BAS GIJ, SUIKERLIJDEBS, ie middellandsir. Q9 Rolterdam DERDE BLAD Extra premie voor de lezers van ons bladI No. 3952 SCHAAKRUBRIEK. "M Wm. i 4m s Hi w 'tol! Hl H m h ij W, WÊ ÉHH Éfli Brieven uit Amerika. Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuw**. Buitenland. MIJNHARDT's Bijzondere aanbieding 'NvrocsiGNOWSES Zaterdag 6 Mei 1933, Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning, Gerard uslaan 15 Eindhoven. No. 291. De oplossing van probleem no. 337 is 1. Dd8, Kc6; 2. Da8t. 1Kc4; 2. Dg8f. 1. c4; 2. Dd7:*j" 1dó; 2. Dd6:f. Vooral de 2e variant is goed, waarbij de witte pion op e5 de „Enpassant"-slag uitvoert Een tempo-probleem met aardige inhoud, mede in verband met de vluchtvelden van den zwarten koning. Probleem voor den wedstrijd. No. 343. J P CQPPENS - Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (8). HP p i fü Wé A ill ÉHP ff H B IJ Éi IP Wit (9). Wit: Kg3, Tf3, Lb4 en d3; Pbó en g8, pi. d5, e3 en f2. Zwart: Ke5, Tc2: Lf8, Pc7, pi. b5, c3, dó en gó. Wit geeft mat in twee (2) zetten. No. 334. J. P. COPPENS - Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (5). ÜP^l Wit (7). Wit: Ka7, Tbó, Lb8 en b5, Pd7, pi. c3 en d3. Zwart: Kd5, Te4, Pb3 en c7, pd. a5. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossingen inzenden vóór Zaterdag 3 Juni. CORRECTIE. Probleem no. 342 is een tweezet. Oplossing inzenden vóór 27 Mei. Oplossing Eindspel no. 453. 1. eó, Pc4; 2. el, Pdó; 3. Pb5, Pe8; 4. Pdó, Pc7; 5. Pe4 enz., b.v. 5Kc8; 6. Pf2, Kd7; 7. Kf7, Pe8 'enz. Eindspel no. 454. A. T r o i t z k y. Wit: Kg5, Ld8, Pe7, pi. dó. Zwart: Ka7, Paó, Lc3, pi. b7 en f7. Wit begint en wint. Oplossing: 1. dl, Lfó (na 1. Pc5; 2. Lbó); 2. Kfó, Pb8; 3 Lbó, Ka8; 4. d8LH enz. bijv. 4. Pc6; 5. Pd5, Kb8; 6. Kf7, Kc8; 7. Ke8, Kb8; 8. Ldc7-f, Ka8; 9. Lh2, Pe5; 10. Pc7 enz. Eindspel no. 455. Wit: Ka2, Dd5, Lh2, Pf4, pi. a3, b2, d4, g3. Zwart: Khó, Dgó, Tg4, pi. a4, f5. Zwart begint en houdt remise. Beste Vriend Het komt niet veel voor, dat er in Amerika aandacht wordt geschonken aan Nederland. Gij zult wel begrijpen, dat wij als Amerikanen van Hollandsche afkomst, in de rubriek „buitenland" het eerst zien of er ook iets vermeld staat van ons dierbaar plekje grond. Maar dit komt zeld zaam voor. Ontegenzeggelijk hebben wij hier veel aan onszelf te wijten. "Wij als Amerikanen van Hollandsche afkomst hebben weinig of niets gedaan, om door woord en geschrift het oude vaderland met zijn rijke geschiedenis, bekendheid te geven in de nieuwe wereld. In het Oosten des lands, waar onze voorvaderen zich in 1600 gevestigd hebben, zijn nog de meeste sporen van Nederland te vinden, en deze Amerikanen doen nog het meest, om de geschiedenis van het be gin af, waarin Nederland zulk een aanzienlijk deel had, voor de nageslachten te bewaren. Maar de latere emigranten van 1840 bekomme ren zich schijnbaar hier niet veel over. Opmerkelijk is 't, dat wel een Nederlander, een professor in Leiden, zich hiervoor interes seert, en een groot werk hierover uitgeeft. Wij wenschen, dat er een Hollandsche Amerikaan zal komen, die dit werk in onze taal zal om zetten, zoodat onze kinderen nooit zullen ver geten uit welk land zij afstammen, en de leiding Gods dankend zullen erkennen m de geschie- deS£ar er is nu toch een heel gunstige uitzon dering 24 April 1533 heeft ook de aandacht van ons volk. In mijn daily paper staat een lang stuk van 2]/2 kolom over den grooten Willem de Zwijger Het is een verslag van een rede, uitgesproken door een Hollandsche Amerikaan voor een