A. D. OVERSTRIJD BEIT HOEKTE VOOH VBOUW 3E Gemeenteraad. SPECIAAL Magazijn voor Horloges - Pendules - Klokken - Wekkers Land- en Tuinbouw. Hebt ge ook de Advertenties gelezen Voor de Vrouw» Voor de Jeugd. als dan de boel aan den grond ligt, kan men altijd nog zien of er iets van te maken is. De meeste landbouwers zullen al wel begre pen hebben, dat de rondtrekkende sprekers, die verschillende wetten willen afbreken, en het speciaal op de crisisvarkenswet hebben gemunt, daarmede een doel, en meestal wel dit doel hebben, voor zichzelf of een partijgenoot een zetel in de Tweede Kamer te verwerven. Zoo groot is hun liefde voor de in andere provincies wonende boeren niet, dat zij terwdlle van hen zich de moeite getroosten daarover lezingen te houden. Dat diezelfde menschen een paar jaar gele den even hard schreeuwden dat de regeering niets deed en nu ze'wel wat doet, hun best doen daarover hun hooge afkeuring uit te spreken, is blijkbaar vergeten. Een paar opmerkingen uit den mond van een kalmen, bezadigden boer, naar aanleiding van dat optreden, zijn wel interessant. De man zeide o.a., dat men het die lui niet zoo kwalijk kon nemen, afgezien nog van de poging om een Kamerzetel te veroveren. In de eerste plaats brengen die lezingen aardig wat op. Er zijn gevallen bekend, dat er 1000 personen kwamen luisteren en dat een entree werd geheven van 20 en 25 cent. De heeren maken dus hun kosten wel goed en houden nog aardig wat over. Het is geen onaardig bedrijf. De tweede opmerking was eenigszins bitter. De man zeide (hij was bestuurslid van een af deeling der Landbouwmaatschappij)daö de kas zijner afdeeling er steeds vrij slecht voor stond. Bijna nooit was er geld in kas, omdat alles wat er binnenkwam, en dat was niet veel, dadelijk gebruikt werd in het belang der boe ren. En toen hij las, dat die rondtrekkende pro pagandisten in een avond tot 200 hadden mee genomen, zeide hij, dat het toch wel erg was, dat diezelfde boeren voor hun eigen organisatie niet eens zooveel over hadden, dat zij behoor lijk kon werken, maar er niet tegen op zagen iemand, die allerlei oncontroleerbare dingen de biteerde, zooveel geld mee te geven. En een derde opmerkng, die eveneens onaan genaam trof, was deze, dat op de vergadering zijner afdeeling met groote moeite een behoor lijk aantal leden was bijeen te krijgen, een ver gadering dus, waar enkel het belang van den landbouw aan de orde was en geen eigenbelang of Kamercandidatuur achter zat, terwijl op een vergadering, waar een vreemde sprak met be doelingen, die men niet kende, zooveel boeren aanwezig waren. Het is zelfs voorgekomen, dat besturen van landbouworganisaties op die vergaderingen wer den beschuldigd van misleiding der boeren, en dat daarop zelfs een applaus volgde. Ik hoop, dat geen enkele boer daaraan heeft meegedaan, dat zou schandelijk zijn." Zoo worden de menschen in verkiezingsda gen verblind. En als ze straks na de verkiezingen de oogen weer gaan uitwrijven en zien dat feitelijk alles zoowat bij het oude gebleven is, met hier en daar misschien een zeteltje meer of minder, maar zonder dat er sprake van is dat een van die kleine avonturiers in de Kamer kwam, dan vra gen ze zich af, zijn we nu werkelijk zoo gek geweest, voor die of die politieke speculant ons het vuur uit de sloffen te loopen De massa is toch nog zoo dom. Zij laat zich drijven, is zelf zonder overtui ging, zonder ruggegraat, zonder meening. Het beginsel ontbreekt. Kennis van staatkundige beginselen heeft men niet en daarom is men zoo gemakkelijk ten prooi aan allerlei avonturiers, die de kunst ver staan de menschen wat voor te praten en des