I De Ulerhslahlnp ie flee Scharrezeepplfler. Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. Mo. 3938 TWEEDE BLAD. SCHAAKRUBRIEK. Buitenland. Hotigerloonen en Dwangarbeid. Geschoolde arbeidskrachten LENTE. r^m ■ed. Indië neer dan toestand )ns klei- spanning In waar- loeneemt. pchreven. VIen Jean heen en steun uit aan pzeiuorg. W i5o liu reeds ■gen aan Inen ge- Jstie van |rding is geen |*n gaan I Op Jiet ■misdaad L word en, ■air wor- lijn eigen bad van pen spr., kloozen- het te- |r. deed. Is land |D. dag- kalmte pnzijdige de so- I of zijn (dat HiC- onder leugen dden in Iht van 1 had er pen van Irlichting J Noten lijn met |bronnen het bui- i tijd fzen op wij er èn mee- I is zeer Verband |P :r deel en I om de In keert Is tegen le. Itig be- laan de |/e door omsch- |de be is, dat Iter zul- fen met Wat In ons pr niets Gods, uien. dat we fig zijn. in het |n ordi- God is ■terrein, bt volk t leger ;rloren. zeeën is, is ^MOCSTGNOWSES Zaterdag 18 Maart 1933. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. N a n n i n g, Gerarduslaan 15 Eindhoven. No. 284. De sleutelzet van probleem no. 328 is 1. Da4 dreigt 2. Dc4 mat. Goede variant na 1 La6. Helaas gaat ook 1. Del. De heer Coppens is met z'n beide laatste problemen met gelukkig geweest. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delljksche prijs van 2,50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings- termijn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel tezamen kunnen opzenden. Probleem voor den wedstrijd, No. 334. J. HONTI. Magyar Sakkvilag 1933. Zwart (7). nooit een drukt. Franschman de hand te hebben ge- leger Wit (8). Wit. Ka7, Dc7, Td8, h5, Lg8, Pd4, e2, pi. d3. Zwart: Kd5, Dd6, Tf7, Lg5, Pc4, pi. h6, h7. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Zaterdag 15 April. Oplossing Eindspel no. 439. 1. Ph6, g3; 2. Pf5, f2; 3. Pd4, Pb7 (of f7); 4. Pc6, K onv.; 5. Pd8. Steeds kan wit het paard offeren, waarna pat volgt. Na 3Kc4; 4. Pc6, Lb6; 5. Pa8 enz. Eindspel no. 450. T. G o r g i e w. Wit: Ka4, Ph8, pi. c4. Zwart: Kf5, Pe4, Lf8. Wit speelt en houdt remise. Oplossing: 1. Pf7, Ke6; 2. Pd8f, Kd7; 3. Pb7, Kc7; 4. Pa5, Kb6! 5. c5f, Pc5f; 6. Kb4, Pb7-J"; 7. Ka4! Pa5 pat. Na 5Pb3? volgt mat. Eindspel no. 451. T. G o r g i e w. Wit: Kd2, Lh8, Ph6. Zwart: Kf3, Pg7, pi. f2. Wit speelt en houdt remise. CORRESPONDENTIE. B. W, Uw driezet lijkt me wel correct, doch niet plaatsbaar. Na 1. Ke4 gaat m. i. ook 2 Pe8, en dit is een ernstige dual. De door U aangegeven dual zou nog te aanvaarden zijn. Zou 't niet kunnen worden pion c3, dan moet wit na 1. Ke4 spelen 2. Pb5 en die dual is er uit. Doch dan moet er nog heel wat aan veranderd worden. De aanhouder wint J. P. C. Uw tweezet (Kf2, Kf4) is neven oplosbaar met 1. Pe2f, de2: 2. Dd6 mat. Wilt U nog eens zien En gaat ook niet 1. Dd2f? OVERZICHT. De Ontwapeningsconferentie is tot mislukking gedoemd. Van verdere toenadering is geen sprake. Deze week is de Engelsche Minister president Mac Donald en Sir John Simon, de Minister van Buitenlandsche Zaken, naar Ge- nève gereisd. Mac Donald zal zijn bemiddelings talenten voor de laatste maal in het werk stellen. P™ zijn plannen is weinig bekend, maar het reit, dat hij met Simon deze week nog naar °mf;r ï.e*?en om een onderhoud te hebben met Mussolini moet van beteekenis worden ge acht. Men zegt, dat MacDonald concrete cijfers voor wapenvermindering heeft opgemaakt, die vastgesteld zijn uit de verschillende voorstellen die zijn gedaan. Benesj heeft de kleine acht", waaronder ook Nederland, kunnen winnen voor het Fran- sche voorstel tot verdaging der conferentie voor geruimen tijd met dien verstande, dat er gedu rende dien tijd een wapenstilstand zal heerschën. Frankrijk zou de conferentie dan enkele jaren uit willen stellen. Dit is een nood oplossing en het is de