Spreeuw Br. H. cell FEUILLETON Woensdag 5 April 1933. No. 3943 TWEEDE BLAD. NAAR HET LICHT Wno-STGNO WSES Plaatselijk Nieuws. SOMMELSDIJK. Nationale hulde te Delft. Zooals den lezers wel bekend zal zijn, zal er op den 2den Paaschdag ter gelegenheid van de herdenking van den 400sten geboortedag van Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands, een groote nationale huldebetooging gehouden worden te Delft Voor iederen rechtgeaard Va derlander belooft dit een uitnemenden dag te worden. Van alle oorden des lands zal men op dien dag samenstroomen naar t oude Delft, eenmaal de verblijfplaats van dezen zeer bemin den Oranjevorst, die de grondlegger werd van inzen Nederlandschen staat, om hem als dank baar nageslacht eerbiedig te gedenken. Het spreekt vanzelfOok Flakkee mag niet achterblijven, waar het hier gaat om onze ver knochtheid aan het geliefde Oranjehuis te too- nen. Waar velen zullen zijn, die graag er heen zullen gaan, zal de reis gemakkelijk en goed koop gemaakt worden. Er zal een extrareisge- legenheid zijn van Middelharnis naar Delft. De bedoeling is om de reis te maken met de Mid- delharnissche boot en vervolgens met autobus sen. De kosten bedragen slechts MO (re tour) per persoon. Zij die van deze gelegenheid wenschen ge bruik te maken sturen hun naamkaartje of geven hun naam zoo spoedig mogelijk op aan Pvan den Boogert, Sommelsdijk. Tegen een tweetal personen is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden met een fiets over den Oudelandschen dijk over dat ge deelte, dat voor rijwielen verboden is. Tegen een inwoner uit Dirksland wegens vernieling en tegen een inwoner dezer gemeente wegens het vasthouden aan een vierwielig motorrijtuig, .terwijl hij zelf op een fiets was gezeten. Gedurende de maand Maart 1.1. passeerden 1 2schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente, w.o. niet begrepen de beurtschepen en schepen met abonnement. De landbouwer A. J. Kastelein alhier heeft onderhands een woonhuis, staande aan den Lan ge weg gekocht van Mevr. Wed. Jacobs te Mid delharnis. Bij den agent der arbeidsbemiddeling ston den 1.1. Zaterdag ingeschreven in totaal 67 per sonen, waarvan 50 werkloos. Verslag van de algemeene ledenvergadering van de Vereen, ter bevordering van onroerend goed door landarbeiders „Sommelsdijk" geves tigd alhier, op Donderdag 30 Maart 1931 avonds 7 uur in Hotel Spee. De Voorzitter, de heer Joh. van den Nieu- •wendijk opent de vergadering. Het spijt hem dat de belangstelling der leden niet grooter is. Voorts wijst hij er op, dat momenteel verschil lende perceelen er onooglijk bij liggen en uit •den wensch dat daarin spoedig verandering mo ge komen. Ook zijn er nog enkele pachten achter. Ten aanzien van sommige personen bevreemd hem dit, want het land heeft toch nog wel wat opgebracht. Spr. uit den wensch, dat de achterstallige betalers ten spoedigste hun schuld zullen voldoen. Na voorlezing der notulen en mededelingen van enkele ingekomen stukken, wordt de balans ,in> en winst- en verliesrekening over 1932 vastge- steld. Daarna verkrijgt de secretaris der ver eeniging, de heer J. Knape Mz., gelegenheid om zijn jaarverslag uit te brengen. Spr. zegt dat de geschiedenis der vereeniging over het afgeloopen jaar de ongunst der tijden vertoond. Uit het aantal leden blijkt reeds dat de belangstelling der arbeiders voor de vereeni ging aanmerkelijk gedaald is. De landarbeiders zijn niet meer om land verlegen. De taak van het Bestuur is onder deze omstandigheden niet gemakkelijk. Er zijn arbeiders, die al te gemakkelijk de huren van hun