SPRUTOL Zomer sproeten Kerk en School. Burgerlijke Stand Jubileum Gemeente-Secretaris M. Wittekoek te Oude Tonge. Wij zijn blijde, dat gij zoo Icht spreken over Christus, den E de dooden, die het licht in de |>ntstoken. Niet alleen dit is een Deze Zondag zelf heeft ook immers vandaag is het weezenzondag. En wij op dezen dag weer een ■roeten. Dat Christus gekomen *ahg te maken, is een ontdek- hoop, dat Uwe prediking door Eg worden. Ik ben ook geroepen 1 van den wijngaard te mogen bop, dat het zal gaan in goede I het de gemeente verkondigd let mete en misschien, maar met ■schap kunnen ontslapen, dat ■gmaker is, die ons inbrengen Jeruzalem. De Heere geve LI J en bijzonder in deze groote lenke de Heere uit vrije genade ondersloot gevoelde ook be- ■redifcant een hartelijk welkom Ij zijn grootelijks verblijd, aldus ^nd hebben wij behoefte aan brds. De gemeente was langen En omdat wij op denzelfden ~ds Woorod staan, is er ook blijdschap, dat U zich hier /aar dit noodig as, zult gij ■bestuur alle hulp ondervinden. Iwe vriendschap aan. Uw werk rk. Moge God Uw werk zege- Ie samenwerking hartelijk zijn. |Ds. J. Polhuijs van Stad aan consulent, het woord, die be |en, dat hij blijde was /anneer de blijden ons niet Idan valt dat niet mee. Deze Ihter altijd sympathiek geweest 1 vandaag blij zijn. Deze groote Kleijne is blij, dat hij hier I gedaan en dat God hem geen |den weg heeft gelegd. Bij som de waardeering voor predi- bld. Een langen tijd van vaca- |en goed tegenwicht. Spr. wees erder dezer gemeente, die een In kommer met zijn vrouw en pad. Laat de blijdschap nooit het leven benemen en ook ken. Ds. Kleijne, ik wensch met dezen schoonen dag. Ik hier consulent geweest en Ik welkom in de classis Som- Imens de collega's in onzen |en hartelijk welkom toe. Te- rgemeester er op gewezen, dat |is, dat er op ons eiland pre- Tenslotte wil ik eindigen |en, hetgeen gij zoo straks tot Laat onze verhouding van In aard zijn. Wij zullen elkan- Jtmoeten. De afstanden op het luid daaraan. De weinige kee- Inder zullen: ontmoeten, laten Trhooging van ons levensgeluk Ijheid Ik hoop, dat God den pn in. Ooltgensplaat. Voorts, I vrouw en kinderen goed zal moge naar lichaam en ziel I deel zijn Spr. verzocht daar naar predikant toe te zingen I uit Ps. 134: „Dat 's Heeren Jnkte voor al de vriendelijke lem gericht zijn. Ik hoop, aldus jen heer Vetter en den Kerke- jogen werken onder den zegen 1 waarheid bij ons mag worden: ht gebiedt de Heer Zijn zegen! heester dankte spr. voor de pen tot hem gesproken, daar- pkend, dat zij vrienden zouden consulent dank ik hartelijk, kijn welkomstwoorden. Er is, ld van gaan en komen. Dat [er naast een bewustzijn van afscheid van een eerste ge leen predikant een bijzonder aureool vreugde in zijn hart is voor de gemeente, na den zegen te hebben ontvangen, uiteen, van de gelegenheid tot het den predikant gebruik om hem drukken, zonneschijn. Ook de natuur de gedachten, die in het hart gemeente in Ooltgensplaat flijk Nieuws. Tegen een persoon, ver gemeente, is proces-verbaal overtreding van de Arbeids- !ten van zijne werkzaamheden van den Provincialen weg e Tonge had een werkman :n staaldraad een dusdanigen ier beenen te krijgen, dat ge- onmiddellijk moest worden constateerde een beenbreuk, t der Arbeidsbemiddeling de en vorige week ingeschreven l timmerman, 4 transportar- st groote vaart en 1 land- werkloos stonden 1.1. Zater- hreven 18 personen. S. Onze dorpsgenoot W. C. ouden examen te Rotterdam Dgraaf. ai zijn aangebracht en per verzonden 1200 H.L. aard- rijdag gehouden veiling zijn aangevoerd van den kou- ^an den heer C. Koote had ijn hand bekneld te raken, verwond werd. Kats is een woonhuis, dat n het Marietjespad, onders van den heer D. van der aan het Zandpad bij de fa. sten twee ijswagens tegen wagens van J. Troost viel inhoud ging verloren, wat st voor hem is. ad in de Schoolstraat alhier ts tusschen een auto, be- T Van Paaschen Jr., waarin ie personen bevonden, en was gezeten mej. v. d. Slik mej. v. d. Kooij uit Middel- zitten. Van de nieuwe fiets bleef weinig goeds over. den metd en schrik vrij. De op den hoek bij den ongen geen signaal hebben ►ondent der Arbeidsbemidde ling hebb'en' zich als werkloos doen inschrijven: 20 landarbeiders, 5 letterzetters, 2 boekdruk kers, 3 «boekbinders, 1 maohinezetters, 4 