Binnenland. Buitenland. voor ons werd meerdere malen op minderwaar dige wijze beoordeeld. Uw ambtsbekwaamheid werd aangevallen. Het zal U moeilijk zijn de Stellendamscihe schoolzaak te vergeten. Er zal een blijvende herinnering aan verbonden zijn. Wilt U ook dat vooral niet vergeten, dat en de Kerkeraad en ik persoonlijk en het school bestuur en het personeel U hartelijk erkentelijk zijn. Dankbaar voor alles wat U voor ons hebt gedaan, dat U onpartijdig deze schoolzaak hebt willen behandelen. We zeggen het U openlijk, we hadden het nimmer zoo ver gebracht, indien we niet op uw medewerking hadden mogen rekenen. Uw eerlijkheid en hoogstaande persoon lijkheid dwingleni ons aller achting af en we zullen U blijven verdedigen tegen alle verdacht making. Als inspecteur leerden wij U als zoo danig kennen, als één die waarheid, recht en billijkheid in het licht durfde te stellen op zulk een wijze, dat wij U na vier jaar langen school strijd van deze plaats recht en eerlijk in de oogen kunnen zien. Wij zeggen U hartelijk dank voor alles "wat ge voor onze school hebt willen zijn. Moge de Heere U nabij zijn. Stelle Hij U tot een rijken zegen voor het onderwijs in het algemeen en voor het christelijk onderwijs in het bijzonder. In de tweede plaats dankte spr. den secretaris van den Schoolraad, den heer Hangelbroek, die bericht van verhindering gezonden had. De heer Hangelbroek, aldus spr., heeft ontzettend veel gedaan voor onze school. Al onze beroep schriften werden door hem geschreven op de hem bekende pittige wijze en het is aan hem te dan ken geweest, dat men ze nimmer van de hand wees. De heer Hangelbroek heeft bewezen een bekwaam secretaris van den Schoolraad te zijn en een wijden blik te hebben in Rijk- en Ge meenterecht. Dankbaar zijn we hem voor allee wat hij voor ons heeft willen zijn. Laat dit de bede van ons hart zijn, dat God hem tot rijken zegen stelle voor het christelijk onderwijs. Had alles een normalen loop gehad, dan had ik thans het gemeentebestuur en het dagelijksch bestuur van deze gemeente in het bijzonder toe moeten spreken. We zijn er echter van overtuigd, dat we dit bestuur geen enkele dank verschuldigd zijn. De houding van den gemeenteraad in deze zaak is ongeluk kig, een houding, die allerminst waardig is. We zullen dan ook deze diplomatieke en politieke demonstratie lang in ons geheugen houden. Vervolgens richtte spr. zich tot de bouwers van het nieuwe schoolgebouw. In de eerste plaats tot architect Van Oosten- brugge. Deze bouw, aldus richtte spr. zich tot hem, was niet één van uw aangenaamste wer ken. Toch moogt ge met voldoening op dezen arbeid terugzien. Wat den bouw betreft, een ieder zal het mij eens zijn, dat het een zeer geriefelijke, keurige school is, die gij ontworpen hebt en dat deze school aan alle eischen van een dorpsschool zal voldoen. Onze tegenstan ders kunnen ons niet verwijten, dat wij een dure school hebben gebouwd. Het kan een unicum genoemd worden, dat men zulk een keurig ge bouw voor het luttele bedrag van 9100 gulden kan bouwen. Het is haast niet te gelooven. Ook wat de leiding betreft zijn we hoogst tevreden. Geen enkel verschil of oneenigheid is er tijdens den bouw gebeurd tusschen ons en U, en tusschen U en de aannemers. Dit klemt nog des te meer, wanneer we letten op den zeer lagen prijs, waartegen gij den bouw aan genomen hebt. Geen enkel onvertogen woord hebben wij daarover gehoord en daarvoor zeg gen wij U hartelijk dank en wij hopen, dat het vertrouwen in U als architect zal toenemen en dat ook gij getuige zult mogen zijn van den bloei van deze school. Spr. sprak vervolgens woorden van dank tot de aannemers, voor zoover teg'eniwoordig. Dit werk hebt gij helaas voor zeer lagen prijs aan genomen, zoodat er weinig winst voor U aan zat. Niettegenstaande dat hebt gij U op zeer royale wijze van uw plicht gekweten. Geen enkele klacht hebben wij gehoord. Wij hebben de geheele gemeente in de gelegenheid gesteld om uw werk in oogenschouw te nemen. Tot