Wat er in ons land gebeurde. 1 :n. iarnis ^unr.cj, BOWSES Zaterdag 6 Mei 1933. No. 3952 TWEEDE BLAD. Buitenland. Plaatselijk Nieuws. EDELMOEDIG. i Is en huis- Jrwe, ïecer ptwei enz. Izonderlijk, rootte van |r den. zit- vaarop al kan ge beld) worden 3 uur te en 3 uur te feuleD, af* V. maat) firkslaud, Inos. 236, l den heer f 506,40 l V.maat) jlelissant, aijenisse, lad. Sectie 1 den heer |8,40 den grond- [jlen Mej. LUYS. uur, te ning van contant schil- ):ktoestel, a, glas- nachine, badstoel, neer ten &ERG. \2 uur, te en op |te Dirks- ir, afslag |lina van Dirks- c.Aren, Ir 5.50 brlaan te |3, groot |Aren 63 k); Nieuw I nummer fcn (huur [n eigen- Nieuw- btuks. 70. tl 5. 25. |t 2.25. 1 Gebrek aan ronde Zeeuwen en bescheiden Drentenaars. De KX.M.-vlIegers staken. Deze week werd de boekenweek gehouden. Het publiek is overtuigd van de uitnemende waarde van litteratuur. Wat het resultaat er van is7 De boekenweek-commissie of liever de boekhandelaren hopen, dat er geld door in het laadje komt, want daar gaat het toch maar om. Over de geeselljke waarde van boekenlezen zal niemand twisten. We hop'cn, echter maar dat onze Hollandsche schrijvers en schrijfsters eer lijker zijn dan de Fransche. Immers, Charles de Richetcr vertelt in het Bulletin de la Maison du Livre wat Colette, de schrijfster van „Claudine al'Ecole", „Claudine a Paris enz. hem heeft gebiecht „Ik zelf ben nooit die Gaudine geweest, die is maar een letterkundige interpertatie. De waar heid is, dat er in de geheele Claudine-serie maar één feit waar is: ik ben op de lagere school geweest. Ik heb echter niet als kind mijn moe der verloren, ik was geen eenig kind, ik'ben ook niet het perverse kind van dat boek ge weest. Ik heb broers en zusters gehad. Ik ben in een weldenkend en bijna streng milieu op gevoed. Ik verzeker u, dat mijn lagere school in het geheel niet het verdorven kleine centrum was, dat het mij behaagde te beschrijvem en dat de oude zouaaf, kapitein Colette, niet een man was om gekheid te inaken met de moraal. Verre van daar „Weet u eindigde Colette, „wat de eerste plicht van den schrijver is Liegen En ik heb gelogen Het is ontstellend, die tegenwoordige manie van autobiografie overal. Alsof het leven van een man of vrouw ooit mooi genoeg zou kunnen zijn om er een roman van te maken!" Wie dus het hardste liegen kan is de beste schrijver, we zullen hopen, dat er dan maar 'heel wat slechte Hollandsche schrijvers zijn, want die zullen dan toch wel waaheid schrijven Onze kunstenaressen hebben, wat een wonder, ook geen gemakkelijke tijd. Zoo wordt in Duitschland geen prijs meer gesteld op het keelgeluid van onze beroemde Hollandsche zan geres Jo Vincent. Het is haar verboden om in Berlijn te komen zingen op een Brahins-herden- king, neen niet, omdat deze wereldvermaarde componist (waarvan bekend is, dat hij onder het dirigeeren altijd op een knakworstje knab belde en dol was op onze Hollandsche erwten soep) een Jood was, maar omdat Hitier kunste naars van eicjenl nationaliteit wil steunen. En dan zijn wij Hollanders volgens de nationaal- sorialisten nog wel Ariërs Er wordt over geklaagd in onze groote pers, dat wij te weinig gebruik maken van onze eigen kunstenaars. Hoe is het mogelijk. Een land waar een tooneelster van 80 jaren een overdekte zweminrichting in Arnhem opent door het eerste rondje te zwemmen, is een eldorado voor kunstzinnige harten. Welke gewone vrouw van 80 jaar doet het Mevrouw Esther de Boer-van Rijk na Een kunstenares kan in Holland