ft uraischMiire ie llrksiiif feci* Wlifnl-i&rAt' poeder Kerk en School, Gemengd Nieuws. Den volgenden dag gingen wij met z'n beiden voor een ander speciaal doel afzonderlijk uit en zagen des middags een film, hoe men van een onherbergzaam oord van moerassen en bergen een aardig land had gemaakt met een stad van 30.000.inwoners. Alles in twee jaar tijds. Wij bezochten ook het mausoleum van Lenin. Honderden van zijn vereerders wachten daar eiken dag naast het Kremlin, om te worden toe gelaten. Omdat wij vreemdelingen waren, moch ten wij voorgaan. Niemand van de wachtenden leek daarbij ontstemd. De wet zegt ook, dat men vreemdelingen zeer tegemoetkomend moet be handelen. Het mausoleum is gebouwd van groote mar merblokken. Na een trap te zijn afgedaald ziet men in de diepte een groot marmerblok, waarop de kist, waarin Lenin gebalsemd, als slapend, met hel hoofd op een vuurood kussen ligt. Plech tig schuifelen de vele bezoekers in een dubbele rij door de gang, die rond de kelder ligt, hun oogen gevestigd op hem, dien zij hun verlosser noemen. De anderen van ons gezelschap, waren dien dag o.a. naar een fokkerij van slachtkippen ge weest. Men tracht alles zooveel mogelijk te in- dustrialiseeren. Bij de kippen had men het al een heel eind gebracht. Die werden behandeld als Ford zijn auto's bouwtop de band. Eiken dag kwamen 2000 kuikens op de band na ze ventig dagen vielen zij er als geslachte kippen weer af. Naar de leeftijd werden zij met een ander mengsel gevoerd. Een mengmachine met vijf elevators, elk één soort graan of meel schep pende, zorgde voor de juiste menging. De snel heid der elevators was voor elke soort regel baar. Daarmee gaf men dus meer of minder mais, meer of minder grit, al naar behoefte. Den volgenden dag was het de algemeene vrije dag. Oorspronkelijk viel de vrije dag voor verschillende groepen niet samen. Dat bleek in de practiijk zooveel bezwaren op te leveren, dat acht maanden geleden de wet daarop ver anderd is en nu allen tegelijk vijf dagen werken en op eenzelfden dag vrij hebben. Het kwam voorheen voor, dat van een gezin van drie per sonen elk op een anderen dag vrij had. Het leek dus dien dag Zondag" voor ons was het Maandag. De volgende week was het op Zon dag „Zondag" daarna op Zaterdag. Deze dag werd beseed aan bezichtiging van een paar- instellingen in Moskou. Langs een kleine Grieksche kerk, waar we even binnen traden en een godsdienstoefening zagen beéin digen, den ouden eerwaardigen Pope zagen weg gaan door een drom van zijn volgelingen, r.ijn hand biedende, om die te laten kussen, kwamen wij aan het Bauernhaus. Zoo'n Bauernhaus vindt men in vele groote steden. De boer komt er om raad en wordt er dan ook voorgelicht op velerlei gebied. Juris ten, landbouwkundigen, veeteelt en tuinbouw kundigen staan voor den boer bereid. 800 boe ren vinden er bedden en volledige verpleg'ng, elk voor hoogstens drie dagen. De arme boer betaalt niets, de beter gesitueerde Koliectief- boer betaalt het halve geld, de ambtenaren be talen naar salaris. Men vindt er een afdeeling voor plantenziekten, een museum waar men de rassen en ziekten der huisdieren kan bestudee- ren. Men ziet er kleine modellen van machines, van silo's, van allerlei. Voorlezingen worden gehoudener is een groote leeszaal waar men beschikt Over vele boeken en tijdschriften. Een staf van juristen, agronomen, dokters, politiekers trekken van daaruit het land in, om den boer in zijn dorp te bereiken. Naar men ons vertelde, was het Bauernhaus altijd geheel bezet door gasten. Toen kwam aan de beurt een bezoek aan het anti-godsdienstmuseum. Schrik niet het is niet vreeselijk. Men vindt er geen godslastering. Het gaat niet tegen den godsdienst. Het is gericht tegen de geestelijkheid, die vroeger misbruik maakte van de achterlijkheid der domme boeren. Men kreeg daar den indruk, hoe de arme boer werd geprest door den zich in weelde badenden geestelijke, diens land te be werken, zijn laatste kopeke te offeren. Na mis oogsten leefde de Pope in overvloed, terwijl