groote vraag of Italië en Duitschland daarvoor te vinden zijn. Ver standiger was het geweest, dat afgewacht was wat MacDonald's plannen en resultaten zijn al vorens een dergelijken stap te nemen. Frankrijk is bevreesd voor het nieuwe Duit- sche regime èn terecht, want Hitler is de man, die gezegd heeft, dat hij er zich op beroemt Het verschijnen van een troep nazi's in de gedemilitariseerde zóne te Kehl tegenover Straatsburg, heeft de Fransche regeermg, de „stuipen" op het lijf gejaagd. Von Neurath, de Duitsche minister van Buitenlandsche zaken haastte zich wel te melden dat deze nazi's in de kazerne te Kehl waren ondergebracht voor de handhaving van de orde en de rust, maar de Franschen zijn niet gerustgesteld. Het doel van Frankrijk is Duitschland en talië te isoleeren en ze tracht daarin gesteund te worden door de Engelsche regeering, waar helaas den laatsten tijd meermalen den neus gestooten wordt. Speciale aandacht verdient het streven van Frankrijk van den laatsten tijd, een artikel van Herriot in een Russisch blad, dat te Krakau verschijnt wijst daar zeer duidelijk op, om een Fransch-Russische entente tot stand te bren gen. Dat is temeer opmerkelijk daar Frankrijk veel minder naar Rusland uitvoert dan het van daar krijgt. Het ziet daarin politieke voordeelen. Van zeer veel belang is de verdere ontwik keling van den hoogst critieken toestand, waarin Oostenrijk thans verkeert. De Regeering-Dollfuss, die achter zich heeft de Christelijk sociale, de Roomsch^Katholieke actie, keert zich tegen „het bruine gevaar", de nat.-socialisten en tegen de sociaal-democraten. Alle socialistische vergaderingen zijn verboden. Tevens is men bang, voor de nat.soc. strooming die uit Duitschland hier over is komen waaien De regeering voert een dictatuur over rechts en links, waarbij rechts het meest gebaad is, omdat geld en propaganda uit Duitschland wordt aangedragen om het Natio- naal-socialisme ook hier tot overwinning te bren gen. De positie van Oostenrijk is zeer gevaar lijk, omdat het bekneld zit tusschen de openbare fascistische dictatuur van Duitschland en Italië en de semi-fascistische dictatuur van Hongarije, die alle drie in sterke politieke verstandhouding staan en voor een samenwerking Oostenrijk als opmarcheerterrein niet kunnen miss-en. Het is merkwaardig, dat dr. Dolfuss den hec- len strijd, dien hij thans moet voeren, strijdt voor zijn tegenstanders de sociaaldemocraten, die hoogst onverstandig doen zich niet achter deze regeering te scharen, want nu nog hebben de nat.socialisten in Duitschland hem handen vol met zichzelf gegeven, maar als zij over en kele maanden orde op zaken hebben gesteld, zullen zij ongetwijfeld met Oos tenrijk beginnen. Hitler's toekomstdroom is Bondskanselier van Oostenrijk Tot dusver zijn alle pogingen van toenade ring, door Dollfuss in het werk gesteld, mis lukt. De orde heeft men echter nog kunnen handhaven, maar de gisting duurt voort, die maar weinig noodig heeft om over te gaan in een burgeroorlog. De gemeenteraadsverkiezingen in Duitschland hebben Hitier de overwinning gebracht. Berlijn is om en is van links rechts geworden. Thans zal de groote vraag zijn wat het Cen trum in de komende weken zal doen. La Correspondenxa, het taliaansche blad, dat met het Vaticaan en het Duitsche epistolaat zeer nauwe betrekkingen heeft, bracht reeds het bericht, dat een omzwenking van het Cen trum spoedig re verwachten was. Wanneer dit zoo is, zit Hitier nog vaster in het zadel. Tot Rijkscommissaris van Beieren is benoemd Franz Ritter van Epp. Dit beteekent wat voor de Beieren, die inmenging van Berlijn schuwen als de pest De uitslag van de verkiezingen geeft echter Hitier het recht daartoe. Aan generaal van Epp heeft Hitier zeer veel te danken. Van Epp heefc de partij geldelijk heel veel gesteund. Generaal van