Cosiin's orooie carrière 5 y MERCURIUS y HAVERMOUT „Batco" aanbod! I CENT PEP I UU PONDSPAK I NEDERlANDSCX FABRIKAAT Gemengd IVieuwf. Wederom een verrassend CLYSMA No. 30 MAVRiDES ROYAL CLIX BRISTOL NORTH STATE GOLD DOLLAR PIRATE F LAG (io stuks) LANDBOUWONDERWIJS Burgerlijke Stanr* Rechtzaken. Binnenland. S c h i 11 h u i s te Rotterdam en D. Kooiman te P urm erend in de vacature-Van Schaik G. W. J. van Koeverden te Buren in de vacature-Verschuur M. P. van der Weyden; in de vacature-Deckers Th. F. M. S c h a e p- man, onlangs afgetreden lid der Tweede Kamer, te 's-Gravenhage. We laten over enkele van deze nieuwe Kamer leden hier bijzonderheden volgen Dr. A. A. L. Rutgers. Dr. Abraham Arnold Lodewijk Rutgers is een zoon van wijlen prof. dr. F. L. Rutgers, den bekenden hoogleeraar in de theologie aan de Vrije Universiteit, en is 24 Juli 1884 te Amster dam geboren. Hij studeerde aan de Vrije zoo wel als aan de Gem. Universiteit te Amsterdam en promoveerde te Utrecht, waar hij assistent in de zoölogie bij prof. Hubrecht en in de bo tanie bij prof. Kent was, in 1910 tot doctor in de botanie op hetp roefschrift: Over den in vloed der temperatuur op den praesentatietijd bij geotropie. Direct na zijn promotie vertrok hij naar Ned- Indië, na 14 Nov. 1910 in het huwelijk te zijn getreden met een dochter van den oud-gouver- neur-generaal Staatsraad A. W. F. Idenburg. In Indië was hij werkzaam in het laboratorium van het departement van landbouw. In 1917 volgde zijn benoeming tot directeur van het proefstation van de Alg. Ver. van Rubberplan ters ter Oostkust van Sumatra. In 1923 vertrok dr. Rutgers van Medan naar Buitenzorg, waar hij den heer Sibenga Mulder opvolgde als direc teur van den Landbouw. Dr. Rutgers was een gezaghebbend lid van den Volksraad. In 1923 werd hij benoemd tot gouverneur van Suriname. Toen mr. Limburg in 1926 opdracht kreeg een kabinet samen te stellen, zocht hij dr. Rut gers aan voor de portefeuille van koloniën. Mr. T. A. van Dijken. Mr. Tiemen A. van Dijken is 2 Juli 1-897 te Aalten, waar zijn vader, wijlen ds. A. van Dij ken, later bekend als predikant te Amsterdam- Zuid in het proces-Geelkerken, predikant was, geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en werd, nadat hij in de rechten gepromoveerd was, 1 October 1922 benoemd tot adjunct-com mies aan het departement van arbeid, handel en nijverheid, waar hij bij de afdeeling Volksge zondheid werd werkzaam gesteld. 1 October 1923 werd hij tot commies benoemd en 1 Januari 1925 tot hoofdcommies. 20 Juli 1926 ging mr. van Dijken op als refe rendaris naar den Raad van State, waar hij werkzaam is bij de afd. voor geschillen van bestuur, financiën, oeconcxmisohe zaken en koloniën. Mr. van Dijken volgde in de staatscommissie- Rutgers tot herziening van de L.O.-wet mr. Terpstra bij diens optreden als minister op en is secretaris van de staatscommissie-Sikkel tot samenvoeging van de medische rijksdiensten ge weest. Daarnaast bewoog hij zich ook op ander gebied. Mr. van Dijken is vice-voorzitter van de a.