BLUE BAND FEUILLETON NAAR HET LICHT I Buitenland. ENKELE CENTEN OPENEN DE DEUR VOOR DE GEGARANDEERDE „BLUE BAND KWALITEIT" l 30 ets. per lerk en Tl - r" form invoerrecht zou geen oplossing zijn, maar ons nog meer in de knoei brengen. Invoerrechten zullen er moeten komen op voederartikelen. De crisiszuivelwet loopt vast. De 65 millioen gulden, waarop men rekende, zijn er gekomen, de melk is 5J/£ cent, maar toch is de wet om 3 redenen mislukt. De boterprijs is van 1 op 58 cent gezakt. De toeslag van 1M op f 1 is dus meer dan op 58 cent. Dan is de productie veel grooter dan een vorig jaar. De productie van het jaar 1932 was 12 groo ter dan in 1931 en ten derde is de consumptie afgenomen. Dit is onze belangrijkste steunwet en er is volgens spr. en anderen maar één middel om de steunwet te verbeteren, n.l. door de pro ductie met 20 of 25 te verminderen. We zouden dan 25 van den veestapel moeten uitvoeren. Dit kunnen we niet op de markt brengen, wan dan komt de varkenscrisiswet weer in 't gedrang. 25 moet het land uit naar een ander land. Wanneer dit vee dan weg is, komt er echter weer weiland vrij. Daar moet dan bouwland van gemaakt worden. En dan is er één middel: de teelt van voederartikelen aan te moedigen Dan zit er niets anders op, dan dat een invoerrecht op voederartikelen wordt geheven, op mais enz. Autarkie is dwaasheid, maar indien alles rond om ons afgesloten wordt, dan zit er niet anders op dan dat wij zelf ook tot autarkie overgaan. Dit is wel niet bevorderlijk voor onze welvaart, maar er is niets aan te doen. Den heer Van Rumpt antwoordde spr., dat organisatie op maatschappelijk gebied goed is, maar dat men maatschappelijke en politieke gescheiden moet houden. Juist in de staatkun dig eorganisatie gaat het om het dienen van God. In het buitenland heeft men alles wat nog aan God herinnert uitgebannen. Daar moe ten wij hier voor waken Spr. had nog geen antwoord ontvangen op de door 'hem aan den Minister gestelde vragen. Spreker wees vervolgens op de vrachttarieven van de Spoorwegen, Spr. noemde de Duitsche spoorwegpolitiek beter dan de Nederlandsche. De spoorwegen zijn in Duitschland: de dienst knecht van het bedrijfsleven. Nederland zegt. dat de spoorwegen zichzelf moeten kunnen be druipen. Hier wordt geconcurreerd met andere vervoermiddelen als de scheepvaart en de auto bus. Zoo heeft men hier „natte" en „droge" stations. Berkel en Rodenrijs zijn twee stations, die vlak bij elkaar liggen. De tarieven zijn bij het „droge" station hooger dan bij het „natte", waar geconcurreerd moet worden met de scheep vaart Spr. zag liever, dat de spoorwegen ver lengstuk waren van het bedrijfsleven. Van peen had spr. weinig verstand en het is nu eenmaal te betreuren, dat onze betere peeën niet door het buitenland gevraagd worden, maar er is nu eenmaal niets aan te doen Wij moeten ons hoeden voor overdreven verwach tingen. Allen voldoende helpen kan niet Wij kunnen niets beloven in een totaal ver armd Nederland. De toestand van de scheep vaart is hopeloos, er zijn 350,000 werkloozen, wat 1 millioen inwoners in treurige omstandig heden brengt. De twee eenige bronnen, waar uit wat te putten zou zijn, zijn uitgedroogl. De schatkist is leeg. Het Nederlandsche volk is ook bijna aan het einde van zijn draagkracht en kan haast niet meer belast worden. ^1 de beloften, die de laatste 4 jaar gedaan zijn, is larie. Daar hebben wij Antirevoluaionairen nooit aan meegedaan. Vier jaar lang zit Braat in de Kamer. Nog nooit is door hem één bruikbaar denkbeeld aan de hand gedaan Laten we ons niet door kleinigheden van de wijs laten brengen. Nooit is er één partij ge weest, die voor 100 bevrediging kan bren gen. Laten wij .aldus besloot spr., de groote machtige vragen van dezen tijd in het oog hou den. (Applaus). De heer