perceeltje land zijn schuldig ge bleven of de huur hebben opgezegd. Spr. haalt uit het verleden op hoe de arbei ders eenige jaren geleden land wilden hebben. De arbeiders moesten land hebben Geld kwam er niet op aan, de gemeente leende wel. Of de boeren hun land wilden verkoopen, dat kwam er ook niet op aan. Daar was de wet, die het land voor den arbeider opeischt. De liefhebbers voor land waren eenige jaren geleden heetgebakerd, het kon hun niet vlug ge- noeg gaan. Het Bestuur heeft zich gehaas maar niet overhaast. We hebben land gekocht, de koopprijzen waren hoog, maar niet te hoog voor dien tijd. De arbeiders die onder de ge schetste omstandigheden hun land hebben aan vaard moeten nu ook gezamenlijk de verant woordelijkheid er voor aanvaarden. Spr. wijst er vervolgens op, dat wanneer de arbeiders, de zaak in den steek laten de gemeente voor de moeilijkheden komt te zit ten Misschien dat enkelen, dat niet zoo erg zullen vinden, want er is tegenwoordig een streven om alles van Staat en gemeente te wil len hebben. Wanneer de vereeniging zich niet zou kunnen staande houden stuurt dit onher roepelijk de gemeentefinanciën in de war. Daarover moet ook de arbeider niet te licht denken, want ook hij heeft belang bij gezonde gemeentefinantien. Spr. wijst hierop met nadruk opdat ieder lid zijn plicht zuo weten. We moe ten niet te gering denken over de verplichtin gen der vereeniging tegenover de gemeente, die in een ronde som 37000.— bedragen. De landaankoop van Kralingen is mislukt. Het bestuur is in beroep gegaan tegen het raads besluit waarbij een verzoek om voorschot werd afgewezen, maar Ged. Staten hebben het beroep ongegrond verklaard. Het bestuur zal zijn po gingen om ook de Kralingsche leden aan land te helpen, voortzetten. Vervolgens wordt besproken de mogelijkheid om tot verdere pachtverlaging te geraken. Die is alleen mogelijk als het rijk de rente der voor schotten nog verder verlaagd en daarop is niet veel kans, omdat de rente toch reeds laag is. Spr. eindigt met den wensch, dat het jaar 1933 een nieuwe opleving zal te zien geven. Tot bestuurslid wordt herkozen den heer C. van der Sluis, tot commissarissen van Toezicht de heeren J. Holleman en J. Born. Na de pauze wijdt de heer J. Blok Mz. enkele woorden aan de financieele positie der vereeni ging. Het heeft hem ontstelt, dat er nog zooveel pachten achter zijn. Als dat zoo doorgaat gaat het mis. Als de pachters niet beter voor hun geldelijke verplichtingen zorgen, zal de vereeni ging voor groote moeilijkheden komen te staan. Laat men vooral niet vergeten, dat het werk der Landarbeiderswet in deze gemeente voorgoed ligt als de vereeniging zich niet staande kan houden. Spr. verzoekt het bestuur in overweging te willen nemen pogingen in het werk te stellen dat de aflossing der voorschotten nog eenige jaren wordt opgeschort. De vrijkomende gelden zouden dan aan de pachters kunnen worden gerestitueerd. Na eenige discussie werd de vergadering gesloten. MIDDELHARNIS. Bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling zijn als werkloos ingeschre ven: 2 landbouwknechts, 43 landarbeiders, 6 timmerlieden, 4 schilders, 1 kabelmonteur, 1 borstelmaker, 11 transportarbeiders, 17 diepzee - visscher, 5 letterzetters, 3 boekbinders, 4 boek drukkers, 1 Monotypegieter, 1 machinezetter en 1 pakhuisknecht. Totaal 100 personen. De dienstbode P. K. werd, terwijl zij op haar fiets zat, aangereden door den groenten- wagen van P. T. uit Sommelsdijk. Zij bezeerde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en zij rust moet houden. Heden Maandagmorgen