voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antire volutionair Orgaan „Zij" Crème Vaassen IN HOC SIGNO VINCES No. 3943 WOENSDAG 5 APRIL 1933 48ste JAARGANG Gemeenteraad. fhts enkele ar- achinaal werd meter sloot pe deed in één jaar doen. Bchines worden [-•erking gesteld, na chine gecon- |25-literflesschen ne maakt per Jnders een-voor- pbiazen worden. vernul t jcsteenen, welke pn behoeft be waakt van een bsche stad, die pneindig aantal ïre steden van hetzelfde zetsel t dat daar meer pas komt. wel genoemd fabriek in New- pl en al mecha- wel ononder- ptig uur, zonder in de fabriek foto-electrische J,,New Outlook" |op zijn kantoor loyé een andere, pijn stoel op te briek in New- 3ig is." Nederlandsche der Kerken" laar eenheid in Conferentie in ngen naar een- wijze |n, die ver schil- pen vertegen- efheid er over het denomi- Wij erkennen lonalisme berust historische be levend voor niet voor ons feats van een in- hominationalisme ring geweest en nadruk op de van de Chris- lidige China, en de Vereenigde want onze taak kan slechts wor de eenheid. Wij ijke eenheid be- Christenen, en geheele Chinee- weergeven, als >ij ons het ver- gevonden wordt lichaam spoedig een beroep doen lordigers van de door zelfverloo- n Heer alle hin- en, opdat Chris- ïa moge worden wen, afwischt. 1 rgist >e dikwijls zal ik even ust, hreeven, oor 't nog buigen iar, ligen en schaar, verstijfd dan par. VAN BEDEN, Deze Courani verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN <S ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTF.NTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel I DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. |j Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, AdvertentiËn worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Alle stabken voor de Redactie bestemd, Advertentiëw en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers No. 1 van lijst 33 komt. De Anti-Rev. Partij heeft tot Jijstnummer 33. Een bijzonder cijfer voor een bijzondere partij en een bijzonderen lijstaanvoerder. Voor al deze bijzonderheden is er in deze dagen bijzondere belangstelling. De Anti-Rev. Partij en haar leider trekt allerwege de aandacht. Zij is de partij, die het vertrouwen verdient, omdat deze partij zich niet verlaagd heeft door valsche beloften aan het volk te doen. Onze Antirevolutionaire voormannen zijn. vertrapt en verguisd, gehoond en bespot, omdat zij bij elke verkiezingscampagne de naakte waar heid durfden te zeggen en er geen doekjes om wonden. Zij zijn te vertrouwen I Dr. Colijn komt 13 April naar ons eiland. In Dirksland zal hij volgende week Donderdag in de Hervormde Kerk spreken. Dr. Colijn trekt in deze dagen bijzonder be langstelling. Van heinde en verre zullen ook onze Antirevolutionairen naar Dirksland komen. Haast u met plaatsen te bespreken, want de Kerk zal de groote menigte niet kunnen bergen U is gewaarschuwd de ijsbaan in middelharnis. De Raad van deze gemeente heeft het voor stel van B. en W. tot het aanleggen in werk verschaffing van een ijsbaan, verworpen, omdat de meerderheid van den Raad er tegen was, dat de baan ook des Zondags geopend is. •Middelharnis heeft het zeer moeilijk onder de werkloosheidszorg en werkverschaftings-objec- ten zijn er schijnbaar maar heel weinig. Immers het doet eenigszins vreemd aan, dat in dezen tijd geen nuttiger werk gevonden kan worden dan het aanleggen van een ijsbaan, die slechts een geringen tijd