Gemengd Nieuws M ark tberirhten. Correspondentie Uit de Pers. ko- u geen deze eschen em ge- kelder de, dat tot 9 even- naken, deel- s en Mast alhier ihands Mid- der den NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar- beidsbemiddeling stonden de vorige week 47 werkzoekenden ingeschreven. De vorige week werden van hier ver voerd 2500 balen peen, 1800 H. L. aardappelen en 9900 balen uien. De dienstplichtigen der lichting 1929, A, Vis been is tegen 4 Sept. a.s. opgeroepen voor herhalinsoefeningen bij hett 2e reg. huzaren. DIRKSLAND.* Bij de wedstrijden, uitgeschre ven door de vereen, van Flakkeesche slagers, n.l. in het garneeren en opmaken van vleesch- waren, behaalden G. .van Beek en Mej. Groo- tenboer, beiden alhier resp. den len en den 2en prijs. De coöp. Boerenleenbank alhier hield Vrij dag 24 Maart j-1. hare jaarlijksche algemeene vergadering. Na opening door den Voorzitter J. Buth bleek dat 159 leden tegenwoordig en verte genwoordigd waren. Uit de rekening over 1932, het 23e boekjaar bleek, dat aan spaargelden was ontvangen 302834.57 en uitgegeven 295861.90. Aan voorschotten werd uitgegeven 27455.— en terugbetaald 69624.81. In loopende rekening werd totaal van de le den ontvangen 173483.16 en aan de leden uitgegeven 169367.25. De rekening sloot in ontvang en uitgaaf met 824608.26. De winst bedroeg 2480.42. Balans. Actief en vorderingenInhoud der kas op 31 Dec. 1932 23650.49. Uitstaande voorschotten 327033.31. Tegoed in loopende rekennig Van de leden 119829.09. Van de centrale bank 113740.13, Aandeelen centrale bank 60.— Nog te vorderen rente 768.81. Totaal 585081.83. Passief of schulden De saldo s der spaar gelden 515624.01". Aan leden in loepende re kening 39400.— Reservefonds 27577.40. Winst 1932 2480.42. Totaal 585081.83. De rente bleef onveranderd n.l. voor spaargelden 3.6 voor voorschotten 4]/2 in loopende rekening 3.6 voor credit en 4]/2 voor debet. Het aftredend bestuurslid J. Buth, tevens di recteur der Bank en het aftredende lid van den Raad van Toezicht A. v. d. Sluijs Dz. werden beiden met groote meerderheid van stemmen her kozen. Als plaatsvervangende bestuursleden werden gekozen J. de Bonte en M. Rooij. Tot nazien der erekening over 1933 werden benoemd de leden Mr. A. Zaaijer en M. J. den Boer en tot plaatsvervangers D. Poortvliet en C. J. Struijk. Het ledental steeg van 375 tot 386. Uit de korte uiteenzetting, die door den kas sier werd gedaan omtrent den stand der spaar gelden van de Bank per 15 Maart 1932 en 15 Maart 1933, bleek dat over het tijrvak van 1 Januari 1933 tot 15 Maart 1933 totaal 36094,13 minder werd ontvangen dan over hetzelfde tijd vak over 1932. Bij publicatie heeft het Hoofd van Politie bevolen aan ieder, die zonder daartoe bevoegd te zijn, alarmpistolen en dergelijke voor bedrei ging of afdreiging geschikte voorwerpen dan wel vuurwapenen, gaswapenen of munitie voor- handen heeft, deze voor 8 April a.s. bij hem in bewaring te geven. De inlevering kan geschieden vanaf heden des v.m. 9—12 en des n.m. 2—4 uur in het gemeentehuis iederen werkdag behalve Zater dags. Bij die inlevering zal belanghebbenden gelegenheid worden gegeven om desgewenscht bij een daartoe aangewezen ambtenaar schrifte lijk of mondeling een verzoek om machtiging tot het voorhanden hebben van het betrokken vuur wapen en munitie in te dienen. Ingevolge art. 1, lid 2, van het Vuurwapen reglement worden onder vuurwapenen mede ver staan alarmpistolen en andere soortgelijke voor bedreiging of afdreiging geschikte voorwerpen met uitzondering van die, welke geen loop of een kennelijk verkorten, geheel ge vulden loop hebben, en