handelsvereniging. En ofschoon deze „Rotary Club" godsdienstige kleur heeft, ïs er door den spreker niet gezwegen van het groote feit, dat Willem de Zwijger groot was, omdat hij God vreesde. Ook zijn, in ons Hol landsch hart levende uitdrukking: „Ik heb met den Potentaat der Potentaten een vast verbond gemaakt", is door den spreker niet verzwegen. Dit deed ons Hollandsch hart goed. Des avonds, toen wij dit verslag lazen, werden de verschil lende vrienden, bij wien het Oranjebloed bij zulk een feit nog weer warm wordt, even op gebeld en in de Hollandsche taal uiting gegeven aan de uitwerking van genoemd verslag. Ja 1 wij zijn nog Hollanders Ook al leven wij 30 of 40 jaar in Amerika. Onze afkomst blijft ons bij tot aan onzen dood. De invloed, die de eerste 20 jaar op een mensch heeft, blijft een onuitwischbare stempel houden op geheel zijn leven. Wij spreken de taal des landi. velen van ons kunnen zich tenminste daar even goed in bewegen als in het Hollandsch. In die taal doen wij al onze zaken. In de kerk volgen wij de Engelsche predikaties even gemakkelijk als in het Hollandsch, maar de moedertaal, die wij op onze knieën hebben Ieeren stamelen, blijft in ons denken en doen de leiding houden. Rev. Bergsma, nu predikant te Denver Colo rado, stond in Grand Rapids, in een Ejngelsch sprekend kerk. Hij zelf is een Fries en spreekt ook de Friesche taal. Eens heeft hij mij verteld, dat hij aan de stervenssponde zat van een oude vrouw uit zijn Engelsche gemeente. Zij was in Friesland geboren, maar was het Engelsch goed machtig. Stervende vroeg zij den leeraar om, zoo zij 't noemde, ir„ 't „boeren Friesch" tot haar te spreken, als hij de snaren van haar ziel wilde raken. Ja, de taal is meer dan een klank. Zij is de verwoording van ons denken, van ons innigst zijn. Ons denken wortelt in de ziel. O zeker, ook wij hebben onze Engelsche berijming van de psalmen, maar het is voor een Hollander altijd een groot verschil of hij zingt: „My song for ever Shall record The teniden mercies of the Lord", of: ,,'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheen, Zijn waarheid te allen tijd vermelden door mijn reên". Dit verschil is alleen te verklaren uit het feit, dat de Hollandsche taal in onze jeugd het voertuig der gedachte was, waarin bewust of onbewust het eerste zielevoedsel ons werd toegediend. Menschen, die zulk een jeugd gemist hebben, kennen die scherpe onderscheiding in de taal niet. Vandaar is het te verklaren, dat hier ook Hollanders zijn, die geheel in 't Engelsch opgaan en zelfs mee- doA om het weinige Hollandsch wat wij hier nog hebben, te veramerikaniseeren. Eenige weken geleden ging er een werkzaam, ijverig lid van onze schoolvereeniging verhuizen. Toen wij vergadering van de schoolvereeniging hadden, wat dat lid voor 't laatst tegenwoor dig. De voorzitter, die de taal des lands goed spreekt en schrijft, moest het scheidende lid bedanken voor al den arbeid, die deze broeder in ons midden voor de school verricht had. Hij deed dit in de Engelsche taal, maar opmerkelijk is het, toen hij de tecdere snaar aanraakte, van 't verbond der genade: „Onze kinderen een af gezonderd, een geheiligd geslacht", begon hij plots in het Hollandsch te spreken en vroeg daarvoor later excuus l Als het daarover ging, zei hij, kon hij in 't Engelsch zijn woorden niet vinden Ook die broeder, ofschoon hij 35 jaar in Amerika is, heeft houvast gekregen aan de Gereformeerde lijnen in zijn jeugd getrokken. Zoo is het ook in vele gevallen op onze mannen- vereeniging. Het is alles Engelsch ,maar eer men er erg in heeft, loopt de discussie in 't Hol landsch over - Dit moet dan door den voorzitter weer vertaald worden, want er zijn ook leden, die geen Hollandsch verstaan. En soms komt de vraag in mij op, of velen van deze menschen •het wel verstaan, al wordt het hun in het En gelsch gezegd. Want over 't algemeen is de kennis hier meer breed dan diep Je AMERIKAANSCHE VRIEND. