PUROL 1.75 ER 4 GEZOIIDHEIBSCOMmiSSIE DERDE BLAD lien en irse 175 trne look (.75 ✓art Iffen lont- jnde Iffen .90 fine, 175 jffen (.75 rijde I wol, m jzen e s. Hen. ren. ihouwsrlj trdam eenbank sofflfflEisnur lyavond van 6-Buur i kassier D. JOPPE CZ. Ud C5,T(tN0 VMSES Zaterdag 15 April 1933. No. 3946 SCHAAKRUBRIEK. Correspondentie deze Rubriek betreffende te Gemeenteraad. f* 5?8 11005 co 11946 gelden aan leden s-jaars. Ze neemt 3.36 pCt. 's-jaars, len. Voorschotten ijks aangevraagd der leden van het ïheid totinbreng- van gelden eiken zenden aan F. W. N a n n i n g, Gerard uslaan 15 Eindhoven. No. 288. De sleutelzet van probleem no. 333 is 1. Lg2. De tegenzetten van zwart geVen wit gelegen heid tot het matgeven door zesmaal zijn Konimg te verzetten. Ejen bizondere economische uit werking van deze overbekende task. Probleem voor den wedstrijd. No. 339. M. SEGERS. II Problema 1932. Zwart (8). Wit (8). Wit: Ke8, Dd2, Td8 en h5, Lb8 en b5, Pd"} en e5. Zwart: Kc5, De4, Tel, Lf8, pi. a4, bó, f4. en g7. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Zaterdag 13 Mei. LADDERWEDSTRIJD. 332 333 Totaal „Udi" (7) 88 2 2 92 B. Duvergé (2) 77 2 2 81 J. L, Braber (2) 73 2 2 77 B. Wagner 62 2 2 66 „En Avant" 58 —1 2 59 C van Gelder (1) 55 ~1 2 56 A van Holst 51 2 2 55 A, Wagner 35 2 2 39 D Kareis (2) 30 2 2 34 I. P. Ooppens (5) 20 2 2 24 L. Weeda (3) 17 2 2 21 B. Vis 5 2 7 F. C. Laas (8) 2 2 4 Het cijfer achter de naam geeft aan hoeveel maal men reeds de top van de ladder bereikt heeft CORRESPONDENTIE. B. D. U heeft volkomen gelijk. Voor no. 331 heb ik U dus 3 punten goed geschreven. Oplossing Eindspel no. 455. 1. g7f. Pg7: 2. Pf7f, Kg8: 3. Lc5, flD; 4. Ph6f, Kh8; 5. Ld6! Da6f; 6. Db6 enz. Eindspel no. 456. J. K a e m. Wtit begint en wint. Eindspel no. 457. D. Przepioske. Wit: Ke6, Lf4, Pc8. Pe4. Zwart: Ke8, pi. a3, b3, d6, e7, f5 en f6. Wit speelt en wint. O p 1 o s s i n g 1. Pd6, ed6; 2. Lh6, a2; 3. Pdóf, Kd8; 4. Le3, Kc7; 5 Ld4 enz. Bijv. 5f4; 6. Kd5, f3; 7. Pe4, f5; 8. Pf2. Of: 5 Kc6; 6. Pf5, Kb5; 7. Kd5. Kb4; 8. Pe3, f5; 9. Ld2, f4; 10. Pdl, f3; 11. Kd4 enz. Na 2. b2; 3. Pd6, Kd8; 4. Ld2, Kc7; 5. Pb5, Kf6; 6. Pa3 enz. Vergadering van den Raad der gemeente OOLTGENSPLAAT op Woensdag 12 April, des voorm. half tien1. Aanwezig zijn alle leden, behalve de heeren Van Nieuwenhuijzen en Van Nieuwaal, die be richt van verhindering hebben gezonden. De Voorzitter, burgemeester Donkersloot, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen van de vorige vergadering worden ge lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De heer HOBBEL maakt naar aanleiding van de gelezen notulen de opmerking, dat het hem bevreemd heeft, dat de keuring van dienst plichtigen plaats had moeten vinden in een in gebruik zijnd klasse-lokaal van de openbare school. Spr. vraagt waarom dat niet plaats kan vinden in niet in gebruik zijnde lokalen of in het gymnastieklokaal. Waarom moet nu juist de klas genomen worden, die voor het onder wijs gebruikt wordt. Maandag en Dinsdag heeft het hoofd de kinderen naar huis moeten sturen. De VOORZITTER zegt, dat hij dit ai begrijpt. Waarom is het andere lokaal dan niet voor het onderwijs gebruikt De heer HOBBEL: In de achterste klas heelt men geen inktpotten. De VOORZITTER begrijpt niet, waarom men er wel mee in dt openbare vergadering komt met zulke dingen en niet bij spr. Het hoofd van de school had mij direct moeten waarschuwen, aldus spr. Die praatjes komen altijd hier. Waarom komen de