Over de Knabbelpolitiek. Burgemeester Van Rees te Herkingen. De S.G.P'ers revolutionair. Plaatselijk Nieuws. Kunt U onecht van echt onderscheiden Kerk en School. Verslag van de rede van burgemeester P. van Rees van Papendrecht voor de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Her kingen, op Vrijdag 17 Maart, des avonds 7 uur, in de Herv. School. Er bestond buitengewoon veel belangstelling, ook van de zijde der S. G. P., zoodat een 2e lokaal moest worden in gebruik genomen. De voorzitter M. Dorst opent door te laten zingen Ps. 68 16 en gaat voor in gebed. Ver volgens leest hij Markus 6 34—44. Spr. zegt vervolgens, dat het bestuur der A.R. Kiesver eeniging alhier meende, in verband met de knabbelpolitiek der verschillende partijtjes en de demagogische voorlichting der roods pers, een A. R. spreker daartegenover te zetten ter verdediging der A. R. beginselen. Verder heet spr. allen hartelijk welkom, inzonderheid burge meester Van Rees, die zoo bereidwillig was, op ons verzoek hier te komen spreken. Hij hoopte, dat allen zouden medewerken tot het welslagen van dezen avond. Burgemeester Van Rees, het woord verkrij gende, begon met te zeggen, dat hij hier niet gekomen was om over andere partijen of par tijtjes te spreken, doch uitsluitend zich zou be palen bij het principieel beginsel der A. R. par tij, Allereerst wenschte spr. iets te zeggen over het voorgelezen Schriftgedeelte, waarin sprake was van de spijziging der 5000. De daar aan- Wat een vragen in onzen tijd, die om oplos sing schreeuwen. Maar zegt spr. op den bodem aller vragen, ligt der wereld zondeschuld. En daar wordt te weinig mede gerekend. Er woelt en werkt in het menschdom onzer dagen, een geest, dde ons wis en zeker ten verderve voert, indien God het niet genadiglijk verhoedt. De S. D. loochenen het' feit der zonde. Zij beloven zichzelf en anderen een paradijs op aarde, dat nooit zal verwezenlijkt worden. Wat een vre- desidealen in onzen tijd. De een al mooier dan de andere. Men aanbidt de macht en bezit men die eenmaal, dan moet de tegenpartij die hen zoolang verdrukte er onder. Maar zegt spr. niet de mensch regeert, maar God regeert, die de teugels ook van 't wereldgebeuren met Zijne Goddelijk hand omkneld houdt. Hij de Koning, wij Zijne onderdanen. Zij die willen buigen voor de Hoogste Macht, zullen zich ook gewillig onderwerpen aan de over ons van God gestelde aardsche macht. Maar 't zich losmaken van de autoriteit Gods, voert vast en zeker naar een eeuwigen ondergang. Onvoor waardelijk dus onderwerpen aan de Overheid. Is het niet treffend, dat bijna op dezelfde plaats waar voor 3 eeuwen Jan Pietersz. Coen streedt, thans een deel van onze weermacht moest optre den tegen menschen, die zich niet meer onder 't gezag konden schikken, hoewel zich vrijwillig er onder begevende. Er moet krachtig worden wezige schare was hongerend naar het levende 1 opgetreden tegen zulke personen. Men doet het brood. Maar Christus was ook bij machte hen lichamelijk te spijzigen. De Heere was dar) ook met innerlijke ontferming over de schare be wogen. De discipelen zeiden tot Jezus: laat ze van u, dat ze voor zichzelf eten koopen in de vlekken. Maar Jezus zeide: „geef gij hun te eten." Maar zij wisten niet wat te doen. Toen zeide Jezus: „Hoeveel brooden hebt gij en zij zeiden: „Vijf en twee visschen". De Heere wist wel wat Hij doen zou. Daarom beval hij Zijn jongeren en zeide tot hen: doet ze neder zitten bij waardschappen in het groene gras: bij 100 en bij 50, en zoo geschiedde het. En als zij nederzaten nam Jezus de brooden en de visschen, zag naar den hemel, zegende en brak het brood en gaf het zijne discipelen, die ze der schare voorlegden. En zie allen werden ver zadigd en er was overschot. Als er orde is, zooals in Jezus' dagen, dan is er ook brood. Daar zal het heen moeten, ieder op zijn plaats, waar hij van Godswege gesteld is. Op den grond is het groene gras. Wat een heerlijke gedachte