IGLEY Kerk en School. V erMoopiragctti. Binnenland. WRIGIEYS KAUWGOM IN DE MOND IS LEKKER EN GEZOND! rcK r«Aje Plaatselijk Nieuws. SOMMELSDIJK. Een zoontje van den heer J. M. had het ongeluk bij het voetballen te val len en zijn hand zoodanig te bezeeren, dat hij onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. Deze constateerde polsbreuk. Jong opnieuw. Vorige week kon men het ongewone schouwspel aanschouwen, dat de 66-jarige J. H. met eenige buurvrouwen aan het touwtje springen was. Dat het haar niet zoo gemakkelijk afging dan ruim 50 jaren geleden, valt te verstaan. Of het door oefening verbete ren zal Vorige week stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente ingeschreven als werkloos en werkzoekend: 17 landarbeiders, 1 timmerman, 7 transportarbeiders, 1 machinist groote vaart. L.l. Zaterdag stonden hiervan als werkloos ingeschreven 9 personen. MIDDELHAJRNIS. De stoomboot „Schelde", die voor de stoomboot ,,Middelharnis" tijdelijk den dienst onderhoudt op Rotterdam, neemt in verband met zijn diepgang en den waterstand in het Spui zijn route door het Voornsche Ka naal. Mej. Th, A. Drijvers, telefoniste alhier, is met ingang van 1 Juni overgeplaatst naar het telefoonkantoor te Dordrecht. De polder het Oudeland en andere polders onder Middelharnis zullen aanbesteden de leve ring van 859 M3 Pruissische onderhoudsgrint en 383 M:i Duitsche keislag, Ejen en ander te leve ren voor 15 Juli 1933, franco op den wagen op de diverse losplaatsen in de havens van Mid delharnis en Sommelsdijk. Tot en met 27 Mei kunnen biljetten ingeleverd worden ten kantore van den secretaris J. M. van Paasschen te Mid delharnis. Bij den correspondent der Arbeidsbemidde ling hebben zich als werkloos opgegeven, 56 werkloozen. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid verzonden 1600 H.L. aard appelen. DEN BOMMEL. De timmerman O., werk zaam aan den bouw van de villa van J. Mijs, aan den beneden Oostdijk, stapte op den in aanbouw zijnden zolder terzijde een plank, met 'het gevolg dat hij van een hoogte van 4 Meter op een schaafbank kwam te vallen. Met eenige kneuzingen en ontvellingen liep het ongeval nog wonderlijk goed af. De dienstplichtige T. Kreeft, is wegens reorganisatie der artillerie met ingang van 1 April j.l. overgeplaatst bij 'het 5e reg. Veldart. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 99 werkzoekenden ingeschreven daarvan waren er op Zaterdag 20 en gisteren 37 bij de gemeentelijke werkverschaffing geplaatst. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd: 3408 H.L. aardappelen. - A.s. Dinsdag zal ten postkantore de uit betaling der ouderdomsrente plaats vinden. Tot op heden is het met de werkgelegen heid in deze gemeente niet voorspoedig gegaan. Het gevolg daarvan is geweest dat vele arbei ders bij de werkverschaffing worden geplaatst. De post werkverschaffing aan werkloozen is dan ook thans uitgeput. Naar wij vernemen is er behalve dit laatste nog een factor die, indien geen overeenstemming kan worden verkregen, het niet onwaarschijnlijk zal maken dat de werk verschaffing zal moeten worden stopgezet. Op de in de vorige week gehouden schiet wedstrijd te Middelharnis van het Verband „De Monden der Maas" van den B.V.L. werden door de volgende personen prijzen behaald C. J. Geluk het brevet en de medaille voor koning- schutter, verder nog 2 prijzenJ. P. Geluk 1 prijs P. Nagtegaal 2 prijzen A. v. d. Welle 1 prijs; L. G. L. Lemkes 2 prijzen; L. H. Floo- rijp 2 prijzen J. Goemaat 11 prijs A. Lokker 1 1 prijs. Door het korps werd de 4e prijs be haald met 458 punten. OOLTGENSPLAAT. Door de rijkspolitie al hier is proces-verbaal opgemaakt tegen J. S. te Achthuizen wegens mishandeling