buiten de poort de boeren van honger stierven. Noch van zijn voorraden, noch van zijn kost baarheden of kunstschatten stond de Pope iets af, om het leed van de menigte te verzachten. Zoo was het althans met een deel van de gees telijkheid. Welk percentage, dat was, kan men niet raden. Dat het kwaad bloed heeft gezet kan men zich indenken dat het bij het opruimen van deze misstanden ruw toeging en onschul- digen ook slachtoffer werden, is geen wónder. Dat is nu eenmaal zoo als een getergde massa er op in gaat hakken Zoo is het in de geschie denis bijna altijd gegaan. De avond werd gewijd aan een bezoek aan het Kulturpark. Op een uitgestrektheid van 200 H.A. langs de rivier de Moskwa, waren tien duizenden menschen bijeen. Er waren clubge bouwen voor buitenlandsche arbeiders of spe cialisten, die daar lazen, schaakspeelden of ver- gaderden. Een Amerikaansche jongen van on geveer 20 jaar hield een vurig betoog voor de vervulling van het 5-jaarsplan. Als onderwerp had hijBetere kwaliteit in sneller tempo. Een levendig debat volgde. Er waren sportvelden. Men speelde tennis, turnde, schermde. Op groote pleinen vormde men een club. om keurige volksdansen uit te voeren, Op een heuvel waren duizenden menschen bijeen, om een lezing aan te hooren, die werd gehouden in een gebouwtje, aan één zijde geheel open en van waar uit het gesprokene door luid sprekers, die op verschillende punten waren op gesteld, tot de menigte werd gebracht. In een groote Kinderkrippe, een soort be waarschool, hadden de bezoekers hun kleine kinderen gebracht, die daar keurig werden ver zorgd en bezig gehouden. Het valt overal op, welk een zorg men aan het kind besteedt. En dan iets zeer merkwaardigs. Over een 'breede laan komt een echte rupsentrekker aan met een groot kanon er achter. Daarachter vol gen jongens van 14—16 jaar met namaak ma chinegeweren en ander oorlogsmateriaal. Plot seling wordt gecommandeerd GasaanvalDe eene partij werpt zich voorover op den grond en bevestigt zoo vlug mogelijk gasmaskers. Som migen zijn te laat, spelen den bewustelooze en worden door roode-kruis jongens op baren weg gedragen. Met een geweldig enthousiasme speelt men deze comedie. Net als overal, onder de leuze: „Wij willen geen oorlog, juist daarom be reiden wij er ons op voor." Weer verder treffen wij een muziektent aan, waar een orkest mooie stukken speelt, daar vóór een plein met aandachtige luisteraars. Opvallend was, hoe overal ieder zich keurig gedroeg zonder herrie of lawaai. Zonder ook maar eenigen aanstoot te geven. Dinsdagmorgen om tien uur in den trein naar Rostov. Een nieuwe leidster, op het oog een kinderlijk jong blond vrouwtje, werd ons voor gesteld, als degene, die ons op onzen heelen verderen toch van tien dagen alles zou toonen en voor ons zou zorgen. Wij hadden er niet veel verwachting van, doch zij bleek buitengewoon handig en flink te zijn. Het was ook geen kind. Zij was getrouwd en moeder van een zoontje van 10 jaar. Met veel tact sprong zij om met haar elf Hollanders, die als was in haar handen waren. Tot den volgenden avond 6 uur zou de reis duren. Een restauratiewagen liep niet in den trein. Wij waren wat ongerust over de voor ziening van onze magen. Het zien van een groo- ten ketel en een groot pakket benevens een paar koffers van genossin Jeniny Pivinskaje gaf ons een beetje moed. Om 1 uur zouden wij eten. De ketel was vol heet water gehaald, de thee er in geschud. Toen een koffer naar beneden gehaald, waarin grondstoffen voor ons maal. De sleutel paste er niet op. Wij meenden symptomen te vinden van slechte organisatie. Een werktuigkundige uit ons midden wist met een sterk mes den koffer zoo zeer te beschadigen, dat hij opensprong. Dat was een moment om nooit e vergeten. De adem stokte ons in de keel. Niets dan vuile wasch in den koffer. Wat bleek Wij hadden van een vreemde den koffer genomen. De eige naar was echter geheel niet ontstemd en nam lachend de verontschuldiging in ontvangst. De juiste koffer paste bij den sleutel, bevatte