onze groote blijdschap heeft de inspecteur geen aanmerking op het werk kunnen maken. Tot zijn spijt, zei de inspecteur tegen mij, maar het zal U toch wel tot blijdschap zijn. Spr. richtte zich vervolgens tot het personeel der school, de heeren A. van Eek, Dekker en Mej. Raadsen 'en, wees op het moeilijke werken in de noodschool, nu reeds twee jaren lang. De arbeid, aldus spr., viel U niet zoo gemak kelijk. Met vele dingen moest U zich behelpen. Voor U zal het een aangename, gewichtige dag zijn, nu U den dorpel mag betreden van deze keurige school en U uw arbeid voort moogt zetten in deze prettige, gezellige imgeving. Eveneens uitte de heer Bouman zijn dank aan den consulent, Ds. C. v. d. Wal. Ook wij heb ben veel aan U te danken, aldus spr. Gij zijt een warm verdediger van het christelijk onderwijs, niet alleen met uw mond, maar ook metterdaad. Gij hebt ons vaak geholp-en in oogenblikken, dat wij niet verder konden. De Kerkeraad is U grooten dank verschuldigd. Tenslotte sprak de heer Bouman de Kerk voogden toe, waarbij hij er aan herinnerde, dat door de Kerkvoogdij het bouwen van de noodschool toegestaan was. Heb dank voor deze uwe daad, aldus spr. In dezen tijd hebben wij nooit één woord gehad, hetgeen een zeld zaamheid genoemd kan worden. Dat wij steeds in aangename samenwerking het goede voor Kerk en school mogen zoeken Ook dankte spr. nog mej. Kuiper, het 'hoofd der bewaarschool, die haar schoolgebouw ter beschikking had gesteld eer de houten hulpschool was betrokken. Met volle toewijding, aldus spr., heeft zij zonder klagen zich blootgesteld aan koude, regen en hitte. Thans kan zij weer naar het oude gebouw terugkeer'en,'. Ten slotte dank aan allen, die verder hebben meegewerkt aan de stichting van deze school, die wij echter niet bij name zullen noemen, maar die ziah groote opofferingen getroost hebben om ons doel te helpen verwezenlijken. Wij hebben duizenden uitgegeven en niet één cent van de gemeente ontvangen. Dit als antwoord op een lafhartgi'en aanval, die spr. eenige dagen geleden ter oore kwam, als zouden tengevolge van de bouwkosten van onze school de belastingpa pieren, die uitgereikt zijn, hooger zijn dan vorig jaar. Dat is een gemeene leugen. Er is door de gemeente nog niets uitgegeven voor de school. De Kerkeraad heeft de gelden voor geschoten. Wij danken allen, die door hun moreelen en financieelen steun ons in staat hebben ge steld dit werk uit te voeren. We zullen hop'en, dat zoo straks de geheele zaak in Gods gunst afgehandeld mag zijn. Moge God geven, dat deze school tot in leng te van dagen in ons midden mag staan om de jeugd te brengen tot de vreeze des Heeren en de kinderen aan hun doopsbelofte te houden en hen er op te wijzen, dat zij eenmaal reken schap moeten geven1. Spr. eindigde met d'en wensch uit te spreken, dat Gods T^am door deze school eere moge worden toegebracht. Spr. verzocht de aanwezigen te zingen Ps. 103 vers 1. Vervolgens voerde het woord Inspecteur Brandsma, die begon met er op te wijzen, dat steeds de verhouding tusschen het Kerk bestuur en hem eerlijk en hartelijk is geweest. Als Rijksinspecteur, aldus spr., ontvang ik heel veel invitaties, die ik onmogelijk alle per soonlijk op kan volgen. Deze gelegenheid wilde ik echter niet passeeren, omdat ik wist, dat het Kekbestuur behoefte had aan mijn aanwezigheid. Zelfs de datum van dezen dag is in overleg met mij vastgesteld. Gaarne wil ik dan ook blijde zijn met de blijden. Er is hier veel leeds ge leden en bij deze eindelijke overwinning wilde ik gaarne tegenwoordig zijn. Spr. schetste ver volgens de samenwerking met den voorzitter der plaatselijke commissie, den heer Bouman. Over kies- en hoofdpijn klagen? Onzin! 