HüIlML geneesé^nv&tfmoit fuiid indrukken oner Rusland. A. D. OVERSTRIJD HOESTS VOOS VEOXTW E SPECIAAL Magazijn voor Horloges - Pendules - Klokken - Wekkers Verkoopinffen. Hebt ge ook de Advertenties gelezen Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. dacht en hadden niet juist de Ghr. scholen zich geheel afzijdig gehouden? O die afschuwelijke verdeeldheid toch, kermt de liberale redactie. Neen, dan was het vroe ger toch beter, toen de liberalen baas waren. Toen' was alles éénen als je het er niet eens mee was kon je in Amerika je toevlucht zoeken, anders ging je de nor in 1 Ja, die heer lijke liberale eenheid van vroeger toch I Jammer dat die tijd voorbij is Intusschen blijkt uit heel dat ingezonden stuk plus onderschrift de geweldige liberale kortzich tigheid van die liberale oude dame. Trouwens, dat is ook geen wonder, ze moet het met een bril doen en die past niet altijd, is soms wel wat te licht gekleurd en soms ook wel wat somber getint, dat heb je als je wat oud wordt Het blad vraagt of we dan toch niet verkeerd gekeken hebben Neen, volstrekt niet. Alleen heb ik wat ver der gekeken dan het liberale blad. Ik heb óók buiten Flakkee gekeken en als de liberale scri benten goed gekeken hadden, d.w.z. wat minder liberaal eenzijdig en kortzichtig, dan zouden ze dat dadelijk hebben moeten zien. En wie z'n oogen niet, als deze liberale volksvoorlichters" in z'n zak heeft gehad, weet dat over het heele land heen de roode heeren onderwijzers op hun achterste beenen hebben gestaan over die de Zwijger-herdenking en, dat tot in het roode Bondsorgaan toe de spot ge dreven is met deze Oranjehulde. Het lust me niet daar nog weer eens op terug te komen. Het oude liberale grootmoedertje is nu eenmaal voor geen reden vatbaar, ook al een eigenschap van den ouden dag. En wat die Oranjehulde van de openbare school op Flakkee betreft. Och, men moet me ■niet kwalijk nemen als ik dat niet al te hoog aansla. Ik ken Flakkee wei zoon 'beetje en weet drommels goed hoe goed de openbare on derwijzers op dit eiland de kunst verstaan enkele goede niet te na gesproken om op de volksgeest te speculeeren. En, nietwaar, er zat zoo'n pracht reclamemiddel inMaar wat doen de heeren in hun school, in hun geschiedenis onderwijs met Willem van Oranje Laten ze dat eens vertellen. Ejn een keer met een lampion loopen is niet zoo'n groot offer, maar hoe staat het met het vad. geschiedenisonderwijs in hun school Ik vrees, dat het er niet veel beter mee uitziet dan in de rest van ons land, waar de roode bond heel de historische lijn bij de kinder ziel tracht uit te wisschen. Overigens moet het liberale blad het niet al te zeer voor de openbare school opnemen Het zou ons niet heel moeilijk zijn heel wat uitspraken van liberale bladen niet van streekbladen, maar van groote liberale dag bladen aan te halen, die precies dezelfde klachten over de openbare school hebben als ik hier neerpen, en die rondweg verklaren, dat de roode Bond de openbare school tot socialis tische secteschool heeft gemaakt. Wat zegt de redactie van „Onze Eilanden" hier van Wat heef t ze hier van terug Wil ze hebben, dat ik een volgende keer ai die uitspraken eens publiceer Met genoegen Ik heb ze voor 't rapen J Ze heeft het maar voor 't zeggen. Ik vrees echter, dat ze me hier niet toe zal uitnoodigen Neen, de liberalen moeten zooveel niet meer van de openbare scholen hebben. Ze bouwen, waar ze kunnen, ook hun eigen bijzondere scho len en helpen dus ook al mee aan die „afschu welijke verdeeldheid", om met de redactie van „Onze Eilanden" te spreken. En tot slot nog dit. De inzender