van juffrouw J. v, O. en tegen J. S. te Achthuizen wegens overtreding politie-verordening het gooien1 met steenen tegen J. S. te Achthuizen wegens het uitschelden en naschreeuwen1 van T. v. O. en K. L. v. O tegen J. P. M. te Den Bommel ter zake overtreding veldpolitie, 'het laten loopen van vee in hooiland Vorige week zijn verscheept 35000 K.G. aardappelen. OUDE TONGE. In de week van 14—20 Mei meidden zich bij den Agent der Arbeidsbemid deling als werkloos aan 16 landarbeiders, 1 landbouwer, 1 transportarbeider, 1 gas- èn wa- terfitter en 1 chauffeur, terwijl er in genoemde week 90 personen bij de werkverschaffing wer den te werk gesteld. Zaterdag j.l. speelde de korfbalvereni ging „Excelsior" alhier een competitie-wedstrijd tegen A. D. O. uit Melissant. De wedstrijd ein digde met een 4—0 overwinning voor „Excel sior". Tijdens 'het korfballen had onze plaats- genoote Mej. C. van Schouwen het ongeluk een bal zoodanig tegen haar pols te krijgen met ge volg dat zij dit lichaamsdeel verstuikte, zoodat de hulp van Dr. Parree moest worden ingeroe pen. Op Zaterdag 27 Mei a.s. hoopt onze plaatsgenoot de heer M. Wittekoek den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar als secre taris in di'en'st der gemeente Oude Tonge werd benoemd. De jubilaris, die, den 15en November 1897 al hier werd geboren, begon zijn gemeentelijke loopbaan als volontair ter secretarie hier ter plaatse. Van 1-893 tot 15 November 1897 waarna hij werd benoemd als klerk op genoemd secretarie, en wel van 15 November 1S9724 April 1899. Hierna was het de dienstplicht die hij van 24 April 1899 tot 24 December 1899 moeSt .vervullen, waarna hij weer als klerk op het $ecretarie al'hier benoemd werd en dit waar nam van 1 Januari 1900 tot 5 Maart 1900 ver volgens werd hij benoemd als tijdelijk ambtenaar ter secretarie te Schiedam en was dit van 5 Maart 190049 November 1900, vanwaar hij weer als klerk op het secretarie alhier werd geplaatst en dit ambt vervulde van 1 Dec. 1900 tot 1 April 1904 hierna werd hij benoemd tot ambtenaar ter secretarie in de gemeente Ham en wel van 1 April 19041 Juli 1906, waarna hij weer als .kletk op het secretarie alhier werd ge plaatst van 1 Juli 190626 October 1907. Na afloop hiervan volgde zijn benoeming als tijdelijk secretaris dezer gemeente van 26 October 1907 tot 27 Mei 1908, en vanaf laatstgenoemden da tum waarop hij als secretaris alhier werd be noemd, tot op heden, vervult hij dit ambt. Ongetwijfeld zal het den jubilaris dien dag een voor hem zoo heugelijke dag, niet aan be langstelling ontbreken. Wij eindigen dan ook met den wensch uit te spreken, dat hij nog vele jaren zijn ambt zal mogen vervullen en hem met allen die hem lief en dierbaar zijn, op dien dag een recht gezelli- c/en dag toe te wensch. Als een van de vele teekenen van den na. derenden zomer, verscheen een dezer dagen in de kaai alhier ,de waterfiets van de Gebr. Saar- loos die het toestel in den voorbijgeganen win ter weer eens duchtig hebben onderhanden ge nomen. Als veranderingen merkten wij op dat er een tandem op geplaatst was en er een grootere schroef was aangebracht. Maandag j.l. zouden de Gebr. Saarloos met deze waterfiets „de Zeemeeuw" een tocht ondernemen naar Rot terdam en zou de reis dan onderbroken worden te Oud-Beijerland om daar den nacht door te brengen. Doch door het' warme weer hebben zij de reis niet kunnen volbrengen en nam deze een ontijdig einde in de gemeente Den Bommel. Een volgende maal beter Het waren tot Zaterdag tegen den avond spannende dagen voor de leden van den B.V.L. toen zij met de 458 punten (abusievelijk geno teerd in ons Zaterdagnummer 457) nog no. 1 stonden voor de korpswisselprijs. Tegen den avond schoot