noods voor te liegen. Een Kamerzetel krijgen ze niet, maar het is toch te wagen? En zoo gaan duizenden bij duizenden stemmen verloren en komen vaak ten goede aan groepen waar men vierkant tegenover staat. Zoo herinner ik me dat bij de 1.1. Staten-ver- kiezingen in Brabant en Groningen, doordat de S.G.P. met eigen lijsten uitkwam precies een tegenover gestelde partij met een zetel meer uit de bus kwam Maar niemand koestere de hoop, dat men er door leeren zal. De mensch wordt niet wijzer. Wij Hollanders worden beheerscht door mid delpuntvliedende krachten. Eerst moet de groote ellende komen, waar door we weer eens op een hoop gejaagd wor den. De historie van vier eeuwen is er het treu rig bewijs van. Intusschen hebben we te doen wat onze hand vindt om te doen. Telkens maar weer tot „kernvorming" komen. Niet zien op de uitkomst, nog minder naar de groote hoop, maar werken zoo lang het dag is. Wie nog uit een rotsvast beginsel leeft, heeft een zware taak in deze dagen. (Maar 'het is een' heerlijke taak UITKIJK. Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE TONGE, op Donderdag 23 Maart 1933, nan. 2 uur. Afwezig wegens ziekte wethouder Prince. De Voorzitter, burgemeester Sterk, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen van de vorige vergadering worden voorgelezen, die onveranderd goedgekeurd worden. Aan de orde komen de ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van den Alg. Po litiebond, waarin bezwaren worden gemaakt tegen het besluit van den Raad om de jaar wedde van den gemeenteveldwachter met 5 te verlagen. De organisatie verzoekt dit besluit in te trekken en eerst haar in deze zaak te hooren. De VOORZITTER stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Na verdere toelichting van den Voorzitter wordt door den Raad dit schrijven voor kennisgeving aange nomen. Bericht is ingekomen van hen, die tot leden van het stembureau zijn benoemd, dat zij deze benoeming aannemen. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, dat de gemeente verplicht is aan de Wed. Knops een reissuibsidie te verleenen van 32,70 om haar kind de Ulo-school te Middelharnis te kunnen laten bezoeken. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, waarin bericht wordt, dat met algemeene stemmen toestemming gegeven is om den tuin van wijlen den heer Grootenboer in erfpacht te geven voor speel terrein voor schoolgaande kinderen en niet voor andere vermakelijkheden. B. en W. adviseeren aanvaarding van dit voorstel. De heer NIEUWENHUIJZEN vraagt of de beperkende bepaling niet geschrapt kan wor den. Het terrein zou eveneens voor volksfeesten gebruikt kunnen worden. De VOORZITTER: Wanneer die noodig is, kan dit altijd nog gevraagd worden. Het voorstel van B. en' W. wordt met alge meene stemmen aangenomen. Ingekomen zijn de kasboeken en andere be scheiden van den gemeente-ontvanger, welke in orde zijn bevonden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens wordt aan de orde gesteld de benoeming van een tijdelijk wethouder. De VOORZITTER deelt mede, dat wethou der Prince nu reeds eenigen tijd ziek is. Hoe lang dat duurt kan niet gezegd worden. B. en W. missen nu reeds een paar maanden een tweeden wethouder en achten het daarom ge- wenscht, dat een tijdelijk wethouder wordt be noemd, hopend, dat wethouder Prince spoedig hersteld zal zijn. Gekozen wordt met 4 stemmen de heer Breesnee. De heer Nelisse ontvangt 1 stem, 1 stem is blanco. Dan komt de politieverordening in bespreking. De heer BREjESNBE: Ik heb de politiever ordening doorworsteld en ik heb slechts, één vraag. Hier vinden de begrafenissen om 11 uur plaats. Was het