in dat blad haalt een geval aan waar op een christelijke school, zelfs op twee door de onderwijzers verkiezingspropaganda werd gemaakt, door aan de kinderen model- stembiljetten te geven, waar ze den naam van Dr. Colijn op moesten invullen en dat straks thuis hun vader en moeder moesten leeren. Tusschen haakjes: „uit dat leeren van de ouders" blijkt weer de grenzelooze liberale hoog hartigheid, (deze canard is indertijd uit de li berale pers afkomstig) die méént, dat natuurlijk alleen maar liberale ouders verstand van stem men hebben. De christelijke zijn zoo achterlijk, dat ze het van hun kinderen op school moeten leeren. Ja, ja, die oude liberale neepjesmuts is niet weinig verwaand 1 Op het kindsche af, zou je soms zeggenGelukkig heeft de uitslag van deze verkiezing heel duidelijk bewezen, dat nog genoeg menschen maar heel goed geweten heb ben waar ze Colijn vinden moesten. Je zou, ge zien dezen uitslag, haast vragen: weten de libe ralen tegénwoordig wel, hoe ze hun stembiljet moeten invullen Je begint er aan te twijfelen Dit is echter alles maar tusschen een paar haakjes. De kwestie waar de geachte inzender in „Onze Eilanden" het over heeft, istotaal uit de lucht gegrepen. De zaak is al lang en breed onderzocht en er is volstrekt niets van aan geweest, wat trouwens heel goed te be grijpen is. Geen enkele school zal het in haar haren 'krijgen de kinderen te leeren hoe je op Colijn moet stemm'en. Want ieder weet, dat er op alle Christelijke scholen ook nog kinderen van ouders gaan, die op een andere dan de Antirev. partij stemmen. Zelfs Clinge Doorenbos was er ingevlogen en had er al een gedicht op gemaakt. Ja, dat zijn nou de liberale heeren I Ze zien niet verder dan hun neus lang is. Wat ieder ander direct als een mop door heeft, zien zij nog voor ernst aan. Dat héb je met die oude vrouwtjes Wat mij echter een volkomen raadsel is, is dat de redactie van „Onze Eilanden" in haar onderschrift die zaak al niet even recht gezet heeft. Ze zal toch zoo maar niet dergelijke leugens laten passeeren Ofheeft ze nergtenis gelezen, dat heel die geschiedenis van a tot z gelogen was Leest ze misschienalleen liberale bladen op haar redactie-bureau Maar zelfs daarin heeft toch een rectificatie gestaan? We hebben hier toch, hoop ik, niet met een ouderwetsch liberaal geniepigheidje te doen In ieder geval reken ik op zóóveel waarheids liefde dat „Onze Eilanden" die fout nog her stellen zal. Overigens, echt li'beraal-kortzichtig-dom om met zulke moppen de lezers nog te willen ver rassen UITKIJK. III. Reeds vroeg wordt het heeie gezelschap wak ker en drinkt thee. Op een station komt een verwaarloosde jongen, dien men sporadisch ziet, in den trein bedelen Een doorluchtig zwart schapenvel bedekt hem voor een klein deel. E|en droge broodkorst verslindt hij met graagte. Het is er een, die telkens ontsnapt aan een opvoedingsgesticht. Hij verkiest vrijheid met armoede boven' een geregeld leven. Na Kursk zien wij meer groote nieuwe schu ren en silo's. Veel zonnebloemen in groote vel den. Deze dienen voor ensilage en ook voor zaadwinning. Wij zien een motor met zelfbinder werken. Iets verder een tractorploeg. De be drijven lijken meer collectief. Zeven span paar den ploegen achter elkaar een groot stoppelveld. Hoe meer Zuidelijk wij komen, hoe minder boo- men wij zien. Wij naderen de streek van de zwarte aarde. Een uur te laat arriveeren wij te Rostov. Wasschen, eten en op eigen gelegenheid de stad in. Een zeer breede hoofdstraat geeft een fleu rige aanblik van vroolijke kleedij. Zoo doodsch als Moskou er uit ziet, zoo levendig is Rostow. De