van het jaar of in het geheel niet gebruikt kan worden. Een ijsbaan is heel aardig en ook wij juichen het toe, dat B. en W. van meening zijn, dat het geen weggegooid geld is wanneer er iets voor onze jonge menschen gedaan wordt. Ons inziens is dit voor de jeugd broodnoodig, vooral ook voor de werklooze jeugd Mharals men iets voor de jeugd doet, lijkt het ons niet verstandig ruim 6000 uit te geven voor een ijsbaan, als draagt het Rijk ook 60 van de kosten Wil men iets voor de jeugd doen, dan kan men ons inziens veel beter een goed, flink speel terrein aanleggen, waar de jongens en meisjes naar hartelust kunnen „ravotten". Hoeveel ouders zouden het gemeentebestuur 'daarvoor niet dankbaar zijn (zal men den aan leg van een ijsbaan zoo toejuichen?) en welk een genot zouden onze vroede vaderen niet •daarmee aan de jongelui van Meneerse bezor gen Er bestaat hier groote behoefte aan een flink terrein, waar de schooljeugd en ook oudere jeugd zich bezig kan houden met balspel en dergelijke. Dit weert het kattekwaad en gaat het geslenter op den Westdijk tegen. Naar wij vernemen is het bezwaar van den heer Vroegindeweij en anderen, n.l. dat ook op Zondag de ijsbaan voor het schaatsen openge steld. zou worden, opgeheven. De ijsclub heeft in haar laatste vergadering in verband met het besluit van den Raad, besloten de baan op Zon dag gesloten te houden. Het hoofdbezwaar van de meerderheid van den Raad is thans opgeheven, zoodat het voor stel van B. en W. aangenomen kan worden. Wanneer het niet mogelijk is een ander nut tiger werkverschaffigsobject te vinden, wat wij tot nu toe niet kunnen gelooven, ook wan neer ds aanleg van een speelterrein op onover- komenlijke bezwaren stuit ons inziens moeten er dan nog1 andere belangrijke zaken zijn, die ver beterd of aangelegd kunnen worden mogen wij niet anders dan dankbaar zijn, dat vele werkloozen weer eenigen tijd kunnen arbeiden aan dit werk en hopen wij, dat de Raad daartoe dan zal besluiten, maarnogmaals wij stellen een speelterrein, datg eheel het jaar door ge bruikt kan worden, boven een ijsbaan, die alleen maar berijdbaar is wanneer het vriest en wan neer is er ijs in Holland Lang niet elk jaar Wij kunnen ons tenslotte niet voorstellen, dat de ijsbaan het eenigste en het meest nuttige is, dat in werkverschaffing uitgevoerd moet wor- den. Het doet ons werkelijk eigenaardig aan Openbare vergadering van den Raad der gemeente MIDDELHARNIS op Vrij dag 31 Maart 1933, des nam, half drie. Afwezig met kennisgeving de heer Doornbos. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken De kasopname van 19 Dec. en 23 Maart is in orde bevonden. Terugontvangen eenige goedgekeurde raads besluiten. Ontvangen eenige missives, inhoudende diver se aannemingen benoemingen. Voorgelezen wordt verslag Keuringsdienst van Waren te Dordrecht. Idem verslag Commissie tot wering van schoolverzuim. In verband met een mededeeling, die de VOORZITTER doet inzake reorganisatie on derwijs Openbare school, vraagt de heer VERMAAS hoe het met dien kweekeling staat, of die tot Mei blijft. De VOORZITTER: De boventallige leer kracht komt niet meer voor rekening der ge meente. De heer DE VRLE)S: Wat ze nu doen gaat buiten de gemeentekas om. De heer VERMAAS zegt beide voorstellen, van den Inspecteur en van den heer De Vries, bezien te hebben; ook een onderhoud gehad te hebben met den Voorzitter en concludeert, dat het tot meer resultaat zal leiden als beide Open bare