voorstanders van het openbaar onderwijs met zulke dingen iin den Raad? Wanneer ik gewaarschuwd was, dan had ik gezorgd1, dat de klassen in orde waren. Als de heer Meijer bij mij was gekomen, had ik daar order toe gegeven en was bet absoluut niet noodig geweest, dat de kinderen naar huis werden gestuurd. De heer Meijer heeft in deze zijn plicht verzaakt en niet het college van B. en W. De heer HOBBEL: De heer Meijer wist er niets van, dat die keuring plaats vond. De VOORZITTEjR (verontwaardigd): Dat is een absolute leugen. Men wil B. en W. een slappe houding ten aanzien van het openbaar onderwijs aanwrijven. Spr. spreekt er zijn af keuring over uit, dat daartoe pamfletten op de straat rondgeslingerd worden. Het is de eerste keer, dat ik iets van deze zaak hoor. De heer BRINKMAN: Ze wisten het toch vroeg genoeg. De VOORZITTER: De heer Meijer heeft het vroeg genoeg geweten, dat die keuring plaats vond. Hij heeft zijn plicht verzuimd, hij had de kinderen niet naar huis mogen zenden, maar bij mij moeten komen. Het voorgevallene is de schuld van Meijer. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. Ingekomen is het proces-verbaal van de boe ken van den gemeente-ontvanger. In kas is 4069,14. De boeken zijn in orde bevonden. Ingekomen is een schrijVern van den Minuster van Binnenlandsche Zaken, waarin goedgekeurd wordt het raadsbesluit tot inwilliging van het verzoek van de vereeniging tot verkrijging van onroerend goed voor landarbeiders, waarin deze vereeniging vraagt om verlenging van den af lossingstermijn van 30 op 50 jaar. Ingekomen is de goedkeuring van den Minister van Bünnenlandsche Zaken van de verordening betreffende de arbeidsbemiddeling en de werk loosheidsverzekering. Over het eerste kwartaal 1932 zal door 't Rijk worden bijgedragen 800. Ingekomen is van de „Mabeg" een rekening voor verschillende vernieuwingen en reparaties over de maanden November en December. De rekening is in orde bevonden. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin hij mededeelt dat de rijkssubsidie ten behoeve van den ont wikkelingscursus voor werkloozen nader zal worden medegedeeld. De kosten van dezen cur sus bedragen 168. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin bericht wordt dat de exploitatie-rekenling over het jaar 1932 van 14 gemeentewoningen in de Wilhelmina- straat is goedgekeurd. De materieel-bijdrage is 1614,30, de rentevoetbijdrage 188. Ingekomen, is een. schrijven van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt de verordening be treffende de heffing van schoolgeld voor den Franschen cursus. Eveneens van Ged. Staten de goedkeuring van de verordening tot heffing van opcenten op de personeele belasting en de goedkeuring van het raadsbesluit betreffende het onderhoud van de graven van de familie Nieuwenhuizen. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten inzake de aanstelling van agent der arbeids bemiddeling. Ingekomen is bericht van de heeren G. N. Breur en Van Eek, dat zij hun benoeming tot lid van de commissie tot wering van school verzuim aannemen. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van Jac. van Nim- wegen tot het verkoop'en van het aschhok van de gemeente voor den prijs van 700. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. De VOORZITTER licht het voorstel van B. en W. toe. De gemeente-opzichter heeft be rekend, dat een nieuw gebouwtje op een andere plaats de gemeente 500 kosten zal. Het zou dan kunnen staan op de mestvaalt, wat echter lastig is voor den vuilnisman, aangezien het tegenwoordlige aschhok dichter bij is. Wanneer wij het aschhok verkoopen, krijgen we echter voor den grond niets. B. en W. hebben een koopsom gevraagd van 1000. Daarom stellen B. en W. voor afwijzend op dit verzoek te be schikken en voor kennisgeving aan te nemen. De heer HOBBEL: Er is toch nog wel een andere plaats, bijv. de Koude stoof. De VOORZITTEJR: Dat is van het Burgerlijk Armbestuur. De man wil daar gaan bouwen in verband met zijn veerdienst. Dat moet hem toch ook wat waard zijn. Het is B. en W. niet mogelijk om bij Ged. Staten aannemelijk te maken, dat een koopsom van f 700 voordeeliig is. Duizend guldéri achten wij noodzakelijk. Het verzoek wordt daarna met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is bericht van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin hij mededeelt zijn medewerking te willen verleenen bij in werk verschaffing laten uitdiepen van de poldersloo- ten. Daarbij stelt hij de volgende eischen: le. In de werkverschaffing mogen alleen werklooze hoofden van gezinnen of kostwinners geplaatst worden1; 2e. er moet in accoord-loon gewerkt worden van minimum 22 cent per uur; 3e. bij regen worden niet de drie eerste uren vergoed; het uurloon mag daarbij niet meer bedragen dan 18 cent; 4e. de uitvoering en controle berust bij de Ned. Heide Mij. Hoeveel de gemeente bij zal moeten dragen zal nog opgegeven wor den. De subsidie gaat tot dusver door tot 13 April 1933. De VOORZITTER deelt mede, dat de pol der niet meer bij wii dragén dan 10 per week in het loon van den opzichter. Spr. heeft fce^en zijn gemoed in gehandeld en is over dit bezwaar toch maar heengestapt, omdat de werklooze menschen er mee gedupeerd zouden worden. B. en W. zijn toch maar tot werkverschaffing overgegaan. De heer HOKKE vraagt hoe groot de kosten van de ziekteverzekering voor de arbeiders zijn. De VOORZITTER: Eén vierde, dat is een gulden. De 'heer BRINKMAN: Dat is treurig I De VOORZITTER't Leek mij ook veel te veel maar het komt toch uit. Er Is ontzaglijk Veel ziekte en daarom is de premie zoo hoog. Vraagt u het maar aan den ver zekeringsman, den heer Vermaas. De heer VERMAAS wijst er op, dat de Raad van Arbeid ontzettend veel te kort komt. De premie is gebaseerd op statistieken. De heer BRINKMAN: Het is toch verschrik kelijk, dat die polders maar 10 per week bij willen dragen. De heer VAN ES wijst er op, dat dit inder daad juist is, maar dat de zaak ook van den anderénl kant bezien moet worden. Thans pro- fiteeren de laksche boeren, die niets aan hun slooten gedaan hebben, er het meeste van en wat is het gevolg van deze werkverschaffing? Dat het 't werk ontneemt van de arbeiders, die in vasten dienst zijn en die er speciaal zijn om die slooten uit te diepen. Als straks het zaad in de akkers ligt, dan hebben de arbeiders weer tijd om die slooten uit te diepen. De heer BRINKMAN Het is overal buiten gewoon erg met de slooten. Het schrijven van den Minister wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een. schrijven van den Keurings dienst van waren betreffende het 4e kwart. 1932. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is bericht van de gemeente Den Bommel, dat niet bijgedragen zal worden in de kosten gemaakt door de commissie tot wering van schoolverzuim. Op het verzoek van den Raad van Ooltgensplaat is dus afwijzend be schikt. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is bericht van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat eens voorschot ten behoeve van de werkverschaffing van 8000 wordt verleend. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van de Provincie op een klacht van de gemeente inzake den slechten toestand van den Langeweg. De Prov. Staten merken op, dat de weg goed onderhou den zal worden. De weg is niet stofvrij en daarom zal een teer- en asphaltbedekking aan gebracht worden. Een definitieve beslissing om trent den nieuwen weg wacht op het resultaat van de veerdienst-besprekingen, die dit jaar nog wel niet ten einde zullen zijn. De Provincie deelt mede, dat het verzoek om verlaging van de gemeente*bijdrage van 600 per K.M. niet ingewilligd kan worden. Het schrijven wordt voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij bericht wordt, dat het voorschot voor de lagere school voor 1933 10,330 bedraagt. Voor kennisgeving aangenomen. Ingewilligd wordt het verzoek van de ge meente Middelharnis tot betaling van 105,01 voor de openbare U.L.O, school aldaar, welk bedrag Ooltgensplaat volgens de gemeenschap pelijke overeenkomst schuldig Gs. Ingekomen is een schrijven van A. van der Welle Wz., waarin hij de aandacht er op ves tigt, dat hij zich hier gevestigd heeft als straat maker en gaarne in aanmerking wenscht te komen bij het uitvoeren van straatwerken. De VOORZITTER merkt op, dat het ge meentebestuur over den aanleg van de water leiding nliets te zeggen heeft. Spr. is er mee bij den aannemer geweest, die er niets geen bezwaar tegen had wanneer de gemeente het werk overnam. We bleven dan echter een half jaar verantwoordelijk. De gemeente-opzichter raadt ons dan ook ten sterkste af dit aanbod aan te nemen. Het risico van een half jaar na leve ring verantwoordelijk te blijven is te groot. Wanneer adressant vroeger bij den aannemer van de waterleiding was gekomen, had hij er beslist wel werk aan gehad. Thans is het te laat. Het adres wordt voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen is een verzoek van J. v. d- Klundert waarin hij den Raad er op attent maakt, dat hij als vader van 14 kinderen, waarvan er 8 naar school gaan en eiken dag 4 K.M. daarvoor moeten loopen en] den Raad vraagt om ver lichting in de kosten, die hij maakt voor schoei sel en kleeding, aangezien zijn inkomsten hem niet in staat stellen aan deze behoeften te kun nen voldoen. De VOORZITTER merkt op, dat wanneer de kinderen van adressant finderdaad 4 K.M. naar school moeten loopen, zij recht hebben op vervoer. Dit is echter lang zooveel niet. Gel delijke ondersteuning kan de gemeente niet ver leenen. Daarvoor zal adressant naar het Burg. Armbestuur moeten. De heer HOKKE: Kan deze man niet ge holpen worden door het Crisiscomité De VOORZITTER: Over het Crisiscomité spreken we straks nog. Deze man moet echter, wil hij door het Crisiiscomité geholpen worden, werkloos zijn. Dit is hij niet. Het beste is, dat v. d. Klundert maar naar het R- K, Armbestuur te Achthuizen gaat, dat zal hem ongetwijfeld helpen. Het verzoek wordt voor kennisgeving aan genomen. In verband met de door het ziekteverlof van den heer Van Houten ontstane vacature be richt de Minister van Onderwijs, dat ontheffing wordt verleend inzake de wachtgeldersregeling en dat een tijdelijk plaatsvervanger aangesteld mag worden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De VOORZITTER deelt mede, dat aan de Raadsleden een afschrift zal worden gezonden van een adres van de Ver, van Ned, Gemeen ten, waarin er op aangedrongen