'n Mijnhardt's Poeder vragen! Alle mogelijke inlichtingen heb ik, aldus spr., van hem ontvangen. In het begin vroeg ik mij af: zijn ze juist Ik onderzocht ze en ze bleken voor 100 waar te zijn. De vriendelijke woor den, die de heer Bouman tot mij gesproken heeft, welden 'hem uit het hart. In al die lof, die hij mij toezwaaide, zit wel overdrijving en zal ik dan ook, om nuchter te blijven, met een korreltje zout nemen. Als men mij echter vraagt: Heb je nu werkelijk wel veel voor de school gedaan dan moet ik positief antwoorden: ja Ik heb 41 gemeenten in mijn district te inspecteeren, maar als ik voor elke gemeente slechts één tiende van het werk te doen had als ik voor Stell'enidam gedaan héb, dan zou ik niet erg oud worden In al die vier jaren van schoolstrijd gecorrespondeerd met schoolbestuur, gemeente bestuur, Ged. Staten, den Minister enz. en zoo heb ik een ontzaglijk archief gekregen. Meer malen ben ik in Stellendam geweest. Heel in het begin ben ik wel drie dagen achtereen in deze gemeente geweest. Ik ben me hier thuis gaan gevoelen en als ik met pensioen ga, dan denk ik er over hier te gaan wonen. (Vroolijk- heid). Mijn geweten schreef me voor deze schoolzaak aldus te handelen. Een ambtenaar moet eerlijk en onpartijdig zijn. Er rust geen grooter blaam voor een ambtenaar dan dat hij niet eerlijk is. Wij zijn er om de wet uit te voeren. Het schoolbestuur heeft de wet aan zijn zijde gehad. Volgens de leerplichtwet moeten) de kinderen naar school. Het Rijk stelt zeer strenge eischen, volkomen juist. Wanneer een schoolbestuur een school laat bouw'em, die niet aan alle eischen voldoet, dan wordt de bouw niet goedgekeurd. Een bepaling heeft de wet gemaakt, die uitzonderingsgevallen aangeeft. De inspecteur mag tijdelijk iets door de vingers zien. Dit staat in een Koninklijk Besluit en daarom kon ik hier in Stellendam dispensatie verleenen. Spr. wenscht allereerst den heer Bouman geluk. Dit moet voor U, aldus spr., een zeer schoone dag zijn. Ik weet beter dan wie ook, dat II vandaag dankbaar bent. Spr. bracht ver volgens nog zijn gelukwenschen over aan den consulent, schoolbestuur, aan.het onderwijzend personeel, de ouders en dén architect. Dat ik me voor deze zaak gegeven heb, verheugt me temeer als ik zie op het zeer kleine bedrag, hetwelk met den bouw van deze school is gemoeid. Het is een keurig gebouw voor dit bedrag en het was ook een keurig gebouw geweest al kostte het driemaal zooveel. Dit is een voorbeeld van zuinigheid. Er mankeert niets aan. Het verblijdde spr., dat de school onder goede leiding staat. Er is gebrek aan tucht in dezen tijd. Gelukkig, dat van het hoofd stevige leiding uitgaat Spr. wees er tenslotte op, dat het chr. onderwijs strekking moet hebben op de eeuwig heid. De eerste wensch van ons moet zijn, dat wij onze kinderen, wanneer wij door den enge poort ingegaan zullen zijn, hen ook daar zullen mogen zi'enl. Er is geen grooter zegen voor het ouderhart op aarde, dan te bemerken: „mijn kind heeft God lief". Onze kinderen 'heb ben God noodig en Hij gebruikt de middelen: de christelijke school om zich aan hen te open baren. Laten we daarom niet arbeiden in eigen kacht. Moge deze school gedragen worden door het gebed der ouders en het personeel, opdat deze school een zegen zijn voor U én uwe kinderen, aldus besloot spr. Daarna voerde het woord het hoofd der school, de heer A. van Eek, die allereerst opmerkte, dat hij het onmogelijk gedacht had, dat na de gelijkstelling een sohoolprocedure nog 4 jaren zou duren. De praktijk heeft bewezen, dat onze tegenstanders nog middelen genoeg hebben om den bouw van een christelijke school nog jarenlang op te houden. Ondanks liberale dwinglandij en rechtsche Obstructie-politiek staat de school er. De Heere gaf wijsheid en kracht, geduld en volharding. Spr. wees op de liberale tegenkanting, de voorstanders van de openbare school, die onder socialistische leiding staat en het verzet in rechtsche kringen, waarvan men de mentaliteit moet kennen Er is een boekdeel over te schrijven, ik wil echter de politiek laten rusten. Wij hebben ons doel bereikt en de poging van onze tegenstanders om dit te ver ijdelen is mislukt. De school beantwoordt geheel aan mijn ver wachtingen, hoewel ik gaarne 4 lokalen had gehad. Ook op de