A. D. OVERSTRIJD Zaterdag 20 Mei 1933 No. 3956 TWEEDE BLAD. SCHAAKRUBRIËK. Buitenland. Uit de Pers. SPECIAAL, Magazijn voor Horloges - Pendules - Klokken - Wekkers Plaatselijk Nieuws. BRANDSTAPELS. t n wor, SKrNO WSES Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. N a n n i n g, Gerard uslaan 15 Eindhoven. No. 293. Probleem no. 339 heeft tot sleutelzet 1. Laó dreiqt 2. Pe6 mat. Directe ontpenningen na 1. Dd5 en 1. Df5. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan. delijksche prijs van 2,50 moet men de meestt punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings- termijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel tezamen kunnen opzenden. Probleem voor den wedstrijd. No. 346. G. H. DRESE. Ie Prijs Thema Ty De Problemist 1932. Zwart (10). Wit (9). Wit Kg4, Dh8, Td8, Lg8 en d6, Pc4, pi. a3, e2 en f3. Zwart. Kd5, Da4, Tb2 en e6, Le3, Pa7 en b3, pi. c5, c6, d2. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Zaterdag 17 Juni. Oplossing Eindspel no. 457. 1. Pd6, Le7; 2. Tel, Ke7; 3. Pe4 enz. Na 1Ld7; 2. Pc4 en na 1Laó; 2 Tal; 3. Ta3 enz. Eindspel no. 458. T. G o r g i e w. Wit. Kc2, Ta7, Ph4. Zwart. Kc4, Le8, h6, pi. b5. Wit speelt en wint. Oplossing: 1. Ta6, Lg5; 2. Pf3, Ld8; 3. Ta8, Lgó; 4. Kcl! Lc7; 5 Ta8 enz. Na 1 Lf4; 2. Te6. Na 1Lf8; 2. Ta8.' Na 1. Lg7; 2 Pf5; 3. Tc6 enz. Eindspel no. 459. J. Fritz. Wit; Kh5, Ta4, Pf4. Zwart: Kei, Lc8, Lg7, pi. a7. Wit begint en wint. LADDERWEDSTRIJD. 337 338 339 Totaal. B. Duvergé (2) 87 3 2 2 94 J. L. Braber (2) 85 3 2 2 92 B. Wagner 74 3 2 2 81 „Èn Avant" 67' 3 2 2 74 C. v. Gelder (1) 64 3 2 2 71 A. van Holst .61 3 64 (2) A. Wagner 47 3 2 2 54 D. Kareis (2) 40 3 2 2 47 J. P. Coppens(5) 28 3 2 2 35 L. Weeda (3) 27 3 - - 30 (2) B. Vis 13 3 -1 2 17 F. C. Laas (8) 12 3 - 15 (2) „Udi" (8) 3 - - 3 (2) OVERZICHT. .J?C ®e'9isc'le regeering heeft haar financieele m, °°af Van Kamer gekregen. Zij kan dus van™h u snoeimes aan het weric gaan tot zij m^riïkr b,e9r,°?tin9 een behoorlijk sym- takkèn en h Slaakt. Zij zal daarvoor Bv'igen moeten weqsnijden die de iThndTliik do°r een "«drukkel jke goedkeu! ln9ln °pofferen- Als alles is volbracht we:nTheeftb «T voor de partijen om te berusten"'Dit'u natuT- nietSteUgaan9e P° and"s De meerderheid is wat grooter geweest dan men te voren verwacht had. Kamerleden die eerst hevige bedenkingen hadden geuit hebben ten slotte hun stem aan het wetsontwerp geven. Wellicht heeft de wijze, waarop de op positie is gevoerd, daartoe bijgedragen. In een vergadering, die 29 uur heeft geduurd, is een tactische obstructie gevoerd, die o.i. van een volkomen gebrek aan breed tactisch besef ge tuigde. De Belgische socialisten schijnen door de din gen, die in de wereld gaande zijn, nog niets te hebben geleerd. Zij hebben er in ieder geval geen rekening mee gehouden, dat het parlemen tarisme in de wereld ernstige gevaren dreigen, en dat niets op het oogenblik noodloltiger daar voor moet zijn dan de waardigheid der parle menten te grabbel te gooien. Wat een aantal jaren wel onsympathiek maar niet staatsgevaar lijk was, moest nu door ieder lid van een par lement als in hooge mate noodlottig worden ingezien. Het anti-parlementarisme in de wereld moge voor een groot gedeelte een verschijnsel van verwildering zijn, dit zal het gezag van het parlementarisme bij niemand ver- hoogen als dit zelf blijk geeft niet te begrijpen hoe ernstig zijn taak is. Zien we slechts naar Duitschland, Italië en Amerika, waar het parlementarisme een gevoe- ligen klap gekregen heeft, maar vergeten we daarbij ook ons eigen land niet Enkele Duitsche ministers hebben een bezoek gebracht bij de nazi's in Oostenrijk. Zij zijn daar zonder incognito heengegaan, ofschoon