-r. kiesvereeniging Nederland en Oranje III- stad te 's-Gravenhage, bestuurslid van de Chr. kweekschhool in zijn woonplaats, secretaris en vice-voorzitter van de Ger. Ziekenverpleging, lid van het hoofdbestuur van de Prot. Chr. Re- classeeringsvereeniging en van het bestuur van de Calvinistische Juristenvereeniging. DE „ORANJETREIN". Wij maakten reeds terloops melding van den Eersten Nederlandsohen Tentoonstellingstrein. Thans kan reeds worden medegedeeld, dat deze rijdende tentoonstelling als zoodanig door de inschrijvingen van tal van vooraanstaande be drijven en middel-industriën, alsmede speciale exposities van de K.L.M., het Kon. Instituut, de Spoorwegen e.a. een volkomen succes belooft te worden. In verband met de voorbereiding, noodzakelijk voor enkele zeer bijzondere inzendingen, is de vertrekdatum thans officieel vastgesteld op 12 Juni. De eerste trein zal in Oranjekleur geschilderd worden door een der meest bekende Nederland- sche Verffabrieken en gedoopt worden den „Oranjetrein". Binnenkort zullen meer uitvoerige bijzonder heden kunnen worden bekend gemaakt. Thans melden wij, dat er ook een stand aan wezig zal zijn van onderstaande adverteerder MINDERJARIG MEISJE BIJTIJDS GERED. UIT HANDEN VAN VROUWEN HANDELAARS. Franfaise op weg naar Den Haag. Arrestatie van drie individuen op perron van Hollandsche Spoor. Woensdagavond heeft de Haagsche politie op het station Hollandsche Spoor een Italiaan aangehouden, die met een minderjarig Fransch meisje met den Parijschen trein uit de Fransche hoofdstad hier was aangekomen. Zij werden op ihet perron opgewacht door een Italiaan en een Nederlander, die eveneens beiden in arrest zijn gesteld, verdacht van blanke slavinnenhandel. Het minderjarige meisje is onder hoed'e van de politie gesteld. Nader vernemen wij, dat het in het voornemen der Italianen lag de minderjarige Frangaise in Den Haag in het huwelijk te doen treden met den gearresteerden Nederlander, die hiervoor een flinke belooning zou ontvangen. De bedoe ling van het huwelijk was, het Fransche meisje de Nederlandsche nationaliteit te laten verwer ven en haar voor niet te noemen redenen voor taan in Nederland verblijf te kunnen laten hou den. Vrouwen van verdacht allooi van vreemde nationaliteit worden steeds zonder pardon de grens overgeleid. Het is niet de eerste maal, dat men hier op deze wijze getracht heeft door de mazen der Leider der A. R. fractie. KRACHTIGE FIGUUR IN MOEILIJKE TIJDEN. Overzicht van zijn merkwaardige loopbaan. THANS NIEUW HOOGTEPUNT BEREIKT. Hendrikus Col ij n, de formateur van ons nieuwe ministerie, is een man, die uit den kring van het enge partijleven zich heeft op gewerkt tot een figuur van internationale be- teekenis. Hij leeft in de groote economische problemen van dezen tijd. Hoogbegaafde persoonlijkheid als hij is, wezen zijn capaciteiten hem zelf den weg naar die hoogten, waar men verder horizon heeft dan partijbelangen alleen. Zoo kwam hij in de meest verschillende posi ties zijns levens vanzelf op een eerste plaats. Immers hij is staatsman, die voor alles reke ning houdt met werkelijkheid en mogelijkheden. Leider der Anti-revolutionaire partij, uit gods dienstige overtuiging, maar geen drijver. Altijd en onder alle omstandigheden een krachtige persoonlijkheid. Dr. Colijn werd op 22 Juni 1869 te Haarlem mermeer uit eenvoudige boerenouders geboren. Hoewel aanvankelijk opgeleid voor 't onder wijs, werd hij geplaatst bij 't instructiebataljon en den hoofdcursus te Kampen. In 1892 ging hij als 2de luitenant naar Indië, nadat medici nog een jaar te voren betwijfeld hadden, of hij er physiek wel geschikt voor was. Van 1894-95 nam hij deel aan de Lombok-expeditie en kreeg na de bestorming van Tjakra Negara (Nov. 1894) de M.O.W. 4de klasse, omdat van de noordelijke troepen zijn afdeeling het eerst was binnengedrongen in de poeri van den vorst. In Januari '95 keerde hij wegens ernstige