subs. 15 dagfen hechtenis. G. M. V., 43 j., koopman te Ooltgensplaat, had alcoholische dranken te koop aangeboden zonder de vereischte vergunning. Het O. M. eischte verbeurdverklaring van den drank, die in een groote kist ter terecht zitting aanwezig was, wat een schadepost van 150 beteekent en vroeg een boete van 50 subs. 25 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot 25 boete subs. 15 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van de goederen. L. M„ 20 j., landbouwer te Sommelsdijk, werd wegens jachtwetovertreding veroordeeld tot 40 boete subs. 10 dagen hechtenis. W. P., 21 j., koopman te Sommelsdijk, stond terecht wegens het niet paard en wagen rijden op den linkschën kant van het Zandpad, ten- gevolge waarvan de 21-jarige dienstbode P. K. te Middelharnis werd aangereden. Verdachte werd veroordeeld tot 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Tevens is er een ci viele vordering door den vader van het aange reden meisje tegen verdachte ingediend. M. R. en J. M. K. werden wegens het loopen op verboden grond veroordeeld de eerste tot 2 boete sübs 1 dagen hechtenis; de tweede tot 5 boete. P. Z., 51 j., slager te Dirksland, stond terecht omdat hij bij het nemen van den bocht Polders- weegje—Gelderschendijk niet rechts had ge houden. L. W. H„ 19 j., leerling-onderwijzer te Dirks land, verklaarde, dat verd. den linkerkant van de bocht had gehouden, waardoor een aanrijding met- een uit de tegenovergestelde richting ko mende auto niet voorkomen kon worden. L. J. L„ 22 j„ chauffeur, die deze auto be stuurd had, verklaarde eveneens, dat verd. niet voldoende rechts had gehouden. Verdachte werd veroordeeld tot 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht L. J. L., 22 j„ chauffeur te Dirksland, die in de vorige zaak getuige was geweest, wegens het te snel rijden in de bocht en het verkeer aan rechts geen voorrang te verleenen. Getuige J. v. B., 19 j., slager te Dirksland, had in eën' auto achter verd. gereden en had ge constateerd, dat verd. zeker wel 40 a 50 K.M. per uur reed. Verdachte werd veroordeeld tot 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. M. J. K., 23 j., koopman te Middelharnis, stond terecht als verdacht van het berijden van een motor zonder het vereischte plaatje met nummer, de boring, de grootte van den cylin der, enz. Verdachte verklaarde, dat de rijksveldwachter hem gedwongen had de motor te berijden, waar na hij hem bekeurde. De veldwachter had hem zoodanig mishandeld, dat hij met groote blauwe pieken thuis gekomen was. Met een revolver was verdachte bedreigd. „Hij beschouwde mij als een Al Capone", aldus verdachte. Op verzoek van den Ambt. van het O. M. werd besloten verbalisant te hooren. De zaak werd uitgesteld tot 14 Juli. P. B. werd veroordeeld wegens het besturen van een auto zonder linkerlantaarn tot 4 boete subs. 2 dagen hechtenis. De 38-jarige veehouder P. P. te Middelharnis, stond terecht, omdat hij geen aangifte had ge daan van de mond- ën klauwzeerziekte, we e zijn vee opgeloopen had. t Verdachte: Ik heb het niet opgemerkt aan mijn vc«. mm

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4