de afdeeling Zuidland echter 462 punten, waailmee Oude Tonge naar de 2e plaats schoof. Met Goeree en Den Bommel hadden zij evenveel punten. On de personeele baan had de schutter le klas De Jong een 4den prijs en schutter 2e klas Van der Sluijs een eersten prijs. NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden de vorige week 10 werkloozen ingeschreven. Het dochtertje van den heer P. had het ongeluk aan de z.g.n. Breedeweg in de sloot te rijden. Door toegeschoten rulp was zij spoedig op het droge en liep dit ongeluk met de schrik en een nat pak af. Voor de Red Star aardappelen wordt thans maar 1.25 per H.L. besteeedt, terwijl er de vorige week 1.75 voor werd geboden.. De vorige week werden van hier 600 H.L. verzonden. Te Battenoord is men druk bezig met het graven voor de waterleiding. Dit ondervond ook de chauffeur van de vrachtauto der R. T. M., want toen hij met den wagen tegen den dijk reed, bemerkte hij dat de weg zoo smal was dat de auto van de kant afgleed. Wonder boven wonder kantelde deze echter niet, zoodat men met vereende krachten hem weldra op den gewonen weg had, en een en ander nog goed afliep. DIRKSLAND. Uitslag van de op Vrijdag 19 Mei jl. al'hier door Notaris Akkerman gehouden openbare verkooping van woonhuizen te Dirks- land en te Melissant eigendom van den heer J. P. Nieuwland alhier. Koop 1Een nieuw gebouwd huis met tuin aan de P. van Weellaan te Dirksland, sectie B 2412, groot 98 c.A. verhuurd aan den heer Berghout voor 5.50 per week, ingezet door den heer A. Nieuwland alhier op 2750.—, afge mijnd door Mw. de wed. C. Lokker te Middel harnis op 3180.—. Koop 2. Een nieuw gebouwd huis met tuin aan de P. van Weellaan te Dirksland, sectie B. 2413 groot 1 A. 3 c.A. bewoond door den heer J. P. Nieuwland, ingezet door den heer J. Kosten alhier op 2790—, afgemijnd door den heer J. A. de Lignie alhier op 3020.—. Combinatie van de perceelen 1 en 2, staande op 6200, gecombineerd afgemijnd door Mw. de wed. C. Lokker te Middelharnis op 6200. Koop 3. Een nieuw 'gebouwd huis met tuin aan de Wemerlaan te Dirksland sectie B. no. 2443 groot ongeveer 2 A. 31 cA. bewoond door den heer L. Oversier voor 3.75 per week, ingezet door den heer A. Ardon alhier op 2110.aangeloopen. Koop 4. Een nieuw gebouwd huis met tuin aan de Wernerlaan alhier, sectie B no. 2443 ged. groot ongeveer 2 A. 31 cA. bewoond door den heer P. C. Hagens voor 3.75 per week, inge zet door den heer A. Ardon alhier op 2130. afgemijnd door den heer W. Hagens alhier op 2140.—. Combinatie van de perceelen 3 en 4 staande op 4270.— afgemijnd door den heer C. Both Pz. te Dirksland op 4330.—. Koop 5. Een nieuw gebouwd huis met tuin aan de eWrnerlaan te Dirksland sectie B no. 2444 ged. groot ongeveer 2 A 31 cA. bewoond door den heer M .Grevenstuk voor 3.75 per week ingezet door den heer A. Ardon al hier op 2130.— aangeloopen. Koop 6. Een nieuw gebouwd huis met tuin aan de Wernerlaan te Dirksland, sectie B no. groot ongeveer 2 A. 32 cA. bewoond door den heer J. Brooshoofd voor 3.75 per week, in gezet door den heer Mr. A. Zaaijer alhier op 2200.—, aangeloopen. Combinatie van de perceelen 5 en 6 staande op 4330.— afgemijnd door den heer C. Both Pz. te Dirksland op 4350.—. •Koop 7. Een arbeiderswoning met grooten tuin aan de Nieuw Kraaijerschendijk onder Me lissant, sectie C 418, groot 5 A. 60 c.A., vrij van huur, ingezet door den heer L. Gulden- meester op 50.— gemijnd door den heer D. Vermeulen alhier op 70.—. Koop 8. Een arbeiderswoning aan den Nieuw Kraaijerschendijk onder Melissant met grooten tuin sectie C 149 groot 5 A. 60 cA. verhuurd voor 1.60 per week, ingezet door den heer J. Vermeulen alhier op 160.—, aangeloopen. Combinatie van de perceelen 7 en 8 staande op 230.