beroep heeft deze man nog ge vochten tegen de Hottenteotten in Zuid-Afrika Het is een vechtjas van echt Duitsch kaliber, die ook in den grooten wereldoorlog vele lau weren als veldheer heeft geoogst. Met kracht bestrijdt Hitier thans de binnen- landsche onrust en het is uit alles duidelijk, dat hij thans elk conflict met het buitenland ver mijdt en ongewenscht achtFrankrijk be hoeft momenteel absoluut niet ongerust te zijn. Japan dreigt met den opmarsch naar Peking De toestand is zeer gespannen en de gevechten aan den Chineeschen muur zijn hevig, met we- derzijdsche zware verliezen Engeland, dat op 27 Febr. een embargo had uitgevaardigd, waarbij verboden werd alle uit voer van wapenen aan China en Japan, heeft dit embargo weer ingetrokken. Zij zou dit slechts handhaven als andere landen tot deenzelfden maatregel besloten. Geen enkel land is echter nagevolgd Moreele overwegingen hebben ech ter bij de Engelsche regeering niet voor ge zeten, Door een algemeen embargo wilde zij Japan den vlootbouw onmogelijk maken, wat vóór alles haar eigen belang is. De koude terreur is in Rusland weer op komen zetten. De G. P. Oe. heeft evenals in den tijd van de eerste revolutiejaren volledig volmachten gekregen, zoodat Rusland weer voor onberekenbare afgrijselijkheden zal komen te staan. Stalin wil het Russische volk het koste wat het koste mechaniseeren. Het lukt hem echter niet. Thans zal er bloed moeten vloeien en zoekt hij overal verraad en sabotage. Engelsche ingenieurs worden er van beschul digd met enkele medeplichtigen electrische ka bels te hebben beschadigd om de electrisch gedreven fabrieken in den war te schoppen. Zij zijn gevangen genomen. De Engelsche regee ring heeft echter protest aangeteekend. De ma nieren van het bolsjewisme zijn bekend. Wan neer hun doel niet bereikt wordt en hun systeem, dat duizenden boeren het leven kost, niet ver werkelijkt kan worden, hebben de buitenlanders het gedaan. MAC DONALD EN ONTWAPENING. De redevoering van MacDonald. Het was vermoedelijk nog nimmer zoo vol geweest in de vergaderzaal der algemeene com- missie van de ontwapeningsconferentie als gis termiddag, toen MacJDonald ons kwam vertel len, wat het resultaat van zijn overdenkingen van vijf Geneefsche dagen geweest is. Er was geen plaats onbezet en een paar honderd leden van delegaties en ambtenaren van den Volken bond moesten staande de rede van MacDonald aanhooren. De Engelsche minister-president heeft anderhalf uur gesproken, waarbij hij ons eerst een half uur in groote spanning over zijn voorstellen bleef houden door de gedelegeerden gedurende dien tijd op zijn bekenden preektoon wijze lessen voor te houden, die zeker ver dienden aangehoord te worden, doch die ons nog geen voorlichting omtrent zijn preciese plan nen schonken. Daarop volgde in een half uur een zakelijk overzicht van den inhoud van zijn ontwerp-conventie van 96 artikelen en vervol gens eindigde MacDonlald weer met een na preek van opnieuw een half uur. MacDonald's spreektoon is ouderwetsch en niet naar ieders smaak, doch niemand kon zich aan het gevoel van heiligen ernst van MacDonald om de ont wapeningsconferentie toch nog naar een bevre digend positief resultaat te brengen, onttrekken. Het is vermoedelijk de allerlaatste kans, die thans aan de ontwapeningsconferentie geboden wordt. Indien ooit, dan is het thans weer de tijd om de stemmen der volkeren ten gunste van MacDonald's eerlijk bemiddelingsvoorstel te mo- biliseeren. MacDonald erkende, dat zijn plan zeer zeker niemand zou bevredigen, doch, zeide hije, de staatsman, die van een conferentie vol komen bevrediging van eigen wenschen zou verlangen, verdient den naam van staatsman niet. Hij is gewoon een dwaas. Hij hoopte, dat zijn plan doordat het niemand geheel tevreden stelt, daardoor ook voor all enveel aanneme lijks zou bevatten en dit is dan ook inderdaad het geval. De grondslagen. Het plan-MacDonald berust .zooals hij zelf uiteenzette, op vijf hoofdgedachten. 