pÜROt A. D. O VERSTRI JD Extra premie voor de lezers van ons blad1 HOGZTE VOOE VEOI25 Rechtzaken. J Doorzitten Siukloopen, Zonnebrand/^ Land- en Tuinbouw. SPECIAAL. Magazijn voor Horloges - Pendules - Klokken - Wekkers Binnenland. Bijzondere aanbieding Voor de Vroaw Voor de Jeugd. DAGEN LANG HOOFDPIJN. Een middel dat verbetering bracht. Een onverwachte gewichtsafname. Uit dankbaarheid voor het succes, dat zij met Kruschen Salts had, schrijft een vrouw ons den volgenden brief „Vóórdat ik Kruschen nam had ik veel last van rheumatiek 'en hoofdpijn, soms dagen ach tereen. Gewoonlijk liep ik rond met een ver band om mijn hoofd, omdat dit de pijn iets ver lichtte. 's Ochtends waren mijn ledematen meest al zóó stijf, dat ik nauwelijks kon opstaan. Nu heb ik zeer zelden hoofdpijn en 's morgens voel ik me frisch en uitgerust. Tevens wil ik nog vermelden, dat mijn gewicht verminderd is van ruim 76 kilo tot 57 kilo. Zes maanden nam ik Kruschen Salts vóór ik voelde, dat ik inderdaad beter werd. Nu zou ik het nooit meer willen missen." Mevr. W. H. C. Meestal beginnen de hoofdpijnen wanneer Uw inwendige machine niet goed functionneert wanneer Uw afvoerorgan'en onvoldoende wer ken en Uw organisme niet meer vrij houden van afvalstoffen. Het gevolg is, dat onzuiver heden in Uw bloed komen. Laat daarom de zes zouten van Kruschen Uw afvoerorganen nieren en ingewanden aansporen tot re gelmatige werking, zooals dit voor een gezond lichaam noodig is. De „kleine, dagelijksche do sis" Kruschen Salts zorgt, dat alle afvalstoffen geregeld en volkomen uit 'het lichaam verwij derd worden. Het gevolg van deze inwendige schoonheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. U voelt zich gezonder en energieker, vrij van hoofdpijn, vermoeid heid, zwaarlijvigheid en dergelijke hinderlijke kwaaltjes. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. MISHANDELING. Wegens mishandeling heeft Dinsdag terecht gestaan de 36-jarige graanhandelaar P. A. T. uit Oude Tonge. Hij zou op Sinterklaasavond van het vorige jaar C. van Peperstraten op het kerkhof met een ploertendooder of een gum mistok hebben geslagen en twee dagen later, op den 7en December, denzelfden persoon voor zijn café zoodanig hebben gestompt, dat deze van de fiets zou zijn gerold. Verdachte gaf de feiten toe, maar voerde aan, dat hij uit zelfverdediging gehandeld had. De president herinnerde zich zeer goed, dat de verstandhouding tusschen verdachte en Van Peperstraten niet zeer goed was. Want eenige weken geleden had de laatste terecht gestaan, ter zake, dat hij, ook in Oude Tonge, verdachte met een broodmes gedreigd had. Toen was verdachte getuige geweest voor een poging tot moord. De president zeide, gedesillusionneerd te zijn; hij had zich altijd Oude Tonge voorgesteld als een vredig en liefelijk dorpje en nu bleek, dat men elkaar daar op het kerkhof uitdaagde Verdachte ontkende, een gummistok, een ploertendooder of wat voor wapen dan ook gebruikt te hebben; hij had wel een ploerten dooder thuis, maar de ontmoeting met zijn ouden vijand was geheel onverwacht geweest. Bij aan komst van de tram hadden ze plotseling tegen over elkaar gestaan. Toen had van Peperstraten willen vechten. De landbouwer C. van Peperstraten, als eerste getuige gehoord, verklaarde, dat verdachte het eerst gedreigd had, wat betreft de vechtpartij bij het kerkhof. Daarna had hij zelf een klap j terug gegeven. Verdachte had wel degelijk een ploertendooder of gummistok of zoo iets bij zich gehad; hij had hem, getuige, opgewacht in de straat. De president: Waarom blijven jullie elkaar nu niet een beetje uit de buurt Getuige deelde mede, dat hij dat wel zou willen, maar er waren onoverkomelijke moeilijk heden, die goede relaties in den weg stonden. Zij hadden een zakenkwestie. Verdachte vertelde nog, dat getuige dronken was geweest. Getuige A. van Noord was bij de ruzie tegen woordig geweest. Volgens hem was van Peper straten begonnen met schelden en uittarten; maar