alles, wat wij noodig hadden. Op tijd hebben wij een keurig maal gehad. De tijd ging snel voorbij. Spoedig werden dc medegenomen 'bedden op de harde banken ge spreid en ging het gezelschap op zijn plank. Vooraf waren de wachten verdeeld. Om dief stal op de stations uit onze wagen te voorkomen, zouden wij twee aan twee waken. Onze leidster had dat aangeraden. Het schijnt een goede voor zorg te zijn, maar pleizierig is het niet, als men om drie uur uit den slaap wordt wakker ge- schpd en men hoort met liefelijk klinkende stem verzoeken, van zijn plank te komen omdat de ander er op wil. De gedachte, dat men eeti paar uur later weer een ander van zijn plank mag porren geeft eenigen troost. (Wordt vervolgd). Plaatselijk Nieuws. SOMMELSDIJX. Bij den agent der arbeids bemiddeling dezer gemeente stonden vorige week ingeschreven: 35 landarbeiders, 2 transport arbeiders, 2 landbouwersknechts, 1 typograaf, 1 koksmaat, 1 metselaar en 1 machinist groote vaart. Hiervan .stonden 1.1. Zaterdag 26 personen als werkloos ingeschreven. In de maand April 1.1. vestigden zich al hier 11 personen, 19 ingezetenen verlieten de gemeente, 2 kinderen werden geboren, 4 inge zetenen stierven, terwijl 2 huwelijken werden voltrokken, De echtgenoote van den landbouwer M. v. d. S. had het ongeluk bij het verrichten harer werkzaamheden een splinter in haar hand te krijgen. Geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Tegen een inwoner dezer gemeente is pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van artikel 426 Wetboek van Strafrecht. Tentoonstelling. Vrijdag 12 Mei a.s. zal een tentoonstelling worden gehouden over het landbouwhuhhoud- onderwijs in de landbouwhuishoudschool alhier. De tentoonstelling is geopend des n.m. van 2Yi uur tot 5 uur en des avonds van 7 tot 9 uur. MIDDELHARNIS. In de j.l. Zaterdag ge houden vergadering van den Centralen Ouder raad op Flakkee werd tot bestuurslid gekozen de heer G. Tanis te Goedereede, in de plaats van den heer H, van Es, welke niet herkiesbaar was. Tot voorzitter werd door het bestuur aangewezen de heer G. Verweij te Oude Tonge. Zondag is door baldadigen aan den Ou dendijk een rol met electrische kabel van den dijk ir. de watering geworpen. Maandagmorgen werd dit door het personeel met vereende krach ten op den wal geheschen. Bij den heer K. J. van SpJunter is een postduif komen vliegen, gemerkt: Ster 3-1933- C 17454. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling hebben zich als werkloos doen inschrijven: 20 landarbeiders, 5 letterzetters, 4 timmerlieden, 17 diepzeevisschers, 3 schilders, 9 transportar beiders, 1 opperman, 1 kabelmonteur, 2 boek binders, 4 boekdrukkers, 1 bankwerker, 1 bor stelmaker. Totaal-68 personen. Zaterdagmiddag kwam een paard, bespan nen. voor een wagen, door de Nieuwstraat ren nen. Op de Kaai werd het dier door Gebr. Wijn hof tot staan gebracht. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. -j- Te water geraakt. In het vroege morgenuur werden Maandag morgen de bewoners van de Kaai door het hevig hulpgeschreeuw, dat uit de haven opsteeg, plot seling opgeschrikt. Een passagier voor de stoom boot „Middelharnis" was vanwege de gladheid en door het duister misleid te water geraakt. Door spoedig toegeschoten hulp van plm. 14 man werd hij met touwen vastgesjord op den vasten wal geheschen. Het zware reddingswerk werd door alle kaaibewoners nog gekleed in nachtgewaad (vanuit de ramen) gadegeslagen. De passagier een varken van dén heer A. Krijgsman na van de schrik bekomen te zijn, kon de reis naar Rotterdam voortzetten. f Met groote meerderheid van stemmen is herbenoemd tot bestuurslid van den polder het Oudeland de heer M. S. Zeedijk. De rekening van 1932 werd vastgesteld als volgt: Ontvang 10,629,60Ei, uitgaaf 8884,15, batig slot 1745,45JT De begrooting 1933 werd vastgesteld als volgt: Ontvang 11,235,99^, uitgaaf idem. De polderlasten voeft* 1933 zijn als volgt vast gesteld: Omslag kostbaar land 6,50 per H.A.; omslag vroonland 4,77 per H.A.; omslag uitslag