ligt in deze wondere spijziging. Van socialisti sche zijde wordt ook veel beloofd, maar zij zijn niet bij machte iets te geven, hoewel ze ook schreeuwen: „geef gij hun te eten". Hun krachten schieten ten eenenmale te kort, omdat ze zon der God de wereld en de volkeren willen regee. ren. Vervolgens stond spr. stil bij de onrust en de slechte tijden, die we thans beleven, maar bo venal den indroevigen tijd. De mensch van onze dagen weet niet meer op zijn plaats te blijven. Wat een worsteling en wat een strijd, wat een moeilijkheden. Op allerlei manieren en met al lerlei manieren en met allerlei leuzen tracht men onze gansch ontredderde wereld te redden. Zie slechts de ontwapeningsconferentie, hoe moei zaam bestaan zij voortsleept. Men heeft God van den Hemel niet meer noodig. De mensch zal het nu eens doen, tenminste in zijn verwaandheid denkt hij zoo. Wat een zorg voor de financiën Er zal versoberd moeten worden. Overal, ook bij ons land en volk wordt op te groote voet geleefd. Begrootingen nergenr meer kloppend, waar moet dat heen. De uitgaven gaan de in komsten met vele millioenen te boven. Dat kan zoo niet langer. Nederland bevindt zich ook te dien opzichte in een zeer gevaarlijke positie. Er moet noodwendig bezuinigd worden. Steeds weer maar leenen om de tekorten te dekken, gaat niet. Dat willen wel de liberale heeren, die in den grond der zaak, kweekers zijn van So cialisme en Communisme. Zij willen maar raak leven en de na hun komende geslachten, de ge maakte schulden vereffenen, zoo het zoude kun nen. Wat een toestand die niet bestaan kan. Spr. noemde als voorbeeld Als hij 20 per week inkomen heeft, en leeft of hij er 30 heeft, moet hij vanzelf gaan leenen. Maar om daarvoor een adres te vinden, om stecdr die bedragen te leenen, dat zou spr. wel eens willen weten. Zoo kan het ook niet in de Staatshuis houding. Ook haalt spr. nog een voorbeeld aan van iemand, die veel misbruik van sterken drank maakt en toch een betoog durft opzetten, dat het gebruik van drank niet goed is. Neen, allen die dan ook onvoorwaardelijk buigen voor God, dan eerst zal er vrede en wel vaart komen. Maar als het blijft zooals het nu is loopt alles op totale ontreddering uit. Daar om versobering der Staatruitgaven is eisch. De s. D. willen daar wel niet aan zij hebben geen begrip van orde. We zullen als volk van Ne derland en van de geheele wereld, als in Jezus' dagen moeten nederzitten in het groene gras bij 100 en bij 50. Allereerst orde, dan zal er ook overschot zijn. Spr. schetst ook de toestand bij onze oostelijke buren, onder het regime van Rijkskanselier Hitier. Wij staan nu ook vlak voor de verkiezingen, wat zullen wij nu doen, vraagt spr. Als nu alle 53 lijsten welke inge diend waren worden goedgekeurd, waar moet dat dan heen. Het maakt de 2e Kamer al zwakker en zwakker, al die verbrokkeling. Bij de linkerzijde, waar de meeste kleine par tijtjes van daan komen, bestaat groote slapte. Alleen ter Rechterzijde is nog de hechte sterke cement. Wat moet men zich in zoo n droeve tijd als thans, zich niet 'beijveren, om schouder aan schouder te staan, om gezamenlijk de op ons aanstormende revolutiegolf te helpen kee- ren met Gods hulp. Zij die ons nauw verwant zijn, staan dikwerf zoo heel ver van ons af. De rechterzijde zal evenwel al het mogelijke doen wat ze kan. Dat ze op durft treden, daar van getuigt het geval met de „Zeven Provin ciën". Met klem waarschuwde spr. tegen de dwergpartijtjes, 't Resultaat is vaak niets, want jammer is, omdat htt gaat ten koste van den goedwillende. Ejr moet dan ook krachtig worden opgetreden tegen alle gezagsondermijnenden in vloed. Wat droevig dat zelfs in onze dagen de kerken daartoe worden misbruikt. Bij de jon geren1 wordt het verzet als 't ware er in ge pompt. Dienstbetoon en wat daarmede verband houdt is voor de jonge menschen een totaal on leesbaar geworden woord in hun woordenboek. Spr. herinnert aan 't goddelooze boek der Wi- bauts. Wat een goddelooze taal en 't Heiligste wat er op aarde is, n.l. het door God zelf in gestelde huwelijk wordt daarin verlaagd tot beneden het dierlijke. Menschen die in zoo'n sfeer opgroeien, worden nooit geen goede staats burgers,, dat is onmogelijk. wel voorkomen of het slechts spelevaren was, doch men weet wel beter Het was een zich bruut stellen tegenover het wetteig gezag en dat alleen voor een kleine loonsverlaging, die alles zins gewettigd is. Spr. had gehoord dat het 'hoofd dezer muiters de korp.