I) O ^wncsKrNOVWSES Zaterdag 1 April 1933. No. 3942 TWEEDE BLAD. Buitenland. Ingezonden Stukken. Rust, kalmte en zelfbeheersching Plaatselijk Nieuws. 9 35^3rSz te hgen loom |ach- ge- ■zou. \uari elen |>ren, I van ■eze- lelea 111 is ■933, I van I'oor lijke II eke kost lig Iir:ft Vaar Item- land R. ven bnd. peer rden llf 1 luit- |N. reau cede pen- I van lont- 1 zi)n Eraal rden |ian- Idag Ivan heen find. OVERZICHT. Von Hindenburg heeft vorige week de macht aan Hitier gegeven. Men kan deze zaak na tuurlijk dramatiseeren en zeggen: hij heett den slag verloren. Zijn tegenstander Hitler heett overwonnen. Toch zou het onbillijk zijn, ^an neer wij er niet tevens op wezen, dat Hitier de grootste vereering koestert voor H'ndenburg Dit is wel duidelijk gebleken bij de plechtigheid in de Garnizoenskerk te Potsdam, waar de ot- ficieele opening van den Rijksdag met veel militair vertoon plaats vond. Hitler s toespraak in de kerk werd met groote stilte aangehoord. Vooral dit gedeelte van zijn rede, waarbij hij zich tot Hindenburg richtte, ontroerde de aan- "n'n^iis midden bevindt zich een grijsaard. Wij verheffen ons voor u van onze zetels, heer veldmaarschalk! Driemaal hebt gij gestreden op het veld der eer voor het lot en de vrijheid van ons volk. Als jonge luitenant in den rok des konings, als bevelhebber in den wereldoorlog daarna. U hebt de opkomst van het rijk beleefd na den grooten kanselier, gij hebt ons geleid in den grooten tijd dien het lot ons in feilen strijd heeft laten doorleven. Vandaag wil de Voorzienigheid, dat gij op nieuw de beschermer zult zijn van de nieuwe verheffing van ons volk. Dit is voor ons allen een symbool voor de onverwoestbare levens kracht van ons volk. Dit is gegrepen uit het hart van het Duitsche volk. Hindenburg is h e t symbool voor den Duitscher en men kan het de Rijksregeering niet ten kwade duiden, wanneer de regeeringsver- antwoordelijkheid voor de komende jaren, niet geheel rust op de schouders van deze histo rische figuur. De machtigingswet is door den Rijksdag aangenomen. Deze houdt het volgende in ,,De Rijksdag heeft tot de volgende wet be sloten, die, met toestemming van den Rijksraad, hierbij wordt afgekondigd, nadat vastgesteld is, dat de eischen van een grondwetwijzigende wet geving vervuld zijn Art. 1.: Rijkswetten kunnen, behalve op de in de Rijksgrondwet voorziene wijze, ook door de Rijksregeering worden vastgesteld. Dit geldt ook voor de in de artt. 85 sub 2 en 87 van de grondwet bedoelde wetten. Art* 2: De door de Rijksregeering vastge stelde wetten kunnen van de Rijksgrondwet af wijken, voor zoover zij niet betrekking hebben op de inrichting van Rijksdag en Rijksraad als zoodanig. De rechten van den rijkspresident blijven onaangetast. Art. 3: De door de Rijksregeering vastgestelde wetten worden door den rijkskanselier uitge vaardigd en in de Staatscourant afgekondigd. Ze treden, voor zoover niet anders bepaald is, op den dag, volgende op die van de afkondiging, in werking. Art. 68 tot 77 van de Rijksgrondwet zijn op ded oor de Rijksregeering vastgestelde wetten niet van toepassing. Art. 4: Verdrag van 'het rijk met vreemde staten, die betrekking hebben op onderwerpen van Rijkswetgeving, behoeven voor den duur van de geldigheid van deze wet niet de toe stemming van de bij de wetgeving betrokken lichamen. De Rijksregeering vaardigt de voor uitvoering van deze verdragen noodwendige voorschriften uit. Art. 5: Deze wet treedt op den dag van haar afkondiging in werking. Zij treedt op 1 April 1937 buiten werking; verder treedt zij buiten werking, als de huidige Rijksregeering door een andere wordt opgevolgd.'' Ook de Centrumpartij heeft voor de machti gingswet gestemd. Alleen de sociaal-democraten stemden tegen. Tot 1937 heeft Hitier dus het roer van