h MEROMEUS HAVERMOUT ClfrilIËiï KAMER-BIL Installatie burgemeester Donkersloot te Den Bommel. Veel belangstelling Chr. Vrouwenbond Kerk en School. Laatste Berichten. Het geval JLos. Officieel Gedeelte Burgerlijke Stand Engelsche tr? 50 jarige Echluereenlo DE BR1LLERSPECIA Rijwielstall O.RO M. d'Agnolo Telefoon 50i „PERFECT Meininger's Erasmusstr. 64 Tal. 4169 Den Bommel heeft Donderdagmiddag zijn nieuwen burgemeester ingehaald. Reeds vanuit de verte zagen wij de Hollandsche rood-wit- 'blauw-vlaggen van den toren èn de schepen in de haven wapperen en in het dorp gekomen, zat er spanning in de lucht en op de gezichten van de dorpsbewoners was het te lezen: er moest vanmiddag wat gebeuren, dat allen plezier deed. Er was feest Met groote moeite kinden wij ons plaatsje aan de perstafel veroveren. De raadszaal was tjokvol met genoodigden en belangstellenden. Zoo merkten we o.a. op burgemeester Nieborg van Stad aan 't Haringvliet en burgemeester Vooys van Oude Tonge, alle gemeenteraads leden van Ooltgensplaat, behalve de heeren Vermaas en Van Nieuwenhuijzen, die verhin derd waren. Ook de secretaris van Ooltgens plaat was aanwezig. Klokslag half drie sloeg wethouder Jonge ling den voorzittershamer op de groene tafel, het werd stil, en begon de volgende toespraak uit te spreken Mijnheer de Burgemeester Ik wensch U geluk met uwe benoeming tot Burgemeester dezer gemeente, maar ik mag U niet verhelen, dat het zoocven voorgelezen Kon. Besluit een groote teleurstelling bevat voor den gemeenteraad en het grootste deel der inwoners dezer gemeente. Immers werd in de laatste vergadering van den gemeenteraad besloten per request er bij H. M. de Koningin en bij haar Commissaris in deze provincie op aan te dringen in geen geval een Burgemeester te benoemen uit een naburige gemeente. Aan dien wensch is geen gehoor verleend, ja we moesten zelfs tot de conclusie komen,, dat opzettelijk de wensch van den Raad werd ge negeerd- En waarom ja waarom als argument van de tegenstanders eener Burgemeester van Den Bom mel alleen, wordt aangevoerd dat, nu het ambt van burgemeester en secretaris gescheiden wordt, 'het salaris van den burgemeester te klein werd om van te leven. Dit argument gaat niet geheel op, daar er liefhebbers waren, welke ook alleen als burge meester wenschten benoemd te worden. Neen, de oorzaak zit veel dieper, Den Bommel moest gestraft worden, ze 'had het aangedurfd om tegen den zin der hooge ambtenaren in Den Haag in, haar eigen boontjes te doppen en beter te weten wat Den Bommel noodig had. De heeren waren op hun teenen getrapt en namen nu revanche. Het belang der gemeente Den Bommel werd daarbij allerminst als uitgangspunt genomen. Wij moeten ons vanzelf neerleggen zij dit besluit en buigen voor het gezag, maar er is tweeërlei buigen, met liefde en eerbied èn nood gedwongen. De gemeente Den Bommel heeft in Den Haag een slechten naam gekregen. Toen burgemeester Brouwer in 1928 werd geïnstalleerd, werd de bevolking dezer gemeente door den heer D. Schaafsma genoemd rustig en ordelijk, nu staan we in Den Haag bekend als onrustig en onorde lijk, een bevolking welke met straffe hand moet worden geregeerd. Welnu, we zijn 4J^ jaar lang met straffe 'hand geregeerd en het resultaat is dan nu, dat we van een rustige, een onrustige bevolking zouden geworden zijn .tenminste as dat waar was, maar de maand gedurende de vacature van een burgemeester heeft al bewezen, dat het niet waar is en( Den Bommel weder precies zoo rustig en ordelijk was als D. Schaafsma in 1928 beweerde. Hoe komt dat Dit komt, omdat Den Bommel niet geregeerd wil worden als ten tijde der Middeleeuwëni, toen er nog roofridders bestonden, maar zooals het in een goed georganiseerden democratischen staat behoort. We zijn dan ook er van overtuigd, dat, wan neer H. M. de Koningin beter was