-machinist Boschart boven kost, geneeskundige hulp enz. pl.m. 40 per week verdiende. Daar mag als men anderen in aanmerking neemt die het met zooveel minder moeten doen, toch wel een enkele gulden af. Spr. noemde ook nog een zekere Schmidt, oud-Indiër, die 2000.— pensioen genoot en er nog een kleine 3800.hier te lande bijverdiend als vrijgestelde van den Marinebond, en dat alleen om onze Marine op te hitsen tegen de Overheid. Gelukkig dat de Min. van Defensie, flink heeft durven ingrijpen. Dergelijke personen vergiftigen de heele Maatschappij. Er uit met dezulken. Ook de vrijwilligers behoorende tot Revolutio. naire partijen eruit. De staat moet op zijn man. nen kunnen vertrouwen. De S. D. willen ook wel bezuinigen, doch allen met hun mond en inflatie willen ze ook niet. Wat ze wel willen is een heffing in eens. Dat is de kip slachten die gouden eieren legt. Spr. geeft ook een beeld van 't levenspeil, waarop ons volk staat. Dat is verminderd met 40 sinds 1928—29. Ér moet dus getracht worden ons volk uit zijn econo misch verval op te heffen. Er zal naar middelen gezocht moeten worden om het getal werkloozen te verminderen. Er zullen belangrijke offers ge vraagd worden. Spr. schetst ook nog onze scheepswerven en verdere Industrieën, wat daar zooal geleden wordt. Er moet met kracht wor den gewerkt om een zoo sterk mogelijk Parle ment te krijgen, wien het ernst is ons volk uit zijn economisch verval op te richten. Het werk loosheidsvraagstuk is een geweldig vraagstuk. Spr. had gehoord, dat de vijanden van Hitler vertellen, dat deze om het geweldige werke loosheid vraagstuk op te lossen, een 90.000 man naar het Zwarte Woud wilde sturen om dit wit te schilderen. Hij geloofde echter, dat dit wel een fabel zou zijn. Niettemin is dit vraag stuk een geweldig vraagstuk. Spr. wekt tenslotte de jongeren op en ook de ouderen om studie te maken van de ge schiedenis van hun eigen land en volk, en dat ze bovenal hun kracht geschikbaar mogen stel len in dienst van God. Hij hoopte dat er velen gevonden mochten worden, die als een Daniël weleer, hun open vensters op Jeruzalem hebben, en die nooden en zorgen van land en volk maar mogen kenbaar maken bij God. Dan el- leen, maar ook niet anders, is er hope voor de toekomst. De Voorzitter dankte tenslotte den spreker voor zijn keurige en leerzame rede, die van begin tot eind door allen onder ademlooze stilte was aangehoord, en hij hoopte dat velen met het gehoorde hun winst zullen doen. Vervolgens werd de gelegenheid tot het stel len van vragen gegeven. Hiervan wenschte J. C. Melissant gebruik te maken die den spr. enkele vragen stelde, welke tevoren door 't Hoofd der school op G. G. waren opgeteekend. Deze spr. durfde zich de vrijmoedigheid (die eigenlijk onbe schaamdheid is) te veroorloven, door te zeggen, dat de heele rede van burg. Van Rees naar den mensch waa. Oqlk (het bekende stokpaardjie van goedkoope treinen op Zondag enz. werd dapper bereden. Wat betrof bezuiniging merkte deze spr. op, dat Ds. Kersten indertijd een motie wilde indienen om de schadeloosstelling der le den van de Tweede Kamer terug te brengen op 2500.