is naar het zieken huis te Rotterdam gebracht mej. L. Hollaar, om aldwaar een operatie te onedrgaan. Loop der bevolking in de maand Maart. Ingekomen: A. M. J. van der Ven met gezin uit Rotterdam, Chr. Huizer met gezin uit Nieuwe Tonge, M. Abramse met gezin uit Stad aan 't Haringvliet, Joh. C. Klepper met gezin uit Dirks land, C. van der Sluijs met gezin uit Amsterdam, M. Krijtenberg uit Dirksland, C. W. Keijzer uit Noordeloos, J. van der Poel met gezin uit Oude Tonge. Vertrokken: L, Vroegindeweij naar Rotter dam, J. Fris met gezin naar Stad aan 't Ha ringvliet, Kommer Hakkenbrak met gezin naar Oude Tonge, Adr. H. Driece naar Heemstede, K. Tanis naar Dirksland, Frans Klink met gezin naar Dirksland, Hendrik Schipper naar Heemse, Adrianus Herman Satter naar Andijk, Krijntje Waling naar Nieuwe Tonge, Ida Frieda Schmidt naar Herkingen, Joris Dekker met gezin naar Rotterdam. DOOR J. VAN DEN BOSCH. 14) Deze ging moedig aan den gang, maar werd letterlijk niets gewaar. Hij onderzocht aan den trein, aan de Zierikzeesche boot, aan de Rot- Xerdamsche boot, alles tevergeefsch. Totuit Domburg het verrassende be ticht kwam, dat de heer Lapidoth daar was ge signaleerd. De rechercheur ging er spoorslags heen, in formeerde aan het badhotel, evenwel vermoe dende, dat de voortvluchtige daar wel niet zou logeeren of gelogeerd zou hebben. Tot zijn groote verbazing deelde de directeur van het hotel hem mede, dat de heer Lapidoth daar inderdaad was geweest. „Onder welken naam?" was de verbaasde wedervraag. „Wel onder zijn eigen naam. Dat wil zeggen, als hij inderdaad Lapidoth heet." „Zijn naam is Lapidoth. Logeerde hij onder dien naam hier De rechercheur was geheel uit het veld ge slagen. Hij begreep er letterlijk niets van. Dat heerschap had onder zijn eigen naam, onder den rook van Middelburg vertoefd „Maar mijn goede mijnheer", zei de hotel houder, „ik begrijp u niet. Ziehier het gasten boek. Er staat duidelijk Lapidoth, door hemzelf geschreven. Met politiezaken heb ik natuurlijk niets te maken. Hij heeft hier twee dagen ver toefd, zich uitstekend gedragen en bij zijn ver trek betaald Hij is weliswaar haastig vertrok ken. Want zijn plan was te blijven tot van avond. Dat heeft hij mij gezegd. Doch, zeer ontdaan, dat zag ik wel, kwam hij gisteravond op mij toeloopen. „Ik moet direct weg", zei hij. „Ik lees daar in de courant, dat de bankier Jansen in Middelburg voortvluchtig is. Zijn zaak is bankroet. Mijn naam wordt ook genoemd. Ik zou ook met de Noorderzon zijn vertrokken. Ik ben n.l. zijn compagnon. En ik weet van het heele geval niets af."" Daarop heeft hij betaald en is naar Middelburg vertrokken. Meer kan ik u niet mededeelen, mijnheer," besloot de direc teur van het strandhotel zijn verhaal aan de re chercheur. Deze bedankte hem en vertrok, niets van het geval begrijpend, naar Middelburg. Bij zijn chefs gekomen, vernam hij, dat de heer Lapidoth was geknipt bij zijn aankomst in de stad, maar zich zoo verbaasd had getoond, dat de politie-commissaris, die hem in verhoor had genomen, perplex was geweest. Eén van tweeëndeze man was een doortrapte schurk, of de heer Jansen had hem er ontzettend laten inloopen. Want hij had den politie-autoriteiten verteld, dat hij compagnon was, dat hij flink kapitaal in de zaak had gebracht en dat hij eerst sedert eenige dagen geleden had ontdekt, waarom de heer Jansen hem tot compagnon wilde hebben. Deze ontknooping had hij niet verwacht. Van zijn voorwaarde, om Edom tot vrouw te hebben, had hij gezwegen En ook, dat hij naar Domburg was gegaan, zonder dit te zeggen, omdat