A. D. OVERSTRIJD SPECIAAL Magazijn voor Horloges - Pendules - Klokken - Wekkers Land- en Tuinbouw. Verkoopingen Marktberichten. EEN HCEZT VOOS VEOtTW 35 Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. ALLE LEDEMATEN VERSTIJFD. Door verwaarloosde rheumatiek. De kleine dagelijksche dosis brengt redding. De ervaring van dezen man bewijst weer eens, hoe belangrijk het is om met Kruschen door te zetten, wanneer het tegen rheumatiek gaat. Hij schrijft. „Ik was meer dan 7 jaar buitens lands, toen ik terugkwam kreeg ik last van rheumatiek, vooral in voeten en armen. Drie jaar geleden werd mijn rheumatiek veel erger en ik moest tenslotte in het ziekenhuis worden opgenomen, niet meer in staat armen of beenëni te bewegen. Na twee maanden verliet ik het ziekenhuis, toen ik wat beter was. Men had mij geraden Kruschen Salts te nemen en dat heb ik ook geregeld gebruikt. En sindsdien ben ik langzamerhand mijn rheumatiek kwijt geraakt, terwijl ik nu geheel van die verschrikkelijke pijnen bevrijd ben. Voor niets tér wereld zou ik mijn Kruschen willen missen." M. B. Geen middel kan blijvende verbetering bren gen van rheumatiek, tenzij het drie verschillen de werkingen verricht. Deze zijn: a. neutrali seering van het kwaadaardig urinezuur, dat de pijn veroorzaakt; b. verdrijving van het urine zuur uit het lichaam; c. voorkoming van ver dere ophooping van urinezuur. De zes verschillende zouten in Kruschen nu verrichten alle drie genoemde functies. Twee der ingrediënten in Kruschen vormen het meest werkzame oplossingsmiddel van urinezuur, dat de medische wetenschap kent. Andere zouten in Kruschen hebben e'en aansporenden invloed op de afvoerorganen en helpen zoodoende om het opgeloste urinezuur langs den natuurlijken weg te verwijderen. Weer andere zouten voorkomen, dat voedselresten in de ingewanden zouden gisten, en maken daardoor onmogelijk, dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ontstaan. Dat is de oorzaak van de blijvende verbetering door „de kleine, dagelijksche dosis". Krusch'en Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) of over de toekomst van het nieuwe Rusland. Toen ik me opgaf voor de excursie naar Rus land, uitmuntend voorbereid door den heer Vogelenzang te Egmond aan de Hoef, werd ik gedreven door het verlangen iets te zien van een voor ons totaal onbekend land en een in druk te krijgen van eenige onderdeden van de geweldige omwenteling op zoowat elk gebied. Velen hebben me voorspeld, wat ik er zooal te zien zou krijgen, hoe de toestanden er zouden zijn. Bijna zonder uitzondering waren allen er geheel naast, behalve dan in dit eene: Wij zou den' te zien krijgen, wat men ons gaarne wilde toonen. Dat wisten wij, want onze rds werd geheel georganiseerd door „Intourist", het groote reisbureau van den Sovjetstaat. Op een andere wijze reizen zou ik aan hen, die de taal evenmin verstaan als wij en niet over volop geld be schikken, nimmer willen aanraden. Vooraf wil ik dan nog schrijven, dat wij op onze reis overal en door iedereen met de meeste vriendelijkheid en welwillendheid werden be jegend 'en! geholpen. Wij vonden geen spoor van de gevaren en onaangenaamheden, die men ons zoo over vloedig had voorspeld. Met één moeilijkheid hadden wij te kampen, n.l. met het geld. Voor zoover ik het begrijp, is er inflatie van de eene roebel en volle koopkracht van de andere, ge heel gelijk uitziende roebel. Geen enkele Rus wilde dat toegeven, omdat hij het anders aan voelt. Voor den Rus is de toestand aldus: Hij mag een bepaald gedeelte van zijn verdienste 'bij de Coöperatieve winkel, waarvan hij lid is, omzetten in voedsel en andere levensbenoodigd- heden. Daar heeft zijn geld de volle waarde. Gaat 'hij echter voor het overblijvende deel van zijn salaris in den vrijen handel nog bijkoopen, dan