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. Het Kamerlid Amelink vraagt maatregelen tegen, desnoods ontbinding van de IJmuider federatie, op grond van haar boycot-actie. Het Tweede Kamerlid Amelink heeft tot den minister van binnenlandsche zaken, voorzitter van den raad van ministers, de volgende schrif telijke vragen gericht 1. Is het de regeering bekend a. dat de leden van den Ned. Bond van Chris telijke Fabrieks eni Transportarbeiders, werk zaam in het visscherijbedrijf te IJmuiden, in de rechtmatige uitoefening hunner werkzaamheden worden belemmerd b. dat terroristische drang op neringdoenden wordt uitgeoefend, om aan uitgaande schepen geen victualiën te leveren, en om aan de ge zinnen' van uitvarenden geen levensmiddelen te verkoopen c. dat zelfs vrouwen van leden van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transport arbeiders, die inkoopen wenschen te doen, door stakers worden gevolgd, en bij winkels, waar zij wenschen te koopen, wordt gepost 2. Is het de regeering bekend, dat in een circulaire, gedateerd 28 April, door het centraal bestuur der IJmuider Federatie van arbeiders in het visscherij- en transportbedrijf, aangesloten •bij den Central'enl Bond van Transportarbeiders, gericht aan de arbeiders in het visscherijbedrijf, tot een dergelijken hongerboycot wordt aange spoord, waar toch, nadat in die circulaire ge zegd wordt, dat voor iederen officieelen boycot een apart besluit va nhet centraal bestuur der federatie zal noodig zijn en alleen voor die be sluiten de organisatie zal verantwoordelijk zijn, deze passage volgt „Dat neemt echter niet weg, dat de leden of groepen van leden gerechtigd zijn de boycot- gedachte verdere toepassing te geven. Het aan tal gevallen en vormen, waarin de boycot kan worden toegepast is legio. Ieder doe wat hij kan om den strijd tegen de onderkruiperij zoo krachtig mogelijk te voren 7 3. Is de regeering niet van oordeel, dat tegen een dergelijke aansporing tot toepassing van terreur onverwijld maatregelen noodig zijn? 4. Indien de regeering van oordeel mocht zijn, dat de wet van den 22sten April 1855, S. 32, tot regeling van het recht van vereeniging en vergadering, haar geen bevoegdheid geeft tot het nemen van maatregelen tegen vereenigingen, die op een dergelijke ontoelaatbare wijze op treden, en indien zij niet krachtens eenige andere wet dergelijk optreden kan tegengaan, is de regeering dan bereid onverwijld bij de Staten- Generaal een wetsontwerp aanhangig te maken, ter verkrijging van bevoegdheden, waardoor aan een optreden als van den IJmuider Federatie van arbeiders in het visscherij- en transport bedrijf, direct een einde kan worden gemaakt, desnoods door ontbinding van een vereeniging, die zich aan dergelijke handelingen schuldig maakt die genezing zoekt, vraagt gratis brochure „Kruiden geneeswijze Priester HAMON" Drogisterij Verwaal HET GOUD VAN DE LUTINE. De Lutine bevindt zich 13 M. beneden den waterspiegel en is geheel verzand. Op een diepte van 16 M. moet, om het goud (ter waar de van achttien millioen gulden) te bereiken, de roestklomp verwijderd worden. De heer Beckers heeft