voorgelicht, deze benoeming anders was uitgevallen. Bij alle teleurstelling is er echter één licht punt, n.l. de persoon van den nieuwbenoemd en burgemeester. Er bereikten ons gedurende de jaren, dat gij te Ooltgensplaat dat ambt be kleedde, goede geruchten en we zijn dan ook vol hoop, dat we niet weder onder een regime zullen komen, welke tot botsingen aanleiding kan gevèm. Gedurende den tijd, dat ik U, mijnheer de burgemeester, heb leeren kennen als medelid der Gascommissie voor Oostflakkee, heb ik ook altijd met U gesympathiseerd, zoodat ik geen reden heb om te veronderstellen, dat we met U niet zouden kunnen samenwerken. Van mijn kant beloof ik U, zoolang ik nog fungeer als raadslid en wethouder, alle mede werking en ik hoop die ook van U te onder vinden. Wanneer U eenigen tijd hier zult werkzaam geweest zijn, ben ik er niet ongerust over of gij zult met ons instemmen, dat Den Bommel nog zoo kwaad niet is. We hebben op Deni Bommel wel wat anders te doen dan burgemeesters dwars te zitten. We verkeeren evenals in andere gemeenten, in groote moeilijkheden wegens de vele uitgaven en de kleine inkomsten tengevolge der economische crisis en het probleem der werkloosheid en werkverschaffing is daarvan de kleinste niet. Waar ge ook in Uwe andere gemeente met dezelfde moeilijkheden hebt te kampen, zijt ge niet onvoorbereid om ook deze moeilijkheden te bestrijd'enl. Ik besluit met dén wensch, dat de Almachtige God, wiens hulp gij hebt ingeroepen bij Uwe eedsaflegging, U moge sterken en schragen bij de uitoefening van Uw ambt als burgemeester dezer gemeente. Mag ik U nu het voorzitter schap van deze vergadering overdragen en U het teeken van Uw ambt overhandigen. Plechtig hing wethouder Jongeling daarop het Burgemeesterslint om den hals van den heer Donkersloot. Daarop nam de nieuwe Burgemeester het woord. Alvorens mijn ambt te aanvaarden als bur gemeester van Den Bommel zij het mij vergund in verband met mijn benoeming tot burgemeester van de gemeente woorden van dank te spreken tot H. M. de Koningin en Z. Exc. den Minister van Staat, Jhr. van Karnebeek, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Ho'land. Het is wel onder zeer moeilijke omstandig heden, dat ik mijn ambt in deze gemeente aar- vaard, aldus spr. Allerwegen is er druk en tegenslag en vooral de groote werkloosheid baart zorgèn, Verrouwend op God willen wij clan ook de toekomst tegemoet treden. Ik heb verwacht, dat gij teleurgesteld zoudt zijn, omdat uw wensch niet ingewilligd werd ten aanzien van een nieuwen burgemeester, die gij gaarne in uw gemeente zag wonen. Ik kan hetgeen de heer Jongeling daaromtrent gezegd heeft begrijpen, wat hij overigens gezegd heeft, kan ik niet onderschrijven. In dezen tijd is echter behoefte aan samen werking en eensgezindheid. Laten1 we steeds voor oogen houden, dat eenheid is macht, doch dat verdeeldheid de zoo noodige kracht breekt. Ik dank wethouder Jongeling voor de vrien delijke woorden, die hij aangaande mijn persoon gezegd heeft en ik hoop, dat we steeds op el kander zullen kunnen steunen, welke wensch spr. ook uitte tegenover wethouder Lokker, de raadsleden, den secretaris, den ontvanger van belastingen, de politie, den opzichter en de gemeentewerklieden. Ik roep u allen, ook gij burgers van Den Bommel, op tot sam'eniwerking, aldus spr. Ik ben voor velen uwer geen onbekende, ook de gemeente is mij geen onbekende, hoewel ik natuurlijk niet op de hoogte ben met alle toe standen en gijlieden mij nog zult moeten leeren kennen in mijn persoonlijke gebreken en mis- schien ook enkele kleine gavèn. Ik wensch mij echter te geven in het belang van Den Bommel en zal niet anders voorstaan. U kent mij in mijn politieke overtuiging. Ik ben van huis uit antirevolutionair, ik zou haast zeggen er erfelijk mee belast. Doch ik wensch boven de