het Duitsche staatsschip in handen. Hitler's regeeringsverklaring, die hij voor den Rijksdag uitsprak, is op enkele punten zeer belangrijk. Zoo zegt hij over het herstel van de monarchie „De nationale regeering acht in verband met den nu in het volk heerschenden nood het vraag stuk van een monarchistische restauratie niet voor bespreking vatbaar. Zij zal pogingen om dit vraagstuk in welk afzonderlijk land ook op eigen hand op te lossen als een aanval op de rijkseenheid beschouwen en daarnaar haar ge dragslijn bepalen." Over de betrekkingen met het buitenland zegt Hitier „Het Duitsche volk heeft de verplichtingen van de vredesverdragen pijnlijk nauwgezet ver vuld. Duitschland wacht nu al jaren op de in lossing van de belofte der overige staten, dat zij onze ontwapening zullen volgen. Het is de oprechte wensch van de nat. regeering van een versterking van ons leger en onze wapening te kunnen afzien, mits de overige wereld geneigd is ook hare verplichting tot ontwapening na te komen." (Stormachtige toejuiching, ook van het Oentrum). ..De nood der wereld -kan pas eindigen als ae volken weer vertrouwen in elkaar stellen. Daartoe acht de regeering noodig u f^j-onvoor,waar<ieliik 9eza3 van de poli tieke leiding in het binnenland ter herwinning van het vertrouwen in de stabiliteit der toe- standen 2e. de duurzame waarborging van den vrede door de weste ij e groote staten, tot herstel van het vertrouwen der volken onderling 3e. een redelijke organisatie en leiding van het oeconomische leven, alsmede een algemeene internationale bevrijding van schadevergoedingen en van onmogelijke schuld -en renteverplichtin gen. iHelaas is de principieele internationale oplossing, van het ontwapeningsvraagstuk steeds weer gestrand op het erbijhalen van af zonderlijke technische kwesties. Deze toestand van rechtsonzekerheid kan echter niet langer voortduren. Wij erkennen het als een teeken van goeden wil, dat de Engelsche regeering te Genève thans de poging heeft gedaan om de con ferentie eindelijk tot een snelle beslissing te brengen. De rijksregeering steunt elke poging inzake een algemeene ontwapening bij haar ver- langen naar waarborging van het Duitsche standpunt van rechtsgelijkheid. Sedert 14 jaren hebben wij reeds ontwapend en sedert veertien maanden wachten wij tever geefs op een resultaat van de ontwapenings conferentie. Omvangrijker nog is het plan van net hootd der Italiaansche regeering, dat voor de heele Europeesche politiek een rustige ontwikkeling wil garandeeren. Wij hechten aan dit plan de grootste beteekenis en zijn bereid op dezen grondslag oprecht mede te werken bij de poging om de vier mogendheden Duitschland, Italië, Engeland en Frankrijk tot samenwerking te brengen, van welker resultaat het lot van Eu ropa afhangt. Wij zijn in het bijzonder dank baar voor de deelnemende hartelijkheid, waar mede de nationale verheffing van Duitschland in Italië begroet is. Wij wenschen en hopen, dat de gelijkheid der geestelijke idealen de grondslag voor een voortdurende verdieping der vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen zal zijn." Over de schulden merkt Hitier op „Tot de belangrijkste problemen behoort ook de regeling van onze schulden op korten en langen termijn en de aanpassing van onzen ren- tedienst aan den lagen rentevoet, die elders in de wereld bestaat. Slechts uit een nuttige samen werking kan een werkelijke opheffing uit den algemeenen noodtoestand groeien. Tien jaar van oprechten vrede zullen voor de welvaart van alle naties nuttiger zijn dan dertig jaar lange scheiding der naties in de begrippen van overwinnaars en overwonnenen. Er wordt veel gezegd door Hitier, dat de in stemming van een ieder zal hebben. GebEken is echter, dat de oplossing van de schulden regeling en de