met een door hem uit gevonden pulsmachine het wrak kunnen vinden. Het goud is er Het is bewezen, dat er inderdaad goud aan wezig is. De pulsinrichting heef yerschillende malen goud- en zilverstaven aangeboord en monsters mee naar boven genomen. Wanneer het weer nog enkele dagen rustig blijft, wordt de positie van het schip nog eens nauwkeurig nagegaan. Dan komt het groote oogenblik. Wat tot dusverre is geschied is, hoe belangrijk het ook moge zijn, slechts voorbe reiding. Terwijl op zee een deel van Beckers staf aan het pulsen is, werkt een ander deel op het land aan een vreemd gevaarte. Het is een geweldige toren van plaatijzer, die op twee drijvende bokken wordt gebouwd. Bin nen in den toren hangt een zware Jupitermotor. Het ligt in de bedoeling den toren, die bijna gereed is, precies op de roestklomp tc plaatsen. In het water zal zich dan, boven dc schat, de koepel verheffen. De motor maakt hieruit zand en water, tot de rgestklomp geheel vrij komt. Dan zal men trachten een gat in het gevaarte te boren, om zoodoende een toegang tot het goud te vinden. Ook deze, op het eerste gezicht zoo eenvoudige uitvinding is gedaan door den heer Beckers. Succes natuurlijk heb ik succes, zegt hij. Stel u voor, in anderhalvendag hebben wij nu al meer bereikt dan anderen in jaren. Wij krijgen het goud. Vast 'en zeker. Thans is de ligging van dë „Lutine" volledig bepaald. Het wrak is vijftig meter lang en twaalf meter breed. Met den kop ligt het naar Terschelling. Van het schip bestaat alleen nog maar de kiel. De dekken zijn in elkaar gezakt. Daardoor komt het, dat de groote munitievoorraad op den niet minder grooten goudvoorraad is gevallen. Het ijzer is gaan roesten en dekt het goud af. Deze roestklomp is op sommige plaatsen 4J^ meter dik, op andere plaatsen 2J^ meter. UIT DE POST. Het Zendingsbureau giro 6074 bericht ons het volgende Ten gevolge van de verleden week gepubli ceerde berichten bereikten ons o.a. vrijwel ge lijktijdig drie brieven, waaruit wij het volgende meededen, mèt een opmerking onzerzijds. A. Ik zend heden per postgiro nog eens 5, voor de Zending naar aanleiding van Uw nood kreet in de krant. Ik kan niet nalaten daarbij te herhalen: „dat de Zending haar inzinking, wellicht haar ondergang tegemoet gaat, indien zij zich niet naar de omstandigheden weet te schikken". Er volgt een duidelijk betoog om dit laatste nog wat ernstiger op ons hart te binden. B. zendt 10,*— en doet het voorstel, dat ieder, die kan op deze wijze voor 9 anderen, die niet kunnen en willen een gulden zal geven. Hij doet de belofte voortaan per maand 10, te zenden en schrijft: „Die God, Dien ik verliet en toch tot mij, een zondaar, kwam, heeft niet opgehouden, mij te zegenen. Nu beseft U waar schijnlijk, waarom ik zoo'n overtuigd vriend van de Zending ben geworden. Gods Woord dient allerwege gebracht, want dit Woord stemt tot overgave en de overgave wordt heerlijke, zekere, heilige rust." C. zendt 150,-als bijdrage in den grooten nood der Zending. En nu onze opmerking. A. heeft gelijk. Ook de Zending moet met het oeconomisch moge lijke in dezen tijd rekenen. Er wordt dan ook werkelijk al het mogelijke gedaan de raming binnen de engst mogelijke grenzen te houden en wij zijn op bezuiniging en inkrimping bedacht. Maarals men B. navolgt zal deze inkrim ping zeker niet noodig zijn. Als werkelijk al degenen, die innerlijk door God zijn rijk ge maakt bijdragen in de mate, waarin het hun ook nu nog oeconomisch mogelijk is, dan is er voor het zendingswerk overvloed. En van