verdachte was het eerst handtastelijk geworden. Getuige J. A. Dierikx bevestigde deze ver klaring en voegde er aan toe, gehoord te heb ben, dat van Peperstraten gezegd had: Gooi dat ding weg én' laten we met de handen vechten. Ook getuige Koppenol had gezien, dat ver dachte de aanvaller was; hij meende, dat hij een beetje prikkelbaar was geweest, daar hij erge kiespijn had gehad toen. De president: Uit zidh kiespijn bij jullie op die manier Het O. M., waargenomen door mr, J. F. Hoef- felman, achtte het ten laste gelegde bewezen en heeft, in aanmerking nemende, dat het hier een oude veete betreft en dat de mishandeling geen ernstige gevolgen heeft gehad, een geld boete van 75 geëischt, bij niet-betaling te vervangen door 25 dagen hechtenis. De rechtbank zal 13 Juni uitspraak dóen. Doos 30 en 60. Tube 80 ct. Bij Apofh en Drogjsten. KAUBEMESTING IN DEN ZOMER. In dezën tijd van het jaar, als de gewassen al flink in ontwikkeling komen, gebeurt het soms, dat een landbouwer zegt: ik wilde graag, dat ik dit of dat perceel wat minder sterk bemest had. In den regel zal dit een te sterke bemesting op granen zijn. Nog deze week zag ik b.v. een stuk tarwe, waarvan men door te sterke ontwik keling de halmtoppen had moeten afslaan. Waarom, zoo dacht ik, bespaart men in zulke gevallen niet wat op stikstof en gebruikt wat meer kali en fosforzuur. Want het is nog best mogelijk, dat zoon stuk graan, hoeveel het ook thans belooft, door een eenzijdige bemesting een veel kleinere oogst geeft dan men had verwacht- Meerdere malen zal echter het omgekeerde het geval zijn én de landbouwer niet zeggen: ik wou dat ik wat minder sterk bemest had, maar wel: ik wilde gaarne, dat onder mijn gewassen wat meer mest zat. Nu vindt hij dit als het stikstofgebrek betreft niet zoo erg. Ja, de stikstofmeststoffen houdt hij dikwijls zoo lang mogelijk in den zak. In den salpetervorm gegeven reageeren de gewassen immers zoo snel hierop, dat men, waar noodig, bij kan helpen. Bij de kali- en fosforzuur bemesting meent men echter is een verzuim niet meer goed te maken. Voor wat de kali betreft weten wij bij onder vinding, dat, vooral voor gewassen met een lang groeitijdperk, het nog zeer wel mogelijk is, deze als overbemesting in den zomer te geven, als om de een of andere reden deze is achter wege is gebleven of te veel op bezuinigd is. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan sui ker- en voederbieten, late aardappelen, uien enz. Het komt de laatste jaren meer en meer voor, dat, door roofbouw en eenzijdige bemesting zich in de gewassen eigenaardige gebreken gaan ver- toonen, gebreken welke niet alleen den groei én de oogsten ongunstig beïnvloeden, maar welke ook funest werken op de houdbaarheid der producten. Voor wat het laatste betreft wil len wij alleen wijzen op het beruchte „blauw" worden der aardappelen, veroorzaakt door een tekort aan kali. Als groeibelemraeringsverschijn- sel kunnen wij nog vele andere voorbeelden noemen, het meest typische vinden wij wel dit wat zich bij kaligebrek in den uien vertoont. Dit euvel, wat vroeger voor een uienziekte gehouden werd, wordt alleen door gebrek aan opneembare kali veroorzaakt. Nu is het nog de tijd om in te grijpen als men verschijnselen waarneemt, welke op kali gebrek wijzen en ook als men niet verzekerd is, dat de gewassen over een zoo groote hoe veelheid kali kunnen beschikken voor hun gan- sche groeitijdperk, dat men een redelijke oogst kan verwachten. Voeder- en suikerbieten kan men nog 40 kalizout geven. Uien zijn ook niet gevoelig voor wat chloor, hoewel het misschien beter is deze patentkali te geven. Aardappelen moeten natuur lijk patentkali hebben. Eindelijk wijzen wij' nog op de noodzakelijk heid van een kalibemesting in den zomer op een nagewas. Ook bij het zaaien van klaver, wikken, lupinen, enz., voor groene bemesting, moet men om een flinke snede te kunnen onder- ploegen, waardoor dus zooveel mogelijk stikstof wordt vastgelegd, de kali niet