Noordland idem. f In de gehouden poldervergadering van den polder het Oudeland van Middelharnis en 'van het waterschap de Oude polders, loozende op den haven van Middelharnis, is besloten het salaris van den secretaris-penningmeester met 20 te verminderen en van het overige per soneel (behalve den' bode) met 5 Den 15en Mei a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat onze vroegere dorpsgenoot Brigadier- Majoor der Rijksveldwacht E. D. Piguillet, thans Brigade-Commandant der Rijksveldwacht te Leiden, bij het Korps Rijksveldwacht in dienst trad. De heer Piguillet is op het eiland Flakkee, althans te Middelharnis-Sommelsdijk geen onbe kende. Voor hij het commando der Brigade te Leiden op zich nam, was hij Brigade-Comman dant der Brigade Middelharnis, omvattende het geheele eiland Flakkee. Iri deze functie hebben wij hem leeren kennen als een zeer humaan mensch en voor zoover wij vernomen hebben, was hij zoowel te Middelharnis als nu te Leiden voor zijn manschappen een commandant, d'e met hen als vriend omging en voor hen, voor zooveel zulks in zijn vermogen was, steeds het beste zocht. Wij twijfelen er dan ook niet aan of het zal hem op zijn jubileumdag niet aan 'gelukwenschen ontbreken, waar wij de onze gaarne bijvoegen. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd: 4850 H.L. aardappelen, 200 H.L. uien en 250 H.L. 'koepeen. Bij den correspondent der arbeidsbemidde- „ling staan 102 werkzoekenden ingeschreven daarvan waren j.l. Zaterdag 59 personen bij de werkverschaffing geplaatst. Het 3-jarig zoontje van C. van der Sluijs heeft bij een val zoodanige verwondingen opge- loopen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het jaarlijksch onderzoek der verlofgan gers zal voor deze gemeente plaats hebben te Oude Tonge, in de vergaderzaal Schoolstraat 13, op 31 Mei a.s., des namiddags half twee. Loop der bevolking. Ingekomen: A. Visser en gezin van Wasse naar, A. J. Jongeling van Berg-Ambacht, D. J. Steketee van Scherpenisse, W. Jansen van Bleis- wijk, W. Mijs en gezin van Sommelsdijk, A. Verkerke van Rotterdam, M. Stoon van Rot terdam, C. van de Grijp en gezin van Nijme gen, L. Gentille van Nijmegen, C. J. van de Swaluw van Haarlem. VertrokkenD. Brouwer naar Brandwijk, G. Horians en gezin naar Hoek van Holland, M. Wagemans naar Oollgensplaat, P. van Wijk naar Ooltgensplaat, A. du Pree naar Dordrecht, Wed. M. T. Dane-Wesdorp naar Stavenisse, D. J. Holleman naar Nieuwe Tonge, Th. de Waal én/ gezin naar Middelharnis, C. M. van de Swaluw naar Leeuwarden, A. Buijs en gezin naar Ooltgensplaat, Wed. J. Legierse-van Wijk naar Naaldwijk, E. J. H. Legierse naar Drunen. OUDE TONGE. In de week van 1^—6 Mei meldden zich bij den agent der arbeidsbemidde ling als werkloos aan: 33 landarbeiders en 3 land'bouwknechts, terwijl er in genoemde week 98 personen in de werkverschaffing werden te werk gesteld. De dienstplichtige J. Klomp der lichting 1927, is voor de te houden herhalingsoefeningen van 31 Juli tot 12 Augustus te Breda opge roepen. Jubileum W. den Rooijen. Maandag 8 Mei was het 25 jaar geleden, dat de heer1 W. den Rooijen werd benoemd tot „havénimeester" in dienst der gemeente Oude Tonge, welk feit, betreffende een zoo bekende figuur hier ter plaatse, niet ongemerkt voorbij ging. Reeds vroeg in den morgen woei van ieder hier in de haven liggend vaartuig de Neder- landsche driekleur, ten teeken van medeleven met den jubilaris, en dit gaf ons aanleiding ook even een bezoek bij hem te brengen. Reeds bij het binnenkomen viel ons de fees telijke stemming op, die er ten huize van dén jubilaris, gezeten op een versierde stoel temid den van zijn huisgezin, heerschte. Op eenige doordoor ons gestelde vragen deelde de jubilaris ons mede, dat het hem tot nog toe niet aan belangstelling had ontbroken. Vele geluktele- grammen en andere schriftelijke felicitaties wa ren reeds bij hem ingekomen, o.a. telegrammen van verschillende bestuursleden van de Schip- persvereeniging „Schuttevaer van welke ver- eeniging de jubilaris ook