betaalt hij het 10 tot 20-voudige. Net als bij ons in den distributietijd. De tourist betaalt zijn reis in buitenlandsche valuta, de roebel omgerekend tegen 1,28. In die reiskosten zijn ook begrepen de hotels en maaltijden. Wil hij dan nog iets bijkoopen, dan is daartoe gelegenheid in de „Torgsin", de va luta-winkel, waar men eten, dranken en reis herinneringen kan bekomen tegen billijken prijs. Maar men betaalt er met 'buitenlandsch geld of met roebels, waarvan men kan aantoonen, dat men ze wettig tegen den goudkoers heeft ver kregen. Wil de toourist echter op een station iets extra's koopen, dan betaalt hij een roebel voor een liter melk of voor twee tomaten. Wil hij een auto huren van „Intourist", dan kost een rit een dollar. Roept hij een huurrijtuigje aan, dan kost dezelfde afstand 15 roebel. Als men dan verder 40—50 roebel wordt geboden voor een dollar, dan raakt men overtuigd, dat er inflatie is. Het is echter niet raadzaam op dien zwarten 'handel in te gaan, omdat zulks straf baar is. Ongelijk kan men den leiders niet geven, dat men deze toestanden heeft geschapen of laten opkomen. De Rus gelooft in de waarde van zijn geld, de tourist mist de gelegenheid valuta-koopjes weg te halen. Nu volgt een opsomming, van wat wij van dag tot dag beleefden, zoowel van wat wij op het gebied van den landbouw en industrie zagen als van wederwaardigheden op de reis. De. excursie van een gezelschap van land bouwers en landbouwkundigen bestond uit elf Noorden tot aan Leningrad. In het Zuiden hebben wij dat niet gezien, omdat het klimaat daar droger is. De dorpen bestonden uit houten huizen en groote kerken, naar onze begrippen te groot naar verhouding tot de huisjes. Hier ëri daar zag men grootere velden met graan, groote kudden vee en nieuwe schuren. Misschien waren dat samengevoegde kleine be drijven of „kolchozen". Van deze kolchozen bestaan drie vormen, t.w. de sos, waar alleen het bewerken van het land gezamenlijk geschiedt; de Artel, waar ook het vee gezamenlijk bezit vormt, behalve een koe en wat pluimvee voor elk gezin; de Kommune, waar alles gemeenschappelijk is, ook het eten Hoogstraat 223 - Rotterdam - Gevestigd Anno 1880 deelnemers. In Rotterdam reisden wij met z'n drieën af, in Amersfoort werd het gezelschap grooter, in Hengelo waren wij voltallig. Tot de Poolsch-Russische grens reisden wij tweede klas, om niet al te vermoeid in Rusland aan te komen. Al vroeg in den middag waren wij te Berlijn, waar wij 1 Yi uur tijd hadden. De meesten stel den daar het meeste 'belang in een glas bier, ënjkelen maakten per taxi een rondrit langs de voornaamste gebouwen van die stad. Des avonds stapten wij in een keurigen slaap wagen, die ons tot den volgenden avond zou herbergen. De bedden waren goed, wij kregen op tijd in den resauratiewagen alles wat wij noodig hadden. Een familie in onze slaapwagen had een gramafoon meegebracht, zoodat de stemming er in kwam. De controle aan de Duitsch-Poolsche grens leverde geen moeilijk heden. Des avonds 11 uur waren allen op stok, behalve dan een drietal, dat niet zonder slaap muts kon slapen. Een glaasje Wodka diende daarvoor. Den volgenden dag warëni wij om 4 uur aan de Russische grens. Plotseling was het toen 6 uur, omdat de klok aan de andere zijde van de grens twee uur later aanwijst. In het eerste Russische station Negoreloje moesten wij onzen fijnen wagen verlaten. Door een Duil'sch-sprekende vrouw werden wij af gehaald en als schapen in een hoek gedreven, waar wij moesten wachten. Wij werden daar geoefend in het wachten, doch de paspoorten en de visitatie van onze koffers brachten geen moeilijkheden. Eindelijk werden wij naar onzen wagen gebracht. Wij reisden derde klasse of zoogenaamd harden wagen, evenals elke een voudige Rus. Zoon wagen bestaat uit drie