J5ASPIRIN helpfsfeeds Kamerverkiezingen Kerk en School. Gemengd Nieuws. Uit de Pers. De Hulp-Centrale van Antirevolutio naire Kiesvereenigingen op Goeree en Overflakkee doet een ernstig beroep op de bevolking van ons eiland en ver zoekt II met den meesten aandrang Uw stem uit te brengen op de A.R. lijst, op Dr. H. COLIJN. C. WARNAER, Voorzitter. J. H. DIJKERS, Secretaris. De vrienden van den Prins hadde alle hoop dat Frankrijk en Duitschland hem zouden hel pen, doch zulks geschiedde niet en hij schreef hen dan ook, dat hij met den Potentaat der Potentaten een vast verbond had gemaakt. De toestand werd hopeloos. Haarlem was gevallen. Leiden belegerd. De Prins verloor echter den moed niet. Hij wist, dat de Heere God voor hem zou uittrekken. Oranje was een man met breeden blik. Men verdacht hem van halfheid, zoowel bij Protestanten als bij Roomsdhen. Een man als Petrus Datheen, een onverdraagzaam Calvinist, kon de tolerantie-politiek van den Prins niet hebben. Er was stuursmanskunst noodig voor den Prins. Helaas werd door het doel van de pacificatie van Genit een streep gehaald toen de Zuidelijke Nederlanden onder Requesens en Parraa weer teruggebracht werden onder het juk van Spanje bij de linie van Atrecht. De Noordelijke Nederlanden sloten de Unie van Utrecht en stelden aan het hoofd Prins Willem van Oranje. Deze gewesten besloten samen te leven. De band, die door Oranje ge legd werd, vindt zijn vergelijking in de pijlen in een koker bijeengehouden. Zij waren samen gegroeid in de verdrukking met het huis van Oranje. De Prins werd echter in den ban gedaan en vogelvrij verklaard'. Alles had hij voor zijn volk over Dit nu is het wonderheerlijke, dat Oranje niet eigen eer gezocht heeft. Hij was echter de man, waarvan actie uitging en zoo zien wij tot in onze dagen tot hem op als den Vader des Vaderlands. Tot de laatste dagen van zijn leven heeft hij zijn volk 'geschraagd en bemoedigd. Leven en goed heeft hij voor zijn zijn volk over gehad. God heeft aldus bekende Oranje, mij de genade gegeven altijd boven -eigen welzijn het welzijn des vaderlands te hebben gezocht. De nationale eenheid heeft hij tot 't laatst van zijn leven hoog gehouden. En in zijn sterven onder moordenaarshand pleit hij nog voor zijn volk ayez pitié de mod en de mon pauvre peuple „Heb medelijden met mij en met mijn arme volk." Deze bede is verhoord geworden in de latere jaren. Vaak scheen ons volk zijn ondergang nabij. De Heere echter schraagde zijn volk. Rondom den 17-jarigen Maurits en den pas geboren Prins Frederik Hendrik heeft ons volk strijdend voor zijne vrijheid niet tevergeefs zijn offer gebracht. Spr. verzocht de aanwezigen te zingen Ps- 56 vers 6 en 2. Vervolgens beklom Ds. G. W. Akkerhuis het spreekgestoelte tot het uitspreken van zijn rede. Meermalen, aldus spr., is Prins Willem van Oranje den Vader des Vaderlands genoemd. Zulk een titel gegeven aan Prins Wil lem heeft z'n groote beteekenis. Wanneer Prins Willem van Oranje de Vader des Vaderlands wordt genoemd, dan gevoelt ge wel, dat er tusschen dien Prins en ons volk een zeer nauwe band geworden is. Zulk een titel wordt ge boren uit 'het leed, dat men samen door worstelt. Zoo zien we den Prins van Oranje het liefst voor ons staan, die met ons volk heeft gebeden en voor ons volk heeft geleden, niet voor eigen ziel, maar ook voor zijn arme volk. De vader naam geeft aan, dat hij met een teeren 'band aan ons is verbonden. Wanneer wij gedenken, dan mogen wij wel goed weten, dat we ons ernstig moeten bezinnen. Er is zoo menigmaal gedenken, zonder dat men izic'h erg bezint. Prins Willem van Oranje is: le. een Gods geschenk en 2e. een echte Calvinist geworden. De grondlegger van onze nationale eenheid, wat wil dit zeggen Niet, dat zijn vaderhart alleen maar openstaat voor een bepaalde groep der bevolking, maar voor het gansche volk. Ook al is hij een hecht en echt voorstander van de reformatie, toch droeg hij het geheele Nederlandsche volk op zijn hart. Spr. wilde spreken over onze roeping in den tegenwoordigen tijd. Hoe verder de personen van ons af komen te staan, des te duidelijker staat de persoon, zijn leven en werken voor ons. 