werkers uit Mbskou gaan dan ook veel naar Rostow of naar de Krim, hun meestal een maand durende vacantie daar door brengen. Den' volgenden morgén, zaten wij reeds om zes uur in een open touringcar. Wij waren vol ver wachting. Na een tocht van 90 K.M. zouden wij het staatsbedrijf (sowchos) Werbljoed zien. Het was helder zonnig weer. Buiten Rostow zagen wij een groote kudde trekossen grazen en daartusschen twee kameelen. StopEr moest 1 gefotografeerd worden. Een uit het gezelschap met een Russische muts op werd aangewezen, de kameelen vast te houden. Hij paste het best er bij. Vijf camera's knipten. Spoedig kwamen wij aan de Don, waar een pont ons overzette. Aan de overzijde reden wij eerst over een breede dijk met aan weerszijden lage drassige weiden. Daarna ging het tusschen tarwe-, gerst- en zonnebloemvelden op Werbl joed aan. Daarna kwamen wij al spoedig in het land van de Zwarte Aarde. Hier en daar werd bouw- en weiland nog afgewisseld door stukken van de steppe. Dat waren vroeger oneindige zacht glooiende vlakten met betrekkelijk weinig plantengroei. In de weiden zag men rood vee, tamelijk klein, eenigszins van het type „Duinkoe", dat in goe den voedingstoestand verkeerde. Op het bouwland wisselde tarwe, gerst, haver en zonnebloemen af. Moderne machines, als o.a. schijfeggen en tractoren zag men in de velden. De stand der gewassen was slecht. Naar schat ting mocht men van de gerst en de haver slechts 6 HL. per H.A. verwachten. Na een tocht van twee uren over onverharde wegen: Werbljoed. Een groot complex schuren, woonkazerne's en kleinere gebouwen voor kantoor, bergplaats voor tractoren en voor reparaties aan verschillende machines. Ons werd verteld, dat men in totaal 208 sow- chozen of staatslandbouwbedrijven in Rusland heeft. Dit was met „Gigant", een der grootste. Gigant was in 1928 opgericht. Omdat men naast het groote, uitsluitend voor de productie I dienende bedrijf, ook een bedrijf wilde voor proeven en opvoeding van landbouwkundige ingenieurs, had men in 1929 Werbljoed gesticht. Het land en de steppe behoorde oorspronkelijk aan de Don-kozakken. Men had het eenvoudig genomen zonder vergoeding aan de eigenaars. De rijkere kozakken waren naar het buitenland gevlucht, van de armere waren1 er een deel op het bedrijf blijven werken. Het eerste jaar had men de gebouwen gesticht en zomertarwe verbouwd. Daarna hoofdzakelijk wintertarwe. Daarnaast mais, gerst en zonne bloemen. In 1931 was totaal 65,000 H.A be zaaid, in 1932: 110,000 H.A. Van tarwe waren de productiekosten in 1929/30/31 resp. 54,—, 47,— én 43,70 roebel per H.A. De opbrengsten warén in dezelfde volgorde 7,7 centenaar (50 K.G.), 11,03 en 7,22 cente naar per H.A. De kostprijzen 6,72, 4,33 en 6,05 roebel per centenaar. De totaal opbrengsten aan tarwe 31,282 cent., 263,000 cent. en 449,943 centenaar, waarvan was afgeleverd 25,208 cent., 182,572 cent. en 387,200 centenaar. Het verschil tusschen totaal én' afgave is op 'het bedrijf verbruikt. In gebruik waren ongeveer 200 motortrekkers en 169 maai-dorschmachines. De paardekracht liep van 10 tot 60. Op het bedrijf wonen 100,00 menschen, waar van er 3200 werken. In den oogsttijd komen ar beiders van naburige kolchozen helpen, terwijl omgekeerd voor de kolchozen machinaal wordt geploegd en gezaaid. Op Werbljoed zijn 500 studenten, gedeeltelijk om te worden opgeleid voor landbouwkundige en voor een ander deel tot tractorrijder. Hun tijd wordt verdeeld tusschen studie en practisch werken. Op het laboratorium voor onderzoek van be drijf sbenoodigdheden leerde men het onderzoek van o.a. olie en brandstof voor de