reeds 25 jaar bestuurs lid is. Tevens deden vele ingezetenen dezer gemeente van hun persoonlijke belangstelling blijken, o.a. merkten wij onder de vele bezoe kers op dérii burgemeester en secretaris dezer gemeente en den voorzitter van den polder „Oudeland", den heer A, de Haas van Dorsser. Verder deelde de jubilaris ons mede, dat het ambt van havenmeester nu reeds 78 jaar onaf gebroken, en wel vóór door zijn vader en zijn broer, wordt vervuld, zij het van beide eerst- genoemden ook onder andere omstandigheden, gezien de vele veranderingen, die ter zake van de haven hebben plaats gevonden, o.a. het aan brengen der vloeddeuren. Vermeld di'entt echter te worden, dat door genoemde veranderingen het vervullen van dit ambt er zeer zeker niet eenvoudiger op is geworden. Voorts werd ons medegedeeld, dat het niet alleen dit jubileum was, dat herdacht werd, doch dat hij tevens herdacht zijn 25-jarig jubi leum als bode van 't Nut van 't Algemeen; zijn 25-jarig jubileum als bode en als sluismeester van de polders loozende door het Oudeland van Oude Tonge; ten slotte was het, hoewel minder belangrijk, dien dag 25 jaar geleden, dat hij zijn aanstelling kreeg tot onbezoldigd rijks veldwachter. Wij eindigen met den jubilaris toe te wen- schén, dat hij zijn verschillende ambten nog vele jaren mag vervullen en dat hij nog lang ge spaard moge blijven temidden van hen, die hem lief en dierbaar zijn. Ledenvergadering Boerenleenbank. Donderdagavond j.l. had in Hotel van Veen alhier een algemeene ledenvergadering van dc Coöp. Boerenleenbank plaats, die, aangezien de voorzitter afwezig was, stond onder leiding van den heer L. Slis, terwijl tot secretaris voor dien avond werd aangewezén de heer G. C. van Schouwen, tevens kassier. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld, terwijl rekening en balans eveneens werden goedge keurd. De rekening sloot in ontvang en uitgaaf met 700511,75, met als kassaldo op 31 De cember 26333.39 de balans in actief en pas sief met'/ 558627.87. Uit het verslag uitgebracht door den Raad van Toezicht bleek dat er op het eind van het jaar 535 spaarders en 31 rekéningcourant-hou- ders waren, terwijl er 195 voorschotten war en verstrekt. Na het verstrekken van eenige inlich tingen aan den heer G. Verweij, werd het ver slag voor kennisgeving aangenofen, met dank aan den heer C. de Haas v. Dorsser, secretaris van den Raad van Toezicht. De heer A. C. de Lint, aftredend bestuurslid en de heer C. de Haas van Dorsser, aftredend lid van den Raad van Toezicht werdén, met meerderheid van stemmen als zoodanig herkozen, waarvoor beiden hun dank hierover uitspraken. Vervolgens ging men over tot de stemming van een lid van den raad van Toezicht. Deze vacaure ontstaan door aftreding van den heer P. van Schouwen, had na verschillende her stemmingen tot resultaat, dat de heer D. van Es Nzn. werd gekozen, die eveneens onder dank deze benoeming aanvaardde. De heer Slis, sprak vervolgens eenige zeer waardeerénide woorden aan het adres van den heer P. van Schouwen die zich als voorzitter menigmaal zeer verdienstelijk had gemaakt, en stelde voor hem als Eere-Voorzitter te benoemen welk voorstel onder applaus werd aangenomen. De rente van spaargelden werd gesteld op 3.84 en die van voorschotten op 4.75 Bij de rondvraag die nu volgde bracht de heer J. Verweij de familiebetrekkingen inhet bestuur naar voren, en sprak daarbij de wensch uit, dat eenige verbodsbepalingém hierop be trekking hebbende in de statuten zouden wordem opgenomen. Alvorens tot sluiting dezer vergadering over te gaan, richtte ook de heer G. C. van Schou wen, kassier, nog eenige waardeerende woorden aan het adres van den aftredenden Voorzitter. Hierna sluiting met dank aan de vergadering. NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden de vorige week 41 werkloozen ingeschreven. Tegen A. K. en D. K. is proces-verbaal opgemaakt wegéns beleediging en mishandeling. Alhier is een aanvang gemaakt met het leggen der buizen voor de waterleiding. Een 10 tal werkloozen