indrukken over Rusland. Man en vrouw zijn één Wat er in ons land gebeurde. O Ingezonden Stukken. Binnenland. Vrouwen denk aan deze arme mannen! Parlementariërs en Reclamepoppen. Rechtzaken. Kerk ten- ver GEERTH Met voldoening mogen we vaststellen, dat de beoefenaars van houtsnij zoowel als van figuur- zaagwerk zeer zijn vooruitgegaan. Een zeldzame prestatie was zeker wel de koets van den heer J. Bakker (le prijs zaag- werk) die buitengewoon keurig is uitgevoerd en afgewerkt. Van de particuliere inzenders vermeldden we vooral een miniatuur nabootsing der Ned. Herv. Kerk te Dirksland in eikenhout een zeer smaakvol en fraai uitgevoerd stuk werk - met als bijzonderheid een slaand uurwerk en electrische verlichting. Wie de tentoonstelling bezocht heeft, zal de overtuiging hebben gekregen, dat hier werke lijk nuttige arbeid verricht wordt, die waard is gesteund te worden HERRINGEN. Een zoontje van den heer J. H. had deze week het ongeluk te vallen en daarbij zijn arm te breken 'De aardappelhandel begint weer wat op te leven. Deze week zijn er hier heel wat ver scheept. De prijs voor Red. Star is in korten tijd opgeloopen tot 1.75 per H.L. Jammer dat zoo weinigen er van deze soort bezitten Door de deelnemers van de afdeeling Her- kingen van den B. V. L. aan den korpsschiet wedstrijd te Middelharnis werden behaald 534 punten, (max. 500 punten.) Bij de gehouden aanbesteding voor den bouw van een derde lokaal voor de Ned. Herv. sdhoolvereeniging alhier, is het werk opgedragen aan J. van der Velde metselwerk, J. G. Noordijk timmerwerk, Wd. L. A. Klem smidswerk en M. Kareis schilderwerk. OUDDORP. Vorige week hebben een aan tal hoofden van gezinnen zich ten gemeente- huize begeven om van den algemeenen armen steun te krijgen. Er werden bonnen uitgereikt om bij de winkeliers eten'te halen. Uit goede bron vernemen wij dat de Ned. Herv. Kerk dit jaar ge'en steun aan de werkloozen uitkeert. Dus dat nu alles alleen voor de gemeente komt. Door enkele landbouwers alhier wordt voor eigen rekening zomer wortel zaad verbouwd. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat door de varkenscentrale in deze omgeving de merken der eerste periode per 1 October a.s. vervallen. Daarna zullen dus geen merken uit de eerste periode mogen aangebracht worden. Biggen geboren voor 1 Jan. 1934 zullen gemerkt moeten worden met merken uit de eerste periode, tot 1 October uit de tweede periode. In verband hiermede zullen voor 5 Febr. 1934 de merken van de derde periode niet aangebarcht mogen worden. Vt copie van ingezonden stukken, die met ge- pl atst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. NAAR DE CHRISTELIJKE SCHOOL. Er zijn in onze dagen heel wat menschen, wier doel en toeleg het is u wel te doen ver staan, dat ze volstrekt niet goddeloos zijn, in het minst niet zonder godsdienst, ja, dat hun godsdienstig gedrag niets te wenschen overlaat en dat er zelfs niet het minst op aan te merken is. Men gelooft en verklaart de levensader te zijn van tal van plaatselijke vereenigingen, en men is er van overtuigd, dat de openbare school, wier vermeend eerstgeboorte-recht men voor een schotel linzenmoes verkoopt, niet kan bestaan zonder voortdurende reclame, waarvan men de ziel is. Er ligt in de propaganda van het libe ralisme voor de openbare school iets onver schrokkens, iets brutaals. Men moet maar dur ven. Er kome dan wat er van kome. Er zijn liberalen, die dit wilsstreven zoo eenzijdig door zetten', en er hun eer in stellen zich aan niets en niemand te storen, en tegen alles in hun wil onwederstandelijk poogden te verwerkelijken. De heer A. J. van Oosterom, onderwijzer aan de School met den Bijbel te Ooltgensplaat, wilde het goed recht der christelijke school be pleiten, maar viel den voorzitter van Volks onderwijs, den heer L. A. Hobbel, persoonlijk aan. Dit was zijn fout. De heer L. A. Hobbel is de openbare school niet. De heer Van Oosterom zegt, dat op het gods dienstig gedrag van den heer