wordt, dat de gemeenten niet op zichzelf gaan adresseeren, maar hiervoor zich wenden tot de organisatie. De Vereen, van Ned. Gemeenten kan de zaak van alle kanten bezien en een bepaalde aan- hanglig te maken zaak veel beter voorbereiden. Ingekomen is een teekening van den toestand van de haven van Ir. Jacobs, die ook dit jaar weer peilingen heeft gedaan. De teekening ligt ter inzage. De heer VAN GURP zegt, dat hij juist van morgen een schipper gesproken heeft, die zei, dat hij heel moeilijk de haven binnen kon komen. De VOORZITTER antwoordt, dat telkens wanneer er fiets niet in orde is, de Prov. Water staat in kennis wordt gesteld. Er worden dan tonnen gelegd. In verband met de plannen die er zijn, is er op 't oogenblik weinig aan te doen. Het kan best wezen, dat men de zaak zoo tot 1934 laat liggen. Waterstaat wil tenminste niet gaan baggeren. Als de bak'enis echter goed lig gen, dan kan de haven goed binnen gevaren worden. Het gebeurt echter wel eens, dat de bakens weg zijn en dan loopen de schepen wel eens omhoog. Ingekomen is een schrijven van het Nat. Crisfiscomité, waarin evenals vorig jaar de bij drage voor de gemeente Ooltgensplaat op 2,50 per werklooze is gesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. tevergeefs getracht hebbeni de bijdrage verhoogd te krijgen tot 3, v.n.l. daar het getal werk loozen veel hooger is dan vorig jaar. B. en W. stellen voor 87 beschikbaar te stellen voor dit doel. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van drie huurders in de Wilhelminastraat, de heeren De Vos, Den Brave én Hokke, waarin zij den Raad ver zoeken de huur voor alle huurders gelijk te brengen, aangezien zij 3 betalen en de anderen 2,25. Adressanten vinden dit een onbillijk heid, omdat de huizen dezelfde zijn. De VOORZITTER wijst er op, dat indertijd door den Minister de bepaling is gemaakt, dat bij het leegkomen der woningen de huur van 2,25 verhoogd moest worden. De Minister kon deze bepaling maken, omdat de hufizen met een hooge Rijkssubsidie zijn gebouwd. De huren van 2,25 waren toen te laag in verhouding met den welstand, die er in dien tijd was. Nu hebben B. en W. geen bezwaar het verzoek van adressanten in te willigen, maar dan moeten de huren van de overige 12 woningen tot 2,50 verhoogd worden. Dat is echter een moeilijke kwestlie. Deze menschen kunnen niet meer mis sen. Huurveriaging is door den Minister ver boden. B. en W. stellen voor dit adres in be sloten zitting bij de andere adressen te behan delen. Aldus wordt besloten. Oe heeren De Vos, Tiggehnan en Kamp uit de Wilhelminastraat verzoeken terugstorting van de waarborgsom in verband met de moei lijke crisisomstandigheden waarin zij verkeer en. Thans kunnen zij de 100, die zij als borg stelling bij het aangaan van de huur gestort hebben, goed gebruiken. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W, adviseeren afwijzend te beschikken op dit adres. De adressanten denken, dat de borgstelling noo dig was voor eventueele schade, dit is echter niet het geval. De gemeente vroeg om storting van een waarborgsom, om gewaarborgd te zijn tegen achterstallige huurbetailing, wat heden maar al te zeer noodig is gebleken. Enkelen, spr. zegt niet deze menschen, zijn thans reeds meer dan 130 huur achter, 't Zal gevaarlijk zijn, wanneer we de waarborgsommen terug gaan storten, want dan moeten we het allemaal doen. Spr. deelt mede, dat eveneens een verzoek is binnengekomen van G. van Nimwegen om verlaging van zijn