door deuren gescheiden afdeelingen. Ejlke afdeeling heeft driemaal zes plaatsen. Aan de eene zijde van den doorloop twee 'breede banken tegenover elkaar, aan de andere zijde twee smalle bankjes. Op de breede bank kan men languit liggen, dwars op de rijrichting; van de smalle bankjes maakt men door inlegden van een plank een slaapplaats lin de lengterichting. Een metier boven die ligplaatsen is een gelijke inrichting en weer daarboven planken voor de bagage. Omdat de spoorwagens ongeveer een halve Meter breeder en bijna een Meter hooger zijn, is ■et volop ruimte voor zes personen per afdeeling. Een ambtenaar, die met vacantie naar Moskou ging, begeleidde ons daarheen. Na e'eni eenvoudig avondeten in een beetje viezen restauratiewagen vonden wij onze ma trassen gespreid, daarop behoorlijke lakens en dek. Het spreekt vanzelf, dat wij nog lang het landschap opnamen. Dat landschap vertoont hetzelfde beeld als in Duitschland en Polen, heuvelachtig, weiden af gewisseld door grootere en kleinere stukken bouwland en boschjes. In het weiland hier en daar struikgewas. AJleen was alles armoedig en de bodem lichter. De bewerking van den grond leek zorgvuldig. Het laatste grassprietje langs den spoorweg was afgemaaid. Tarwe en rogge werd hoofdzakelijk met d'en sikkel gesneden en stond voor een deel aan punthoopen, keurig beschermd tegen den regen. Deze hoopen vindt men overal in Wit-Rusland en verder naar het uit e'en keuken in één zaal. Wel is in de Kom mune nog verschil in loon, omdat alles in ac- coordloon geschiedt. De handige en vlijtige werker heeft daardoor meer loon, waarvoor hij kleeren enz. kan koopen en kan sparen. Op de stations, waar de trein eenigen- tijd stopt, ziet men achter de hekken overal vrou wen en kinderen met voedsel te koop staan. De eene komt met tomaten, de andere met radijs of met melk. Men ziet er gebraden kippen, een schotel gebakken visch, maar in elk geval mas sa's komkommers, die de Rus met huid en haar eet. Ook is op de meeste stations voor niets heet water te krijgen. Zoodra de trein stopt, ziet men de reizigers met ketels en kannen om water loopen, waarvan dan in den trein thee wordt gezet. De voornaamste stations vertoonden nieuwe gebouwen en keurige vergrootte emplacementen. Inmiddels was het donker geworden en kropen wij op onze bedden. De vermoeienis deed ons spoedig inslapen, zoodat wij voor we het wisten des morgens te 9 uur in Moskou aankwamen (Wordt vervolgd). HET INKUILEN VAN AARDAPPELEN. In verband met de zeer lage aardappelprijzen zullen er waarschijnlijk vele veehouders zijn, die dit jaar aardappelen in wënischen te kuilen. Naar aanleiding hiervan, wil ik hieronder eenige pun ten laten volgen, waarop men moet letten bij het inkuilen van aardappelen. 1. Plaats van inkuilen. Men graaft een kuil op een tamelijk hooge plaats. In elk geval moet er voor gezorgd wor den boven den grondwaterstand te blijven. De kuil kan rond of langwerpig gemaakt worden. De hoeken moet men afrond'en. 2. Spruiten. De spruiten moeten zooveel mogelijk van de aardappelen verwijderd worden. Dit kan men b.v. bereiken door de aardappelen over een hor te laten loopen. De meeste spruiten rollen er dan wel af. 3. Grond. De grond, die aan de aardappelen zit, moet zooveel mogelijk verwijderd worden. 4. Inbrengen der aardappels. Hoofdzaak is, zeer vast aanstampen.. Daartoe is het nuttig alle of een deel der aardappels te snijden met een bietensnijmachine, die daartoe aan den rand van de kuil opgesteld kan wor den. Ook kan men met een spade de aardappelen in de kuil fijn steken. Om de melkzuurvorraing te bevorderen verdient het aanbeveling de aard appels laagsgewijze (30 c.M.) te besprenkelen met wat karnemelk b.v. met een tuingieter. 