L. A. Hobbel niets valt aan te merken. Dit geldt dan toch zeker zijn „gedrag". Wat zijn godsdienst betreft, daarmede zal de heer Van Oosterom het toch zeker niet eens zijn. Principieel toch is het gods dienstig liberalisme volgens Calvinistisch be ginsel in elk opzicht te verwerpen. Het libera lisme is namelijk een wereldbeschouwing, een geestesrichting, die zich openbaart op verschil lend gebied, en waarvan het hoofdkarakter is de uitroeping der absolute autonomie van het individu. Hlet godsdienstig liberalisme is de ontkenning van alle autoriteit op godsdienstig gebied; het roept uit de autonomie van den menschelijken geest en is dan ook de verper soonlijking van het rationalisme. Alle godsdienst, niet alleen die zich buigt voor een bovennatuur lijke openbaring, maar alle godsdienst, zelfs de natuurlijke, moet derhalve minstens uit het open bare leven worden gebannen. Alle openbare instellingen, zooals scholen, hospitalen, wees huizen enz., moeten dan ook worden gelaici- seerd. Het liberalisme vond zijn oorsprong reeds in den tijd van de Reformatie, welke het kerke lijk gezag in godsdienstige zaken begon te ver werpen en, daardoor reeds een begin van indi vidualisme op godsdienstig terrein binnenvoerde. Het werd gevoed door de deïstische systemen in de 17e en 18e eeuw en kreeg ten slotte zijn belichaming in de denkbeelden' der Fransche revolutie. Gedwaald, gezondigd heeft de liberale partij aan het onderwijs, en de meeste liberalen dwalen nog onbewust mee, omdat zij de theorie van de liberale gedachte niet verstaan. Zij, de liberale partij, behoorde onder de eersten te zijn in den strijd voor de bijzondere school, omdat deze wordt gedragen door de gedachte, die zij steeds als hare levensbeginselen heeft beleden. Gelijk zij thans met verbazing terugziet op haar dwa lingen van het jaar 1878, zal het haar misschien eens een raadsel zijn, hoe zij steeds heeft kunnen strijden vóór de openbare tegen de bijzondere school. De gelijkheid van de burgers voor de wet; het staatsrechtelijk indifferentisme voor godsdienstige verschillen; eerbied, liefde voor de vrije ontwikkeling van de zedelijke en so cials krachten van het volk, aan die begin selen wordt wel door het systeem der rechter zijde, niet door dat der vrijzinnigen recht ge daan. Waarom wijst links deze vrijzinnige 'be ginselen af Hoe de liberaal er ook over moge denken, de positieve gedachte is de voorkeur voor het bijzonder onderwijs, voor het eigen product van het volksleven boven het openbaar onderwijs; de overheidszorg heeft geleidelijk de plaats te ruimen voor het vrije initiatief der burgers, voor zoover dit zal toonen, de zorg voor het volks onderwijs naar behooren en in overeenstemming met den geest der bevolking te kunn'en beharti gen. Aan het bijzonder onderwijs is dan ook dé plaats toegewezen, welke daaraan, ook krach tens de macht der feiten, toekomt. De heer Van Oosterom te Ooltgensplaat ver klaart, dat op de openbare school als Instituut niets aan te merken is. Dat wij de openbare school als instituut krachtens christelijk beginsel niet kunnen aan vaarden, daarover behoeven we toch niet meer te polemiseeren Maar ook in de praktijk zien we het over duidelijk, dat het openbaar onderwijs, dat dan een „nationaal" instituut behoort te zijn, een „nationaal" gevaar dreigt te worden. Zijn er geen duizenden roode onderwijzers, die in de openbare school in steden en ten plattelande voor de klasse staan En niet alleen wij als principieel voorstanders van het chris telijk onderwijs klagen daarover, maar schier heel de liberale pers laat eenzelfde klaagzang hooren. Het Handelsblad zegt er het volgende van: „Het openbaar onderwijs is verpolitiekt, vele schoolhoofden behooren tot de S.D.A.P., terwijl ook vele leden van het schooltoezicht lid van de partij zijn." De openbare school is bezig een „roode secte- school" te worden, zooals van liberale zijde terecht is opgemerkt, en reeds daarom alleen is er voor het kind uit het