ontwapening niet spoedig ge vonden zal worden. Och, natuurlijk wil ook Hitier vrede, maar dat is de wereld nu reeds 15 jaren verteld door de groote staatslieden Hitier wil eerst de zaken binnenlandsch op orde brengen, maar dan, wat dan Wanneer hem dit gelukt, dan zullen de bui- tenlandsche conflicten wel voor de deur staan. Het is bekend, dat de nationaal-sociahsten de vernietiging beoogen van het Jodendom. De laatste dagen staan in de buitenlandsche pers en ook in onze Arbeiderspers alarmeerende be richten over Jodenvervolgingen. v Met klem worden deze acties door de Rijks regeering tegengesproken. „Deze gruwel-propa- ganda zegt Hitier „eischt krachtige bestrij ding". Er is met Amerika getelegrafeerd. Het de partement van Staat te Washington heeft daarop een geruststellende verklaring gepubliceerd. Toch bleef de buitenlandsche pers maar door gaan met allerlei lugube/e verhalen over Joden- en Marxistenvervolging te publiceeren en de boycot van Duitsche goederen te propageeren. Hitler's partij heeft daarop een ,,pracht"-middel ontdekt om de Joden, de aarts-vijanden, te tref fen. De N.S.D.A.P. heeft de boycot afgeroepen van alle Duitsche Joden. Zaterdagmorgen om 10 uur 's ochtends zal de boycot aanvangen. „De boycot- en gruwelcampagne mag en zal het Duitsche volk niet treffen, maar duizend maal zoo zwaar de Joden zelf", staat er in de proclamatie van de N S D.A.P. Een groep van 600,000 menschen, die voor Duitschland in zijn nood niet minder offers heb ben gebracht dan andere groepen, tracht men in haar geheel sociaal te vernietigen. En dit alles vanwege den laster in den vreemde tegen Duitschland. Inderdaad is er gelasterd tegen Duitschland. Onze Arbeiderspers is daarmede schuldig aan. Er is sterk overdreven en er wordt nog sterk overdreven, maar gaven de redevoeringen van minister Goering en Goebbels daar geen reden toe Geraffineerd is het van de nationaal- socialisten om juist van hun buitenlandsche te genstanders als onze Arbeiderspers en de Lon- densche boycot-voorstanders betaalde agenten-provocateurs van Hitier te maken. De brandstichting in den Rijksdag is gebruikt, ook de buitenlandsche pers zal gebruikt worden om Hitler's positie in het binnenland te versterken. Hoe harder het buitenland tegen Hitier schet tert, hoe zwaarder het lot van Hitler's binnen- landsche tegenstanders zal zijn. De uiterste voorzichtigheid is dan ook ge boden. De Hollandsche Arbeiderspers speelt gevaarlijk spel en is in de laatste dagen onver antwoordelijk geweest in haar berichtgeving. De nationaal-sociaJistische propaganda is ge raffineerder dan de marxistische, we zouden haast durven zeggen dan de communistische. Hitier moet de sterk gespannen gemoederen in Duitschland afleiding bezorgen door een boycot-actie. Een teeken van sterkte is dit nietMen hoopt nog, dat de boycot-actie afgelost wordt. De ontwapeningsconferentie is voor 4 weken met Paaschvacantie. De heeren komen nog te rug, er kunnen echter in 4 weken heel wat veranderingen komen De algemeene opinie is wel, dat ze beter weg konden blijven. De standpunten zijn nu eenmaal caivereenigbaar. Frankrijk en Polen zeggen, geen herbewape ning van ontwapende landen. Engeland denkt dat in stilte, naar uit het antwoord van Mac Donald aan zijn tegenstander Churchill in het Lagerhuis is gebleken. De gelijkheid van Duitschland wil Engeland, maar een theoretische of wel: opheffing van de bepalingen van Versailles, mits Duitschland daar practisch geen gebruik van maakt. Let men nu op de nationale revolutie in Duitschland, dan kan men de berekening van deze ontwapeningssom wel nagaan. Het is jam mer, maar de werkelijkheid moet gezegd worden. In het geheel zijn er nu al 52 verschillende ontwapeningsplannen ingediend, als men nog even wacht komt president Roosevelt