inrichting is zooveel mogelijk 'beknibbeld. Zoo ontbreekt er centrale verwar ming aan, wat in een moderne school aanwezig moest zijn. Men kan ons niet verwijten, zooals m'en gedaan heeft, dat wij de gemeentekas geplunderd hebben. Deze sehoolbouw is een daad van de Hervormden van Stellendam. Doel is alle ge doopte kinderen onderwijs te geven naar Srhrift en belijdenis en ze te onttrekken aan den ont kerstenden invloed van de openbare school. Dit is geen drijverij, maar plicht en recht. De ou ders, die hun kinderen op een school lieten gaan, waar person'en de leiding hadden, behoorend tot een andere kerkelijke gezindte, voelden daar bezwaren tegen. Nu heeft de Hervormde Kerk een eigen school en wordt in de behoefte van deze ouders voorzien. Spr. kwam vervolgens tot het uitspreken van dankbetuigingen namens het personeel aan het bestuur, den inspecteur, den kerkeraad, de bou wers en sprak daarna speciaal woorden van dank tot de redactie van „Eilandennieuws", die haar He vormden redacteur aldus spr., in de gelegen heid had gesteld om het goed recht van deze school in het publiek te verdedigen. De heer D. Jansen, hoofd der Hervormde School te Middelharnis, wenschte ook allen har telijk geluk met dezen blijden dag. Evenals de groote Oranje hebt gij volgehouden en over wonnen, aldus spr. De 'heer Koppelaar van Middelharnis sprak tenslotte namens „Eilandennieuws" en dankte den heer Van Eek voor de vriendelijke woorden tot de pers gesproken. Gaarne hebben' wij er aan medegewerkt"om het goed recht van de school te Stellendam in het openbaar te verdedigen en dit ook in pers voor te staan. Ondanks verguizing en verachting moogt gij thans dit bouwwerk in gebruik nemen. Gij hebt trouwe en goede hulp van uwen con sulent, den inspecteur en den secretaris van den Schoolraad. Spr. richtte zich tenslotte tot den heer Bouman en besloot zijn toespraak met er op te wijzen, dat de Heere betoond heeft dien strijd gade te slaan.! Tenslotte las Ds. C. van der Wal enkele felicitaties voor, die schriftelijk waren binnen gekomen, van de heeren Overweg, hoofd van een christelijk school te Rotterdam, van den heer Van Houdt, Ds. Polhuijs en den heer Baart van Dirksland, waarna hij voorging in gebed. Na afloop werd het nieuwe schoolgebouw bezichtigd, dat inderdaad keurig is ingericht eni ten volle aan het gestelde doel beantwoordt. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Aan de Kaai zijn aange bracht en per scheepsgelegenheid verzonden 1750 balen koepe'en en 1100 H.L. aardappelen. AUTO-ONGELUK. Zondagavond reed de chauffeur van Rossum uit Stad aan 't Haringvliet met zijn auto door den z.g. Rottenburg, toen op 't onverwachts zijn stuur verkeerd werkte en zijn auto aan de kant van den weg geraakte, kantelde en in de sloot tuimelde met zijn vijf inzittenden. Met behulp van het publiek slaagde men er in de inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden en werden allen naar den dokter gebracht, waar bleek dat de man ernstig en de vrouw en kin deren licht gewond waren. Later is de auto die zwaar beschadigd was, met een kraanwa gen van den heer W. Knöps te Middelharnis uit het water gehaald. Loop der bevolking over April Vertrokken H. J Thiemens naar Arnhem W. Janssen naar Rotterdam J. van Puyvelde naar s Gravenhage B. van den Bos naar Pijn- acker N. C. Tieleman naar Rilland-Bath N. de Bloeme naar MelissantJ. P. Smit naar Rotterdam Arn. van der Veer naar Vlaardin- gen L. van den Bos naar BerkèlJ. Schellius met gezin naar SommelsdijkJoh. Blok naar Rotterdam St. van Erkel naar Nieuwe Tonge. Ingekomen A. S. J. van Dam met gezin uit SommelsdijkPietje Looij uit Nieuwe Tonge L. van den Bos uit Zwolle C. A. Hofland uit OostvoorneKI. Koningswoud uit Rotterdam W. Meidema uit TietjerksteradeelH. N. A. Heerius uit Heerlen C. A. de Koning uit Rot terdam. - Bij den Correspondent der Arbeidsbe middeling hebben zich als werkloos do'eni in schrijven 17 zeevisschers, 1 borstelmaker, 1 ka belmonteur, 1 stoker, 4 timmerlieden, 2 schil ders, 1 opperman, 8 'üjansporftarlbleiiders, 31 landarbeiders, 2 boekbinders, 5 letterzetters, 3 boekdrukkers, 1 machine-zetter. Totaal 77 per sonen. De inspectie voor de Nat. Mil. zal ge houden worden op Dinsdag 30 Mei des nam, 4 uur in de vergaderzaal naast het gemeentehuis. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 3500 H.L. aardappelen en 3350 H.L. poters. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 4 werkloozen inge schreven. Zondagavond had de dienstbode M. de V. het ongeluk in de kaai te vallen. Door toe geschoten hulp van T. C. K. 'en: P. J. G. kon ze spoedig op het droge worden gebracht Het toe val wilde dat ze juist jarig was en op het punt stond naar haar woonplaats Ooltgensplaat te fietsen, welke fietstocht door dit ongewenschte bad vertraagd werd. Na van droge kleeren te zijn voorzien, kon ze huiswaarts keeren. DEN BOMMEL. De Raad dezer gemeente is ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 4 Mei a.s. des namiddags 2.30 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Installatie burgemeester W J. Donkersloot. De secretaris van de gemeente den Bom mel maakt 'bekend, dat degenen, die den nieu wen burgemeester wenschen te feliciteeren, daar toe in de gelegenheid worden gesteld a.s. Don derdagmiddag tusschen half vier en half vijf uur in de raadzaal van de gemeente Den Bommel. F. Kreeft heeft tijdens zijn arbeid in de werkverschaffing een hartkramp gekregen, ten gevolge waarvan hij zijn werk niet kon voort zetten. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd5500 H.L. aardap pelen 300 H.L. ui'en en 208 H.L. koepeen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 102 werkloozen ingeschreven, waarvan er jl. Zaterdag bij de werkverschaffing waren geplaatst. G. Melissant, wonende in Tuindorp, heeft aan het einde der kade een gouden ring met inscriptie gevonden. De eigenaar kan de ring bij genoemden Melissant wder terugbeko men. De gemiddelde regenval in deze gemeente bedroeg gedurdene de afgeloopen maand 14.5 num. D gemiddelde regenval over April 1932 bedroeg 88.3 m.m. In de werkverschaffing 'heeft het lid van den Raad, de heer J. Hokke eén ernstig ongeval bekomen. Doir een val heeft 'hij een bloeduit storting in de liesstreek opgeloopen, waarvan de genezing, zoo het zich laat aanzien, wel een paar maanden zal vorderen. OOLTGENSPLAAT, Ter zake overtreding Tramwegreglement is door de Rijkspolitie pro cesverbaal opgemaakt tegen S. de W. en P. v. L. Terzake overtreding Wetboek van Strafrecht: vuil uitgieten op een voorwerp, waarvan een ander nadeel ondervindt is door de Rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt tegen D. M. Terzake overtreding Rijwielreglement is tegen M. H. door de Rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt. Vorige week zijn verscheept 79 K.G. aardappelen. Het jaarlijksch onderzoek van de dienst plichtigen 1921 en 1924 zal worden gehouden voor deze gemeente in O. Tonge in de verga derzaal Oude School 13 op Woensdag 31 Mei om half twee. Uitslag wedstrijd postduivenvereniging „de Reisduif" van uit St. Kathalijne Waver, afstand 75 K.M. Ie prijs C. Wielaard, 2e A. van der Welle, 3e K. van Ree, 4e P. van der Vliet, 5e, 8e en 9e J. van Nimwegen, 6e C. Leijdens, 7e J. Brinkman, 10 W. Neels, 11e en 12e Geb. van der Welle. Maandag wapperde van de openbare ge bouwen en particuliere woningen de driekleur ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. Hoogheid Prinses Juliana. Des avonds deed de muziekvereniging „Uitspanning door inspan ning" een muzikale wandeling door het dorp. OUDE TONGE, De opbrengst van de op Vrijdag j.l. gehouden Emmabloemcollecte, wel ke gehouden werd ten bate van de t'b.c.