zijn hieraan te werk gesteld. De vorige week werden van hier vervoerd 700 balen uien en 3000 balen peen. - Bij den heer K. lag een varken dood in het hok. Het cadaver is onder politietoezicht 'begraven. DIRKSLAND. In den nacht van Zondag op Maandag ongeveer 1 uur is tot nog toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken in een berg plaatsje van den heer C. van 't Hof en staande achter diens woning aan de Burg. Zaaijerlaan. Veldwachter Bakker die spoedig met een brand- bluschapparaat aanwezig was, mocht het even wel niet gelukken den brand met het apparaat te blusschen. Daar inmiddels de brandklok was gaan luiden was de brandweer spoedig met de motorspuit aanwezig en na korten tijd -werken was het gevaar spoedig geweken en kon de spuit al vlug inrukken. Naar wij vernemen is het bergplaatsje niet verzekerd. Aan de beurt van aftreding als bestuurslid van den polder Oude Plaat is de heer E. van den Doel. De rekening van dezen polder sluit met een ontvang van 9046.16 en met een uitgaaf van 6379.96 en levert alzoo een goed slot op van 2666.21. Uit het verslag van de Coöp. Aardappel- bewaarplaats Dirksland vernemen wij o a. dat het aantal leden der vereeniging op 30 April j.l. 46 bedroeg. In hoofdzaak werden groen gerooide eigenheimers en eenige partijen Eerste lingen, roode star en King Edward in de be waarplaats geplaatst. Vorige jaren werd de volle bergruimte van 1§00 H. L. of 7200 bakken ten volle benut. In 1932-33 zijn echter ongeveer 200 bakken niet gevuld geweest. Het eerste pootgoed werd gebracht 14 Juli, terwijl in Januari nog poot goed werd gebracht, wat onmogelijk aan goede kieming kan beantwoord hebben. De bakken werden 4 Januari en volgende dagen omgezet, waarna gelegenheid werd gegeven voor snijden en sorteeren. 2 Maart werd het eerste pootgoed gehaald, daarna geleidelijk over een tijdsruimte van 4 weken. 21 April waren nog ruim 100 gevulde kisten aanwezig d'ie niet worden uitgepoot, wat, naast de bovengenoemde ongevulde, op een mindere uitpoot van aardappelen wijst en verband houdt met dén slechten afloop van dezen teelt in het boekjaar. De balans sloot met een bezitting en schuld van 2070.24 en de exploitatierekening met 846.20. Het aantal ingeschreven werkloozen daalde verleden week tot 43. is bestand tegen een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogisi HERRINGEN. Vorige week overleed hier na langdurige ziekte de heer J. den Boer, die gedurende 27 jaren als raadslid en de laatste 21 jaren als wethouder de belangen der gemeente gediend heeft. Kort geleden heeft de heer Den Boer pas ontslag genomen als raadslid. Hij mocht den leeftijd van 77 jaren bereiken en was de A.R. beginselen toegedaan. - J.l. Zondag kwam bij den heer J. Kareis een postduif geheel verhongerd binnenvliegen. Het diertje was vermoedelijk afkomstig uit Bel gië en was aan een der pooten met een gummi- ring en aan de andere met een metalen ring gemerkt. GOEDEREEDE, Zaterdag der vorige week stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkzoekend ingeschreven: 12 landarbei ders, 1 metselaar en 1 schilder. Visscherij, De vorige week werden door de garnalenvisschers van 60 tot 80 kilo per dag en per vaartuig gevangen, die voor 10 cent per kilo aan de garnalenpellerijen werden afgeleverd. De Noordzee-visschers maakten een gemiddelde besomming van 120 per vaartuig. Bij het hoofd der politie te dezer plaatse zijn verkrijgbaar gesteld kostelooze formulieren ter verkrijging van vischakten voor de binnen- visscherij. OUDDORP. De afgeloopen week zijn hier 2 schepen in lossing geweest met eier- en stuk kolen voor rekening van de 2 bestaande land- bouwvereenigingen, die samen een inhoud had den van ruim 20,000 H.L. en was het met het lossen daarvan een uitkomst voor enkele werk loozen. De vorige week hebben de garnalenvis schers met de zeilscheepjes van 40~-60 kilo garnalen gevangen per dag en per schuit; de motorblazers hadden van 100^-120 kilo per dag. Alles werd aan de 2 bestaande pellerijen af geleverd tegen 10 cent