vergeten. D« maancUlijkache groei wmn de L. O. en de T. O. Per 1 April 1933 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der L. O. toe: Prov. aant. leden. Loon. Groningen15 f 11.954,— Friesland11 3.273,— Drenthe10 4.935,- Overijssel2 2.412,— Gelderland9 3.148,— Utrecht2 100,— Noord'Holland 8 11.390,— Zuid'Holland11 17.006,- Zeeland10 16.458,— Noord*Brabant 4 3,468,— Totaal 82 74.144,- Per 1 April 1933 traden als lid der T.O. toe 31 werkgevers, uitbet aan loon f 82 529,— Sedert 1 Nov. 1932 vermeerderde het aantal leden by de: Landbouw-Onderlinge met 506, uitbetalende f 480.059.- loon. TuinbouwOnderlinge met 148, uitbetalende f 226.758,- loon. De Secretaris van de P.O.C. Overflakkee, A. W. KEIJZER. Herkingen, 2 Juni 1933. zijn wij aangewezen op de opbrengst van den bazar, welke wij ieder jaar op Pinkstermaandag organiseeren. Mogen wij voor ditmaal ook op Uw hulp rekenen Wij ontvangen giften in natura of in geld voor onzen bazar, welke ge houden zal worden in het hoofdgebouw der Stichting, gaarne aan het adres van mej. T. Vellenga, Wolfheze. Zeker, ook wij weten, dat de tijdsoms.andig- heden veelszins tot zuinigheid en versobering nopen. Maar wij zijn er van overtuigd, dat gij. als gij U indenkt den toestand van hen, m uier leVen wij zoo graag eenig licht willen ontsteken, op uw gift voor ons werk niet teveel bezuini gen zult. Wij danken U hier bij voorbaat har telijk voor. HET BESTUUR VAN DE DAMESVERBEN. „TRYFENA". Wolfheze, 29 Mei 1933. ONS LAATSTE WOORD VóóR PINKSTEREN. Het Zendingsbureau giro 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende Weinige dagen slechts scheiden ons nog van het Pinksterfeest, dat van oudsher het feest is, waarop aan Uitwendige Zending bijzondere aandacht wordt besteed en bijzondere gaven ge geven. Wij hebben door het beschikbaar stellen van het Pinksterboekje het onze gedaan om die bijzondere aandacht zoo sterk mogelijk te maken en de bijzondere gaven en bate van het geheele werk en niet alleen van dat der Samen werkende Corporaties hooger op te voeren. Maar ook voor den arbeid onzer Corporaties is dit laatste wel zeer noodig, zooals blijkt uit de volgende cijfers. Op 1 Mlei hadden wij 67000 minder ontvan gen dan verleden jaar. In Mei 1932 is ontvangen 91,000. Maar dit jaar tot dusver 29 Mei is onvangen 40,000. Zoo groeit de achter stand bij verleden jaar vergeleken tot 117,000 en de achterstand bij de raming vergeleken tot ruim 230,000. Daaraan behoeven wij niets toe te voegen dan het verzoek, dat men zich met allen ernst de vraag stelt: „Wat kan ik doen, om hierin te helpen voorzien CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST. Op den vooravond van het Zen'dingsfeest op Raaphorst, dus op Dinsdag 4 Juli, 's avonds half acht, wordt op het feestterrein een inlei dende samenkomst gehouden, welke voor alle belangstellenden zonder kosten toegankelijk is. Als sprekersi zullen optreden Ds. W. A. B. ten Kate, Herv. Pred., en Dr. J. C. Rul 1- m a n n, Geref. Pred. van Wassenaar. Het fanfarecorps van de leerlingen der Ned. Zend. School zal den zang begeleiden en nog eenige andere koralen ten beste geven. TIJDSCHRIFT VOOR ZENDINGS WETENSCHAP. De 2e aflevering van den 77en jaargang vangt aan met een artikel van Dr. J. Fokkema ter na gedachtenis van den Oud-Zendeling J. Louwe rier, die 16 Februari 1933 ontslapen is en van wiens hand in vroeger tijd menig verslag van het werk in de Minahassa in het tijdschrift verscheen. De heer F. Slump te Seroei maakt een aanvang met de beschrijving van de ge schiedenis van het Zendingswerk op West- Nieuw-Guinee. De hulpprediker R. van Alphen van Timor schrijft over „Hongersnood" en geeft een kijk op het leven van de bevolking op i Timor. De rubriek „Belangrijke Verschijnselen op Zendingsgebied" behandelt achtereenvolgens Vrijheid van Onderwijs; het Zendingsonderwijs in Britsch-Indië; deining in de Amerikaansche Zending; de Rheinische Mission in Australisch Hoogstraat 223 - Rotterdam - Gevestigd