niet beter, dat die tijd op half twee of twee uur wordt gesteld, evenals in Sommelsdijk Dan behoeft er geen middag maaltijd aangericht te worden ook. Ik maak er geen voorstel van, maar leg dit maar in uw midden neer. De heer VAN ALPHEN is daartegen, want het eerste uur na den middag kan door de ar beiders, die dragën moeten, niets gedaan wor den. De boer moet dan een span paarden thuis houden. Wat de maaltijd betreft, wil ik u wel zeggen, aldus spr., dat ik 'het altijd aangenaam vind als de menschen niet zoo gauw weggaan, maar dat ze bij me blijven eten. Ik heb dat bij het sterven van mijn vader ook ondervonden. De heer TIJL: Ik ben er ook voor om het zoo te houden als het nu is. De arbeiders moeten dan tweemaal brood meenemen en het is lastig voor hun werk. De heer NIEUWENHUIJZEN: Het is voor de arbeiders nadeelig. Ze missen dan meer dan 1 Yi uur. De heer TIJL: Ik heb nog iets anders aan te merken, mijnheer de Voorzitter. De politiever- geruchten loopen. Dat moet tot een speelhol gedegradeerd zijn, waar reeds door verschillen de personen belangrijke bedragen moeten ver loren zijn. Ook hier moet in het Weeshuis regel matig een jazz-Jband gespeeld worden. Ik vraag me af: behoort dat ook nog tot muziek De heer TIJL: Laten ze maar naar Middel harnis gaan, dan bennen we ze hier kwijt. Vroolijkheid) De heer BREESNEE: Er wordt hier toch niet gedanst in het Weeshuis? De heer NIEUWENHUIJZEN: Neen, dat niet. Het voorstel van den heer Van Alphen wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Weth. VISBEEN wil de publieke vermake lijkheden verbieden op Zondag. Behoort dit echter niet tot de bevoegdheid van den burge meester vraagt spr. Daar is hij toch de baas over, niet De VOORZITTER: Ne'eri, daar ben ik geen baas over. Er bestaat nog een Zondagswet, die den Raad het recht verleent om bepalingen dien aangaande te maken. De heer NIEUWENHUIJZEN: Dan ben ik daar voor. De heer TIJL: Als we dan maar niet precies zoo'n ellendige geschiedenis krijgen als in Oud- dorp. De heer VAN ALPHEN: Die bepalingen Hoogstraat 223 - Rotterdam - Gevestigd Anno 1880 ordening zegt, dat de cadavers 50 meter van de woonhuizen begraVen moeten worden. Thans is de toestand echter meer dan treurig bij Jan van Eek. Daar worden de cadavers maar 15 of 10 meter van de woonhuizen af begraven. De honden slepen den boel daar weg. De heer BREESNEE: Dat kan niet. De heer TIJL: Ik heb het zelf gezien. Waar moeten de lijken begraven? De drie slagers moeten maar zorgen, dat het weg komt, maar men kan 30 of 40 menschen daar niet in den stank laten zitten. De heer BREESNEE: Buiten het dorp. De VOORZITTER: B. en W. zullen deze zaak overdenken en pogingen in het werk ge steld worden om aan de hier geuite wenschen tegemoet te komen. De heer TIJL: Als het dan maar niet te lang duurt. We hebben het daar al eens meer over gehad. De heer NIEUWENHUIJZEN: We hebben vroeger den Hanendijk al eens genoemd. Zou daar geen plekje gevonden kunnen worden De heer NELISSE: Daar staan anders ook woningen. De VOORZITTERWe zullen wel een plekje opzoeken buiten het dorp, in een berm of iets dergelijks. De heer VAN ALPHEN vraagt of de her bergen niet den geheel'en Zondag gesloten kun nen blijven. De VOORZITTER: De Zondagswet staat aan den Raad zeer zeker toe deze bepaling te maken in de politieverordening. De heer VAN ALPHEN: Dan stel ik dat voor. De heer BREESNEE vindt het ook niet noo dig, dat de cafés open blijven. Er zit toch nie mand in de herberg. Als er echter een vreem deling komt moet die man toch ergens terecht kunnen. Men kan een uur of een half uur toe stemming geven. De heer NIEUWENHUIJZEN: Ik ben