zij wisten, dat hun komst de regeering zeer mis haagde. Zij hebben er in openbare vergaderingen opgetreden, zij hebben door hun verschijnen in het openbaar mogelijk gemaakt en mogelijk wij len maken, dat verboden betoogingen ten deele toch nog tot hun recht kwamen. Zij hebben revolutionaire redevoeringen gehouden, zij heb ben van de bevrijding van Oostenrijk gesproken, waarmede bevrijding van het tegenwoordige ge zag bedoeld was. Terwijl de Duitsche gezanten allerwege met grooten, soms zelfs met voorbarigen ijver er bij zijn om tegen iedere, volgens internationaal ge bruik ongepaste handeling in den vreemde te protesteeren, gaat Berlijn op volmaakt onge kende wijze de elementaire eischen van inter nationale welvoeglijkheid verwaarloozen. Zoover hebben de bolsjewiki het nooit ge bracht en het zou ook nergens van hen zijn geduld. Hun gezanten hebben altijd nog ge probeerd den schijn te redden. President Roosevelt heeft een boodschap rondgezonden aan de hoofden van de staten, die op de economische wereldconferentie ver tegenwoordigd zullen zijn. Het program bevat de volgende punten 1. Alle naties moeten het ontwapeningsplan van Mac Donald steunen. 2. Zoo spoedig mogelijk moet een verdrac worden gesloten om dit plan in praktijk te brengen. 3. Tijdens de onderhandelingen over het ver drag mag geen enkele natie haar wapening verhoogen boven de bestaande verdragen. 4. Alle naties moeten een heilig en definitief niet-aanvalsverdrag sluiten. Als onmiddellijk doel ziet Roosevelt een suc ces voor de ontwapeningsconferentie en eco nomische conferentie. De twee eerste punten wisten we al. Roose velt had zich reeds vroeger voor het (yitwape- ningsplan Mac Donald verklaard. Het derde punt doet een nieuw voorstel, rechtstreeks gericht tegen het beleid, dat men van Duitschland vreest. Het vult de ..wapen stilstand in bewapeningdie bij het begin van de conferentie gesloten is aan en eischt ook, dat, zoolang de onderhandelingen duren, geen natie haar wapening verhoogt boven de be staande verdragen. Belangrijk kan punt vier wezen A.ls dit ech ter beteekent een plechtige herhaling van het verdrag van Kellogg en andere vredesverdragen, dan weten wij uit het verleden hoeveel waarde We aan „heilige" verdragen kunnen hechten. Dit punt zou slechts beteekenis hebben, indien Roosevelt het voornemen en den invloed bezat om Amerika deel te laten nemen aan verbintenissen, die de volken tegen onrecht- matigen aanval moeten beschermen. Nader uitleg door Roosevelt heeft echter twijfel post doen vatten daaromtrent. Veel belangrijker dan de vaderlijke raad geving van Roosevelt is de redevoering van den Duitschen Rijkskanselier Adolf Hitler geweest. Alles wachtte op zijn standpunt. En hij heeft er geen doekjes omgewonden. Zoo langzamer hand gaat het buitenland inzien, dat Hitier wel iets meer is dan een volksmenner. Uit zijn Rijks dagrede bleek staatsmanswijsheid. Algemeen heeft Adolf e'en1 uitstekenden indruk gemaakt. Zijn rede werd radiografisch uitgezonden over de geheele wereld. De ontwapeningsconferentie, Roosevelt en Mac Donald warén zeer nieuwsgierig bij hun radiotoestel gekropen om deze „vreemde eend in de bijt" te beluisteren Hitier heeft voor zijn doen zeer voorzichtig gesproken. Hij wil niets van hetgeen de anderen vreezen en. hij wil alles wat zij zeggen te wenschen. Hij is zelfs bereid, op een grondslag van pariteit, internationale controle op de natio nale bonden te aanvaarden. Hij wil zoo volledig mogelijk ontwapenen. In het plan van Mac Donald ziet hij een bruikbare basis daarvoor. Duitschland wil toetreden tot alles wat in deze dagen ter bevordering van den vrede wordt voorgesteld, tot de samenwerking der vier mo gendheden volgens het