Anno 1880 EEN DANKBAAR WERK. Inderdaad is het dat als gij de dankbare gezichten bij ons werk zien koudt, zoudt ge het beamen. Onze vereeniging werkt, gelijk bij velen bekend is, in het belang van de patiënten der Stichting „Wolfheze". Zij zorgt voor trac- tatie op feestdagen en het groote, jaarlijks terug- keerende feest de rijtoeren per autocar waarvan immer door de deelnemers buitenge woon genoten wordt, wordt door haar bekostigd. Gelijk te begrijpen, is voor dat alles geld noodig, dat wij verkrijgen1 uit de jaarlijksche contributies van onze begunstigers, waarvoor wij ons zeer aanbevolen houden. En voorts Nieuw-Guinee; de Zending in Turkije en de Zending op Bali. Een uitgebreide literatuur-aankondiging vormt het slot van deze belangrijke aflevering. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 608,000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde werkloozenkassen in de week van 8 tot en met 13 Mei 26 pet. heeft bedragen; zij was dus even groot als in de week van 2429 April. Het percentage was 2 pet. hooger dan in de overeenkomstige week van het jaar 1932. Voor enkele bedrijfsgroepen volgen hier de werkloosheidspercentages afzonderlijk, waarbij tusschen haakjes zijn vermeld de percentages in de week van 2328 Januari, toen over het ge heel de werkloosheid het hoogst was (40 pet.): bouwvakken 27 (70), kleedingindustrie 9 (26), metaalnijverheid 39 (43), textielnijverheid 29 (29), sigaren- en tabaksindustrie 26 (23), land en tuinbouw (week van 24~29 April) 21 (59), transportbedrijf en zeevaart 24 (35). In de volgende bedrijfsgroepen kwam aan zienlijke werkloosheid voor in den vorm van verkorting van den normalen werktijd (bij de bovenstaande percentages voor een derde ge deelte medegerekend, dus voor gemiddeld 2 da gen werkloosheid per week)Het percentage van het aantal verzekerden, dat in dezen zin werk loos was, bedroeg: kleedingindustrie 6 (14), metaalnijverheid 4 (6), textielnijverheid 16 (16), sigaren- en tabaksindustrie 16 (16), transport bedrijf 6 (9). Bij 1060 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 13 Mei in totaal 331,777 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 317,941 mannen. In totaal waren werkloos 300,747 personen, onder wie 291,551 mannen. Op 29 April bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij 1056 organen der openbare arbeidsbemidde ling 338,626. Van dezen waren werkloos 331,291 personen, onder die 301,413 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is der halve van 29 April tot 13 Mei verminderd met 6849, het aantal werkloozen met 10,544. Verfcoopifs jg-en Op Woensdag 14 Juni 1933, 's voorm 10 uur (zomertijd), te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, van 27 perceelen klavers (om eenmaal te maaien), wassende op landen te Ouddorp, in den polder »Het Oudeland*, aan den vBreedeweg* en te Stellendam, in kavel 21 van den «Adrianapolder* en in kavels 12, 25, 37 en 45 van den xHendrachts. polder*. Ten verzoeke van den heer D. Goe' koop te Goedereede. Notaris VAN DER SLUYS. Aangiften voor de verkooping van klavers te velde, te Ouddorp en te Stellendam, wor' den ingewacht vóór of op Zaterdag 3 Juni, ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Wij hebben nog een beperkt aantal exemplaren in prachtband gebonden van het boeiende werk „HET HUISJE AAN DEN ZEEDIJK", dat wij voor de lezers van ons blad tegen sterk gereduceerden prijs aan bieden. Voor zoover de voorraad strekt stel len wij de lezers van ons blad in de gelegenheid dit werk te koopen voor den germgen prijs van 2,per exemplaar, gebonden in prachtband. Wij leveren het op onderstaanden bon geheel franco thuis. Profiteer van deze extra aanbieding en wacht niet te lang met inzenden van den bon. Wie het eerst komt, het eerst maalt 1 Gelieve mij als abonné van Uw blad ex. „Huisje aan den Zeedijk" voor 2,franco thuis te zenden aan onderstaand adres i Naam Straat Woonplaats We hebben het in ons hoekje zoo dikwijls over de vrouw