voor het voorstel van den heer Van Alphen. De menschen hier gaan toch naar Nieuwe Tonge en Middelharnis. In Middelharnis gaan ze dan naar „De Vrijheid", over welke inrichting heel slechte staan echter in Ouddorp niet in de gemeente verordening. Het voorstel van Wethouder Visbeen wordt met algemeene stemmen aangenomen. Tenslotte is er rondvraag. De heer TIJL vraagt inlichtingen omtrent de watervoorziening van de door Mosselman nieuw te bouwen huizen. Is het zeker, aldus spr., dat de regenbakken in orde zijn Spr. vindt het verschrikkelijk, dat die menschen 5 jaar zonder water zitten. De VOORZITTER kan spr. daar bevesti gend antwoord op geven. De heer NIEUWENHUIJZEN wil den heer Tijl gaarne ter verduidelijking zeggen, dat ook spr. zich hierover met B. en W. in verbinding had gesteld. In 'het contract staat, dat Mossel man voor water moet zorgen, wanneer de regen bakken niet voldoende zijn. De heer TIJL is thans tevreden gesteld. De heer NIEUWENHUIJZEN vraagt of re kening is gehouden met de rooilijn. Het is daar een nauwe beweging. De VOORZITTER: De weg is op een breed te van 6,24 meter gehouden, dat is voldoende. Weth. VISBEEN: De rooilijn ds nog 20 crni. binnen de schuur gehouden. De heer TIJL vraagt de gedachte van B. en W. over den toestand van den weg bij den molen. De VOORZITTER zegt, dat daar nog niet verder over gesproken is. Schippers vraagt 600 gulden. Daar moet hij volgens contract recht op hebben, wanneer dat gebeurt. De heer NIEjUWENHUIJZEN. Maar het is crisis. De heer TIJL: Hij zal nu best een' beetje lager gaan. De VOORZITTER: Ik weet'nog niet defi nitief wat het ednde van de onderhandelingen is. Zeshonderd gulden is echter te veel. We zullen de zaak dus even moeten laten rusten. Wanneer de oprit verbeterd is, ds het bezwaar van het uitzicht grootendeels ondervangen. Er moet maar afgestapt worden als er iets aan komt. Tegenwoordig moet alles pasklaar ge maakt worden. Alles moet van een leien dakje gaan en dat ds toch niet noodig. De heer TIJL: Maar de toestand is er toch wel erg slecht De heer NIEUWENHUIJZEN: Wordt er verder nog onderhandeld over het bedrag? De VOORZITTER zegt toe het nog wel eens te willen bespreken. Daarna volgt sluiting. AARDAPPELS ALS VEEVOEDER TE BEWAREN. Omtrent deze kwestie ontving ik van ver schillende zijden verzoeken om inlichtingen, waarom een korte publicatie misschien ook voor ander'en wel nuttig kan zijn. Er liggen thans nog groote partijen aardap pels, die voor een groot deel zeker niet meer in de consumpte kunnen worden opgenomen en die ook niet meer in dit seizoen kunnen worden opgevoerd. Wat is nu de beste 'bestemming, die men er aan kan geven Ue voedingswaarde van aardappels is groot. f?, rekenen dat 4 kg. in voedingswaarde gelijk staan met 1 kg. mais. Niemand weet, wat 'het a.s. winterseizoen brengen zal, maar zeker past thans de grootst mogelijke zuinigheid. En daarom is het zeker aan te bevelen de onver koopbare aardappels als veevoeder op te slaan. De beste wijze is ze te laten drogen, voor zoover dat kan, door de cichoreidrogerijen. Men kan rekenen, dat men bij een droging tot onge veer 12 vocht, van 350 kg. aardappels 100 kg. gedroogde krijgt. Wanneer nu de prijs van 100 kg. mais gesteld wordt op 4.