timmer lieden, 1 schilder, 1 bankwerker, 1 opperman, 1 kabelmonteur, 1 borstelmaker, 1 pakhuisknecht, 1 chauffeur, 9 transportarbeiders, 13 diepzee- visschers. Totaal 64 personen. -* Zr. M. Zuydijk van 'hier slaagde aan de Kon. Wilhelmina^Kweekschool voor Vroed vrouwen te Heerlen voor het diploma Kraam- ver pleging. In de sloot gereden. De heer A. Ver- brugge is, op den Lange weg fietsend, heden nacht bij den (proeftuin in een sloot terecht ge komen. Drie mannen hielpen hem weer op den wal. Morden hoopt Mej. B. Jordaan, weduwe! van Iz. Hartog (onze oudste inwoonster) den dag te herdenken, dat zij den hoogen ouderdom bereikt van 93 jaar. Loop der bevolking in de maand Mei. Ingekomen: W. J. van Papenvelt uit Dor drecht, J. B F van Duijnen uit Sommelsdijk, Th. de Waal uit Den Bommel, E. C. Nuveman liit Rotterdam, J. van der Sluis uit Stad aan t Haringvliet. Vertrokken: Stijntje van Erkel naar Nieuwe oTngc, Cornelis Koster naar Dirksland, Anna P. van Wijk naar Delft, A. Kamerling naar Stad aan 't Haringvliet, S. de Warad naar Rot terdam, A. A. A. van Wijk naar Schellinkhout, J. M. van der Valk naar Alkmaar, L. Lambert naar Boschkapellt, J. van Rossum naar s-Gra- venhage, L. P. Smit naar Rotterdam, Tr. W. O verdorp na ar Amsterdam, A. M. Menthen naar Apeldoorn, J. Visser naar Sommelsdijk, M. Holleman naar Stad aan 't Haringvliet. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. DEN BOMMEL. Vorige week werden van deze haven vervoerd: 5393 H.L. aardappelen. In de afgeloopen week stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling 96 werkloozen in geschreven, daarvan waren er j.l. Zaterdag 20 bij de gemeentelijke werkverschaffing geplaatst. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen' is de alhier gestationneerde rijksveldwachter N. K. van Hermon in verband met de ongeregeld heden te IJmuiden naar die gemeente gedeta cheerd. In de op 24 dezer gehouden aigeineene ver gadering van aandeelhouders der coöperatieve weegbrug no. 1 werd besloten over het afge loopen jaar 10 dividend uit te keeren. Donderdagmiddag fietsten eenige dames aan den Schaapsweg, toen plotseling één hunner kwam te vallen, even voor de autobus, die juist aankwam. De chauffeur wist door krachtig rem- men vlak bij de dames te stoppen, zoodat erger werd voorkomen. Doch de chauffeur van de auto van de Wed. van Maastricht, die achter de autobus reed, had van dit voorval niets ge zien, zoodat de auto achter tegen de bus aan botste. Aan de auto werd veel materieele schade aangericht, aan de bus niets. Persoonlijke on gelukken kwamen wonderlijk genoeg niet voor. OOLTGENSPLAAT. Voor het onbevoegd varen met een roeiboot, waarbij twee riemen werden beschadigd, is door de Rijkspolitie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen G. H. en J. V. Door den kantonnier alhieris proces verbaal opgemaakt tegen D. v. K. Dwz. ter zake het rijden midden op den weg en niet rechts houden op den Provincialen weg. Zaterdagavond tijdens een voetbalmatch had de voetballer w_d. V. het ongeluk te vallen, waardoor zijn pols ontwricht werd. Ook werden nog drie kinderen door een fietser aangereden. Allen moesten zich door dokter Kramers laten verbinden. OUDE TONGE. In de week van 22—27 Mei meldden zich bij den agent der Arbeidsbemidde ling als werkloos aan: 15 landarbeiders, 1 land- .ouwkneoht, 1 transportarbeider, terwijl er in genoemde week 67 personen bij de werkver schaffing werden te werk gesteld. Loop der bevolking. Ingekomen. Cornelis Broeders uit Den Bommel, Neeltje Noteboom uit Nieuwe Tonge, Louis M. A. van Vliet uit Terneuzen, Joh. G. Midden dorp uit Doetinchem. Vertrokken: Adr. C. Bogerman naar Den Bom mel, Maria H. v. d, Maden naar Den Bommel, Jacomijntje v. d. Linden naar Barendrecht. De navolgende personen zijn bij de op Vrijdag 26 Mei gehouden stemming herbenoemd tot gezworenen Polder Noordland Oude Tonge, de heer P. van Vugt; polder Noordland Nieuwe Tonge, de heer D. J. Breesnee; polder Oostende, de heer C. Z. van Loon; polder Oostmoer, de heer D. Vogelaar. De op Zaterdag 27 Mei alhier gespeelde korfbalwedstrijd tusschen „Excelsior" en „T.H. O.R." uit Dirksland, eindigde met een 9—2 overwinning voor „Excelsior". Tijdens het voetballen kreeg de heer J. Beijer een trap tegen zijn hand, waarbij hij aan genoemd lichaamsdeel verwondingen