denkbeeld van Mussolini, tot het stelsel van non-agressie-verdragen van Roosevelt. Er blijft voor de anderen werkelijk niets te wenschen over. Na die rede moest er geen ernstige hindernis meer zijn op den weg van de beperking der be wapening in Europa. Er is echter verschil tusschen den Hitler in Duitschland, wanneer alleen maar in herinne ring gebracht wordt zijn boek „Mein Kampf", waar juist tegenovergestelde denkbeelden in ver werkt zijn, en den - Hitler voor het forum van de volken. Dat schept het wantrouwen van Frankrijk in niet geringe mate. En een uitlating als deze van Mac Donald: „Wij moeten wel luisteren naar toespraken, maar wij moeten ook acht slaan op handelingen en wij kunnen voor het effect daarvan onze oogen niet sluiten", wijst in dezelfde richting. Als men in het oog houdt, dat Hitier slechts als Duitscher en niet als neutrale kon spreken, moet men concludeeren, dat hij niet vreedzamer had kunnen spreken. Reden om te twijfelen aan de echtheid van het inzicht en van de bedoelin gen die er uit spreken is er niet. Maar voor Hitier de wantrouwige, voor hun veiligheid be duchte landen zal overtuigen, moet hij tenminste 'beginnen zijn theorieën omtrent de plichten van den overwinnaar in eigen land te laten toe passen Daarna zou ook het andere overtuigen der worden. Hitier heeft de zaak van een vrede M a9hteruit9ebracht. C?nt °P daden aan op de ontwape- non K°kkerentie' Jkdevoeringen en boodschap pen hebben we al 15 jaren lang gehoord DE KABINETSCRISIS. In „De Standaard" (a.r.) het blad van Dr. Colijn, schrijft d. W. (mr. de Wilde over de eerste pogingen van den a.-r. leider Men mocht hopen, dat dit lukken zou; dat de verantwoordelijkheid algemeen zoo diep zou worden gevoeld, dat het parlementair Kabinet ad hoe, het Kabinet met een bepaalde aange wezen taak, zou zijn tot stand gekomen. Dit is intusschen anders geloopen. Een der geraad pleegde fracties had bezwaar om e'en1 andere fractie te erkennen, als constitutief element in de meerderheidsvorming. Wel was deze fractie bereid tot steun aan een Rechtsch Kabinet. Daarentegen schijnen echter, -bij den formateur bezwaren te hebben bestaan, met het oog op den omvang van de te verrichten taak en de onzekerheid van de levensvatbaarheid van zulk een Kabinet. Is reeds, onder de sterke spanningen die in het land en in de Kamer zich zullen doen ge voelen, een meerderheid bestaande uit 52 leden, te zwak te achten, daarbij komt nog, dat de homogeniteit der 3 rechtsche fracties in de latere jaren steeds geringer geworden is. Niet op het stuk der diepere levensvragen, doch wel weinig krachtig schijnt. Want het gaat blijkbaar over het practische beleid der liberalen; niet over hun wereldbeschouwing. Immers staat de principieele, diepste wereldbeschouwing der vrij zinnig-democraten precies even ver van de r.k. wereldbeschouwing af als die der liberalen. En toch kon men met hen wel in zee gaan. Blijft: de punten van practisch regeerings- beleid, waarin dr. Colijn roomsch en liberaal niet tot eenheid heeft kunnen brengen voor 'n periode van vier jaar. Staat het zóó dan is, de heele gang van. dingen doorzichtig. Maar dan zullen wij toch moeten vernemen, waarop precies het vastgeloopen is. Wat vergden de liberalen ,dat r.-kath. niet kon den aanvaarden; of omgekeerd Dit zal uit de stukken nauwkeurig moeten blijken. Dan weten wij precies, waaraan wij toe zijn. En dan kan ieder voor zichzelf bepalen, wi'en hij „de schuld" van de mislukking geeft: den veel-vragenden of veel-weigerenden liberaal, den veel-vragenden of veel-weigerenden r.- katholiek. „De Tijd" (r.