hij van- de vrouw, of liever het meisje af wilde zijn, dat hij had verleid en die steeds per brief of persoonlijk haar rechten kwam opeischen. De politie-commissaris had in tweestrijd ver keerd. Hij was geneigd den heer Lapidoth in verzekerde bewaring te houden. Wie zou zeg gen, dat diens handelwijze niet een doorgestoken kaart met den bankier wasMaar aan den anderen kant: zijn mededeelingen waren zóó vanzelfsprekend, en, na een vluchtig gedaan onderzoek, zóó in overeenstemming met de waarheid, dat er geen reden voor te vinden was, hem vast te houden. Hij herkreeg dus zijn vrijheid, zonder te weten, dat onmiddellijk aan Overzicht scheepvaart eerste kwartaal: Ingekomen 262 schepen, waarvan geladen 15789 ton, ledig 9525 ton. Uitgegaan 256 sche pen, waarvan geladen 15972 ton, ledig 7947 ton. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 3437 H.L. aardappelen, 600 H.L. poters en 86 H.L. peen. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 10 werkloozen inge schreven. -Een kind van C. A. werd bij het spelen door een ander kind van een heining afgeduwd, waardoor een arm werd gekneusd. Geneeskun dige hulp was noodzakelijk. Bij publicatie wordt bekend gemaakt, dat op 8 April a.s., des nam. 2 uur, ten huize van den gemeente-geneesheer gelegenheid bestaat tot kostelooze in- en herinenting. A. A. had het ongeluk met een zak aard appelen op zijn rug van een, in lading zijnd motorschip in de kaai te vallen. Behalve een nat pak kreeg hij nog een verwonding aan zijn hoofd. De op 22 Februari j.l. vastgestelde kiezers lijst blijft, zooals deze thans luidt, tot 1 April 1934 van kracht en is tegen betaling der kosten behoudens eventueel aan te brengen wijzigingen, in afschrift verkrijgbaar. Door de politie zijn de volgende proces sen-verbaal opgemaakt: tegen A. v. d. H. te Dirksland wegens het berijden van een motor fiets zonder licht, tegen J. K. alhier wegens het met paard en wagen rijden zonder licht tegen A. H. te Ooltgensplaat en A. de K. te Som melsdijk wegens het berijden van een fiets, zon der een geldig rijwielbelastingplaatje. Loop der bevolking in de maand Maart. Ingekomen: Jacob Fris en gezin van Middel harnis, Cornelis Gerrit van Rossum van Slie- drecht. Vertrokken: Marinus Abramse en ge- zin naar Middelharnis. Donderdag 30 Maart j.l. gaf de gemengde zangvereeniging O. K. G. K. met medewerking van een gedeelte van 't jeugdkoor O. J. K. en mannenkoor Advendo, allen te Ooltgensplaat, een uitvoering in het gymnastieklokaal der O. L. School onder leiding van den directeur J. van den Heuvel. De zaal was tamelijk gevuld. De heer Van den Heuvel opent den avond met allen hartelijk welkom te heeten. Dezen avond wordt uit vriendschap aangeboden van burgers tegenover burgers Hoewel de tijd van uitvoering geven feitelijk voorbij is, is spreker verhuegd, dat er nog zooveel aan wezigen zijn. Na allen een prettigen avond toe- gewenscht te hebben, wordt een aanvang ge maakt met het programma. Allereerst zingt het gemengde koor een vijftal liederen, welke keu rig ten gehoore werden gebracht. Vervolgens komt het jeugdkoor op t podium, hetwelk een aantal liederen zingt, waarvan bij zonder in den smaak vielen:^ „Vaste Rots „Jachtlied" en „Het kerkklokje". Na de pauze werd door eenige kinderen een tooneelstukje opgevoerd, getiteld „Sneeuwwit en Roozenrool", hetgeen van volhardende studie blijk gaf. Een langdurig applaus volgde. Hierna werden eenige duo s en trio s ten ge hoore gebracht, waarvan in het bijzonder ver meld dient te worden „Als de klokken luiden Een korte tusschenpauze werd gehouden voor het