ziekte naar Java terug, doch was in Mei reeds weer in Atjeh, waar hij deel nam aan verschillende ge vechten, die 't gevolg waren van ons actief optreden na 't verraad van Toekoe Oemar (Maart '96). In 1897 was hij civiel gezaghebber over 't grootste deel van de Sagi (een soort grietenij) der XXV Moekims en van dien tijd af nog gedurende 10 jaar civiel gezaghebber als militair. In 1909 tijdens een reis door Centraal Borneo en Timor en Onderhoorigen werd hij voor het district Sneek tot lid der Tweede Kamer ge kozen. In de 2 jaren, die hij als zoodanig zitting had, was hij onbetwistbaar het meest gezag hebbende lid der a-r. Kamerfractie. Van 1911-13 was hij minister van Oorlog in het ministerie- Heemskerk als hoedanig hij de Militiewet, de Landstormwet en de Landweerwet tot stand bracht. Na zijn aftreden bezocht hij China en Japan. Op 1 Maart 1914 werd hij benoemd tot direc teur der Bataafsche Petroleum Mij. en op 15 September volgde zijn verkiezing tot lid der Eerste Kamer. Nadat hij in 1920 het lidmaat schap van de Eerste Kamer had neergelegd, trof hij ook voorbereidselen tot verbreking van den band met de Bataafsche ten einde zich ge heel te kunnen wijden aan de politiek en in de a.-r. gelederen de plaats in te nemen, die door dr. Kuyper's dood (f 1920) was opengevallen. Origineel mal Tafelzilver, basis 90 Gr., in hel nleowste, uiterst aparte en elegante model, wordt U thans grati9 aangeboden voor de hieronder genoteerde, verbazingwek kend lage Batco Coupon aantallen. Elk stuk wordt geleverd met schriftelijk garantie bewijs voor minstens 25 jaar van de wereldbekende fabrikanten. En wat denkt U van de prachtige, mahoniehouten vitrine, die U bij afname inééns van het complete garnituur van 28 stuks, geheel gratis erbij ontvangt? Deze gratis vitrine is voorzien van een zware gefacetteerde spiegelglasplaat, kan ook voor een grooter garnituur gebruikt worden en kan tot een willekeurig aantal worden opgestapeld, indien U Uw garnituur nog meer wenscht uit te breiden. Tafellepel Tafelvork Dessertlepel Dessertvork Soeplepel Sauslepel Groentelepel Aardappellepel Tafelmes woest- Dessertmes j vrij Theelepel Suikerschepje Theeschepje Taarfvorkje Gebakschepje Servefband per stuk 115 punten 115 105 105 400 210 210 210 155 145 45 90 90 60 130 175 6 stuks 610 punten 610 575 575 Bafco-de Wereld-Coupons worden bij de vol gende kwaliteiissigareftenmerken verpakt: Zoo nam hij dan ook in 1922 weer zitting in de Tweede Kamer als leider der a.-r. fractie. Op 9 November 1922 hield de heer Colijn daar een opzienbarende rede over de nationale ver dediging, waarin hij verklaarde, dat men heeft af te zien van de verwachting, dat wij ons voor een verdediging van langen duur kunnen wape nen, welke rede den indruk wekte, dat de anti revolutionairen partij kozen tegen de hand having onzer weermacht. Toen hij merkte wel ke sensatie daardoor was veroorzaakt, bracht hij 8 dagen later een correctie aan door mee te deelen, dat hij alleen bedoeld had, dat het Ned. vestingsstelsel zou worden opgeheven, maar geenszins van de verdediging zou worden afgezien. Nadat in 1923 de minister van Financiën in 'het tweede ministerie-Ruys de Beerenbrouck we gens verschil van meening met zijn ambtge- nooten over de Vlootwet, was afgetreden, nam Colijn diens plaats in. In de twee jaren van zijn bewind (1923-25) gelukte het hem het sterk verbroken evenwicht in onze begrootingen ge heel te herstellen. Bij velen verwekten de krasse maatregelen, die