De Maas- eo SeHeldettode en 26 April Rechtzaken. Gemengd Nieuws voor de Maas- en Scheldebode Land' en Tuinbouw. VerXcooping en. inzien. Als de boventallige leerkracht thans met Mei ontslag krijgt, dan geniet hij wachtgeld. Dat kost dus ook geld. De bijzondere school heeft dit recht, wordt er gezegd, maar als ze dan nu reeds 3 jaren van dat recht geen ge bruik heeft gemaakt, zou het heel onbillijk zijn als ze het nu wel deden. Voor het onderwijs kan niet te veel gedaan worden. De heer BEIJER: Natuurlijk zal de jongste onderwijzer, of liever de onderwijzer die het laatst benoemd is, ontslagen worden. Het in komen van dezen man is 960 per jaar. De man is V/2 jaar hier geweest en zal dan ook 1 Vl jaar wachtgeld betaald krijgen. De eerste zes maanden vol, daarna 3 maanden 75 vervolgens 9 maanden 60 ingevolge het ambtenarenreglement. Daar doet die persoon niets voor. Het risico is heelemaal niet zoo erg. Ik sta met den heer Gebraad op het stand punt, dat er aan het onderwijs voor het arbei derskind eerst 'het laatst „geplukt" mag wor den. De VOORZITTER: B. en W. doen dit voorstel ook met een bloedend hart. We moe ten het op prijsstellen, dat vele ouders in dezen tijd nog al het mogelijke in het werk stellen om hun kinderen te kunnen laten leeren. Het recht dat de Bijzondere school zou heb ben, wordt sterk betwist. De hoofden van de scholen meenen dit wel, maar het is niet zoo. De heer BEIJERDat wordt hier toch maar gezegd. De Wit heeft dat gezegd. Ze buiten dat hier uit I De heer DE WITNeen, dat ds niet uitbui ten I De VOORZITTER (tot den heer Beijer) li moet de Raad niet probeeren te in timideeren. De financieele toestand is niet rooskleurig en in verband met werkloosheid enz. zal er nog veel meer bezuinigd moeten worden. Wij als gemeenteraad zullen ook die richting opmoeten. De heer BEIJEREr is nog geld zat De heer JONKEROmdat ik de zuchtende belastingbetalers niet meer wil belasten, zal ik mijn stem niet geven aan het voorstel van de commissie. De heer GEBRAAD Och, onzin De VOORZITTER verzoekt vervolgens stemming over het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt met de stemmen van de heeren Gebraad, Beijer, v. d. Berg en Prince tegen aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den Pensioen raad, waarin bericht wordt, dat de pensioen grondslag van den Burgemeester als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand evenals van zijn voorganger op 28.— is gesteld. Dit eischt geen finantieele offers van de gemeente. Voor kennisgeving aangenomen. Dan komt aan de orde het reeds in de vorige vergadering besproken verzoek van het Bestuur van de Chr. School tot het verkenen van een siibsidie van 232.75 ten behoeve van het maken van een bergplaats, aanschaffing van leermiddelen en enkele meubelen. Het verschil van meening, dat hierover be stond, is B. 'en' W. aanleiding geweest aan Ged. Staten inlichtingen te vragen, of de ge meente dit werk uit moest voeren of het Be stuur van de bijzondere school. De VOORZITTER deelt mede, dat Ged. Staten bericht hebben, dat zij zich in deze zaak van het geven van advies wenscht te onthouden. B. en W. hebben in deze zaak eveneens het advies van den Inspecteur van het lager onderwijs gevraagd. Deze beweert, dat de ge meente de school in bruikleen heeft gegeven. Daarom valt deze kwestie onder de materie van het Burgerlijk Wetboek. Hoewel geen be paalde uitspraken hierover zijn genomen, heeft het Bestuur van