in orde brengen van een tweede opvoering getiteld. „De verstrooide notaris". Ook dit werd beloond met een daverend applaus. In verband met den tijd moest tot spijt van allen het pro gramma verkort worden. Er werden nog enkele liederen gezongen, waarna door eenige dames en heeren in keurige pakjes een leuke vertooning op het podium gegeven werd. De heer Van den Heuvel nam hierna het woor den dankte allen voor de belangstelling en de medewerking tot het welslagen van dezen avond, inzonderheid een drietal heeren, die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij het organi- seeren daarvan. Met een tot weerziens besloot hij den avond. De heer Van den Heuvel mag met voldoe ning op dezen schitterend geslaagden avond terugzien. OOLTGENSPLAAT. Vorige week zijn ver scheept 137710 K.G. aardappelen. OUDE TONGE. In de week van 26 Maart tot 1 April meldden zich bij den agent der Arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 84 land arbeiders, terwijl er 53 personen bij de werk verschaffing werden te werk gesteld. NIEUWE TONGE. Vanaf 1 April tot 31 December a.s. zijn ten postkantore alhier ju bileumzegels verkrijgbaar ter herdenking van de gelegenheid van het 4e eeuwfeest van de geboorte van Prins Willem van Oranje, in de prijzen van V/2, 5, 6 en 12J^ cent. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling ston den de vorige week 47 werkloozen ingeschre ven. een rechercheur van de Vlissingsche politie, wier hulp was ingeroepen, werd opgedragen, hem nauwkeurig in het oog te houden. Dat alles vernam, voor zoover hij er mee te maken had, de ïechercheur, die uit Domburg was gearri veerd. Uit Roosendaal was de andere inmiddels teruggekeerd. En de politic was voorloopig werkeloos. De faillietsverklaring geschiedde vol gens de wet. XIV. Intusschen heerschten er rouw en droefheid in het deftige huis in de Lange Delft. Na een gesprek met haar moeder had Edom een vast besluit genomen: zij mocht niet de vrouw van Lapidoth worden. Mevrouw Jansen had het haar ook ten sterkste ontraden. Moeder en dochter begrepen wel, dat het iets vreeselijks zou zijn, den vader dit besluit kenbaar te maken, maar zij konden niet anders. In mevrouw Jansen was het plan gerijpt, om, als de termijn (of misschien log vroeger), die Lapidoth had gesteld, verstreken was, met dezen een onderhoud te hebben en hem te ver zoeken, zoo noodig te smeeken, aan zijn door hem kenbaar gemaakte plannen geen gevolg te geven. Zij wilde trachten hem er van te over tuigen, hoe onredelijk het was, Edom tot vrouw te verlangen, terwijl deze absoluut niets van hem hield. En dan wilde zij hem vragen, com pagnon te blijven en de zaak niet ten onder te brengen. Met alle macht zou zij in de bres springen' voor haar man, niet met de bedoeling zijn daden te vergoelijken, maar om te trachten hem tot betering des levens te brengen, al wan hoopte zij daar bijna aan. Doch een onderhoud met Lapidoth was niet noodig geweest. Toen Edom, in tegenwoordigheid harer moe der ,haar vader haar besluit had meegedeeld, had de bankier eenigen tijd verplet gezeten. Hij besefte, dat hier zijn ondergang werd voorspeld. Inwendig kon hij Edom geen ongelijk geven, maar zijn materieele belangen wogen hem het Tegen S. K. is procesverbaal opgemaakt wegens het in gevaar brengen van de veilig heid van het verkeer. Door de bakkers alhier is het brood met 1 cent per ons verhoogd. Bij C. K. ontstond schoorsteenbrand, welke door C. Z. werd bemerkt. Door diens tegen woordigheid van geest was deze spoedig ge- bluscht zoodat erger werd voorkomen. De vorige week werden van hier vervoerd 3000 H.L. aardappelen. DIRKSLAND. Tot lid van de commissie ter bevordering va nde Paardenmarkt alhier is be noemd de heer L. M. Brooshooft. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden 73 werkzoekenden ingeschreven. Naar wij vernemen is thans alhier een af- deeling van de E. H. B. O. opgericht. De lijsten van stemgerechtigde ingelanden van de polders Diederik en Kraaijenisse liggen tot 14 April a.s. bij den secretaris van die polders ter inzage. - De levering van 560 M3 basaltsteenslag voor polder Dirksland c.a. is opgedragen aan de Transport en Handels Mij. te Amsterdam voor 4,78 per M3. MELISSANT. De door J. Roodzand aan B. en W. gevraagde vergunning voor het bou wen van een woonhuis ,is geweigerd. Als gevonden voorwerpen zijn bij den ge~ meenteveldwachter verkrijgbaar een mes met schede. Door de Rijks- en gemeentepolitie is tegen een viertal personen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet, en tegen een persoon voor het zitten op de zijstraten. HERKINGEN. De opnieuw vastgestelde kie zerslijst blijft van kracht tot 1 April 1934. Er komen op voor 514 kiezers oor de Tweede Kamer, 512 voor de Prov. Staten en 496 voor den gemeenteraad. Woensdag 12 April zal dokter Huisman een kostelooze vaccinatie houden des voorin. 10 uur .waarvoor men zich vooraf ter gemeente secretarie dient aan te melden. Voor de werkverschaffing hebben zich niet minder dan 35 personen aangemeld. GOEDEREEDE. Donderdag is in de haven alhier gearriveerd een nieuwe motorbotter, waarin is geplaatst een „Industrie"-motor met hooge druk van 80 P.K. Dit vaartuig is be stemd voor de Noordzee-visscherij. We wen schen schipper Redert, voor wie dit vaartuig bestemd is, geluk met zijn mooi flink vaartuig. Visscherijbericht. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 60 tot 70 K.G. per dag en per vaartuig, die aan de pellerijen a 0,10 per kilo werden afgeleverd, wat een zeer lage prijs is. De Noordzeevisschers be- somden van 60 tot 80 per vaartuig. Door slechts een drietal werd ruim 100 gemaakt. Ook zijn er nog, die schade aan hunne netten bekwamen. J. Tanis Pz. 70, J. Tanis Kz. 75 en G. 't Mannetje 50 srhade. Aan de aardappelenbezitters zal door de Regeering 0,25 per 100 kilo worden vergoed. Naar we uit goede bron vernemen werd door één landbouwer de hoeveelheid niet aangegeven en toen een vertrouwensman hem er opmerk zaam op maakte, zeide hij, dat hij voor zulke bedragen bedankte die in ontvangst te nemen. Ook zij, die ze voor de aangifte hebben weg gegeven, komen niet in aanmerking. Bij B. en W. is door den broodbakker Jacob de Vries ergunning aangevraagd tot het plaatsen van een 2 PK. elcetro-motor voor kneed- en mengmachine. Zij, die bezwaren vol gens de hinderwet hebben, kunnen zich ter gemeentesecretarie vervoegen op 13 April, des voorm. half elf. De rekening over het jaar 1932 en de begrooting over het jaar 1933 van den Grooten Zuiderpolder zal gedurende 14 dagen ter inzage liggen bij den secretaris H. Lodder. OUDDORP. Bij beschikking van den Minis ter van Economische Zaken en Arbeid van 24 Maart 1933, no. 24, afdeeling Visscherijen, is bepaald, dat met afwijking, in zooverre van het voorgeschrevene in art. 7 lid 1, letter d, van het Zuid-Hollandsche Stroomen visscherijregle- ment, de gesloten tijd voor het isschen in de ZuidHollandsche Stroomen-, met den visch- zegen, den beugel, het schut want met een maas wijdte van 80 m.m. en wargarens met een maas wijdte kleiner dan 75 m.m., dit jaar zal ingaan op 22 April. De afgeloopen week werden uit deze ge meente vervoerd ruim 27000 