Van den Heuvel ging daarna voor in dankgebed. Het was een zeer leerrijke middag voor Anti revolutionair Flakkee. Wij zijn geprepareerd door den heer Van den Heuvel. We kunnen dus aan den slag AARDBEVING IN CALIFORNIA 151 DOODEN, 5000 GEWONDEN. Volgens de laatste berichten heeft de aard beving in Zuid-Californië, welke Vrijdagavond begonnen is en tot Zaterdag in den namiddag heeft voortgeduurd, in welken tpsschentijd meer dan twintig schokken gevoeld zijn, een opper vlakte geteisterd van 200 mijl lengte en 30 mijl breedte, met een bevolking van twee miljoen. Het aantal dooden, van wie men weet, bedraagt op het oogenblik 151, maar de puinhoopen van Longbach, het centrum van de verwoestingen, zijn nog niet heelemaal afgezocht. Het aantal gewonden beloopt 5000. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN PRUISEN. De Zondag in geheel Pruisen gehouden ver kiezingen voor de gemeenteraden, kreitsdagen en provinciale staten hebben de overwinning van de twee nationale partijen van 5 Maart bevestigd en in a 11 e kleine gemeenten en land- kreitsen hebben de nationaal-socialisten, 't zij alleen of met het zwart-wit-roods strijdfront groote meerderheden verworven. In de 35 groote steden zijn de nat. soc., met een enkele uitzon dering in het katholieke Rijnland (Aken, Trier en Essen) overal de sterkste partij geworden en ook in de helft dier steden beschikken zij met hun bondgenooten en de kleine rechtsche groepen over de meerderheid. Zooals te ver wachten was, hebben de kiezers de stemming voor de gemeenteraden niet als van zoo over wegend belang beschouwd als die voor den Rijksdag en de opkomst is gemiddeld 12J^ pet., in sommige streken 15 pet. minder geweest dan op 5 Maart. E|en merkwaardig verschijnsel is verder de vrijwel volkomen vernietiging van de kleine partijen als de Duitsche volkspartij van wijlen Stresemann, de staatspartij en de economische vereeniging, die slechts hier en daar een enkelen zetel gekregen hebben, maar die in de eerstvolgende bestuursperiode in de prak tijk niet meer mee zullen tellen. De verkiezing in de hoofdstad is wel een verrassing geworden, want niemand had ver wacht, dat een meerderheid van de regeerings- partijen als is het de kleinst mogelijke in het Roode Huis haar intrede zou doen. Het volgende staatje geeft een gedetailleerd over zicht van de verkiezing in Groot-Berlijn. Groot Berlijn, Stemmen in 1000-tallen zetels Nov. 1929 Nat.soc. 984 86 13 Soc.dem566 49 64 Communisten 499 44 56 Centrum 120 11 8 D.-nat311 27 40 D. volkspartij 18 2 10 Chr. socialen 14 1 3 Oecon. ver. en kleine partijen 7 0 17 2572 T25 225 Nat.-soc. en Duitsch-nat. hebben dus 86 en 2 7of precies 113 zetels of één meer dan de gezamenlijke andere partijen, maar de rechtsche meerderheid is iets grooter, omdat er de 2 af gevaardigden van de volkspartij en de christen sociaal bijkomen. DE VLAGKWESTIE. Hitler voor de microfoon. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft per radio een decreet van den Rijkspresident bekend gemaakt, waarbij bepaald wordt, dat in afwachting van de definitieve regeling der Rijkskleuren met ingang van heden de zwart-wit-roode vlag en de swastika-vlag gemeenschappelijk moeten wor den geheschen. De militaire gebouwen en sche pen zullen slechts de Rijksoorslogsvlag mogen voeren. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Verdaging voor 6 weken? In Italiaansche kringen te Genève verluidt, dat een nieuw plan is opgedoken ter oplossing van de crisis der ontwapeningsconferentie, welk plan de goedkeuring van Amerikanen en Engelschen gevonden heeft en dat besproken is tusschen den kabinetschef van Mussolini, baron Aloisi en Mac Donald. Volgens dit plan zou de ont wapeningsconferentie onmiddellijk worden ver daagd voor den tijd van 6 wreken. In dien tusschentijd zou dan getracht worden de be staande moeilijkheden langs diplomatieken weg en in rechtstreeksche besprekingen te over winnen. Volgens deze Italiaansche mededeelin- gen wil men nog eens de opvatting der Duitsche regeering in dezen weten. Plaatselijk Nieuws. SOMMELSDIJK, Door den Commissaris der Koningin in deze provincie zijn de volgende ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1934, uit deze gemeente vrijgesteld wegens broe- derdienst: Abraham den Boer, Jan Breur, Adria- nus van den Doel, Pieter de Gast, Arie Grooten- boer, Mattheus Hollaar, Jacobus Hoogzand, Hendrik Kamerling, Krijn Kieviet, Cornelis Lodder, Simon van de Polder, Izak Roetman, Jacobus Schellevis en Maarten Vogelaar. - De landarbeider J. K. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden met een riek in zijn voet te steken. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Den dienstplichtige P. Troost Az., van de lichting 1932, is door den Minister van Defensie voorgoed vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens persoonlijke onmisbaar heid. MIDDELHARNIS. Zaterdag 11 Maart heb ben zich bij den correspondent der Arbeidsbe middeling als werkloos opgegeven: 60 landar beiders, 7 transportarbeiders, 16 diepzee vis- schers, 9 timmerlieden, 5 letterzetters, 5 schil ders, 4 boekbinders, 1 kabelmonteur, 1 stoker sleepboot, 2 boekdrukkers, 1 borstelmaker, 1 pakhuisknecht, 1 Monotypegieter, 1 machine- zetter. Totaal 114 werkloozen. Terwijl de chauffeur P. Peeman met zijn vrachtauto aan kwam rijden, kwam hij met zijn auto in botsing met een auto van den heer E. uit Ooltgensplaat. Beide auto's bekwamen be langrijke schade. Persoonlijke ongelukken hadden niet iplaats. Terwijl J. Goumare bezig was een zak graan van den pakhuiszolder van den heer Koert te dragen, had hij 't ongeluk naar beneden te vallen. Hij kwam op een aldaar staande bas cule terecht, waarbij hij zich ernstig aan zijn rug verwondde. Geneeskundige hulp was nood zakelijk. DEN BOMMEL. Bij den agent der Arbeids bemiddeling staan 101 werkzoekenden ingeschre ven. JDaarvan waren er j.l. Zaterdag 69 bij de gemeentelijke werkverschaffing geplaatst. Aan den dienstplichtige A. J. Braber, der lichting 1932, is door den Minister van Defen sie een jaar uitstel verleend van het volbrengen van het nog onvervulde gedeelte der eerste oefening. E. Melissant ds tot het ondergaan eener operatie naar het Diaconessenhuis te Rotterdam vervoerd. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd. 2200 H.L. aardappe len, 600 H.L. uien, 400 H.L. koepeen en 400 H.L. poters. Aan de volgende ingeschrevenen voor de lichting 1934 is voor goed vrijstelling wegens broederdienst verleend: J. A. van de Swaluw, J. J. Vervloet, J. Hokke, C en' F. J. Vervloet. Huijer, A. Jongeling OOLTGENSPLAAT. De kiezerslijst dezer gemeente bevat de namen van 1587 personen voor de Tweede Kamer, 1584 voor de Staten en 1561 voor den gemeenteraad. Deze zijn ver deeld als volgtStembureau I gemeentehuis 600, stembeureau II O: L. S. 548 en stembu reau III Achthuizen 439. Tot tijdelijk hoofd aan de O. L. S. no. 2 is wegens ziekte van den heer Van den Houten benoemd L. F. Nieuwland van Dirksland. Vorige week werden verscheept 124200 kilo uien, 114000 kilo aardappelen en 16750 kilo peen. Bevolking over de maand FebruariInge komen Anthonia van Nimwegen van Rotter dam, Jacobus Lodewijk Meijer van Oude Ton- ge. VertrokkenJannetje de Vos naar Middel- harnis, Lamberta Verburg naar Rotterdam en Adriaan Strootman naar Fijnaart. De bevolking over het geheele eiland was per 1 Januari 16218 mannen en 15674 vr. samen 31892. Per 1 Januari 1932 was dit cij fer 31400. Alzoo een vermeerdering van 492 personen. Er werden 157 huwelijken gesloten. Aantal echtscheidingen 3. Aantal erkenningen 3. Het aantal