de School het recht het werk uit te voeren. Het toezicht berust dan aan de gemeente. De VOORZITTER deelt voorts mede, dat de gelden, welke aangevraagd zijn, niet noodig zijn. Door het 'besluit van van den Raad gaat de boventallige leerkracht aan de openbare school weg en komt er dus een lokaal vrij. Wanneer we nu dit lokaal telkens voor een jaar in bruikleen geven aan de bijzondere school is dit een geschikte oplossing. Ook de Inspec teur vond deze oplossing uitstekend. Spr. stelt dan ook voor het gevraagde bedrag te voteeren. Het Bestuur van de school heeft daar volstrekt geen bezwaar tegen. De heer VAN SCHOUWEN. Voor één jaar? De VOORZITTERJa, we sparen daarmee 332.70 uit. De heer PRINGEJDe kast, die nu in de school is, was toentertijd voldoende. Als we gaan bezuinigen, moeten we het ook daarop doen. De heer BEIJERDat moet alleen maar aan de openbare school gedaan worden De VOORZITTERB. en W. komen niet met dit verzoek, maar het schoolbestuur. Die schoolbehoeften waren echter zeer noodig. De kast is veel te klein geworden. De heer v. d. BOGAARD wijst er op, dat bij de voorgestelde regeling nog 30.per jaar bezuinigd kan worden voor deze lokaalhuur. De heer BEIJER Mijn bedoeling is niet dit voorstel van B. en W. af te stemmen. Met die schrielighed van de meerderheid van den Raad ga ik niet mee. Ik ben daarvoor De VOORZITTER: Mijnheer Beijer! Dat moet ik toch even buiten alles om zeggen. U is altijd een gentlemanWe moeten de zaak niet zoo opblazen. Ook het openbaar onder wijs, u kimt er van verzekerd zijn, willen B. en W. zooveel mogelijk vooruit helpen. We moeten objectief zien 1 De heer VAN DEN BERGJa, het loopt nog op een dweil uit(hilariteit) Het voorstel van B. en W. wordt met algem. stemmen aanvaard. B. en W. stellen voor de voorschotten over 1933 ingevolge art. 101 der L. O. wet voor de R. K. school te stellen op 1058.45, voor de Geref. school op 1098.38. Het voorstel wordt aangenomen. Dan is aan de orde benoeming leden plaat selijke schoolcommissie. De heeren Beijer, Meijer en Jacobs, die af tredend waren, worden herkozen. Dan moeten er twee vacatures vervuld worden, n.I. van de heeren Everaars en van Loon. B. en W. stellen voor de eerste vacature voor den heer Sterk. De heer BEIJER deelt mede dat genoemde heer Sterk reeds lang gekozen is en leest den benoemingsbrief voor. De VOORZITTER Ik maak mijn excuses voor deze vergissing. De heer BEIJER Dat moet toch niet te veel meer voorkomen. In de vacature van Loon wordt gekozen de heer K. J. de Bruin. Vervolgens worden de leden van de Stem- bureaux I 'en II gekozen. Stembureau 12 leden, de heeren van Schou wen en Gebraad. Stembureau IIVoorzitter de heer v. d. Bo gaard twee leden de heeren van den Berg en de Wit. De overige leden zijn alle plaatsvervangende leden. Dan stelt de VOORZITTER aan de orde de instructie voor den gemeente-opzichter en deelt hij mede, dat deze nog niet klaar is. Spr. stelt voor den opzichter weer voor één jaar te benoemen. Ad us wordt besloten. Naar aanleiding van de gelezen notulen van de vorige vergadering, meldt de Voorzitter, dat thans begonnen is met demping van dén Grijzen- noord, in opdracht van het Polderbestuur De belanghebbenden willen hieraan ook mede werken. Dit is dus een gelukkige oplossing, aldus spr. Medegedeeld wordt tevens, dat een gedeelte sloot aan de Schoolstraat ter lengte van 60 meter wordt uitgediept. Dan bericht spr., dat de heer Jonker bij hem is geweest