welke zoodanig zijn ingericht, dat zij enkel losse patronen van een kaliber niet grooter dan 6 m.M. kunnen bevatten, terwijl de ligplaats van die patronen en de gasuitlaat lood recht staan op den loop of op de lengterichting van het voorwerp. HERKINGEN. De herziene lijst van stem gerechtigde ingelanden van de polders St. Eli- Sfc sabeth en OudTierkingen ligt tot en met 8 April voor belanghebbenden ter inzage ten kan tore van den secretaris van die polders. De heer v. K. kwam vorige week tot de ontdekking toen hij te Dirksland met zijn auto arriveerde, dat van een der achterwielen de band was afgeloopen en verloren. Voorwaar geen prettige gewaarwording voor hem. OUDDORP. Als een zeldzaamheid kan ge meld worden, dat bij den landbouwer J. Voogd een koe van 20 jaar oud dezer dagen het 18e kalf ter wereld bracht. KI. Meijer had het ongeluk toen hij den Dorpsweg uit kwam rijden met zijn motorfiets, dat Bas Veneman uit de Scheerhoek met de fiets aan kwam rijden en zoodanig met elkander in botsing te komen, dat de fiets van Veneman bijna geheel werd vernield. Meijer liep een wonde aan zijn hoofd op, die door den genees heer werd verbonden. De afgeloopen week werden uit deze ge meente vervoerd 26000 kipeieren. Jammer, dat de prijs zoo laag is, daar het voor de kippen houders niet meer loonend is. De lessen voor het landbouwonderwijs, die gegeven werden door den heer P. Spuij- broek, hoofd der bijzondere school alhier, zijn voor dezen winter weer geëindigd. Door den autoverhuurder v. d. Heuvel alhier is een bus aangeschaft voor circa 18 per sonen, wat wel een uitkomst is voor deze ge meente met het oog op trouwpartijen enz. De garnalenvisschers met de zeilscheepjes hebben de afgeloopen week 50 kilo per dag gevangen, de motorschepen 180—200 kilo per dag. Met ingang van 1.1. Vrijdag wordt voor 10 cent per kilo garnalen gevischt, wat ook al geen weekgeld op kan leveren. De zeevisschers maakten ook geen vette week, daar de visch te goedkoop was. In de weervisscherijen werden geen zalmen gevangen. Tegen een veldarbeider alhier is proces verbaal opgemaakt wegens het maken van mu ziek Zondagsavonds op het dorp. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de uitspraken van den Commissaris der Konin gin, waarbij de ingeschrevenen voor den dienst plicht der lichting 1934 voor goed vrijstelling is verleend wegens broederdienst, ter gemeente secretarie ter inzage zijn nedergelegd. In deze omgeving worden al contracten afgesloten van bouwland voor vlas. Er wordt 85 per gemet besteed. Binnenkort zullen de buitenlandsche pas poorten verhoogd worden van 1 tot 5 per persoon en een gezinspaspoort zal dan 7,50 kosten en is dan 2 jaren geldig. Dezer dagen werd in de weervisscherij het Westen de eerste zalm gevangen. De visch woog 20 pond. Een mooie verrassing. Het 4-jarig dochtertje van Jb. Hoek had met het spelen het ongeluk zoodanig te vallen, datz ij haar rechterarmpje brak. P. Voogd Dz. had Maandagmorgen het ongeluk in het Oudeland met paard en wagen, beladen met kisten aardappelen, in de sloot te rijden. De wagen werd belangrijk beschadigd. Bij de arbeidsbemiddeling in deze gemeente stonden Maandag 38 werkloozen ingeschreven. Zaterdagavond hield de heer M. B. Smits, hoof dder Lagere Landbouwschool te Sommels- dijk, een rede over het nut om in deze gemeente een zaadtelersvereeniging op te richten. Veertig personen gaven zich als lid op. De heer Simons van Rotterdam heeft van de Wed. A. Hoek kort bij het strand een per ceel grond aangekocht om er woningen op te laten bouwen. Zaterdagmorgen werd in Hotel Spee door Notaris van den Berg voor de gemeente Oud- dorp bij inschrijving verhuurd voor den tijd van 10 jaren, 11 perceelen bouwland in den po der het Oude Nieuwland, bij H. K. Hameeteman vanaf de Klepperstee Perceel 1', groot 256J4 R- V. M, J. Tams Perceel 2 idem. denzelfde 31,15. Perceel 3. groot 237 R. V. M., Jac. West hoeve Pz. 28,66. Perceel 4, idem, denzelfde 28,66. Perceel 5, groot 224 R. V. M„ KI. West hoeve Pz. 31,55. Perceel 6, idem, denzelfde 3-,55. Perceel 7, groot 232 R. V. M., P. Westhoeve K'perceel 8, groot 163 R. V. M„ C. Bosland Jz 36,30. 