scholen ineenvloeien. Spr. vraagt den Voorzitter, of hetgeen hij te dien opzichte heeft geopperd, reeds geleid heeft tot voorstellen. De VOORZITTER zegt van niet. Het is nog al ingewikeld. De heer DE VRIES Het leerlingen-aantal is daarvoor te groot. De heer VERMAAS Er zullen toch groote veranderingen plaats hebben. Dat zullen de voorstanders van de O.L.S. ook wel inzien. Spr. wijst daarom op de wenschelijkheid, dat de school onder één gebracht wordt. De praktijk heeft bewezen, dat er verschillende scholen on der één hoofd werken, die nog grooter zijn. Bo vendien zal het voor het Rijk ook veel schelen in de kosten. De VOORZITTER We zullen het bekijken. Toezegging kunnen wij niet doen. De heer DE VRES schildert de toestand aan de school en hoe die ontstaan is. Spr. wil er niet op ingaan, wat hierover van zekere zijde in de plaatselijke pers is gezegd. Spr. licht toe dat voorloopig de oplossing geregeld is. Met 1 Mei kunnen we weer zien. De voorstelling dat ineenvloeien voordeeliger is, vindt spr. onjuist. We komen dan toch voor de wachtgelden en bovendien moeten we werken met parallelklas sen. Een directe bezuiniging is dat niet. De heer VERMAAS beoogt de beste toe komst voor de school. Spr. heeft de beide plan nen bij elkaar overwogen en ziet daar het be lang van het onderwijs niet in. Hier zijn 393 kinderen in Ouddorp 400 in één schoolverband. De heer DE VRIES Maar ook met paral- De VOORZITTER We zullen het bekij ken. Voorgedragen wordt de balans, winst- en verliesrekening der Emgo. De heer DE VRIES maakt zijn compliment dat deze duidelijker is dan vorige maal. Critiek heeft hij niet. Toch merkt hij op dat 17% van stroom en meterhuur, dus 1/6 gedeelte met Januari nog niet binnen was. Spr. zag daarin gaarne eenige verandering, gezien het groote renteverlies. De VOORZITTER zal dit bespreken. De leeftijdsgrens voor de bewaarschool wordt vastgesteld op 3% tot 6% jaar. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek tot plaatsing van een lantaarn in den Ring, met het oog op bezuiniging. Gevraagd wordt door den rentmeester van de Heerlijkheid om de opbrengst der grasetting slootkant Langeweg, groot 2.50. B. en W. adviseert 50. '—ineens te betalen, of er af te zijn. Er ontstaat een debat tusschen de heeren, van wie de sloot nu eigenlijk is, en of de Heer lijkheid het rechtens toekomt. B. en W. lichten toe, dat er altijd 2.50 voor betaald is, dus achten zij het billijk het nu af te koopen. Na eenige discussie volgt stemming en, wordt het aangenomen met 73 stemmen. Tegen Koo- te, Vroegindeweij en J. v. d. Meide. Over de mededeeling die volgt, dat de mest vaalt is opgeruimd, wijst de heer DE VRIES er op, dat die voetstoots is weggegeven. Spr. begrijpt de houding van B, en W. dat ze blij was. dat ze er af was, begrijpt ook, dat Groe nendijk, die de mestvaalt kreeg niet toeliet, dat er later anderen, die met kruiwagens mest wilden weghalen, werden teruggestuurd, om dat de mestvaalt aan hem was cadeau gedaan, maar betreurt het, dat niet volgens de advertentie in de pl- pers is gehandeld'. Immers stond er dat van 10—17 Dec. gelegenheid werd gegeven be langeloos de mest weg te halen. Spr. hoopt; dat hiervocr voortaan omstreeks Nov. gelegen heid zal gegeven worden, dat ieder er van kan profiteeren. De VOORZITTERWe waren blij er af te zijn. Eerst was er sprake, dat het 200 zou kosten de mestvaalt leeg te laten rijden. Weth. STRUIK wijst er op, dat de gemeen te-reiniging de mest