om te klagen over den nood der schippers. B. en W. zijn echter tot de slotsom gekomen, dat hier weinig aan te doen is. De Regeering is daar over in correspondentie met Schuttevaer en we zullen het resultaat dezer besprekingen eerst rustig af moeten wachten. Dit wil spr. echter wel er van zeggen. Toen de schippers goede tijden doormaakten, wilden ze niet beschouwd worden als inwoners van Oude Tonge. Dat was in den tijd van de hoogconjunctuur. Het doet een beetje vreemd aan, dat ze nu plotseling wel burgers van Oude Tonge willen zijn. De heer JONKER: In Rotterdam krijgen ze ook steun. De VOORZITTER: Maar Rotterdam is fi nancieel thans aan den rand van den afgrond. De toestand ziet er niet rooskleurig uit voor de 60 70 schippers, die we hier_hebben. Spr. zal echter onderzoeken of ze niet in de werk verschaffing ondergebracht kunnen worden. De heer GEBRAAD wil nog even terug komen op het dempen van den Grijzennoord. Dit wordt in werkverschaffing gegeven, maar kan men nu ook eens niet de vrijgezellen jonge menschen hier aan het werk zetten Dit werk wacht nu al 5 jaren op afdoening en nog ge beurt er niets. De VOORZITTER: De buizen zijn nog niet hier. Als ze er zijn zal er direct aan begonnen worden. Inderdaad geldt de werkverschaffing alleen voor gehuwden. Dit vereischen de voor schriften. De heer GEfBRAAD: De jonge menschen zijn de wanhoop nabij. Moeten ze dan maar blijven loopen De VOORZITTER: Kan de heer Gebraad dan een voorstel indienen hoe hij zich dat wer ken der jonge menschen voorstelt De heer GEBRAAD: Waarom wordt er geen steunregeling ingesteld? Ales wordt zoo goed koop mogelijk gedaan ten koste van de werk- looze menschen. De VOORZITTER; Werkverschaffing is veel beter dan steunverleening. Het is niet met één greep te doen. As het moet wil de ge meente zeer zeker een offer brengen voor de jonge menschen. Toen echter jongelui geplaatst konden worden bij de werkverschaffing in Noord-Holland kwam er zich niet één melden. Het loon, dat daar verdiend kon worden, was niet onbeduidend. Ook voor ontwikkeling heb ben wij wat willen doen, maar ook daar was geen animo voor. De heer GEBRAAD: Wanneer wij het werk niet in werkverschaffing geven, maar op eigen risico doen, hebben we niets met de voorschrif ten van den Minister te maken. De VOORZITTER. De gemeente geeft nu al 1500 gulden crediet. De 'heer GEBRAAD: Dan moeten we dat verhoogen. De VOORZITTER: Dan komt er nog 1500 gulden bij. De heer BEIJER: Dat wij de draagwijdte van het voorstel van B. en W. niet kunnen over zien, is niet onze schuld. Van cijfers en kosten was niets bij de ons toegezonden stukken te vinden. De VOORZTTER: In 't vervolg zullen ze er bij zijn en gaarne wil ik ze hier even geven. Het polderbestuur geeft 300 crediet, de be langhebbenden 200, de rest komt voor de gemeente, zijnde 1245. Het voorstel-Gebraad* zou een last voor de gemeente veroorzaken van 3000. De heer GEBRAAD. Och, die paar onnoo- zde centen. Er gebeurt hier niets voor de jeugd. De VOORZITTER: Ik wil toch even vast leggen, dat niemand zich aangemeld heeft voor de werkverschaffing in Noord-Holland. De heer VAN DEN BERG: Geen wonder De heer GEBRAAD: Ik handhaaf mijn voor stel om 'het in het vrije bedrijf, dus zonder subsidie, uit te voeren. Het voorstel van den heer Gebraad wordt met de stemmen van zijn fractiegenoot en voor ver worpen. Het voorstel van B. en W. met ai- geméene stemmen aanvaard. Ten slotte stellen B. en W. voor