waarborgsom van 200 met 100. In verband met de toegestane verlaging aan den heer Beijer stellen B, en W. voor niet 100, maar 75 terug te storten. Deze man, aldus spr., is daarbij geen cent huur achter. De heer HOKKE vraagt naar aanleiding van het eerste verzoek of de huur niet door den Minister, maar door den Raad vastgesteld moet worden. De VOORZITTER antwoordt, dat de Minis ter bevolen heeft toen er een zekere welstand onder de bevolking was, dat de huren zoo hoog mogelijk moesten worden opgevoerd. De heer HOKKE zegt, dat het onredelijk is wanneer niet soortgelijke womnghuren cr bij vergelijkt worden. De VOORZITTER zegt toe, dat dc zaak van alle kanten bekeken moet worden in de besloten zitting. Dan is aan de orde de verlenging van den ontruimingstermijn der onbewoonbaar verklaarde woningen fin de Nieuwstraat. Het advies van de Gezondheidscommissie luidt, dat het onge- wenscht is den termijn te verlengen. De VOORZITTER wijst er op, dat de men* schem (Van Veen en Vermaat) geen andere woningen kunnen betrekken. Van Veen en Ver- maat zullen dus op straat worden gezet. Niet B. en W., maar andere colleges dwingen ons. Getracht zal echter worden wat er nog aan te doen is. Huurverhooging voor deze menschen is niet mogelijk. De man, die al deze ellende ont ketend heeft, heeft nog nooit betaald. De heer HOBEL: Kunnen ze nu nlict iets betalen De VOORZITTER. Neen, Vermaat is de oorzaak. Hij ging klagen bij de Gezondheids commissie. 't Was niet noodig, want men kan het huisje van Van Veen gerust binnenstappen. B. en W. zullen trachten bij Ged. Staten ver lenging van den termijn te krijgen, Lukt 't niet, dan moeten ze maar ondergebracht worden in de school of anders bij ons, bij Hobbel en bij mij in de huiskamer. Vroolijkhelid) De heer VAN ES. Ziet u geen mogelijkheid om de Gezondheidscommissie op te heffen (Vroolijkheid) Dan wordt in bespreking gebracht de werk verschaffing aan de Rietveldsche Kade en het Spui. De VOORZITTER herinnert er aan, dat het de bedoeling was de Riietveldsche Kade te ver- hoogen op het peil van 3,20 M. boven N.A.P., even hoog als den Adriaanpolder. Het gemeen tebestuur heeft getracht met het polderbestuur van „het Rietveld" tot een overeenkomst te komen. De kosten bedragen 11,000. Wij had den de toezegging van een bijdrage van 100. De heer BRINKMAN: Is dat voor heel de kous De VOORZTTER: Is dat zoo gek Ik heb toen met den Dijkgraaf gecorrespondeerd en kreeg bericht, dat ze de bijdrage willen ver- hoogen tot 400. Het gemeentebestuur betreurt het ten zeerste, dat het polderbestuur dit stand punt inneemt. Een dergelijk aanbod is onaan nemelijk. Na langdurig beraad waren B. en W. bereid een accoord te sluiten met het polder bestuur, indien het 10 in de kosten, dus 1100 zou bedragen. Op deze basis van 100 kunnen we daartoe echter geen vrijheid vinden. De heer HOBBEL zegt iemand in Middel harnis te hebben gesproken, die er sterk voor was 10 te geven. De VOORZITTER gelooft, dat men van gedachte is: Wanneer we waditen tot het vol gend jaar, dan krijgen we het heelemaal voor niets. Onze begrooting loopt echter zoo vast als een muur. Gelukkig hebben we op 't oogen blik nog contanten. Het is jammer, dat dit werk niet begonnen kan worden. Voor de verhooging van de Rietveldsche kade is het nu de tijd. De uitdieping van de slooten kan in den winter oo kgeschieden. Maar dit kan het beste in den tijd van April tot September plaats vlinden. Herhaaldelijk hebben wij bij de polders ge tracht. We