—, afgemijnd door Notaris Akkerman op 380. Maandagmorgen is éen timmerman, werk zaam in het ziekenhuis, met zijn hand in de kokende mastie kgevallen. Hij moest onmiddellijk naar Dr. Boot worden gebracht. Vanuit deze gemeente werden nog ver scheept 450 H.L. aardappelen en 6100 balen peen. Wegens de werkzaamheden op het land, stonden bij de arbeidsbemiddeling jl: Zaterdag slechts 9 werkloozen ingeschreven. MELISSANT. De dienstplichtige J. A. Goot jes, welke met groot verlof hier vertoefde, is vorige week weer naar zijn garnizoen vertrok ken om als vrijwilliger dienst te doen bij de huzaren. Vorige week lag bij den landbouwer I. J een paard dood. Daar het dier niet verzekerd was, beteekent dit voor den eigenaar een scha depost van ongeveer 300.—. De afdeeling Melissant van den B. V. L behaalde op de gehouden schietwedstrijd te Middelharnis de 6e prijs op de korpsbaan met 455 punten. HERRINGEN. Bij de gehouden schietwed strijden te Middelharnis behaalde J. G. Noordijk (motorkorps) een prijs n.l. een fraai klokje. L. J. van der Velde een zilveren vulpotlood en P. Slis een paar halskettingen met kralen Een zoontje van den heer T. Riedijk had de vorige week het ongeluk met gras snijden de nagel van een zijner vingers af te snijden. Door den heer Wolfert (E.H.B.O.) werd het ventje verbonden. De aanvangsuren van de schooltijden op beide scholen en ook de kerken blijven in ver band met de invoering van den zomertijd op zonnetijd gesteld. Ook de gemeentesecretarie Misschien ware het wel goed dat ook de straat verlichting zich aan den ouden tijd hield. De ze is echter ook een uur vroeger gesteld, zoodat de zon nog niet goed onder is, of de straat verlichting knipt aan, om als het werkelijk donker wordt de bewoners in den steek te laten. Misschien kan hieraan van bevoegder zijde wel eens aan gedacht worden. -De werkverschaffing in deze gemeente is tot nader order vorige week stop gezet. Alle tewerkgestelden kunnen nu op 't oogenblik pro ductief werk verrichten in den landbouw. Dat ook een dier goede menschelijke zorg weet te waardeeren, bleek bij den heer J. G. Noordijk, een zeer bekend liefhebber van vogels e.d. Genoemde heer is in 't bezit van de nogal schuwe groene vink. Voor deze vogel wordt de kooi opengezet, ze vliegt in 't rond en keert telkens weer terug. Wel een bewijs, dat deze aan de verzorging niets laat ontbreken. GOEDEREEDE. Bij de gehouden schietwed strijden van den B. V. L. te Middelharnis be haalden de afgevaardigden der afdeeling Goede reede de navolgende aantal punten. A. P. de Bree 96, A. J. Hoek 95, C. van Splunder 90, J. Roos 87 en E. A. Snijder 90, in totaal 458 punten, waarvoor de afdeeling Goedereede een derde prijs werd toegekend. Visscherij-bericht. Aan de nieuwe visch- markt te Rotterdam waren van de Noordzee- visschers alhier als eersten aan den afslag de schippersj P. en A. Redert, J. van Dam en T. Grinwis. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf geraakte van den Noordzeevisscher J. van Dam het net in de schroef, hetwelk een schade aanbracht van plm. 25 en een geheele poos oponthoud. De garnalenvisschers vingen de vorige week gemiddeld 200 K.G. De Noordzeevisschers be- somden van 120 tot 200. OUDDORP. Vorige week hebben de gar nalenvisschers met de zeilscheepjes van 40—50 K.G. garnalen per dag gevangen, met de motor schuiten van 100—120 K.G. per schuit, en wer den afgeleverd aan de pellerijen tegen 10 cent per K.G. De zeevisschers maakten ook een schrale week. In de weervisscherijen werden geen zalmen gevangen. Een goede vangst werd gedaan bij Jan Heerschap in den Scheerhoek. Men slaagde er een rat te dooden, die het kolossale getal van 17 jongen