om ter gelegenheid van het eeuwfeest van Prins Wil lem van Oranje aan de leerlingen van alle scholen een reproductie van den Vader des Vaderlands aan te bieden. B. en W. stellen den Raad voor daartoe een crediet te willen ver- leenen van 10 12. De heer BEIJER zegt hierop Mijnheer de Voorzitter, Wanneer wij Willem de Zwijger herdenken, hebben wij dit te doen door onze waardeering uit te spreken voor den opstandeling, die den opkomenden stand wilde ontkluisteren van de economische banden, door de machthebbers van dien tijd, ons volk opgelegd: als revolutionair, die omver wierp het gezag, dat niet paste bij gewijzigde verhoudingen. In dien zin hebben wij den Zwijger te zien als Vader des Vaderlands. Wanneer wij het oog richten op de nog levende nakomelingen van den Grooten man en de officieele vierders, de machthebbers van thans, het Nederlandsche volk dan trachten diets te maken, dat deze ornamenten van het huidige gezag de verpersoonlijking zijn van alle goede eigenschappen van den Stamvader, en wij dan zien, dat het ideaal, waarvoor duizenden Neder landers strijden, steeds met voeten wordt ge treden, dan, mijnheer de Voorz., komt ons ge moed sterk in opstand tegen een herdenking door deze lieden. Wij sociaal-democraten, die vechten voor een menschwaardig bestaan, die vechten voor de vrijheid van het woord en de vrijheid van den geest, kunnen niet gedoogen, dat lieden, die een gezag erkennen, dat zijn ambtenaren verbiedt lid te zijn der S.D.A.P., een gezag, dat door de radio elke vrijheid van het woord ontneemt, dat deze lieden spreken over de Grootheid van Willem den Zwijger. Bovendien, mijnheer de Voorz., datgene wat ten opzichte van Willem den Zwijger op de scholen wordt onderwezen, is en kan niet even redig zijn. Hoe is dat op de Kath. scholen en hoe zal een herdenking op die school worden opgevat Neen, mijnheer de Voorz., en ik zal mij ge matigd uitdrukken, waar de Katholieken en Protestanten het over de hoedanigheid van den Zwijger niet eens zijn en wij als sociaal-dem. den Vader des Vaderlands eerbiedigen als strij der voor de vrijheid, die lak had aan heilige huisjes, daar meenen wij met het volste recht deze herdenking als onrechtvaardig en on waardig te kunnen bestempelen. Onze fractie zal aan dit onwaardig spel niet meedoen. De VOORZITTER: Dus U wilt niet mee doen De heer BEIJER: Neen, natuurlijk niet De VOORZITTERUw bloemlezing over den Vader des Vaderlands heeft mij gefrap peerd. Niemand heeft in, in gemoede, kunnen bevroeden, dat u een dergelijke rede zou dur ven te geven en dat dit dan de consequenties van het eeuwfeest zouden moet zijn. Maar enfin, het is altijd mijn streven om de politiek zooveel mogelijk uit den Raad te houden en dus zullen we er maar mee ophouden. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De heer POLLEMAN maakt van de rond vraag gebruik door te vragen of 'het lossen van grint niet beter door menschen dan door een bak kan geschieden. De VOORZITTER: Ik zal deze zaak be spreken. De heer JONKER vraagt of bij brand de klokken niet eerder geluid kunnen worden. Dan kan de brandweer er een kwartier vroeger zijn. We hebben dit bij den latsten brand gezien. De VOORZITTER: Hoe minder publiek er komt, hoe beter de spuitgasten kunnen werken. Ik wil echter een historisch gebruik niet voorbij gaan en zal daaraan zeker denken. Wanneer men bij brand 5 minuten moet wachten, lijkt het wel een kwartier te duren. De brandweer was snel genoeg ter plaatse. Ales had een vlot verloop. Wanneer de waterleiding straks komt kan het nog vlugger gaan. Daarna volgde sluiting. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ROTTERDAM. Zitting van den politierechter. Woensdag 22 Maart. De gevolgen van onnoozel kinderspel. Dat is daar, in Sommelsdijk, een heele zaak geweest, op 21 November. Toen de zon 's avonds deze vriendelijke ge meente in den steek liet om Engeland en ver volgens het verre westen met haar late glanzen te verkwikken, was er iets gebeurd, dat nog vele volgende dagen (en nachten) in de hoofden der Sommelsdijksche vrouwen zou blijven rond walsen Jannetje de B.—van W. heeft Jannetje Ver- wey met 'n end hout geraakt. Vanochtend diende deze geruchtmakende Sommelsdijksche zaak voor den politierechter. De verdachte, Jannetje de B., had een advocaat in den arm genomen, n.I. mr. Nijgh. Wat er dan wel voor verschrikkelijks was gebeurd Jannetje de B. 'heeft een zoontje van 2 jaar, een lief jongske overigens, maar nog te klein om „verbiejelijk" te zijn. Dat ventje zat op den 21 sten November gemoedereerd op de stoep van buurvrouw Jannetje Verwey met een stukje hout te spelen. Een gewoon houtje, veder- gewicht, volkomen ongevaarlijk. Nu moet men weten, dat juffrouw Jannetje Verwey's voordeur pas was „opgevaarfd Geen wonder dus, dat deze dame met eenigszins be zorgde blikken naar het spel van het kleine De B.'tje zat te kijken. Opeens, daar zag ze het gebeurenhet stokje raakte haar deur, haar kostelijk mooie deur. Nu zijn Nederlandsche vrouwen poeslief en aardig, maar van haar helder gepoetst koper, van haar glimmend gewreven stoelleuningen, en van haar pasgeverfde deuren moet men af blij ven, anders is het mis. - Wil je dat wel eens gauw laten riep juffrouw Verwey den kleinen jongen van Jan netje de B. toe. Meteen nam ze het stokje en gooide het weg. Ziezoo, dót gevaar was ten minste geweken. Toen we 'het zooeven hadden over de „ge voelige plekken" van de Hollandsche huisvrouw, Vergaten we er één, zelfs de allerbelangrijkste, l.I. het bestaansrecht van haar kind met alle 'pu*en dependenties. WatZal mijn kind niet magge spelen met wat-ie wil Hier 'en gunder nogan-toe Dót zullen we eris ziensiste juffrouw Jannetje de B. Meteen liep ze de woning van 'buurvrouw Verwey binnen en raakte er slaags. Twee ge tuigen hebben het gezien en juffrouw Verwey heeft het aan den lijve gevoeld, dat Jannetje de B. haar mishandelde. Juffrouw Verwey sting net met een pan aer- pels in de gang, toen Jannetje op haar afstoof en met het stokje op haar hand sloegkets, ketsstokje doormidden, bloed, woeste kre tenrats, rats, daar ging ook juffrouw Ver- wey's zwarte huisjapon aan flarden en haar gezellig huishoudschortje met de blommetjes.... ach en wee. - Mijnheerzei juffrouw De B. beslist, ik het het niet gedaan. Maar drie getuigen zegden van welant woordde mr. Huyser kalm. Ik moet het dus wel aannemen. Het OM., waargenomen door mr. Hoeffel- man, eischte 20 boete of 10 dagen hechtenis. En de advocaat begon zijn requisitoir met een 'hoogdravende herinnering aan de worstel- kampen uit Homerus' „Illias waarna hij in het dagelijksche leven terugkeerde met de op merking, dat een geldboete van 20 veel te hoog was voor een arm mensch als mejuffrouw Jannetje de B. De politierechter keek de vrouw eens aan en vroeg, wat haar man verdiende. Het was wel zeer waarschijnlijk, dat de straf belangrijk lager zou worden dan de eisch