tractoren. Verder was er een afdeeling voor plantenziek ten en schadelijke insecten; vooral van meikevers had men veel last. Op het derde laboratorium vond het bodem onderzoek plaats. Zooals het in de andere la boratoria reeds leek, 'bleek, dat men nog niet het volle nut trok van de keurige inrichting. Na lang zoeken wist men pas een grond-analyse op te diepenDeze analyse gaf als gemiddelde voor den bodem als bestanddeelen 40 klei en 60 zand. Die 40 lijkt me nog al hoog, omdat de bodem zachte zavel leek. Het kan ook zijn, dat het hooge 'humusgehalte van ongeveer 7 den grond zacht deed lijken. Per K.G. grond gaf men op 10—30 miligram stikstof, veel kali en bijna geen fosforzuur. Zooals U hiervoor hebt gezien, waren de opbrengsten aan tarwe laag, zoo laag, dat wij niet gelooven aan een rendabel bedrijf. Men weet het echter niet. Waarschijnlijk zal de op brengst sterk stijgen wanneer een kleine gift Superfosfaat wordt toegediend. Dat men dat in Rusland zal doen, is niet aan twijfel onderhevig. Op het schiereiland Kola heeft men groote voorraden Apatit of wel hooggradig ruw fosfaat ontdekt in kristalynén vorm. Zeer intensief wordt dit fosfaat gewonnen en bouwt men ont zaglijke Superfosfaatfabrieken om die grondstof te verwerken. Wij bezochten de kinderbewaarschool, waar de kinderen om 7 uur door de werkende vrou wen worden gebracht en om 5 uur worden ge haald. Men voedt de kinderen, houdt ze bezig met spelletjes en verzorgt ze voorbeeldig. De bibliotheek van Werbljoed bevat een 60,000 boekdeelen. De studenten krijgén 75 roe bel voor de ongetrouwde en 175 voor de ge trouwde. Zoowel van de studenten als van an deren worden goede prestaties op een rood bord gepubliceerd, slechte op een zwart 'bord. Daar van moet een zeer goede invloed uitgaan. Wij wilden ook gaarne de maaidorschers aan het werk izien. Op een stukje tarwe van 1000 H.A. reden 9 stuks achter elkaar. De trekker dient alleen voor voortbeweging, op de machine staat een viercylinder automobiel-motor, die mes, elevators en dorschmachine aandrijft. Vrij schoon komt het graan in eén1 bak van een inhoud van 1500 Kg., die af en toe in zakken wordt afgetapt en welke zakken graan dan met een vrachtauto naar de silo's worden gebracht. Het leek ons vreemd, hoe men met betrek kelijk weinig machines dat graan moest oogsten, zonder dat het eerste te groen wordt gemaaid en het laatste te rijp. Die soort tarwe was er zeer goed voor geschikt. Men wacht tot de kor rel spijkerhard is, alvorens te beginnen. Daarna kan de korrel nog 35 dagen in het kaf blijven, zonder uit te waaien. Na een maaltijd, die zeer goed was toebereid, gingen wij weer in de auto, om een sowohos- melkbedrijf te bezichtigén. Deze sowchos was in 1930 opgezet. Men houdt er 2100 koeien, 400 stuks jongvee en 600 kalveren. De groote was 12,500 H.A., waar van nog 40Ö0 H.A. in gebruik was bij kol chozen. Men had een onderverdeeling in stuk ken van 500 H.A., omdat anders de koeien te Hoogstraat 223 - Rotterdam - Gevestigd Anno 1880 ver moesten loopen van stal naar weiland. Van de koeien worden er 1600 gemolken. Het eerste jaar verkreeg men 1900 L. melk per koe, het tweede 2100 L. De beste had in 300 dagen 7000 L. melk gegeven. Het vetgehalte was hoog. Dat komt uit. Overal op onze reis hadden wij vette melk gedronken. Per dag werd ongeveer 14000 L. melk naar Rostow verzondén, terwijl 15 van de melk op het 'bedrijf bleef. De kalveren ontvingen in totaal per stuk 173 L. volle melk. Enkele goede exemplaren tot 300 L. De weidegang is van 1 Mei tot 15 November. In den zomer krijgen de beste koeien nog kracht voer in den vorm