'Perceel 9, idem Kr. v. d. Wende Ez. 36,80. Perceel 10, groot 398 R. V. M., Jac. Tanis Jz. 30,50 Perceel 11, groot 160 R. V. M., L. Akers- hoek Tz. 43,10. Kerk en School. SOMMELSDIJK.* Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de H. Doop bediend worden. Aangifte hiervoor kan geschieden Vrij dagavond in de consistoriekamer MDDELHARNIS. In de Chr. Geref. Kerk heeft de extra collecte voor de Theologische School te Apeldoorn opgebracht de som van 60,07. A.s. Donderdag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier biddag voor het gewas worden ge houden, waarbij des v.m. 9,30 en 's avonds 6 uur hoopt voor te gaan de heer de Redelijk heid van Ouderkerk aan den IJsel. STAD AAN T HARINGVLIET. Te be ginnen met Zondag a.s. zullen de godsdienst oefeningen in de Ned. Herv. Kerk weer om 9 uur v.m. aanvangen. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk de maandelijksche collecte ten bate van de kerk worden gehouden. Dit jaar zullen op Goeden Vrijdag in de Ned. Herv. Kerk 29 personen als lidmaat wor den bevestigd. Dit is een verblijdend groot aantal. De rekening van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk ligt op Woensdag 29 Maart van 96 uur in de consistoriekamer ter inzage. De collecte, gehouden tijdens den bidstond voor het gewas heeft in de Ned. Herv. Kerk opgebracht de som van 75. OLTDE TONGE. Zondagmorgen 2 April zal alhier in de Ned. Herv. Kerk een herdenkings rede worden gehouden door Ds. Verkerk in verband met zijn 25-jarige Evangeliebediening. Vrijdagavond van 7—8 uur zal alhier in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk ge legenheid worden opengesteld voor de aan melding van Doopvaders. NIELIWE TONGE. A.s. Woensdagavond half zeven hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de heer de Redelijkheid van Ou derkerk aan den IJsel. Er zal dan bidstond voor het gewas worden gehouden. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bediening van den H. Doop plaats hebben. Aangifte hiervoor a.s. Vrijdagavond van 7—8 uur in de consistoriekamer. De rekening der Dinaconie over het dienst jaar 1932 ligt gedurende acht dagen ter inzage ten huize van den boekhouder G. A. van der Wende alhier. DIRKSLAND. Ds. A. de Blois alhier heeft voor het beroep naar de Qeref. Gemeente te 's-Gravenhage bedankt. Zij, die hunne kinderen met 1 Mei a.s. voor het eerst de openbare lagere of openbare bewaarschool wenschen te laten bezoeken, moe ten daarvan op Dinsdag 4 of Donderdag 6 April a.sc., des avonds van 7—7,30 uur in de school opgaaf doen aan het hoofd der betrokken school, onder overlegging van het trouwboekje en zoo mogelijk het vaccinatiebewijs. De leerlingen voor de O. L. school moeten op 1 Mei a.s. 5 jaar en' 9 maanden zijn. (Men zie ook de adverten tie in het blad van a.s. Zaterdag). HERKINGEN. A.s. Vrijdag hoopt des avonds half 7 uur voor de Geref. Gem. alhier op te treden Ds. Weitens van Rijssen. OUDDORP. Voor de btrekking van onder wijzeres aan de O. L. School aan den Dorps weg hebben zich reeds 30 sollicitanten aange meld. t.