bij zich had. Het postkantoor is voor het publiek ge opend als volgt: v.m. 8,3011 uur, n.m. 23 uur, 's avonds 5,307 uur. Zaterdags van 8,30 tot 11 uur en n.m, 2—3 uur (n. t.) Met het strooien van kunstmeststoffen had de werkman L. het ongeluk een gedeelte in een zijner oogen te krijgen. Geneeskundige hulp was noodig. De heer D. van Gelder van Goedereede heeft van Jb. Sandifort Cz. aan den Oudenieuw- landschen langeweg ondershands aangekocht een perceel grond om er een zomerhuis op te laten bouwen. In deze gemeente staan bij de arbeidsbe middeling 10 werkloozen1 ingeschreven. Op den gehouden schietwedstrijd te Mid delharnis behaalden 5 korpsschutters totaal een aantal punten van 432. SOMMELSDIJK. A.s. Donderdagmorgen (Hemelvaartsdag) 10 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier voorgaan Ds. E. van Asch. MIDDELHARNIS.* Hemelvaartsdag hoopt des avonds 6,30 uur in de Ned. Herv. Kerk al hier op te treden de heer Wildschut van Rot terdam. In de Geref. Kerk zal v.m. 10 uur voor gaan Ds. Zeilstra en in de Chr. Geref. Kerk v.m. 10 uur Ds. Laman, terwijl voor de Geref. Gem. 's avonds 7 uur hoopt op te treden Ds. de Blois van Dirksland. DEN BOMMEL. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. A. J. Westra Hoekzema van Mijnsheerenland. OOLTGENSPLAAT, Hemelvaartsdag zal in in de Ned. Herv. en in de Geref. Kerk des v.m. 9,30 uur leesdienst worden gehouden. A.s. Zondagmiddag 2 uur hoopt Ds. J. D. Kleine van Willige Langerak zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. alhier te doen, na des voorm. bevestigd te zijn door Ds. J. Fokkema van Amstelveen. OUDE TONGE. Hemelvaartsdag hoopt des v.m. 9,30 uur voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden' Ds. Verkerk. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bediening van den H. Doop plaats hebben, in welken dienst Ds. Bouw van Melissant hoopt voor te gaan. Aangifte der kinderen a.s. Vrijdagavond van 78 uur in de consistoriekamer. MELISSANT. Hemelvaartsdag hoopt des avonds 6,30 uur (o. t.) in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. P. Bouw. HERKINGEN. A.s. Donderdag (Hemelvaarts dag) hoopt des voorm. 9,30 uur (o. t.) voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden de heer Overweel. Op Zondag 4 Juni D.V. zal des voorm. voor de Ned. Herv. Gem. alhier optreden Ds. van Asch van Sommelsdijk. In dien dienst zal er bediening van den H. Doop plaats hebben. Doopvaders worden lot het doen van aangifte verwacht Woensdagavond 24 dezer, des avonds 8 uur (o, t.) in de consistoriekamer. OUDDORP. Hemelvaartsdag hoopt 's avonds 6,30 uur voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden Ds. van Ameide, terwijl in de Geref. Kerk leesdienst zal worden gehouden. Ds. H. H. van Ameide alhier heeft een toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Groot-Ammers. A.s. Donderdagavond zal voor de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot aangifte voor den H. Doop. TERAARDEBESTELLING PH. VIJFHUIZEN. Onder zeer veel belangstelling is Maandag middag het stoffelijk overschot van ouderling Ph. Vijfhuizen te Sommelsdijk, die op 73-jarigen leeftijd is overleden, ter aarde besteld. Niet alleen vele leden van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland en Middelharnis waren op het kerkhof aanwezig, maar ook vele ande ren, die den' gestorvene gekend 'hadden als een sympathiek en achtenswaardig man. Ds. A. de Blois van Dirksland nam het woord, nadat de kist in het graf gelaten was. Spr. schetst den overledene als een recht vaardig man. De schoonste herinneringen had spr. van den acht jaren langen omgang met hem Als wij aan zijn graf staan, dan willen wij de waarheid zeggen, aldus spr. Vader Vijfhuize