bepaald had. Maar net op het laatste oogenblik (ongelegener oogenblik liet zich niet denken) zei de juffrouw op hoogen toon, dat ze heelemaal niks afwacht te, want dat ze hier onschuldig stond. Toen had de politierechter geen pardon meer en veroordeelde haar overeenkomstig den eisch. (Rott. Nwsbl.) ONTZETTEND LIEFDESDRAMA. JONGEN EN MEISJE VERDRONKEN. Men meldt uit Breda Op den Academiesingel alhier heeft zich Woensdagavond een tragische liefdesgeschiede nis afgespeeld, waarbij het 20-jarige meisje R. uit Ginneken, en de 21 -jarige jongeman O., uit Terheiden, om het leven zijn gekomen. Het meisje had eenage dagen geleden haar verloving met den jongen verbroken. Woens dagavond ontmoette zij hem op den Academie singel. De jongen sprak haar aan, tengevolge waarvan een woordenwisseling ontstond. Tijdens deze woordenwisseling sprong het meisje plot seling te water. De jongen wilde haar te hulp komen en sprong onder hulpgeroep eveneens te water. Voordat omwonenden te hulp waren gesneld, waren beiden in de diepte verdwenen. Na een kwartier werden de lijken opgehaald. DE DOODEIiJKE DAMP. Jongeman gestikt, moeder behouden. Te Gordnchem werd de politie 's morgens gewaarschuwd, dat zich een geval van gas- verstlkking 'had voorgedaan in de woning va* Is er verband tusschen deze twee Zeer zeker 1 De MAAS- EN SCHELDEBODE is het Anti-Rev. streekorgaan en 26 APRIL a.s. brengt ons den verkiezingsdag, waarop er voor ons land en volk heel veel op het spel zal staan. Wij nemen als Redactie voor om ons blad dienstbaar te stellen aan de verkiezingsactie in ons gewest. Wij doen dat, omdat we voelen, dat het onze dure roeping en opgelegde plicht is. De geloofsgehoorzaamheid aan God en Zijn Woord en de nood van ons volk dringen er toe. Maar verstaan nu ook onze Antirev. lezers hun plicht 1 De pers is een machtig middel in den beginselstrijd op Staatkundig erf. Een onmisbaar middel, omdat week aan week in vele gezinnen het beginsel wordt uitgedragen. Verstaan onze Antirev. lezers ook hun plicht ten aanzien van de Anti rev. pers 1 Wij mogen niet klagen. Voor een streekblad en weekorgaan hebben we een uitgebreid lezerstal. Grooter dan verreweg de meeste weekbladen. Maar we zijn niet tevreden. We tellen te veel medelezers, die zelf nog wel een abonnement kunnen betalen en er zijn nog gezinnen, waar ons blad ook behoort te komen. Daarom doen we een beroep in deze ernstige dagen op Antirev. Flakkee om warme propaganda te voeren voor ons blad. Het is niet duur en geeft veel, meer dan eenig ander streekblad uit de omgeving. Werken voor de verkiezing op 26 April a.s. wil voor onze streek zeggen: werken Wij vein onzen kant willen en zullen alles doen wat in ons vermogen is, laat Antirev. Flakkee van zijn kant ook doen wat er te doen is. En dat is heel veel. Nog een belangrijk terrein ligt er voor de A. R. pers braak. Wij doen een beroep op onze lezers. Sluit de propaganda voor ons blad bij Uw verkiezingsactie in. Gij ver richt een zeer noodzakelijk en nuttig werk. De MAAS- EN SCHELDEBODE en 26 April hebben veel met elkander te maken DE REDACTIE. Jonkman in de Nieuwsteeg. Toen de politie de woning binnentrad, bleek een gaskraan open te staan 'en vond men de echtgenoote van J. zittend op haar stoel, terwijl haar 24-jarige zoon op den grond lag. Met behulp van zuurstofappa raten werd door een inmiddels ontboden genees heer getracht de levensgeesten weer op te wek ken, hetgeen bij de 50-jarige moeder