'Groen van Prinsterer heeft ons de brieven van Vader Willem gegeven, waarin hij ons een blik laat slaan op het persoonlijke, intieme leven van den Prins. Hierin komt hij niet aller eerst uit als vorst of stadhouder, maar bovenal in zijn innige godsvrucht. Wat zegt ons deze herdenkingsavond Wanneer wij over den tegenwoordigen toe stand spreken, dan zeggen wij niet veel goeds. Er is maar één woord, dat overal gehoord kan worden, dat is het woord: slecht. Het is een slechte tijd, hoort men allerwege roepen. En uit dit gezegde blijkt, dat ons volk in meerderheid helaas bij stoffelijke dingen leeft. Was het in den tijd, toen Prins Willem leefde geen slechte tijd Overal ellende, afbraak, over al een bijten en vereten van elkander. Overal overvallen van den een op den ander. Het volk moest zware belastingen opbrengen. Een slechte tijd, zeiden we. In dien tijd van druk echter is dat heerlijke gerijpt door de genade onzes Gods in de ziel van Prins Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands. Juist in dien tijd is de hechte band gelegd tusschen het volk van Nederland en dezen man, die tot aan het e'ind der dagen voor ons volk, indien het trouw blijft aan zijn beginsel, den Vader des Vaderlands zal blijven. Zijn onze tijden dan niet slecht? Zijn werk loosheid en achteruitgang dan geen treurige dingen O, zeker Maar weet ge waarom het zoo n treurige tijd is 7 Weet ge waarom al deze tegenspoeden ons overkomen We komen er niet af door hierop met den allerchristelijksten volzin „om der zonden wil" allerdhristelijkst te antwoorden. Hebt gij in uw persoonlijk leven, goed beseft, dat er duidelijk te bespeuren is een afval van den levendien God? Op alle levensterreinen, op het terrein van Kerk, Maatschappij en Staat, is er een afval van den levenden God. „Wie God verlaat, heeft smart op smart te vreezen". Wanneer wij Vader Willem herdenken, dan gedenken wij Gods groote daden in een tijd v^n grooten druk, toen Hij uitkomst schonk met geringe middelen. Wij beleven ontzaglijk slechte tijden, voor waar, maar ik vraag u: hoe is uw verhouding tot dien God, waar is uw persoonlijk gebed tot dien God U kunt zich daar niet van af maken. We zijn verantwoordelijk voor Zijn openbaring in deze wereld. Dat is een bewijs van de slecht heid van onzen tijd, dat de trouw aan het Huis van Oranje in ons volksleven afneemt. Heden ten dage weet men niets meer van het verleden. Altijd 'in critieke momenten hebben de Oranjes getoond in de bres te willen staan voor ons arme volk. Wanneer ik den huidigen toestand zie, dan denk ik daarbij om een voorbeeld te noemen: Wat zoudt gij zeggen, wanneer één van uw kinderen, waarvoor gij alles gedaan hebt, naar den buurman zou loopen en tegen hem zei: wat heb ik aan zoon vader 7 Prins Willem heeft ons volk als vader ge regeerd. Ons vorstenhuis regeert bij de gratie Gods. Die zich tegen die macht stelt, verheft zich tegen den Almachtige. Onze maatschappij is hopeloos uiteengeslagen. Niemand weet het Waar is nu in al dat leed het vragen naar God Daar komt het op aan. .Wij hebben pas Paaschfeest gevierd. Nog hooren wij Maria van