diegenen verwachten wij de daad van C.: bijdragen in den nood der Zending. PROPAGANDA-ACTIE VOOR DE SCHOOL MET DEN BIJBEL. Na samenspreking van het hoofdbestuur van de Unie „Een School met den Bijbel" en van de Nederl. Chr. Schoolvereeniging „De school met den Bijbel" werd de eenheid gevonden. Terwille van die e'enlheid wordt de Nederl. Chr. Schoolvereeniging ontbonden en wordt alle kracht geconcentreerd in de Unie „Een School met den Bijbel". Dr. K. DIJK, voorz. van de Unie. Mr. J. J. HANGELBROEK, secr. van de Unie. B. VAN DER KOLK, voorz. v. d. Nederl. Chr. Schoolvereen. J. A. REESINK, secr, v. d, Nederl. Ghr. Schoolvereen. GERECHTSHOF TE 'S-GRAVENHAGE. INBRAAK TE MIDDELHARNIS. In hooger beroep is Dinsdag voortgezet de strafzaak tegen den 33-jarigen bankwerker H. H. P., den 32-jarigen kuiper G. v. d. B. en den 38-jarigen rijwielhersteller H. L B., die door de rechtbank te Rotterdam zijn veroordeeld, de beide eersten tot 2Yi jaar en B. tot 3 jaar gevangenisstraf, ter zake van diefstal met in braak, gepleegd in den nacht van 6 op 7 Oc tober j.J., ten kantore van den rijksontvanger, in de Raadhuisstraat te Middelharnis. Tijdens deze zitting werden eenige getuigen a décharge gehoord, die verklaarden, dat zij de verdachten in den avond van 6 October el ders hadden aangeroffen. De advocaat-generaal mr. J. A. Brants, re quisitoir nemende, betoogde, dat tegenover de pertinente verklaringen van de getuigen a char ge, eenige verklaringen waren afgelegd door menschen, die wellicht te goeder trouw zijn, doch wier verklaringen die van de eerstgenoem- den niet ontzenuwen. Mitsdien concludeerde spr. tot bevestiging van het vonnis. De drie verdachten hielden vol, niets met deze inbraak uitstaande te hebben. De verdedigers van verdachten concludeerden tot vrijspraak, wegens gebrek aan bewijs, met onmiddellijke invrijheidstelling, welk verzoek, na raadkamer, door het hof werd afgewezen. Arrest 17 dezer. RECHTBANK TE ROTTERDAM. VERDUISTERING. In een zaak van C. P., 25 jaar, vrachtrijder te Dirksland, die terecht heeft gestaan terzake van verduistering, heeft het O.M., vertegen woordigd door mr. J. F. Hoeffelman, vrijspraak geëischt. Uitspraak 16 dezer. In een zaak van L. v. S., 27 jaar, landbouwer te Melissant, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Sommelsdijk, waarbij hij we gens overtreding van de Jachtwet hij had zich, zonder in het bezit te zijn van een jacht- acte in het veld, buiten openbare wegen be vonden met een schietgeweer - was veroor deeld tot 30 boete subs. 10 dagen met ver beurdverklaring van het geweer, bij niet uitleve ring te vervangen door 60 boete subs. 20 dagen hechtenis, heeft het O. M. geëischt be vestiging van het vonnis. NOODWEER IN ZUID-LIMBURG. EEN UUR GEHAGELD. Tal van beken overstroomd door beken-bandjir. Woensdagmiddag heeft boven Sittard en om geving een hevig onweer gewoed, gepaard gaan de met een wolkbreuk. De bui ontlastte zich te omstreeks half vier en hield aan tot zes uur. Een uur lang heeft het voordurend gehageld. De hagelsteenen hadden de grootte van knik kers. Het Zuidelijk deel van Sittard kwam ge heel blank te staan. Zeer hoog stond het water in de Putstraat, de Platstraat en de Paarde- straat. Tientallen kelders zijn vol water geloo- pen. Vele wegen waren geheel onbegaanbaar, doordat het zand en de steenslag wegspoelden. Het verkeer werd totaal gestremd. Dc trambaan Sittard-Heerlen is op vele plaatsen verzakt. Hierdoor zal de tram in twee dagen niet kunnen rijden. Gedurende dien tijd zal de verbinding inet