«nd- en Tuinbouw. STIKSTOFBEMESTING GRAAN GEWASSEN. De geschiedenis herhaalt zich. Dit is ook het geval in de geschiedenis der graanteelt. Hebben wij tijden gehad, dat deze de voornaamste plaats in den landbouw innam, zoo is er ook weer een tijd gekomen, dat zij, voor een groot deel, door andere cultuurgewassen verdrongen werd. De graanteelt komt weer op, de belangstel ling er voor wordt grooter en grooter. Vooral de tarweteelt wordt, dank zij de steunwet, sterk uitgebreid. Zelfs op zand- en veengronden wordt dze thans met min of meer goed resultaat uit geoefend, Het is dan ook een van de weinige teelten, welke bij een goede opbrengst loonend is. Daarom ziet men in vele streken de tarwe teelt opkomen of zich sterk uitbreiden. Al wordt de roggeteelt tot dusverre niet van regeeringswege gesteund, toch blijft deze, vooral in de zand- en veenstreken, een belangrijke plaats innemen. In de eerste plaats, omdat in het gemengde zandbedrijf veel rogge wordt ver voerd en ook omdat men daar minder keus in de vruchtwisseling heeft. De bemesting der graangewassen komt dus onder een eenigszins ander licht te staan als die der andere gewassen, waarvan de finan- cieele uitkomst minder zeker is. Dit wil zeggen, dat een oordeelkundige bemesting onzer graan gewassen, vooral tarwe, zeer voordeelig zal zijn. Dit zal nog meer het geval zijn waar weinig oude kracht in den grond is achtergebleven. In vele gevallen is men met de meststoffen, spe ciaal met de stikstofmest, spaarzaam geweest, de geldelijke opbrengst der gewassen was immers erg onzeker. Bij een volgend rendabel gewas zou deze schrielheid zich dus zeer wreken. De graangewassen dus oordeelkundig bemes ten is een eerste vereischte. Vooral op de stik stof komt het nu aan, want wat zien wij ge beuren, indien de stikstof bemesting niet in orde is Het graan groeit slecht, levert weinig graan en stroo op en laat vuil land achter. Dus lage opbrengst aan graan, daarentegen hooge on kosten voor het schoonhouden der akkers. Ja, de schade daarvan is soms hooger dan de kos ten besteed aan een matige stikstof bemesting. Gaan wij nu eens na wat de kostprijs is van 'b.v. 100 K.G. graan, tarwe, rogge, haver of gerst, dan zullen wij zien, dat deze bij een slecht bemest gewas hoog, bij een oordeelkun dige bemesting laag is. Door een ruime be mesting wordt de kostprijs der granen dus lager, de winst grooter. Om een voorbeeld te noemen zou men, wan neer men door het gebruik van 1 K.G. Kalk salpeter een meeropbrengst had van slechts K.G. tarwe met de kosten reeds uitkomen I Bij een bemesting van b.v. 300 K.G. Kalksalpeter per HA. is een meeropbrengst van 150 K.G. tarwe dus zeer laag. De graangewassen dus nu met wat stikstof bemest. Wij noemden hier reeds de Kalksal peter. De ervaring heeft geleerd, dat men met een stikstofmeststof, die direct oplost en direct werkt, de beste resultaten bij alle graange wassen verkrijgt. Als overbemesting van winter granen, doch ook bij de bemesting van zomer granen, zomertarwe en haver, zal daarom de Kalksalpeter het beste voldoen. De kalk uit deze meststof werkt tevens gunstig op de struc tuur van den grond. Strooi de Kalksalpeter vroeg in het voorjaar op wintergranen. Bij zomergranen bij het zaaien of later als overbemesting in één of twee malen. KOOL EN BIETEN. De Gewestelijke Tarwe-Organisaties voor Noord- en Zuid-Holland maken bekend, dat men zich voor het vervangen van kool door bieten dient te wenden tot den heer Valstar, Regee- ringscommissaris Tuinbouw-Steunwet, Java- straat 80, Den Haag en niet tot het adres der genoemde Organisaties. De heer Regeeringscommissaris heeft medege deeld de beschikbare bieten in