christelijk gezin op die school geen' plaats. Den Bommel. P. BOM. Van Redactiewege verkort. NIEUWE OPDRACHT AAN Dr. COLIJN. TOT VORMING VAN EEN CRISIS-KABINET. Vorming van een( parlementair kabinet mislukt. H. M, de Koningin heeft den kabinetsforma teur Dr. Colijn ontvangen. De heer Colijn deelde mede, dat hij niet geslaagd was in het vormen van een parlementair kabinet. Vervolgens heeft H. M. de heeren Jhr. Mr. D. J. de Geer en Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, voorzitters van de Christelijk-Historische en Roomsch-Katholieke Kamerfractie, ontvangen. Daarna heeft H. M. aan Dr. Colijn een nieuwe opdracht verstrekt, thans tot vorming van een crisis-kabinet. Dr. Colijn heeft als ge bruikelijk verzocht, die opdracht in beraad te mogen houden. HL M. DE KONINGIN RICHT ZICH TOT PRESIDENT ROOSEVELT. EEN INSTEMMEND ANTWOORD OP DIENS BOODSCHAP. H. M. de Koningin heeft onder dagteekening van 17 Mei het volgende Regeeringstelegram gericht tot den President der Ver. Staten te Washington Het is, Mijnheer de President, een groote voldoening voor Mij, dat het antwoord van Nederland op Uw telegrafisch beroep terstond en zonder voorbehoud kan worden gegeven. Dit volk, uit naam waarvan Ik spreek, veraf schuwt den oorlog. Het zou natuurlijk een aanval weerstaan, maar het verafschuwt den oorlog. Evenzeer als het uittarting en aanval tus- schen burgers veroordeelt, veroordeelt het uit tarting en aanval tusschen volken. Het meent, dat de tijden zijn aangebroken voor de volkengemeenschap om door daden te toonen, dat zij vastbesloten is, te breken met het recht van den sterkste, als haar even tueel hoogste norm. Vreedzame regeling is de uitsluitende methode om nationale geschillen te beslechten. Mij is geen reden bekend waarom vreedzame regeling niet de uitsluitende methode zou zijn, om internationale geschillen te beslechten. Mijn land is diep overtuigd dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, vergaande ontwapening thans gebiedend noodzakelijk is, immers voort gezette bewapening leidt tot wedloop in bewape ning en. gelijk pijnlijke, doch al te spoedig ver geten ondervinding bewijst, tot onvermijdelijken oorlog. Nederland is bereid om met de andere volken der wereld de vier stappen te doen, welke Gij voorstelt als eerste en belangrijke bijdrage tot daadwerkelijke ontwapening. Het maakt geenerlei voorbehoud bij deze ver klaring. Wat een non-agressie-verdrag betreft, ben ik het met u eens, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden wellicht goed is, dat bestaande en geldige non-agressie-verdragen en geldende verplichtingen om te onwapenen plechtig worden bevestigd teneinde 'hun bindende kracht opnieuw aan het geweten der wereld voor te houden. De aanstaande Economische Conferentie kan verzekerd zijn van den actieven en van ganscher harte gegeven steun van Mijn Regeering. De economische en financieele toestand vraagt on middellijke en doeltreffende maatregelen. Nationaal komt dit land op voor een gezond en geordend economisch en financieel leven. Internationaal komt het op voor onbelemmerd handelsverkeer, stabiele valuta en betere prijzen. Nederland hoopt, dat de Londensche confe rentie een daadwerkelijke en duurzame verlich ting ten gevolge zal hebben. Tevens vertrouwt het, dat deze conferentie en de daarin vertegenwoordigde Regeeringen zich zullen laten leiden door de onveranderbare wetten van economische waarheid en geen acht zullen slaan op hetgeen oppervlakkige en kort zichtige meening en individueele belangen gaar ne zouden zien aanvaard. Het algemeen belang moet hier, zoo ooit, overhe<^;schen. Met Miijn Regeering en volk deel ik ten volle in de hoop, dat de verwachtingen, waaraan Gij uitdrukking hebt gegev'en, in vervulling zullen komen. w.g. WILHELMINA R. V. Aan de andere zijde van Charkow hadden wij meer geluk. Na een half uur rijden en bijna even zoo lang loopen door den modder, kwam'en wij aan een boden-kommune. Dit was een veebedrijf. Leden van