Magdela de bittere klacht slaken: „Ze hebben mijnen Heere weggenomen en ik weet ndet waar ze Hem gelegd hebben." De zielekreet van die vrouw moet ons in dezen tijd ook uit het hart ontsnappen. Al het drijven van de anti-goddelijke en1 anti christelijke machten is een wegnemen van onzen Heere uit het leven. Daarom is het zoo slecht. Als wij God negeeren, als wij Hem buiten ons leven stellen, dan zal het met ons langs nog dieper paden gaan dan het al is Daarom zij er heilige bezinning bij ons, of wij staan tegenover dien God als Willem van Oranje. Is die God uw God? Er zal verandering komen alleen wanneer ons volk weer terugkeert tot de levensbron, in waarachtige verootmoe diging. Ons volk, nu hopeloos verdeeld, moet weer als één volk komen te staan voor den troon Gods en rond om den troon der Oranjes. Onze verantwoordelijkheid is met het Evan gelie te getuigen tegen de revolutie. Niet razen' tegen de S.D.A.P., maar om te getuigen: ze 'heben mijnen Heere weggenomen en dat kan ik niet dragen, al zou het ook mijn leven kosten Dat Hij op elk levensterrein weer Koning zij Geen plekje onbezet: overal Ghristus koning! Pan zal God verandering geven. .Wij moeten weer als één volk terugkeeren tot God. Dit moeten geen woorden zijn, geen doode handelwijze, maar heilige realiteit Dan zijn wij navolgers van den man, wiens levensbeeld u vanavond geteekend 'is. Er moet reformatie komen in uw persoonlijk leven en in onze ge zinnen. Vanuit de gezinnen moet de revolutie gebroken worden in het staatkundig, kerkelijk en maatschappelijk leven. Alles wat uit één be ginsel leeft moet zich aaneensluiten. Hoe dichter wij allen staan rondom den troon van God, hoe sterker wij de kracht in ons gevoelen om door dit leven te gaan. Dat geve God uit genade als vrucht van de herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje aldus besloot spr. Nadat gezongen was Ps. 89 8 dankte bur gmeester Donkersloot de beide sprekers "en de Kerkvoogden van de Ned. Herv. Gem., die zoo bereidwillig het kerkgebouw hadd'en af gestaan en daarmee bewezen trouw te zijn ge bleven aan 'het symbool van de nationale een- hied, die Prins Willem van Oranje aan ons volk heeft gebracht. Na dankgebed van Ds. Akkerhuis zongen de aanwezigen uit volle borst de twee eerste cou pletten van het Wilhelmus. Het was een indruk wekkende plechtigheid, die een onvergetelijken indruk op de aanwezigen heeft gemaakt. Plaatselijk Nieuws. SOMMELSDIJK. Tegen een werkgever is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Arbeidswet 1919. De echtgenoote van M. G. had het onge luk bij het verrichten van hare werkzaamheden van een trap te vallen en haar been te breken, terwijl een zoontje van den heer J. B. het ongeluk had te vallen, waardoor zijn oor zoo danig verwond werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hedenavond 7,30 uur zal in de Zondags school alhier o.m. de radiografische rede van Dr. H. Colijn ten gehoore worden gebracht. Toegang voor een ieder vrij. L.l. Zaterdag stonden bij den agent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente ingeschre ven: 70 landarbeiders, 4 transportarbeiders, 1 timmerman, 1 landbouwersknecht, 1 machinist groote vaart en 1 typograaf. Als werkloos ston den ingeschreven 53 personen. MIDDELHARNIS. Bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling hebben zich als werkloos doen inschrijven: 49 landarbeiders, 6 letter zetters, 3 timmerlieden, 18 diepzeevisschers, 2 schilders, 1 bankwerker, 15 transportarbeiders, 1 kabelmonteur, 1 stoker sleepboot, 3 boek binders, 4 boekdrukkers, 1 borstelmaker, 1 pak huisknecht, 1 machine-zetter, 1 sóhipper. Totaal 107 personen. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid verzonden 900 balen koe peen. Thans wordt de behoefte aan een water leiding in deze gemeente in sterke mate ge voeld, daar er een nijpend gebrek is aan drink water. Door het bestuur van het Onderling Be grafenisfonds is aan den bouwondernemer K. Kroos onderhands verkocht een boomgaard, gelegen aan den Donkereweg, groot 600 vier kante meter. De boomgaard is thans verhuurd aan L. Verolme. Bij de te Rotterdam gehouden examens door de vereeniging tot verbetering van het modevak-onderwijs slaagden van de school te Middelharnis (directrice B. M. van Zuuren): als coupeuse Mej. J. van Zuuren te Dirksland en Mej. C. Schipper, Prov. Geref. Weeshuis, Middelharnis, en als costumière Mej. R. Waling te Nieuwe Tonge en Mej. Nel Buth te Som- melsdijk. Vrijdagavond a.s. van 89 uur zal het muziekgezelschap „Sempre Crescendo" ter her denking van den geboortedag van Prins Willem van Oranje in de muziektent een concert ge ven, bestaande uit Vaderlandsche liederen. Na afloop van dit concert zal er een lampi onoptocht wordeni gehouden door de beide ge meenten, waaraan alle vereenigingen die zulks wenschen kunnen deelnemen. Besturen dier ver eenigingen gelieven zich op te geven bij S. Wijn hof, R. den Hollander of J. Boomsma. Vooraf gegaan door de muziek zal de bekende route door de beide gemeenten worden gevolgd. STAD AAN T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week 1870 'H.L. aardappelen vervoerd. Zaterdag speelde V.V.S. van hier een voetbalwedstrijd tegen Hercules I te Achthuizen. Na een gelijk opgaand spel was de uitslag 10 in het voordeel van V. V. S. Het juniores elf' tal van V. V. S. speelde tegen de padvinders- club van hier. Deze strijd eindigde met een 6'—0 overwinning voor juniores. Tengevolge van het te werk stellen bij de werkverschaffing stonden vorige week slechts 3 werkloozen bij de arbeidsbemiddeling inge schreven. Nu de prijs der aardappelen zoo goed als nihil is, gaan vele boeren dit product inkuilen voor veevoeder. als gevolg eener verkoudheid Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 4abl. 70 ets. en oranltzoklu van 2 tab!. A 10 ets. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 2700 H. L. aardappelen, 200 H. L. uien en 100 H. L. peen. - A. s. Dinsdag zal ten postkantore de ouderdomsrente worden uitbetaald. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 102 werkzoekenden ingeschreven daarvan zijn er thans 62 bij de gemeentelijke werkverschaf fing geplaatst. De postduiven vereeniging „Ons genoe gen" hield haar eerste buitenlandsdhe wed vlucht vanuit Lier. (België.) afstand 67, 450 K.M. Gelost om 8 uur met kalm weer en hel dere lucht le 3e 5e 7e 10e 11e en 12e prijs bekwamen J. Kwakernaat-Meijer, 2e prijs J. du Pree, 6e en 8e prijs W. Lugthart en 9e prijs A. Polak. De eerste vogel arriveerde 8 uur 45 min. 35 sec. de laatste om 9 uur 4 m. 18 sec. - Een zestal personen, voorkomende op de kiezerslijst in een andere gemeente zal in deze gemeente aan de stemming deelnemen, terwijl 11 personen wier namen op de kiezerslijst dezer gemeente zijn vermeld, elders zullen stemmen. Bij gelegenheid van de 'herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje zijn jl. Maandag aan de school jeugd herdenkingsplaten van den Zwijger uit gereikt. B. en W. hebben aan A. Mijs vergunning verleend tot het verbouwen van zijn bouwhoeve hetzelfde college heeft aan J. M. Jansen ver gunning verleend tot het bouwen van 2 schuur tjes, terwijl aan S. de Lint vergunning is ver leend tot het doen opslaan van een hoeveelheid benzine en petroleum. OUDE TONGE. In de week van 1722 April