de eerste plaats te zullen bestemmen voor de vervanging van sluitkool in de koolstreek Noord-Holland. Als de aanvragen uit deze streek onvoldoende zullen blijken, zal overwogen worden om ook elders in Noord-Holland en Zuid-Holland de nog be schikbare bieten toe te zeggen voor gevallen, dat de sluitkool wordt vervangen. Eerst daarna komt de vervanging van bloem kool aan de beurt. Hij, die een verzoek als bovenbedoeld inzendt, dient duidelijk te ver melden hoeveel oppervlaktekool en welke soor ten hij in 1932 heeft verbouwd en hij in 1933 hoopt te verbouwen. Uit voorgaande zal het duidelijk zijn, dat de tarwetelers, die hun verzoek reeds hebben ge richt tot Districtsbestuur of Directie hunner Tarwe-Oragnisaties, in 't algemeen pas in de laatste plaats voor extra bieten in aanmerking kunnen komen en de beslissing daarover nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. KOOL EN TARWE. De Gewestelijke Tarwe-Organisaties voor Noord- en Zuid-Holland deelen ons mede, dat het recht om meer tarwe te verbouwen, in ge val men in 1933 minder kool zal verbouwen in 1932. Dit geldt voor iedere koolsoort, zoowel eerste als tweede gewas. Men kan het recht verkrijgen (aan te vragen bij het districtsbestuur) meer tarwe dan 1/3 van het bouwland te zaaien, indien men in 1933 minder kool verbouwt dan in 1932. Dit recht kan alleen gegeven en geaccepteerd worden voor vervanging van witte, gele, roode en bloemkool. Voor bloemkool geldt dit ook als het in 1932 als tweede gewas is verbouwd. Het recht om met de tarweteelt boven het 1/3 uit te gaan, kan overigens niet gegeven worden als men de teelt beperkt van kool, welke als tweede gewas is verbouwd. Ditzelfde geldt voor spruitkool al heeft men deze als hoofdgewas geteeld. Beperking der teelt van spruitkool kan dus nimmer beloond worden met tarwebouw. Tarwetelers die meer kool hoofdgewas of tweede gewas (dus ook spruitkool en boeren kool) verbouwen dan in 1932 kunnen van den tarwesteun worden uitgesloten. Voor tarwete lers, die meer tarwe dan 1/3 van het bouwland betelen en niet voldoen aan den eisch van een minstens gelijke beperking der koolteelt geldt hetzelfde. Een en ander ongeacht of de teelt als con- tractbouw of anderszins geschiedt. De maandelijksche groei van de L. O. en de T. O. Per 1 Maart 1933 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der L. O. toe Prov. aant. leden. Loon Groningen6 f 5.035,— Friesland 7 11.762. Drenthe9 10.407,— Overijssel 3 4 548,— Gelderland9 4 773.- Utrecht 1 587,— NoordeHoïland 6 1 93 Zui Holland9 5 142.- Zeel.' d10 7.826.- Noord-Brabant 1 3,000,— Totaal .61 f 55.011,- Per 1 MaartJ1933 traden als lid der T.O. toe 16 werkgevers, u tbet aan loon f 39 534, Sedert 1 Nov. 1932 vermeerderde het aantal leden bij de: Landbouw-Onderlinge met 424, uitbetalende f 405.915 loon Tuinbouw«Onderlinge met 117, uitbetalende f 144.229,- loon. De Secretaris, A. W. KEIJZER. Herkingen, 28 Maart 1933. Ingezonden Stukken De zopie van ingezonden stukken, die met ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redactie! Verzoeke beleefd opname van onderstaande, waarvoor bij voorbaat dank. In no. 417 van „Eilandennieuws" van Zater dag 25 Maart komt een ingezonden stuk voor, waarin de schrijver eenige heftige, persoonlijke aanvallen doet op ondergeteekende. Wat ik jammer vind is dit, dat hij vergat zijn waren naam er onder te plaatsen en slechts teekende als „een lezer van dit blad". Als deze persoon meent op deze manier zijn hart lucht te moeten geven, laat hij dan ook zoo flink voor den dag komen en met zijn naam onderteekenen. Ik wacht daar op (misschien wacht ik tever geefs). Overigens ben ik heelemaal niet van plan om bij dien persoon wat in zijn zeilen te blazen; zeker niet bij een onbekende! Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, A. DE GEUS, verslaggever „Maas- en Scheldebode". Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van een annonce in Uw blad van 25 dezer voorkomende van de gezamenlijke smeden van Dirksland, vraag ik U opname van onderstaande regelen in Uw veelgelezen blad. Mij richtende tot de smeden van Dirksland in 't bijzonder, doch voor Flakkee in z'n geheel, wensch ik onderstaande ter overweging te geven. Het moge van de smeden goed bedoeld wezen, ik wil dit althans gaarne aannemen, maar wat baat het de clientele tenslotte, als ze toch de honderd procent moeten betalen van de reke ningen, welke in plaats van op 't jaar, thans per 3 maanden zullen worden aangeboden. De clientele zou werkelijk meer gebaat wezen, wan neer de smeden hun goede daad deden uitkomen door de rekeningen met 25 te verlagen. Dan zouden de smeden toonen mee te leven met de zware tijden, welke op burgerij en landbouw drukken, en waar officieele gegevens der tarie ven mij ten dienste staan, acht ik de verlaging met 25 zeer wel mogelijk. Ik doe niet alleen een. beroep op de smeden, maar op alle ambachtslui, ja durf zelfs verder te gaan en wil ook heeren doktoren op Flakkee hun aandacht vragen voor mildere tarieven. Waar de gansche burgerij in 't gedrang der financieele beklemming zit, en de landbouw, trots steun, in al z'n geledingen piept en kraakt, daar vraag ik bovengenoemde heeren te toonen mee te leven met de omstandigheden dezer zware tijden. Mijnheer de Redacteur, bij voorbaat dank. EEN DIRKSLANDER. NOODLOTTIGE TWIST. Misdrijf 1 In het begin van deze week werd bij de politie in de Spaarndammerstraat te Amsterdam aan gifte gedaan, dat na een familietwist in een woning in de Polanenstraat een jongeman was overleden. Daar deze man veel last had van zenuwen was men aanvankelijk van meening, dat hij tengevolge van overspanning was ge storven. Men ontdekte echter op het lijk een klein wondje aan het borstbeen. Naar aanleiding daarvan is een sectie verricht. Het bleek, dat hier inderdaad met een mes, of een ander scherp voorwerp moet zijn gestoken. Het borstbeen is doorboord en de longen geraakt. Er zijn aan wijzingen, dat een 28-jarige zwager van den overledene den noodlottigen steek zou hebben toegebracht. Hij is gistermorgen door de politie aangehouden, doch ontkent echter gestoken te hebben. Maandag is hij ter beschikking van de justitie gesteld. MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN COMMU NISTEN EN FASCISTEN TE ARNHEM. In den laatsten tijd wordt in de hoofdstraten te Arnhem des Zaterdagsmiddags druk gecol porteerd met de Tribune en de Fascist. De laatste weken hadden deze colporteurs meer malen oneenigheid. Zoo ook verleden week. De laatste dagen deed nu het gerucht de ronde, dat een aantal fascistische studenten uit Wage- ningen Zaterdagmiddag naar Arnhem zou ko men, om de communisten eens af te drogen. Het was vermoedelijk ook door deze geruchten 'bijzonder druk in de hoofdstraten. Spoedig bleek, dat de communistische colporteurs op den aan- gekondigden strijd waren voorbereid. Ten min ste vijftig van deze courantenverkoopers, de meesten voorzien van een stevigen stok, wan delden Zaterdag, de bladen aanbiedend, door de hoofdstraten. Ook de fascisten hadden hun gelederen ver sterkt. Benige tientallen van deze colporteurs, meest jongelieden, liepen de communisten voor de voeten of volgden hen, of zij werden door een aantal communisten omringd. De politie was echter op