de rij sluiten, Norman Davis is reeds op weq naar Europa In Oostenrijk wordt het nationaal-socialistisch gevaar ook steeds grooter. Dr. Brandt, de oud- airecteur van politie te Weenen, een belang- p, tie^e persoonlijkheid, is naar de nazi's S o ergekomen. Het ontbrak deze partij in Oos tenrijk aan leiders. In Dr. Brandt heeft zij dien gevonden. De aansluiting Oostenrijk-Duitschland zal niet lang meer duren De copie van ingezonden stukken, die niet ge- pk atst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever». IETS OVER DEN PROEFTUIN EN OVER NOG IETS. M ij nheer de Redacteur I Mag ik s.v.p. een plaatsje in Uw veelgelezen blad Bij voorbaat vriendelijk dank. Versmachtend van dorst tot den hals in het water te staan, terwijl boven het hoofd de heerlijkste vruchten hangen, zonder een van beide te kunnen bereiken, dat zijn Tantalus kwellingen. Dat is het beeld van iets te begeeren in de onmiddellijke nabijheid, wat toch niet te bereiken is. In den ernst van dezen tijd kenmerkt zich dat beeld bovenmate toepasselijk ook op het gebied van tuinbouw, dat zich het meest gevoeligst openbaart bij den bestaanden gang van zaken van den Centralen Proeftuin voor Goeree en Overflakkee. De tuinbouw op Flakkee is vanaf de stichting van de Centrale Proeftuin nog tot geen noe menswaardige ontwikkelingsomvang kunnen ko men, en terecht zeer gelukkigVelen zijn nog behoed gebleven voor de tegenstrijdige leuze van enkele belanghebbers, die daar steeds nog van profiteeren, en die bij tijd en gelegenheid niet spaarden om te probeeren een boer wijs te maken, dat de tuinbouw een beter bestaan oplevert, meer opbrengt dan de landbouw. De landbouw is de groote bron van welvaart voor ons eiland, ja voor geheel ons land, daar kan niets tegenop of iets beters voor vervangen worden, als dit niet rendabel is. De landbou wers van ons eiland mogen trots zijn op de hooge intensiviteit, maar ook op den noesten arbeid van onze vaders en alle voorgeslachten tot aan de geschiedenis van de opkomst van Flakkee. Weliswaar, de nuchtere zakelijkheid, die in onzen tijd om zich heen grijpt, besluipt ook den landbouw en berooft hen van iets wat onher roepelijk verloren gaat in dezen crisisstrijd om het bestaan, doch hoe het thans ook zij.i de kassenbouw is voor een boer een gevaarlijk bedrijf op ons eiland, daar is men niet in voor bestemd. Kan men dus ongelukkiger den tuin bouw te willen beoefenen in een zeer intensieve landbouwstreek, waar geen levensvatbaarheid bestaat voor tuinbouw. Helaas, velen zijn nog overgehaald en slachtoffer geworden van de aanprijzing en lezing, waardoor verkeerde stap pen gedaan werden om kassen te bouwen, wat zeer zeker schadelijke uitkomsten zal teweeg brengen tot verwijt en spijt zelve. Doch tenslotte, wat doen wij hier op ons eiland met een Proeftuintje Wat heeft men daaraan, welke voorbeeldige uitvindingen ge schieden daar, met spinazie, sla. bloemkool enz. enz. Als antwoord kan hierpo gezegd worden, dat de Proeftuin een last en een onding is, wat totaal niets presteert, en de zware kos ten aan steun van Rijk, Provincie, Gemeenten en particulieren niet waard is. Het is een ge dagvaard stervenswichtje, dat al veel geld heeft gekost, een overdreven ding uit den Juxen tijd. Niemand heeft er iets aan. het is alleen voor diegenen, die er financieel bij geïnteresseerd zijn. De vraag komt thans dan ook zeer terecht wat moet er met zoo'n overbodig zaakje nog gedaan in een tijd van bezuiniging, waarom nog langer geld verknoeien aan zulk "n bedrijf ten koste van de gemeenschap Indien de regeering wil bezuinigen, dan zou men met zulke zaakjes ten spoedigste moeten aanvangen geen subsidies meer te geven, zegge Rijk 500.—-, Provincie 350.Gemeenten van ons eiland nog 150.