5. Afdekken en verzwaren. Men kan de kuil afdekken met bordpapier of zakken of met een dun laagje stroo. Hierna brengt men er een flinke laag grond op (60 tot 90 c.M.). Men moet er voor zorgen, dat de vorm van boven goed bol blijft. Scheuren in de grondlaag moet men steeds onmiddellijk dicht slaan. Inregenen is het grootste gevaar waaraan de kuil bloot staat. Hoe eerder men tot inkuilen overgaat, des te beter. De verliezen door het bewaren zijn dan nog het kleinst. De Rijksveeteeltconsulent voor voor Zuid-Holland, Ir. P. VERHOEVEN. Er zal moeten worden opgegeven Organisatie-nummer, het juiste adres en huis nummer. De totale grootte van het bedrijf. De totale oppervlakte bezaaid met tarwe, ieder perceel afzonderlijk. Grootte van blijvend weiland, kunstwei enz. Grootte van alle andere gewassen afzonderlijk, zoodat al deze gegevens tezamen de grootte van het bedrijf moeten uitmaken. Ieder is verplicht, voor hij naar den zit dag gaat, een lijstje klaar te maken, waarop al deze gegevens voorkomen. De opgave kan ge schieden in H.A. of roeden (zaaiensveld) Zij, die niet tijdig opgeven, kunnen wordeii uitgesloten. ZITDAGEN VOOR TARWETELERS. De Tarwe-Organisaties voor Noord- en Zuid- Holland maken bekend, dat de Tarwetelers, die willen profiteeren van de Tarwewet, met hun oogst 1933 ook dit jaar weder verplicht zullen zijn, om een inventarisatieformulier in te vullen. Voor de invulling zullen' in Noord- en Zuid- Holland in de week van Maandag 8 Mei tot Zaterdag 13 Mei zitdagen door de districts- besturen worden belegd. Op deze zitdagen zullen de formulieren aan wezig zijn voor invulling, terwijl zooveel moge lijk op iederen zitdag eenige vertrouwensman nen aanwezig zullen zijn, om van voorlichting te kunnen dienen. Zij, die zoodanig inventari satie-formulier niet tijdig invullen en van hun handteekening voorzien of de invulling op on juiste wijze verrichten, kunnen in moeilijkheden kam'eri. Dit jaar zal niet alleen de oppervlakte ge vraagd worden van de perceelen, met tarwe bebouwd, doch van alle gewassen en van het geheelc bedrijf. Voor het overige verwijzen wij de tarwetelers in ons gebied naar de advertentie in ons blad, waarin de zitdagen zijn opgegeven. Wij raden onze lezers ten zeerste aan, om voorzoover zij tarweteler zijn, er voor zorg te dragen, den zitdag, welke 'het meest in zijn nabijheid wordt gehouden, te bezoeken. Daar er in verschillende gebieden personen zijn, die dit jaar voor het eerst eenig land met tarwe betelen, verdi'enlt het wel aanbeveling om inzonderheid de aandacht van deze personen op dit bericht en opgenoemde advertentie te vestigen. ,,Zoo leeft men in den tijd en voor dit tijdelijke, en stopt de ooren toe als het klokgelui der eeuwigheid weerklinkt. Concreet, geconcentreerd, practisch, moet heel de levensopvat ting zijn, en uit dit geheel gemoderniseerde burgerleven komt dan een sociaal en politiek leven op, waarin het parlementarisme is verzwakt, de roep naar een dictator steeds luider wordt vernomen, pauperisme en kapitalisme als in twee slagorden tegenover elkan der staan, en tot een prijs die de rijkste schatkist ruïneert, zich ter zee en te land van het hoofd tot de voeten wapenen, het ideaal van die machtige staten is geworden, wier honger naar machts uitbreiding steeds sterker tot zelfs de existentie der zwakkere staten bedreigt. Gaandeweg wordt de tegenstelling tusschen de sterken en de zwakken dan ook de hoofdtegenstelling, die het leven beheerscht." Dr. A. KUYPER in 1898. Op Woensdag 3 Mei 1933 's nam. 3 uur te Dirksland, in de zaal Odeon, veilingen Op Woensdag 10 Mei 1933 'snam. 3 uur te Dirksland in de zaal van J. Vermeulen af. slag van n 3,73i° H^,<? gem' 41 roeden V. maat) Bouwland te Dirksland, in polder Dirksland 'n„d«° Zuld^?ek- k»d. Sectie C, nos. 236, 237, 238 en 239. Verhuurd tot blootschoqf 1934 aan den heer Corns. Both Pzn