gelukte. De zoon bleek echter reeds te zijn overleden. Er wordt door de politie een onderzoek in gesteld. GASONTPLOFFING OP DE MIJNEN. Men meldt uit Heerlen Donderdagmorgen omstreeks 7 uur vond in de pompenkamer van het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Lutterade, tengevolge van een breuk van een machine, een gasexplosie plaats, waardoor vrijwel alle ruiten van het gebouw sprongen, terwijl zelfs ramen werden weggeslagen. Het nastroomende gas sloeg met een grooten vlam brandende uit het dak. Door het stopzetten van het bedrijf en sluiten van den gas toevoer werden de vlammen gedoofd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Onmiddellijk werd met het opruimingswerk begonnen. Het 'bedrijf zal na eenige uren kun nen worden hervat. Verzekering dekt de schade. AARDAPPEL-INVENTARISATIE MAANDAG 27 MAART. De verbouwer vult zelf een formulier in. Hiermede maken wij bekend, dat Zijn Excel lentie de Minister van Economische Zaken en Arbeid voornemens is aan de volksvertegen woordiging voor te stellen 25 cent per 100 K.G. uit te keeren over de nlet-verkochte voorraden consumptie-aardappelen, teneinde op deze wijze een kleine tegemoetkoming te verstrekken in de groote verliezen op den verbouw van aard appelen geleden. Besloten is als datum der inventarisatie dezer onverkochte voorraden te nemen Maandag 27 Maart 1933. Op dezen datum zal iedere aard appelverbouwer, die volgens onderstaande 'be palingen meent aanspraak te kunnen maken op 'bovengenoemde tegemoetkoming, zijn voorraad zelf zorgvuldig moeten opmeten en het resul taat op een daarvoor bestemd formulier invullen. Dit formulier wordt beschikbaar gesteld door de tarweorganisatle. Deze organisatie belegt hiervoor zitdagen, waarop de invulling dient te geschieden. De teler neme dus zijn gegevens van huis af mee. Deze zitdagen worden zoo veel mogelijk gehouden op Maandag 27 Maart. Men informeere hiernaar bij de vertrouwens mannen der Tarwe-organisatie en bij de dis- tricts-secretaressen. De zitdagen zullen zoo mo gelijk tijdig in de plaatselijke pers worden be kend gemaakt. Op genoemde zitdagen zullen vertrouwens mannen behulpzaam zijn voor het geven van voorlichting ter juiste invulling van het Inven tarisatie-formulier. Kan men onverhoopt den zit dag niet bezoeken, zoo dient men zorg te dragen op andere wijze (bij vertrouwensmannen en districtssecretaressen der Gewestelijke Tarwe- organisatie) een formulier machtig te worden en op Maandag 27 Maart volledig In te vullen, te teekenen en in te leveren bij den districts secretaris. Controle. De gegevens, door den aardappelteler (of koopman, die aardappelen op contract verbouwd heeft en nog onverkochte voorraden daarvan bezit) op het formulier vermeld, zullen vóór 1 April worden gecontroleerd. De eigenaar is tot volle medewerking verplicht (kuil openen enz.) Bij gebleken bedrog volgt uitsluiting van den steunmaatregel. Deze controle zal in Noord- Holland en Zuid-Holland als regel plaats vin den door de vertrouwensmannen, daarvoor door de districtsbesturen der Tarwe-organisaties aan gewezen. Beroep op hun beslissing staat open. Men dient zich hiervoor binnen 48 uur na de controle tot den districtssecretaris te wenden e* tegelijk ee* bedrag te stortea, dut 10 be draagt van den steun, welken mén over zijn voorraad zou ontvangen, berekend tegen 0,25 per 100 K.G. Het minimum beroepsbedrag is 10. Wordt zoodanig bedrag niet tijdig gestort, zoo vervalt ieder recht op beroep. De vraag rijst op welke wijze de verbouwer zijn voorraad moet opgeven. Hiervoor kan het volgende van dienst zijn 1Nadere voorschriften. Van iedere voorraad per teler wordt bij de berekening van de tegemoetkoming 1000 K.G. afgetrokken. Hieruit volgt, dat voorraden van 1000 K.G. of kleiner niet in aanmerking komen, dus niet behoeven te worden opgegeven. De teler behoeft bij zijn opgaaf niet de 1000 K.G. af te trekken, die geschiedt doqr de organisatie. 