meldden zich bij den agent der arbeids bemiddeling als werkloos aan 75 landarbeiders, terwijl er 77 personen in de werkverschaffing te werk werden gesteld. De heer A. Th. L. van den Berghe, heeft van den heer C. Snijder, het bouwgrond ge kocht gelegen aan de Julianastraat, alhier. De Zaterdag jl. alhier gespeelde korfbal wedstrijd tusschen „Excelsior" uit deze ge meente en „Weest Kwiek" uit Middelharnis. eindigde met een 73 overwinning voor Weest Kwiek. Vrijdag a.s. zal in deze gemeente een Emmabloemcollecte worden gehouden, waarvan de opbrengst ten bate komt aan de t.b.c.-bestrij- ding. De smid M. Abresch Sr. alhier had het ongeluk met zijn 'hand onder een der pooten van een paard te komen, waarbij hij aan ge noemd lichaamsdeel zulke verwonding1 opliep, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. - Voor het vervoer van vuilnis in deze gemeente voor het dempen der „Grijzenoord" werd Maandagmiddag een aanbesteding gehou den. De uitslag was als volgtH. J. de Bruin en J. de Leeuw 223.M. Vogel 192.—. W. Westdorp 167.—. C. van Peperstraten 159.50. J. Pollemans 135.—. A. Boogaard 129.—. P. Pulleman 128.—, Gebr, de Vos 99.—. A. C. Polleman 85.—. Het vervoer werd gegund aan den laagsten inschrijver NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden de vorige wee -e 51 werkzoekenden mgeschrevei: De vorige week werden van hier vervoerd 3000 balen peen, 1500 H.L. aardappelen en 200 H. L. peen. De heer B. had het ongeluk door het misstappen in den kelder te vallen. Aangezien deze nog al niet diep was liep dit ongeluk goed af. Het zoontje van den heer van den V. had het ongeluk spelenderwijs in een sloot te recht te komen. Spoedig werd hij echter uit zijn benarde positie gered, zoodat hij met den schrik en een nat pak huiswaarts kon keeren. De prijs der roomboter is alhier 1.80 per kilo. Melk 12 cent per liter. De heer G. B. had het ongeluk van een voer hooi te vallen, waarbij hij zich zoodanig bezeerde dat hij zich onder geneeskundige be handeling stellen moest. DIRKSLAND. Door het gemeentebestuur is aan J. A. Stal vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Burgemeester C. Zaaijerlaan. Bij de arbeidsbemiddeling stonden jl. Za terdag 68 werkloozen ingeschreven. Het aantal is dus weer iets gedaald. A.s. Zaterdag 29 April zal alhier de jaarlijksche Emmabloem-collecte worden gehou den. MiELlSSANT, Aan de wed. Zorge-Struijk is vergunning verleend voor het bouwen van een woonhuis aan den beneden-Molendijk. Het timmerwerk hiervan is opgedragen aan J. Tie- leman, het metselwerk aan A. Mans, verfwerk aan A. Baart, smidswerk aan Gebr. van Ira ni erzeel. HERRINGEN. Ook in deze gemeente werd door tal van ingezetenen ter gelegenheid van de groote Willem de Zwijgerherdenking de na tionale driekleur uitgestoken. Ook aan de te velde staande vroege ge wassen, isdoor de strenge nachtvorsten der laatste dagen schade toegebracht. Thans is ge lukkig wat milder weer ingetreden. GOEDEREEDE. Zaterdag a.s. hoopt de muziekvereeniging Apollo" onder leiding van haar directeur T. v. d. Wende een concert te geven op de Markt ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Zooals ieder jaar gebruikelijk is, zal bij deze gelegen heid wederom door het bestuur van de Z.