hij daartoe aanwendde, groote verbittering. Eerste premierschap. Toen de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1925 andermaal aan de coa litie een meerderheid in dat college verschaften, trad een kabinet-Colijn op, waarin de kabinets formateur de portefeuille van Financiën voor zijn rekening nam. Door de aanneming van het amendement-Kersten tot schrapping van den gezantschapspost bij den Paus werd dit min;s- terie eenige maanden na zijn optreden reeds omver geworpen. In September 1926 nam de oud-minister weer zitting in de Eerste Kamer en aanvaardde de hoofdredactie van „De Stan daard". Veel stof deed in 1921 de heer Van Kol op waaien, toen hij in de Eerste Kamer bij de be handeling van het Djambi-ontwerp en later in zijn brochure „Het Ned.-Indische Landsyndicaat" den heer Colijn beschuldigde misbruik gemaakt te hebben van ambtelijken en politieken invloed in de dagen van zijn adviseurschap, welke be schuldiging deze in een „Open Brief" en de senator Idenburg in een lange rede afwees. Weinig minder rumoer maakte de verschijning van Colijn's werk „Koloniale Vraagstukken, heden en morgen" (1928). De Indische pers noemde het een „strijdkreet in de politieke arena" en de Nederlandsche van allerlei kleur nam het onder handen. Het meest grondig werd het stellig becritiseerd door prof. Snoeck Hur- gronje in een reeks artikelen in „De Telegraaf". Als voorzitter van de Volkenbondsconferentie te Genève leidde hij op meesterlijke wijze de besprekingen inzake opheffing van de in- en uitvoerverboden, de in- en uitvoerbeperking, en een douanebestand. Minister van Staat. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M, de Koningin in 1929 werd de heer Colijn benoemd tot minister van Staat. Een andere onderscheiding viel hem ten deel op 2 Juli 1930 toen de senaat van de Vrije LIniversiteit te Amsterdam hem bij 'het gouden jubileum dezer hoogeschool benoemde tot doctor honoris causa. Zeer groote aandacht heeft de rede van dr. Colijn getroken, welke hij hield in Januari 1931 op de Geneefsche conferentie. Hij wees er op, dat de wereldconferentie van 1927 verre van voldaan was over den toestand zooals die toen was. „Na vier jaren harden arbeid moeten wij constateeren, zeide de heer Colijn, dat de situa tie in stede van beter, nog erger is dan die van 1927. De betreurenswaardige consequentie is, dat in vele landen de bevolking alle vertrouwen in het economisch werk van den Volkenbond heeft verloren", Kraditig drong hij aan op sa menwerking en wederzijdsch begrijpen. Zijn gee- selende rede, waarvoor Briand hem lof toe zwaaide, liet niet na diepen indruk te maken. Het échec der handelsconventie in Maart 1931 was een groote teleurstelling voor dr. Colijn. In December '31 werd hij benoemd tot één der vier toegevoegde leden der commissie voor het onderzoek naar de Duitsche betalingscapaci teit. Onder de vele door hem bekleede neven ambten noemen we alleen: het directeurschap der Vrije Universiteit en het voorzitterschap van dén Zuiderzeeraad. VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER VEREENIGING OVER HET JAAR 1932. In (het nu afgesloten jaar leed de vereeniging een verlies door het heengaan van den voor zitter, den heer P. van Schouwen, welke door lichamelijke omstandigheden, ongeacht zijn hoo- gen leeftijd, zijn plaats meende te moeten rui men voor jongen kracht. Wanneer wij in onze herinnering terugroepen de moeilijkheden, welke hij het hoofd had te bieden bij de oprichting der