—, daar komt bij dat iedere particuliere zakenman ten volle zijn ri sico heeft te dragen, terwijl diegenen die van de Proeftuin hun zaakje maken geen risico oploo- pen en met geld spelen van den belastingbetaler, bovendien een landbouwer e.a. heeft toch ook geen subsidie, zoodat hier dus gespeeld wordt met een andermans geld, dat is plukken niet van een struikje maar van een grooten boom In andere Proeftuinen stelt men meer eischen aan den tuinman dan hier het geval is en zoo- ais het toch ook behoort. Daar loopt men rond als de baas zelfMen geeft en doet, ja het be stuur is grootsch, een- of tweehoofdig. Ze doen het er meeHet bestuur beradslaagt al leen. Op eigen gezag gebeurt alles en de voor naamste bestuursleden worden maar over het hoofd gezien, voornamelijk die er met de cen ten inzitten. Dat is kras maar het is zoo Ten slotte, den arbeid van den tuinman wordt niet practisch gecontroleerd. Men geeft nog al eens een blompje weg zoo hier en daar om goede vriendjes te maken, helaas iedereen is het niet gegeven zich te bekwamen tot een deskundige en om goede orde te bewaren, maar er kan zeker toch wel geveild worden zonder dat de tuinman daar gedurende een uur zijn sigaartje rookt en een' kropje sla naar boven steekt, of nog staat te speculeeren in het opkoopen van verschillende artikelen voor Rotterdam. Dat moest niet toegelaten worden. Daarvoor toch heeft men 2 jaar geleden geen 150,— opslag gegeven, zoodat het jaarloon van den proeftuin voor dezen werkman thans nog staat met ver zekeringspremie meegerekend over de 1600.—, ja dien opslag dat kwam van het stooksel (er is helaas ook nog een ketel die bergen gelds kost) er moest voor 's avonds 10 uur nog wat opgegooid worden dat geldt hier 3 maanden plm. in wintertijd, dat dit werk voor 10 uur avonds gedaan wordt, 's Nachts behoeft men er nooit naar toe te loopen, een enkele keer bij strenge vorst, doch de duurste brandstof wordt daar verbruikt als gietcokes- en voor afdekken an- trachiet, enz. enz., zoodat men vanzelf niet naar die ketel toe hoeft als die afgedekt is. Neemt het echter maar ruim en laat men ver onderstellen dat dit werkje 4 maanden duurt van begin Dec. tot einde Maart, dat is 120 dagen, plm. eiken avond een werkje van plm. een kwartier dan gaf men voor elk kwartier werk 1.25 opslag, dat is voor de andere knechts een Tantaluskwelling Waarom moest er een knecht die er jaren in geweest is er uit? Dat was een bezuinigingsdaad ten nadeele voor het paard die eigenlijk haver toekwam Dus minder knechts en geen loonsverlaging. Volentairs dat is het werk Maar dan moet je nog gunsteling zijn of Duitscher Het zaad wordt betrokken van Panne vis, Delft. Een ander krijgt geen kans om zaad te leveren. De tuinman is agent voor Pannevis en levert het zaad, al weer dus een andere TantaluskwellingEnfin wat zullen we nog meer opnoemen, Dat is zeker, bij dat allesin 't voorjaar kan men zien, dat er ontwikkeling vatbaar is, in den zomer echter is het een onkruidkweekerij dan geldtzonder te veel aan te knoeien, laat maar groeien. Dat zijn allemaal slechte voor beeldenVeel te veel vrijheden veroorlooft diegene die zich moet gedragen in alle nijvere werkzaamheden. Het is een tuin van veel voor beelden ook misgewassen en weinig verrassende resultaten, een fatale kwetsbefeging over „Roodkapje Hans en Grietje De Wolf..." en „De schoone slaapster", een tuin dus waar 't booze zegeviert en het goede niet wordt gevon den. De kippen, de hond, de bijen, alles heeft daar z'n verblijf. Er wordt op alle mogelijk wijze geparasiteerd, dan hier heen dan daar heen, de controle is er niet en het kwaad wordt zelfs gesteund. Alles afloopen en neuzen buiten den werkkring. Is er hier of daar een tentoon stelling, dat tegenwoordig nog al eens is om geld uit de zakken te kloppen, dan kleedt men zich