eerst niet weggegeven kon krijgen en later iedereen het wilde hebben. De heer VROEGINDEWEIJ zegt dat er nu toch in het contract staat, dat de bak leegge- houden moet worden, dus dat we cr voorloopig af zijn. De heer DE VRIES heeft nog een aanmer king over de gunning bij de verpachting. Inplaats van 2 menschen zouden er 3 komen, die de rei niging op zich zouden nemen. Naar de letter is dat gebeurd, maar naar den geest van de be doeling niet. Nu is het een vader met 3 zoons, de berekening was, dat er drie gezinnen uit zouden bestaan. Spr. meent dat hier de zuinig heid de wijsheid bedriegt. De man die het nu heeft had vast werk, terwijl er onder de in schrijvers waren, die steun hadden. Die Ioopen nu voor rekening der gemeente. Spr. zag gaarne dat dit volgende maal 3 gezinshoofden zijn. Bovendien, trouwen de jongens van den aanne mer, dan is er kans, dat er weer hetzelfde ge zeur komt om verhooging, daar spr. meent, dat absoluut te laag is ingeschreven. De uitspraak van de gunning zag spr. voortaan ook liever aan den Raad dan aan B. en W., daar zoo licht de meening wordt gevestigd, dat van voor keur sprake is. Weth. STRUIK Dan zou men ook moeten gaan vragen hoeveel kinderen heeft zoo iemand? Nu b.v. bestaat er een huishouden met 14 man van zijn het 3 menschen zonder kinderen, dan is het maar 6 man. (Gelach). Hiervan wordt afgestapt. Mejuffrouw L. C. Buurveld wijst in een adres op de mogelijkheid van het aanbrgen van de voorgestelde verbeteringen aan haar woning in de Spuistraat, betreffende W. C.'s enz. De gemeente-opzichter heeft hierover een rap port ingediend, dat 2 dier woningen tot pakhuis kunnen worden verbouwd en wél W. C.'s kun nen worden aangebracht. B. en W. stelt voor dit te handhaven. Wordt goedgevonden. Een rapport betreffende het onderzoek Drink water Visscherstraat, ingezonden door het Centr. Lab. te Utrecht, wordt voorgelezen. Het slot houdt in, dat het water ondeugdelijk is, maar door schoonmaken van gooten tijdelijk kan worden verholpen, gezien de Waterleiding in 't zicht is. De heer DE VRIES wijst op de eigenaardige geschiedenis, dat dit advies op zijn voorstel wordt gegeven, maar dat van zijn voorste] in Oct. 1931 ingezonden, niets ter tafel komt. Spr. heeft toen een ontworpen plan ingediend met teekening, om de rioleering, die langs de regen bakken aldaar loopt te verleggen en te verbete ren, waardoor het euvel zou zijn verholpen. Spr. doet toch zijn werk niet voor niets en vraagt of dit de volgende zitting ter tafel komt. De VOORZITTER Daar is niets tegen. De heer KOOTE wijst er op, dat de Vis- scerstraat particulier eigendom is. De ge meente gooit er grint op en nu nog rioleeren ook De heer VERMAAS vraagt of een en ander voldoende onderzocht is. Zijn de eigenaars dan niet verplicht het te doen, vraagt spr. De heer DE VRES zegt volgens de bouwver ordening niet. De VOORZITTER zegt toe een en ander nader te zullen bekijken. Voorgelezen wordt een adres van beurtschip per en brandstoffenhandleaar Zoon, aan het Vingerling. Deze wijst er op, dat hij in 1928 heeft verzocht in aanmerking te mogen komen voor kolenleverantie. Hij heeft toen gelegenheid gekregen aan de bewaarschool te leveren, wat 54 H.L. per jaar bedroeg. Adressant voert aan dat Peeman, die graanhandelaar, commission- nair en kolenhandelaar is, gedurende 10 jaar leverantie had aan de school. Dit beliep 200 H.L. per jaar, behalve de U.L.O. waaraan hij gietcokes levert. Adressant is thans uitgesloten