?%m-1 Mei- aanbied Zin MBEU No. 3954 VOO GOUDJCHE/INGEL HOEK HEERENjTR-ROTTERDAM Socialistische Terreur. Boekbespreking. EERSTE BL FEU1LLE1 NAAR HET L fej*-3r M--8 Mrpr «rir-trstr^ laW* «4|Jr*r* iHtJrH»*Jt r j*r**rtrkM (b If fcM**** Z, i-kir**** _a b ,t it ***Jfp U k if %*t*W rt ;|l rt 7t\\«W? ka meer wmrm Voor elke beurs en voor leder figuur heeft „Wassen" 'n smaak» volle Zomermantel. Ook In groote maten, waarvoor U bij ons niets meer behoeft te betalen, brengt „Was sen" 'n rijke verschei denheid I Ook In Damesjaponnen Kindermantels vindt U 't neusje van de zalm en U weet, bij „Wassen" alle veranderingen ghheel gratis I Leuke mantel van prima Engelsche fantasie noppe met moderne open en gestoten te dragen kraag. Geheel op tijde gevoerd. Deze mantel is zeker 't dubbele waard! Gemaakt van zuiver wollen Peplta Stof met chique pélerine mouw en geheel op zijde gevoerd. VA/V ONZE Ook In mantefcostuums brengt „Was sen" Iets bijzonders l Dit costuum Is gemaakt van prima wollen fantasie ouclé diagonaal en op erêpe ma- roccain gevoerd. Chique mantel gemaakt van zutver wollen kamgaren met slankkleedende rug, moderne mouw en geheel op crêpe maroccain gevoerd. Moderne mantel ven zuiver wollen boutonnè frottê Ut dubbele twee kleurige kraag, moderne mouw met nikkelen knoopgarneerlng HET CONFLICT IN IJMUIDEN. Zooals bek'enid verkeert IJmuiden, gezien de moeilijkheden in de Trawlvisscherijbedrijven, sedert langen tijd in nood. De schepen werden opgelegd en de haven leverde een troostelooze aanblik op. Men sprak reeds van „stervend IJmuiden". De collectieve arbeidsovereenkomst, welke dateerde van l Januari 1931, was door de werkgevers opgezegd, en het liet zich aanzien, dat ook de arbeiders een offer zouden moeten brengen, teneinde erger te voorkomen. In een samenspreking tusschen de bestuurders van de contracteerende organisaties, t.w. de IJmuider Federatie van Transportarbeiders, aan gesloten bij den Centralen Bond van Transport arbeiders, en den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders, stelde eerstgenoemde organisatie zich op het standpunt, geen verlaging van de loon- en ar beidsvoorwaarden te willen aanvaarden. Was m'en dan blind voor de bedrijf smoeilijk- heden In geenen deele. Van die zijde zou men, zoodra de collectieve arbeidsovereenkomst ongetwijfeld was verlengd, willen praten over het doen van con cessies, mits de reeders het in de vaart brengen van een aantal booten wilden garandeeren. Dat dit een voor de reeders nooit te aan vaarden eisch wat, was met beide handen te tasten. De Nederl. Bond vn Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders kon en wilde deze nooit te ver dedigen eisch niet overnem'en en ging, in overleg met de aangesloten leden, zelfstandig met de werkgevers onderhandelen. Het resultaat. Het resultaat van deze onderhandelingen is geweest, dat, behoudens enkele bepalingen, welke het in bedrijf brengen van meerdere schepen bemoeilijkte, zakelijk de arbeidsvoorwaarden voor de sche pelingen gelijk bleven, terwijl het contract voor de havenarbeiders gelijk bleef. De staking geproclameerd. Op 2 Januari 1933 proclameerde de IJmuider Federatie, nadat van te voren vergaderd was met werklooze en werkende arbeiders, betrok ken in de hoofd- en nevenbedrijven, de staking, waarbij m'eni zelfs zoo ver ging, om de lossing van de nog binnenkomende booten, waartoe men krachtens het oude contract verplicht was, te weigeren. Na zes weken staken was men, toen de bij zondere bemiddelaar, Burgemeester Rambonnet, partijen bijeen riep, bereid concessies te doen, maar greep men weer naar het oude contract toen bleek, dat de reeders geen verdere tege moetkoming wilden beloven dan de met den Christelijk'en Bond aangegane overeenkomst. Tot op dit oogenblik duurt deze staking voort, waarbij de socialistische organisatie het be drijfsleven en de arbeiders opoffert aan een waan. De Christelijke Bond tracht de overeenkomst uit te voeren. Het hoofdbestuur van den Christelijken Bond besprak het verkregen resultaat met de betrok ken leden, welke zich volkomen achter de lei ding plaatsen en de voorwaarden accepteeren. 