krijgen echter geen hooger bod dan 400.Dat kunnen we niet aanvaarden De heer VAN GURP Hoe groot is de pol der De VOORZITTER5 bunders. De heer HOKKE De polder zegt nu wel dat de grasprijzen zoo slecht zijn, maar de vee handel is op 't oogenblik heelemaal niet nood lijdend. Daarbij zijn er toch genoeg rijke eige naars. De VOORZITTER We hebben nu e'erumaal met het polderbestuur te maken. Het is waar, de waarde van den polder gaat met de uitvoe ring van dit werk verbazend vooruit. Ik heb ze dat ook al duidelijk gemaakt, maar het lukt nu eenmaal niet. B. en W. stellen dan ook voor niet op het voorstel Iin te gaan. Dan moet er desnoods maar een steunregeling komen. De heer BRINKMAN Er wordt thans mis bruik gemaakt van de werkloosheid Wat een pracht stuk werk was het niet De heer VAN ES't Spijt me dat het pol derbestuur er zoo over denkt. Ik had nog en kele gedachten, die ik naar voren gebracht zou hebben, indien het plan werd aangenomen. Het leek mij n.l. beter dat we geen kade maar een) dijk maakten. We kregen dan goed weiland en ook konden de pachters eij akkerland vap, maken. De VOORZITTER Dit is zeer zeker over weging waard. Alles hangt echter af van de medewerking van het polderbestuur. Ik heb nog getracht de ingelanden bij elkander te krij gen, maar ook dit is verijdeld. Besloten wordt, het polderbestuur te berichten, dat de Raad wel bereid is, een bod van 1100.— te aanvaarden. Spr. stelt voor hierbij meteen het uitdiepen van de Spui te behandelen. Het plan was 1 Meter uit te doen, zoodat 9000 M3 grond verwerkt kan worden. De heer de Ruiter raamt dit op 10.800.—. We hebben daarvoor echter 1000 materialen nooddg. Aan die 1000 hebben de arbeiders niets. Dat is weggegooid geld. Dat is geen arbeidsloon. B. en W. adviseeren dan ook dit plan te laten varen. Er zit niet anders op dan dat we een steunregeling fin het leven roepen. Wethouder JACOBS zegt, dat het misschien meer aanbeveling verdiende eerst het Rijk te vragen of we niet 10 meer subsidie kunnen krijgen. Dan kon het werk toch doorgaan. De VOORZITTER vindt dat best. We krij gen thans echter reeds 75 van het Rijk. Spr. zegt dat de toestand zeer somber is. Thans wordt reeds 1400 per week voor de werkver schaffing uitgegeven. Als het zoo doorgaat zijn we over een paar maanden een noodlijdende gemeente. En we zullen dan wel onder cura- teele worden gezet. Ik ziie er geen gat in met deze groote werkloosheid. Besloten wordt, wanneer het Rijk 90 sub sidieert, het Spui uit te laten diepen. Vervolgens wordt het kohier van de honden belasting vastgsteld, groot 459.—. Eveneens het suppletoir kohier van het schoolgeld Fran- sche cursus. Aan de heeren Hobbel, Kramer en Korteweg wordt elk f 350.— toegekend. Het Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid. verzacht en geneest men met Doo« 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. BtJ Apoth. en Drogisten Het voorschot voor 1933 aan de bijzondere scholen wordt vastgesteld, 1460.aan de school met den Bijbel, 2100.— aan de R. K. school. De opcenten op de Gemeentefondsbelasting 1933—34 worden gesteld op 100. Dan worden enkele af- en overschrijvingen op de gemeen te begrooting 19321933 goedge keurd. In verband hiermee wordt meegedeeld, dat de legesverordening zoodanig herzien wordt, dat de gemeente hier 100.