kipeieren. A.s. Donderdag zal er gemeenteraadsver gadering zijn, n.m. 3 uur. Voor de werkloozenkassen der landarbei ders is bepaald, dat de leden, die na 1 Januari zijn toegetreden, eerst 39 weken contributie moeten betalen alvorens zij voor uitkeering in aanmerking komen. De leeftijdsgrens is terug gebracht van 70 op 65 jaar. Alleen de leden, die nu reeds 65 jaar oud zijn, of nog voor 1 Juli 65 jaar worden, kunnen tot het ingaan van den 70-jarigen leeftijd lid blijven. Leden, zwaarst. Zonder gewetensbezwaar zou hij zijn dochter hebben opgeofferd. Als Lapidoth maar compagnon was, als de zaak maar bleef be staan. De vastberadenheid van Edom, die het toch steeds meer met hem dan met zijn vrouw hield, verraste hem. Hij begreep onmiddellijk, wie de steunkracht was, al vergiste hij zich daarin. Doch hij wist niet, dat Lapidoth Edom al tot vrouw had gevraagd en hij wist evenmin, dat Edom niet geprest was door haar moeder, doch zelfstandig een besluit had genomen. Hij vermoedde, dat zijn vrouw Edom had bewerkt. Daarom, toen hij in staat was te spre ken, keerde zijn woede niet tot Edom, maar verweet hij in heftige bewoordingen zijn vrouw, dat zij liefdeloos was en zich geheel niet om de zaken van haar man bekommerde. Mevrouw Jansen had heel veel kunnen zeggen bij het onbeschrijfelijke tooneel, dat volgde. Maar zij zweeg. Heftiger werden zijn woorden. Hij wond zich zoodanig op, dat Edom, bitter schreiend, het vertrek verliet. Het werd ook tenslotte mevrouw Jansen te erg. Toen zij hem op zachten toon er op wees, dat zij niet anders kon handelen, dat zij in dezen Gode meer ge hoorzaam moest zijn dan zelfs haar eigen man, toen barstte hij in zoo een stroom van vcr- wenschingen los en hij vloekte zoo geweldig, dat ook zij heen ginghet hart barstens vol weeOp haar kamer wilde zij bidden. Maar zij kon niet. In haar ooren klonken de vloeken na, die haar man had uitgebraakt. En ze zag zich op dat moment bloeiend jong meisje, ver- lofod met Arthur Jansen, een verloving die haar van allen kant ontraden wasEjn zij dacht aan de straf, die op de zonde volgt. En dee moedig boog zij het hoofd. XV. Den anderen morgen vond zij op de slaap kamer van haar man een kort, harteloos briefje, meldende, dat hij vertrok uit Middelburg, om niet weer terug te keeren. In snijdende woorden Onze Leider Dr. H. COLIJN, hoopt D.V. Donderdag 13 April te spreken in de NED. HERV. KERK te DIRKSLAND, aanvang der vergadering zal waarschijn lijk 6 uur zijn. Wij kunnen aan 1500 personen toe gang verleenen. 1000 kunnen in het kerkgebouw en 500 in het koor een plaats vinden, maar dan is het maxi mum bereikt, dan is het mudvol. Door het plaatsen van luidsprekers zal er gezorgd worden, dat ook in het koor, de geachte spreker zeer goed te volgen zal zijn. Zonder toegangskaart heeft echter niemand toegang. Door het treffen van ordemaatregelen voor zulk een groote vergadering, moeten wij een zeer stren ge contröle toepassen. Van deze maat regel wordt voor niemand een uitzon dering gemaakt. Toegangskaarten zijn uitsluitend ver krijgbaar bij de Secretarissen der plaatselijke Kiesvereenigingen. Voor iedere uitgereikte kaart wordt een minimum vergoeding gevraagd van 10 cent. Deze Colijndag belooft schitterend te zuilen slagen. Anti-revolutionair Flakkee komt saam om het bevel van den leider te hooren, maar tevens om hem onzen trouw te betuigen. De Secr. der Hulp-Centrale die op 1 Juli a.s. of later 65 jaar worden, moe ten als lid der werkloozenkas worden afgevoerd. De afgeloopen week werden door de gar nalenvisschers met de zeilscheepjes 60 kilo gar