opliep. De Rijksveldwachter-brigadier C. F. Versteeg ver leende eerste hulp. OPENING ZWEMTERREIN. Zaterdagavond had de officieele opening plaats van het zwemterrein van de zwemvereen. „Zwemlust aan den Suijspolderschendijk alhier Te ruim 6 uur werd, voorafgegaan door de muziekvereeniging „Vooruit", afgemarcheerd van het plein der Oude School, door 'het dorp naar het terrein. Een enorme menschenmenigte te voet en per rijwiel volgde de muziek. Op het terrein stonden keurig de kleedkamers op gesteld, waarvan eenige driekleuren woeien en twee clubvlaggen in de kleuren wit-groen, waar op met gouden letters „Zwemlust" prijkte. Als een gladde spiegel lokte de Krammer de zwem- lustigen tot een' bad. De voorzitter, de heer De Vin, beklom het spreekgestoelte en sprak als volgt: Dames en heeren, leden en met-leden der zwemvereen. „Zwemlust". Voor we zoover zijn, dat ons eigen zwembad voor het gebruik ge opend verklaard kan worden, rust op mij als voorz. van „Zwemlust" de taak met enkele woorden onze zwemlustige beweging in te lei den, Namens het bestuur heet ik U allen van harte welkom, in het bijzonder den Edelachtb. Heer Burgemeester onzer gemeente, die zich, toen we hem vroegen om bij de opening tegen woordig te willen zijn en de openingsplechtigheid te willen verrichten, direct gaarne hierin toe stemde, waardoor hij blijk gaf een open oog te hebben voor de zwembeweging in onze ge meente. Wij, als bestuur, zijn daar zeer erken telijk voor. Dan nog de hier aanwezige ingezete nen van en buiten' Oude Tonge, waarvan wij een renteloos voorschot mochten: ontvangen, een bijzonder welkom, want zij zijn het geweest, die ons in staat stelden onze voorloopige plannen te verwezenlijken. Gaarne heet ik ook in het bijzonder welkom de vertegenwoordigers van onze zustervereeniging te Middelhar nis en ndet te vergeten de heeren Gebr, Boomsma, die ons steeds belangeloos met raad en daad terzijde stonden als zulks eventueel noodig was. Ten slotte nog de muzikanten van ons muziekgezel schap, die ook direct bereid waren bij de ope ning hunne medewerking te verleenen. Wanneer wij eens heel ver teruggaan, naar 't oude Rome, zoo omstreeks het begin onzer jaartelling, dan vinden wij in de spreekwijze van de wereldstad van die dagen deze uitdrukking terug voor een heel dom mensch: „Hij kan niet lezen en niet zwemmen". Wij in onzen modernen tijd zeggen. „Hij kan niet lezen of schrijven", als we van iemand willen zeggen, dat hij beneden elke maatschappelijke ontwikkeling staat. (Jr hij mis schien verder een goed mensch is, is met deze woorden geheel buitengesloten. Doch in deze Romeinsche zegswijze zit iets karakteristieks. Zij zeqgen met deze uitdruking aets, wat wij zoovele malen willen vergeten, dat geleerdheid alleen niet voldoende is, maar dat wij ook moe ten denken, dat lichaamsontwikkeling zijn deel moet hebben. Wij kijken al te veel naar de her sens van iemand als hij jong is, we sluiten jonge menschen op in hun kamers om hen te laten leeren, om verder te komen. Dat alles is goed, prachtig zelfs, maar het kan niet gaan, zonder dat het lichaam ook zijn noodige ontwikkeling krijgt. Eln voor de noodige lichaamsoefening is juist zwemmen de beste sport. We kunnen veel doen, gymnastiek of voetballen, hardloopen oi touwtje springen, om ons lichaam fit te houden, doch bij zwemmen halen zij het geen van allen. En dan vooral de reinheid van het lichaam er bij. Dr. Allbé heeft gezegd; „wasschen is goed, baden is beter, doch zwemmen is het beste van alles" Zoo is het inderdaad. Zwemmen is het beste'van alles. Wij hebben dat eeuwen en eeuwen lang onderdrukt, maar wij vinden deze waarheid terug. Het was vroeger verboden voor alle menschen om te zwemmen, dat waren de duistere middeleeuwen. Maar de moderne tij den hebben vele ideeën gewijzigd, in Holland en ook hier. Wie zou gedacht hebben voor tien jaren, dat b.v. in Middelharnis in 1933 een zwemclub zou zijn met 300 leden. Niemand onzer, en gaat kijken, hoe daar de zwemvreugde zomers hoog tij viert. Arm en rijk zwemt samen, met en voor elkander, de zwemsport heeft hen verbroedert, dokter en notaris zwemmen met arbeiders sa men en ze vinden het gewoon. Zoo hoop ik. dat in de naaste toekomst voor Oude Tonge ook geldt, wat eens voor het oude Rome gold: „hij kan lezen en zwemmen". Dat alle Oude-Tonge- naren, van