oud worden en tot op hoogen leeftijd jong blijven De Kamerverkiezingen en de Kabinetsfor matie hebb'eni heel wat pennen in beweging ge bracht. Vooral Dr. Colijn mag zich „verheugen" in de gissingen en raadgevingen van dagblad politici. De één weet dit te vertellen, de ander dat. We leven echter nog in volkomen onzeker heid dienaangaande. Dinsdag a.s. zal H. M. de troonrede uitspreken. Hoe moet dat echter gaan zonder Regeering? Daar is ook nog niets van bekend 1 De verdeeldheid van ons volk maakt handelen in staatkundig opzicht uiterst moeilijk Dezer dagen maakte iemand ons er op attent, dat de provincies Drenthe en Zeeland niet ver tegenwoordigd waren in de Tweede Kamer. Er is geen enkele candidaat, die uit deze provin cies komt. Zou het niet de oorzaak van alle ellende zijn, dat de ronde Zeeuwen en de be scheiden Drentenaars niet in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn Wat hebben we aan zulke praat-colleges riep deze man ons toe. Typeerend is in dit verband de uitspraak, die wij dezer dagen lazen: „Drenthe is voor de heeren der politieke par tijen alleen goed om er 's winters hazen en in verkiezingstijd stemmen te vangen." Het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag is deze week goedgekeurd. Van het resultaat kan alleen gezegd worden: het had nog erger gekund. yoor onze kropsla, de koolsoorten en de haringvisscherij heeft de Nederlandsche delegatie niets kunnen redden. De kaasuitvoer is voor de helft gered en de eierproductie voor 80 on geveer. Ook de varkensteelt krijgt eenige lucht. In de praktijk zullen wij kunnen nagaan of het inderdaad zoo is. Met zekerheid valt hier niet veel over te zeggen. Het verdrag geldt tot'31 December 1933 en is tot stand gekomen, omdat Nederland bereid was een verlaging van rentevoet te verleenen voor in 1920 aan Duitschland verleend crediet Dat beteekent voor ons een aderlating van 1 millioen. Het 'Duitschland van heden geniet de antipathie van de geheele wereld, ook onze Amsterdammers hebben dit op een zeer onverstandige manier deze week op den Lsten Mei laten merken. Drie Duitschers werden ernstig mishandeld en twee minder ernstig. Natuurlijk meldde een berichtgever van de Telographen Union naar Berlijn, dat er veertig Duitschers zwaar mis handeld waren in Amsterdam. In de Duitsche pers werd Holland op ontzettende wijze zwart gemaakt. De Deutsche Verein in Amsterdam was in Maison Boer saamgekomen om den dag van den nationalen arbeid mee te vieren. Communisten en Joden achtervolgden enkele Duitschers na afloop, één Duitsclier werd ern stig verwond aan het oog, terwijl een andere een hersenschudding opliep. Beiden moesten naar een ziekenhuis overgebracht worden. Het woelt in Amsterdam. Ook de dochter van iDs. van Hoogenhuyze, die door de Arbeiders pers en ons inziens niet geheel ten onrechte Ds. van Hitlerhuyze wordt genoemd, mocht ook een klap in ontvangst nemen. Een zoon van den ex-keizer, die met een hakenkruis-doek om den arm aan het Weesper- poortstation in Amsterdam uitstapte, dacht in Berlijn te loopenZijn provoceerendc houding stelde hem eveneens in de gelegenheid om op het perron van de één of andere marxist of Jood een blauw oog te mogen accepteeren. Voor waar geen prettige aankomst voor den prins Nu alle menschen op den beganen grond ontevreden zijn met hun lot, zijn ook de K.L.M.