de kommune waren bijna uitsluitend joden uit winkels in Oharkow. Om dat alles aan den Staat was gekomen, wa ren die winkeliers overbodig geworden. In 1927 door drie families opgericht, met drie paarden en twee koeien begonnen, van eigen geld ge kocht, waren er steeds meer bijgekomen. Allen brachten wat geld' in voor het koop'en van meer vee. Geen wonder, dat de Staat hun steeds meer land ter beschikking stelde en hun ook nog 25.000 Roebel leende om de veestapel uit te breiden. Reeds hadden zij 500 H.A., gedeeltelijk bosch, 280 koeien en 300 stuks jongvee en kalveren. Inmiddels woonden er nu 105 families, to taal 300 personen. De gelijkheid was zoo groot mogelijk. Uit één pot werd gegeten. Alleen het werk gebeurde In accoordloon, uitkomende op 5 tot 6 Roebel per dag. Op het eind van het jaar moest eventueele winst worden ver deeld. In het begin moest bij de intrede 200 Roebel worden gestort, later werd dat teruggebracht tot 25 roebel. Het land werd successievelijk aan Koelakken ontnomen, die in een andere kolchos zijn overgegaan. Alle grond is van den Staat. Meestal moet een kleine rente van den grond worden be taald. Deze kommune was daarvan vrijgesteld doch was verplicht een groot deel van het product tegen bepaalde prijzen af te geven. Voor kaas werd betaald 70 kopeken per k.g. voor melk 18 kopeken per half-Liter fleschje, voor room 55 kop. per half-Liter flesch. De melk werd zuiver gewonnen. Wij zagen in de goed ingerichte stallen de koeien melken Ë|erst werden de uiers gewa^schen 'en met een doek afgedroogd. Na het melken werd van elke koe afzonderlijk de melk gewogen en geregi streerd. Boven elke koe hing een bordje met den naam van het dier. Wie zou dat alles ver wachten, nadat men een half uur door het slijk heeft gebaggerd Een varkensfokkerij en mesterij completeerde het bedrijf. Natuurlijk zagen wij hier ook weer de kin derbewaarplaats en de school. Alles zooveel mogelijk in de open lucht, zoowel de school als de kribben, waarin de kleuters des daags moesten slap'en,. Op de school werd ook de jood'sche taal onderwezen. Een koortje van kinderen van 6—10 jaar oud, zong voor ons in het joodsch de Internationale. in hun lof over „Zij"-crême, Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van 'huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 2075 cent. Tegen den avond weer in den trein naar Kiew, waar wij den volgenden morgen om 12 uur zouden aankomen. De stemming was bui tengewoon goed. Naar de oorzaak van de vroolijkheid mag de lezer raden. Ook het eten in den trein smaakte best. Wij hadden buiten gewoon lekker brood meegekregen. Toen wij al maar geen bedden zagen ver schijnen, begon de stemming wat te zakken, Om 11 uur kwam onze leidster met de bood schap, dat er deze nacht geen bedden zouden zijn. Wij moesten maar op de plakken. Wel had zij al vroeg in den avond getelegrafeerd naar een grooter station, dat men daar bed den in den trein zou dragen, doch zonder ge volg. Alleen had zij van de G.P.Oe gedaan gekre gen, dat vier van ons de vrije plaatsen in den zachten wagen mochten innemen. Bij die vier uitverkorenen behoorde ook ik. Wij moesten nog maar even wachten tot een station, waar de trein zoo lang zou stoppen, dat men buiten om naar den slaapwagen kon gaan. Anders moesten wij door een lange rij wagens heen. Om één uur in den nacht werden wij over de rails ir. het donker naar den achtersten wagen gebracht. Twee van ons bleven samen, nog één en ik apart, elk bij drie vreemden. Voor dat wij op stok gingen, werden wij door onze leidster gewaarschuwd vooral op onze zaken van waar de te passen. Erg opbeurend. Toen na een kwartiertje mijn drie Russen niet meer gromden over de storing in hun nacht rust en ik insluimerde, voelde ik me op den schouder geklopt. Het was genossin Pivinskaja, die de bedden op h.aar terugtocht door den trein had ontdekt en ons weer terug kwam halen voor den harden wagen. Op zulke oogenblikken is een sterk ontwikkeld gevoel voor