van levering, ten le omdat de bewaarschool cokes van de gasfabriek gebruikt, ten 2e omdat B. en W. zegt, dat alleen die, die hoofdberoep er van maken in aanmerking komen. Adressant vraagt of B. en W. wel overtuigd zijn dat ko lenhandelaar het hoofdberoep is van Peeman en betwijfelt het, of B. en W. in alle gevallen kunnen uitmaken, wat iemands hoofdbestaan is. Tevens wordt verzocht wederom in aanmerking te mogen komen voor de levering. B. en W. hebben een en ander onderzocht en zeggen toe Zoon weder te laten leveren. Wordt goedgevonden. De rekening over '32 Woningbouw wordt ac- coord bevonden. De Bouwvak- en Transportarbeidersbond vraagt in een adres gezien de Rijkssteunregeling gebaseerd is op het lage loon, de steunnormen te wijzigen. Zij zouden dit gaarne zien als volgt: Voorstel tot wijziging art. 6: De steun bedraagt ten hoogste a. voor ongehuwde en gehuwde kostwinners 11 per week, benevens 0,50 per week per gezinslid boven de 2 personen; b. voor kostgangers 8 per week. Artikel 18 a. voor gehuwde en ongehuwde kostwinners 10 per week, benevens 0,50 per gezinslid boven, de 2 personen b. voor kostgangers 11 per week B. en W. hebben dit bekeken, maar maken hiertegen bezwaar. De begrooting is reeds 1700 a 2000 gulden overschreden. De heer KOOTE: Het gaat nog al hard De heer DE VRIES geeft op dit adres een breede toelichting. Spr. zegt, dat de oorzaak hierin ligt, dat men de losse arbeiders niet als gedeeltelijk werkloozen beschouwd. Ze werken dikwijls "wel 2 a 3 dagen, maar dan is het telkens bij een anderen patroon. Dat is in Flak- kee nu eenmaal zoo. 80 der arbeiders ver anderd geregeld van baas. Het loon als maat staf is 18 a 20 gulden, de norm nu 65 Spr. wijst er op, dat dergelijke arbeiders een duur dere woning hebben, omdat ze in den goeden tijd meer verdienden. Door deze toepassing zijn zij het meest gedupeerd. B. en W. wijzen wel op den slechten financieelen toestand, maar spr. vindt dat gevolg van iets anders. In Januari en Februari is uitgegeven aan steun 2444 plus 1068 op de werkloozenkassen, dat is al 3500 of 1500 gulden boven de uitgetrokken werkloozenzorg. Verleden jaar is aan het Zand pad 5000 verwerkt, daar is 2100 subsidie van teruggekomen, dus ontloopt het elkaar niet zooveel. De toestand vindt spr. niet zoo on gunstig als is voorgesteld. Spr. stelt voor de vermindering, die is ingetreden, ongedaan te maken. werkt zacht en weldadig Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. De heer VERMAAS: Als dat werkelijk af stuit op het z.g. gedeeltelijk werkloos zijn, is daar wat voor te zeggen. Maar ik wil hier meteen op wijzen, dat het dan zoo nuttig zou zijn zooals ik al eens meer gezegd heb, dat verschillende gemeentebesturen met elkaar over die dingen conïereeren, ook om bv. de zaken betreffende de werkverschaffing te regelen. De VOORZITTER: Straks komt er een ob ject voor werkverschaffing in behandeling. De heer C. VAN DER MEIDE voelt ook voor hetgeen De Vries zegt, gezien de trans port -en bouwvakarbeiders en zeevisschers altijd in een iets beteren stand geleefd hebben. De heer KOOTE: De landarbeiders kunnen er evenmin komen met de steun als de anderen. De heer VERMAAS: Uit de besprekingen blijkt me, dat het hier op Flakkee een uitzonde ringsgeval is, waar de arbeiders de dupe van worden. Als ik het goed begrijp, dan is het hier anders dan in andere gedeelten van het land. De heer C. VAN DER MEIDE vraagt hoe veel minder steun ze ontvangen. De