— dan zijn die 100 kg. gedroogde aardappels ongeveer 3.50 waard. Rekenen we nu, dat het drogen ongeveer evenveel kost als voor cichorei, dan komt dit voor 350 kg. aardappels op ongeveer 1.75. Zoodoende blijft dan een bedrag van 1.75 over voor de aardappels zelf of 35 ct. per 70 kg. Tegen dien prijs vermeerderd met de drogingskosten komt 100 kg. aardappels dus te staan op 3.50 en deze komen dan overeen met 90 kg. mais in voedingswaarde. Ieder kan nu zelf uitmaken of dit de moeite waard is. Een andere manier is de aardappelen in te kuilen op dezelfde manier als pulp. Daartoe moeten de aardappels echter eerst worden fijn gemaakt in de peemolen of moezelmolen. Het is van veel belang goed aan te trappen en goed af te dekken. Dit biedt het voordeel, dat dan tevens op die manier onverkoopbare koepeen kunnen worden ingekuild. Ook die moeten wor den ingekuild. Ook die moeten worden verma len en kunnen dan gemengd met de aardappelen ingekuild worden. Bij goed inkuilen zijn de verliezen niet groot. We kunnen veilig rekenen op niet meer dan 10 Worden dus 1000 kilo aardappelen zoo inge kuild dan heeft men a.s. najaar nog ongeveer 9900 kilo over en deze komen dan overeen met ongeveer 200 kilo mais. De aardappels behoeven niet eerst te worden gekookt. De voedingswaarde der koepeen is ongeveer de helft van die der aardappels, maar het komt ook voor, dat ook deze 'best op die manier zijn op te ruimen, vooral met aardappels ge mengd. Men krijgt dan een best en mooi voer. In elk geval is dit veel beter en voordeeliger dan de boel te laten wegrotten of als mest op 't land te gooien, want de bemestingswaarde is niet hoog. Het Hoofd der Landbouwschool, M. B. SMITS. CORRESPONDENTIE. Abonné te Nieuwe Tonge. Heel graag voldoe ik aan uw verzoek. Maar voor deze week was het te laat om het klaar te krijgen. Volgende week hoop ik de hoek te plaatsen. Wat hebt u dat patroon trouw bewaard. Het is zeker wel een heel werkje. Als ik 't patroon gebruikt heb stuur ik u volgende week week de boel in de krant terug. Vorige maal waren wed oor een vraag van een lezeres in de opvoedkundge wateren ver zeild geraakt. We zullen er deze keer maar verder in voortvaren. Dat komt omdat ik in de Baarnsche Kerkbode van Ds. W. zoo n mooi stukje las over eigen waarneming door de ouders. Schr. begint te zeggen, dat de goede opvoe ding begint met goede waarneming. Schr. zegt dan „Daarom wezen we ook allereerst op de eigen waarneming. Is het uw levenstaak veel onder menschen te verkeeren en in allerlei huisge zinnen te komen, dan bemerkt ge t.o. 'hiervan een zeer groot verschil. Ejen maar voortleven hier, en, als men weer voor éen opvoedings daad gesteld wordt, op zulk een moment maar luk-raak handelen, een rustige omgang daar, waar vader en moeder weten, welke bijzondere eigenschappen hun kinderen hebben, en hoe ze dan ook op bepaalde oogenbliken tegenover dat bepaalde kind moeten optreden. Ge zult van zulke flinke ouders daarbij zeker nog deze opmerking hooren, dat, toen ze hierin eenmaal hun van God opgelegde plicht hadden gezien, ze steeds meer oog hebben gekregen voor dit rijke gebied, dat noodig is gekend te worden om te kunnen opvoeden. Als echter deze eigen waarneming aanwezig is, komt er ook behoefte hierin met elkander gedachtenwisseling houden. Natuurlijk zal deze er allereerst zijn tusschen de ouders onderling. God heeft het in de Schepping aldus geordend, dat kinderen altijd van twee zijn, waaruit volgt, dat die twee, vader en moeder, met z'n tweeën verantwoordelijk zijn voor de opvoeding. Niet de moeder alleen, maar ook de vader moet hier zijn roeping kennen. Natuurlijk krijgt ge dan 't bezwaar te hooren, dat vader zooveel weg is. Dit heft echter in geenen deele de verantwoor delijkheid op. We kennen allen wel gezinnen, waar vader in zijn vrije tijd elk oogenblik uit spaart ,om ook nog wat voor de kinderen te zijn, en die vooral de Zondag daarin geven voor hun kroost. Ouders samenspreken over de eigen ontwik keling van elk kind dat moet de gewone regel zijn in het huisgezin. Een