partijen, onpartijdig, de gemeente te leiden, zooals ik dit ook steeds in Ooltgensplaat naar eer en geweten heb gedaan en ik vertrouw dan ook op den steun van de geheele gemeente. Ik aanvaard mijn ambt niet in eigen kracht, maar hopende ,dat God mij kracht en wijsheid moge geven in deze moeilijke dagen: aan Zijn zegen is alles gelegen Mijn plicht is het gezag hoog te houden en alle revolutionaire stroomingen tegen te gaan, maar overigens zult gij mij leeren kennen als een soepel man, die voor allen en onder alle omstandigheden bereid is een ieder te ontvangen en te steunen waar zulks mogelijk is. Laten wij als gemeenteraad eenvoudig, trouw en eerlijk de belangen der gemeente bespreken. Elkander niet afbreken, maar waardeeren het goede, dat in elk van ons aangetroffen wordt. Binnen enkele jaren zal dan gezien worden, dat de uitslag bevredigend zal zijn. Ik dank u nogmaals, ondanks uw teleurstelling, voor de prettige ontvangst mij als burgemeester van Den Bommel bereid. (Applaus). Burgemeester Donkersloot nam daarop plaats in den voorzittersstocl. Wethouder Lokker voerde daarna als tweede wethouder het woord Hooggeachte Heer Burgemeester Als tweede wethouder dezer gemeente wensch ik U hartelijk welkom te heeten in ons midden. Moge 'het U gegeven worden in de verschil lende betrekkingèni door U bekleed, tot heil van dëzë plaats werkzaam te zijn. Mijn steun en medewerking, voor zoover die van eenig nut kunnen zijn bij de vervulling van Uw moeilijke taak, worden U van ganscher harte toegezegd. Ik hoop en vetrouw, dat die ook van andere zijde niet zullen ontbreken, en we steeds voor oogen houden, dat ge hier optreedt als burger vader volgens den wil van H. M. onze geëer biedigde Koningin, wier keuze wel niemand wenscht te wraken, allerminst eenig lid van den Raad. Vervolgens sprak de heer Hout hu ij zen een welkomstwoord Niettegenstaande Den Bommel gaarne een burgemeester op zichzelf had willen hebben, heeft men dat van hoogerhand anders ingezien en we moeten ons daarbij neerleggen. Dus daar niet meer over gepiekerd Uit volle borst komen wij U dus als burgemeester van Den Bommel feliciteeren. Hartelijk welkom Wij hopen, dat God u tot hulp en steun zal laten zijn van de beide gemeenten Den Bommel en Ooltg'ensplaat. Dat er steeds een prettige samenwerking moge zijn en alles op vredelievende wijze afgéhandeld zal mogen worden. Wij wenschen en hopen, dat wij, alle ingezetenen van Den Bommel een goe den burgemeester aan u mogen hebben en dat wij als ingezetenen ons betoonen zullen als goede burgers. Mogen wij ons allen stellen on der de leiding van den Allerhoogste. Hedenmorgen heb ik een bezoek gebracht bij den heer Hokke, die te bed ligt en ook namens hem moet ik u feliciteeren en een hartelijk welkom toeroepen. Welkom, welkom, hartelijk welkom in onze gemeente Den Bommel. De burgemeester Dank u wel De heer Mast richtte de volgende woorden tot den Burgemeester Geachte Burgemeester Ik mag U wel zeggen, dat het mij spijt geen Burgemeester op onze eigen gemeente gekregen te hebben. Nu dat niet zoo is, zullen we hopen en ik zeg dit ook namens mijn medeleden in den raad en mijn partijgenooten in het dorp dat U ons als Burgemeester zult kunnen voldoen. Gegevens uit Ooltgensplaat, waar U reeds meerdere jaren werkzaam zijt, stellen ons in deze gerust en ik meen dan ook goed te doen, als ik het eerlijk zegt, dat wij hier liever voor de helft een goede Burgemeester hebben, dan voor het geheel een slechte. Dat het U goed mag gaan is onze wensch. Hiermede heb ik gezegd. Dank U. Ook de secretaris, den heer L e m k e s, heet-> te den Burgemeester welkom Hooggeachte burgemeester Mag ik als secretaris dezer gemeente het volgende tot U spreken. In de eerste plaats wensch ik U van harte geluk met Uw benoeming tot burgemeester der gemeente Den Bommel. Van geheel bijzonderen