heer DE VRIES geeft ten antwoord, dat ze vroeger met b.v. 3 dagen werken 80 trok ken. Dan konden ze nog tot 14,40 komen. De Inspecteur heeft nu gezegd: dat moet 65 worden. De heer VROEGINDEWEIJ wijst er met nadruk op, dat de gemeente toch reeds voor zooveel tekorten zit, en kan moeilijk besluiten nog meer geld uit te geven. Het voorstel De Vries wordt gesteund door J. van der Meide. Wordt verworpen met 7—3 stemmen. Vóór de heeren De Vries, en C, v. d. Meide. Hierdoor is het voorstel van B. en W. aan genomen. Verzoek nachtwakers en gemeentebode of zoo mogelijk hun pensioenpremie uit de gemeen tekas kan worden betaald. Van den gemeente- bods is dit stuk met een apart schrijven ver gezeld. waarin hij er op wijst, dat hij niet in de gewone verhooging van salaris is gevallen en daarom het meeste aan loon derft. B. en W. stellen voor het af te wijzen. De heer DE VRIES: Het is onbegonnen werk, dit weer stuksgewijze te gaan veranderen. Al leen voor Zaaijer, die niet de noodige ver hoogingen kreeg, valt er wat voor te zeggen. B. en W. zullen dit bekijken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit ook hebben gevoeld. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen. De heer De Vries stemt blanco. Het suppletoir-kohier hondenbelasting wordt vastgesteld. Verzoek van Anth. Sassé, landbouwer te Nieuwe Tonge, om pachter te worden van de perceelen bouwland Burgerlijk Armbestuur, v.h. in pacht bij Van Nieuwenhuijzen. De heer VROEGINDEWEIJ kent dien boer niet. De VOORZTTER; De inlichtingen zijn goed. De heer KOESE heeft er eigenlijk op tegen, als zoon man pachter wordt, dat' het dan eeu wigdurend in zoo'n familie blijft. De VOORZITTER: Het is in het belang van de gemeente de pacht door te laten gaan. De heer VROEGINDEWEIJ: De man is er goed voor. Geeft het maar. Wees blij, dat je een pachter hebt. Wordt algemeen goedgevonden. Aangewezen wordt tot slemlokaal 3e district het vergaderlokaal naast het gemeentehuis. Voorgelezen wordt een aanvrage van de Groen van Prinstererschool om een bedragje te voteeren voor een nieuwe vlag, daar deze bij de installatie is vergeten. Wordt goedgevonden. De VOORZITTER leest het besluit voor overname sloot Langeweg. De gemeente wordt met toestemming der leden eigenaar. Hier en daar zal op kosten der gemeente afrastering worden aangebracht. 2. Volgt benoeming leden stembureaux. De VOORZITTER wil er over stemmen, maar de Raad vraagt het bij acclamatie te doen. De VOORZITTER leest de door B. en W. gestelde candidaten voor, w.o. de heer Koote, die in stemlokaal II geplaatst zal worden. De heer KOOTE: Ik heb de eer vriendelijk te bedanken. Ik heb altijd in I gezeten en nu in II, dat doe ik niet. De VOORZITTER: Stemmen. Voor stembureau I heeft J. van der Meide 6, Doornbos 7 en Koote 5 stemmen. Ambtshalve is de burgemeester voorzitter. De heer J. VAN DER MEIDE tot Koote: Wil je 't overnemen? (Gelach). Voor stembureau II: Koese 8, Koote 6 stem men. Tot voorzitter wethouder Struik. De heer KOOTE neemt het niet aan. Hij heeft het lang genoeg gedaan. Laat een ander het nu maar eens doen, zegt spr. De VOORZITTER: Het staat nog te be zien of een lid van den Raad dat mag weigeren. Stembureau III. Benoemd wordt wethouder Slis tot voorzitter en de heeren De Vries en C. van der Meide tot leden. Tot plaatsvervangers worden benoemd: Voor stemuberau I de heer van der Meer; voor II de heeren Vermaas en G. van Eek Az. en voor III de heeren Vogelaar en Boeter. 