oor age i 1 Thans 10.55 per il ls Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden, IN HOG SIGNO VINCES No. 3960 ZATERDAG 3 JUNI 1933 48STE JAARGANG htige leel le- bruine vanaf zulke oen S'dijk EERSTE BLAD. PINKSTERFEEST. Op den Uitkijk. Het crisisprogram der Regeering 1 aea teitea konden de «dongen worden, nog van 2'/, tot 5 en lammeren was slecht, de prijzen aanvoer, kalmen vrijwel gelijk aan r veemarkt waren tte koeien, prijs 5-30 ct. per kg. alfkoeien f 100- 6D, 142 nuchtere 10-14. 82 lam. '0—100, alles per lens 90-100 kg. -39 ct., vette var< tgewicht. Voorts in Eieren. rmeenteiijke eier- Vrjjjzen van 1.70 de 100 stuks. |Kaasaanvoer 140 wegende 31500 rijksmerk f 24— lande] matig, ermij n. Aanvoer eneieren f 2.20- TO; eendeneieren 60-1.65 per Kg. Aan voer 110.C00 31 vereen. pas. In het land de vraag voor i goed en werden nt. Voor blauw* zeer klein ge- attentie. Heden 'voer uit slechts leels tot vorige •n worden, ijkmeesters) 3000 t. per Kg. 10.000 er Kg. Aanvoer lel onbeduidend pn, enz. zaden (boe* -26 per 100 kg linnenl. granen. "4,50, chevalier -4,75, duive* 6-6,50 per - 50 kg. 15 fn f per irdam heden qn- ireden wordt 'dammare. en goed- - 37,50 enz. Kof- lees oon- Jdigd- AFÉ't dam Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGAVEN.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIIK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAQEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertenties en verdere Administratie, franco toe te «enden aan de Uitgevers Toen Christus zijn gelijkenis had uit gesproken over het onkruid in den ak ker vroegen de discipelen naar de ver klaring. Daarop gaf de Heiland de vol gende interpretatie. De goede zaaier is de Zoon des Men- schen, de akker is de wereld en die het onkruid strooit is de duivel. Men verwart de beelden in deze ge lijkenis wel eens. Men leert: de akker is de k e r k, wat hier niet bedoeld en ook niet gezegd wordt. De Kerk heeft uitdrukkelijk de sleu- telen des Koninkrijks in de middelen der tucht ontvangen; het onkruid voor f zoover het uit de vrucht zichtbaar «Cwordt, zoodat de dienstknechten het als onkruid van de tarwe wisten te onder scheiden, moet binnen de erve der Kerk wel terdege uitgerukt worden. De tucht is immers naar de Geref. belijdenis één der kenteekenen der zuivere Kerk De akker is hier de wereld. Het „weren en uitroeien" op dezen akker van alle onkruid, dat Satan met kwistige hand rondstrooit, wordt door den Heiland verboden, omdat het tarwe zelf dan gevaar loopt uitgerukt te wor den. De heele geschiedenis door wordt deze waarheid bevestigd. Overal waar de Overheid zich niet stoorde aan het woord van den Heiland, deed de prak tijk zien, dat de tarwe meer gevaar liep van uitgerukt te worden door het zwaard der Overheid dan het onkruid. We moeten niet wijzer willen zijn dan V/ie H. Schrift. „Laat ze beide opwassen", zegt de Heiland nadrukkelijk. Opwassen tot aan den dag des oor deels. Dan komt de schifting. En zoo gebeurt het dan ook. Den geheelen wereldakker over ziet men het tarwegraan en het onkruid naast en door elkaar opwassen en aan rijpen. En zooals het in de natuur gaat, gaat het ook hier. Volgens deskundigen spreekt de Hei land hier over een soort onkruid, dat in den aanvang veel op het tarwegraan lijkt, dezelfde spruit, dezelfde smalle bladeren en stengel tot 40 a 50 c.M. hoogte en eerst als de aar zich zet, óók in het onkruid, wordt het verschil wel zeer zichtbaar. Vandaar dan ook, dat de dienstknechten schiften als ze den V akker in het rijp worden zien. Dan pas onderscheiden ze het onkruid. Zóó gaat het óók in de wereldge schiedenis. Tegen dat de wereldakker rijpt, komt het groote onderscheid aan den dag. De aar draagt de vrucht. En ook tegen dat de wereldakker aanrijpt, komt de groote verdrukking. Eerst groeit het graan en het onkruid naast elkaar, maar als de wortel dieper voedsel moet zoeken, de stengel zwaar der wordt en meer plaats eischt, komt de verdrukking en de overwoekering. Die tijd is er nu, en dus behoeft wat