welke richting of politiek, den norm vinden om te genieten van het bad, dat wij thans in gebruik zullen nemen. Wasschen is goed, doch zwemmen het beste. Dames en heeren, ik beëindig mijn openingswoord, met de beste wen- schen voor den bloei van ons zwembad en onze vereeniging. Ik dank LI. Hierna sprak de heer M. Boomsma van Mid delharnis een kort woord. Hij wees op hetgeen was bereikt op het gebied der zwemsport in Middelharnis, gedurende het tijdvak van vijl jaren, dat de F. Z. C, bestaat. Voorts wees hij er op, dat het zwemmen niet alleen moet worden gezien als een soort vermaak, doch als een zekere vereischte om in nood zichzelf te helpen of anderen die hulp te kunnen verschaffen. In dit verband wees hij op de Reddingsbrigades, die het aantal verdrinkingsgevallen in Nederland in één jaar tijds van 900 tot 600 wist terug te brengen. Doch ook dit cijfer is nog veel te hoog. Ouders, laat Uw kinderen zwemmen lee ren, het kan noodig zijn. Daarna verzocht de voorzitter den Edelachtb. Heer Burgemeester Vooys een woord te spre ken, om vervolgens de openingsplechtigheid te verrichten De Burgemeester sprak als volgt Aan uwe uitnoodiging om deze zwemgelegen- heid officieel te openen, heb ik gaarne gevolg gegeven. Het is een verblijdend verschijnsel, dat uwe vereeniging heeft ingezien, dat het baden, zoo als dit tot het vorig jaar plaats had, niet langer bestendigd kon blijven. Dat uwe vereen., on danks den ongunst der tijden, den moed heeft gehad om deze zwemgelegenheid in het leven te roepen, getuigt zeer zeker van een onwrik- baren wil, hetgeen moet worden gerespecteerd. Over het algemeene toch wendt men zich maar dadelijk tot de gemeente, die moet er maar voor zorgen Uwe vereeniging heeft dit niet gedaan, maar ze heeft zelf de zaak in handen genomen. Door deze daad heeft uwe vereen, een mooi stuk werk verricht. Dit neemt echter niet weg, dat de gemeente nu niet lijdelijk mag blijven toe zien De gemeente behoort nu, t particulier ini tiatief steunend, regelend te gaan optreden. Dit kan niet anders dan in 't belang van uwe vereeni ging zijn en bevorderlijk voor het badleven. In zonderheid is dit noodig om excessen te voor komen. Wie het badleven op de groote bad plaatsen van nabij heeft gezien, vraagt zich met bezorgdheid af, waar dit op moet uitloopen. Ernstige misstanden heeft men op deze badplaat- sen kunnen waarnemen. En het moet inderdaad verwondering wekken, dat de plaatselijke over heid niet eerder heeft ingegrepen. Het gevolg van deze nalatigheid is natuurlijk, dat nu de hooge overheid met voorschriften staat te komen. Ik doe voor niemand onder wanneer het be treft de eerbiediging van de persoonlijke vrij heid, maar de vrijheid, die men zich in het al gemeen bij het badleven aanmatigt, gaat m.i. alle perken te buiten. De grenzen van welvoeg- lij'kheid zijn reeds verre overschreden. In het badleven heerscht sedert geruimen tijd een toestand, zooals die bij het dansen viel waar te nemen. Niet het dansen als zoodanig was oorzaak, dat de regeering gemeend heeft te moeten ingrijpen, maar tegen de excessen. Verontrustend was het, wat men meermalen in dansgelegenheden kon constateeren. En tegen deze excessen moet men, ook bij t badleven in onzen tijd waken. Het moet daarom worden toegejuicht, dat men hier de ontkleedgelegenheden van de dames en heeren zoover van elkaar heeft gezet. Ik geef U dan ook gaarne de verzekering te willen mede werken om hier tegen excessen te waken. De plaatselijke overheid kan dit niet alleen en om dit te bereiken, roep ik in de eerste plaats de volle medewerking van uwe vereeniging in. Een zwemgelegenheid in onze gemeente is op zijn plaats. Wij Nederlanders leven nu eenmaal in een waterland en onze gemeente valt hier niet buiten. Het doet echter vreemd aan nu nog te hooren, dat er personen zijn, die niet kunnen zwemmen. Ingezeterien, wat ik u raden mag „Beoefen de zwemsport". De zwemsport heeft in ons land reeds een groote hoogte bereikt. Het buitenland ziet op ons, omdat wij Nederlanders ernstige mededingers zijn. Ik hoop, dat hier de zwemsport zoo mag worden beoefend, dat ook de inwoners onzer gemeente straks ernstige mededingers worden. Nadat de Burgemeester het lint had doorge knipt, stroomden zwemmers en bezoekers het terrein op. „Zwemlust mag met groote voldoening op ee" ^er {^slaagden avond en tevens een zeer ordelijken avond terugzien. De organisatie was in één woord „af". NIEUWE TONGE. Bij den agent der Ar beidsbemiddeling stonden de vorige week 13 werkloozen ingeschreven. Tegen A. M. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. De vorige week werden van hier 1400 H.L. aardappelen vervoerd. De bakkersknecht van den heer v. V. had het ongeluk van zijn motor af te vallen, waarbij hij zich zoodanig bezeerde, dat hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. DIRKSLAND. Op Woensdag 7 Juni a.s., des v.m. 11,30 uur, zal door den gemeente geneesheer alhier gelegenheid worden gegeven tot kostelooze in- en herinenting. Ter gemeente-secretarie zijn thans koste loos verkrijgbaar gesteld formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een visch- en hengelakte, voor het jaar, aanvangende 1 Juli a s. en eindigende 30 Juni 1934. Belanghebben den gelieven hun aanvragen zooveel mogelijk vóór 20 Juni e.k. in te dienen. De aanvraag van een minderjarige wordt mede onderteekend door zijn vader of voogd, die daarbij tevens zijn beroep vermeldt. De prijs der akten is: groote vischakten A 7,50; groote vischakten B 2,50; kleine vischakten 1 en hengelakten 0,50. Door Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier werd besloten om de wo ning bij den ingang van het Kerkplein, thans bewoond door den heer Iz. Kasteleyn, af te laten breken en de vrijkomende grond aldaar onbebouwd te laten. Woensdag 31 Mei a.s., des v.m. 9,45 uur zal in de openbare bewaarschool in het Achter dorp alhier de inspectie worden gehouden over de dienstplichtigen der lichting 1921 en 1924 vanuit deze gemeenteen vanuit Melissant en Herkingen. WEER EEN ARRESTATIE TE DIRKSLAND. De aanbrenger van de zaak-Los. Zaterdagavond 10 uur is C. de H., landbouwer alhier, gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld als verdacht van overtreding van het Wetboek van Strafrecht, artikelen 47, 326, 225 en 341, resp. ten le. iemand aansporen of uit lokken tot het plegen van een strafbaar feit; 2e. bedrog; 3e. valsch'heid in geschrifte, en 4e. goederen in staat van faillissement verklaard, onttrekken. Maandagmorgen is hij op transport gesteld naar Rotterdam. Zooals bekend, heeft de H. de zaak-Los aan hangig gemaakt. Thans is iemand hem bij de justitie aan gaan brengen, ook wegens een owr- treding. De zaak-Los staat buiten deze arres tatie, dit zij gemeld, omdat men misschien lot de conclusie kon komen, zooals men in het be gin van de Dirkslandsche affaire dacht, dat de H. de kas van Los vernield heeft. De ten laste gelegde feiten houden echter verband met het feit, dat de H. vorig jaar in staat van faillissement is verklaard. MELISSANT. Vorige week had C. A. het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden in de haven te vallen nabij het Sas. Met eenige inspanning gelukte het hem weer op het droge te komen, zoodat het ongeluk met den schrik en een nat pak afliep. Eenige scholieren, welke Hemelvaartsdag aan den buitendijk waren gaan kampeeren, har den het ongeluk om bij het voetballen in een kreek te loopen, Een tweetal ging kopje onder. Ze werden door hun makkers weer op droge geholpen. Door de landbouwvereen, „Ons Belang" is vergunning gevraagd voor het oprichten van een schoonderij voor het schoonen van zaden en granen, waarin te plaatsen een electro-motor van 6 PK. in een gebouw in den Nieuwen Kraaijer (bij het tramstation). HERKINGEN. A.s. Donderdagavond van 7 uur tot 8.30 (o. t.) zal de afd. Herkingen van den B. V. L. haar maandelijksche schietoefening houden op het plein bij de Bijz. Lagere school. Toegang alleen voor deelnemers. De prijs der aardappelen (roode star) gaat weer in een dalende lijn. Op 't oogenblik kan men niet eens meer 1 per H.L. besteden. Jammer voor diegenen, die hun voorraad nog niet geruimd hebben. Benoemd zijn tot leden der plaatselijke commissie van den B. V. L. alhier de heeren C. J. Geluk en A. J. den Boer. Bij den correspondent der Arbeidsbemidde ling staan op heden geen werkloozen ingeschre ven. J.l. Zaterdag verloor de heer J. O., voor man in dienst bij den landbouwer G., een por- te monnaie met plm. 60, wat bestemd was voor uitbetaling van het werkvolk. Later mocht men het genoegen smaken dezelve weer te vin den, wat voor den betrokkene een meevaller