1. Een ontwapertingsconventie moet worden in het leven geroepen voor den preciesen tijd van vijf jaar. 2. De conventie moet een belangrijke wape ningsvermindering brengen' om de wereld van den goeden trouw der sterk bewapende staten te overtuigen. 3. Er moet een doeltreffend internationaal toezicht op een eerlijke naleving der conventie bestaan. 4. Een permanente ontwapeningscommissie moet een tweede ontwapeningsconferentie over vijf jaar voorbereiden, waarop tot nog grootere wapeningsvermindering zal moeten worden be sloten. 5. Er moet een periode van vijf jaar in het leven worden geroepen, waarin verdere poli tieke besprekingen tot opheldering van de inter nationale atmosfeer zullen kunnen plaats vinden. Een eerste indruk van het plan. MacDonald's plan heeft omtrent de veiligheid deze belangrijke leemte voor Frankrijk, dat daarin de gedachte aan een Europeesch con tinentaal veiligheidspact ontbreekt. Daarentegen wordt aan alle staten, die tot het pact van Kellogg zijn toegetreden, de verplichting op gelegd om bijeen te komen om gemeenschappelijk over de maatregelen ter bestrijding van een aan valler te beraadslagen. Voor het overige komt het plan van MacDonald hierdoor echter aan de voornaamste Fransche veiligheidskwestie te gemoet door de Fransche voorstellen te aan- vaard'en betreffend het internationaal toezicht op de naleving der conventie en betreffende unificatie van het type der continentale Euro- peesche legers op den grondslag van de legers metd en verkorten diensttijd en het beperkte legerpersoneel. Wat betreft de ontwapenings plannen zelf, is MacDonald's voorstel vooral bijzonder radicaal ten opzichte van het oorlogs materiaal der landmacht. Indien inderdaad over eenkomstig zijn voorstel binnen een jaar een derde van alle zware kanonnen met een kaliber van meer dan 155 milimeter en van alle tanks bov'en de zestien ton zouden worden vernietigd en met de rest binnen drie jaren hetzelfde zou geschieden, zou waarlijk een sprekend bewijs van den ontwapeningswil worden gegeven, dat stellig een grooten invloed op de volkeren zou hebben. Wat betreft de cijfers der legersterkte voor Nederland en andere kleine staten zou de aan neming van de voorstellen van MacDonald wei nig verschil in den tegenwoordigen toestand brengen; voor de sterk bewapende staten komt MacDonald's voorstel inderdaad op een be langrijk offer neer. Een zwakheid in MacDo nald's plan ligt hierin, dat van Engeland zelf weinig nieuwe offers gevraagd worden. Hij blijkt dit zelf ook gevoeld te hebben, want hij wijst niet ten onrechte er op, dat de vlootver- dragen van Washington en Londen reeds be langrijke vermindering in het hoofdwapen van Engeland veroorzaakt hebben en dat dit bij de beoordeeling van het nieuwe plan niet ver geten mag worden. Dr. LUTHER TREEDT AF ALS PRESIDENT VAN DE RIJKSBANK. De president van de Rijksbank, dr. Luther, is, naar de Rijksband mededeelt, afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd dr. Schacht. BOMAANSLAG OP EEN BANK TE LOETZEN IN OOST-PRUSEN. Donderdagavond tegen 7 uur is een bomaan slag gepleegd op de Vereinsbank op het markt plein te Loetzen in Oost-Pruisen. Nadat het personeel het gebouw had verlaten, hoorde men een geweldige ontploffing. Alle ruiten werden vernield, terwijl de zware toegangsdeur op het plan terecht kwam. In het gebouw werd een ontzettende verwoesting aangericht. Rijksweer, politie, S.A. en S.S. zetten den geheelen omtrek af. De verdenking is gevallen op linksradicalen. Tegen een bepaald individu is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Tot nu toe is het nog niet gelukt hem op te sporen. De stad is in buitengewone opwinding. Politie en brandweer controleeren in de andere bankge bouwen, omdat gevreesd wordt, dat nog meer aanslagen zijn geplcegdé De geheele bevolking van Loetzen is op de been. Het gebouw van de bank, waar de aanslag is gepleegd, ligt naast het gebouw van de nat.