-H. vereeniging „Het Groene Kruis", afd. Goede reede, de Emmabloem-collecte worden gehouden, De opbrengst dezer bloempjes komt geheel ten goede aan het fonds ter bestrijding der t.b.c. Nimmer heeft deze collecte ons bestuur teleur gesteld. Als ieder wist, hoe welkom elke gave is in deze dagen van subsidievermindering, ter wijl de uitgaven der t.b.c. bestrijding in deze gemeente niet verminderd kunnen worden, dan overtrof deze collecte alle vorige opbrengsten, dan offerde elke Goereeër jong en oud met een ruim hart voor deze noodige en nuttige zaak. OUDDORP. De verhuring van grasgewassen voor de polders heeft een derde minder in prijs opgebracht dan vorig jaar. Voor de betrekking van schoonhoudster van het gemeentehuis waren 10 sollicitanten en is daaruit benoemd Wed. C. Pijl-Luime. De garnalenvisschers hebben, de afgeloopen week van 40—50 kilo garnalen per dag en per schip gevangen. De zeevisschers maakten een geringe week. In de weervisscherij werd geen zalm gevangen. DE UITSLAG IN 1922, 1925 en 1929. De uitslag op Flakkee voor de Tweede Kamerverkiezingen was in de jaren 1922, 1925 en 1929 als volgt Anti-Rev. Partij 4848 Chr. Hist. Unie R. K. Staatspartij S. D. A. P. Vrijheidsbond Plattelanderspartij Vrijz. Dem. Partij 1922 1925 1929 4848 4039 4103 919 619 678 875 913 927 904 984 1592 1422 1203 1436 547 845 358 128 239 332 1758 3037 3232 MIDDELHARNIS. In de Ned. Herv. Kerk alhier zijn tot ouderling en diaken gekozen de heeren Jb. Koote (ouderling) en M'. van der Velde (diaken.) OUDE TONGE. De uitkomst betreffende de telling van kerkelijke gezindten, volgens de laatst gehouden volkstelling in deze gemeente, luidt als volgt Kerkelijke gezindten. M. V. Ned. Hervormd 1075 1044 Remonstrant1 Ghr. Gereformeerd 2 Ejvang. Luthersch 1 Doopsgezind1 Geref. Kerken25 12 Roomsch Katholiek 398 385 Ned. Israëliet4 5 Andere31 35 Geen 38 32 Totaal 1574 1515 NIEUWE TONGE. A.s. Zondagmorgen hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te tre den den heer Baart van Dirksland. Alsdan zal een maandelijksche collecte gehouden worden. DIRKSLAND. Zondagmorgen za'l in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. Bieshaar van Den Haag. Tevens zal dan een extra collecie worden gehouden voor den Geref. Zendings- bond. De in de Ned. 'Herv. Kerk alhier -gehouden collecte voor het leerstoel- en studiefonds van den Geref. Bond bracht ruim 46.op. HERRINGEN. De collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden voor het leerstoel fonds van den Geref bond heeft opgebracht de :som van 23.17. In de voormiddaggodsdienstoefening op j.l. Zondag werden door Ds. Bouw een 4-tal lidmaten bevestigd. STEEDS NIJPENDER ZORGEN. Het Zendingsbureau -giro 6074 vraagt ons plaats voor het volgende De moeilijkheden om het zendingswerk te Terwijl, mede door een groote gift, de stand blijven financieren nemen hand over hand tce. aan het einde van Februari nog iets beter was dan op denzelfden datum van het vorige jaar, is daarna een zóó schrikbarende achteruitgang in de inkomsten ontstaan, dat op 1 April de achterstand 36,000,— grooter was dan ver leden jaar en reeds 137,000,— bedroeg. Daar bij komt nu, dat ook in deze maand de achter stand steeds meer aangroeit. In April 1932 is er ingekomen 70,636. Wij zijn nu aan de laatste week van deze maand April 1933 begonnen en er is ontvangen nog niet de helft 'van wat deze maand verleden jaar inbracht. De achterstand bij toen vergeleken wordt op deze wijze nog eens met 35,000,-vergroot en bij d'e raming van behoeften die zoo krap mogelijk is ge houden dreigt er aan het einde dezer maand een achterstand te komen van ongeveer twee ton. Een van de meest 'bedenkelijke dingen daar bij is, dat de gewone kleine inkomsten uit busjes, kerkjes, en|z, zoo sterk achteruitloopen. Terwijl anderzijds er nog wel dergelijk materiaal ge plaatst kan worden, verleden week zijn er zelfs nog 50 nieuwe busjes geplaatst. Maar de inhoud wordt minder. Zoo worden de zorgen steeds nijpender. Worden de gedachten der menschen in deze verkiezings- en herdenkingsdagen door andere gedachten te veel in beslag genomen, of is er een andere oorzaak Laat ons, na langer gezwegen te hebben dan gewoonlijk, om niet met steeds terugkeerenide berichten te veel te vermoieen, nu nog eens duidelijk mogen zeggen, dat het op deze wijze onmogelijk kan voort gaan, zal er niet werkelijk een noodtoestand ontstaan. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST. Woensdag 5 Juli zal het Chr. Nationaal Zen dingsfeest worden gehouden op Raaphorst onder Wassenaar, wel klandgoed H.M. de Koningin welwillend voor dit doel heeft afgestaan. Dit Zendingsfeest zal een bizonder karakter dragen, omdat het 70-jarig bestaan der Ver eeniging wordt herdacht. Het was in 1863, dat te Wolfheze het eerste Zendingsfeest werd gehouden. Tof 1916 had het feest jaarlijks plaats. Toen is het in de oorlogsjaren een tijdlang onderbroken, tot het in 1924 op Raaphorst herleefde. Het feest van 1933 is 'het 62e. Al is er geen aanleiding tot feestvieren, toch zal het 70-jarig bestaan der Vereeniging dankbaar worden her dacht, omdat zij veel heeft mogen bijdragen tot verlevendiging van de zendingsbelangstelling en daarin tevens een belangrijk stuk evangelisat;e- arbeid! heeft verricht. Geen volk, geen maatschappij, geen indi vidu werd ooit groot door welvaart, doch tegen spoed deed hen groeien. KOGEL GING DOOR HALS EN KAAK. Aangeschoten smokkelaar rijdt ondanks vreeselijke wonden door De grenskommiezen van Ittervoort hebben Zaterdag een belangrijke aanhouding gedaan. Uit de richting Kessenich naderde in volle vaart een vrachtauto, die niet stopte op de sommatie van de ambtenaren. De banden wer den onder vuur genomen, de auto reed echter door. De kommiezen volgden den wagen en vonden hem later in Horn terug. Er bleek 2100 K.G. suiker in de auto te zijn, welke voorraad in beslag werd genomen. De zitting van de chauffeursplaats zat vol bloed, het bleek, dat de bestuurder een zekere J. v. d, M. uit Veldhoven was. Een kogel was hem door hals en kaak ge gaan, de tong was bijna afgesneden en ver schillende kiezen waren weggeslagen. De man was door vrienden naar het zieken huis te Roermond vervoerd. Zijn toestand is ernstig. AUTO RIJDT TEGEN EEN TRAMTREIN OP. Chauffeur kemt er met een gebroken rib af. Zaterdagavond heeft te Zandvoort een vrij ernstige botsing plaats gehad tusschen een auto en een tramtrein, die juist den' overweg passeer de van den Bentveldschenweg. De auto werd bestuurd door den 44-jarigen chauffeur A. P. uit Amsterdam en reed op de tramkruising tegen een juist passeerenden tramtrein op, waardoor de wagen! tegen den kant van den weg werd ge slingerd en grootendeels vernield'. De bestuurder kwam er betrekkelijk goed af: hij brak een rib. Nadat hij door een dokter te Zandvoort voorloopig behandeld was, is hij per auto naar zijn woning in Amsterdam ver voerd. De vernielde auto is onder toezicht van de Zandvoortsche politie van d'en rijweg ver wijderd. FIETSER DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Maandagmorgen omstreeks elf uur heeft op den rijksstraatweg tusschen Lexmond en Meer kerk een doodelijk verkeersongeval plaats ge had. Toen de loswerkman A. de Keizer om streeks dien tijd met zijn rijwiel de straat wilde oversteken, werd 'hij door een auto gegrepen en op slag gedood. De man was op weg naar Den Dolder, waar zijn zoon verpleegd wordt. De auto werd bestuurd door J. C. de R. uit Utrecht. De politie nam de auto en 'het lijk in beslag. GROOT MAGAZIJN UITGEBRAND. Schade meer dan 100,000. Maandagmorgen kwart voor vier ontdekte de nachtwaker van de N.V, De Wit's dekenindu strie aan de Hoogeindschestraat te Helmond brand