3. Vaststelling gemeenschappelijke regeling ter uitvoering va nde Vleeschkeuringswet. Wordt goedgevonden. 4. Ontslagname wordt medegedeeld van den heer J. van der Waal als lid van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs, wat onder dank voor de bewezen diensten wordt verleend. 4. Benoeming lid van de commissie van plaat selijk toezicht op het lager onderwijs in de vacature J. van der Waal. Benoemd wordt de eerste van de voordracht, n.l. de heer J. P. G van Leeuwen met 7 st. 5. Vaststelling verordeningen op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en schoolgeld. Het eerste wordt goedgevonden, maar het tweede punt snijdt de heer C. VAN DER MEIDE aan, n.l. de schoolgeldregeling. Spr. zag gaarne, dat het schoolgeld der U.L.O. niet boven dat der H.B.S. ging. De VOORZITTER wijst op de reductie die verleend wordt, wanneer meer kinderen uit een gezin op school gaan. De heer C. VAN DER MEDE: Dat is bij de H.B.S. ook De heer C. VAN DER MEIDE deelt mede, dat de commissie van schooltoezicht 2e Kerst dag zich naar Nieuwe Tonge heeft begeven en daas de raadsleden is afgeweest of de gemeente de nog verschuldigde 160 voor de U.L.O. zou willen betalen. Dit heeft een goed gevolg gehad, zegt spr. en' vraagt nu of die 160 nog in min dering worden gebracht voor de schoolgeld- verhooging. Hoe denken B. en W. daar nu mede te doen? vraagt spr. De VOORZITTER antwoordt, dat van geen toezegging te dien opzichte sprake is geweest. De heer C. VAN DER MEIDE zegt, dat de heeren Menheer en Van E(ck het aldus be grepen hebben. De VOORZITTER weet er niet van. Weth. STRUIK; Dat zou onvoorzichtig zijn. De heer C. VA NDER MEIDE: Dan zal die bewering onjuist zijn. Weth. SLIS: Of verkeerd begrepen. De heer C. VAN DER MEIDE zegt, dat de verhooging 250 bedraagt. Krijgen we nu die 160, dan gaan we in de goede richting. De VOORZITTER: Het zal bezien worden. De heer VOGELAAR brengt ook een be zwaar naar voren. Spr. licht toe, dat men aan de eene zijde het tarief L. O. heeft verlaagd, door aftrek meerdere kinderen, aan de andere zijde, bij een inkomen boven de 3000 het schoolgeld heeft verhoogd. Door deze pro gressie komt men op hetzelfde bedrag, en de minder gesitueerden hebben er de baten van. Spr vraagt nu ook het oog eens te richten naar de menschen in den Achterhoek (in dit geval onder Stad bedoeld) en daar de kinderen, die te Stad schoolgaan, maar onder Middelharnis behooren hetzelfde te laten betalen. Dan heb ben die er ook de baten van. Te Middelharnis betalen die kinderen 35 cent, te Stad 70 cent. Spr. vindt dat een groote onbillijkheid. Dat is de helft meer. Hierover ontstaat een klein debat. De heer DE VRIES meent een verkeerde regeling gehad te hebben. De VOORZITTER: De laatste verordening was van 1933. Die is nu gewijzigd. Spr. leest de verordening voor. Het komt, zooals gezegd, hierop neer, dat voor meerdere kinderen een verlaging geldt en voor grootere inkomens een verhooging. De heer VOGELAAR verzoekt dringend voor bedoelde menschen een nieuwe regeling te ont werpen en hiermede te zijner tijd ter tafel te komen. De VOORZITTER: B. en W. zullen het onder de loupe nemen. 6. Vaststelling voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 L. O. wet 1920 voor 1933 en van de vergoeding over 1930. De Herv. School Gr. van Pr. vraagt en heeft recht op 1230: de Weeshirisschool vraagt 760 en heeft maar recht op 650; de bijz.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1