nalen per dag en per schuit gevangen; de mo torschuiten hadden 150 K.G. per dag, tegen 10 cent per kilo afgeleverd aan de pellerijen. De zeevisschers maakten besommingen van 60 tot 80 per schuit. De weervisscherijen leverden geen zalmen op. Enkele visschers maakten nog eenige schade aan hun netten. In deze gemeente zijn nog ruim 8000 H.L. aardappelen aanwezig. De eigenaars komen voor steun in aanmerking. De kreeftenvisscherij zal tot 15 Juli ge opend zijn. Uit goede bron kan gemeld worden, dat aan de lichtwachters, behoorende bij de kust wacht aan het Westhoofd alhier, een formulier ter teekening ter hand gesteld is, waarin zij vrijwillig verklaren trouw aan het wettig gezag, gehoorzaamheid aan de wetetelijke voorschriften en onderwerping aan de tucht in het algemeen, benevens een lijst van verboden dag- en week bladen. Dit jaar zijn nu al 23 personen voor reke ning van S. B. Z. naar de ziekenhuizen te Rot terdam gegaan. Wel een uitkomst als men dan lid is. Op Zaterdag 1 April werd door Notaris van den Berg ten verzoeke van de gemeente Ouddorp bij inschrijving verhuurd voor den tijd van 10 jaren, dadelijk ingaande, 2 perceelen bouwland, liggende in den polder het Oudeland aan den Hofdijk. Perceel 1, groot 500 R V, M., H. Tanis J.Mz 69,50. Perceel 2, 500 R. V. M., J. W. Tanis Hz. f 67,40 per gemet. In deze gemeente stonden Maandag bij de Arbeidsbemiddeling j60 weijkloozen onge schreven. Uitslag schietoefeningen B. V. L., afd. Ouddorp, eerste 4 series; aanta lte behalen punten 200 M. C. Akershoek 190, R. Akershoek 161, W. Akershoek Cz. 160, W. Akershoek Wz. 182, M. Aleman 178, Joh. Breen 173, C. Breen 183, Joh. Bosland 186, KlaasBosland 173, J. Both 189, C. Bosland 181, P. Boelaars 187, J. van der Bok Wz. 177, L. Bosland 165, E. Flikweert 178, Jan GJrinwis Pz. 185, Krijn Grinwis 166, W. Hameeteman Jz. 188, Kr. Hameeteman 176, W. Hameeteman Klz. 174, W. Hoogmoed 171, G. de Jong 160, W. de werd haar nogmaals verweten, dat zij en zij alleen van alles de schuld was. Hoewel zij over dat punt volkomen gerust was en overtuigd was, niet anders gehandeld te hebben, dan haar plicht tegenover God en haar kind haar voorschreef, deden die harte- looze woorden haar pijn, zoo n pijn, dat ze ge voelde, hoe haar leven geknakt was. Ook Edom was spoedig op de hoogte ge bracht. En er heerschte rouw en droefheid. In haar smart ging de moeder tot God, bij Wien zij algeheele troost vond. En voor Edom werd de slag een begin van nadenken, dat op den duur haar zou doen zeg gen, dat zij door beproeving kwam tot een ander, een beter inzicht; haar zou brengen tot het geloof harer moeder. XVI. Het was echter nog maar een begin van nadenken, want nog grooter slag zou volgen. Natuurlijk werd het huis in de Lange Delft verlaten. De dienstboden werden weggezonden, wat vooral één van haar, die verloofd was met een tuinman van Koudekerke, zeer speet, ge hecht als zij zich had aan mevrouw Jansen en Edom. Maar zij kon nu eenmaal niet blijven. Moeder en dochter huurden voorloopig eenige kamers, met de bedoeling, zoo spoedig mogelijk naar Holland te vertrekken. Van den bankier werd niets meer vernomen. Niemand wist, waarheen hij gevlogen en ge stoven was. En het faillissementsproces had een normaal verloop. Moeder en dochter kwamen niet onder de oogen van haar kennissen. En deze verschenen ook niet. Veel conversatie had mevrouw Jansen trouwens toch niet gehad. In de kringen, waarin haar man had verkeerd, voelde zij zich toch niet thuis, eenvoudige, ge- loovige ziel als zij was. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 5