- verkeersvliegers a an het mokken geslagen. Deze ziekte zit nu eenmaal in de lucht en waarom zouden zij er van verschoond blijven Met ingang van 1 Juli willen ze allen ontslag aanvragen. Met het inkomen van vorig jaar zijn ze wel ongeveer tevreden, maar een andere kwestie is het echter, dat in kort tijdsbestek talrijke ver lagingen van het zuiver inkomen zijn geschied en wel op zoo verschillende en willekeurige wijze, dat bij de piloten onrust is gerezen en er onzekerheid is ontstaan over hetgeen de dag van morgen zal brengen. Dat de vliegeniers klagen is niet zoo vreemd, maar de wijze waarop doet vreemd aan. De dagbladen staan vol van hun protesten, maar bij de directie van de K. L. M. is nog geen enkel bezwaarschrift ingekomen. Onze vliegers mogen flinke kerels zijn, netjes is deze handelwijze niet Overigens staat deze week in 't teeken van geduld oefenen inzake de kabinetsformatie. De Prinsesse-jaardag is overai op normale wijze verloopen De roode Nederlanders hebben enkele pillen moeten slikken wat hun 1 Mei be toogingen betreft OVERZICHT. Zoo ooit tevoren, dan zijn de omstandigheden op dit oogen'blik voor de Franschen uitzonderlijk gunstig. De openbare meening in alle Janden, maar vooral in Amerika, is hevig opgezweept door hetgeen er in Duitschland in de laatste maanden' is gebeurd. De sympathie voor Duitschland, die in de Vereenigde Staten langzamerhand in zekere opzichten overigens merkwaardig langzaam weer was ontstaan, is als door een cycloon weggeblazen. Men is er geneigd in Duitschland opnieuw een gevaar voor den wereldvrede te zien. Men toont veel meer begrip dan te voren voor de bezorgdheid van Frankrijk. En er is onmiskenbare instemming te constateeren met de woorden, die Churchill en Chamberlain in het Ejngelsche Lagerhuis dien- omtrent hebben gesproken. Amerika beseft het belang van ontwapening, ziet daarin zelfs eeni volstrekte voorwaarde voor het slagen der oeconomische conferentie. Daarom moet de drang tot ontwapening, die te Washington bestaat, tot een politiek leiden, die zich tegen die van Duitschland richt. Nooit heeft Duitschland in zijn geschiedenis zoo eenzaam gestaan als op dit oogen'blik. Zijn protesten en eischen stuiten af op een dooden wand, dien de klank even verdooft. Intusschen heeft de politiek van Parijs vrij spel in de wereld. Men verwondert zich te Berlijn wel over den kalmen' toon der Franschen, die men met dien der Polen vergelijkt. Waaom zou echter Frank rijk nu zenuwachtig zijn De Germania, het Berlijnsche orgaan van het Centrum, wijst er op, dat één van de oorzaken van de wijziging in ongunstigen zin in de inter nationale atmosfeer is: „het buitenland ziet niet helder genoeg in, dat de nationale revolutie het gevolg is van het verdrag van Versailles en van 'het verzuimen van de verschillende ge legenheden om dit verdrag tijdig en in voldoende mate te verbeteren." Dit kan evenwel allerminst voor de gewezen neutrale staten gelden, bijv. voor Nederland noch ook voor de Skandinavische landen, waar het nimmer aan dit inzicht heeft geschort. Dat de publieke opinie ook in die landen de ver richtingen' van de nieuwe Duitsche regeering belangrijk sceptischer beoordeelt dan deze zelf, wijten offideele Duitsche stemmen aan de be richtgeving van de 'buitenlandsche dagbladcor respondenten. Eén moet toch de schuldige zijn Ook op de Ontwapeningsconferentie is er geen enkele delegatie, die de Duitsche amende menten op de Engelsche ontwerp-conventie steunt. Het Duitsche standpunt wil niet weten van leger-standaardiseering. Duitschland wil eerst de contingenten voor de verschillende landen laten invoerëni en' dan pas na vijf jaren over de unificatie