humor van zeer groote waarde. Twee anderen hadden dat niet. Zij waren erg in hun wiek geschoten. Het spijt mij, doch ik kan de uitdrukkingen, die zij bezigden, hier niet herhalen. Door zeven derde-klasse wagens leidde onze tocht. De weg terug Het was een warme nacht. Om negen uur waren in die zeven wagens alle deuren en ven sters gesloten. U zult willen gelooven, dat het boven op „den dikken toren" frisscher is dan hier het geval was. Men laveerde tusschen slapende mannen, vrouwen en kinderen. Voor afwisseling stootte men dan zijn hoofd eens tegen een uitstekende voet van de bovenste laag. Gebrek aan licht belette ons te constateeren, of die voeten pas gewasschen waren. In elk geval werd ons dui delijk, waarom wij buiten om naar den slaap wagen waren geleid. In onze afdeeling gekomen waren, de bedden spoedig uitgerold. Het duurde nog wel even, voordat de gemoederen tot rust waren gekom'en en het heele gezelschap sliep. Dat het wat laat was geworden, hinderde niet. Den volgenden morgen bleven wij op onze plank, dronken daar thee en aten daar ook maar. Om twaalf uur: Kiew Vroeger de hoofdstad van de Oekraïne, nog de mooiste en oudste stad van dit gewest. De regeering is overgebracht naar Charkow, omdat Kiew na den oorlog zoo zeer werd geteisterd door burgertwisten. Men noemt Kiew de moeder aller Russische steden. omdat het de oudste stad is. Op een rondgang toonde men ons de Gouden Poort, een ruïne, nu bijna midden in de stad gelegen, doch oorspronkelijk de Westelijke poort, gebouwd in het jaar 1037. Verder zagen wij o.a. de Sophia kathedraal, een groot complex gebouwen met hooge torens, nu nog als .kerk in gebruik. Langs een dal midden in de stad met zulk een steile helling, dat het bouwen van hui zen er niet mogelijk was en men er koeien liet grazen, kwamen wij aan de buitenzijde van de stad op een.hoogte van wel 100 Meter. Vlak onder ons zagen wij de rivier de Dnjepr. Aan de overzijde daarvan groote zandvlakten, be groeid op de plaatsen, die bij hoog water droog bleven. Wel een buitenkansje voor de stads bewoners om zoo in de buurt het strandbad te •hebben. Des namiddags naar de Kolchos „Dscher- dowo' dicht bij het spoorwegstation Bobrik- Gelukkig konden wij deze tocht per toer-auto maken. Het weer was prachtig. Langs eén steile helling met haardspeldbochten reden wij van uit de stad naar de groote brug over de Dnjepr. Groote houtvlotten met hutten er op, voor hen, die de vlotten naar de Zwarte Zee moeten brengen. Een kwartier lang reden wij door een duin landschap met hier en daar hooge dennen- boomen. Groote soldatenkampen langs den weg. De soldaten oefenden zich hier en daar, slechts gekleed in zwembroek. Het is een gek gezicht, een soldaat te zien exerceerén in zwembroek met het geweer op schouder. De officieren waren ook niet overvloedig gekleed. Daarna werd de grond beter, hoewel toch blijkbaar tamelijk zanderig. Op een veld ploeg den 14 span paarden achter elkaar. Over het algemeen werd in die omgeving weinig klein bedrijf aangetroffen. Er waren waarschijnlijk veel kollektieve bedrijven. Door een heel oud, typisch Ukraïne-dorp komende, hadden wij daar wel gaarne willen stoppen. Wij kregen echter daarvoor geen tijd. Wel jammer: wij hadden zoo graag e'ens binnen De vorige week is onze Tweede Kamer weer voor het eerst op het Binnenhof geweest. De honderd heeren konden weer naar hartelust voortbabbelen. De parlementaire geschiedenis van de laatste jaren geeft ons recht tot het neerschrijven van deze onparlementaire van weinig waardeering blijk gevende opmerking. Mr. van Schaick is door de Koningin weer tot voorzitter benoemd. Deze beklagenswaardige man schijnt zijn pappenheimers wel te kennen. Zijn rede .waarmee hij het voorzitterschap aan vaardde, gaf daar wel blijk van. „Spaarzaam heid in woorden behoeft geen armoede van ge dachten te beteekenen" .voegde hij de aandach tig luisterende over veertien partijen verdeelde Kamerleden toe. Helaas, hoe is de waarheid van