en gaat er heen op reis ten koste van den tuin en keert terug zonder resultaat. Dat bedrijf zou geen steun moeten hebben dat is weggegooid geld. Dergelijke voorbeeldbedrij ven zouden, u merkt wel, ten spoedigste opge ruimd moeten worden. Thans wordt het nog kunstmatig op de been gehouden, door enkelen, die er een bijbaantje aan hebben, er niet slechter van kunnen wor den, en die dit bedrijf tegen alle gevaar in aan prijzen of rapporteeren, doch die zelve niet ra tioneel in onbewuste ademing verkeeren. Het jaarverslag krijgt men steeds als er jaarverga dering reeds geweest is. De politiek die gevoerd is met het verkiezen van een nieuwe penning meester (salaris 100,—) pleit ook niet voor de unicum inrichting. De reeds lang uitverkorene penningmeester die stilzwijgend reeds het be leid over de financien had, werd bij acclamatie zoomaar tot genoemde functie aangenomen, enz. De groote fout die zich hier direct voordoet is dat de Proeftuin en de Veiling in nauwe relaties staat. Reeds uit bovenstaande zijn er conclusies dat de lijn niet zuiver ligt doch nu de veiling en proeftuin niet meer gescheiden zijn van elkaar en de veilingmeester penning- mester is van den proeftuin, krijgt de zaak het karakter van samenspanning, een heimelijke verstandhouding, een onder onsje waartegen geprotesteerd en die gecasseerd moest worden. keeren weer terug na het gebruik van Mllnhardt's Zen uw tab let? en Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Dan is er nog een groot kwaad dat geboren is uit de stichting van de Centrale Proeftuin, n.l, de Tuinbouwwintercursus. Die cursus kost ook heel wat. 't Zijn alle geen bevoegde krach ten die daar les geven. Gemaakte lesgevers aan de bank, die zelf de finesses van hun vak niet kennen. Wanneer dan het vruchtbeginsel ont breekt, hoe kunnen zij het zaad verwachten Toch verstaat men de kunst om in enkele win teravonden, gedurende 2 jaarlijksche winter maanden, jongens van alles te leeren en practisch (on)-bekwaam te maken tot het tuindersvak en boomkweekersvak. Vreeselijk is het om te zien hoe tengevolge daarvan alle plantjes en struik jes bestormd worden, hoe ze gewapend er opuit trekken De vruchtboomen en sierboomen aan tasten, waardoor zonder dat zij er te veel aan knoeien, groen, bloemen, vruchten, schaden slechts gevorkte takken af andere nadeelige kroontoestanden ontstaan. Wanneer zal er be scherming komen Niet alleen voor de stammen maar ook voor de kronen Als enkel genomen, de plm. 700 straatboomen in Middclharnis (een kapitaal aankoop van plm. 3000.—) konden om hulp schreeuwen, dan zou men het kunnen hooren wat zij reeds lang voor een crisis te doorstaan hebben. Leert men er dan geen goeds, zal men zeg gen, op de tuinbouwcursus Zeker, de na tuurwetenschap, vooral die ten opzichte van de voedingsleer is nuttig, doch daar hebben wij thans geen tuinbouwcursus voor noodig. Daar is de Landbouwschool goed voor. De Land bouwschool kweekt de goede krachten die nut tig zijn voor Flakkee, de tuinbouwcursus daar entegen kweekt schadelijke. Het komt cr eigenlijk niet zoo nauw al weten ze daar niets, want ze krijgen toch alle hun diploma. Het is met recht een „poppenkast". Welnu zooals deze week weer gebeurd is, komt dë tegenwoordige tuln- bouwconsulent wel even het uitreiken van diplo ma's bijwonen, doet tegelijk een woordje spre ken tot Jan of Piet of Klaas, en dan volgt zoo als reeds gezegd is, wordt alles jamemrlijk be stormd watm aar te knippen of te zagen is en het mooie en het effectvolle van de natuur wordt bedorven door de onkundige hand en wetenschappen van weetnieten en charlatans, die geen practische bekwaamheden of vakge heimen kennen, maar niets anders doen en ge hoord hebben dan bloote theoriën, die in plaats van nu juist voorzichtig te zijn geworden, nu