— uithaalt. Ook bet dragen van wapenen wordt opnieuw geregeld. De heer VAN GURP vraagt of de radio ook niet belast kan worden. Dat is toch luxe, aldus spreker. De VOORZITTER merkt op, dat dit een Rijkszaak is. Getacht zal echter worden om op andere wijze geld binnen te krijgen. We moe ten alles probeeren Wethouder JACOBSWe moeten een hoo- gere uitkeering zfien te krijgen. Dirksland heeft een hoogere uitkeering dan wij. De heer VERMAAS vraagt bij de rondvraag of er geen ophaaldienst te Achthuizen ingesteld kan worden. Besloten wordt geen geregelde dienst in te stellen, maar zoo nu en dan een vrachtauto het vuil op te laten halen. De bewoners zullen dan eerst gewaarschuwd worden. De heer VAN KEMPEN vraagt of het ma ken van muziek Zondags niet verboden) kan worden. De VOORZITTEjR deelt mede, dat in de volgende vergadering de politieverordening vast gesteld moet worden. Dan kan de Raad zelf wijzigingen aanbrengen. Muziek maken op Zon dag is verboden De heer VERMAAS Ook met de radio De VOORZITTEjRJa. Zoo nu en dan gebeurt het toch, bijv. in een bierhuis in een van de buitenwijken. De heer VAN KEMPEN vraagt of het dra gen van vuurwapenen niet geweerd kan wor den. De VOORZITTERAlle vuurwapenen zijn verboden. Men moet voor het dragen en in het bezit hebben van een vuurwapen machtiiging hebben van den burgemeester. Binnenkort is een onderzoek van de politie in de gemeente te ver wachten. De heer HOBEL vraagt of het slootje ,,'t Doeltje" niet gedempt kan worden, aangezien de stank ondraaglijk is. Dc VOORZITTER zegt dat dit stuit op de onwilligheid van Fran^ofise. De buizen voor een nieuwe waterafvoer zijn thans goedkoop, zoodat het dempen van de sloot gemakkelijk kan geschieden. De voorsloot kon thans reeds gedempt worden. De Diaconie van de Ned. Herv. Kerk wil echter alleen bijdragen in de kosten wanneer het geheele plan wordt uitge voerd. We zullen moeten vragen of ze met de voorsloot reeds genoegen nemen. We zullen probeeren het geheele complex te dempen, lukt dat niet, dan alleen de voorsloot. De heer BRINKMAN zegt, dat bij de water leiding geen rekening wordt gehouden met het rouleer-systeem. De VOORZITTER zegt dat dfit op verschil lende moeilijkheden stuit Spr. heeft er ook reeds enkele malen op aangedrongen. De heer HOKKEEr worden menschen ge houden die er reeds veel te lang gehouden zijn. De VOORZITTERDat mag niet, maar het is te begrijpen, omdat het werk aangenomen is, dat de aannemer de beste werklieden zoo lang mogelijk wil houden. De heer BRINKMANEr zijn er die al 4 weken daar werken. De VOORZITTERDie moeten er uit. We zullen het recht toepassen, dat we hebben. We zullen nogmaals bij den aannemer er op aan dringen, dat er de hand aan wordt gehoudén. Nadat de VOORZITTER medegedeeld heeft dat volgende week in geheime ziitting die kwes tie van de huizen besproken zal worden, volgt sluiting. VERSLAG OVER 1932. Wij ontvingen het verslag van de Flakkeesche Gezondheidscommissie over het jaar 1932, waar uit wij 'enkele grepen doen De Commissie was bij den aanvang van het verslagjaar aldus samengesteld L. van der Sluys, Dirksland, voorzitter; S. Knöps, Sommelsdijk; D. J. Polhuijs, Stad aan 't Haringvliet; Dr. P. Boot, Dirksland; C. A. de Later, Stellendam; C. F. Hossen, Middelharnis, waarn. secretaris; J. A. Vreeswijk, Oude Tonge. Bij besluit van den Minister van Staat, Com missaris der Koningin, dato 13 September 1932, werd de heer Ir. J. C. Snelleman, c.i. te Middel harnis, met ingang van 15 September van dat jaar voor den tijd van vijf jaren tot secretaris onzer Commissie benoemd. Uit de cijfers blijkt, dat het getal geboorten

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 9