we rondom ons zien niet te bevreem den. Als Rusland de godloosheid or ganiseert en systematiseert, leerstoelen in zijn hoogescholen opricht met het speciale doel God en Zijn werk Weten schappelijk dood te verklarenals Duitschland zich klaar maakt om de geesten uit het Oosten binnen zijn gren zen te halen en het communisme er welig groeit en als ook zelfs in ons landje mogelijk wordt, wat pas gepubli ceerd werd over een circulaire, die onder de kinderen der Openbare school te Krommenie verspreid werd en waar in het volgende te lezen stond; „Kame raden, wij Hollandsche jongens en meis jes, wij willen ook zoo leven als de jeugd in de Sovjet-Unie 1 Kamera den, onze makkers in de Sovjet-Unie zijn nu al vijftien jaren bezig met dat prachtig werk Daar wordt voor de kinderen werkelijk gezorgd, daar leven de kinderen werkelijk gelukkig, terwijl hier ellende en honger heerschen", wanneer onze schooljeugd wordt op geroepen tot den strijd voor de groote „wereld-lente" „waarin niet langer, zooals nu, het leven van kinderen droe vig en donker is, omdat de menschen die de baas spelen, alleen maar denken aan hun eigen belangen, alleen maar zorgen voor dure kanonnen en oorlogs schepen, en voor politieagenten om hun belangen te beschermen", ik zeg, wanneer dat alles vlak bij ons voor de deur al gebeurt, dan bewijst dat slechts één ding, dan bewijst dat, dat de we reldakker aanrijpt voor den grooten oogst. Het onkruid eischt zijn plaats op den wereldakker en brengt het graan in de verdrukking, zooals voorzegd is. Deze dingen zijn voor wie bij de H. Schrift leeft dus niet vreemd. Maar realiseeren we ze ook Leven we er bij Is onze levenshouding er op gericht Al deze vragen zullen eerst door ons in goeden zin opgelost moeten zijn, willen we als Kerk van Christus iets aan den Pinksterzegen hebben. Want de Heilige Geest i s uitgestort. Dat is geen incidenteele gebeurtenis geweest, de geschiedenis van één dag en daarna niet meer. maar die uitstor ting van den Heiligen Geest heeft plaats gehad, opdat ze alle eeuwen door dag in dag uit blijven en werken zou in de leden der Kerke Christi, de uitverko renen, het tarwegraan op den wereld akker. Op den dag van heden doet die uit gestorte Heilige Geest hetzelfde werk als op den eersten dag van Zijn uitstor ting, Hij wekt leven, geeft voedsel aan wortel, stengel en aar, bevordert de groei, doet de aar aanrijpen, en zorgt door de sterke levenskracht in de plant, dat deze niet overwoekert, noch ver drongen kan worden door het onkruid op den akker. Dat is de troost van het Pinksterfeest. Maar zullen we aan dien troost iets hebben, dan moeten wij ook weten wat het leven rondom ons beteekent, moe ten we oog hebben voor de realiteit, zooals de H. Schrift ons die leert zien. Het is de liefde Gods tot Zijn kerk, dat hij het onkruid laat wassen tusschen de tarwe heen. Het tarwegraan mag niet beschadigd worden, daarom blijft het onkruid staan. En opdat het onkruid, nu het moet blij ven staan, de tarwe niet beschadigen zal, is door het werk van den Heiligen Geest, die in Gods volk woont, het kracht geeft, het rijpen doet, het be kwaamt tegen de verdrukking van het onkruid. Tot den dag des oordeels, als de scheiding komtEn het graan van het onkruid gescheiden zal worden. Wie dit alles verstaan mag, heeft de kracht en de beteekenis van den Pink sterzegen begrepen, ook voor de toe komende eeuw, waarin het onkruid steeds grooter plaats op den wereld akker zal gaan opeischen en het tarwe graan tot stikkens toe zal benauwen. Als die dagen eens niet verkort wer den 1 En als de Pinkstergeest, d.i. de Heilige Geest zelf, die van den Vader en den Zoon uitgaat, niet eens zorgde voor het leven en de wasdom van het tarwegraan 1 De groote vijand van den Landman zo" z')n doel toch bereikt hebben 1 Maar nu de Heilige Geest i s uitgestort en woont onder ons. N u zullen toch de groote koren schuren op eenmaal met volle, rijke, rijpe aren gevuld worden 1 Dat is de troost van Pinksterfeest De pers bevatte dezer dagen het volgende krasse