van de legerstelsels spreken. Dit beteekent, dat het alvast in die vijf jaren een groot militair overwicht zou bezitten, door- riiksweer zou behouden. Met Duitsche militaire techniek is van deze njksweer een leger van krijgsvirtuosen gemaakt, een onvergelijkelijk militair instrument, waar tegenover de Franschen zich alleen veilig voel den door de verpletterende numerieke overmacht én een sterk overwicht in mechanische bewape ning. Dit numeriek overwicht zou verdwijnen en ook van het machtigste gedeelte van zijn technische uitrusting zou Frankrijk afstand moe ten doen. Duitschland maakt heel zeker in toenemende mate van den nood der werkloosheid een militaire deugd, waartegen moreel niet veel zal zijn in te bren gen, maar dat zijn buren met groeiend wan trouwen vervult. Men is naar het heet, bij de besprekingen te Washington reeds ver gekomen op het punt van de waarborgen der veiligheid. We zullen ook hierin af moeten wachten. Erg hoopvol is de toestand natuurlijk niet I SOMMELSDIJK. Bij den agent der Arbeids bemiddeling dezer gemeente stonden vorige week Zaterdag ingeschreven: 71 landarbeiders, 2 timmerlieden, 9 transportarbeiders, 1 machinist groote vaart, 1 typograaf, 2 landbouwersknechts en 1 koksmaat. Als werkloos stonden dien dag ingeschreven 41 personen. Tegen een inwoner dezer gemeente is pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der politieverordening. Tegen 2 anderen is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet en het Motor- en Rijwiel- reglement, terwijl tegen een inwoner uit Dirks- land proces-verbaal is opgemaakt weg ens over treding van het Motor- en Rijwielreglement. De inspectie voor den dienstplicht, lich tingen 1921 en 1924, zal voor deze gemeente plaats vindëni op Dinsdag 30 Mei a.s., des na middags te 4,15 uur, in het vergaderlokaal naast het Gemeentehuis te Middelharnis. In totaal zullen 10 personen aan de inspectie deelnemen uit deze gemeente. De besmettelijke veeziekte mond- en klauw zeer, voorkomende bij het vee van een land bouwer te Dirksland, in een schuur aan het Korteweegje nabij Dirksland alhier, is geweken verklaard. Gedurende de maand April 1.1. passeerden 12 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente, w.o. niet begrepen schepen met abonnement en beurtschepen. MIDDELHARNIS. Slachtoffer van het ver keer. Woensdagmiddag werd het zoontje van den heer J. AuperJee, wonende Eendrachts- straat, door de vrachtauto van den heer D. Peeman aangereden. Het ventje wilde in de Schoolstraat overloopen en werd toen door de auto tegen den grond geworpen. Door toege schoten hulp werd het ventje opgenomen en door den heer Hossen als E.H.B.O.R.'er een noodverband gelegd 'en werd vervolgens ter verdere behandeling bij den dokter gebracht. De chauffeur treft geen schuld. Van den melkboer J. den Engelschman heeft een beste koe een poot gebroken, waar door het dier uit nood geslacht moest worden. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. Met ingang van 1 Mei is tot telegrani- bestelster bij het P.T.T. kantoor aangesteld Mej. L. Broere, in de plaats van Mej. v. d. Ham, die als zoodanig 'heeft bedankt. De jongeheeren Overweel en Tiemens waren Dinsdagavond met een zeilbootje in de hav'en aan 't varen. Plotseling sloeg het bootje om en kwamen beiden in 't water terecht. Op hun hulpgeroep snelde men toe en hielp men de varensgezellen op den wal en begaven zij zich met een nat pak huiswaarts. Woensdagmorgen reed de groentenkoop- man Kamerling uit Sommelsdijk