brutaalweg alles durven aanranden en beet- grijpen en gevaarlijke practijken uitvoeren ten nadeele van betrokkenen. Dat is het groote gevaar van den tuinbouwcursus op ons eiland. Doch het doel is er, de sympathie is gewekt om menschen mee te krijgen, die in den stoel te zetten voor den tuinbouw (Proeftuin) Iets te doen zonder te weten hoe of wat men doet is arbeid den mensch niet waardig. Gemeenteplicht in 't bijzonder is zijn stand punt te dien opzichte te verbeteren en elkeen niet raak te laten snijden, zich alleen vervoegen tot erkende vaklieden, die rekenschap geven van hetgeen zij doen. Let wel wat er nu geschiedt. Van die cursisten is een vereeniging ontstaan, die den naam aangenomen heeft van tuinders- vereeniging „Flakkecsch belang". Bedoelde ver eeniging is Zeer klein. Die zal nu den land bouwer of tuinder eens zeggen wat hij pres- teeren moet. Let welDeze waaghalzen kunnen het veilingsgebouw krijgen om in Augustus a.s. een land- en tuinbouwtentoonstelling te houden. Die land- en tuinbouwtentoonstelling ('t wil nog al wat zeggen) geven zij den naam van „Fla- bela". Het veilingsgebouw moet dan 500 op brengen voor de Veiling, maar die geeft dit dan weer in de kas van den Proeftuin, en zoo zal men probeeren het te wagen, menschen op kosten te jagen en te speculeeren op de zak van de groote massa. De circulairis, die reeds in getale rondge stuurd zijn, bevatten het nietszeggende Fla- bela 1933, dat beteekent dan „Flakkeesch be lang". Zooals gezegd, tuinderij is geen Flak keesch belang. Landbouw, dat is Flakkeesch belang Die wordt ook nu niet misgegaan Hier volgt een klein stukje van de hoogdraverij uit die circulaire „We hebben er voor te waken, dat ons be drijf niet verwaarloosd wordt. Zoodra het ge zond verstand weer terugkeert en men gaat in zien, dat het streven naar autarkie (bescherming van eigen volk door hooge invoerrechten, con- tingenteering, enz.) ons gansche volk ten gronde zal richten, zal ook vanzelf weer een opleving komen in ons bedrijf, doch dan dient men gereed te zijn om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden." Bespottelijk, het gezonde verstand zou juist heelemaal den moed kwijt raken, als men be denkt, dat er in dezen moeilijken tijd, waar onder heel Flakkee zucht, nog figuren zijn, die zelf nergens toe bekwaam zijn en niets pres- teeren, den land- en tuinbouw voor proefkonijn willen gebruiken, met tentoonstellingsmanie rondflaneerend om geld uit de zakken te klop pen van onze eilandbewoners. MAAS"-NYMPHEN t VIERLANDENPLAN. Mussolini zond Mac Donald Pas een gloednieuw vredesplan, Dat het volk van West-Europa Vrij van oorlog houden kan. En Mac Donald vloog naar Rome, Daar bespraken ze de zaak, Legden saam de fundamenten Voor een nieuwe vredestaak. Er ging ook bericht naar Hitier En naar het Franzozenland, Aanstonds wand'len ze gevieren Met den palmtak in de hand. Als 't tenminste voor elkaar komt, Als ze nu elkaar verstaan, Als 't niet, net als in Genève, Als een nachtkaars uit zal gaan. Toch snap ik maar steeds de mop niet Van al dat geconfereer Onder 't motto „nooit meer oorlog", „Arbitrage", „wapens neer". Deze vredes-conferenten Hebben toch niets met elkaar Hun verhouding en hun vriendschap Komen toch niet in gevaar 't Geeft me werk'lijk iets te denken, Want het lijkt me abnormaal, Dat men maatregels gaat nemen Tegen ruzie en kabaal, Als men met elkaar bevriend is, D' een den ander 't beste gunt, Als de een 't niet op de welvaart Van den ander heeft gemunt. Stel je, voor, dat ik m'n vriend vroeg Kom vanavond even hier En dan zetten we gezaam-lijk Een verdragje op papier „Als we voortaan weer gaan wand'len „Nemen we geen zakmes mee, „Gaan we zonder wandelstokken „En ook zonder port'monnaie. „Als 'k een avondje bij jou kom, „Dan verberg je vlug de tang „En verwijder je de klewangs, „Die daar hangen in je gang. „En als jij een keer bij mij komt, „Vindt je nergens meer een pook, „En m'n buldog ga 'k verkoopen, „Die zoo brommend jou berook. „Praten doen we nergens over, „Dan krijgt niemand ongelijk „Eln we deelen alles samen, „Dan zijn w' altijd even rijk." 