van zemels. In den winter is het hoofd voedsel: voerbieten, kuilvoer, zonne- 'bloemzaad-koeken, hooi en stroo. In den staltijd is er één oppasser per 33 koeien en vrouwen om te melken, in den zomer één man per 100 koeien en één vrouw per 16 koeién daarbij om te melken. Het melken ge schiedt 's morgens van 3—5 uur, van 11—1 uur en 's avonds vanaf 'half zes, als de koeien weer op den stal zijn. De stallen waren alle ingericht voor 4 rijen van 25 koeien. Alles was zeer zindelijk en goed ingericht. De koeien zagen er zeer goed uit, waren van behoorlijk model. Men reed ons in de richting van de beste kudde, doch voordat wij er iels van zagen, bemerkte de chauffeur, dat de ben zine sterk geminderd was en moesten wij keeren. Ik weet niet, of we er tusschen werdénl ge nomen. Ik denk het wel. Wij konden ook geheel niet verstaan, wat onze leidster met den chauf feur en den chef van het melkbedrijf besprak. (Wordt vervolgd). Woensdag 10 Mei, des namiddags 2 uur, te Ouddorp, ten verzoeke- en bij de woning van den heer Dr. G. A. Polderman, om contant geld, van stoelen, ledikant, kinderwagen, schil derijen. mangel, waschgereedschap, wecktoestel, weckflesschen, petroleumstellen, lampen, glas- en aardewerk, leesboeken, kussens, ijsmachine, grasmaaimachine, tuinameublement, badstoel, strandtent, brandstoffen en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrijdag 12 Mei 1933, 's nam. 3J^ uur, te Dirksland, in de zaal „Odeon", veiling, en op Vrijdag 19 Mei 1933, 's nam. 3]/i uur, te Dirks land, in de zaal van J. Vermeulen aldaar, afslag van Twee huizen met tuinen aan de Paulina van Weellaan te Dirksland, kad. Gemeente Dirks land, sectie B nummer 2412, groot 98 c.Aren, en 2413, groot 1 Are 3 c.Aren (huur 5,50 per week, per huis); vier huizen en tuinen aan de Wemerlaan te Dirksland, lead. Sectie B nummer 2443, groot 4 Aren 62 c.Aren, en 2444, groot 4 Aren 63 c.Aren (huur 3,75 per huis per week); twee huizen en tuinen aan den Nieuw Kraaijerschen dijk te Melissant, sectie C nummer 418 en 419, elk groot 5 Aren 60 c.Aren (huur 1,60 per week per woning). In diverse perceelen en combinaties. In eigen dom toebehoorende aan den heer J. P. Nieuw- land te Dirksland. Notaris AKKERMAN. MOMENTOPNAME. Het locaal treintje, dat de dorpen tusschen twee flinke plaatsen uit hun isolement haalt en zoo een twintigmaal daags de stroomen en stroompjes reizigers naar de dorpen vervoert en weer meeneemt, staat voor het perron in de groote stad. Het duurt nog wel een kwartier eer het vertreksein zal worden gegeven. De wagons van 't lokaaltje zijn gezellig ingericht. Ter weers zijden van het lange middenpad compartimen ten voor vier personen. In het eerste compartiment links zet zich een struische dame. Met de slanke lijn moet zij wel op voet van oorlog staan. Ze zet zich dan met waardigheid neer en overziet het terrein. Geen connectie harer waardig. In het tweede compartiment rechts vind ik m'n plaatsje. Recht tegenover mij een alleraar digst oud mevrouwtje met fijn intelligent ge zichtje. Een bedaagd echtpaar zoekt ook plaats in het tweede compartiment je rechts. Op eens komt de struische dame in actie, een vriendin, die naar te zien is, inkoopen ge daan heeft, komt binnen. Dat geeft een ontmoeting De twee vriendinnen installeeren zich be haaglijk in een hoekje, maar ik houd het ge zicht op de struische dame. Dan breekt er een gesprek los. Ja, werkelijk, die uitdrukking is goed gekozen voor dit geval. Een gesprek breekt los. We behoeven er geen woord van te missen. Bijzondere familie-omstan digheden van de struische dame worden breed uit verteld. Neen, geen woord behoeft ons te ontgaan Maar dat locaal treintje staat ook aldoor nog maar stil. Over het geestig gezichtje van het oude mevrouwtje vliegt telkens een glimlach, en toch zijn het droeve verhalen die we hooren. Ik denk „ging dat treintje nu maar Prompt op tijd steekt de chef zijn veldheers staf omhoog en de trein vertrekt. 