en alles wat der vrouwen is, dat ik nu eens graag een plaatsje geef aan een gedeelte van een intesserant artikel van Esco uit Ghr. Vrouwenleven, over de plaats van den man in het gezin, al is, dat spreekt vanzelf, de vrouw daarbij op 't allernauwst betrokken. Esco begint 't artikel met een beknopt over zicht over vroeger tijden, hoe tóen de plaats was, welke de man innam. En er wordt her innerd aan de tijden waarvan „De Opstandigen" een misschien iets te gekleurd beeld gaven. Die te sterke kleur diende echter om te accentueeren datgene, wat anders misschien niet die aandacht kreeg, welke noodig was. Doch 't meest interesseerde mij 't tweede gedeelte van 't artikel, waarin het gaat over de plaats, welke de man tegenwoordig in Chris telijke gezinnen inneemt en moet innemen, Het komt mij wel voor, dat de schr. zich voor een groot gedeelte richt tegen de houding in meer intellectueele of maatschappelijk beter gesitueerde kringen, want schr. zegt „Het is volkomen onnoodig, dat er een fluis tering van eerbied door 't gezin gaat, als Vader thuiskomt 'en alles naar zijn oogen omziet, om zijn wenschen daaruit of te lezen. Maar ik zie niet in, waarom een vrouw, ook al heeft ze een middelbare akte, of een titel voor haar naam, niet kan zorgen, dat zijn stoel aangeschoven is, als ze weet, dat hij die kleine zorgen waardeert. EJn zij wordt positief geestelijk zijn mindere niet, als ze al de lastige knoopjes voor zijn overhemd er in prutst voor hem, als hij 's Zon dags nog graag 'n half uurtje extra slaap pikt. We weten 't in theorie allemaal „der Mann musz hinaus in 't feindliche Leben", „maar hoe feindlich" dat leven dikwijls is, daar hebben vele vrouwen niet de geringste notie van. An ders zouden ze beter begrijpen, hoe een man getroost en versterkt kan worden door die kleine vri'endelijkheden." Verder beschouwt de schr. hoe de plaats van den man en Vader is in 't arbeidersgezin en welke gevaren daar dreigen tegen 't gezag van 't gezinshoofd en komt dan verder tot 't vol gende slot „Zoo komt door allerlei factoren het gezag van den man steeds meer in de knel en moei lijkheden doen zich voor. Wonderlijk is het niet. Zoolang vrouwen hun licht alleen konden opsteken bij hun wederhelft, was de kans op conflicten geringer, dan nu vele vrouwen evenveel of meer geleerd hebben en weten als haar man. En ook, wanneer een vrouw ziet, dat haar man telkens blijk geeft van een verkeerd in zicht, is het zeker moeilijk voor haar, zijn gezag niet alleen tegenover de wereld of voor de kinderen, maar ook in eigen hart hoog te houden. Maar ook dan, juist dan moet iedere Chris tenvrouw zichzelf steeds meer er van weten te doordringen, dat het gezgag van den man berust op Gods wet en niet op menschelijke instelling. Dat die gezagsdrager, ondanks alles, recht heeft op ontzag niet uit vrees of angst, maar om Gods geboden, in het houden waarvan groote loon is. Zoowel voor haar man en haarzelf, als ook voor het gezin en' vervolgens voor de geheele samenleving." CORRESPONDENTIE. Mw. K. te O. De inzending patronen in goede orde ontvangen. U hebt niet het gemak kelijkste gekozen. Maar dan loont het ook de moeite als 't af is. Wat hebt U 't spoedig na gemaakt. Dankbaar heb ik Uw adres genoteerd, 'k Ben altijd blij, als ik ook eens een adres weet waar ik kan aankloppen. Als men elkaar helpt kan men 't ver brengen. Als 't handwerk af is, hoop ik 't wel eens van U te hooren, hoe U voldoet. VOOR SOMMIGE MIDDAGWERKJES. Weet men, dat men van die heel gemakkelijke gummi halve mouwtjes kan koopen Misschien denkt men, dat zooiets alleen ge makkelijk is voor kookschoJen e.d. Maar het is voor de gewone huisvrouw heel gemakkelijk zoon paar in de keuken bij de hand te hebben, 's Mforgens is men meestal gekleed op 't werk, maar 's middags moet men toch ook wel eens bij de gootsteen wat afwasschen, al is het alleen het vaatwerk van den avond maaltijd maar. Men behoeft zich dan niet altijd in 't groote mouwschort te hullen, 't