-k.) uit een verwijt tegen dr. Colijn Van het begin af heeft de formateur gezocht naar een breedere 'basis, daarbij echter verge tende, dat die in feite toch het zwakste Kabinet zou zijn, dat hij zou kunnen vorm'en, want dat Hoogstraat 223 - Rotterdam - Gevestigd Anno 1880 op het practische terrein waarop straks ge werkt zal moeten worden. Het a.r. blad herinnert aan de ervaringen van 1923 en 1925 en meent, dat een zuiver rechtsch coalitiekabinet ook thans kans had te misiukken. Die misluking aldus het blad mocht echter niet worden geriskeerd. Om de reeds genoemde reden niet, maar ook niet om twee andere redenen. De val van een parlementair Kabinet van Rechts zou den weg voor een normale werking van ons constitutioneel-parle- mentaire stelsel waarschijnlijk voor langen tijd onmogelijk maken, en ten andere zou de redding van het land uit den tegenwoordigen droeven toestand dan mislukt zijn, zonder uitzicht op betere kansen om te slagen. Dat alles woog zóó zwaar, dat we van oordeel zijn, dat de formateur terecht met een onzeewaardig vaar tuig niet het ruime sop heeft willen kiezen. De dag van de schipbreuk kon wel vooruit bere kend worden. Omtrent den aard van het crisis-kabinet zegt de schrijver in de Standaard Een kabinet welks werkzaamheid zich in hoofdzaak bepalen zal tot de aangelegenheden met den heerschenden crisis verband houdend Dat woord dan genomen in den breederen zin, dat er alle verschijnselen onder vallen die aan onzen tijd in het bijzonder eigen zijn. Dat ka binet zal niet beschikken over den vooraf toe gezegden steun van parlementaire groepen, maar al zijn kracht moeten zoeken in het persoonlijk vertrouwen, dat de leden van het Kabinet in boezemen, en zal, naar bet ons voorkomt, zoo wel leden uit de linkerzijde moeten opnemen als personen uit het rechtsche kamp. „De Rotterdammer" (a.r.) omschrijft den aard van het crisiskabinet aldus Een kabinet, dat er precies kan uitzien als een ministerie, zooals Dr. Colijn zich gedacht heeft, doch dan zonder levend officieel contact met de partijen in de Kamer, waartoe de leden van het kabinet behooren. Wij althans kunnen het ons niet anders den ken De parlementaire redacteur van het blad wijdt een afzonderlijke beschowing aan de mo gelijkheid van een rechtsch coalitiekabinet Is het teveel gezegd, wanneer we van oor deel zijn, dat de toestand des lands thans in wezen erger is dan in Augustus 1914 Welnu dan ligt het ook voor de hand, dat bij zulk een noodtoestand de vorming van een parlementair kabinet ad hoe wil men een crisiskabinet steunend op alle groepen, die tot steunen bereid zijn, den meesten waarborg biedt voor het slagen eener reddingspoging. ,,De Maasbode" (r-.k.) acht de nieuwe op dracht even onverwacht als moeilijk. De moeilijkheid zal echter niet alleen zijn om de noodige krachten bereid te vinden, maar ook om een kabinet samen te stellen, dat voldoende homogeen over de te treffen maatregelen denkt en daarbij op den steun van een meerderheid in de Kamer zal mogen rekenen. Als men al te star op z'n standpunt van nor male tijden blijft staan, zal een voldoende sa menwerking wel nauwelijks te bereiken vallen. Wij hopen van harte, dat dr. Colijn, die wel gemoed een voor een ambitieus en bekwaam man wel aantrekkelijke maar niettemin zoo zwa re taak aanvaardt, er is zal slagen een stel mede werkers om zich te verzamelen, aan wie ons vaderland in deze tijden zijn lot met vertrouwen in handen kan stellen. Wij hebben onzerzijds van het begin af aan gedrongen op een rechtsch parlementair kabinet. Wij betreuren, dat men dit niet heeft aange durfd, al verklaart het verleden veel. Een voor ons parlementaire leven zeer don kere dag van November '25 blijft z'n schaduw wel lang voor zich uitwerpen In dit verband kan het, tegenover een publi catie in een katholiek blad, welke den