is. OUDDORP. In deze gemeente wordt voor de sneeuwklokjes 90 cent per kilo geboden. De vorige week hebben de garnalenvis- schers met de zeilscheepjes van 5060 K.G. garnalen gevangen; de motorschuiten hebben ge middeld 110 kilo per dag gevangen; alle afge leverd aan de pellerijen. Jammer, dat er maar 3 dagen garnalen is gevischt, zoodat de ver diensten gering zijn. De zeevisschers hebben nog al matig gevangen, maar door de lage prijzen is het weekgeld nog niet groot. In de weer- visscherijen werd een zalm gevangen en een kleine hoeveelheid haring. De prijs der eieren gaat weer dalen, wat wel jammer is. Door J. M. zijn de eerste Horrekooien ge vangen, wat wel vroeg mag heeten. De laatste 2 weken zijn reeds al pension gasten gearriveerd. SOMMELSDIJK. A.s. Zondagavond zal in de Ncd. Herv. Kerk alhier doopsbediening olaats hebben, Doopoudeis kunnen aangifte daarvoor doen a s. Vrijdagavond van 8 30-9 uur (n tin de consistoriekamer. MIDDELHARNIS. In de Chr. Geref. Kerk zullen 14 personen belijdenis afleggen. De bevestiging zal plaats hebben 11 juni a.s. in de voormiddagdienst door Ds. VP. F Laman. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagmorgen hoopt in de Ned Herv. kerk alhier op te treden de heer Overweel, godsdienstonder' wijzer te Herkingen, terwijl des avonds Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet boopt voor te gaan. De maandelijksche collecte ten bate der kerk, welke jl. Zondag gehouden is, heeft opgebracht de som van f 37,38. DIRKSLAND. Zondagavond zal in de Ned. Herv Kerk alhier doopsbediening wor. den gehouden. MELISSANT. Vorige week is in de Ned. Herv Kerk, ten bate der diaconie een bank. biljet van f 10,— gecollecteerd. NED. HERV. KERK, Bedankt voor Benschop, Ds. L. Vroeginde. welj te Wilnis. Dr. Colijn en de Standaard. „Afscheid". In de Standaard van Zaterdag nam. Dr. Colijn afscheid van het hoofdredacteursschap In zijn laatste hoofdartikel «Afscheid* zegt bij o.a. Van de gelegenheid, dat ik dit afscheids< woord plaatsen kan, maak ik nu ook gebruik om iets anders te zeggen. Het aantal gelukwenschen, de laatste weken uit buiten, en binnenland ontvangen, is zoo overstelpend groot, dat het tot de volstrekte onmogelijkheden behoort, daarvoor aan ieder persoonlijk mijn dank te doen toekomen. Tot zelfs uit Japan en Amerika ontving ik be« wijzen van hartelijke belangstelling. Ook daarvoor ben ik erkentelijk. In hooge mate zelfs. Ik zal in het midden laten, of ik al de goede woorden verdien, die tot mij gericht werden. Hoogstwaarschijnlijk niet. Maar de goede bedoelingen, die er achter liggen, waardeer ik zeer. En ik breng daar, voor, door middel van ons blad, oprechten dank. SOMMELSDIJK' Geboren; Jacob, zoon van MaartenJohan< nes Klijn en Neeltje Cornelia de Mooij. GehuwdJohannis Toet 25 jaar te 's Gra, venbage en Baaltje Doornhein 22 jaar alhier. OOLTGENSPLAAT. GeborenAdriaan, zoon van Krijn Braber en Jannetje Cornelia Albregts. DIRKSLAND. Ondertrouwd Pieter Christoffel Kalle jm. 24 en Gijsbertje Mans jd. 21 jaar. OverledenPieter Kaslander 78 j. wedn. van Grietje Ridder; Jannetje Verhagen 70 j. echtg. van Gillis van den Berge. HERKINGEN. GeborenZeger, z. v. Maarten Kievit en Geertrui Pieternella Klink. Ondertrouwd Pieter Christoffel Kalle jm. 24 i alhier en Gijsbertje Mans jd. 21 j. te Dirksland. EVEN UIT DE ZORGEN UIT AFRIKA. 'n Klein seuntje vra sy pappie om hom nog een stukie koek te gee. Pappie: „Nee, toe ek klein was moes ek met één stukkie tevrede wees." Seuntje: „O, maar dan is Pappie seker baie blij, dat Pappie nou bij ons woon." Onderwijzeres: „Wat is de toekomende tijd van bemin Klein Babs: „Gaan trou, juffrou." Kleine Karei heeft van zijn vader een pak rammel gehad wegens ongehoorzaamheid „Als ik later kinderen krijg", zei hij ver ontwaardigd, „dan hoop ik maar, dat ze geen vader hebben Zaterdag 27 Mei, des v.m. te 10,30 uur, werd in verband met het 25-jarig ambtsjubileum van den gemeente-secretaris te Oude Tonge een korte Raadsvergadering belegd. Bij deze gelegenheid werd de jubilaris met zijn gezin door het oudste Raadslid, den heer G. C. van Schouwen, en den gemeente-ontvan ger, den heer D. Verweij, van zijn woning ge haald, en werd aan Mevrouw Wittekoek aan den ingang van het gemeentehuis door het klein dochtertje >/an den Burgemeester een bouquet bloemen overhandigd. Hierna