in een grondsfcoffenmagazijn van een paar duizend vierkante meter oppervlakte. Het gebouw, dat uit ijzer en steen is opge trokken, stond door zijn zeer brandbaren inhoud spoedig in lichte laaie. Bij het arriveeren van de brandweer was het al niet meer te redden. Men bepaalde zich tot het beschermen van een daarnaast gelegen magazijn en fabriek. De brandbare dakramen hadden reeds vlam gevat. De brandweer wist met behulp van e'eni Magirus- ladder hetd oorbreken van het vuur langs dezen weg te voorkomen. Door de solide constructie van de aangrenzende perceelen is hier nauwe lijks brand- en slechts eenige waterschade ge leden, Een aangrenzende muur, die voor een deel uit draadglas bestond, bleek gelukkig wonderwel tegen het vuur bestand, ofschoon de vuurgloed ontzettend was. De schade zal wel meer dan 100,00 be dragen en wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den' brand is onbekend, het bedrijf ondervindt geen stagnatie. UITWIJKENDE AUTO VERPLETTERD. Inzittende zeer ernstig gewond opgenomen. Op de Hengeloschestraat te Enschede nabij de Broeiend heeft een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Uit de richting Hengelo kwam een auto, be stuurd door zekeren B. uit Oldenzaal. In de auto zaten nog twee andere personen uit Almelo. Van de andere zijde naderde een motorrijwiel. Bij het uitwijken botste de auto tegen een boom, waarbij hij totaal vernield werd. De dre inzittenden moesten per ziekenauto naar Zieken- zcr gte E|nschede worden vervoerd. B. en een der andere inzittenden konden, na verbonden te zijn, deze inrichting verlaten. De derde inzittende, zekere Benerik uit Al melo, is er zeer ernstig aan toe. Hij heeft een zware hersenschudding opgeloopen. AUTO KOMT OP EEN WOONSCHUIT TERECHT. Groote schade, maar geen ernstig gewonden. In Groningen is te half drie Maandagnacht een personenauto uit Sappemeer, waarin zich drie personen bevonden, aan den Bedumerweg onder Noorderhoogebrug, met zeer snelle vaart in een scherpe bocht gereden, waardoor de bestuurder het stuur verloor en de auto op een woonschuit terecht kwam, welke in het Boter- diep lag. De auto raakte het achterschip, waarvan de zijwand geheel werd ingedrukt, en kwam ver volgens in het water terecht. In dit gedeelte van het schip sliepen vijf kinderen van vier tot zestien jaar; twee meisjes en drie jongens van het gezin van S, v. d. Werf. De kinderen werden door den hevigen slag uit hun slaap steden geslingerd. Hun vader en moeder sliepen in het voor gedeelte van het schip. Behalve het jongste meisje, dat licht gewond werd, bekwam nie mand letsel. Het woonschip werd nagenoeg vernield, ter wijl de auto zeer ernstige schade opliep. De drie inzittenden', die er goed waren afgekomen, wisten zich door het versplinterde portier in veiligheid te stellen. In een café telefoneerden zij een taxi om naar huis te rijden, doch een van hen, zekere K. uit Zuidlaren, vond het blijkbaar veiliger om niet mee te gaan. Hij meldde zich bij de politie aan. De beide anderen, S. uit Sappemeer en O. uit Bedum, maakten zich met een taxi uit de voeten. De motor brigade heeft hen nog in den vroegen morgen achtervolgd. De rubriek Kerknieuws van de N. R. Ct. schrijft o.a. over Prins Willem van Oranje Toen de Prins in 1573 tot het Calvinisme overging, vermoedelijk mede onder invloed van de Hugenoten en 'bovendien getroffen door de organisatorische strijdvaardigheid van deze belangrijke Hollandsche groep, heeft hij ook in dit kleinere verband nogmaals naar verzoening getracht. Want niet_.de fanatieke kemphanen, in wie men ten onrechte wel eens

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2