- socialistisch getinte Loetzener Zeitung. WERVELSTORM IN KoNTUCKY. 36 dooden„ meer dan 200 gewonden. Naar Reuter uit Narville meldt, heeft een wervelstorm, die Dinsdag gewoed heeft op de grens van Kentucky en Tennessee, in totaal 36 dooden gevergd. Meer dan 200 menschen werden gewond en verscheidene kleine plaatsen zijn verwoest. Dinsdag bereikte ons een bericht uit Melissant dat er een staking was uitgebroken bij de werk verschaffing aan den Scharrezeepolder. Van verschillende zijden werd ons er op ge wezen, dat het nog al tamelijk revolutionair was, immers er werd gesproken van „honger loonen", die er verdiend zouden worden. Het was ons Dinsdagmiddag niet meer moge lijk om de zaak te onderzoeken, hoewel wij er reeds van overtuigd waren, dat het bericht van Melissant wel met een korreltje zout genomen zou moeten worden, vooral toen dienzelfden avond de „Voorwaarts" het berichtje bevatte onder het kopje: „Is dat werkverschaffing of dwangarbeid?" en een „Uurloon van 12 cent!" Wat nu is het geval De Scharrezeepolder is een buitenpolder met een zomerkade. De polder, die 46 a 47 H.A. groot is, is te klein om er een zeedijk voor te leggen. Als zeewering doet thans dienst de Stellendamsche dijk, die daartoe bekaad is. Deze dijk nu wil de Provincie verbreeden voor den rijweg, maar daartoe zal de kade ver wijderd moeten worden. Wanneer die kade er af gaat zal er evenwel een zeedijk voor moeten liggen. Dit was niet alleen het belang van het Polderbestuur, maar eveneens een Provinciaal belang. De kosten van het maken van dien zeedijk worden gedragen door de Provincie, de Gene rale Dijkagie en het Rijk, met dien verstande, dat ieder een derde op zijn rekening neemt. Besloten was het werk in werkverschaffing te laten geschieden en daarmee was thans begon nen door de werkloozen van de drie gemeenten Stellendam, Goedereede en Melissant. Dinsdagmorgen legden de arbeiders echter het werk neer. Men moest veel harder werken dan anders en verdiende toch veel minder. Het is begrijpelijk, dat het werk deze arbeiders ontzettend is tegen gevallen. Grondwerk is zeer zwaar werk en velen dezer arbeiders waren dit niet gewend. Werken op den grond of werken i n den grond maakt een groot verschil De teleurstelling was groot, want men had zeer zwaar werk en ging met veel minder geld naar huis dan men gedacht had. Was het echter verstandig het werk er bij neer te gooien Wij betwijfelen dat ten zeerste. Allereerst al omdat de stakers niet het advies hadden ingewonnen van hun Bondsbesturen en ten tweede, omdat ze wisten, dat bij staking in de werkverschaffing alle steun zou vervallen De stakers hebben dit thans ook ingezien en hebben reeds hun spijt betuigd, dat zij den arbeid hebben neergelegd. Staking in de werkverschaffing wordt echter gestraft door de Regeering. Zij zijn geschorst. We zullen hopen, dat de Minister dit schorsingsbesluit sjx>edig zal intrekken en dat weer zoo snel mogelijk aan het werk kan worden gegaan. Vooral in dezen tijd raden wij onzen arbeiders aan geen overijlde dingen te doen en zich vooral niet op te laten ruien door de roode elementen. Men ziet wat de gevolgen daarvan zijn. Wij achtten ons echter niet geheel gerust gesteld door het besluit van de arbeiders om bij de gevoegde instanties na betuiging van spijt over het gebeurde weer te verzoeken of zij weer mogen gaan werken. De heer Van Heest te Goedereede, de secre taris van de Generale Dijkagie, was zoo vrien delijk op ons verzoek enkele inlichtingen te verhtekken, die hier en daar een juister licht kunnen werpen op de zaak. De