—, doch geen steun vond bij de A. R. Partij, tot mede onderteekening. Burg. Van Rees het woord verkrijgend zeide allereerst, dat dit de eerste maal was op een politieke vergadering, dat men hem, tegen be ter weten in, durfde beschuldigen, geen rekening te houden met het Woord van God, doch dat zijn heele betoog zich richtte naar den mensch. Spr. zeide dat het hem innig leed deed, zooiets te moeten hooren. Met menschen die zich der gelijk optreden durven veroorloven en op zoo'n manier zich trachten te verheffen, kon en wilde spr. niet van gedachten wisselen. Direct daar op begon deze debater het woord te nemen, waarop de Voorz. 't hem dadelijk weer ont nam. Spr. zeide dat hij wel kon gelooven, dat men 't met hem niet in alle opzichten eens was, maar zoo iets te durven zeggen, gaat alle gren zen te buiten. Debater ontkende dat zoo te hebben gezegd, wat Burg. Van Rees tegensprak door woorelijk mee te deelen wat debater had gezegd. (Dit was n.l. woordelijk door hem opge teekend). Ik ben, aldus spr., hier niet gekomen om te twisten. Ik heb naar mijn heilige over tuiging mijn beginsel en dat der A. R. partij in uw midden mogen neerleggen, zonder dat ik mij schuldig heb gemaakt aan critiek op an dersdenkenden. U zeide zooeven dat ik over dwergpartijtjes sprak. Het doet me leed, als ik iets ten nadeele van de S. G. P. gezegd heb, hoewel ik er mijn mond niet over open deed. U breekt mij den mond tenslotte open. Als het niet naar uw zin gaat is dat toch mijn schuld niet, evenmin dat ik er wat aan kan doen dat Ds. Kersten zoo wéinig in de Kamer komt. Dat is toch niet mijn schuld Ik geloof heel gaarne, dat de S. G. P.-menschen heel brave menschen zijn, doch me door hen uit te laten dagen, dat doe ik niet. Ik sta hier niet als candidtaat, ook heb ik geenerlei behoefte aan een Tweede Kamerzetel. Ik wensch uitsluitend mijn eigen principe getoetst aan Gods Woord uit te dragen. Er werd weder geroepen „je weet het niet" en „je durft niet". Wie dit geroepen heeft weten we niet, wel werd het door achter ons zittende personen geroepen. Ook de heer M. wilde aan zijn straks gehou den betoog nog wat toevoegen. De voorzitter moest herhaalde malen kloppen. Burgemeester Van Rees krijgt gelegenheid te vervolgen, nadat er nog klanken waren geuit van „wel, wel". Spr. zegt tegen de verschillende personen die het woord namen u hebt zich aan de leiding te onderwerpen. U was (dit tegen M.) daarstraks aan 't woord, nu ben ik aan het woord. Jullie treden echter bruut op. Spr. wijst nog op 't daarstraks voorgelezene uit Gods Woord. Waar wel orde was, daar verhief zich niemand, doch zaten neder op den grond. En daar zullen we ons moeten begeven. In 't gras, onder 't gezag. Dan zullen we niet zooals hier revolutionair optreden door zich niet aan de leiding te willen onderwerpen. Waar moet dat heen Overal eischt God stipte gehoorzaamheid en orde ook op een politieke vergadering. Ik ben ten zeerste getroffen zegt spr. door jullie optreden. Er is geen zweem te bespeuren van broederlijke liefde ten opzichte van andersdenkenden. Dat moest mijne broeders, onder ons alzoo niet zijn. Ook het hoofd der Bijz. School op G. G. ver oorloofde zich Burg. Van Rees in de rede te vallen, waarom hij dan ook terstond tot de orde geroepen werd. Het optreden van ge noemde personen was bepaald vlegelachtig. Verschillende meer gematigde leden der S. G. P. hebben niet kunnen nalaten, over het optre den van deze personen hun verontwaardiging uit te spreken. Zij toch moesten bekennen, dat de spr. zich op uitnemende wijze van zijn taak had gekweten en niemand gekwetst had. Een voorval als dit bederft het goede van zoo'n avond. De voorzitter dankte nogmaals Burg. Van Rees voor 't gesprokene en verzoekt tenslotte te zingen Ps. 89 vers 8, waarna de spr. eindigde met dankzegging. Het slot dezer bijeenkomst was, dat velen een heet hoofd hadden, doch een ijskoud hart. SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Motor- en Rijwielbeschik king. De letter van het nummerbord was niet aangebracht overeenkomstig de daarvoor ge stelde regelen. Men zij dus gewaarschuwd, Memento mori. L.l. Maandagmorgen lag de 62-jarige landbouwersknecht Ar. Peekstok dood te bed. Dit sterfgeval is wel zeer tragisch, daar P. dagelijks zijn arbeid nog verrichtte en Zondag te voren nog tweemaal ter kerk was geweest. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week als werkzoekend en werkloos ingeschreven: 58 landarbeiders, 4 transportarbeiders, 2 metselaars, 1 ^schilder, 1 typograaf, 1 timmerman en 1 machinist groote vaart. Totaal 68 personen. Dit aantal is aan zienlijk minder dan over vorige week. De dienstplichtigen F. Noordijk en C. Razenberg, van de lichting 1933, zijn Maandag 1.1. naar Bergen op Zoom vertrokken, ten einde bij de landmacht te worden ingelijfd. De dienst plichtige H. van der Velde, van de lichting 1932, en de dienstplichtige C. Groenendijk, van de lichting 1933, zijn 1.1. Zaterdag met groot verlof huiswaarts gekeerd. Vrijdag 17 Maart 1.1. n.m. 7 uur vergaderde de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in de Bijzondere lagere school alhier. De voorzitter, de heer J. H. Dijkers, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en las daarna Psalm 130. Nadat de notulen gelezen en onveranderd waren vastgesteld, zoomede eenige ingekomen stukken waren besproken, werd overgegaan tot het verkiezen van een bestuurslid. Aftredend was de voorzitter. Met algemeene stemmen werd de heer Dijkers wederom als zoodanig her kozen. In verband met de a.s. verkiezing van leden voor de Staten-Generaal deelt de voorzitter mede, dat kort tegen de verkiezing namens onze kiesvereeniging hoopt op te treden Generaal Duymaer van Twist, lid der Staten-Generaal. Nadat nog een en ander is besproken en de voorzitter desgevraagd mededeelt, dat Dr. Colijn is aangeschreven om ook op ons eiland een spreekbeurt te vervullen wat wellicht niet zal kunnen eindigt de voprzitter de vergade ring met dankgebed. MEDDELHARNIS. Aan de Kaai zijn aan gebracht en per scheepsgelegenheid verzonden 1600 H.L. aardappelen, 600 balen uien en 700 balen koepeen. - Zaterdagnamiddag reed de bestuurder van een auto D. Slis uit Oude Tonge door de School straat alhier en reed een aldaar tegen een boom staand iijwiel aan, waardoor dit rijwiel een eindje werd meegesleurd en zeer gehavend. De schade zou door den bestuurder van de auto betaald worden. Op Donderdag 23 Maart a.s., des na middags 4 uur, is er gelegenheid tot kostelooze inenting of herinenting voor hen, die zich daar toe ten huize van dokter Arends alhier aan melden'. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van den polder de Westplaat Flakkee ligt voor ingelanden van dien polder tot en met 3 April ter inzage ten kantore van den secretaris J. M. van Paasohen. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling staan als werkloos ingeschreven 56 land arbeiders, 5 letterzetters, 7 timmerlieden, 16 diepzeevisschers, 5 schilders, 14 transportarbei ders, 1 kabelmonteur, 4 boekbinders, 3 boek drukkers, 1 borstelmaker, 1 pakhuisknecht, 1 Monotypegieter, 1 machinezetter en 2 land- bouwknechts. Tezamen 117 personen. Koop 5 en 6, tuintjes, door F. Osseweijer op 90,-— in massa. NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag 51 werk loozen ingeschreven. De voordracht als bestuurslid der Coöp. Boerenleenbank alhier luidt als volgt: No. 1 A. van Es, no. 2 A. Sulkes, no. 3 I. Mossel man. Tot bestuurslid raad' van toezicht: no. 1 J. J. Boeter, no. 2 L van der Werf, no. 3 G. H. Verweij. De heer C. V. had het ongeluk van een zolder te vallen, waarbij hij zich zoodanig be zeerde, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Door den landbouwer J. M. alhier wordt de melk voor 7 cent per liter verkocht, terwijl de andere slijters ze voor 8 cent per liter ver- koopen. De vorige week werden van hier vervoerd 3800 balen uien, 1700 H.L. aardappelen en 700 H.L. peen. Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdag 23 Maart 1933, des nam. 2 uur. Agenda: Notulen. Ingekomen stukken. Benoeming tijdelijk wethouder. Bespreking politieverordening. Financieele regelingen. Niet altijd, maar toch dikwijls. Bil »ASPI- RIN-TABLETTEN« is het al zeer eenvoudig I De echtheid van »ASPIRIN« is steeds te herkennen aan het Bayer-kruis. Let in Uw eigen belang steeds hierop. Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje-band met 20 tabletten k 70 ct. en oranje-zakjes met 2 tabletten k 10 cent. MELISSANT, A.s. Vrijdag des nam. 2 uur zal de trekhondenkeuring plaats hebben op het plein voor het gemeentehuis. Houders van trek honden zijn verplicht de karren en tuig mede ter keuring te brengen. J.l. Vrijdagavond geraakte J. V. uit Mid- delharnis met zijn luxe auto aan den Staakweg in de sloot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. HERKINGEN, De volgende personen, allen ingeschrevenen der lichting 1934, zijn vrijge steld wegens broederdienst: J. H de Geus, W. J. Kareis, L. Kievit Ez., J. Melissant én J. W. Witvliet. Op 't oogenblik zijn er in deze gemeente wat minder werkloozen dan voor een paar weken, als gevolg van wat meerder werkgelegen heid door het leggen van poters. De milicien L. Kievit van de iichting 1933 is vorige week met groot verlof van eerste oefening teruggekeerd en in 't verlofgangers- register der gemeente ingeschreven. De Spaansche schatgraver heeft vorige week ook hier zijn geluk geprobeerd, n.l. bij den heer A. Soeteman, die ook weer de ge legenheid kreeg voor een koffer met een inhoud van 180,000 dollar, waarvan als belooning hem een derde zoude toekomen. Men zij gewaar schuwd. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevan gen 60 K.G. garnalen, en aan de pellerijen af geleverd voor 0,15 per K.G. Bij de gehouden publieke verkooping van een huis, staande op en het recht van erfpacht tot 11 Nov. 1950 aan een1 perceel grond te Stellendam in kavel 20 van den Eendrachts- polder, aan den Nieuwenweg (eigendom van J. A. Borgdorff alhier) is dit ingezet door Jst. Nieuwland te Ouddorp voor 1240,—. Uitslag gehouden aanbesteding van den bouw van een woonhuis voor den heer B. J. Kooijman alhier, op Maandag 20 Maart 1933. Architect de heer A. van Oostenbrugge alhier. Metselwerk: J. van Es te Stellendam 1498. C. A. de Later te Stellendam 1682, K. A. van Wageningen te Stellendam 1670, J. de Blok en A. de Geus te Stellendam 1595, M. v. d. Spaan te Melissant 1925, A. Huizer te Herkingen 1578, W. en P. van der Welle te Stad aan 't Haringvliet 1837, P. Ie Comte te Sommelsdijk en R. Klink te Stellendam 1475, P. Mackloet te Sommelsdijk 1671, D. van Helden te Nieuwe Tonge 1429, Begrooting 1650. Timmerwerk: D. Kievit te Stellendam 780, L. van Koppen te Stellendam 865, A. Meijer te Stellendam 789, J. de Jong en A. Doornhein te Herkingen 1275, Gébrs. Tanis te Goedereede 1098. Begrooting 1050. Metsel - en Timmerwerk: W. en P. van der Welle te Stad aan 't Haringvliet 3117, T. van Heemst te Sommelsdijk 3125, D. van Helden te Nieuwe Tonge 2664. Verf werk: Iz. Bakker te Stellendam 323, Wed. H. van Dongen te Stellendam 250, C. van der Heiden te Melissant 222,50. Begrooting 260. Smidswerk; Gebrs. de Goede te Stellen dam 135,50, H. Keijzer te Stellendam 146, D. Zoon te Herkingen 164, J. A. de Jong te Dirksland 125. Begrooting 150. Massa: C. A. de Later te Stellendam 2892, D. Kievit te Stellendam 2837, A. Meijer te Stellendam 2780, A. Huizer te Her kingen 3242. Gunning aangehouden. WERKVERSCHAFFING SCHARREZEE- POLDER. Weer aan den slag! De arbeiders zijn gistermorgen weer aan het werk gegaan, zoodat hiermede het conflict van vorige week ten einde is. ongeveer 1000 balen en die der aardappelen plm. 100 H.L. OUDDORP. Door tuinders uit Vinkeveen is aan deze gemeente een bezoek gebracht om met landbouwers alhier contracten af te sluiten voor witlof. De prijs zou zijn 18 per 1000 Kg. In het afgeloopen jaar werden door de wijkverpleegster van de afd. het Groene Kruis 4032 ziekenbezoeken gedaan en 347 bij TjB.C.