opende de Voorzitter, burgemeester Vooys, de vergadering en doet een voorstel om de notulen der vorige vergadering aan te houden tot een volgende keer, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Vervolgens leest de Voorzitter een schrijven van den heer Gebraad voor, die mede namens den heer Beijer mededeelt, dat zij tot hun groote spijt niet bij de vergadering tegenwoordig kun nen zijn. Dan wordt overgegaan om de zeer korte agenda af te werken, n.l. jubileum Secretaris. In verband hiermede richt de Voorzitter de navolgende woorden tot den Secretaris Rede van den Burgemeester. Geachte Jubilaris 1 Het is reeds enkele maanden geleden, dat mijn aandacht er op gevestigd werd, dat het op 27 Mei 25 jaar zou zijn geleden, dat gij tot Secre taris dezer gemeente werd benoemd. Wanneer gij dus gemeend hebt, dat behalve gij, hiervan niemand op de hoogte was, dan hebt gij U vergist. Wij zijn op dit oogenblik bijeengekomen, niet om een lange agenda af te werken, maar om slechts één punt van de agenda te behandelen: jubileum van den Secretaris. Ik weet het, gij hebt dit niet gewild; het was LIw wensch, dat deze dag onopgemerkt zou voorbijgaan, doch de Raad en wij hebben er anders over gedacht. Gij zijt voor den aandrang bezweken, omdat wij U de verzekering hebben gegeven, dat het in ons voornemen lag, u op bescheiden, een voudige wijze >te huldigen. Toén ik in de laatst gehouden Raadsvergade ring den leden mededeelde, dat 6e Secretaris op 27 Mei als zoodanig jubileerde en hen voor stelde dit feit op eenvoudige wijze te herden ken, vond dit bij den Raad algehecle instemming. Uit deze eenparigheid heb ik mijn conclusie getrokken, n.l. deze, dat de Raad in zijn geheel waardeering koestert voor den arbeid van den Secretaris, bij welke waardeering ik mij geheel aansluit. Zooals LI weet is de taak van een gemeente secretaris bij de Gemeentewet geregeld. En hoewel uw taak bij wet is geregeld, neemt toch de gemeente-secretaris in de vergaderingen van den Raad een eigen plaats in. Niettegenstaande altijd in den Raad aanwezig, neemt hij niet aan de discussie deel. Uw stem wordt alleen in de vergadering gehoord, wan neer gij de notulen voorleest en wanneer gij bij de mondelinge stemmingen de namen van de leden afleest, tenminste als de Voorzitter dit niet doet. Het ambt van Secretaris is een, belangrijk ambt. Zij zegt ons niet alleen, dat die ambte naar de noodige bekwaamheid 'behoort te be zitten ont het gesprokene behoorlijk te notu- leeren wat er in een vergadering behandeld wordt en dit dus aan de vergetelheid te kunnen ontrukken, maar ook, dat hij het behandelde geheim behoort te houden. Jubilaris Gij geniet op dezen dag het groote voorrecht, dat gij 25 jaar het ambt van Secre taris dezer gemeente hebt mogen waarnemen. Djt feit moge U wel tot dankbaarheid stem men. Ik hoop, dat Uwe dankbaarheid in de allereerste plaats moge opstijgen tot het Opper wezen, die U hiertoe in staat stelde, want zon der Diens wil kunnen wij ons noch roeren noch bewegen. Met de gaven en- krachten, LI door God geschonken hebt gij steeds op de bres ge staan voor de belangen van onze gemeente. Naar Uw beste kunnen en kennen hebt gij daar door de gemeenschap gediend. En natuurlijk hebt gij wel eens misgetast. Dit is echter een menschelijke eigenschap, want wij allen maken ons bijna dagelijks aan hetzelfde euvel schuldig. Voorzeker mag deze dag als een mijlpaal in Uw leven worden aangemerkt. En wanneer wij bij een mijlpaal genaderd zijn, pleegt men in den regel achterwaarts te zien. Van deze gewoonte wil ik nu ditmaal eens afzien; ook al, omdat het thans geen tijd is om achterwaarts te blikken, want wij leven in een snel tempo. Wij moeten voorwaarts zien; zoo ver als het menschelijk vermogen reikt in de toekomst trachten te blikken. Dit wordt thans verlangd van ambtenaren, die een leidende po sitie in het gemeentelijk leven bekleeden en Uw ambt kan hiervan niet uitgeschakeld worden. Het ambt van Secretaris een beteekenisvolle betrekking. Hieraan mag op dit oogënblik wel eens worden herinnerd. Er worden in verband met de vele wetten, Koninklijke Besluiten, voorschriften van allerlei aard en verordeningen, aan het ambt van Secre taris hooge eischen gesteld. Het is nu ruim een jaar, dat wij op aangename wijze met elkander werkzaam zijn en al Jiepen