indruk zou kunnen wekken, dat de katholieke fractie voor haar verantwoordelijkheid zou zijn terug gedeinsd, of dat dit althans met een paar met nameg enoemde leden het geval zou geweest zijn, z'n nut hebben, vast te stellen, dat deze indruk geheel valsch zou zijn. Twee in bedoeld blad met name genoemde leden, dus vernamen wij uit de beste bron, wa ren 'belist bereid, de formatie van een rechtsch parlementair kabinet op zich te nemen, als men van den steun van de beide andere rechtsche fracties verzekerd was, en als deze van gevoelen bleven, dat een katholiek als formateur moest optreden, wat, in de gegeven omstandigheden, niet de meening was van de katholieke fractie. De namen van twee andere personen, over wie ook iets werd bericht, zijn in de discussie niet genoemd. „De Nederlander" (c.h.) oordeelt eveneens, dat de r.k. fractie blijkbaar in de samenwerking met de liberalen een onoverkomelijk bezwaar tegen medewerking aan een kabinetsformatie op breeden grondslag heeft gezien. Het blad beroept zich daarvoor op de duidelijke uitspraak van ,.De Maasbode", dat samenwerking met de libe ralen voor de r.k, fractie onmogelijk is. Het blad vervolgt dan Blijkbaar in de samenwerking met de liberalen; deze heet voor de r.k. fractie onmogelijk. Men zal er óns niet van verdenken, heel of half liberaal te zijn Maar wij moeten nu toch zeggen, dat het argument in dezen vorm ons f zou er een geworden zijn wat men zou kunnen f noemen, een Kabinet van wisselende meerder heden, daar de inzichten veel te veel uiteen lie pen. Men kon ook een te groote zekerheid ei schen, die geen partij geven mocht. Onder het kopje: „Colijn houdt voet bij stuk schrijft de „Nw. Rott, Crt." (lib.) „Een tweede opdracht. En opnieuw aan dr CoJijn Na de mislukking van de eerste opdracht, die tot de vorming van een zoogenaamd parlemen tair kabinet strekte en die op het verzet van de roomsch-katholieken tegen de opneming van de liberalen in de regeeringscombinatie stuitte, lijkt de opdracht tot formatie van een „crisis kabinet", welke de heer_Colijn thans ontvangen heeft, een stap vooruit te zijn. Immers men moet wel aannemen, dat met „crisis-kafbinet iets an ders bedoeld wordt dan een bloote, zinledige naamsverwisseling. Het zal dan geen „parlemen tair" kabinet zijn, waaronder men een kabinet verstond ,dat op zijn program en zijn samenstel ling bij voorbaat de goedkeuring van de par tijen, waarop het wenschte te steunen, had ver kregen, Het zal nu een kabinet worden, bij welks formatie de formateur meer vrijheid geniet, de partijen niet vooraf tot medezeggenschap behoe ven te worden toegelaten en de regeeringsver- antwoordelijkheid niet reeds vóór het optreden van het nieuwe bewind met hen wordt gedeeld. Ook al is de positie nog niet geheel helder, men kan hierin zien een „reculer pour mieux sauter". Door de formuleering van de tweede opdracht is de kans van slagen voor den heer Colijn vergroot. Het heeft er trouwens veel van, dat de naam „crisis-kabinet" waaronder men een kabinet met bepaalde doelstelling, een zakenkabinet, zal moeten verstaan - is uitgevonden om den af tocht der roomsch-katholieken te dekken. De naam was ook reeds in de (r.-k.) Maasbode opgedoken, die gisteravond vóór de verschijning van het communiqué met divinatorische gave schreef: „De opzet om een zuiver crisis kabinet te formeeren zou het, naar onze mee ning, werkelijk makkelijker kunnen maken om over principieele bezwaren heen te stappen. Dit is intusschen niet het belangrijkste, dat ten aanzien van het falen van de eerste en de verleening van de tweede opdracht op te mer ken valt." „De r.