met zijn groen- tenwagen van de Kaai de Nieuwstraat in. Bij d'eni ingang died straat schoot zijn hond uit, waardoor zijn wagen omver viel en den inhoud over de straat verspreid werd. Met behulp van anderen werd de groente en fruit opgeraapt. Het liep zonder materieele schade af. In hotel Meijer alhier zal op 17, 18, 19 en 20 Mei een schietwedstrijd worden gehouden van de gewestelijke afd. van den B V, L. Iedere afdeeling moet vijf schutters afvaardigen; het gaat om den wisselbeker, die op 't oogenblik in handen is van de afd. Den Bommel. Tevens krijgt iedere winnaar eener afdeeling een me daille. Al deze prijzen zullen worden uitgereikt door overste Van Hoogenhuijze, den 20en Mei, 's avonds te 19,15 uur. De wedstrijden hebben plaats de eerste drie dagen van 10 tot 21,30 uur, de laatste dag van 9 tot 18,30 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het jaar- lijksch onderzoek der verlofgangers der lichtin gen 1921 en 1924 zal voor deze gemeente plaats hebben te Middelharnis op Dinsdag 30 Mei a.s., des namiddags 4.15 uur in de vergaderzaal naast het gemeentehuis. Loop der bevolking in de maand April. Ingekomen: Leendert Vos van Apeldoorn en Jennechien Jansje de Graaff van Rotterdam. Vertrokken: Elzabeth van der Slik naar Ut recht, Jan Smits en ec'htgenoote naar Dordrecht. Terwijl de voerman even bij e'en klant was, is de 'hit van den molenaar A. J. L. al grazende den dijk afgeloopen, met het gevolg, dat de wagen beladen met zakken meel omsloeg en alles door elkaar kwam. Gelukkig bleef alles nog op het droge. De materieele schade is gering. OOLTGENSPLAAT. De gemeenteveldwach ter heeft proces-verbaal opgemaakt tegen mej. Jansen wegens beleediging van mej. Tuns. De collecte voor het Emmabloempje, ge houden door zuster Ablas en Graafland, heeft opgebracht 63,15. Bij den correspondent der Arbeidsbemidde ling zijn nog een 10-tal ingeschrevenen, een 140- tal zijn bij de werkverschaffing geplaatst. De gemeentewoning 238 komt vrij van huur. Giegadigden kunnen zich alsnog ter ge meente-secretarie aanmelden. De Langeweg, thans provinciale weg, wordt nu stofvrij gemaakt. OUDE TONGE, B. en W. dezer gemeente brengen ter algemeene kennis, dat op Woensdag 10 Mei a.s. des namiddags te 4 uur, de ge legenheid zal opengesteld worden tot kostelooze inenting ten huize van Dr. H. W. Parree. Ge lieve trouwboekje mede te brengén. Op Zaterdag a.s. speelt de alhier gevestig de korfbalvereeniging „Excelsior" een compe titie-wedstrijd te Melissant tegen A.D.O. II uit Melissant. Aanvang 6 uur n.m. NIEUWE TONGE, Ter secfstarie zijn ter inzage nedergelegd en' tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld de opgaven, bedoeld in de artikelen 35 en 51 der drankwet, Tegen een dertiental personen is proces verbaal opgemaakt wegens het spelen met geld. Loop der bevolking over de maand April. Vertrokken: Pietje Looij naar Middelharnis, J. C, Braber en gezin naar Sommelsdijk, J. v. d. Ouden naar Rotterdam, M. Noteboom naar Dirksland, P. H. van Driel naar Middelharnis, J. van Driel naar Middelharnis, J. Holster naar Middelharnis, K. Noteboom naar Oude Tonge, Ingekomen: J. L. Meijer uit Ooltgénisplaak Bij de gehouden schietoefeningen van den B. V. L. werden de volgende punten behaald; A. K. Nieuwkerk 48, W. Drooger 48, P. van Prooijen 48, A. Knöps 48, C. Sneep 47, G. van der Werf 47, Jac. Westdorp 45, A. Kievit 45, Jac. van Heemst 43, A. Holleman 42, L. Oud zegel 40, G. A. van der Wende 40, G. Verweij 28 punten. De Emmabloem-collecte