bussen worden onderhouden. De Rijksstraatweg Sittard-Amstenrade is over een afstand van 13 K.M. overstroomd. De trams en de auto's konden tijdens het noodweer niet verder rijden. Op sommige plaatsen stond het water tot aan de treeplanken van dc clectrische trams. Een aan den weg staande benzinepomp werd weggespoeld, tengevolge waarvan de ben zine over den weg vloeide. Een oogenblik heeft gevaar bestaan voor het wegslaan van de brug over de Kötelheek. Deze werd door de politie afgezet, totdat het gevaar geweken was. Vele hofsteden in de omgeving hebben door den hevigen regenval veel schade geleden. Bij de hofstede „Lahof" te Broek-Sittard moesten de varkens naar den zolder worden gebracht om verdrinking te voorkomen, terwijl de koeien naar een hooger gedeelte moesten worden ge dreven. Op verschillende plaatsen is de bliksem ingeslagen, echter zonder brand te veroorzaken. Er is groote schade toegebracht aan het te velde staande fruitgewas. Op een enkele plaats is een akker met tarwe vernield. In den loop van den avond is men met man en macht bezig geweest dc straten schoon te maken en de kelders leeg te pompen. Het Roode Kruis te Sittard heeft zijn hulp aangeboden, doch behoefde geen dienst te doen. Doordat de Molenbeek op verschillende plaat sen buiten haar oevers liep, zijn in Sittard vele overstroom in gen ontstaan. De Molenbeekstraat stond geheel onder water. In het gehucht Windrakerberg zijn de rails van de tram ongeveer een Meter van hun plaats verschoven. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Slechts eenig huisraad gered. Woensdagnacht omstreeks 2 uur is de flinke landbouwschuur met woning, bewoond door den landbouwer J. Langendoen, aan den Zeedijk, te Nieuw-Helvoet, afgebrand. Vee was niet meer in de stallen aanwezig. Slechts eenig huisraad kon worden gered. AJs vermoedelijke oorzaak geeft de eigenaar-bewoner op, dat hij Dinsdag avond kippennesten heeft verbrand. De politie stelt een onderzoek in. Verzekering dekt de schade. BRUG TE DELFT BESCHADIGD. Het verkeer gestremd. Woendagavond is te Delft een schip tegen de ophaalbrug over de provinciale vaart nabij de Koepoort gevaren en wel met zoo'n kracht dat de scharnieren afknapten en een van de brugdekken in het water terecht kwam. Er kwa men geen persoonlijke ongelukken voor. Het verkeer over de brug. dat ter plaatse zeer druk is, is gestremd AUTO RIJDT OP GROEP MENSCHEN IN. Tien gewonden. Donderdagavond te ongeveer kwart voor ne gen wilde de 64-jarige gepensioneerde agent van politie. J. H. Zierikzee op den Rijnsburgerweg te Leiden naar den Straatweg oversteken. Daar bij werd hij aangereden door een auto, bestuurd door den bloembollenhandelaar A. Eradus uit Leiden. Z. kwam te vallen, waarop eenige menschen toeschoten. Juist op dat oogfeniblik kwam met groote snel heid de auto, bestuurd door Dr. A. M. Stipriaan Luiscius aanrijden. Door tot nog toe onopgehel derde oorzaak reed deze op de verzamelde menschen in, tengevolge waarvan tien personen verwond werden, waarvan vijf vrij ernstig. Het zijn A. J. S., E. N. D., E. R., C. V. en D. B. Onder hen bevond zich een verzekerings agent, een pensionhouder, een losse werkman en een verpleegster. Zij zijn allen naar het academisch ziekenhuis gebracht. Voor geen van hen bestaat levens gevaar. De heer Z., die het eerst kwam te vallen, is er vrij goed afgekomen. MOTORFIETSONGELUK BIJ HALFWEG. De 21-jarige mej. D. Duis uit Amsterdam, die Woensdagmorgen tengevolge van een mo torongeluk op den Rijksstraatweg te Halfweg een ernstige