-k. geven er blijkbaar de voorkeur aan, zich zooveel mogelijk vrij te houden. Met een meerderheid voor het crisis-kabinet van 65 leden in de Tweede Kamer kan dan aan den radicalen vleugel gemakkelijker worden toegestaan, zich nu en dan van het rcgeerings-smaldeel af te scheiden, een extra-walsje met de S.D.A.P. te maken, zonder dat het kabinet in gevaar komt of de tweeslachtige positie van de R.K. Staats partij behoeft te worden opgegeven. Het kan ons alles koud laten, indien wij maar een regeering krijgen, die weet wat zij wil en die oprecht voornemens is het parlementaire stelsel te eerbiedigen, een regeering, die het ook tracht te redden uit het enge, lichtvaardige par- tijgedoe, dat, indien niet alle teekenen bedriegen, zich ook bij de eerste poging van den heer Colijn weer in zijn onmacht om alleen het landsbelang te dienen heeft laten kennen." SOMMELSDIJK. De uitslag van de 10 ge houden schietoefeningen van de afd. Sommels- dijk—-Middelharnis van den B. V. L. is als volgt: (Maximum aantal te bereiken punten 500): J. A Doornbos 458, Job Kievit 431, G. van Driel 428, A. de Gans 428, J. C. Kievit 424, T. van den Boogert 423, F. Striezenau 422, C. Knape Cz. 420, H. van der Put 414, C. Slui 413, L. Tanis 410, C. Knape Az. 403, L. Koudijzer 356, Adr. Buth 331 en Joh. van Don gen 311. De in deze gemeente tijdens de voorjaars- markt gehouden Emmabloemcollecte heeft opge bracht de som van 136,30 De schilder C. van Beek, alhier, heeft onderhands het woonhuis met sigarenmagazijn van den heer A. Joppe, staande aan de Voor straat, gekocht. MIDDELHARNIS. Het acht-jarig dochtertje van den heer E. van der Velde had het ongeluk met touwtje springen zich zoodanig te bezeeren dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Mej. Burgerhout moest naar het ziekenhuis vervoerd worden om aldaar een operatie te ondergaan. De vrouw van den vischhandelaar L. Tam boer had het ongeluk van den zolder te vallen en haar pols te breken In ons vorig nummer werd vermeld dat aan het Marietjêspad een woning zou worden gebouwd voor rekening van Mej. C. van der Meide. Dit bericht blijkt onwaar te zijn. DEN BOMMEL. Met ingang van 15 dezer is de postbestelling in deze gemeente gewijzigd. Inplaats van 11 uur v.m. heeft de eerste be stelling thans 9 uur plaats. A.s. Woensdagmiddag 2 uur zal ten huize van Dr. P. Oosthoek gelegenheid bestaan tot kostelooze vaccinatie, B. en W. hebben aan C. Rommelse ver gunning verleend tot het veranderen van zijn woningen, gelegen aan den Bommelschen dijk, no. 166 en 168, aan F. Vervloet te Achthuizen en Melissant Az. te den Bommel, resp. tot „MAAS"-NYMPHEN Ziet ze gaan in lange scharen 1 Fier de rechterhand omhoog 1 Met manmoedige gebaren, Met een somber, dreigend oog 1 Ziet ze gaan in lange scharen Naar het een of ander plein Dat voor heden het terrein van De gerechtigheid zal zijn. Ziet ze gaan in dichte drommen Als was het ter bedevaart 1 Ziet ze gaande jonge nazi's 1 t Schouwspel is een kijkje waard 1 Aan hen is de overwinning, De vergelding en de straf I En met stelsels, theorien Rekenen die knapen af Op het plein is turf en brandhout, Is een kampvuur opgericht. Weldra worden er de huizen Door een rossen gloed verlicht Dan klinkt er de kreet: „Heil Hitler 1" En dan werpt men fier en kloek In de vuurzee de geschriften En verbrandt men boek na boek I Wat de grootsten van de denkers Die de wereld heeft gekend In hun beste oogenbükken Voor ons hebben opgepend, Wat door Duitschlands knapste koppen Met veel ernst is overdacht Wordt door baardelooze jongens Naar die brandstapels gebracht. Als je 't leest sta je verslagen: Is dat ernst of kinderspel Heeft de jeugd het maar verzonnen Of geschiedt het op bevel? Meent men zoo te overwinnen Op wie anders g'loofde of dacht Dan kent men niet de geschied'nis Van ons