- lijders. Dezer dagen is van de Wed. L. Grinwis een rund bezweken en onder politie-toezicht begraven. Vorige week werden uit deze gemeente vervoerd 26000 kipeieren en 300 balen uien. Naar aardappelen geen vraag. Aan de Gebr. Boelaars en P. Kapteijn is opgedragen voor Rotterdammers weer een zo merhuis te bouwen. De garnalenvisschers met de zeilscheepjes hebben vorige week van 50—60 K.G. garnalen per dag gevangen. De zeevdsscherij maakte door de goedkoope visch een schraal week loontje. Er werden 4 vaten sardijnen vervoerd. - Van het schip van den garnalenvisscher Marien van der Klooster brak de giek, wat een schade van 30 beteekende. Zaterdagavond zal in de oude school door den heer M. B. Smits uit Sommelsdijk een rede worden gehouden voor de op te richten zaad- telersvereeniging. A.s. Woensdag zal ten huize van den gemeente-geneesheer kostelooze 'inenting plaats kunnen hebben. Vrijdag 17 Maart werd te Stellendam bij inzet verkocht een woonhuis, staande aan den Nieuwenweg, eigendom van den heer J. A. Borg dorff. Hoogste bieder was Joost Nieuwland van hier voor 1240. A.s. Vrijdag zal de afslag plaats hebben. A.s. Zaterdag zullen schietoefeningen van den B. V. L. gehouden worden. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden Maan dag 40 werkloozen ingeschreven. MIDDELHARNIS. Donderdagavond half 7 hoopt voor de Geref. Gemeente alhier op te treden Ds. van Dijke uit Nieuw-Beijerland. f De collecte, gehouden j.l. Donderdag in de Ned. Herv. Kerk voor den Geref. Zendings- bond heeft opgebracht de somi van 50, waaronder twee giften van 10, JAARVERGADERING MTV. „DORCAS" TE STAD AAN 'T HARINGVLIET. Woensdagavond 15 Maart j.l. hield de Meis- jesvereeniging „Dorcas" alhier haar tweede jaarvergadering in het gymnastieklokaal der O. L. School De leiding berustte bij den eere voorzitter Ds. J. Polhuijs, Deze verzocht te zingen Psalm 103 vers 1 en ging daarna voor in gebed ,las vervolgens Romeinen 16 van 1 tot en met 29. Hij begroette de aanwezigen op hartelijke wijze en sprak er zijn blijdschap over uit, dat mej. van den Band, die eenigen tijd wegens ongesteldheid verhinderd was dit te doen, de leiding weer oj zich hoopte te nemen, terwijl hij dank bracht aan mej. Fr. Donkersloot, die de plaats van mej. van den Band heeft ingenomen. Vervolgens wees hij er op, dat rij genoemd Schriftgedeelte heeft gelezen, omdat daarin gesproken wordt van vrouwen, die voor het Evangelie en' het Rijk van Christus veel hebben gedaan. Er zijn geweldige krachten werk zaam, omgaande buiten God en Zijn rijk en die willen verstoren en verwoesten. De taak der vrouw is een andere dan die van den man. Zij gaat in stilte haar weg, maar kan door haar woord en trouw, haar voorbeeld, haar god- vruchtigen wandel anderen bezielen en zooveel werken. Zij kan naar het voorbeeld der vrou wen uit de Schrift een stille kracht zijn om aldus den stormvloed tegen te gaan en te bou wen aan het rijk van Christus. Een heerlijk ideaal, dat bezielen moet en bezielt gelijk het ons b.v. aanvuurt om te verkondigen Gods deugden, als het ons voorgehouden wordt, dat wij zijn een uitverkoren geslacht, een koninklijk priesterdom. Meisjes, houdt uw ideaal in het oog om te zijn stille krachten. Gij kunt dat hoedanig uw leven ook moge wezen. En wij allen, laat ons het ter harte nemen ten opzichte van dez evereeniging, wat wij lezen in Filip- penzen 4 vers 3: „Wees deze vrouwen behulp zaam, die met mij gestreden hebben in het Evangelie. Kippendieven gesnapt en gedood De Heer Spiering te Tiel had veel last van ratten in zijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kuikens doodgebeten. Meer dan een jaar lang probeerde hij allerlei middelen, echter zonder resul taat. Ten slotte kocht hij bij zijn drogist een doosje Rodent, dat hij op de voorgeschreven manier ge bruikte. „Het resultaat is werkelijk verrassend," schrijft hij. „Een kwartier nadat het met Rodent be smeerde brood werd uitgelegd, was het reeds ver dwenen." Toen hij ons 4 weken later schreef, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nimmer, het trekt ratten