artikel ,,In Amsterdam is de vorige week tot gemeen te-secretaris benoemd mr. van Lier, op een (aanvankelijk) salaris van 8000. De echtge- noote van den secretaris, mevr. Van Lier- Sdhippers, bekleedt aan het stadhuis een hooge functie. Zij is referendaris, chef van de afdee- ling volkshuisvesting, en geniet een inkomen van ruim 6000. Is dat nu niet een hemelter gend schandaal De toestand wordt nog gekker, wanneer men bedenkt, dat ambtelijk mevrouw van Lier onder haar man staat: hij is haar chef. Zoudt u op dat schandaal nu niet eens de aandacht willen vestigen Dit doen wij «bij deze, en wij doen het gaarne. Want het woord schandaal is hier volkomen van pas. Wij hebben in Amsterdam naar de juistheid van het bovenstaande geïnformeerd. Het werd ons bevestigd, alleen met deze rectificatie, dat mr. van Lier belangrijk mcér verdient dan 8000. Zoo genieten deze echtelieden samen per jaar een klein kapitaal uit de gemeente-kas. En duizenden intellectueelen loopen te snak ken naar werk. Amsterdam heeft zoo werd ons heden morgen medegedeeld 1681 gehuwde vrouwen in gemeente-dienst (schoonmaaksters inbegre pen). In 335 van die gevallen heeft ook de man een gemeente-functie. Er zijn 423 gehuwde onderwijzeressen onder: in 162 van deze huwe lijken is ook de man in -gemeente-dienst. Wij hebben voor dit alles maar één woord: onrecht. Al die dubbele inkomens, al die be voorrechte gezinnen, beteekenen onrecht tegen over andere mannen en (ongehuwde) vrouwen, die in hun carrière belemmerd en geschaad wor den. En welk een verhouding: de gemeente-secre taris met een 'hoog inkomen heeft zijn vrouw, ook met een hoog inkomen, in zijn dagelijk- schen dienst. Trouwens, ook hier aan de departementen vindt men soortgelijke gevallen: man en vrouw, die elk een zeer hooge rijksbetrekking beklee- den, elk met een hoog inkomen. Toen één van die dames destijds een baby verwachtte, mocht zij van den betrokken minister voortaan haar werk thuis doen. En als men dan inlichtingen wenschte van deze rijksambtenaresse. moest men' haar huis opbellen. Alles: onrecht." Amsterdam heeft 1681 gehuwde vrouwen in gemeentedienst. 't Staat er zoo maar, als een heel nuchter zinnetje En van die 1681 vrouwen hebben er 335 een man eveneens in gemeentedienst. En andere 162 mannen dn gemeentedienst hebben een vrouw die nog een inkomen als onderwijzeres verdient. Dat is in het roode Amsterdam, waar Wibaut de scepter gezwaaid heeft. 't Is soms of de wereld op zijn kop staat. Het is hoog tijd, dat deze kanker eens wordt uitgesneden. Je moet zelf maar vader zijn, aktes in je zak, de bevoegdheid hebben en overal je neus stoo- ten als je om werk komt om de monden van je vrouw en kinderen open te houden. En zoo loopen er op 't oogenblik toch tien duizenden in ons lieve landje rond. En dan zie je daar een span 's morgens naar het stadhuis gaan man en vrouw, natuurlijk zonder kinderen die daar per jaar een ka pitaaltje opstrijken, waar drie, vier werklooze gezinnen naar snakken We hebben nu andere mannen in Den Haag gekregen. Wc zullen zien wat ze presteeren Ze hebben héél wat op te knappen Maar dit kankergezwel móét toch wel zeker uitgesneden worden, zonder pardon en het mes er maar diep in, zoodat er geen resten van blijven zitten. Het is eigenlijk een vreemd verschijnsel, dat die dingen in dezen tijd van economische el lende en werkloosheid nog besproken moeten worden in de pers en nog met taaie volharding zich weten te handhaven. En behalve dat het een economische en maat schappelijke kankerplek is, heeft die ziekte ook nog een zedelijtken achtergrond. De eigenlijke beteekenis van het huwelijks leven wordt verdrongen en het samenleven in huwelijksgemeenschap wordt op die manier tot een lucratief bedrijf gedenatureerd, met al de onnatuurlijke praktijken, die het meebrengt. Ik zeg niet, dat het bij al die huwelijken zoo is. Volstrekt niet, maar wanneer ons Nederland- sche volk deze mogelijkheid open Iaat en het tot een gewoonte laat worden, zullen we onge twijfeld in die richting gedreven