2. Het gaat om consumptie-aardappelen. Hieronder wordt verstaan alle leverbare aard appelen boven de maat van 33 m.m., dus geen kriel, poters, misvormde, beschadigde, bevroren, knollen, e. a. tarra. Een maatgrens naar boven wordt niet gesteld. De verbouwer dient van de totaal-voorraad dus het getaxeerde gewicht van dit kriel enz. af te trekken. Pootgoed, ook al is het boven 33 m.m., be stemd voor eigen bedrijf, moet óók in mindering worden gebracht, alvorens de voorraad op het formulier in te vullen. Van de diverse soortén wordt een aparte opgaaf gevraagd. Pootgoed in kiembakken valt er geheel buiten. 3. De voorraad moet in het bezit en eigen dom zijn van telers, waaronder ook wordt ver staan hij voor wiens rekening en risico de aard appelen worden verbouwd. In dit laatste geval is niet de verbouwer rechthebbend, maar de persoon, voor wiens rekening hij ze verbouwde. 4. De hoeveelheid moet opgegeven worden in 100 K.G, met opgaaf van de plaats waar de voorraad zich bevindt. 5. Veranderingen on den voorraad na 27 M!aart (datum der opgaaf) en vóór de controle (vóór 1 April) dienen zooveel mogelijk voor komen te worden. Heeft verkoop tusschentijds plaats, zoo dient deze ten genoege der controle bewezen te worden. Vervoederen op eigen be drijf kan gewoon doorgaan, maar moet aanneme lijk gemaakt worden. 6. Bedrog en te hooge opgaaf kan uitsluiting ten gevolge hebben. Voor juiste adres-invulling en onderteekening blijft de betrokkene verant woordelijk. 7. De opgaaf dient op de zitdagen te ge schieden. Eventueele afwijkingen hiervan kun nen alleen worden goedgekeurd bij gebleken noodzakelijkheid en mits de opgaaf in ieder geval vóór 1 April op het formulier is geschied en bij den districtssecretaris ingeleverd. 8. Het formulier vraagt ook invulling van: 1. de totale oppervlakte in 1932 door betrok kene met aardappelen bebouwd; 2. de totale opbrengst hiervan; 3. of zij op zand, klei of veengrond zijn verbouwd. Niet voor steun komen in aanmerking en dienen niet te worden opgegeven voorraden waarop eventueel op andere wijze overheids steun wordt verleend. Wij raden de aardappeltelers aan vorenstaan-. de goed na te lezen, en als zij in het bezit van eigen verbouwde voorraden zijn (geen eigen pootgoed en netto berekend boven 1000 K.G.) er voor zorg te dragen een der zitdagen te be zoeken. Zaterdag 25 Maart 's avonds 6 uur te Oud. dorp, in het logement Spee, verhuring bij inschrijving voor de gemeente Ouddorp, voor 10 jaren, dadelijk ingaande, van 10 perceelen gemijnde grond te Ouddorp in het Oude Nieuwland bij H K. Hameeteman. Notaris VAN DEN BERG, Verkooping, op Woensdag 29 Maart 1935 bij inzet, op Woensdag 5 April 1933 bij afslag des avonds 7 uur in het Café »Du Commerce* te Sommelsdijk. Het huis, waarin tal van jaren Logement en Café is gevestigd, genaamd »Du Commerce* aan de Kaai te Sommelsdijk. Te aanvaarden 1 Mei 1933. Notaris VAN BUUREN.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 10