aard, burgemeester, zal mijn verhouding tot U zijn. De verhouding tusschen den burgemeester en den secretaris hangt geheel af van de personen, die die ambten bekleeden. De burgemeester en de secretaris moeten samenwerken om die verhouding zoo goed mo gelijk te doen zijn, in het belang der gemeente. Alleen een hechte sam'enfwerking in volkomen vertrouw'en op elkander zal U in staat stellen in mij den persoon te vinden, met wien U alles kan overleggen, zonder eenig voorbehoud. j En omgekeerd zal ook alleen bij een derge lijke samenwerking ik in alle omstandigheden kunnen spreken enbezwaren opwerpen, een noodwendige arbeid, die alle'en dan onpartijdig en in de noodige rust kan geschieden, wanneer wij weten van elkander alle argumenten te kunnen hooren en wanneer we er prijs op stellen de wederzijdsche argumenten in alle objectivi teit op hun waarde te schatten, om tenslotte van pro en contra 'het saldo te kunnen opmaken. Voor U, burgemeester, zal ik moeten zijn de behulpzame, die U de vervulling van Uw ambt zooveel mogelijk moet vergemakkelijken, niet door U te zeggen, wat U, de burgemeester, wel zelf wist en meende, maar juist datgene, waar op U waarschijnlijk geen acht sloeg. Ik meen m. a. w. opzettelijk mee te moeten helpen bij het kiezen van het juiste standpunt, althans wanneer U mijn hulp inroept. Laat U dit na en is Uw standpunt naar mijn bescheiden oordeel aanvechtbaar, dan zal ik niet schromen, U daarvan te doen blijken, al zal ik mij ook hierbij er van bewust moeten zijn, dat U eigen verantwoordelijkheid draagt. Dit alles heeft tot gevolg, dat de verhouding tusschen Uw ambt en het mijne een weinig vast beeld vertoont: zij verandert naar gelang van het inzicht, het temperament en het karakter van de persorieni. Alleen de vooropgezette wil om elkanders goede bedoelingen te waardeeren, kan maken, dat de hulp, die de wet van mij vordert, ge redelijk verleent en gemakkelijk aanvaard wordt. Van mijn kant nu, geachte burgemeester, zal ik trachten onze verhouding zoo goed mogelijk te doen zijn en hoop ik de verwachtingen, welke U ten opzichte van onze verhouding koestert, nimmer te zullen beschamen. De Burgemeester sprak zijn groote erkentelijkheid uit jegens den secretaris. Nogmaals, aldus spreker, niet alleen de wet eischt, dat "wij elkander zullen steunen, maar er is ook een onbeschreven wet, die dit gebiedt. Spr. hoopte, dat de samenwerkingen van dien aard zouden zijn, dat persoonlijke botsingen in de toekomst uitgesloten zullen zijn. CENT PER PONDSPAK De heer V a n E s sprak namens de A.-R. raadsfractie van Ooltgensplaat Mijnheer de Voorzitter Namens de A.R. raadsfractie van uw gemeente Ooltgensplaat, feliciteeren wij u hartelijk met de hooge ■onderscheiding die u is te beurt ge vallen. Een zware verantwoording is u op de schou ders gelegd, om in dezen moeilijken economi- schen tijd het bestuur van twee gemeenten te moeten aanvaarden. Ik hoop dat God u kracht mag schenken om met wijs beleid deze twee gemeenten te besturen en dat u daarin mag ondersteund worden met de volle medewerking van de gemeentebesturen. LI gemeente van Den Bommel en inzonder heid den raad, feliciteeren wij met deze benoe ming. Het is te verstaan dat velen liever een burgemeester hadden gekregen voor uw ge meente alleen, maar ook komt uit deze benoe ming naar voren dat het werk, dat door burge meester Donkersloot in onze geméenlte is ver richt in Den Haag groote waardeering onder vindt. Dat het u dan gegeven moge worden dat ge tot in lengte van dagen eensgezind de be langen van deze gemeente moogt behartigen. Tenslotte voerde nog het woord Burgemeester Vooys van Oude Tonge Geachte Ambtgenoot Er komen in het levèn van den mensch van die up and downs voor. Zulk een hoogtepunt is op dezen dag voor U aangebroken. Het is met buitengewoon veel genoegen, dat ik