worden. Daarom hopen we maar, dat dit ministerie ons inderdaad de sterke mannen geleverd heeft, die al deze praktijken durven en kunnen weer staan. Dan zal het crisis-kabinet-Colijn in meer dan één opzicht een zegen voor ons volksleven kun nen worden. UITKIJK. HET OPNIEUW VERSTOORDE FINANCIEEL EVENWICHT. VERHOOGDE LASTEN, VERMINDERDE UITGAVEN. Handhaving van het gezag. De Minister-President Dr. H, C o 1 ij n heeff Woensdagmiddag om één uur in de Tweede Kamer en om half twee in de Eerste Kamer de volgende rege'erings verklaring afge legd Het den 26sten dezer maand opgetreden Kabi net heeft er prijs op gesteld zoo spoedig mogelijk voor de Kamer te verschijnen tot het doen van enkele mededeeling met betrekking tot het te volgen regeeringsbeleid. Het is de Kamer en U Mijnheer de Voorzitter erkentelijk voor de geboden gelegenheid om dit reeds enkele dagen na zijn optreden te kunnen doen. De zorgelijke toestand. De toestand hier te lande en in Nederlandsch- Indië, biedt in menig opzicht een beeld van volkomen ontwrichting en vraagt dus om snel en krachtig ingrijpen. In beide gebiedsdeelen van het Koninkrijk doet de economische in zinking thans haar invloed in zoo bedenke lijke mate gevoelen op de algemeene volkswel vaart ën' op de daarmee verband houdende publieke geldmiddelen, dat wachten met ver dere maatregelen tot een ineenstorting zou voeren. De Regeering is dan ook diep doordrongen van den plicht alles te doen wat mogelijk is om verdere inzinking te voorkomen. Het is om die reden, dat zij zich verheugt over den door den President der Vereenigde Staten ge- publiceerden oproep tot samenwerking der Re geeringen op de komende economische confe rentie te Londen, waarmee Hare Majesteit de Koningin in ondubbelzinnige bewoordingen in stemming heeft betuigd. De Regeering is dan ook voornemens door haar delegatie naar die conferentie in deze richting krachtig mede te werken. Intusschen mag de actie, die men zelf ter hand nemen kan daardoor niet achterwege blij ven. Eerste eisch is daarbij, dat het opnieuw verstoorde financieel evenwicht worde hersteld. Dit is reeds noodzakelijk, omdat iedere nalatig heid op dit punt het intreden van een beteren toestand economisch en sociaal in zeer sterke mate zou vertragen. Voor het financieel evenwicht is allereerst e'en belangrijke inperking der publieke uitga ven onafwijsbaar. Deze is niet te ontgaan, ook al zou het uiterste beproefd zijn om door be lastingheffing het evenwicht te herstellen. Bestendiging van de geldende tijdelijke hef fingen of vervanging door een equivalent daar van, zoomede invoering van nieuwe heffingen waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan het reeds ingediende ontwerp op dc Om zetbelasting zullen echter, naast sterke be zuiniging, althans voorshands onvermijdelijk blijken. Het verstoorde bedrijfsleven. Om het herstel van de welvaart voor te be reiden zal ordening van het bedrijfsleven ter aanpassing aan de gewijzigde economische we reldstructuur van Overheidswege moeten wor den bevorderd. Zonder hierover reeds in bijzonderheden te treden wenscht de Regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maatregel reeds vooraf mag worden buitengesloten, dus ook niet een eventueele wijziging van onze handelspolitiek. Voorts heeft het vraagstuk der werkloos heid de volle aandacht der Regeering. Zij is er zich van bewust, dat een grondige verbe tering in den tegenwoordigen toestand slechts denkbaar is 4oor leen krachtig herstel van het bedrijfsleven, dat ook om die reden onop houdelijk om belangstelling en inspanning van d'en kant der Overheid vraagt. Daarnaast moet evenwel niet minder aan dacht worden geschonken aan verruiming van werkgelegenheid en aan de werkverschaffing. De Regeering beschouwt het als haar plicht om met inachtneming van de financieele moge lijkheden;, de icultureelld en sociale» volksbe langen te blijven behartigen. Gewijzigde taakveróeeling. Zoowel om tegemoet te komen aan de door de crisisottnstanc^ghederft zoözebr verzwaardel eischen