'Deze op normale wijze tot stand gekomen overeenkomst moest natuurlijk uitgevoerd wor den, wat onder groote tegenwerking van de IJmuider Federatie gebeurde. Socialistisch verzet. Op alle mogelijke wijze tracht de IJmuider Federatie het uitvaren van schepen te beletten. De leden van den Christelijken Bond worden, ofschoon zij daartoe verplicht zijn, gezien hun gegeven woord, voor stakingbrekers uitgeschol den en de Christelijke Bond voorgesteld als vervullende een Judas rol. Bij verschillende personen zijn de ruiten inge gooid, waarbij men zoover ging om vuilnis emmers, flesschen met teer en olie door de ruiten te gooien. De vrouwen van deze arbeiders wor den belet om hun levensmiddelen in te koopen. Voor de winkels wordt gepost. Winkeliers worden in het uitoefenen van hun bedrijf belemmerd, zelfs is men zoover gegaan om een formeele boycotactie in het leven te roepen. Voor ieder officieel boycot is een apart be sluit van het Centraal Bestuur der Federatie noodig. Op straffe van royement is het aan alle leden verboden iets te koopen bij de N.V. Industrie, daar deze zaak goederen leverde aan de Vios III IJmuiden I, welk schip bemand is met leden van den Christelijken Bond. Men ontziet zich niet om in een manifest aan de leden mede te deelen, dat de leden of groepen van leden gerechtigd zijn de boycot gedachte verder toepassing te geven. Het aantal gevallen en vormen, aldus dit manifest, waarin het boycot kan worden toegepast is legio. De betrokken Christelijke Bond verzet zich tegen deze terreur met kracht. Maatregelen, om de gezinnen der betrokken leden van voedsel te voorzien, zijn door de leiding van den Bond getroffen. In verband met deze terreur concludeerde de Nieuwe Rotterdamsche Couant dezer dagen, o.i. zeer juist „Uit bovenstaande berichten kan mén lezen, hoe weinig de moderne vakbeweging fascistische strijdmethoden verafschuwt, wanneer zij haar doel wil bereiken. Het geperfectioneerde boycot, die de IJmuider Federatie van plan is toe te passen, is geheel afgekeken van de nationaal- socialistische boycot-actie tegen de Joden in Duitschland. En dan wordt in de socialistische pers ach en wee geroepen over aantasting van de vrijheid in Duitschland. Als de sociaal-democratie en de aan haar nauw verboden moderne vakbeweging de democratische vrijheid ook hier te lande om hals willen brengen, kunnen zij geen betere tactiek volgen dan thans te IJmuiden." Tenieinde dit waanzinnige conflict te kunnen financieren wordt thans door het socialistisch Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen een steunactie opgezet. Een beroep wordt op de arbeiders gedaan om 25000,— per week bijeen te brengen. Den arbeiders moet nu worden gesuggereerd, dat het gaat tegen een hartelooze aanval der reeders op hun levenspeil. Vraagt men zich af, waarover het conflict in feite loopt, dan kan worden vastgesteld, dat in de loon en arbeidsvoorwaarden zakelijk geen verandering is gekomen .Alleen eenige beleme merde bepalingen voor het in de vaart brengen van meerdere booten is uit het contract genomen, terwijl het contract voor de havenarbeiders ongewijzigd is verlengd. In feite loopt thans dan ook heel dit conflict om de positie