per kilo, zoodat het weekgeld ook niet groot is. De zeevisschers maakten een geringe week. In de weervisschc- rijen werden geen zalmen gevangen. Op de vergadering van de vereeniging V.V.V. werd het aftredend bestuurslid de heer R. Foppema herkozen en wegens vertrek van den heer G. A. Polderman werd in de plaats daarvan gekozen de heer Brussard. SOMMELSDIJK. De heeren L. J. Buth, M. Knape Az. en J. Volwerk hebben allen hun benoeming tot lid van de Schoolcommissie dezer gemeente aangenomen. MIDDELHARNIS. Op de openbare lagere school werden op 1 Mei 42 leerlingen toegelaten. Mevr. Kodde, die de school belangeloos van 1 Jan. tot 30 April diende, vertrok. Op 1 Mei kwam de onderwijzer de heer L. F. v. d. Sluis als volontair in diénst, zoodat het aantal leer krachten ongewijzigd bleef. NIEUWE TONGE. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier ontving van het Classicaal Bestuur van Brielle diligenbverklaring inzake het beroepingswerk tot 5 Augustus a.s. DIRKSLAND. De in de Ned. Herv. Kerk alhier tijdens de spreekbeurt van Ds. Bieshaar gehouden collecte voor den Geref. Zendingsbond bracht 108 op. GOEDEREEDE. Met 1 Mei zijn op de open bare lagere school 11 nieuwe leerlingen toege laten en op de bijzondere school aan het Haven hoofd 6. EEN STUDIE-COMMISSIE VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE. De commissaris der Koningin in de provincie ZuidTiolland, Jhr, Mr. Dr. H. A. van Karne- beek, heeft ten Provinciehuize te 's-Gravenhage geïnstalleerd de door Ged. Staten van Zuid- Holland ingestelde commissie, welke rapport zal uitbrengen omtrent de mogelijkheid van een gecombineerde electriciteits- en gasvoorziening op het eiland Goeree en Overflakkee. Bij dit onderzoek zal ook worden nagegaan in hoeverre de thans in aanleg zijnde drink waterleidingen in deze combinatie kunnen wor den opgenomen. Voorzitter dezer commissie is Mr. J. D. Verbroeck en secretaris Mr. H, W. J. Mulder, administrateur ter Provinciale Griffie. LOS, POLDER, LUGTHART EN NIJGH GEARRESTEERD. NOG MEERDERE PERSONEN ER BIJ BETROKKEN 1 Over de vervalschingsaffaire te Dirksland hebben wij thans uit officieele bron vernomen, dat sinds gisteren de volgende personen zijn gearresteerd en wel: de tuinder Los, de heeren Polder en Lugthart, allen te Dirksland en de beëedigd makelaar W. J. Nijgh te Middelharnis, terwijl het niet uitgesloten is, dat nog meerdere personen bij deze zaak betrokken zijn. De Officier van Justitie te Rotterdam heeft de zaak in handen. De heer Los wordt er van verdacht van den heer Koole grond te hebben gekocht voor zijn eerste kas voor den prijs van 2400. Hij liet echter Koole een kwitantie teekenen van 4000. Eveneens kocht hij grond voor zijn tweede kas van den heer Polder voor 2750. Los liet ook Polder een kwitantie teekenen van 4300. Van den notaris of den makelaar wist L., dat hij van een geldschieter in Den Haag 60 hypotheek zou kunnen krijgen: 60 van 4000 is 2400 en 60 van 4300 is 2750. Op deze wijze kostte hem de grond niets eni hield hij nog 1000 over. •Vervolgens liet Los den heer Lugthart de kas zetten, waarvan de kosten volgens hem 6100 waren. Hij liet Lugthart een kwitantie teekenen, waarop vernield stond, dat deze in voorschot op die kas 6000 had gegeven. Met die kwitantie ging Los naar den geldschieter, waar hij ook hiervoor 60 ontving, is 3600, ongeveer de werkelijke kosten van de kas. Bij de tweede kas wilde hij dezelfde truc toepassen. De notaris (candidaat-notaris Jansen Mane schijn te Dordrecht, die ook wel niet vrijuit zal gaan), over wie het geld loopen zou, verzocht den makelaar Nijgh of deze de zaak taxeeren wou. De makelaar taxeerde den grond, de kas sen enz. op rond 20,000, de werkelijke waarde was maar 13,000. Onderzocht zal moeten worden of de heer Nijgh dit met opzet gedaan heeft of niet. Vast staat, dat hij den grond ging waardeeren op de kwitanties die er waren. Zoo stond op de koopacte een schuur vermeld, die echter niet aanwezig was. Zooals bekend is werd de heer Den Hollander te Dirksland er