deze opmer king in het politieke leven van de laatste dagen weer in het licht getreden. Alle partijen hebben ontzettend veel woorden gebruikt om hun plaatsje in het parlement weer te ver overen .De verkiezingsactie deed vermoeden, dat het parlementarisme weer ruggegraat had ge kregen. De één sloofde zich al meer uit om flink te zijn dan de ander. Het was geweldig, neen enorm Helaas, de veelheid van woorden bleek ar moede van gedachten te verbergen'. Dr. Colijn ging de rekening opmaken en kwam tot de ont dekking, dat het parlement, hetwelk in de vorige periode zijn beeld vond in een kribbig, bleek, ongezond kereltje, na de vacantie, waarin het genieten kon van de buitenlucht, er niet op vooruit gegaan is en nu een kereltje geworden is met een waterhoofd. Die Engelsche ziekte toch De formatie van een parlementair kabinet is mislukt. H. M. de Koningin heeft hem daarop opdracht gegeven een crisis-kabinet te vormen. Wie de schuld treft van de mislukking Och, wat doet het er toe of de roomsch-katholieken een spaak in het wiel gestoken hebben De zaak verandert er niet mee. Het is laf, dat de volksvertegenwoordiging de verantwoordelijk heid legt op de schouders van enkele mannen, die straks deel uit zullen maken van een crisis kabinet Het kruikje gaat zoolang te water tot het breekt. Moet het in Nederland ook zoo gaan, dat het volk zich ten einde raad verontwaardigd keert tegen haar leiders? Partij-programma's mogen nog zoo schoon zijn, de idealen van deze mannen nog zoo verheven, maar wat baat dit wanneer men de verantwoordelijkheid voor zijn daden niet op zich durft te nemen. We hebben geen reclame-poppen, maar mannen noodig We zullen hopen, dat de leider van de a.-r. partij in de komende jaren de Staten-Generaal weer meer plichtsbesef bij zal brengen. Het verstandigste is wel, dat de zieke een weinig rust houdtZouden er geen kussens op de kamerzetels aangebracht kunnen worden Onze vrouwen maken zoo vaak kus sens voor^ een bazaar, laten ze ook eens aan deze arme mannen denken De „Voorwaarts" bevatte Zaterdagavond een prachtig verhaal over een bezoek van Ir. Mus- sert, leider der Hollandsche nazi's, aan Neder landers in Duitschland, die geen lid mogen zijn van de Duitsche Nat. Soc. Arb. Partij, maar wel van de Hollandsche. In het grensplaatsje Goch zou hij voor hen een redevoering houden. In het felst van zijn rede kwam plotseling een Amsterdammer op het podium, die den heer Mussert in de rede viel en de aanwezigen mee- deelde zeer tot verbazing van de Hitlerianen, die uit bealngstelling de vergadering bijwoon den, dat de N. S. B. van den spreker voor 50 pet. uit Joden bestond Als wij de „Voorwaarts" kunnen gelooven, dan moet de consternatie van deze mededeeling buitengewoon zijn ge weest. Dit verraad aan .de nationaal-socialisti- sche beginselen deed het bloed van „de ont waakte" Duitschers karnemelk worden. We mogen nog van geluk spreken, dat de arme ingenieur nog levend over de Hollandsche grens kon komen. Sjonge, sjonge, was dat schrikken De S.D.A.P.-leiding heeft een boycot-actie afgekondigd van Duitsche artikelen. Als alle socialisten den raad, die reeds enkele jaren door vooraanstaande Nederlanders gegeven is: „Koopt Nederlandsch Fabrikaat 1" hebben opgevolgd, zullen onze buren van deze oorlogsverklaring niet veel merken. Wat zal Hitier kwaad zijn Hij heeft er vast een heelen nacht niet van kunnen slapen Rotterdam is de laatste dagen enkele malen opgeschrikt door ernstige rampen. Eerst door het ongeluk aan de Koninginnebrug en toen een zware ontploffing en een hevige brand aan de Boompjes Bij het eerste ongeval liet het echt paar Schepers uit Dordrecht het leven, de brand bracht vele gewonden, waarvan vijf zwaar. De stad is in rep 'en roer gebracht en ernstige ver- keersstagnatie hebben deze ongelukken tot ge volg gehad. Met de rijksmiddelen is het treurig gesteld. De staatsinkomsten zijn, alleen wat de gewone bronnen betreft, in vier maanden weer met 16,290,000 bij verleden