vereeniging, zijn zorg bij den bouw der school en zijn voortdurende toewijding aan het belang der vereeniging, dan mogen wij^ zijn heen gaan hoewel billijken zeer zeker betreuren. Wij wenscben, dat hij nog vele jarën mag terugzien op zijn welbesteed leven, waarvan dit deel zeker niet tot het minste behoort. Hoewel de wereldcrisis ook ons treft, zijn er geen bijzondere reden tot pessimisme. Immers! het aantal leden bleef met 216 op ongeveer ge lijke hoogte als vorige jaren, evenals dat der donateurs. Enkele polders, 2 gemeentebesturen, 5 landbouwvereenigingen en 6 boerenleenbanken bleven helaas nog doof voor onze herhaalde verzoeken om ons te steunen met e'en donatie, terwijl deze thans het belang moesten begrijpen, nu sommige leden door de moeilijke tijdsom standigheden hunne lidmaatschapsplichten noode kunnen nakomen. 'Het aantal leerlingen blijft voor een streek als de onze met een 40-tal zeker beneden de maat. Wij hebben goeden moed, dat het nieuwe cursusjaar daarin een gunstige verandering bren gen zal. Naast 'bet gewone onderwijs werd nog een cursus gegevten in landmeten. Het hoofd der school is langzamerhand een vraagbaak geworden voor schier den geheelen Flakkeeschen landbouw. Van 1 Mei 1932 tot en met 29 April 1933 werden door hem ver strekt 122 schriftelijke, 182 telefonische en 342 mondelinge of in totaal 646 adviezen, over de meest uiteenloopende onderwerpen, als veevoe derrantsoenen, behandeling van machines, be mesting, variëteiten, plantenziekten, inkuilen van aardappelen enz. Wij wenschten wel, dat deze welwillendheid van ons schoolhoofd zoodanige waardeering vinden mocht, dat een groot deel van deze vraagstellers zich aansloot bij de ver eeniging en daardoor haar voortbestaan hielpen verzekeren. Door de noodzakelijke bezuiniging van Staats wege, is versterking van de middelen uit de localiteit nu méér noodzakelijk dan in vorige jaren, terwijl wij door de praktijk van jaar tot jaar nog meer overtuigd worden van de onmis baarheid van onze school en verzoeken dan ook allerwegen om financieelen en moreelen steun. SOMMELSDIJK. OndertrouwdMattheus Spek 25 jaar en Helena van Zetten 23 jaar, beiden alhier. MIDDELHARNIS. Geboren Johanna Adriaantje, d. v. Bastiaan de Groot en Geertrui Jordaan. Ondertrouwd Johannis Vroegindeweij, oud 24 j. en Theodora Vroegindeweij, oud 25 j., beiden alhier. GehuwdHuibrecht Knape, oud 27 j., te Rotterdam en Lena Pieternella Smit, oud 23 j.. alhier Overleden Sijbilla Sara Polak, d. v. Levie Polak en Margaretba Gazan, oud 1 j. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Uitspraken De rechtbank heeft veroordeeld A. de W„ 34 jaar, koopman te Achthuizen, gedetineerd, wegens brandstichting in zijn win kel, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. NIEUWE KAMERLEDEN. Verscheidene van de leden van het nieuwe kabinet waren onlangs gekozen of herkozen, als lid van de Tweede Kamer. Indien zij thans voor het Kamerlidmaatschap bedanken, komen als hun opvolgers op de lijst der candidaten voor een Tweede Kamerzetel voor In de vacatures-Colijn en -De Wilde: dr. A. A. L. Rutgers te Paramaribo en T. A. v a n D ij k e n in de vacatures-Marchant en "OudJ, De mahoniehouten vitrine gratis. 'BEZICHTIGT DE PRACHTIGE COLLECTIE IN DE BATCO TOONZALEN gevestigd te Rotterdam, Schiekade 12-14 Amsterdam, Nieuwe Hoogstraat 4, den Bosch, Mafkt 42 Groningen, Guldenstraat 6 Eindhoven, Demer 40 Den Haag, Wagenstraat 58

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4