heeft in deze ge meente opgebracht de som van 32,35. Eien woord van dank aan de dames, die deze gelden verzameld hebben, is zeker wel op z'n plaats. - De vrouw van den heer v. d. T. werd zoodanig aangereden, dat zij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. DIRKSLAND. De heer J. Walraven had het ongeluk met zijn auto bij het draaien van den dijk te geraken. De heer W. bekwam nog al inwendige verwondingen. Aan de auto werd belangrijke schade aangericht. Gevonden voorwerpen: een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij de gemeente-politic, Het leggen van de waterleidingbuizen in de kom der gemeente is bijna ten einde. De hoofdleiding zal van hier nog moeten worden doorgetrokken naar Herkingen langs den Gel- derschen dijk, Uitslag van de op Woënisdag 3 Mei j.l. door Notaris van der Sluys alhier in het ge bouw Odeon gehouden veiling van bouwland in de gemeenten Dirksland en Melissant: ten ver zoeke van de Erven van wijlen Mej. D. A. Werner te 's-Gravenhage. I. 3.73,60 H.A. (8 Gem. 41 R. V. Maat) bouwland te Dirksland in polder Dirksland, in den Zuidhoek, kad. Sectie C no. 236, 237, 238 en 239. Verhuurd aan den heer C. Both Pz. te Dirksland tot blootschoof 1934 voor 506,40 den hoop en per jaar. Perceel 1. 1,02,40 H.A. (2 Gem. 69 R. V. Maat) bouwland te Dirksland, ingezet door C. Snijder te Oude Tonge op 690 per gemet of in totaal op 1539. Perceel 2. 2,04,40 H.A. (4 Gem. 135 R. V. Maat) bouwland te Dirksland aan den Zuiddijk, ingezet door C. Snijder te Oude Tonge op 660 per gemet of in totaal op 2937. Perceel 3. 0,66,80 H.A. (1 Gem. 137 R. V. Maat) bouwland te Dirksland in polder Dirks land, ingezet door C. Snijder te Oude Tonge op 560 per gemet of in totaal op 816. Totaal inzet van de 3 perceelen 5292. II. 15,98,45 H.A. (34 Gem. 242 R. V. Maat) bouwland, weg en watering te Melissant (vroe ger Onwaard), nabij de haven en het Sas van Dirksland, in den polder Kraaijenisse, schietend van den Kraaijenisschen dijk tot den Kraaijenis- schen dijk, Sectie C no. 158 tot en met 67 Verhuurd aan den heer J. Buth G.Jz. te Dirks land tot blootschoof 1935 voor 2088,40 den hoop en per jaar. In acht perceelen. Perceel 4. 2,84,10 H.A. (6 Gem. 56 R. V. Maat) bouwland, ingezet door W. Hagens te Dirksland op 740 per gemet of in totaal op 2893. Perceel 6. 1,79.20 H.A. (3 Gem.,271 R. V. Maat) bouwland, ingezet door C. Snijder te Oude Tonge op f 720 per gemet of in totaal op 2810. Perceel 7. Ongeveer 1,86,65 H.A. (4 Gcm. 19 R. V. Maat) bouwland, ingezet door W. Hagens te Dirksland op 670 per gemet of in totaal op 2722. Perceel 8. Ongeveer 1,84,05 H.A, (4 Gcm. 2 R. V. Maat) bouwland, ingezet door M. Labeur te Dirksland op 730 per gemet of in totaal op 2925. Perceel 9. 1,77,90 H.A. (3 Gem. 262 R. V. Maat) bouwland, ingezet door C. Snijder te Oude Tonge op 710 per gemet of in totaal op 2750. Perceel 10. 1,78,70 H.A. (3 Gem. 268 R. V Maat) bouwland, ingezet door D. Bakker te Dirksland op 710 per gemet of in totaal op 2764. Perceel 11. 