jaar ten achter ge bleven (niettegenstaande drie soorten opcenten een nieuwe bate van ruim 7% millioen hebben geleverd). Onze economische toestand gaat in sneltreinvaart achteruit. H. M. de Koningin heeft dit in haar telegram aan president Roosevelt duidelijk uit laten komen. Wat zal de economische wereld conferentie ons brengen Zal het ook zoo'n lijdensgeschiedenis worden als de ontwapenings conferentie Verstand en goeden wil zijn nu niet direct teekenen van dezen tijd. De vliegers en de directie van de K. L. M. liggen Ieelijk met elkander overhoop. Het vlie gen in elkanders haren schijnt een welkome afwisseling bij het vliegen in de lucht. Het conflict is verscherpt nu de directie een Duit sche Jood, die voor Hitier gevlucht zou zijn, in dienst heeft genomen. Gistermiddag heeft weer een' bespreking plaats gevonden tusschen de partijen betrokken bij het IJmuider conflict en den rijksbemiddelaar prof. mr. A C. Josephus Jitta. Het schijnen daar verharde stijfkoppen te zijn, want de praterij heeft geen: resultaat opgeleverd. H. M. de Koningin schreef aan pre sident Roosevelt, dat het principe: „de macht van de sterksten over de zwaksten", uit de wereld gebannen moest worden. Het lijkt ons in dit geval toch maar het beste, wanneer de macht van den sterkste, den Staat, aan deze zaak een einde maakt. De gevangenissen zijn nog niet vol en anders bouwen we er nog maar een paar. Een „goede" werkverschaffing f We hebben het weer gezien in ons overzicht, bij ons op Flakkee zouden we zeggen: de zaak is stik in de war gegaan in die huisjes met hun verweerde stroo- daken en in de ouderwetsche schuren. Zichtbaar werd de bodem zwaarder. De lu pinen, die wij in het begin van den tocht veel vuldig zagen groeien, kwamen niet meer voor. Tarwe en klaver zag men veelvuldig. E'en bui tengewoon gezicht was wel een groot klaverveld met misschien wel een tweehonderd ooievaars, die daar kikvorschen aten. Eindelijk na een rit van twee uur het doel van onzen tocht. De kolchos Dscherdowo. Een groot heerenhuis, waarvóór een grasvlakte. Aan de andere zijde keurige arbeiderswoningen van één verdieping, alle aaneengebouwd. Iets verder op, de stallen voor de koeien en de paarden. Alle gebouwen waren doelmatig en waarschijn lijk een dertig jaar geleden gebouwd. Het had alles toebehoord aan één eigenaar en was zichtbaar voorheen zeer deskundig be heerd. Er was zelfs een graanmalerij, waarin een oude, doch goede locomobiel en vier mo derne meelmolens. (Wordt vervolgd). Dc meeste leiders leiden niet, Maar praten met senaat En kamer en vergadering. Men praat en praat en praat. RECHTBANK TE ROTTERDAM. INBRAAK BELASTINGKANTOOR MIDDELHARNIS. Door het Gerechtshof te Den Haag werd be vestigd het vonnis van de Rotterdamsche Recht bank, waarbij de bankwerker H. H. P., de kui per G. v. d. B. en de rijwielhersteller H. L. B. wegens inbraak, gepleegd in den nacht van 6 op 7 October 1932, ten kantore van den rijks ontvanger te Middelharnis, zijn veroordeeld, de beide eersten ieder tot 2]/2 jaar en H. L. B. tot 3 jaar gevangenisstraf. BRANDSTICHTING. Dinsdag heeft terechtgestaan de 34-jarige koopman A. de W., te Achthuizen, thans ge detineerd in het huis van bewaring te Rotter dam, inzake dat hij in den nacht van 27 op 28 Februari j.l. opzettelijk brand had gesticht in zijn woning, door eenige kartonnen doozen op den zolder met een lucifer aan te steken. Bijna het geheele huis met d'eni daarbijbehooren- den winkel was afgebrand. Ook voor de in de buurt gelegen woningen was het vuur niet zon der gevaar geweest. Verdachte bekende. Hij had de doozen om vier uur aangestoken. De presidentJe zat onder de schuld, niet Verdachte Niet zoo bar. Door den president wordt dan ter sprake gebracht een zelfmoordplan van verdachte. Deze zou met dit doel voor een rijksdaalder poeiers hebben gekocht. De kwestie gaat echter voor de perstribune grootendeels verloren. Getuige A. M. Smeets zeide, 's morgens om 7 uur het huis van verdachte te