van de IJmuider Federatie en tegen den invloed van den Christelijken Bond. Daarom moet alles worden aangewend die invloed te breken. Een ieder, die dan ook de vrijheid liefheeft, zal zich vol weerzin afwenden van methoden als door de socialistische vakbeweging toege past. De Overheid heeft dan ook reeds de krachtig ste maatregelen genomen. Bij het overzien van dit alles is de vraag gewettigd, of er reden is voor de socialistische Vakbeweging zich te beklagen over beperking van vrijheid, wanneer men zich zelf niet ontziet in ons land, waar volledige vrijheid nog wordt gevonden, deze vrijheid jegens anderen met alle middelen tegen te staan. Dit toch is een vermoorden van de democratie, C. VAN BAREN, 2e Secretaris van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Zwembaden, de ziekte van Weil en zwemmen Ofschoon den medici het bestaan van de ziekte van Weil al lang bekend was, is het niet zoo medisch ingelichte publiek onverwacht ver leden jaar eigenlijk opgeschrikt door het feit, dat er een heel kleine microbe in het water wil huizen, die zoo gevaarlijk voor ons menschen kan zijn. Het is een beetje wonderlijk, dat dit feit zoo lang verborgen is gebleven, maar het bestaan van het feit, en vooral het ontdekken van zijn nadeelige gevolgen, geeft de afdeeling Volksgezondheid van het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken aanleiding om een circulaire rond te sturen aan de gemeenteraden ook op Flakkee om te denken, met het naderend zwemseizoen aan de besmetting die ontstaat door de nauwere aanraking met de microbe, die als verwekker van de ziekte van Weil geldt. De geleerde wereld heeft dit feit uitgevischt, dat de microbe verspreid wordt 'en, huist bij de ratten. Deze ongure beesten lozen hun urine dat als meststof fungeert. Op alle plaatsen, waar de ratten komen kunnen en misschien zullen we dit moeten lezen als zullen, gevallen voorkomen van de ziekte van Weil. Wanneer we op die plaatsen de bestrijding van de ratten ter hand nemen en de ratten daadwerkelijk kunnen ver drijven of uitroeien, zoo zullen we de kansen tot het oploopen van de ziekte van Weil prac- tisch geheel ontgaan. Het is gelukkig, dat de remedie zoo eenvoudig is, al is de uitvoering lang niet zoo gemakkelijk. In de groote steden worden daarom zooveel mogelijk de houten zwembadwanden van open lucht zwembaden! vervangen door betonnen wanden, en streng af te keuren is het daarom om nieuwe zwembaden te voorzien van houten wanden, die absoluut geen waarborg geven, dat de ratten niet in het zwembad kunnen komen. Achter houten wanden kunnen wel degelijk rat- tenneslen voorkomen, achter gemetselde of be tonnen wanden niet. De strijd gaat immers tegen de mogelijkheid, dat rattenurine verre van een frissche stof in het zwembad kan ko men Betonnen of gemetselde zwembaden kun nen practisch geheel ratvrij gemaakt zijn. Aangezien we op Flakkee nog geen zwem baden hebben, doch zwemplaatsen, is de strijd veranderd. Ten eerste moeten we zorgen, dat op zwemplaatsen geen voedsel voor ratten te vinden is, zoodat deze beesten aangelokt kunnen worden. Ten tweede moeten ze verjaagd worden, of door vergif, of door jacht met honden, fret ten of dergelijke rattenbestrijders meer. Het zwemmen in verontreinigde slooten dat heel veel gebeurt op Flakkee is zeer af te keuren. Het beste is en daar is niets aan te veranderen nog altijd het ruime open water van het Haringvliet of Krammer. Zwemmers, die op zichzelf willen passen, die geen besmet ting met de ziekte van Weil willen oploopen, zullen altijd wel het breede en ruime water verkiezen. De kansen tot besmetting met een gevaarlijke microbe is daar vrijwel