te Dirksland voor f 506 40 den hoop en per jaaren b. 15 98.45 H.A. (34 gem. 242 roeden V. maat) Bouwland, Weg en WatertDg, te Melissant (vroeger Onwaard), in den polder Kraaijenisse' zijnde de 2e kavel van dien polder, kad. Sectie C, nos. 158 tot en met 167. Verhuurd tot blootschoof 1935 aan den heer Jac. Buth te Dirksland, voor f 2088,40 den hoop en per jaar, plus restitutie der grond' en polderlasten. In diverse perceelen en combinaties. Ten verzoeke van de Erven van wijlen Mej. D. A. Werner te 's Gravenhage# Notaris VAN DER SLUYS. Woensdag 10 Mei, des namiddags 2 uur, te Ouddorp, ten verzoeke- en bij de woning van den heer Dr. G. A. Polderman, om contant geld, van stoelen, ledikant, kinderwagen, schil derijen, mangel, waschgereedsahap, wecktoestel, weckflesschen, petroleumstellen, Jampen, glas- en aardewerk, leesboeken, kussens, ijsmachine, grasmaaimachine, tuinameublement, badstoel, strandtent, brandstoffen' en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrijdag 12 Mei 1933, 's nam. 3J^ uur, te Dirksland, in de zaal „Odeon", veiling, en op Vrijdag 19 Mei 1933, 's nam. 3}/i uur, te Dirks land, in de zaal van J. Vermeulen aldaar, afslag van Twee huizen met tuinen aan de Paulina van Weellaan te Dirksland, kad. Gemeente Dirks land, sectie B nummer 2412, groot 98 c.Aren, en 2413, groot 1 Are 3 c.Aren (huur 5,50 per week, per huis) vier huizen en tuinen aan de Wernerlaan te Dirksland, kad. Sectie B nummer 2443, groot 4 Aren 62 c.Aren, 'eni 2444, groot 4 Aren 63 c.Aren (huur 3,75 per huis per week); twee huizen en tuinen aan den Nieuw Kraaijerschen dijk te Melissant, sectie C nummer 418 en 419, elk groot 5 Aren 60 c.Aren (huur 1,60 per week per woning). In diverse perceelen en combinaties. In eigen dom toebehoorende aan den heer J. P. Nieuw- land te Dirksland. Notaris AKKERMAN. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 3 Mei. Bloemkool 5,60 tot 15 per 100 stuks. Sla 1,30 tot 3,20 per 100 krop. Rabarber 4 per 100 bos. Radijs 2 tot 2,50 per 100 bos. Spinazie 1,30 tot 2,40 per 100 K.G. Postelein 13,50 tot 14,70 per 100 K.G. Aad'beien 0,60 per pond. Veiling van Donderdag 4 Mei. Kipeieren, 47-51 kg„ 1,40 tot 1,70. Kipeieren, 57-58 kg., 1,95 tot 2,15. Kipeieren, 58-59 kg., 2,15 tot 2,25. Kipeieren, bruin, 57-58 kg., 1,95 tot 2,25. Eendeieren 1,70 tot 2,20. Ganseieren 5,50. Alles per 100 stuks. Aanvoer 20,000 eieren. Over de verhouding tusschen Moeder en Dochter las ik van Emmy B. in de Haagsche Courant een aardig artikel. De schrijfster zegt dat de dochters Moeder toch zoo noodig hebben om hen te raden en te leiden, opdat zij klaar komen voor het rumoe rige groote leven dat hen straks wacht. Maar in het leven lijkt 'het er vaak niet veel op dat de dochters Moeder noodig hebben. Ze kunnen het zelf wel af, en Moeder is ie mand voor wie men soms nog wel lief is, maar die niet meetelt als er moeilijkheden zijn, want daarvoor is Moeder niet „bij" genoeg. Maar de schrijfster ziet toch door al die bravoure heen wel dat die flinke dochters toch eigenlijk nog kinderëiu zijn, die leiding en raad nog zoo brood- noodig hebben. De schrijfster weet gelukkig ook dat er nog andere gevallen zijn. „En toch zijn er nog enkele moeders, die niets hebben verloren, die met vertrouwen den oogst afwachten van de zaden, welke zij heb ben uitgestrooid en als wel eens iets anders uitkomt, als zij zich het hadden gedroomd, de nieuwe loten met een glimlach aanvaarden, be reid te bewonderen, wat er mooi is en onkruid te wieden, als de gelegëniheid zich voordoet. Dat eischt veel geduld en zelfverloochening, veel tact en eindelooze liefde, maar de echte moeder zal overwinnen en niets wonden of scheuren bij het zorgvuldige werk, waarbij macht ver toon en heerschzucht het altijd zullen afleggen." Dat ben ik van harte met