geboorten was 370 mannen en 307 vrouwen. Aantal overleden personen 126 mannen en 137 vrouwen. Er hebben zich ge vestigd 512 mannen en 634 vrouwen terwijl er vertrokken 470 mannen en 587 vrouwen. Geboorte overschot 404. Totale vermeerde ring 4929. Totale vermeerdering van buiten het eialnd 88 personen. NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden de vorige week 79 werkloozen ingeschreven. Blue Band is iets duurder, dan andere, goedkoope soorten. Maür als Ge over dit kleine prijsverschil heen stapt weet U wat U eet: de beste kwaliteit die in Holland te krijgen is! '/j pondspakje VERSCH GEKARND MET 2>5 °/o ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE De vorige week werden van hier vervoerd 5800 balen uien, 1200 balen peen en 1250 H.L. aardarppelen. Van den landbouwer A. C. sloeg een span paarden op hol. Gelukkig dat de dieren spoedig gegrepen werden waardoor ongelukken werden voorkomen. J.l. Vrijdag werd de motorbrandspuit ge probeerd. Deze voldeed aan de eischen, zoodat men niet ongerust behoeft te wezen wanneer men brand krijgt. Bij het plotseling omslaan om den hoek reed S. K. met zijn auto A, K. aan. Deze reed echter niet hard zoodat hij spoedig naast zijn feits stond. Het rijwiel werd echter aardig beschadigd. Op den heek van het Korteweegje en de Wentinkstraat kwamen een tweetal auto's met elkander in botsing, welke van dien aard was dat beide wagens beschadigd werden. - De keuring van de dienstplichtigen der lichting 1934 zal voor deze gemeente plaats hebben op Vrijdag 7 April a.s. des nam. 1.45 uur in de bewaarschool te Middelharnis. De rekening over het dienstjaar 1932 der Ned. Herv. Kerk alhier ligt gedurende acht dagen ter inzage bij den kerkelijken ontvanger, den heer J. Prince. ALGEMEENE VERGADERING S. B. «Z. Maandag 6 IVÏaart kwam de Vereeniging S. B. Z. te Nieuwe Tonge in algemeene ver gadering bijeen. Present waren 116 leden. De voorzitter, de heer J. P de Wilde, opende deze 6e algemeene vergadering. Met weemoed werd speciaal herdacht één overleden vrouwe- iid, die ondanks alle aangewende medische we tenschap in het afgeloopen jaar in de kracht van haar leven aan onze vereeniging is ont vallen, terwijl 2 leden na terugkeer uit een zie kenhuis eveneens door den dood werden weg gerukt. Met leedwezen moest hij mededeelen, dat aan de bestuurstafel de secretaris werd gemist, die reeds door langdurige ziekte verhinderd is de vergadering bij te wonen. Hij vertrouwde na mens allen, te spreken wanneer hij hem een spoedig en algeheel herstel toewenschte. De vereeniging is kerngezond, hetgeen U aan stonds zal blijken. Het ledental nam weder met 70 toe. Spr. hoopt, dat het ledental nog steeds zal mogen blijven toenemen en doet namens het bestuur nogmaals een beroep op aller mede werking. Tevens deelt de voorzitter mede, dat door de Centrale S. B. Z. op het eiland besloten is een vliegveld in orde te laten maken voor eventueele gevallen, dat ons eiland geïsoleerd mocht zijn, zooals in de strenge vorst in 1929 en dit jaar. Het is de Centrale gelukt met den heer Groo- tenboer te Dirksland een overeenkomst te maken waardoor gedurende 5 jaren en wel gedurende de maanden November tot en met Maart vrij met een vliegtuig geland kan worden en daar voor hebben alle vereenigingen moeten zorgen, dat het vliegterrein in orde werd gemaakt, waar van de kosten maximum 800 niet mogen over schrijden. Een en ander droeg de goedkeuring der vergadering weg. De notulen der vorige vergadering werden daarop gelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Daarop werd aan de orde gesteld de verkie zing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren Van der Werf en De Wilde. Beiden werden met overgroote meer derheid van stemmen herbenoemd en namen hun benoeming aan. Alsnu volgt