relletjes voorbereid. Een zeer groote politiemacht, agenten in uniform en rechercheurs onder leiding van vier insuecteurs, hield de col porteurs voortdurend in het oog en bij de minste poging om met elkander in contact te komen, werden zij verspreid, terwijl het luidkeels venten of stilstaan werd verboden en iedere poging tot samenscholing werd voorkomen. Het was op deze wijze ten eenenmale on mogelijk om relletjes te maken. Hoewel het dan ook den geheelen middag erg rumoerig bleef, zijn ongeregeldheden niet voorgekomen, terwijl in den avond de rust was teruggekeerd. Alleen de politieposten waren nog versterkt. Centrale Veiling te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 24 Maart. Knollen f 1,— tot f 1,20 per 100 stuks Prei f 3,10 tot f 3 80 per 100 bos. Sp'nazie f 13,— tot f 14,70 per 100 Kg. Witlof f 15.50. Boter f 0,78 tot f 0,85 per pond. MARKTOVERZCHT DER VORIGE WEEK. Ingezonden door JAC. KNOOP, Makelaar in aaardappelen, groenten en fruit. Nassaukadc 158, telef, 81431, Amsterdam. De toestand aan de Amsterdamsche aardap- pelenmarkt was afgeloopen week nog flauwer, Op een veiling werden Bonten verkocht voor 0,60 tot 1 per 100 K.G., als daar dan nog de kosten afgaan, moet er haast nog geld bij. De aanvoer is niet groot, daar de handelaren langzaam aan doen, en nu Maandag 27 Maart de inventarisatie bij de boeren zal plaats heb ben, om 25 cent per 100 K.G. van de Regeering te ontvangen, is de aanvoer uit de polders om Amsterdam ook gestopt. Mooie blanke zand- aardappeJen gaat de verkoop langzaam, maar toch nog tegen betere prijzen dan de Bonten. Bonken gevraagd, evenals grove poters. Malta aardappelen waren deze week in veiling weder lager, van 5 tot 5,75 per 100 K.G. De kwaliteit van onze Zeeuwsche Bonten is beter. Heden 27 Maart werden de volgende prijzen gemaakt per 70 K.G. Zeeuwsche Bonten 0,70 tot 1,40; idem Blauwen 0,70 tot 1,40; idem BI. Eigenh. 0,50 tot 0,80; idem Eigenh. 0,70 tot 0,80; idem Blauwe en Bonte poters 0,60 tot 0,85; Flakk. Eigenh. 0,70 tot 0,80; idem poters 0,55 tot 0,70; Spuische Eigenh. 0,70 tot 0,80; idem poters 0,60 tot 0,70; Blanke Duinzand 1,40 tot 1,75; Ypolder en Haar lemmermeer Bevelanders 0,80 tot 0,75; alle soorten Bonken 0,80 tot 1; Zeeuwsche Beve landers 0,55 tot 0,70; Winter Malta 6 tot 7 per 100 K.G. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 27 Maart. Ter veemarkt waren heden, angevoerd: 642 vette runderen, 223 vette kalveren, 245 schapen of lammeren en 949 varkens. Prijzen per ]/2 kilo: koeien 12—15 ct„ 2024 ct. en 27]/2'—29 ct.; ossen 1416 ct., 19—21 ct. en 2425 ct.; vette kalveren 2530 ct., 35—40 ct. en 50—52J^ ct.; varkens 14J^—15 ct. en 15]/2 ct.; overjarige lammeren 8—14 per stuk. De aanvoer van koeien en ossen was groot, de handel was langzaam en de prijzen onder gingen geen verandering. Stieren niet genoteerd wegens te weinig aan voer. Vette kalveren waren ruim aangevoerd met redelijken handel, de prijzen van 1ste en 3de soort waren iets hooger, die van 2de soort bleven gelijk. Een best kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. De aanvoer van schapen en lammeren was gering, de handel was willig en de prijzen waren iets minder vast. Varkens waren matig aangevoerd, de handel was aanvankelijk willig, doch werd later kalmer. De prijzen waren iets vaster ingezet, maar ver moedelijk met minder goeden afloop. Een prima varken ging nog x/2 cent boven noteering. Zouters niet aangevoerd. Verkooping. op Wo-nsdag 29 Maart 1933 bij inzet, op Woensdag 5 April 1933 bij afslag des avonds 7 uur in het Café »Du Commerce* te Sommelsdijk. Het huis, waarin tal van jaren