grijze voorgeslacht. Want in Holland heeft men ook wel Van die vuren aangericht „Het vernietigen van ketters" Zag men toen als hoogste plicht. Hier heeft men, inplaats van boeken, Medemenschen wreed vermoord. Maar te midden van het vuur werd Vaak een prediking gehoord. En ons eeuwenoude spreekwoord Wijst nog op dat beulenwerk Dit„het bloed der martelaren „Is het vruchtbaar zaad der Kerk Zeker, daar zijn 't enkel boeken En het geldt een and're zaak Maar in wezen is in Duitschland 'n Ketterdrijfjacht in de maak En de ware, gulden vrijheid Ligt gekluisterd aan een band En de vrije overtuiging Wordt op hoog bevel verbrand. Holland Jiou je oogen open Blijf den grooten Zwijger trouw En duld nooit de hakenlkruisvlag Naast je fiere rood-wit-blauw (Nadruk verboden). HAK ATE. het 'bouwen van een schuur en een steenen bergplaats. B. en W. hebben aan het Vlaggetjesdag- comité van het Chr. Militair verband te Breda toestemming verleend tot het houden van een vlaggetjesdag in deze gemeente op 31 Aug. aanstaande. De rekening van het Waterschap, de pol ders loozende op de haven van Den Bommel, ligt ter inzage bij den penningmeester van ge noemd waterschap, de heer A. Lokker. e— Een kindje van P. Berkenbosch is door een rat in het handje en in het hoofd gebeten. Ge neeskundige hulp was noodzakelijk. J, C. Bakelaar heeft tijdens de werkzaam heden aan de werkverschaffing een ongeval bekomen. Geneeskundige hulp is ingeroepen. OUDE TONGE. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de aanvragen voor het verkrijgen van vischakten ter gemeentesecretarie verkrijg baar zijn gesteld. De besturen van de polders door het Oudeland van Oude Tonge en van de polders loozende door den Suijspolder, mak'eri bekend dat de op 12 Mei 1933 vastgestelde lijsten van stemgerechtigde ingelanden vanaf 15 Mei tot en met 29 Mei a.s. voor den ieder ter inzage zijn gelegd ten kantore van den secretaris, Voor straat no. 8 evenzoo de rekeningen der ont vangsten en uitgaven over 1932 en de begroo tingen voor 1933, gedurende hetzelfde tijdvak op de polderkamer. De heer B. Both alhier had het ongeluk van den trap te vallen, waarbij hij dusdanige verwondingen opliep dat de hulp van Dr. Par- ré moest worden' ingeroepen die o.m. een lichte hersenschudding constateerde. Bij de op Woenslag jl. gehouden schiet wedstrijden der B. V. L. te Middelharnis, be haalden de afgevaardigden der afdeeling Oude Tonge de navolgende aantallen puntenW. Kauffman 89, K. J. de Bruin 94, W. Prince 89, J. Klomp 92 en J. de Jong 93. Tevens is er nog geschoten op de personeele baan terwijl er ook van de vrije baan een druk gebruik bemaakt werd NIEUWE TONGE. Bij den heer van der M. komt de besmettelijke ziekte Roodvonk voor. De heeren D. Breesnee en M. Lokker zijn herkozen als bestuursleden der Polder Klinker- land. De Red-Star aardappelen worden thans in deze gemeente voor 2.per H. L. ver kocht. DIRKSLAND. Op de tentoonstelling van houtsnij- en figuurzaagwerk, gehouden alhier van 911 Mei in het gebouw der Chr. Openb. Leeszaal, werden de volgende onderscheidingen uitgereiktFiguurzaagwerk. J. Bakker Sz. Ie prijs, goudbrons medaille, Nic. Vroegindeweij 2e prijs zilverbrons medaille, H. Bestman Az. 3e prijs koperbrons medaille, en A. van der Wek- ke 4e prijs klein model draagpenning goudbrons. P Doorn 5e prijs als voren doch zilverbrons en J. Holleman 6e prijs als voren doch koperbrons. Houtsnijwerk L. van Prooijen le prijs goud- ibrons medaille, W. de Jong 2e prijs zilverbrons medaille en G .Los 3e prijs koperbrons medaille. De tentoonstelling werd door ruim 400 per sonen bezocht (vorig jaar 250) en mag in ve lerlei opzicht geslaagd heeten.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3