2,28,25 H.A. (4 Gem. 291 R. V. Maat) bouwland, ingezet door M. Labeur te Dirksland op 720 per gemet of in totaal op 3578. Totaal inzet perceel 4 tot en met 11 24958. Uitslag van de op Donderdag 4 Mei in het gemeentehuis alhier gehouden aanbesteding door de Commissie van beheer over den weg van het Sas van Dirksland tot Herkingen voor de levering van 135 M3 grint van 13 c.M., 170 M3 basaltsteenslag van 13 c.M, en 20 M3 basaltste'enslag van 23 c.M., het rijden der materialen en het rijden met den schrapploeg Grint per M3 op den wal of wagen P. J. van den Doel te Dirksland 1,87 per M3. Arn. J. de Bok Zn. te Nijmegen 1.97 per M3. Basaltsteenslag op den wal of wagen N.V. Hoogovenslakken en Natuursteenhandel Mij. Rauen, Stark Co. te Utrecht, 2-3 c.M. 5,74, 1-3 c.M. 5.58. Continental Wegenbouw Materiaal Mij. te Haarlem, 2-3 c.M. 5,24, 1-3 c.M. 5,24. Arn. J. de Bok 6 Zonen te Nijmegen, 2-3 c.M. 5,96, 1-3 c.M. 5,96. Jac, de Dreu te Goes, 2-3 c.M. 3,75, 1-3 c.M. 3,75. Basalt Maatschappij te Rotterdam, 2-3 c.M. 5,96, 1-3 c.M. f 5,96. Spieker Eleferink's Transport en Handel Mij. te Amsterdam, 2-3 c.M. 5,43, 1-3 c.M. 5,43. Dezelfde voor den wal beide 5,07. Rijden der materialen A. J. van Dongen te Dirksland 0,65 per M3. Adr. de Ruiter te Dirksland 0,79 per M3. Rijden met den schrapploeg Gez. Kleinod te Dirksland 0,90 per uur. Adr. de Ruiter te Dirksland 0,73 per uur. Gunning nog niet bekend. MELISSANT. Tegen een ingezetene is pro cesverbaal- opgemaakt wegens het laten loopen van kippen op een andermans grond. Woensdag geraakte het dochtertje van W. in de sloot aan den beneden Molendijk. De moeder, die het zag, hielp het kind op het Het onderzoek van verlofgangers van de lichtingen 192en 1924 zal voor deze gemeente plaats hebben op 31 Mei a.s. in de Bewaar school te Dirksland. HERKINGEN. Toen de winkelier Walraven uit Dirksland j.l. Dinsdagavond onder deze ge meente bij de hoeve van den landbouwer R. van Putten op den weg wilde draaien, reed hij pardoes van den daar ter plaatse nog al steilen dijk, rechtuit de sloot in. De heer W. bezeerde daarbij zijn borstkas en schouders. Het stuur was geheel verbogen, terwijl de voorruit gebro- nMAAS"-NYMPHEN Een politie-commissaris In de groote Rottestad Heeft op een van deze dagen 'n Juffrouw op bezoek gehad, 't Menschje, vrees'lijk opgewonden, Zenuwachtig en ontdaan, Had, ergens aan den Noordsingel, 'n Reuzenpelikaan zien staan, Die 't gemunt had op het volkje, Dat daar voortteelt in het nat. Telkens als dat monster hapte, Zag ze dat ie 'n vischjen had. Ze had meelij met die diertjes Zoo maar levend opgeslokt 1 't Schouwspel had haar diep ontsteld en Haar gemoed zeer zwaar geschokt. - Daarom vroeg ze: „Commissaris, „Stuur toch even een agent, „Die een spoedig einde maakt aan „Dat gevisch zonder patent Commissaris was gemoed'lijk, Stelde 't vrouwtje niet teleur, Zond niet een gewonen diender, Doch een moedig rechercheur. Deze toog naar den Noordsingel En de fiere Hermandad Rapporteerde even later: ,,'t Is een reiger van de stad Commissaris lacht eens even Om 't komieke van 't geval, Dat hij in zijn ambtsrapporten Toch maar niet vermelden zal. Zoowat een kwartiertje later Rinkelde de telefoon, Aan den and'ren kant stond 't vrouwtje, Vroeg op huiligeren toon „Of dan nimmer die agent kwam, „Dien men haar had toegezegd Commissaris heeft toen vriehid'lijk 't Misverstand haar uitgelegd. „Goed", zei 't vrouwtje, „laat ik mis zijn, „Maar de vischjes gaan er aan ,,'k Zal eens zien of 'k in mijn kast niet Voedsel voor dat dier heb staan I" Even later komt een bode Met een potje rolmops aan, Als diner van 't lieve vrouwtje Voor den reiger-pelikaan. Zeer waarschijnlijk heeft de vogel Naar zulk voedsel niet gesmacht. Maar 't was zeker een versnaap'ring Voor d' agenten in de wacht. (Nadruk verboden). HAKATE. ken was. De heer W. kon zelf nog uit de wrakstukken te voorschijn komen en werd door een inmiddels gewaarschuwde luxe auto naar zijn woning vervoerd. Met vereende krachten is daarna