Logement en Café is gevestigd, genaamd »Du Commerce* aan de Kaai te Sommelsdijk. Te aanvaarden 1 Mei 1933 Notaris VAN BUUREN. Verhuring bij inschrijving ten verzoeke van le Heeren Gebr. Hameeteman Czonen te Ouddorp voor h-t seizoen 1935, om te h.. jien of te ëtten van een perceel weiland te Oud dorp in den polder den Ouden Oostdijk, aan den Oosterweg, genaamd »Knoppersboom- gaard«, in 2 perceelen. Inschrij vitigs^ ilje'ten vermeldende dn «t te loven huurprijs per 0 45 92 H.A 1 Voornsch G met, en opgaaf van i sol-ede borgen, wo den -ngewacht vóór of op Zater» dag 1 April ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 1 April, des avonds 6 uur te Oud» lorp in het Logement Akersboek, verhuring bij inschrijving voor 10 jaar, dadelijk ingaande, van omgezet bouwland te Ouddorp bij den Hofdijk «n 2 perceelen. Ten verzoeke van de g'm-e^te Ou'ldorp. Notaris VAN DEN BERG Donderdag 6 April te Stellendam in het Logement ^ijoders bij inzet en Donderdag 13 April te Stellendam, in het Logement Kaashoek, bij afslag, tellers des namiddags 4 uur van 4 35 80 HA of 9 Gem 147 K.V M. B -upland te Stellendam in kavel 55 van den Eerdracht^polde', aan den Plaatweg, kadaster Sectie C nos. 227 228 m 229 Acht meeden zij verhuurd tot 1) November 1935 k f 243. 8 aan L v. d Koese, de overige 15 meeden zijn dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van der Heer Dr. P Th. Grin» wis c s. te 's Gravenhage Notaris VAN DEN BtRG. t i i U s:* SOMMELSDIJK. Geboren; Piet rfje, d. v. Aren Groenendijk en Jannetje Los: Frans z v. Frans Nieuwland en Jannetje Elisabeth Kievit Overleden: Arend Pcekstok 62 j„ ^chtg van Adriara Prins; Pieter Kattestaart 81 j, wedn, van Necltje Schol. MIDPELHARNIS. Geboren Rolf Heinrich, z. v. Leendert Gouswaart en F ieda Elize Nissen; Jan, z v. heodoru-» Hub-rtus Arij Schirp.r en Pie- t-rnella Anna Tneunissen; Pleun Adriaan, z. v Johannes Pieter Nieuwland en Elizabeth Sara Dijkers. OverledenGerrit van Rikxoort 77 jaar, wedn. van Geertje van den Hoek. OOLTGENSPLAAT G'-boren Cornells Joba nis zoon van J. C. Ipelaar en D Hu brechtse; Leendert zoon van A. Kreeft en G, Buscop NIEUWE TONGE OndertrouwdPieter Hendrik van Driel e.i Jannetje Holster, beiden alhier. Getrouwd L Doorn jm 22 j. te Dirksland en M. Noteboom jd. 24 j. alhier. HERKINGEN. Geboren Maria Sophia, d. v. W. v. d. Veer en W. Melissant; Hermanus, z v. D, Zoon en Joh Kievit OndertrouwdWillem de Geus Hz 23 j. en Ida Frieda Schmidt 29 j. RECTIFICATIE. In ons blad van vorige week Vrijdag bericht ten wij in „Wat er in ons land gebeurde", dat de filmster Jeanette Mac Donald ons land be- i zocht en we meldden daarbij, dat zij een dochter j of nicht was van den Engelschen Minister- president Mac Donald. Hoewel wij niet weten of Mac Donald op een dergelijke familierelatie gesteld is, willen wij toch een vergissing onge daan maken. Jeanette Mac Donald is geen nicht of dochter van Mac Donald. Bij vergissing werd in plaats van geen, een gezet. De heer J. Schipper schrijft in „De Gids" WERK- EN LEERKAMPEN VOOR ONZE JEUGDIGE WERKLOOZEN. De steeds grooter wordende werkloosheid on der de jonge werknemers, heeft er toe geleid, dat in allerlei kring en door personen van ver schillende levensopvatting, pogingen worden aangewend om den nood te lenigen. Deze nood is eigenlijk maar door één middel weg te nemen: werk. Arbeid is het eenige afdoende medicijn tegen het geestelijk gevaar, dat aan de werk loosheid der jeugdige arbeiders verbonden is. Helaas ontbreekt dit geneesmiddel. En wat al- lerwege gedaan wordt in den strijd tegen den

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3