uitgesloten of in ieder geval zoo uiterst miniem, dat we zelfs bij een hevige epidemie nog met gerustheid in het Haringvliet zullen duiken. De beste weg voor onze gemeenteraden is niet het zwemmen te verbieden, maar voor goede zwemplaatsen te zorgen, ratvrij, en daar, waar we het voor treffelijke water voor den zwemmer van Haring vliet of Krammer kunnen beschikken. Dan hoe ven wij ons van geen enkele ziekte iets aan te trekken OOSTHOEK'S GEÏLLUSTREERDE ENCYCLOPAED1E. Derde druk. Verschenen is de derde druk van bovenge noemde encyclopaedic, waarover wij een keurig prospectus ontvingen]. In het voorwoord zegt de uitgever „Een van de aantrekkelijkheden voor den mensch, die naar ontwikkeling streeft, is voor zeker het gevoel van voortdurend te worden gesteld voor nieuwe vraagstukken. Niet altijd wereldschokkende gebeurtenissen zijn de prikkels tot onderzoek; juist de schijn baar eenvoudigste zaken treffen de waarachtig levenden, die de wereld zien als een onbegrensd terrein, waarvan slechts een klein gedeelte door hen zal worden) begrepen en mede ontgonnen gedurende hun bestaan. Het leven wordt hoe langer hoe samengestel- der. Voortdurend komen nieuwe feiten, nieuwe ontdekkingen, geheel nieuwe takken van weten schap aan den dag. Geen school is zoo volledig, dat haar leerlingen gewapend zijn met genoeg kennis om dat alles te omvatten en te begrijpen. Het lezen van een groot dagblad dwingt tot tal van vragéni, welke door ieder beantwoord moe ten worden op straffe van achter te staan bij zijn medeburgers, die beter op de hoogte zijn. Men leest van Allergische Ziekten, Bedrijfs organisatie, Fascisme, Medezeggenschap, Gas- oorlog. Rationalisatie, Gezinsvoogdij, Locarno- Pact, Stratosfeer, Nationaal-Socialisme, Dalton systeem, Contingenteering enz.; men weet niet, welke de beteekenis is, hoe deze begrippen en deze woorden, die voor 20 jaren nog niet be stonden, zijn ontstaan en gegroeid; men heeft een baken noodig in de zee van gebeuren. Dit baken is de Encyclopaedic, de als gekristal liseerde weentschap en kennis van den aardbol met zijn omgeving en zijn bewoners. Maar dit baken moet dan ook op ondubbelzinnige wijze den weg wijzen in onbekende gebieden. Zoo zal dus het naslaan van een woord U niet alleen het concrete antwoord geven op hetgeen dat woord bedoelt, maar gelegenheid geven op te klimmen tot de wetenschappelijke basis, waaruit het begrip, dat Uw aandacht vroeg, is voortgesproten. Dat is ook tevens in deze Encyclopaedic het aantrekkelijke op zichzelf: de uitnoodiging, die als 't ware tot U gericht wordt om het niet bij 't lezen van een enikel artikel, dat momentaan Uw aandacht vraagt, te laten, maar de aanlei ding om te blijven speuren, te blijven bladeren in den rijken schat van gegevens. Aldus vervult ongemerkt de Encyclopaedic naast de taak van vraagbaak, die van mentor, van opvoeder in de ware beteekenis van het woord, voldoende aan de veelzijdige eischen, die de drang naar ontwikkeling stelt. Dit werk, samengesteld onder redactie van een groep geleerden met medewerking van uit stekende specialiteiten in ieder vak, zal zijn een onschatbare raadsman, een gezellig vriend, een nimmer falende leermeester. Door haar systematische indeeling, haar heldere, algemeen verstaanbare uitlegging, haar eenheid in de be werking, onafhankelijk en zekerheid in haar oordeel, objectiviteit en volledigheid staat zij in geen enkel opzicht ten achter bij binnen- of buitenlandsche werken van gelijke strekking, terwijl het op de buitenlandsche dit groote voor deel heeft, dat alles, wat op Nederland en zijn Koloniën en de door Nederlandsch sprekende bewoonde landen betrekking heeft, veel