en^uizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een 'enkele doos k 50 ct. of een dubbele doos k 90 ct. en morgen zult U van rat en muis be vrijd zijn. Imp.Fa. B. Meindersma - Den Haag. B45 OUDE TONGE. In de week van 1118 Maart meldden zich bij den agent der Arbeids bemiddeling alhier als werkloos aan: 87 land arbeiders, 2 landbouwknechts en 1 gas en water- fitter, terwijl er 41 personen bij de werkver schaffing werden te werk gesteld. Zaterdagmiddag speelde de alhier geves tigde korfbalvereeniging „Excelsior" een wed strijd tegen de korfbalvereeniging ,,A. D. O." te Melissant, welke wedstrijd eindigde met een 2—1 overwinning voor „A. D. O." De kiezerslijst dezer gemeente voor het jaar 1933-34 bevat 1648 namen, waarvan kies gerechtigd voor: Tweede Kamer, stemdistrict I 918, stemdistrict II 730; Prov. Staten, stem district I 913, stemdistrict II 725; gemeenteraad, stemdistrict I 888, stemdistrict II 715. Bij afslag van bouwland en tuintjes, eige naar de heer A. H, Kanters, werd gemijnd als volgt Koop 1 tot en met 4, bouwland, door Joh. Kanters op 1110,per gemet of 2378,'— ip massa, GOEDEREEDE. De keuring der militie- plichtigen van de lichting 1934 zal plaats heb ben op Woensdag 5 April e.k., des nam. 2 uur in het gemeentehuis te Ouddorp. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag j.l. als werkzoekenden inge schreven: 23 landarbeiders, 1 los werkman, 4 timmerlieden, 1 metselaar, 2 schilders en 1 smidsleerling. Even buiten de gemeente in de z.g.n. „curesau" reed Zondagavond een auto, bestuurd door L. S. uit Middelharnis, onderste boven in de wegsloot. Gelukkig, dat er spoedig een an dere auto achterop kwam, van welke auto de inzittenden spoedig de ruiten stuk sloegen en de vijf menschen, die er in zaten, uit hunne netelige positie konden bevrijden. Visscherij. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 40 tot 50 kilo per dag en per vaartuig. De Noordzeevisschers 'besomden gemiddeld sléchts j 75 per vaartuig. Hoewel de Noordzeevisschers matige vangsten hadden, was de besomming miniem door de vele aanvoer uit het buitenland. Het vervoer van uien was de vorige week j Hierna worden gelezen de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse, waaruit bleek, dat er ten aanzien der geldmiddelen geen crisis is en dat het ledental iets achteruitgegaan is, maar dat de vereeniging toch vrij krachtig is. Alsnu werd in samenwerking met de zuster vereniging van Sommelsdijk het Bondslied ge zongen. Dan volgen de werkzaamheden, n.l. opstellen: Abrahams offer, Mozes' roeping, Jozef verkocht, Jezus' kruisiging, een opstel Kerkgeschiedenis „De vervolging" en drie gedichten, n.l. Zijn eerste weekgeld, Voor ditmaal ga heen en De schoenmaker die voorlezer wilde worden. Er werd met belangstelling geluisterd, terwijl de verschillende spreeksters over het algemeen vrij goed te verstaan waren. In de pauze, die volgde na het zingen van Ps. 79 vers 4, werd onder de aanwezigen iets rondgedeeld. Na de pauze werden hartelijke wenschen geuit achtereenvolgens door de vereeniging „Lydia" van Sommelsdijk, de Knapenvereeniging „Jong Holland", de Jongelingsvereeniging „Obadja" en de Geref. Meisjesvereeniging, alle te Stad aan 't Haringvliet, terwijl voorlezing werd gedaan van een ingekomen schrijven van „Dorcas" te Oude Tonge. Op even hartelijke wijze werd een en ander beantwoord, terwijl wederkeerig Gods besten zegen werd toegebeden. Tegelijkertijd sprak de eere-voorzitter er zijn blijdschap over uit, dat de kerkeraad door eenige zijner leden was vertegenwoordigd en dat ook de president-kerkvoogd, die door zijn werkzaam heden er bij den aanvang niet kon zijn, door zijn tegenwoordigheid blijken van belangstelling gaf. Het slotwoord werd gesproken door broeder ouderling J. Trommel, die daarbij uitging van het woord uit Prediker 11 vers 6: „Zaai Hw zaad ia den morgenstond en trek Uwe hand des

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2