naar hier getogen ben om Uwe installatie tot burgemeester dezer gemeente bij te wonen. Dit voor U zoo heuglijk feit geeft mij dan ook aanleiding een enkele gedachte uit te spreken. Allereerst moge het mij vergund zijn U een hartelijk welkom toe te roepen en U met deze onderscheiding hartelijk geluk te wenschen. In de tweede plaats moge ik LI hier nu be groeten als mijn dubbele buurman, en ik hoop van harte, dat wij steeds als goede buren zullen blijven omgaan en dat de vriendschap besten digd blijve. Een goede buur, zegt een oud-Holl. spreekwoord, is beter dan een verre vriend. En nu staat gij gereed om ook het ambt van burgemeester der gemeente Den Bommel te aan vaarden. Gij aanvaardt dit onder geen gemak kelijke omstandigheden. Is aan den eenen kant het ambt van burgemeester bekoorlijk, dit moet wel bekoorlijk zijn, getuige het steeds grooter wordend aantal gegadigden, aan den anderen kant is er een groote schaduwzijde, omdat het zulke groote verplichtingen met zich brengt. Inzonderheid zijn deze de laatste jaren toege- nom'en; ik durf wel te beweren, dat ze meer dan verdubbeld zijn. En wanneer men verplich tingen aanvaard, dan vloeien hieruit voort zor gen niet van administratiev'eni, maar meer van financieelen aard. Dagelijksch terugkeerende zorgen. Bij het waarnemen van 'het ambt van burge meester hebben wij dagelijks te streven naar de begrippen, besturen en leiding geven. Deze be grippen behoef ik voor U met nader uite'en te zetten, omdat gij reeds jaren het ambt van burgemeester waarneemt. Besturen is geheel iets anders dan leiding geven1 en omgekeerd. Ik ben er hier van overtuigd, dat het Uw ernstig stre ven zal zijn deze gemeente zóó te besturen en zóó te leiden, dat geheel Den Bommel straks blijde zal zijn, dat men U tot burgemeester be noemd' heeft. Maar waarvoor ik U waarschuwen moge is: probeer dit niet in eigen kracht, want dan zult gij te kort schieten. Want het is illusie te meenen, dat dit wereld gebeuren, ook Uwe benoeming tot burgemeester, buiten het Godsbestuur omgaat. En daarom hoop ik allereerst, dat God Almachtig U ge nade moge schenken om te leeren bidden, want een biddend volk is een gezegend volk. Collega Donkersloot ik hoop, dat Uw leven zich zóó moge openbaren en dat het doel van Uw leven zijde grootmaking en verheerlijking van Gods Naam, ook in 'het waarnemen van het ambt van Burgemeester dezer gemeente. Op mij rust dan tenslotte de taak, aldus Burgem. Donkersloot, om een woord van groote erkentelijkheid te spreken voor de schoone ontvangst, die mij hedenmiddag ten deel is gevallen. Moge het zijn een profetie voor de toekomst Spr. dankte ook zijn collega's voor hun blijk van belangstelling en voor de vriendelijke woor den door Burgemeester Vooys gesproken. Even- e'enis dankte spr. voor de aanwezigheid van en kele zijner vrienden. Vriendelijk dank ik ook voor de belangstelling, die tallooze ingezetenen mij niet alleen door hun aanwezigheid hier, maar ook in telegram, door kaartjes en brieven in deze dagen hebben be wezen, aldus spr. Gaarne stel ik mijn krachten disponibel voor Den Bommel. Mloge Gods zegen op onzen arbeid rusten. Om half vier maakten velen van de gelegi heid gebruik om den burgemeester geluk te wtenischen. Mlddelharnis—SommelsdIJk „IETS OVER DE OPVOEDING ONZER KINDEREN". Rede van den heer S. Brandsma. De afd. Middelharnis-Sommelsdijk van den Ned. Chr. Vrouwenbond had Donderdagavond het voorrecht den Weledelgestr. Heer S. Brands, ma, inspeceteur van het L. O., als spreker te hebben. Op de gebruikelijke wijze werd de vergade ring geopend en nadat de presidente gelezen had 1 Sam. 3, heette ze alle aanwezigen, inzonder- hei dden heer Brandsma, hartelijk welkom. De heer Brandsma ging toen over tot zijn onderwerp: „Iets over de opvoeding onzer kinderen". In dezen tegenwoordigen tijd wordt er veel