was geen strijdbare held, hij wilde ter wille van den vrede liever ver liezen. Vader Vijfhuize was niet begiftigd met groote verstandelijke gaven, maar wel met rijke ge moedsgaven. In de dertig jaren, dat hij de ge meente in Dirksland en in de vijf jaren, dat hij de gemeente in Middelharnis voor mocht gaan. heeft hij zich daarin op ontroerende wijze doen kennen. Hoevele malen mochten wij met hem het Kerstfeest, het Paaschfeest en het Pinksterfeest vieren. Hoe eenvoudig kon hij getuigen van het God met ons in het Kerstfeest, van het God voor ons in het Paaschfeest en van het God in ons in het Pinksterfeest. Nooit zal hij deze feesten meer vieren. We gelooven, dat hij thans eeuwig het loofhuttenfeest zal vieren. De Israëlieten vierden dit feest na het be eindigen van den wijnoogst en bouwden dan hutten van loof. Gedacht werd daarbij aan de wondere bewaring in de woestijn. De laatste dag was de grootste dag, de dag van de waterschepping. In zilveren schalen werd dan water geschept uit de beek Siloam. „Wij scheppen water met vreugde uit de fonteinen des heils", riepen zij dan uit en vader Vijfhuizen mag dit thans ook doen. De apostel Johannes zag op Patmos, zooals wij in zijn Openbaringen lezen, dat de Kerk loofhuttenfeest vierde daarboven. God zelf is de eeuwige loofhut. Soli Deo Gloria God alleen zij de eer. Johannes zag de schare van verlosten wandelen, geleid door het levende Lam. Vader Vijfhuizen heeft hier veel getobd en gezucht en we mogen thans gelooven, dat hij het loofhuttenfeest mag vieren en dat hij water mag scheppen uit de fonteinen des heils. In het sterfhuis 'had spr. reeds gezegd: Zalig zijn de dooden, die in den Heere sterven. Zij mogen rusten van hunnen arbeid. Hoevelen zijn er, die door zijn lezen van de predikatie gesticht zijn. Met dankbaarheid zijn wij vervuld over hetgeen deze man daarin voor ons heeft mogen zijn. In Dirksland heeft hij drie jaren lang driemaal per Zondag predikaties gelezen. Spr. wees er vervolgens op, dat een ernstige roepstem van dit graf uitgaat. Straks komt de dood. Hoe zal het met ons gaan In onze dwaasheid bemoeien wij ons niet met den dood. De dood zal zich echter wel met ons bemoeien. Drie dingen weet ik: le. dat ik sterven moet; 2e. dat ik den tijd niet weer, wanneer; 3e. dat ik niet weet waar ik komen zal. Een dienaar des Woords moet in alle ge trouwheid hier zijn lastbrief ontvouwen. Het is een gevaarlijke tijd. Met gemoedelijke vroomheid komen wij er niet. Hebt gij het shibboleth geleerd Zoo niet, dan zult gij bedrogen uitkomen. Een goddelooze wordt gerechtvaardigd door het bloed des eeuwigen verbonds Laten wij onszelf nauw onderzoeken. „Het einde zal vrede zijn". Laat dit van ons gezegd kunnen worden, evenals het van onzen geliefden broeder gezegd kan worden. Spr. verzocht de aanwezigen zingen Ps. 68 vers 10. Ds. L a m a i n van Rotterdam-Zuid trad daarna naar voren en wees er op, dat Gods Woord voor alle tijden geldt. Dat de Heere genade en eere zal geven, zien wij thans vervuld. Dat wij met blijdschap naar deze groeve der vertering mochten staan, is omdat iemand be graven werd, die gestorven was eer hij stierf. Hij behoorde niet tot de grooten der wereld, in de oogen der wereld werd hij veracht. Wat is de mensch In hem is niets te prijzen. De mensch is niets anders dan zonde. Tot het laatste oogenblik toe. Het is alleen Gods vrije genade. E(r is blijdschap aan dit graf, omdat er voor hem een eind gekomen is aan al de moeiten, aan al de wederwaardigheden, aan alle verdriet, aan alle strijd en ten slotte, omdat er een eind ge komen is aan dien man zelf. De grootste ver lossing voor de Kerk is het verlost worden van zichzelf om te mogen juichen eeuwig voor