het jaarverslag van den secre taris, waaruit bleek, dat het aantal leden met 70 was toegenomen, er 11 bestuursvergaderingen waren gehouden en 18 verklaringen waren af gegeven ter verpleging, en de Rotterdamsche specialiteiten hunne tarieven met 10 hadden verlaagd. Dit verslag werd onder dankzegging aan den secretaris voor kennisgeving aangenomen. Thans komt aan de orde de vaststelling der rekening van den penningmeester. De bescheiden waren onderzocht door de commissie, bestaande uit de heeren J. Niekerk, K. Breur en L. van Zielst, die alles in orde hadden bevonden en tot goedkeuring adviseerden. De voorzitter dankt de commissie voor hare moeite. De rekening sloot met een bedrag aan ont vangsten en uitgaven van 122267,68, terwijl de balans een eindcijfer had 8735,97. Waar niemand iets te vragen had werden rekening en balans bij acclamatie goedgekeurd. Met goedkeuring van de vergaderingen wor den door den voorzitter tot leden voor het na zien der rekening 1933 weder benoemd de heeren J. Niekerk, K. Breur en L. van Zielst. Thans komt aan de orde vaststelling contri butie. Het bestuur wil de contributie handhaven en het reglement-nog meer ten gerieve der leden uitbreiden. Spoedig blijkt evenwel, dat een ge deeltelijke vrijstelling der contributie zeer op prijs zal worden 'gesteld, waarop de voorzitter na mens het bestuur voorstelt vrijstelling van be taling van contributie te verleenen gedurende de maanden April en Mei 1933, hetwelk alge meen wordt goedgekeurd. DOOR J. VAN DEN BOSCH. 8) Ze wilde iets zeggen. „Neen, stil, laat mij doorpraten. Ik ben zoo klaar. Vanavond nu is de zaak beklonken. Ik heb een compagnon, een stille. Hij neemt ge woon plaats op mijn kantoor, mijn privé-kan- toor. Niemand weet er verder iets van. Ik kan er dus op rekenen, dat jij ook zult zwijgen. Hij brengt een groot kapitaal mee, want zijn ouders, die overleden zijn, waren schatrijk." „Is hij niet uit Middelburg „Neen, hij komt oorspronkelijk uit Den Haag en vertoefde bij zijn oom op de Loskade, die hem naar mij verwees. Want het jongmensch, hij is 22 jaar bijna, voert niets uit. En je kent Lapidoth van de Loskade, die kan dat niet uit staan. Enfin, meer behoef ik niet te vertellen. Vanavond is de overeenkomst notarieel be krachtigd. Ik 'heb een compagnon. Liever had ik dien wel niet. Maar het is noodgedwongen. Ziezoo, ik ben zeer mild geweest in mijn mede- deelingen. Maar je moest toch op de hoogte zijn, als mijnheer Lapidoth, want hij heet even eens zoo, hier zijn opwachtig komt maken en hier huisvriend wordt. Ik wilde je alleen maar vragen, hem vrien delijk te ontvangen en steeds vriendelijk te be handelen. Want hij is mijn compagnon en heeft mij, zonder dat hij het weet, van den onder gang gered." „Als je tenminste weer niet gaat speculee- ren", waagde zij te zeggen. „Dat is mijn zaak. Overigens wil ik je wel vertellen, dat ik van plan ben', zeer voorzichtig te zijn." Zijn vrouw antwoordde daarop niet. Zij wist wel, wat die verzekering beteekende. Als satan eenmaal zijn prooi vast heeft, laat hij die niet los. Dan kan alleen God redden. „En wat uw vraag betreft, Arthur, natuur lijk zal ik hem vriendelijk ontvangen. Dat doe ik ieder, die hier komt en die het wél met ons meent. Voor mijnheer Lapidoth zal ik geen uit zondering maken. Alleen mag ik toch wel ver langen, dat hij ook wellevend is." „Dat spreekt", was het antwoord. Daarna stond de bankier op. „Dat is dus afgesproken", zei hij. „Het is al laat. Ik ga naar bed. Slaap wel." Meteen verdween hij, zijn vrouw in diep ge peins achterlatend. Deze begreep de uiteenzetting niet. Waarom was het noodig, haar alles te vertellen, van avond Anders sprak hij nooit, nooit over zijn zaken. En nu wel. Dat was niet alleen om aan te kondigen, dat die mijnheer Lapidoth huis vriend