Emmy B, eens. Zelfs geloof ik dat we dat enkele nog wel heel ruim mogen nemen. Ik heb daar gelukkig voorbeelden genoeg van gezien. Maar dat het moeilijk is om het vertrouwen te behoud'en), dat geloof ik graag. Van oude tijden is het al zoo geweest, denk maar aan de geschiedenis van Israël, toen Rehabeam lie ver luisterde naar den raad der jongeren, dan dat hij hoorde naar de stem der ouden. Doch als er bij Moeder reeds het besef is, dat het moeilijk is en dat zij er haar best voor moet doen, zich wapenen met geduld, liefde en verstand, dan komt het zeker terecht. Als Moeder maar niet in gerustheid haar weg gaat, en denkt die dochter van mij komt niets te kort, ze heeft eten en drinken op tijd, geld om zich te kleeden en verder alles wat haar hart be geert, wat wil ze nog meer, dan is het e'eni ho peloos geval. Als er maar begrip van is bij Moeder, dat het leven meer is dan eten en drin ken en kleeding, doch dat daarnaast nog een breed levensterrein ligt, waarop voor haar doch ter zooveel voetangels en klemmen liggen, en dat zij er de naaste toe is om daar haar kind te leiden, liefst nog zonder die opzettelijke schoolmeesterachtigheid, dan is er al veel ge wonnen. Emmy B. eindigt haar artikel, zoo „Voorschriften zijn er niet te geven, maar in dezen tijd moet de moeder meer dan ooit naast de dochter staan en zichzelf opvoeden om de halfvolwass'en dochter te kunnen leiden." Natuurlijk, dat is steeds het eerste van alle opvoeding, voor de grooten en de kleinen om bij zichzelf te beginnen. Maar ik ben blij dat ik aan al die goede raadgevingen van Emmy B. toch deze eene kan toevoegen aan onze Christenmoeders. Vergeet naast het werken ook het bidden niet voor uw groote dochter. Vergeet niet dat bidden en werken samenhooren. En geef ook niet al te gauw den moed op. Hebt ge 'het in een geval verlorëni met uw raad en leiding wanhoop dan nog niet voor altijd, maar 'begin weer met nieuwen moed. Vergeet ook niet dat al onze jongens en meis jes even een periode meemaken, dat zij meenen dat zij het nu wel alleen weten, maar zoodra komen ze niet met de levenswerkelijkheid in aanraking, dan voelen ze weer, dat ze het nog niet alleen afkunnen, 'en dan hangt het er vanaf, of de dochters weer bij Moeder terugkeeren om raad, of dat zij zich wenden tot vriendinnen, of wie dan ook. Dan zal Moeders houding van vroeger en nu beslissen, al lijkt het in dochters eigen oog dat zij zelve vrijwillig kiest. Als Mioeder dan maar verstandig is en weet waar het om gaat, waar de moeilijkheden schui len, dan is zij weer de vertrouwde geworden en nu voorgoed. En de dochter kan het niet anders dan tot winst zijn, weer bij Moeder te zijn teruggekeerd, die weet leiding en stuur te geven, in 't voor haar oog zoo gecompliceerde leVen. IETS OVER VLIEGEN. In De Tijd vond ik de volgende raadgevingen tegen vliegen. Nu de vliegentijd weer komen gaat, kan misschien menige huismoeder met deze wetenschap haar winst doen. Nadat eerst gezegd is wat onheilen de vlieg door smetstof over te brengen al kan aanrich ten, komen de wenken „We moeten dus alles doen om de vliegen te verdelgen, of we daar nu al 'het onsmakelijk vliegenpapier voor ophangen (beter tegen een onsmakelijk ding aankijken, dan ernstig ziek worden) of wel op een andere wijze te werk gaan. Een goed middel is in de kamer een schotel neer te zetten, waarin we wat water en melk, met formaline vermengd, neerzetten. Midden in die vloeistof leggfeiu we een1 steen, ofwel een korst brood of iets anders, waarop de vlieg gemakkelijk kan gaan zitten om van ons mengsel, dat haar allesbehalve goed zal bekomen, te drinken. Het allerbeste is natuurlijk de vliegen buiten de kamers en vooral buiten de eetkamer en keuken te houden. Met horren voor de eet kamer-ramen1 bereiken! we al veel en dat kun nen