'k Dacht gelukkig, want waarom zullen we Zoo moeten' luisteren1 naar al die familie-ver halen van anderen. Edoch, ik héb buiten de waard gerekend, of liever gezegd, ik heb het stemvolume van onze medereizigsters onderschat. Het gesprek zet zich voort en we behoeven nog al geen woord te missen. Gelukkig een ander onderwerp komt aan de beurt. De vriendin heeft inkoopen gedaan. Wat Waar en wat kosten ze 1 Wij vieren uit het tweede compartiment rechts zouden het u volledig kunnen zeggen. Doch ook dat onderwerp raakt uitgeput. Geen nood, praatstof genoeg. Het is verder een gesprek van behoorlijke standing. Het ga,at over Perzische kleedénï, antiquiteiten, villa's enz. Ja, ja, daar zijn de praatsters zeer goed van op Se 'hoogte. Het viertal uit het tweede compartiment rechts zwijgtAlleen glijdt zoo nu en dan een ondeu gend glimlachje over het oude gezichtje. De bejaarde heer kijkt wel eens verbluft naar zijn ega. Misschien prijst hij zich wel gelukkig dat die zwijgen kan. Er wordt naar buiten gekeken en aldoor maar missen we geen woord van het gesprek. Het locaaltje stopt weer eens en de vriendin nen verlaten het eerste compartiment links. In het tweede compartim'enit rechts wordt nog aldoor gezwegen. ■Opeens wordt op het perron een zware man nenstem gehoord. Daar tusschendoor een luide gejaagde vrouwenstem. Even stilte, dan wordt de deur van de wa gon met groote 'haast geopend, vlugge stappen haasten zich nader en „de vriendin vraagt met groote gejaagdheid„Heb ik hier mijn kaartje laten liggen Hoe kunnen wij dat weten in het tweede compartiment rechts Maar de bejaarde heer schiet haastig toe, helpt zoeken 'en' vindt o ge luk, het kaartje. Met nog grooter haast verlaat de dame de wagon en is er rust. De bejaarde heer zegtDie dames kunnen praten. Het oude mevrouwtje merkt op Het is ook een kunst om zoolang zoo hard achter el kaar te praten. Tot slot wordt in 'het tweede compartiment rechts nog deze opmerking gehoordZulke praatsters brengen de vrouwen in discrediet. Verder wordt er weer gezwegen en naar bui ten gezien tot het locaaltje aan het eindpunt gekomen is en we allen uitstappen. Dan zal men zegden,Zoo zijn nu de vrouw tjes. Maar dat is niet waar. Zoo zijn ze niet. Alleen maar een enkele, en die brengen door hun overtollig geluid de gedachte in de wereld dat de meesten zoo zijn. En wie er soms een klein zwak voor mag hebben die spiegele zich aan dit voorbeeld. Het zal wel voldoende afschrikken en zeker geen bewuste navolging vinden. M'n beste nichtjes en neefjes Wat heb ik een massa goede berichten ont vangen Allemaal overgegaanDat is fijnNu maar weer met nieuwe moed aan den gang. Dan komen we straks in de nieuwe klas ook weer met mooie rapporten thuis. Jullie denken „O, dat heeft den tijd nog welMaar de tijd gaat gauw genoeg, je kunt geen weekje verbeu zelen. Hoe staat het met het werk voor onzen wed strijd? Al aan bezig? Begin er maar tijdig aan. Ik denk dat jullie deze regendagen er goed voor hebben kunnen gebruiken. N11 moet ik nog vertellen dat de prijs gewon nen is door RIEK PULLEMAN te NUMANSDORP. Verder allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. Johanna B, te Ouddorp, Van jou heb ik dezen keer twee brieven te beantwoorden. Je vorige brief kreeg ik te laat om nog een