-bestrij- ding, bedroeg 49.84. Onze plaatsgenoot mej. P. Oomens, is aangesteld als verpleegster in het sanatorium „Hoog Laren" te Laren. Tijdens het spelen, liep 'het zoontje van den heer J. van Etten, alhier, zoodanige verwon dingen aan zijn arm op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. - Zondagmiddag, jl. is na veel moeite, de rijks- en gemeentepolitie er in geslaagd een 13- tal personen uit Nieuwe Tonge op heeterdaad te betrappen, terwijl zij bezig waren langs den openbaren weg, om geld te spelen. Een 3-tal van hen kon worden gearresteerd, terwijl de overigen de vlucht namen. Hun namen zijn ech ter bekend. Begrijpelijkerwijze trok de arrestatie van deze 3 personen nog al belangstelling in de anders op dit tijdstip zoo rustige gemeente. Nader dient nog vermeld te worden dat het spelen om geld aldaar, somtijds zoodanige afmetingen had aangenomen dat het niet zeidén voorkwam dat er om guldens werd gespeeld. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, wapperde uit vele huizen alhier de Nederlandsche driekleur. Op Woensdag 31 Mei a.s. nam. 1,10 uur zal alhier in de vergaderzaal der oude school, het jaarlijksch onderzoek plaats hebben van de dienstplichtigen der lichtingen 1921 en 1924. De dienstplichtige J. P. C. de Wit der lichting 1927 is tegen 11 September opgeroepen voor de dit jaar te houden herhalingsoefeningen voor een tijdvak van 13 dagen:. In de week van 24'—29 April meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan 66 landarbeiders, 4 land'biuw- knechts, terwijl er 85 personen bij de werkver schaffing werden te werk gesteld. Van den landbouwer Fl. Fluit alhier is een rund in nood gedood, waarvan het vleesch voor de consumptie is goedgekeurd. De dienstplichtigen, ^A. Hagens en J. Har- tog der lichting 1933 zijn tegen 6 Juni, ter inlij ving opgeroepen, resp, te Breda, bij de 4e comp. Hospitaalsoldaten en te Den Haag bij het 3e half-reg, 2e reg. huzaren. NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden de vorige week 40 werkloozen ingeschreven. A.s. Woensdagavond zal de muziekver- eeniging „Appollo" alhier, ter gelegenheid van de herdenking van Prins Willem van Oranje een rondgang maken door de gemeente. De vorige week werden van hier vervoerd 2800 H.L. aardappelen. DIRKSLAND. Het inschrijvingsregister en het alphabetisch register betreffende de in deze gemeente voor den dienstplicht, lichting 1934, ingeschreven person'en, alsmede ihet afschrift van het gemeenschappelijk alphabetisch register be doeld in art. 13, 6e lid, van het dienstplicht besluit, liggen op de secretarie dezer gemeente van 2 Mei af, gedurende 10 dagen voor een ieder ter inzage. Tegen het inschrijvings- en het alphabetisch register kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift be zwaar worden ingebracht. Het verzoekschrift moet bij den Burgemeester worden ingediend. Op Woensdag 31 Mei a.s. zal in de openbare bewaarschool in het Achterdorp al hier het jaarlijksch onderzoek der dienstplichti gen van de lichtingen 1921 en 1924 worden gehouden voor Dirksland, Melissant en Her kin gen. -Bij de arbeidsbemiddeling stonden 68 werk loozen ingeschreven. Het aantal was weer iets dalende. Het postkantoor zal voortaan geopend zijn van des vm. 8.3011 en des nm. van 2—3 en van 5.30 tot 7 uur. -Tegen een tweetal ingezeterieni is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der al- gemeene politieverordening. HERKINGEN. Het verzoek der plaatselijke Landstorm Commissie om beschikbaarstelling plein bij de lagere school voor het houden van schietoefeningen van den B. V. L. is door het schoolbestuur goedgekeurd. De eerstvolgende oefening zal worden gehouden op Donderdag 4 Mei a.s. des avonds 7 uur. In de vacature wijlen den heer C. J. Kar- dux is als bestuurslid van den polder Oud- He rkingen gekozen de heer C. J. van der Velde. De oude machtigingen ingevolge de vuur wapen wet moeten worden ingeleverd tegen nieuwe, met overlegging van een 2 tal foto's. Door Ged. Staten is goedgekeurd het be sluit van den raad tot overdracht van grond aan de vereen. Een school met den Bijbel voor de Ned. Herv. Gemeente, zoodat eertsdaags met den bouw van 't nieuwe lokaal kan worden aange vangen. Aan de beurt van aftreding als bestuurslid van den polder Klinkerland, zijn dit jaar de heeren D Breesnee te Nieuwe Tonge en M. Lokker alhier. In een 5 Mei te houden vergadering van den polder St. Elisabeth zal o.m. moeten wor den voorzien in e'en vacature als bestuurslid, in de plaats van wijlen den heer C. J. Kardux. J.l. Zaterdag speelde de voetbalvereenïging H V. V. I van hier tegen Bruinisse bij gelegen heid van de opening van het nieuwe terrein aldaar. Uitslag 1—2. Er was veel belangstelling. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana wapperden van de gemeente en particuliere woningen de vader- landsche driekleur. Voor liefhebbers van natuurschoon valt thans weer volop te genieten, nu beide aan den ingang der gemeente gelegen tuinen volop in bloei staan. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben) de vorige week gedurende 5 dagen gevisCht en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 60 K.G. garnalen. Van den landbouwer M. Klink alhier stierf I.1. Zondag een zijner werkpaarden, welk dier werd vervoerd naar 't noodslacbtingsgebouw te Dirksland en aldaar afgekeurd voor de consump tie en daarna vernietigd. Dit verlies beteekent een schadepost van plm. 130,—. Door den schipper van de S.L. 54 J. van Dam alhier werd opgevischt een nog geladen torpedo. Na aangifte bij den Strandvonder werd het gevaarlijke ding naar Hellevoetsluis gebracht en aan de Marine aldaar overgegeven tot het onschadelijk maken. Gedurende de maand April vertrokken van hier: P. de Bruin naar Sommelsdijk, A. van Oosten'brugge naar Spijkenisse J. Nijland naar Katwijk. GOEDEREEDE. Visscherij. De garnalenvis schers vingen de vorige week van 60 tot 70 kilo per dag en per vaartuig. De Noordzee-visschers be somden van 100 tot 120. Het 4H-jari9 dochtertje van P. van Splun- ter viel al spelende voorover en bekwam een gapende wonde aan haar voorhoofd. Genees kundige 'hulp was noodig. Bij B. en W. is vergunning gevraagd door Jan Everaers tot het plaatsen van een 1 P.K. electro-motor tot het drijven van een meng- en kneedmachine. Bezwaren kunnen worden inge diend op het gemeentehuis op Vrijdag 12 dezer, voorm. 10,30 uur. Op de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van de polders Oud- en Nieuw Wes- terloo en den Nieuwen Oostdijk op Vrijdag 28 April j.l., heeft de verkiezing plaats gehad van een Heemraad wegens periodieke aftrdeing van den heer D. Goekoop, die als eerste candidaat op de voordracht is geplaatst, P. Witte Mz. als tweede, beiden alhier, en P. C. Breen Dz. als derde te Ouddorp. OUDOORP. Twee Duitschers, die met een kano een reisje naar Zuid-Afrika maken, zijn hier langs de kust gekomen en op de punt van het strand geland. Zij brachten een nacht door in de schuur van den landbouwer Krijn Meijer en hebben toen 'hun reis verder vervolgd. Bij goede aankomst zouden zij Meijer bericht zen den. A.s. Vrijdag 5 Mei zal er vergadering plaats hebben van de vereeniging V.V.V. en zal wegens periodieke aftreding van den heer R. Foppema en wegens vertrek van den heer G. A. Polderman verkiezing gehouden worden. De nachtvorsten hebben hier ook veel schade aangebracht aan vruchtboomen, vroege aardappelen enz. De garnalenvisschers met de zeilscheepjes vingen de afgeloopen week van 50—60 kilo garnalen per dag; de motors hadden gemiddeld 100 kilo per dag. Alles werd afgeleverd aan de pellerijen. De zeevisschers verdienden een week- geldje. In de weervisscherijen werden 2 zalmen gevangen. De zeevisscher Jb. van der Klooster had het ongeluk zijn vischnetten zoodanig te be schadigen en gedeelten kwijt te raken, dat hij een schade opliep van 200. DE ZOMERTIJD. Begint in den nacht van 14 op 15 Mei. Voor zooveel noodig, wordt er aan herinnerd, dat de zomertijd aanvangt 15 Mei a.s. De over gang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur in den voormiddag aanwijst, het wordt geacht te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zomertijd ge schiedt met andere woorden dus in den nacht van Zondag 14 Mei op Maandag 15 Mei, 2 uur. DE DAG VAN DEN NATION ALEN ARBEID. „Duifcschland