schedelbreuk opliep, is des middags in de Mariastichting te Haarlem overleden. HET „DRIJVENDE VLIEGVELD" WEST- FALEN NAAR DEN ATLANTISCHEN OCEAAN VERTROKKEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is het voormalige passagierschip van den Nord- deutschen Lloyd, Westfalen, dat is verbouwd tot drijvend vliegveld, zoodat het gelegenheid bied voor het landen en opstijgen van vlieg tuigen, uit Kiel door het Kaiser Wilhelmkanaal naar den Atlantischen Oceaan vertrokken. De drijvende luchthaven is de eerste ter wereld, die in den Oceaan gestationeerd zal worden om een rustpunt te bieden voor vlieg tuigen, die tevens hun voorraden zullen kunnen aanvullen. Met behulp van een sleeptouw zul len de vliegtuigen aan boord gebracht kunnen worden en een catapult-installatie maakt het opstijgen van boord van de Westfalen moge lijk. Te ruim 12 uur passeerde de Westfalen Brunsbuttel en te ongeveer 2 uur gisternacht Cuxhafen, waarna terstond zee werd gekozen. De Westfalen begeeft zich naar de anker plaats in den Atlantischen Oceaan, zoodat ver wacht kan worden, dat de vliegdienst Europa*— Afrika—Zuid-Amerika met tusschenlanding in den Oceaan, spoedig zal beginnen. HET ZUID-POOL EXPEDITIE-SCHIP DIS COVERY II TERUG IN ENGELAND. Na een reis van 19 maanden is het expeditie schip Discovery II Woensdagmorgen uit het Zuidpoolgebied, waar voor de eerste maal werd .overwinterd, te Falmouth aangekomen, zooals men weet, onder tragische omstandigheden. De gezagvoerder W. M. Carey is immers Dinsdag over boord geslagen en verdronken. Nadat een ziek lid van de bemanning van boord was gehaald om naar een ziekenhuis te Falmouth te worden overgebracht, verrok de Discovery II naar Dartmouth. Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Wat de Duilscher Goebbels in het natlonaal- socialistische tijdschijft schreef „Wij zullen eerst dan ons doel bereiken, wan neer wij moed genoeg hebben om lachend op zijde te zetten, te vernielen, wat ons eens heilig was, als traditie, opvoeding, vriendschap en menschelijke liefde." Thans is Goebbels Rijksminister voor volks voorlichting en propaganda I Wat Adolf Hitler in 1929 op den partijdag in Neurenberg zei over de veredeling van het Duitsche ras „Zou Duitschland jaarlijks 1 millioen kinde ren krijgen en zich van 700,000 tot 800,000 van de zwaksten ontdoen, dan zou tenslotte het resultaat misschien wel een versterking van kracht zijn." Wat Alfred Rosenberg, één van de kopstuk ken van de N.S.D.AJP., over de valschheid van het godsdienstig begrip van het Christendom zegt „Katholicisme, Protestantisme, Jodendom moe ten voor een nieuwe wereldbeschouwing het veld ruimen, zoodat aan hen niet meer gedacht wordt, zooals men aan een nachtlamp niet meer denkt, wanneer de morgenzon over de bergen schijnt." Wij hebben nog een beperkt aantal exemplaren in prachtband gebonden van het boeiende werk „HET HUISJE AAN DEN ZEEDIJK", dat wij voor de lezers van ons blad tegen sterk gereduceerden prijs aan bieden. Voor zoover de voorraad strekt stel len wij de lezers van ons blad in de gelegenheid dit werk te koopen voor den geringen prijs van f 2,per exemplaar, gebonden in prachtband. Wij leveren het op onderstaanden bon geheel franco thuis. Profiteer van deze extra aanbieding en wacht niet te lang met itm»nd<>n van den bon. Wie het eerst komt, het eerst maalt 1 Gelieve mij als abonné van Uw blad ex. „Huisje aan den Zeedijk" voor 2,franco thuis te zenden aan onderstaand adres s Naam Straat Woonplaats

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 9