onze meeningen betreffende enkele aangelegen heden wel eens uiteen, toch heeft dit nimmer aanleiding gegeven, dat die goede verstandhou ding tusschen ons werd verstoord. Met genoegen kan ik constateeren, dat ar- beidslust en ijver voor U niet slechts begrippen zijn, maar dat dit bij U realiteit is. Van nabij heb ik dit dagelijks kunnen gadeslaan. Het is onze wensch, dat gij Uw ambt nog langen tijd moogt bekJeeden. Onder aanbieding van onze oprechte geluk wenschen is het mij een voldoening, dat ik op Uw ambtsjubileum niet slechts enkele woorden van sympathie en waardeering kon laten hooren, maar, en hier ben ik genaderd op het punt om mevrouw, Uw echtgenoote, er in te betrek ken, omdat zij met U heeft meegeleefd en LI meermalen bij Uw drukken arbeid gesteund heeft, tevens een blijvende herinnering aan te bieden. Namens eenige ingezetenen, den Raad en een deel van het corps van ambtenaren bied ik LI hierbij aan: een divan, een stoel, een klok en deze bloemenmand. Ik hoop, dat gij hiervoor een plaats in Uw woning wilt ruimen en dat deze bloemen het symbool mogen zijn voor Uw verdere leven. Daarop nam de oudste Wethouder, den heer L. van den Bogaard, het woord en sprak het volgende Rede Wcth. L, van den Boogaard. Geachte Jubilaris Mede namen collega Fase sluit ik mij gaarne aan bij het gesprokene door den Voorzitter. Wij feliciteeren U hartelijk met het feit van Uw zilveren ambtsjubileum. Steeds is het ons als Wethouders een genoegen geweest met U te kunnen en mogen samenwerken, vooral is dit tot uiting gekomen in de Burgemeestersvacature van verleden jaar. Toen hebt gij Uwe bereidwil ligheid en medewerking aan mij als loco-Burge meester gaarne willen schenken, wij zijn U daar voor zeer erkentelijk. Toen vooral hebben wij kunnen constateeren de vele en veelzijdige werkzaamheden, die er dikwijls van U als Secretaris worden gevergd, maar ook, dat U die steeds met genoegen ver richt. Wij spreken den wensch uit, dat God de Heere U met Uw vrouw en dochter nog lang spare in gelukkige omstandigheden en dat het LI van Boven worde geschonken, dat gij nog vele jaren met lust en ijver moge werkzaam zijn in het belang der gemeente. Vervolgens sprak als oudste Raadslid de heer G. C. van Schouwen het volgende Rede Raadslid G. C. van Schouwen. Geachte Jubilaris De Voorzitter heeft zoo juist op eminente wijze vertolkt hetgeen in ons leeft. Ook ik feliciteer U met Uw zilveren jubileum. Met uitzondering van eenige jaren, die gij elders zijt werkzaam geweest, waart gij veel langer dan 25 jaren op de Secretarie alhier werkzaam. Uw opleiding hebt gij ook alhier genoten onder Burgemeesterschap van wijlen mijn vader. Eén ding schuif ik echter momenteel naar voren en hierop heeft de Voorzitter op zoo treffende wijze de aandacht gevestigd, het is thans een tijd van vooruitzien, doch leer uit het vervlo- gene. Het is onder de huidige tijdsomstandig heden niet minder precair dan in de droeve oor logsjaren 1914-1918. Ik hoop echter, dat gij in de naaste toekomst de krachten moogt be vitten de belangen onzer gemeente te dienen. De heer L. C. de Wit richtte als oud-weth. de navolgende woorden tot den Secretaris: Rede oud-weth. C. L. de Wit. Mijnheer Nu wij herdenken, dat U voor 25 jaren tot Gemeente-secrfctaris benoemd zijt, past ons een woord van recht hartelijken gelukwensch. Van zeer nabij heb ik jaren met LI samengewerkt en Uw werkzaamheid leeren waardeeren. Uw taak als Secretaris heeft U ruim opgevat, meermalen kwam U met initiatief-voorstellen bij B. en W., die getuigden van een goed door zicht, ook bij eventueele becijferingen én be rekeningen bleek dit. Wanneer U als ambtenaar van den Burgerlijken Stand een paartje trouwde gebruikte U bij voorkeur in Uw toespraak onder meer het bekende gezegde: „het is niet altijd bloemengeur en maneschijn". Dit gezegde tee kent wel de ambtsperiode van U zelf, eerst mobilisatie, distributie, nu de crisis en werk loosheid, met als vast de jaarlijks terugkeerende begrootingen en rekeningen. Daar het U in het verleden aan deze bloemengeur en maneschijn ontbroken heeft, wënschen wij U dit voor de toekomst onafgebroken toe. Mogen wij nog een maal Uw gouden feest vieren in een beter tijd vak, dat wenschen wij U weliswaar met een tikje eigenbelang toe,

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3