regel, die zoo prachtig werkt en wel door 2 feiten: 1-e. omdat het eigen kinderen zijn, heerscht de factor van de liefde. Het spreekwoord: „Liefde maakt vin dingrijk", geldt hier wel ten volle. Niemand $yeet meer het bijzondere, dat God gaf in elk kind, op te merken, dan het ouderpaar, dat welbewust ten behoeve der opvoeding over de kinderen nadenkt. Want dan is er 2e. dat vader als man en moeder als vrouw elkaar op dit punt zoo heerlijk kunnen aanvullen. We be hoeven hier geen psychologie van het verschil in geestelijke aanleg tusschen man en vrouw te geven, zooals Prof. Hijmans die gaf, om U te kunnen zeggen, dat de man vanuit een heel andere gezichtsblik de dingen benadert dan de vrouw. Werkt bij den man meer het nuchtere denken, bij de vrouw komt naar voren het intuïtieve gevoel. Maar samen kunnen ze elkaar aanvullen en leeren zien, wat de ander niet ziet. Is er, mijn lezer, in uw huwelijksleven ook deze samenwerking in het opmerken van wie uw kinderen zijn en wat zij noodig hebben?" Misschien is de vraagster van onlangs ook met dit stukje nog gebaat. Wie kinderen het beste kent, zal ook eerder de goede manier vinden om met ze om te gaan en ze te leiden. M'n beste nichtjes en> neefjes Het gaat, zooals ik uit de brieven merk, gelukkig weer veel beter met al de zieken. M'n nichtjes en neefjes zijn weer aardig present. Daar ben ik blij mee. Passen jullie nu maar op met de gure Maartsche dagen. Dezen keer is de prijs gewonnen door MAARTJE AKERSHOEK te Ouddcrp. Allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. Peternella van D. te Stellendam. Natuurlijk vind ik het goed, dat je met ons meedoet. We houden allemaal van een groote familie. Groot gelijk, dat jullie de brieven in één couvert doen. Dat zou ik ook doen. Je schrijft al kranig een brief. Liesje de L. te Stellendam. Wat een ge wichtigheid voor zoo'n jong meisje al zoo dik wijls tante te zijn. Toen ik zoo oud was als jij nu was ik nog geen tante, hoor. Die zuster had heelemaal gelijk, als je zoo'n peutertje eiken keer uit zijn wiegje neemt, is hij gauw verwend en verwende kindertjes zijn niet lief meer. Maar nu hij van de zuster moet blijven liggen, zal 't wel een lief kereltje blijven. Maria H. N. te Middelharnis. Geen wonder zeg, dat jullie blij waren toen die Tante er was. Het leek wel of ze voor Sint Nicolaas speelde. Je broer is nog al niet zoo lang ziek geweest. Hoe is 't met 't kleine zusje Dina S. te Dirksland. 't Is fijn, dat je nu al weet waar je in de Paaschvacantie naar toe kan gaan. Nu verlang je zeker al naar de va- cantie Mag je de heele vacantie uit - Maaltje A, te Ouddorp. 'k Geloof wel, dat ik ook nog wel ballen kan, maar misschien ken jij het wel beter, want zie je, ik doet het heusch niet zoo veel, maar laatst heb ik het nog eens gedaan en toen ging het nog, Wat zal dat gezellig zijn om met zoo'n heel klein peutertje te mogen rijden. Neeltje A. te Ouddorp. Wel, dat geeft im mers niets al schrijf je jouw brief wat later, want ik geef altijd een week om de brieven in te sturen. Je woont zeker ver buiten het dorp, dat je de „Maas" zoo laat krijgt? In het dorp wordt de krant 's avonds meest nog gebracht. Ga jij dan al van school af Wat zal dat vreemd voor je zijn Cornelia S. J. te Stellendam. Moe heeft je verjaardag dan wel gezellig gemaakt, dat je zooveel meisjes mocht houden. Wat heb jij een massa gekregen. De ballen komen nu zeker goed te pas Met mijn verjaardag heb je den tijd nog hoor. Die is nog maar kort voorbij. Vind je broer het fijn eiken dag zoo ver naar school Jozientje S. te Ouddorp. Van jou heb ik nu twee brieven om te beantwoorden. Je vorige