leeds geleden. Daar is het leed van de zaken- menschen, die tobben en zuchten en soms geen uitkomst zien; ook het leed van vele jonge men- schen, die maar niet weten hoe ze aan het werk moeten komen en daardoor ontmoedigd worden; het leed der werkloozen, die de vreugde van den arbeid moeten missen èn, de moeilijkheden in huis al grooter zien worden. Dit alles is leed, dat de Heere ons te dragen geeft en we moeten het dragen als een Qhristen, om Gods wil. Er -is echter ook een leed, dat we ons zelf veroorzaken. Vader Cats zeide het alreeds: De kleinen geven zorgen, maar de grooten treên op het hart. Men spreekt ook veel over de verwilderde jeugd van nu, maar wie is daarvan de schuld In „Cijfers en Feiten" werd een advertentie aangehaald, waarbij een van elkaar scheidend echtpaar zijn kind met wagen en stoel aanbood. En wie hoorde niet van Lindsey in Amerika, dde den vrijen omgang aanprees voor het huwe lijk, om eerst elkander goed te leeren kennen En het boek der Wibauts, in ons land pas ver schenen, vindt het bespottelijk, dat er nog ja- louzie bij één der echtgenooten is ,als „hij" of „zij" een ander boven haar of zijn wettige echt- genoote verkiest. Bvenzoo schrijf Annie de Hoog-Nooy in haar boek „als ouders scheiden" over de bespottelijkheid van jaloersche echt genooten in boven vermelde gevallen. Het hu welijk moet heilig gehouden worden, dan kan er een gezin zijn, waar liefde heerscht, waar de tucht gehandhaafd wordt. Met cijfers werd aan getoond hoe ook in ons land het gezinsleven achteruitgaat. In 1840 kwam op de 1000 huwe lijken één echtscheiding voor; in 1-931 waren er op datzelfde getal 192. En is dit nu zoo, omdat ook vele jonge paren maar zonder nadenken huwen? Van de 100 echtscheidingen komen er 20 voor na 10 of 15 jarig huwelijk; 10 na 15 en 20 jarig huwelijk en 15 nadat men nog langer tijd gehuwd is geweest. 'Enhoe ontvangen de ouders hunne kin deren Is het geen verschrikkelijke uitspraak: liever 1000 kinderen voor de geboorte gedood, dan 100,000 op het slagveld Ook helaas in Christelijke kringen zijn de geboorten met twee derde afgenomen, dus van elke 12 kinderen vroeger, worden er nu maar 4 geboren. Al dit leed komt door de zonde. En waar als straf op de zonde in het Paradijs door den Heere tot de vrouw gezegd werd, dat zij met smart kinderen zou baren, zou dit lichamelijk lijden niet geringer zijn dan het lijden, dat moeders ondervinden als haar kinderen grooter worden en niet wandelen in des Heeren we^ern? We lezen daarvan reeds in den Bijbel. Kaïn, die begroet werd met „ik heb een man van den Heere gekregen", gaf Eva zeer groot leed. En Noach moest zijn jongsten zoon vloeken, toen hij spotte met zijn vader, nadat deze van den wijn te veel had gedronken. Hoe moet het toen Cham's moeder wel te moede zijn geweest Een troost voor alle vaders en moeders is, dat er geen gezin zonder zonde is. Als we de zonden der Bijbelheildgen lezèn, hoe kan dit ons ook troosten, wanneer we ons zelf aanklagen als we tegen den Heere zondigen. Hoe beschouwen we nu onze kinderen Als een schoon blad papier Neen, we zullen met onze kinderen moeten handelen als de landman, die het onkruid uit den akker verwijdert. Zoo moeten wij de zonden onzer kinderen bestrijden. Helaas zijn er ouders, die weinig of laks of heelemaal niet wieden. Ook wordt er nog wel onkruid gezaaid En de ouders zijn niet vol maakt. Hoe moet dan dit moeilijk werk vol bracht In biddend opzien tot den Heere, Die zegt: „Opent Llwen mond .eischt van Mij vrij moedig". Veel gebed dus. Daardoor toonen wc onze afhankelijkheid aan den Heere en dat is zoo noodig. Het werk, dat we in eigen kracht verrichten, moet altijd op mislukking uitloopen; dat werk wordt door den' Heere 'verstoord'. En dus bidden, een kwartier afzonderen eiken dag en dat in dezen drukken tijd Och, we kunnen het