begonnen de auto te lichten. De krui denierswaren, voof zoo ver nog in eenigszins bruikbaren staat, werden overgeladen op een vrachtauto. Nadat het vehikel uit de sloot was gehaald, is dit door dezelfde vrachtauto, nadat mén de voorwielen op den bok had geplaatst, naar Dirksland gebracht. De auto was van voren grootendeels vernield, wat te begrijpen is, daar deze op den kop in de sloot terecht kwam. Hoe de gezondheidstoestand van W. is weten we niet, daaromtrent hebben we later niets vernomen. Er was veel schade zoowel aan auto als kruidenierswaren. Het onderzoek van de verlofgangers der lichtingen 1921 en 1924 zal dit jadr plaats heb ben op Woensdag 31 Mei 1933, des voorm. 10 uur in de openbare bewaarschool te Dirks land. GOEDEREEDE. Loop der bevolking over de maand April. Ingekomen: Apolonia Krijger v'an Pernis, Jan Ebink en gezin van Barradeel, Leendert van der Wende en gezin van Dor drecht. Verschillende landbouwers gaan hun aard appelen inkuilen voor veevoeder. Het onderzoek van verlofgangers der lich tingen 1921 en 1924 zal plaats hebben op 1 Juli te Ouddorp, des voorm. 10,15 uur, in het muzieklokaal der eerste O. L. School. Zaterdagavond 29 April gaf het muziek gezelschap Apollo" een goed geslaagd concert op het Marktplein. Somtijds geeft zooiets wel eens een slechten naklank, maar Zaterdag ging alles er zeer kalm naar toe, wat voor velen een prettigen indruk maakt. Opmerkelijk was ook het begin van het concert. Er werd eerst het oude, geliefde Wilhelmus geblazen, dat met eerbied en stilte werd aangehoord, zelfs door allen. Een ieder schijnt op zulke oogen- blikken zich Oranjeklant, Nederlander te ge voelen. Voor en tijdënls dit concert werd de Emmabloem te koop aangeboden en waarvan de opbrengst de verwachting overtrof, n.l. 53,64. Langs dezen weg dank aan de koopers. Op de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Bokkepolder op Vrijdag 28 April heeft de verkiezing plaats gehad van een Heemraad wegens periodieke aftreding van den heer L. Troost, die als eerste candidaat op de voordracht is geplaatst, J. van Huizen als twee de, beiden alhier, en als derde Joh. van Dam te Ouddorp. Op de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Ouden Oostdijk op Dinsdag 2 Mei is als Heemraad herkozen de aftredende heer C. J. Lodder, die deze herbenoeming aan nam. OUDDORP. Voor het schilderen van een nieuwe woning voor rekening van P. Grinwis Pz. aan den Kooiweg, was bij de onderhandsche aanbesteding de nieuwe schildersbaas A. Akers- hoek Lz. de laagste inschrijver. Voor het leveren van de benoodigde brandstoffen voor de gemeente alhier was KI. Tanis de laagste inschrijver. Bij enkele melkverkoopers is de prijs der melk op 8 cent per liter gebracht. Door arbeiders alhier is bij het omzetten van gronden een kleine urn gevonden en deze bleek nog gaaf te zijn. De zeevisscher M. Sperling had het onge luk op de visscherij een gedeelte van zijn visch- netten te verliezen. Ook de borden en draad gingen verloren. Hij had een schade van 175. Loop der bevolking over de maand April. Ingekom'en: A. van der Spaan uit Melissant, A. Padmos uit Rockanje, L. van der Hiele uit Nisse (Z.) VertrokkenC. Hoogmoed naar Melissant, P; Hameeteman naar Eikerzee, J. van Splunder naar Goedereede, L. van der Linde naar Rot terdam. PRIJS EN KWALITEIT. De prijs van een product Is men heel gauw vergeten, Maar als het goed niet deugt Zal men dit heel lang weten. Uit „Succes", I I

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3