is ontwaakt". Gisteren hebben de Duitschers in Berlijn den 1 Mei-dag gevierd, den dag tot viering van den nationalen arbeid. Daarbij heeft rijkskanselier Hitier een rede uitgesproken, waarvan wij het volgende hier onder laten volgen „Volksgenootent De 1ste Mei is gekomen, maar hij beteekende niet meer alleen de dag van den intocht van de lente, want een tijd is gekomen, dat één partij dien dag voor zich begon op te eischen voor haar partijdoeleinden. Die partij begon den dag der ontwakende natuur te veranderen in een dag van propaganda voor broederstrijd en broeder moord, een dag van tweedracht en haat. Maar gelukkig is daarop de tijd gekomen, dat het Volk tot inkeer kwam en weer tot e'enheid en nu is de Mei gekomen, niet meer als symbool van klassenstrijd, maar als symbool van de nationale verheffing. Nu vieren wij den dag van den scheppenden arbeid, die geen grenzen kent, van den arbeid, die overal door en voor ons volk, in goeden zin, verricht wordt. Het Volk heeft tijden van grooten nood achter zich; miljoenen staan aan aambeeld of achter den ploeg, maar miljoerien anderen, die arbeiden willen en kunnen, zijn nog steeds tot werkloos heid gedoemd. En als zij vragen waarom? dan antwoord ik: het is een politieke nood, waaruit slechts de kracht van den eigen wil redding brengen kan. Velen zijn intusschen onder den invloed van den klassenstrijd tot ellende ge komen, maar ook wij hebben uit ellende geleerd. Als eerste taak hebb'en wij op ons genomen- Het Duitsche volk moet zich weer leeren ken nen. Alen die in grootheidswaan of standsbe wustzijn gevangen zitten, zij allen moeten weer den weg tot elkaar leeren vinden. Zeventig jaar geleden is de verstoring van de eenheid des Volks door het marxisme gepre dikt en dan is 'het niet gemakkelijk de gevolgen daarvan opeens op te heffen. Wij weten, dat dit proces van het elkaar lee ren verstaan éni begrijpen, niet een proces van enkele jaren kan zijn, maar wij bezitten den vasten wil dit proces voor de Duitsche historie te winnen en de volksgenooten weer tot elkaar te brengen in gemeenschappelijk vertrouwen. Van nu af zal de eerste Mei gevierd worden in het Duitsche Rijk om alle Duitschers in staat te stellen elkaar eenmaal in het jaar de hand te reiken." Hitier besloot zijn rede aldus „Wij willen beginrien bij den 'boer, en dan volgt de weg over den arbeider naar het intel lect, dat de plannen moet ontwerpen. Ten slotte de opheffing van de werkloosheid door werkverschaffing in twee groepen: de par ticuliere werkverschaffing en die door over heidszorg. De openbare werkverschaffing zal 'bestaan in een geweldig program van aanleg van wegen. Onze handelspolitiek moet ons een permanente productie verzekeren zonder dat daardoor de Duitsche landbouw vernietigt wordt. Wij willen den vrede, maar de wereld moet ons het recht geven om te leven en om ons vaderland te be schermen. Wanneer de wereld tegéniover ons staat, dan moeten wij des te meer tot een een heid worden. De wereld zal weten, dat wij ons nooit zullen buigen, nooit zullen wij een druk kend juk aanvaarden. De kreet om gelijk recht zal ons volk nimmer meer loslaten. Indien onder ons verraders of meineedigen zijn, dan zal het Duitsche volk die mensdien, die niet voor Duitschland zijn, niet langer dulden. Wij bidden d'en Amachtigen Heer niet: Maakt ons vrij; neen, wij willen zelf arbeiden, wij willen broe derlijk vereenigd zijn en tezamen strijden, opdat eens het uur aanbreke, waarin wij voor den Heer kunnen treden en zeggen: Heer, ziet wij zijn veranderd; het Duitsche volk is niet meer een volk van eerloosheid en schande en van kleingeloovigheid, neen, Heer, het Duitsche volk is weer sterk geworden, sterk in zijn geest, in zijn wil, sterk in het dragen van offers; Heer, wij laten u niet los, zegen onzen strijd en onze vrijheid en daarmede ons Duitsche volk en Deze rede werd gevolgd door onafgebroken toejuichingen. De menigte zong het lied van,

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2