brief kwam te laat in mijn bezit om toen nog in ons hoekje te komen. Jouw ballen willen dan wel bij jou vandaan, als ze al zulke uitstapjes naar 't water hebben gemaakt voor schooltijd. Wim V. te Nieuwe Totnge. Ja, de zomer is voor 't brieven schrijven een kwade tijd, hoor, dan kom ik er soms maar schraaltjes af. Maar nu is het nog geen zomer, dus nog tijd genoeg voor lange brieven. Jammer, dat je leuke post papier op is Maar op gewoon papier kun je toch ook wel gezellige brieven schrijVen. Aren V. te Nieuwe Tonge. Afgesproken, hoor van die oliebollen. Wanneer ben je jarig Maar of ze in een couvert kunnen, dat geloof ik niet. Heb je al weer van dat aardige post papier. Anders maar gewoon, dat is mij ook goed. Als jij altijd won met knikkeren, dan wilde er eindelijk niemand meer met je spelen en dat is ook allesbehalve gezellig. Lees de K. te Sommelsdijk. Al aan 't naaien getrokken, of krijgt eerst de schoonmaak een beurt Wat waren er veel zieken bij jullie op school. Is 't nu weer wat beter 'k Hoop het maar, want dat is voor de zieken zelf pret tiger en ook voor den Meester, die met een halve klas toch niet opschieten kan. Ida J. te Stellendam. Wat gaat de tijd toch gauw, dat jij nu al haast in de vierde klas zit kan ik me niet indenken. Vriendinnetjes sluiten vaak hun brieven in één couvert. 'Dat vind ik ook 't verstandigste maar. Wil jij wel een boodschap aan Moe voor me overbrengen Die patronen behoef ik niet terug. Hartelijk gefeliciteerd met den jarige. Ja hoor, ik ben 't hier al aardig gewend. Kom je nu ook eens kijken net als in Sommelsdijk Doe ze allemaal de hartelijke groeten van ons. Pietje K. te Stellendam. Touwtje springén is fijn, hé 'k Heb het vroeger ook genoeg ge daan, dat verzeker ik je. Zoo allemaal één, twee, drie achter elkaar in de groote bocht. Geen slag overslaan. Nou als ik daar nog aan denk Je verlangt zeker al naar den Maandag op school Gefeliciteerd met 't jarige zusje. Doe Vader, Moeder en allemaal de groeten van mij. Leesgraag te Stad aan 't Haringvliet. Nou, ik kon me jou precies voorstellen toen ik die teekening zag, 'k Kreeg daardoor heusch mede lijden met je. 'Het is voor hen, die pas ziek geweest zijn, nu een kwade tijd, want als ze naar buiten gaan is 't nog guur en dus voor herstellenden gevaarlijk, want heel gauw heb je weer kou gevat. Pas jij nu maar op voor den tweeden keer. Jaap W. te Stad aan 't Haringvliet. Wel wat heb jij al een langen brief geschrevén en zoo keurig al. Gelukkig dat jij weer beter bent. Pas op, hoor Jaap, dat je geen kou vat, anders moet je 't bed weer in. Leergraag te Stad aan 't Haringvliet. Ook al in bed. De teekening liet me in eens zien hoe je er aan toe was. Dan moeten jij en Leesgraag elkaar maar troosten, 'k Hoop, dat ik in den volgenden brief een teekening vindt met Leer graag buiten 'k Kon je brief nog best lezen, al is die te bed geschreven. Is zusje nog niet ziek geweest Bram W. te Stad aan 't Haringvliet. Wat verdrietig zoo lang thuis van school. Daar zal je voor moeten werken om weer bij te komen. Tot nu toe heb ik weinig tijd gehad om de schaakrubriek in te zi'en. Maar nu begint 't weer te komen, en dan lees ik weer getrouw ook die uitslag na. Dank voor je nieuwe raadsel. Jan W. te Stad aan 't Haringvliet. Voor de zieken bij jullie is het nu fijn, dat die clivia zoo 'heel mooi bloeit. Daar kunnen ze nu heel den dag plezier van hebben. Zijn alle knoppen nu uitgekomen Mag jij nu al naar buiten Nelly K. te Sommelsdijk. Ook al zoo ver kouden geweest. Gelukkig dat de goede raad van Mevrouw je van die pijnlijke oogen afgeholpen heeft. Ben je nu weer heelemaal beter? Doe ze