van verdacht de tomatenkas te hebben vergiftigd. Los verdacht hem er ten minste van. Deze vroegere compagnon van Los, die er alles van wist, heeft daarop de zaak aan het rollen gebracht. Een herschatting heeft plaats gehad door den heer A. A. Mijs te Som melsdijk, wiens schatting beduidend lager was. Uit alles blijkt dus, dat we hier te doen hebben met een oplichterszaak op groote schaal en het zou ons niet verwonderen (hoewel ons van officieele zijde niets daaromtrent is mede gedeeld) wanneer de heer Los zelf de tomaten- kas vergiftigd had De heeren Los, Lugthart, Polder en Nijgh zijn op transport gesteld naar Rotterdam, de heer Koole is sedert een jaar ernstig ziek en kon niet in hechtenis worden genomen. Het onderzoek duu t voort ROOFOVERVAL TE VEGHEL. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben twee onbekende mannen den 70-jarigen C. v. d. Burgt te Veghel overvallen en beroofd. Te 2 uur 's nachts werd de oude man wakker door gerucht Tot zijn grooten schrik bemerkte hij, dat 2 onbekende mannen voor zijn bed stonden, die zonder iets te zeggen zich op hem wierpen en hem zijn mond dichthielden. De onverlaten bonden den ouden man aan handen en voeten, wierpen hem uit het bed en om hem te beletten zich te bevrijden stapelden zij den geheelen inhoud van het bed over hem heen. Uit een broekzak haalden de mannen een portemonnaie, waarin, zich 680 aan bank papier bevond, waarna zij door het raam de vlucht namen. De oude man trachtte zich te bevrijden door met een mes de touwen van zijn handen en voeten door te snijden, wat hem na eenigen tijd gelukte. Hij ging naar zijn zoon, die eenige straten verder woont, vertelde daar zijn weder varen. Deze waarschuwde de marechaussee, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde, waarbij bleek, dat de mannen zich door inklim ming door een raam aan dén zijgevel toegang tot den zolder verschaft hebben en zoo langs de trap beneden gekomen zijn. Een onderzoek met speurhonden had geen resultaat. Een treffende bijzonderheid is, dat onlangs bij v. d. Burgt een bedrag van 400 gestolen is. Dinsdag na Paschen kwam bij hem een onbekende vrouw, die hem vroeg of hij antiek te koop had. B. liet haar binnen komen en toonde haar drie borden, die zij voor 6 kocht. Op haar vraag of v. d. Burgt een bankbiljet van 25 kon wisselen, ging hij naar de andere kamer en haalde daar uit een portemonnaie, die geheel gevuld was met bankbiljetten, het be- noodigde wisselgeld. De vrouw was hem echter gevolgd en vroeg hem, of hij nog meer antiek te koop had, waarop v. d. Burgt een pul uit de andere kamer ging halen. In dien tusschentijd zag de vrouw kans uit de portemonnaie een pakje met bankbiljetten ter waarde van 400 te grissen. B. heeft dezen diefstal eerst na het vertrek der vrouw bemerkt en toen onmiddellijk aangifte bij de politie gedaan. Men vermoedt, dat deze diefstal verband houdt met den overval van Zaterdagnacht, en dat de handlangers van de vrouw dén ouden man van zijn laatste spaarduiten hebben ontlast. VARKENSPEST IN BELGIE. Op verschillende plaatsen van België is pest onder de varkens geconstateerd. Uitgebreide maatregelen werden voorgeschre ven ter bestrijding van deze epidemie. SMOKKELEN VAN AARDAPPELEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ont dekten Duitsche douanebeambten dicht bij de Nederlandsch-Duitsche grens eenige personen, die met zakken beladen herhaalde malen de grens passeerden. E|en nader onderzoek werd ingesteld, en hieruit bleek, dat de smokkelaars zakken met pootaardappelen naar een boerderij vlak aan de grens brachten. De beambten lieten 'hen nog eenige malen de grens passeeren, in de hoop zooveel mogelijk gesmokkeld goed bij el kaar te krijgen. De Hollandsche smokkelaars zagen echter bijtijds het gevaar en bleven weg. De gesmok kelde aardappelen, ongeveer 5000 KG., werden in beslag genomen. De boer, van wien de schuur was, waarin men de aardappelen gebracht had, zeide van de zaak niets af te weten.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2