uitvoe riger en beter behandeld zal worden. Niet door het weglaten van een aantal arti kelen wordt hier de beperking gezocht, doch in de korte, duidelijke antwoorden, die op elke vraag worden gegeven en waarbij de redactie van den stelregel is uitgegaan, geen woord te veel om het behandelde duidelijk voor te stel len, maar ook geen woord te weinig, dat men in een Standaard-Encyclopaedie moet vinden, of wat tot het juiste begrip van het verlangde ant woord noodzakelijk is. De namen der Redactie leden waarborgen, dat deze stelregel is en blijft doorgevoerd. Reeds heeft de derde druk van Oosthoek's Geïllustreerde Encyclopaedic zijn intrede ge daan in vele huisgezinnen-, in welke hij welkom geheeten werd met dezelfde hartelijkheid, die hij verdiende. Het bezit van Oosthoek's Ency clopaedic is geworden een traditie, een familie bezit en deze geheel bijgewerkte derde druk zal de goede reputatie van het werk opnieuw be vestigen. Hij zal wederom niemands verwach tingwen beschamen, antwoord geven op alle vragen van den weetgierige en onderhoudende en leerzame lectuur bieden voor wie zijn tijdl nutt'g wil besteden en begrijpen. Deze Courant verschijnt eiken V ABONNEMENTSPRIJS per drie BUITENLAND bij vooruitbetahn AF7.QN0ERLHKE NUMMERS uïê «tnkfeen vo Iemand, onze tijd kenschets eens van de „vlucht concrete', de vlucht ui kelijkheid. Is er één gebied, waarop aan deze zonde vooral schul dan is het zeker wel op het de Staatkunde. Het wil toch wel wat zegg minder aan 53 partijen ei meegedongen hebben naar ons Lagerhuis. Het wil dit zeggen, dat er en tienduizenden menschen de vaderland zijn, die blind - werkelijkheid, die abs oog hebben voor wat aan i -'op 't oogenblik toch voor ied tastbaar moet zijn. Wij betitelen dit als zon Want de werkelijkheid of niet kunnen zien is een z Ock haar niet kunnen, er is in onzen tijd gelegenhe: de de realiteit zooals ze zii opdringt te merken en gac en te bestudeeren. God heeft ons gemaakt tol redelijke schepselen, die we Gods in engeren zin, d.i. w gerechtigheid en heiligheic hebben, maar dat Beeld toci ren zin nog dragen, hoe v hoe verduisterd we dan zijn i zijn nog beelddragers Gods hebben nog redelijkheid, zed verantwoordelijkheid. God l de zintuigen en de eigt waarmede we ons oriënteer in onderscheiding van de l deze eigenschappen missen op hun instinct kunnen afga En als de mensch nu to beest gelijk is, d.w.z. „kui anderen maar napraat, ma en naloopt, en geen bew woordelijk leven leidt, dan niet de gave, die God he heeft, dan pleegt hij zonde zijn Schepper, waarvan ee antwoording zal moeten w DOOR VAN DEN BOSC 23) Aanvankelijk had zij geoorde niet zou verschijnen. Er waren nu maanden verstreken na het verdv vader en het overlijden harer m< wonde was, voor haar althans, Maar aan den anderen kant gemakkelijk, om weg te blijven, in 'het huis van haar weldoene vond ook, dat het niet ging. Zi als het ware, ook te komen. Df zoo alleen in een omgeving, die pathiek was. Hij willigde haar En zoo gebeurde 't, dat beidei onder de schare van gasten, wereld, wier gesprekken zoutelc wijl de lichte avondtoiletten der geruis van Douwe opwekten. Zij maakten kennis, voor zoo was en onderhielden zich geri enkelen der aanwezigen. Tot Douwe, Edom aanziend, ze vuurrood werd in het gelaat, een wasbleeke kleur te krijgen. Star keek zij op één punt. Verontrust volgde Douwe haar Naast jonkheer Van Reigerst heer. Die was het, op wien E gericht had. Douwe zag het al „Wie is dat?" vroeg een stem Maar hij kon er geen antw< Edom echter keek hem toen Hij boog zich over haar hee „Wat is er?" vroeg hij. 'JitPL'J IJ."

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4