thuis allemaal de groeten van mij. Marie K. te Sommelsdijk. Die arme Dittie toch. Vertel me maar eens gauw hoe het nu met haar is. Ben jij nu al weer naar school ge weest 'k Hoop maar, dat Dittie gauw beter is, anders heeft de jarige van Zaterdag geen blijde feestdag. Wil jij m'n felicitaties over brengen Marie v. d. V. te Rhenenj. Ja natuurlijk, toen ik in Rhenen geweest ben, ben ik ook op den Grebbeberg geweest. Daar vond ik het prach tig. Had ik maar geweten, dat ik langs 't huis van een raadselnichtje reed, dan was ik vast wel eens aangekomen. Graag wil ik nieuwe raadsels hebben, want soms plaats ik de inge zonden niet, omdat ze al eens in ons hoekje gestaan hebben of omdat ze te moeilijk zijn, Johanna B. te Ouddorp. Dat was een gezel lige lange brief van jou. Je rapport was uit stekend. Vader en Moeder waren er zeker wel heel blij mee Je prijs ontvangen Is de zieke waarvan je vertelde al weer beter Nee ik weet nog niet precies waar je woont. Neeltje de groeten terug. Jaantje N. te Dirksland. Nee, met mijn bloe- menvoorraad is het nog niet best gesteld. Kon ik ze bij jou maar e'ens komen halen. Ten minste een beetje er van. Allemaal zou niet aardig wezen, 't Was zeker wel leuk zoo'n middagje in M. te zijn? Hoe vind je de kaart van En geland Moeilijke namen, hé Cornelia A. R. te Nieuwe Tonge. Moe heeft gelijk. Maart moet altijd zijn buien bot vieren. I Maar we troosten ons nu maar, dan komt ook de Lente weer. Dat is een mooie tijd. Hendrik G. te Sommelsdijk. Wel het is nu nog wel wat vroeg hoor om van zomeravonden te spreken. Het is 's avonds nog frisch genoeg en dan zoek je graag de warme kamer op, en dan ga je vanzelf weer aan 't brieven schrijven, j Liesje G. te Sommelsdijk. Zoo, heb ik een week in 't vergeetboekje gezeten. Dat is kwaad genoeg. Gelukkig, dat ik er nu weer uit ben ge stapt. Jan L. P. te Ouddorp. Dat raadsel heeft vroeger al eens in ons hoekje gestaan. Als ik het nu weer opgeef, zullen' de oude trouwe klan tjes 'het al te makkelijk krijgen. Ben je al eens naar 't strand geweest, of is het er nog te koud voor Bas L. te Den Bommel. Wat heb jij" een kostelijke verjaardag gehad. Die vulpen komt te pas, als je aan mij schrijft. Nu krijg ik zeker extra lange brieven, want schrijven gaat ge makkelijk met een vulpen. Je broertjes kunnen genieten van jouw werk. Doe je ouders de groeten terug. Neeltje N. te Zuidland. Je bent dan een flinke meid om zelf je tuintje om te spitten, 'k Had je wel eens bezig willen zien. Zoo'n Tante in de buurt te hebb'en, die je aan bloemen en plantjes helpt, is wat waard. Had ik er ook maar zoo één in de buurt. Sibilla N. te Zuidland. Hugo houdt zich ook kranig, dat hij weer naar school gaat. Wat leuk heb je dat verteld van z'n veestapel. Zorgt hij daar alleen voor Is dat lammetje in leven gebleven Hoe staat het met je tuintje. Is 't hoesten van Leo al over Vind jij dat ook zoo aardig als die peutertjes pas gaan praten De oplossingen zijn I. Schoorsteenpijpen. II. De letter r. III. Den, hen, pen, ren. Nieuwe raadsels t I. Ingez. door Hendrik G. te Sommelsdijk In welk geval is 2 X 2 6 II. Ingez. door Bram W. te Stad aan 't Haringvliet Met kw is 't een dier. Met g is 't een lichaamsdeel. Met b is 't speelgoed. Met d is 't tusschen bergen. Met h is 't in een groot huis. III. Welk spreekwoord krijgt ge als ge in plaats van de puntjes letters zet A e .e.g.. g z n 1 d ar i a t h a t ar 1. De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 31 Maart worden gezond'en aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- cn Scheldcbode", SOMMELSDIJK,

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2