met betrekking tot de volkswelvaart als ter wille van de door diezelfde omstandig heden in het leven geroepen werkloosheidszorg, heeft de Regeering het noodig geoordeeld, wij ziging te brengen in de verdeeling van den departemëntalen arbeid. De Minister van Economische Zaken dient in de toekomst zijn onverdeelde aandacht te kunnen schenken aan de belangen van Land bouw, Handel en Nijverheid en dus ontheven te worden van zijn bemoeiingen met Arbeid en Arbeidersverzekering. Daarbenevens is het der Regeering wensche- lijk voorgekomen deze bemoeiingen te ver eenigen met die betreffende de Werkloosheids verzekering, Arbeidsbemiddeling, Werkverschaf fing, Steun ver Ie'ening en Volksgezondheid, wel ke alle te zaam ondergebracht behooren te worden in een Ministerie voor Sociale Zaken. De Regeering verwacht van deze concen tratie van verwante belangen een zoodanige besparing op de uitgaven, dat zij de beperkte kosten, die de vorming van een nieuw ministe rie medebrengt, verre zal overtreffen. Voorts zal de Minister van Financiën zich zoozeer hebben te concentreeren op het herstel van het financieel evenwicht, dat hij ontheven behoort te worden van de vaak veel tijd vor derende zorg voor de regelingën der ambtelijke salarissen en wachtgelden, terwijl de Minister van Waterstaat* die in belangrijke mate be trokken zal worden bij het vraagstuk der werk gelegenheid en die zich meer dan ooit zal hebben bezig te houden met het ook uit financieel oog punt zoo gewichtige vervoerwezen, zal moeten worden ontlast van het bestuur van het bedrijf van de Posterij, de Telegrafie en de Telefonie. De zorg voor de belangen, die aan de Depar tementen van Financiën en Waterstaat zullen worden' onttrokken, zal kunnen worden overge dragen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Met deze regeling hoopt de Regeering een ad ministratieve indeeling te verkrijgen, die bij de behoeften van het oogenblik past en voor de vele vraagstukken een snellere oplossing waar borgt dan tot heden mogelijk was. Maatregelen tegen elk extrimisme. Dat het gezag zal worden hoog gehouden, stelt de Regeering inet nadruk op den voorgrond. Tegen extrimisme, van welke zijde dit zich ook openbaart, zal met beslistheid worden opge treden. Het oefenen van terreur tegenover de ordelievende bevolking en het verwekken van onrust zullen zonder aarzelen worden tegen gegaan. De plaatselijke Overheid kan daarbij op den steun der Regeering rekenen. Beroep op de Staten-Generaal. De Kamer zal verstaan, dat het Kabinet zoo kort na zijn optreden zich moet bepalen tot mededeeling van de hoofdlijnen van zijn beleid en nog niet in staat is dit in onderdeelen weer te geVen. De Regeering doet een ernstig beroep op de medewerking der Staten-Generaal. De hachelijke toestand van ons volk eiscsht eendracht van allen om het door de moeilijkheden, die zich voordoen en die nog te wachten zijn, heen te helpen. Een Christelijke natie. De Regeering ziet in de Ghristelijke volks aspiraties, die gelukkig een sterk en bestendig element in ons volksleven vormen, een bron van kracht. De erkenning daarvan zal spreken uit haar beleid. Zij zal echter het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen, ter wille van de noodzakelijke eendracht vermijden. De Staten-Generaal zullen ongetwijfeld met de Regeering beseffen, dat de ongekend moeilijke vraagstukken, waarvoor wij ons gesteld zien, niet tot oplossing kunnen komen, indien men voor het nemen van onaangename en voor velen harde maatregelen zou terugschrikken. Zonder schroom zal men de tallooze problemen moeten aanvatten. Oók, ja juist in dezen zwaren tijd, acht de Regeering een gestadige samenwerking en voort durend overleg met de Staten-Generaal van het grootste gewicht. Bouwende op Gods hulp, vertrouwt zij, dat het doel, dat Regeering en Volksvertegenwoor diging beiden voor oogen staat, zal worden bereikt. ONZE PRIMA LAKVERF beier dan andere, snel drogend hooge glans GOED GEVULDE BUSSEN 11 l

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1