wel onder ons werk doen, elke zucht tot God omhoog voor onze kinderen en onszelf wordt door God gehoord. En dan op tijd bidden, niet als alles al heelemaal verkeerd gaat, maar dadelijk, van jongsaf met de kinderen tot God gaan. En dan ook werken. Gaarne wil spr .nog eenige regels geven. De eerste is: absolute gehoorzaamheid, reeds heel jong moeten we de kinderen daaraan wennen. Luther zeide: „een opvoeding zonder gestreng heid is geen opvoeding". Kan een- dokter een been afzetten zonder pijn Het is tot behoud van het lichaam. Als we iemand uit het water trekken bij de haren -pijnlijk - maar men wordt gered. En dan uit liefde straffen, de appel moet naast de roede liggen. De takjes buigen als ze jong zijn. Sommige ouders zeggen: „Ja maar, mijn jongen heeft zoon sterke wil". Dank God er voor, maar die wil moet geleid. Multatuli had groote gaven, hij gebruikte ze om af te breken. Ook het dwingen der kinderen tegengaan. Éénmaal neen, blijft neen. Bovenal moet men de liefde der kinderen houden en eerlijk zijn, niet te veel verbieden, rechtvaardig straffen, niet prikkelen tot verzet. Het kind vindt het even jammer, wanneer zijn kasteel in de war wordt geschopt als wanneer een vader of moeder het eigen werk bedorven ziet. Gebruik nooit als strafmiddel het bed ledigheid is des duivels oorkussen. Vaders en moeders, trekt één lijn en houdt uw kinderen thuis. En weest waar bovenal in den godsdienst. U|w kinderen zien en bemerken het of ge het meent, wanneer ge met hen over deze heilige dingen spreekt. Met aandacht werd deze leerzame rede ge volgd. Ook werd nog gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door mevr. Boekhoven en den heer Autsmea gebruik werd gemaakt. Ook deze beiden werden nog uit voerig beantwoordt. Daarna bracht de presidente den dank van de vergadering over en onze geachte spreker sloot met dankgebed. SOMMELSDIJK. Bij de gehouden herstem ming voor 2 notabelen in de vacatures ont staan door het vertrek van de heeren D. de Mooij èn W. Mijs, zijn in de Ned. Herv. Kerk alhier gekozen de heeren K. Korteweg Cz. en M. van der Veer. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Met 1 Mei j.l. zijn op de O. L. School 13 nieuwe leer lingen toegelaten en op de Bijzondere School 6. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv Kerk de maandelijksche collecte ten bate van de kerk worden gehouden. HERKINGEN Met den nieuwen cursus zijn op de beide bijz. lagere scholen, hoofd resp. M. v. d. Vliet en H. van Hekezen, toegelaten 10 en 11 nieuwe leerlingen. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Benschop, Ds. L. Vroeg- indeweij te Wilnis. A.-R. KAMERCLUB VERGADERT. Colijn's plannen worden besproken. Heden heeft de Antirevolutionaire Kamerclub vergaderd tot bespreking van de ingediende plannen van den kabinetsformateur Dr. H. Colijn. Ook de Kamerclubs van de andere partijen kwamen vandaag voor hetzelf de doel bijeen. Hedenmorgen is in de zaak Los te Dirksland zekere Polder gearresteerd en overgebracht naar Rotterdam. Reeds enkele malen hebben wij bij de officieele instanties in Dirksland geïnformeerd omtrent deze kwestie. Men wilde ons echter geen in lichtingen verstrekken, zoodat de vermoedens en geruchten, die hier de ronde doen, niet tegen gesproken noch als onjuist geacht kunnen wor den. Het is geen zuivere koffie in deze zaak HET ROOKEN GAAT ACHTERUIT. Zelfs op Cuba. Zelfs in het klassieke land van de tabak, op het -eiland Cuba, gaat het rooken hard achter uit In 1932 werden gerookt: 61 millioen sigaren, 179 millioen sigaretten en 215 duizend ponden tabak. Deze hoeveelheden beteekenen, verge leken bij het jaar 1931, voor de sigaar een verlies van 34 percent, voor de sigaret een van 42 pet. en voor de pijptabak een achteruitgang van 25 percent. Aldus „De Tabakskoerier". OPENBARE KENNISGEVING. Tarwewet 