Kleine kwieke middag schortje even voor en de gummi mouwtjes aan geschoten, die nauw om de pols sluiten en tot de elleboog reiken en men is weer klaar voor 't werk, zonder eenige vrees voor spatten of wat dan ook. M'n beste nichtjes en neefjes Wat zullen jullie nu lang buiten spelen I Het is zoo lang licht. Maar ik vrees, dat Moeder het wel eerder bedtijd vindt voor jullie, al is het nog lang niet donker. Endat ben ik met Moeder eens. Er zal toch tijd genoeg zijn om naar hartelust buiten te spelen. Dat ds fijn, hé Nu, genieten jullie er maar volop van, alsje 't brieven schrijven maar niet vergeet. Dezen keer zet ik in ons hoekje een gedicht van Bram P. 'k Had het al een poosje in mijn bezit, maar ik kon 't niet eerder een plaatsje geven. Over twee weken hoop ik den uitslag van den wedstrijd te geven. Nu, allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. BRAM VERHOOGD. Wanneer April in 't land is Dan ben dk o zoo blij De daagjes worden langer En we hebben langer vrij Dan spelen we na schooltijd Tot aan den avond toe, En zouden blijven spelen, Dat worden wij nooit moe. En word ik dan geroepen, Naar bed moet ik terstond, Dan droom ik van verhoogen En slapen is gezond. Zoo tegen Mei wordt 't meenens, Dan doe ik erg mijn best, Al ben ik dan niet no. 1, Ook ben ik niet graag lest. Het viel nog al niet tegen, 'k Zat in de derde klas, Nu zit ik in de vierde, Hoewel het vreerad eerst was. Alweer een nieuwe meester, Ik denk, dat het wel gaat. Wij worden goede maatjes, Als hij me maar niet slaat. EEN GEZELLIG SPELLETJE. 'k Hoorde pas van een leuk spelletje, en da delijk dacht ik: dat vertel ik over aan mijn raadselnichtjes en neefjes. Je kunt het met net zoovelen: doen als je wilt en je hebt er niets anders voor noodig dan een stevige lepel (geen oude afgesleten, maar één waarvan de kanten nog dik zijn, anders lukt het spel te makkelijk en dan is er geen aardigheid aan) en 10 gewone, d. w. z. niet te groote en niet te kleine aardappels, en liefst zoo mooi rond mogelijk. Dan moet er ook kans zijn, dat je op de klok kijkt of op een horloge. Je kunt het spel overal op den grond spelen, mits die gelijk en glad is. In de kamer op het vloerkleed mag het niet, daar gaat het te ge makkelijk, wel op het zeil. In den gang, als er geen looper ligt, is 't ook goed. 'Dan leg je de aardappels op den grond, netjes op een rij en steeds even ver van elkaar. De medespelers nummer je, dan gaat het op de rij af. Nummer één begint. Die moet probeeren zoo vlug mogelijk met den lepel de aardappels op te scheppen van den grond, 't Spreekt vanzelf, dat de andere hand niet mag helpen. Van te voren is ook afgesproken, dat je b.v. vier minuten mag probeeren. Dan ben je „af". Een kijkt prcies op de klok en waarschuwt op de tel af als de vier minuten voorbij zijn. Dan is nummer twee aan de beurt, enzoo- voort. Tot allen geweest zijn. Eén moet er steeds opschrijven, hoeveel aard appels zijn blijven liggen. Is er een kwiekert, die binnen de vier minu ten de aardappels opgeschept heeft, dan wor den precies de minuten en halve minuten op getekend, die hij er voor noodig had. B.v. drie of drie en een halve minuut. Als allen een beurt gehad hebben, gaat men zien wie 't gewonnen heeft. Gewonnen heeft hij of zij, die in de minste tijd binnen de vier minuten de aardappels heeft opgeraapt, of als er zoo'n vluggerd niet bij is, wie in vier minuten de meeste aardappels opgeschept heeft. Als je met een groote club bent, is het aardig het spel dubbel te spelen. Dan neem je twee lepels en twintig aardappels. De aardappels leg je dan in twee rijen van tien. De groote club wordt dan gesplitst in twee groepen, n.l. A en B. Dan moeten er steeds twee gelijk spelen en wel één uit groep <en met één uit groep B. Ze moeten op de tel gelijk beginnen en eindigen. Steeds moet alles worden opgeteekend wie t gewonnen heeft. De groep, die de meeste winnaars telt, heeft het gewonnen*

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2