Zijn eer. En dit is alles om de gerechtigheid van Chris tus. Door Hem mag de Kerk de palmtak dragen. Gods volk komt. God heeft het liefgehad met een eeuwige liefde. God draagt zorg voor Zijn volk. Het verscheiden van onzen broeder is een zware slag voor de weduwe en de kinderen. Kinderen, dat ge moogt verwaardigd worden het met Ps. 45 te zeggen, dat inplaats van uwe vaders zullen uwe zonen zijn. Dat ge in zijn voetstappen mocht wandelen. Ook is het een zware slag voor de gemeente van Middelharnis. Hoe vaak hebben wij niet met genoegen verkeerd onder de eenvoudige kinderlijke verzuchtingen. Wij predikanten hebben zulke menschen noo dig. Dat gij allen zulke zuchtende dienaars van Gods kerk moogt zijn Moge de Heere deze roepstem heiligen aan uwe harten. Dan moogt gij met blijmoedigheid heengaan naar Gods 'heerlijkheid. Het graf is als een opgeschud bed, waarop Gods kinderen gelegd worden. Eens zullen zij juichen mogen, zooals onze broeder, voor den troon Zijner heerlijkheid. Ouderling M. van der Boom sprak na- m'erïs den Kerkeraad der Geref. Gem. te Middel harnis, die dit overlijden schetste als een zware slag voor dit college. Toch mogen wij met blijd schap, aldus spr., staan aan dit kille graf, dat voor hem geheiligd wordt tot den dag der op standing, wanneer hij God eeuwig zal mogen loven en prijzen. Spr. verzocht de aanwezigen te zingen Ps. 118 10. Ouderling Van der W^ekke uit Dirksland trad als laatste spreker naar voren, die broeder Vijfhuizen schetste als een man van nauwgezette plichtsbetrachting en grooten ijver voor de zaak des Heer en. De oudste zoon van vader Vijfhuizen dankte voor de betoonde belangstelling tijdens de ziekte r bij de begrafenis van zijn vader. Daarna verliet de stoet diep onder den indruk den doodenakker. WINKELSLUITINGSWET. Hoe te handelen op Hemelvaartsdag. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat bij artikel 4, 2e lid, van de 'Winkelslui tingswet o. m. is bepaald, dat een winkel op den dag, voorafgaande aan den Hemelvaarts dag, des avonds geopend mag zijn tot 10 uur des namiddags (in vele gemeenten 11 uur zomertijd), mits op Hemelvaartsdag de win kel voor bet publiek gesloten zal zijn, over eenkomstig de regeling die voor den Zondag is vastgesteld. Wanneer de winkel Woensdag gewonen tijd wordt gesloten, alsdan mag de winkel ook op Hemelvaartsdag zijn geopend, gelijk als op gewone dagen. Op Woensdag den 24 Mei 1933, des nam. 2 uur (n. t.) te Middelharnis aan het Kerkpad achter de Nieuwstraat, van een groote partij borstelwerken en aanverwante artikelen, als borstels, bezems, vegers, sponzen, zeemen enz. Ten verzoeke van Mr. A. Zaaijer te Dirks. land, curator faillissement B, van den Nieu- wendijk. Deurwaarder GROENENDIJK. Boekbespreking. „DE WANDELAAR". Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Mei-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan na tuurstudie, natuhrbescherming, heemschdt, geo logie, folkfore, buitenleven en toerisme. Het is de eeuwenoude korenmolen van de Doesburger eng bij Ede, die een belangrijke rol speelt in een schets van Jac. Garenbeek, waar mee het nummer opent. Reim Valkhoff vertelt van zijn nachtelijke bevindingen in een Zwit- cersche veestal en A. J. de Boer doet ons de Paaschsfeer in een Drentsch dorp aanvoelen. Allerlei bijzonderheden over zeezoogdieren, n.l. Nederlandsche walvischachtigen, die aan onze kusten zijn aangespoeld, worden mee ge deeld door F. Niesen. Herman Isings zet zijn rubriek „Koudwater-aquadium" voort, terwijl P. van der Lijn, de geoloog, ons er van doordringt, dat een simpele zandkuil een bron kan zijn van fijn genieten. Over den tuin i Mei schrijft P. L. Rusticus ,over den sterrenhemel A. C. de