1931. Burgemeester en Wethouders vanSommtls* dijk brengen ter openbare kennis, dat, blijke .s een van de Gewestelijke Tarwe-Organisatw voor Noord'Holland en voor Zuid Hollar d ontvangen circulaire, tarwetelers, die wenschen te profiteeren van de Tarwewet met hun oo, 1933, verplicht zijn om een inventarisat.e-» formulier in te vullen. Deze formulieren zullen beschikbaar 2ijn op zitdagen, welke de Tarwe-Orgatiisaties b leggen. Deze zitdagen zullen worden tehc den In de week van Maandag 8 Mei (ot Z te dag 13 Mei. Nadere inlichtingen over de zitdagen wc-r^ den gaarne verstrekt door den Districtsser taris, den Heer J, Buth Dzn.. te Herkingcp, Telefoon No 19. Hrt invullen van de formulieren dient te geschieden zoowel door hen, die dit jaar voor- het eerst tarwe telen, als door hen, die re< ds lid aangeslotene eener Tarwe Organisatie zijn. Sommelsdijk, 4 Mei 1933. Burgemeester en Wethouders, L J. DEN HOLLANDER, BurgemeesU r, Iz GEELHOED, Secretaris. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Jscobus Guldemcester 2-* j. te Dirks and en Maria van der Veer 20 j. allr r; Marinus Kievit 28 j. te Nieuwe Tonge en Arendje van Antwerpen 23 j. alhier. STAD AAN T HARINGVLIET. Ondertrouwd: Pieter Marinus Struik 21 j. en Adriaantje Wilhelmina Visser 20 j. beider- alhier. Getrouwd: Rut Malipaard 29 j. en Laur na Arensman 25 jaar. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Cornelis de Bonte jm. 2' j. alhier en Dirkje van der Sluijs jd. 22 j. van Sommelsdijk. GOEDEREEDE. Ondertrouwd: Jan van der Wende 27j ere Cornelia de Keizer 28 j.Kommer Will, ra Tanis 30 j. en Jacomijntje van Splunter 23 j. GetrouwdGerrit Groenendijk 21 j. en Adriaantje 't Mannetje. In -het geïllustreerde maandbla en haar volken" schrijft Frederika „Tradities". Wij nemen over hieruit dat zijr dar „Als er een, land is, geschonden in eere houdt Engeland. Men gevoelt d men inademt in de oude en bovenal, als men in de versiteiten en1 groote kosts 'het ds vooral hier, dat de blijVen bestaan en streng Het leven aan de LIniver: scholen verschilt zeer veel landen en er is iets aantrekk dit in Eng nabi kostschol* OU i wordei Verloofd JEAN DE RUITER EN HUGO LANDHEER. DORDRECHT. Prinsenstraat 3( OOLTGENSPLAAT, Molendijk 5 Mei 1933. Voor de vele blij! belangstelling, ons 1 bij de gelegenheid van onze betuigen wij. ook namens onz ren, onzen hartelijken dank. W. GOEMAAT. M GOEMAAT- Den Bommel, Mei 1933. Voor de vele blij deelneming, ontva het overlijden van onzen i Vader, Behuwd-, Groot, en O vader. Zwager en Oom Andries Mosseln Wedn. van Arentje betuigen wij onzen hartelijken FAMILIE MOSSEL Sommelsdijk, Mei 1933. Ondergeteekende iMI aan allen zijn h; dank voor de uitstekende en zame medewerking hem op Z< ^kApril jl. bij het autO'Ongeval l| '^^ihijn bijlander en dank aan de "Zeergel. Heer Dr. Knöps van melsdijk, voor zijne medisch deling. J. VAN RO Stad aan 't Haringvliet, 3 Mei Honingerdijk 97 Telefoon 12827. Geeft adviezen: ter beheersching vai toestanden, dwangge willoosheid, enz. A ken Tan zelfbeheerst zelfvertrouwen. SpreekurenMaandag, Woen terdag van 1-3 uur Minvermogenden van 7-8 volgens afspraak. f, i^Een Juist passend levert u LEO ZWART WEEZENSTRAAT (Eerste straat o/d Hoogstr. v: Hoogstraat) Rotterda BEKEND VOORDKELIG per dag en per keer E Tevens vakkundige rei inrichting. tusschen Beurs en Gr C. VAN YPE uiarmoezierstraat 22 -24. f Mozaïk, Terrazzo, ei Houtgranletvloeren Gootsteenen, Betonw Specialiteit in Dagnolith CONCURREEREN DE hoog in kwaliteit, laaj Van ƒ65,— tot/165, FRANCO LEVER) Vraagt prospectus No. dag op proef of komt „BETREKKING Zoekt een betrekkii schilltg van welken asr< ruim 200 vacante betrekki door geheel Nederland. 131 ReportagcBureau vINTI ROTTERDAM, Tuinders! Binnenweg, f 1,50 per nummers 10 ct. Postgiro jL

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4