we ook doen in de keuken. De vliegen schijnen ook om de een-of-andere reden 'het land te hebben aan blauw, vandaar dat we veelal keukens blauw geschilderd zien. Uit ondervinding kan ik verklaren, dat in een keuken waar het eerst krioelde van de vliegen, nadat ze blauw geschilderd was, nog maar sporadisch zoo'n ondier gezien werd. Zijn er, niettegenstaande alle voorzorgen toch nog veel vliegen in uw kamer gekom'en, laten we dan een kamer eens flink luchten, ramen en deuren tegen elkaar openzetten zoodat het he vig tocht ook daar houden de vliegen niet van en in een oogenblik zijn ze alle verdwenen. M'n beste nichtjes en neefjes l Het is 1 Mei geweest. Hoe staat het met de verhoogingen Allemaal overgegaan Ja zeker 'k Ben er heelemaal niet bang voor, want ik heb altijd al gelezen van goede rapporten en mooie cijfers, en op mooie rapporten volgt vast de verhooging naar de volgende klas. Schrijven jullie me maar hoe het je daar bevalt. En het vancantie-tnieuws krijg ik dan meteen. Nu ga ik mijn belofte inlossen en een wed strijd uitschrijven. Het is ditmaal een OPSTELLENWEDSTRIJD. Doch het is niet zooals vorige keeren, dat je mag schrijven waarover je wilt. Nee, nu moet het wezen over PRINS WILLEM I VAN ORANJE. Het opstel mag niet langer wezen dan drie bladzijden uit een gewoon schoolschrift. Het is niet noodzakelijk om in het opstel over het geheele leven te schrijven. Jullie mogen ook over een gedeelte van zijn leVen) vertellen. Doch wie in het kort over heel zijn leven wil schrijven, mag dat gerust doen. Daarin laat ik jullie geheel vrij. Ik geef jullie den tijd tot VRIJDAG 2 JUNI. En nu over de prijzen 1 Dat is ook een voornaam ding. Voor dezen wedstrijd geef ik VIER BOEKEN. Maar nu mijn jongere nichtjes en neefjes Voor hen is het wel wat moeilijk om een opstel te maken over Prins Willem van Oranje. Daarom heb ik voor de nichtjes en neefjes, die nog geen 8 jaar zijn, wat anders bedacht. Zij moeten heel, heel erg mooi DRIE VERZEN VAN HET WILHELMUS overschrijven. Dat moet zóó precies, dat er geen komma of letter aan ontbreekt. En dat is ook heusch nog wel moeilijk, want ik geef die drie verzen in de oud-Holland'sche taal. Zoo ongeveer schreven de m'en&chen in den tijd van Prins Willem van Oranje. Ejn ook voor deze opgave loof ik VIER BOEKEN als prijs uit. Nu komen eerst die drie verzen: Wilhelmus van Nassouwe Ben ick van Duytschen bloet, Den Vaderlant getrouwe Blijf ick tot in den doet Een Prince van Oraengien Ben ick vrij omverveert, Den Coninck van Hispaengien Heb ick altijt gheëert. In Godes vrees te leven Heb ick altijt betracht, Daerom ben ick verdreven Om Landt en Luyd ghebracht. Maer God zal mij regeren Als een goet Instrument, Dat ick zal wederkeeren In mijnen- Regiment. Mijn Schilt en.de betrouwen Sijt ghij, o Godt mijn Heer, Op U soo wil ick bouwen, Verlaet mij nimmermeer Dat ick doch vroom mach blijven U dienaer talier stondt, 'Die Tyranny verdrijven, Die mij mijn hert doorwondt. Jullie zien wel, er zijn kansen genoeg om foutjes te maken. Dan maar heel goed kijken. En dikwijls na lezen. Dan ken je de woorden meteen gauw uit je hoofd enals jullie dan wat ouder zijn, kunnën( jullie probeeren de bcteekenis te begrijpen van deze mooie verzen. Nu moet ik toch nog eens extra waarschuwen, dat niemand vergeet de naam voluit, en1 leeftijd en adres op de inzending te vermelden. Denk daar nu toch heel goed aan, want an ders is je kans op een prijs verkeken. Vorigen keer was er ook een mooie inzending zonder naamtoen ik er niet achter kon komen van wie het werk was, ging het de prullemand in. JammerJa, dat vond ik ook, maar ik had genoeg gewaarschuwd. Dus denk er nu goed aan Wie nog iets te vragen heeft, mag dit na tuurlijk doen. Nu, allemaal 'heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2