heer Van Heest wees er op, dat de begrooting, die door het Polderbestuur is opgemaakt, gebaseerd is op uitvoering van het werk door een aannemer. Gerekend was daarbij op schoolde arbeidskrach ten en' op een eenheidsprijs per M3. De administratieve werkzaamheden berusten bij de Ned. Heidemaatschappij, die ook de loonen der arbeiders vaststelt. De polder heeft het dagelijksch toezicht. De Minister heeft het accoordloon gesteld op 24 cent per uur gemiddeld. De menschen staan dus zooals men dat op Flakkee noemt in aangenomen werk. Voor verschillende werkzaamheden heeft de Ned. Heidemaatschappij eenheidsprijzen vastge steld. De eenheidsprijs voor het afnemen van graszoden bedraagt bijv. 2 cent per M2. Dit werk ging in de eerste dagen niet zoo vlot, omdat de routine ontbrak, waardoor door de arbeiders de eerste week niet zooveel verdiend werd als zij wel verwacht hadden. Zoo heeft men ook weer andere prijzen voor het grondwerk, als laden en kruien enz. Het werk geschiedt in ploegen van negen man. Daarbij wordt gerekend op 30 cent per M3. Telkens wanneer 1 M3 gekruid is, wordt door elk één negende van 30 cent verdiend. Hoe meer M3 men dus verzet, des te meer wordt er verdiend. Daarbij wordt door de Heidemaatschappij nog rekening gehouden met den afstand, die gekruid moet worden en' de klim die er in zit. Deze is momenteel nog 1 Meter. Nu is het zóó, dat deze menschen aan het werk zijn gegaan, 't Gros heeft dat werk echter nooit bij de hand gehad. 't Zijn geen polderjongens, die 50 tot 75 M3 a 30 cent per week doen. Een prestatie van 40 M3 per week is voor deze arbeiders vol doende en dit kan volgens de deskundigen inder daad bereikt worden. -De eerste week echter gaat dit werk natuurlijk nog onhandig, maar wanneer de routine verkregen is, kan het ge- wenschte resultaat zeer zeker bereikt worden. De Heidemaatschappij kan het accoordloon, dat op volwaardige arbeidskrachten gebaseerd is, niet loslaten en een toeslag geven, omdat dan de polder boven de begrooting gaat. Dat kan niet Elk stadium, waarin het werk komt, kan van invloed zijn op de grondprijzen. Wanneer een grootere klim komt moeten de prijzen worden herzien. Wanneer op 't oogenblik de klim 1 Meter is en straks 2 Meter wordt, stijgt de eenheidsprijs ook. Wanneer men diep gaat gra ven en last van water krijgt, stijgen de een- reidsprijzen ook. Daar moet men rekening mee houden. De prijzen van de Heidemaatschappij bewegen zich om de grondprijzen van de begrooting. MAA&'-N YMPHEN Als het sneeuwklokj' en de crocus Schuchter aan 't ontluiken gaan, Als de zon, al wanner stralend, Met den dag hooger gaat staan, Als, in duizenderlei tinten, n Groen tapijt wordt uitgespreid, Jubelt het in onze harten ,,'t Voorjaar nadert 1 Lentetijd J" Ais der hoornen knoppen zwellen, AJs de kikkers in den vliet Uit hun winterslaap ontwaken, 'n Vogel zingt zijn eerste lied; Als met hark en spa en schoffel Onze tuin wordt toebereid, Zaaien we sterkers en kropsla, Want dan is het lentetijd. Als natuur dan gaat herleven, Nieuwe groeikracht weer ontplooit, Als onz' oude moeder Aarde Straks weer, als een bruid, zich tooit, Als weer al, wat jong en frisch is, 't MenscheJijk gemoed verblijdt, Adverteeren zeepfabrieken „Lentetijd is Schoonmaaktijd 1" Als de kachels gaan verdwijnen, Als de boender hoogtij viert, Als de schilder onze kamer Met wat versche verf versiert, Als de vrouw uit haar humeur raakt Door een simp'je Weinigheid, Voelen wij het aan den lijve „Lentetijd is Schoonmaaktijd Als je eene schoen op zolder, D' and're in den kelder ligt, Als het eten nog niet gaar is Als je dagwerk is verricht, Als je, zoekend je sigaren, Over zeep en boenwas glijdt, Dan besef je het ten volle „Lentetijd is Schoonmaaktijd Maar je doet toch in die dagen Ook wat gave wijsheid op Want als je het resultaat ziet Van de „Vim" en 't „Sunlightsop", Merk je, dat je huis als nieuw wordt, Als verjongd treedt uit den strijd, En dan draai je 't om, bekent dan „Schoonmaaktijd is lentetijd (Nadruk verboden). HAKATE. het voorjaar, koop tijdig een pot Wij stelden den heer Van Heest daarop de vraag: Kan dan geen traningstoeslag gegeven worden, zooals de textielarbeiders en de boot werkers ontvangen wanneer zij grondwerkers worden in werkverschaffing Zij ontvangen dan 3 of 4 weken toeslag De heer Van Heest geloofde, dat dit voor landarbeiders moeilijk gaat, want eigenlijk zijn het grondwerkers. De Heidemaatschappij gaat van deze gedachte ook uit. Zij kunnen een schop hanteeren. „Practisch blijkt echter, dat deze menschen er toch ook moeite mee hebben", zoo luidde ons antwoord. Inderdaad is dit zoo, betoogde de secretaris. Het is te begrijpen, dat deze arbeiders een desillusie hadden toen zij minder geld ontvingen dan ze verwacht hadden. Volgens deskundigen echter was het deze week reeds veel beter gegaan. De handigheid in dit werk speelt een zeer voor name rol. Het leggen en schoonhouden van de planken bijv., het overgeven van den kruiwagen enz. zijn van belang voor het tempo van het werk en de hoeveelheid werk, die verzet wordt. Daarom is het zoo jammer, dat de menschen deze week het werk hebben neergelegd Dinsdagmorgen werd het werk neergegooid. Zij eischten 50 cent per M3 of een gegaran deerd uurloon van 24 cent. Het eerste gaat stukken uit boven onze begrooting. Voor het laatste gevoelden wij zeer veel, maar dan moes ten de arbeiders de tegenprestatie stellen van 40 M3 grond verwerken. De werklieden weiger den dit aanbod te aanvaarden en staakten. Er is bericht gezonden aan de autoriteiten, de stakers zijn geschorst en missen thans allen steun. Door te staken hebben zij zich buiten elke steunregeling gesteld, wat zeer ten na- deele is voor hen. De heer Van Heest hoopte dan ook maar, dat het schorsingsbesluit spoedig door den Mi nister ingetrokken zal worden, opdat weer spoedig aan het werk kan worden gegaan. „Heeft deze staking nog meerdere nadeelige gevolgen?" zoo vroegen wij ten slotte. Ja, inderdaad kunnen daaruit zeer groote nadeelen uit voortvloeien. Uit de rede van den heer Warnaer in de Provinciale Staten en uit het antwoord van den heer Von Finesse daarop is dit vast komen te staan: dat de Prov. Staten niet op een paar duizend gulden zullen kijken als die noodig zijnDe Provincie heeft aan- deelen in deze zaak en wanneer het met deze menschen misloopt, dan kon de Provincie wel eens zeggen: wij besteden dit werk aan. Wat zou daar het gevolg van zijn? Dat 25,000 gulden werkloon, dat bij dit werk door onze Flakkeesche werkloozen verdiend kon worden, thans in den wag gesleept zou worden door grondwerkers uit Papendrecht enz. Twee jaren lang is door de gemeentebesturen van Stellendam, Goedereede en Melissant over deze zaak geconfereerd. Het was prachtig, dat wij dit werk in werkverschaffing uit konden laten voeren, maar helaas de arbeiders gingen staken Daarmee benadeelen zij zichzelf in de allereerste plaats mee. Uit het gesprek, dat wij hadden bleek duidelijk, dat de heer Van Heest zeer teleurgesteld was door het gebeurde. Het is dan ook toe te juichen, dat de arbeiders hun fout hebben in gezien en niet ingegaan zijn op praatjes van dwangarbeid enz. Wanneer er klachten zijn, lijkt het ons nog steeds het beste deze op een ordelijke en rede lijke manier naar voren te brengen. Alle begin is moeilijk, ook deze arbeid, en ons inziens mag men geen onverantwoordelijke dingen doen Ook niet in de werkverschaffing Nog eens, we kunnen het begrijpen, maar toch is in dezen tijd ook moed en durf noodig om aan te pakkenMaar men zei ook voorzichtig door niet het onmogelijk te eischen. Dit geldt voor beide kanten.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3