'k Denk wel, dat die vriend zou zeggen: „Kerel, jij bent stapeldol, „Hoepel op met zulke vriendschap f „Gun een ander maar die lol Doen die mogendheden anders Met hun pais-en-vreê-geluid Er kan toch nooit oorlog komen Als geen mensch er toe besluit (Nadruk verboden). HAKATE. Het tegenstrijdige van deze tentoonstelling is, dat de ijverige landbouwers een bekroning kun nen krijgen van zulken, die geen zaken zelf beheeren kunnen en niet anders werken willen. Die zullen nou Flakkee eens uit den nood hel pen. Uit den zak dus van ncodlijdend Flakkee zal de opbrengst van het veilinglokaal ten goede komen aan de kas van den Proeftuin. Dit komt dan weer ten goede aan de financieel geïnte- reseerden, die nonsins geld uitgeleend hebben op dezen tuin, welke thans reeds een tekort van meer dan 2000 geboekstaafd heeft. Past op, geachte collega's, daar gaan we mee ten gronde, laten we toch eens nuchter doordenken, laat je niet hangen of huilt niet mee met de wolven in 't bosch. Pas op leden van den Proeftuin, het raakt alom dieperU draagt ook de risico. In hoogste instantie zijt gi' ook aan sprakelijk voor de komende gevallen Het wordt hoog tijd, dat de proeftuin ver dwijnt. De Gemeente krijgt dan goede bouw grond om een mooie straat te projecteeren tot beter nut van 't algemeen. En als men tentoon stelling wil zien, dan moet men 's morgens vroeg opstaan, dan is het rustig, koel en stil, dan staat alles in volle pracht in ieder jaargetij op velden en langs wegen. Dat kan ieder Welke Opmerkerg komen er nog meer en willen een gerechtvaardigden strijd aanbinden U, mijnheer de Redacteur, dank zeggend. EEN OPMERKER. SOMMELSDIJK. Bij publieke verkooping ten overstaan van notaris P. A. van Buuren is het woonhuis van K. Grootenboer, waarin sinds jaren een café wordt gehouden en staande op de Kaai alhier, ingezet door den heer J. Zoon te Middelharnis op 15000, Dat het met de prijzen der landbouwpro ducten in deze gemeente ook droevig gesteld is blijkt o.m. wel hieruit, dat 1.1. Woensdagmorgen op de beurs door den landbouwer L. M. 2500 H.L. aardappelen werden verkocht voor 25. Alzoo 0,01 per H.L. De koopman J. K. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden zijn hand zoo danig te verwonden, datg eneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De kiesvereeniging der S. G P. alhier, alhoewel niet ontbonden, liet in den laatsten tijd niets van zich hooren. Thans is er echter wederom een opleving waar te nemen. De ver eeniging telt thans weder 21 leden, en op de j.J. Dinsdag 28 Maart gehouden vergadering zijn tot bestuursleden gekozen de navolgende personen: J. Ie Comte, H. Kieviet, J. P. C. van Zielst, M. van der Boom Mz. en M. van der Boom Cz. MIDDELHARNIS. Bij twee melkboeren al hier is onder het vee mond- en klauwzeer uit gebroken. Daar zij hiervan ter bevoegder plaat se geen aangifte hebben gedaan, is tegen beiden procesverbaal opgemaakt. Terwijl mej. Mosselman bij de familie v. d. N. alhier met een meisje een bezoek bracht, viel het kind aldaar van cfen zolder en bekwam een lichte hersenschudding. Per auto werd zij bij haar ouders gebracht. Van den bouwondernemer C. Kroos zijn door den heer P. Groenendijk twee in aanbouw zijnde woonhuizen, staande aan de Molenstraat, onderhands gekocht. Een zoontje van den heer C. Koote Cz. werd in de Nieuwstraat door een auto aan gereden. Het ventje stak vlak voor de auto de - -

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3