Koek. A. B. Wigman, die zijn hart aan de Veluwe heeft verpand, voert ons naar het damwild, dat een bekoring uitmaakt van het Geldersche land schap. G. D. Duursma zingt opnieuw den lof der cactussen en hetzelfde doet A. Joman met betrekking tot het sierlijke waterdrieblad. Uitvoerig is opnieuw de rubriek „Van, en voor de lezers" (natuurhistorisch allerlei), waar in o.a. de redacteur, Rinke Tolman, zijn op vatting te kennen geeft over het optreden van den nachtegaal voor de microfoon. Het illustratieve gedeelte is eveneens weer rijk verzorgd: speciale aandacht vragen wij voor de fraaie houtsnipfoto van v. d. Peppel, die in den fotowedstrijd van 1932 werd bekroond. KABNETSFORMATIE. Het Correspondentiebureau meldt uit goede bron te hebben vernomen, dat het nieuwe Mini sterie nog deze week op zal treden. De candidaten. Er worden heel wat namen genoemd, die voor dc respectievelijke mdnistersportefeuilJes in aan merking komen. Met zekerheid is echter nog niets te zeggen, zoodat afwachten het verstan digste is. „PATRIMONIUM". Op de algemeene vergadering van „Patrimo nium" werd de volgende resolutie aangenomen Het Nederlandsch Werkliedenverbond Patri monium, in jaarvergadering te Rotterdam bijeen; erkennende de Souvereiniteit Gods over alle dingen dankbaar waardeei'entd den zegen, dien het Nederlandsche volk geniet in een constitutioneel staatsleven, onder de hoede van Oranje, waar door gezag en vrijheid worden gewaarborgd van oordeel, dat dit kostelijk nationaal bezit in dezen tijd wordt bedreigd, zoowel door de revolutionaire, voor geweld-methoden zelfs niet terugdeinzende propaganda van socialisme en communisme, als door de, eveneens revolutio naire actie van de z.g.n. fascistische groepen protesteert tegen het terrorisme, dat herhaal delijk van sociaal-democratische en communis tische zijde wordt uitgeoefend bij arbeidscon flicten, bij huurstakingen e.d., en verwacht van de Overheid dat zij met kracht tegen dit ter rorisme zal optreden waarschuwt tegën den voortgang der revo lutionaire beginselen ook in den Christelijken kring door het optreden van verschillende or ganisaties, die, met verbreking van den in dezen tijd zoo hoog noodige eenheid, propaganda ma ken voor ideeën, die op principieele gronden be'hooren te worden tegengestaan roept allen, die van Christelijke belijdenis zijn, op, om onverzwakt vast te houden aan de goede beginselen inzake overheidsgezag en bur gervrijheid, den klassenstrijd te verwerp'eni en •met ernst te streven door aaneensluiting in Christelijke vakorganisatie voor patroons en ar beiders naar samenwerking van de verschillende sociale groepen, opdat wij, met Gods hulp, de moeilijkheden van dezen tijd mogen overwinnen. KONINGINNEHARING. Maandagochtend heeft de rijksopperkeurmees- ter van haring, de heer G. Pet, haring, aange bracht door den Vlaardingschen stoombeuger VL 204, schipper W. van Zelm, uitgekeurd als Koninginneharing, welke op de gebruikelijke v/ijze aan de Koningin zal worden aangeboden. Het schip behoort aan de visscherijmaatsc'happij, directeur de heer Jos. Katan. HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. De stoomtreiler Vios III IJm. 1 was Zaterdag van de tweede reis te IJmuiden binnen. Het schip besomde maar 1284 en had dus een slechte reis. Behalve de Raaf IJm. 432, die Zaterdag vertrok, zullen nog naar zee vertrek ken de Henriette Jacoba IJm. 190, van de Vem; dc Alcmaria IJm. 23, van de reederij Zwart, Loendersloot en Gomes en de Donald or ve ine van de firma Groën. Zondag is de stoomtreiler Silvian IJm. 115 van de eerste reis ^engeko- men. Het schip had een vangst van 240 manden visch en 200 kabeljauwen.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2