hebben zien branden. Verdachte had geen enikele blus- schingspoging gedaan. Getuige had de brand weer gewaarschuwd. Getuige J. J. de Best was de buur van ver dachte. Diens huis stond vlak naast het zijne, en had zoowel vuur- als waterschade onder vonden. Getuige antwoordt op een vraag van den president, of verdachte ook met een kar tonnen doos! met polissen heeft geloopen tij dens den brand, dat hij dit niet heeft gezien.. Getuige vertelde daarop, hoe het in Augustus van het vorige jaar ook eens in den winkel van verdachte heeft gebrand. Getuige B. de Voogd, agent te Middelharnis; van de Verzekeringsmaatschappij Neerlandia, deelde mede, dat door zijn bemiddeling ver- dachte een polis met genoemde maatschappij had gesloten van 1685 gulden. Het was getuige ter oore gekomen, dat verdachte den laatsten tijd allerlei meubelen uit zijn huis liet weghalen. Getuige vertelde ook nog, dat een orgel, dat toen de polis gesloten was, nog in het huis stond (verdachte was organist), en dat hij in bruikleen had van de kerk, ook tusschentijds uit het huis was weggehaald en overgebracht naar zijn opvolger, J.-J. de Best, zonder dat ver dachte hiervan aangifte had gedaan. Dr S. Weyl, als psychiatrisch deskundige gehoord, deelde mede, dat verdachte hem ver klaard had verdoovende middelen te gebruiken, o.a. cocaïne. Hij scheen in zeer eigenaardige kringen te verkeeren. Verdachte kwam weer terug op zijn zelf moordplannen. Hij zeide, slechts in gesloten zit ting meer te willen onthullen, vooral in verband met de verdoovende middelen. De deuren worden dan een oogenblik ge sloten. Bij heropening bleek, dat verdachte gezegd had, de verdoovende middelen te gebruiken met het doel zich onbewust van het leven te berooven. Het O.M., mr. J. F. Hoeffelman, requisitoir nemend, zeide niet te gelooven, dat verdachte naar hij beweerde den brand had ge sticht, als poging tot zelfmoord. Alle feiten wijzen er op, dat het verdachte te doen ge weest is om de verzekeringspremie. Verdachte staat in zijn dorp bekend als onbetrouwbaar en zonderling. Het deskundigen rapport van dr. Weyl concludeert slechts een licht-vermin- derde toerekeningsvatbaarheid. Daarmee reke ning houdende, heeft het O.M. één jaar en drie maanden gevangenisstraf geëischt. De verdediger van verdachte, mr. U. de Groot, heeft er op gewezen, dat men aan de bekentenis van verdachte eigenlijk in het ge heel geen handvest heeft. Pleiter verzocht eeni clemente straf. Uitspraak 23 dezer. Vr ij gesproken: C. P., 25 jaar, vrachtrijder te Dirksland, die vervolgd was wegens verduistering, is door de rechtbank vrijgesproken. Betweterij, haarkloverij, Bedilzucht, politiek, Door prat'erl en bemoeizucht werd En blijft de wereld ziek. Willen alle bu eind Mei boven en willen alle gelden voor 15 het hun bekende HET Mlen schrijft Ds. A. M. Sneek, is een a 100-jarige rijk kerk vrijwel wens in andere de Synode der eenmaal met van het 1000-ji heeft toen besl van de „privé laten, doch deze: te propageeren. niet gehouden h gende Synode ter sprake Ds. J. J. Kr Groningen, die belangstelling mocht vieren, L gemeente berich acht, om eervol schijnlijk zal D: is van de Gro; zijn dienstwerk 32( Het Zending het volgende Ook Zendin en hooren per dan die welke ding. Gelezen week Zondag een voefcbalwetj en ondanks d'< plaats 10 gj Wij zoeken andere „geestd zien was, maa in ons op, als schen zooveel van ruim één niet becijferen echter de prijj nen van deze c ting maken vo werd uitgegev die voor reisl< voorkomen, dc één zoo'n wed: van het gehee maanden, inkomsten in Jl' maand Is 'het voor andere c althans op de Zendingsle: verrichten Zijn in onz vinden, dien i paar ton He het geld enke liefhebbers W Wij weten, rO) I u Heden 1 na een onze zijd zorgzame Wed. Adri in den ou Heden ongesielc in den jaar. N Middelhi Hede: droefhe Behuwc moeder Pie Wed in den 7 maan Ouddor S F. Rotterd M. H. MaassU P. N. Burgslu A. A. Ouddot A. Oudd D

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4