briefje terug te schrijven. Maar dan geef ik je nu een dubbel beurtje. Dan is het weer goed, hé? Hoe staat het met de verbouwing? Dat is altijd een heel drukte. Maar als alles weer mooi en nieuw wordt dan is het ook weer fijn. Nu over je fluweelen japon. Inktvlekken gaan er uit met zuringzout. Dat moet moeder halen bij een drogist. Zelf mag je dat niet doen want het is vergif. Met een beetje water maak je e'en/ papje en leg dat op de plekken en laat het een paar uur daarop liggen1, borstel het dan met een zachte borstel voorzichtig uit. Denk er om. moeder mag dat alleen maar doen. Het helpt altijd, maar vooral met fluweel moet je er aan denken dat je de plek niet grooter maakt dan noodig is. Doe je oom de groeten terug. Wat hebben jullie het afscheid aardig gemaakt. Natuurlijk mag je nog met ons blijven mee doen. Marietje van den N. te Rhenen. Wat hebben jullie die Willem de Zwijgerherdenking ver bazend aardig gevierd J Het zal een heele op tocht zijn geweest, van al die scholen. Heb je al eén' kijkje wezen nemen bij de bloeiende vruchtboomen Je woont zoo dicht bij de Be tuwe, dat je er gemakelijk eens kunt gaan kij ken. Dank voor je raadsel. Allemaal de har telijke groeten terug. Ida H. J, te Stellendam. Nee maar jij bent me ook een grappenmaakster Het zou wel erg gezellig wezen om zoo dikwijls jarig te zijn Daar zou ik ook wel voor zijn. Maar ik denk dat anderen er niet veel mee op zullen hebben. Wat fijn dat je Moe zoo goed kunt helpen Echt hé dat je nu weer een klas hooger zit. Doe je ze thuis allemaal de hartelijke groeten van me Lena de K., te Sofmmelsdijk. Ook over ge gaan Fijn hoor 1 Je rapport was uitstekend. Ik had die kleine zus wel eens willen zi'en. Als je een beetje schrijven kan, komt ze zeker als nichtje in onze familie Zus dacht zeker wel dat gaat aardig toen er gefeest werd Maar ze zal wel gauw gemerkt hebben dat het niet alle dagen feest is. Jairnie van D. te Beverwijk, Dat is meestal zoo dat we het in de vacantie zoo druk hebben dat er van schrijven niet veel komt. Dan zijn er meestal zooveel pleizierige dingen dat we aan brieven niet toe komen. Ik neem je 't niet kwa lijk hoorWat zijn de bloemenvelden mooi, h£? Ik heb ook een jaar in mijn leven gehad dat er dicht hij woonde en nooit vergeet ik hoe mooi ik het toen vond. Zoo'n hagelbui valt niets mee als je op de fiets zit. Geen won der dat het water nog koud is, het is ook nog zoo vroeg in het jaar om aan zwemmen te denken. Je hebt «en heel werk onder handen, als dat af is kun je misschien wel gaan zwem men. Jozientje S., te Ouddorp. Zit jij nu al in de zevende klas Wat schiet die tijd toch op Met brievenschrijven heb jij zeker niet veel moeite, dat heb je mij al zooveel keer gedaan. Vallen de sommen nog al mee Ik zou graag een bos tulpen halen als ik maar niet zoo ver weg woonde. Ik vind tulpen zoo mooi. Als je er een beetje goed voor zorgt heb je er lang ple zier van. Welke kleur hebben jullie Nellie K., te Sommelsdijk. Geloof je me niet als ik zeg dat ik 'het uitgerekend heb Wacht maar ais ik weer eens bij je kom. Jij verjaart 23 Juni. Fijn dat je over gegaan ben. Ben je al een beetje gewend dn je nieuwe klas? Vindt je het er veel moeilijker Voor welke vakken was je vooruit gegaan Doe je ze allemaal thuis de groeten terug? Marie K. te, Sommelsdijk. Ik kan het me haast niet indenken dat jij nu al in de derde klas zit. Ik weet nog zoo goed, dat je zoo'n heel klein meiske was die wel eens met Nellie meekwam. Nu ben je natuurlijk groot, dat ben je altijd in de derde klas. Hoe vindt je het er Bram W., te Stad aan 't Haringvliet. Nou dat is voor jou dubbel fijn, dat je bent over ge gaan, nadat je zoolang ziek geweest bent. Je was zeker wel beel blij Nee maar, dat begrijp ik best dat zusje heel lief is en soms ook lastig. Die kleine peuters willen soms net anders dan het ons uitkomt en dan vinden wij ze lastig terwijl ze het toch eigenlijk niet zijn. Ja het bevalt me hier wel goed. Je had met de school club een fietstocht hier héén moeten maken inplaats van naar H. Dat 'had veel aardiger ge weest I Je stembiljet heb je goed ingevuld, zoo heb ik het ook gedaan. Jan Wte Stad aan 't Haringvliet. Allemaal overgegaandat is een feestNu Jaap heeft den tijd nog wel om aan school te denken. Die moet nog maar eens een jaartje buiten spelen. Hoe bevalt het je in de vierde klas Erg moei lijk Van Oom de groeten terug. Nellie W. te Stad aan 't Haringvliet Hoe komt 'het, dat ik niets van Arie gehoord heb Toch niet ziek Of 'heeft hij het zoo druk in de nieuwe klas Wat leuk, dat Hansje dat wist van die plaat. Hij zei het ook zoo grappig. Ik kan begrijpen, dat Moe 'het jammer vond, dat je nog niet van school af mag, die kan zoo'n groote dochter best thuis gebruiken. Maar voor jou is een jaartje schoolgaan nog wel leuk. Riek P. te Numansdorp. Ja, dat kan wel eens gebeuren, dat de raadsels een beetje moeilijk waren. Maar dat is niet erg. Ik geef ze ook wel eens erg gemakkelijk. Zoo komt het overeén uit. Wat hebben jullie de Willem de Zwijger herdenking aardig gevierd. Het was een echte feestdag. Hoe gaat het met de vier ballen? Bram P. te Numansdorp. O Bram, wat heb jij een leuk gedicht ingezonden Hoe gaat het met den nieuwen Mieester Je kunt het zeker wel met hem vinden Ik denk, dat het met het slaan wel los zal loopen. Dat was maar een grapje van hem. Volgende week zet ik het in ons hoekje. Dat mag wel, hé Pietje K. te Stellendam, Wat een mooie kleur tulpen hebben jullie k zou er graag een bosje van hebben als ik maar niet zoo ver weg woonde. Nu vrees ik, dat ze al heelemaal ver welkt zullen zijn als ik ze hier heb. Geen won der, dat jullie het stil vonden toen klein broer tje weg was. Hij was zeker al heelemaal bij jullie gewend Nu, dat zeggen ze ook niet alle maal, dat ze mazen prettig vinden. De meesten vinden het moeilijk. Wat gezellig, dat jullie heele klas overgegaan is. Als er zoo een moet achterblijven is altijd een beetje verdrietig ook voor dc anderen. Dank voor je nieuwe raadsels. Doe je Miewtje de groeten van mij terug Pieternella van D. te Stellendam. Dat over komt mij ook wel eens, dat ik weinig nieuws weet, maar dat is voor een keert ie niet zoo erg. Ik hoop nu maar op een volgenden brief, die is misschien wel extra lang. Onbekend nichtje of neefje te Stellendam. \k heb hier nog een gezellig briefje liggen, maar ik kan er geen naam op ontdekken. Dat is jammer. Een volgende maal beter oppassen. De oplossingen zijn I. IJsschol. II. Goede wijn behoeft geen krans. Bij, fee, gans, regen, hoek, nok, wet. III. Hans, gans, lans, Jans. Nieuwe raadsels j I. Ingezonden door Marie van den N. te Rhenen Ik ben een meisjesnaam van vijf letters. Met de eerste twee wordt moeder vaak genoemd. Laat je de eerste letter weg, dan krijg je eert jongensnaam. Welke meisjesnaam is bedoeld II. Ingezonden door Jozientje S. te Ouddorp: Maak van de volgende letters een plaatsnaam in Zuid-Holland Endzgsvarena' III. Ingezonden door Jozientje S. te Ouddorp: Met p is het een gewicht. Met r is het niet vierkant. Met h is het een huisdier. Met m is het een lichaamsdeel. De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 19 Mei worden gezondéni aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2