zou worden. En om te vragen, die vrien delijk te behandelen. De toekomst bekommerde haar diep. Er was iets niet in den haak. Wat was er toch Wat hing haar boven het hoofd Ze wist het niet. En kon ook geen antwoord geven op de vragen, die 'bij haar opkwamen. Zij deed, wat steeds het beste is: zij ging tot God en bad voor haar man en voor haar en voor haar dochter. VIII. Verscheiden maanden waren nadien verloo- pen. Mijnheer Lapidoth was huisvriend ge worden. Niet lang na dien bewusten avond, waarop de heeren Jansen en Lapidoth in zaken waren geassocieerd, had laatstgenoemde in het deftige huis in de Lange Delft zijn opwachting ge maakt. Vriendelijk én beleefd werd hij door mevrouw Jansen ontvangen en verwelkomd. En toch zonder dat zij eenige reden kon opgeven, voelde vrouw van den bankier iets over zich komen, dat haar beklemde. Zij wilde die muizenissen weg lachen, er niet aan denken. 't Was toch eigenlijk te dwaas. Op mijnheer Lapidoth was in het minst niets aan te merken. Zijn uiterlijk was uitstekend verzorgd. Zijn voorkomen was gedistingeerd. Zijn spraak was beschaafd. Welnu: wat wilde Mevrouw Jansen dan toch meer Zij kon het niet onder woorden brengen. Maar een voorgevoel zei haar, dat er iets ge beuren zou Komaan, zóó mocht zij toch met denken Aan voorgevoelens mag een mensch toch niet hechten Maar als zij dan weer in de oogen van den heer Lapidoth keek, dan kwam weer die be klemming Het waren juist die oogen, die haar niet be vielen. Zij stonden zoo flets. Zij toonden aan, dat de bezitter een leven leidde, of had geleid, dat niet op hoog peil stondEn ze waren zoo ongedurig. Ze rolden heen en weer. Ze 'bleven niet vast op den persoon gericht, die tot hem sprak. Dat nu Beviel mevrouw Jansen niet. Ze misten oprechtheid. Daar kwam bij, dat mijnheer Lapidoth 'n groot spotter was. Niet alleen, dat hij zich niet om den godsdienst bekommerde, maar steeds richtte hij zijn pijlen op haar, steeds was hij één en al spot. En dit natuurlijk tot groot ver maak van den heer Jansen. Reeds dat vond mevrouw Jansen verschrikkelijk. Maar tot over maat van ramp was het ook Edom, die zich interesseerde voor de zoogenaamde geestigheid van den heer Lapidoth, die zoo vaak te hunnen huize kwam. Dat verdriette mevrouw Jansen het allermeest. Zij had haar dochter, die thans de H.B.S. had verlaten, zoo graag «gehouden op de paden, die niet van haar vader, maar van haar moeder waren. Op zekeren avond was de spot van den heer Lapidoth zoo erg geweest, dat de gastvrouw hem, zeer tot ongenoegen van den bankier, een strenge berisping had toegediend. Zij had hem gevraagd, of hij in het bijzijn van haar en haar dochter, dien spot in het ver volg achterwege wilde laten, omdat ook zij be hoorde tot die menschen, die hij meende met zijn spot te moeten vervolgen. Even was hij onthutst geweest. Maar onmid dellijk daarop had hij zich hersteld en excuus gevraagd. Hij wist het niet. Anders had hij het natuurlijk niet gedaan. Zoo verontschuldigde hij zich. Maar daarbij mevrouw Jansen bemerkte het heel goed 'bleven zijn oogen spotten, zijn oogen, die zich daarna richtten op de blozende Ejdom. Het was een blos van valsche schaamte. Mevrouw Jansen voelde het als een steek door haar hart gaanOok haar dochter zou haar niet volgen. En toch wist zij 'het. Het kwam als het ware als een openbaring tot haarmijnheer Lapi doth was een gevaar voor de rust in haar huis En zij stond machteloos. Hem het huis ont zeggen kon zij niet. Haar man zou het niet al leen hoogst kwalijk nemen, maar hij zou er een voudig om lachen en er zich niet aan storen. Er was maar één middel. Zij zou, als hij er was, eenvoudig het salon of de huiskamer, want de heer Lapidoth was huisvriend, mijden, zich niet in hun gezelschap vertoonen. Maar zij kon dan toch Edom niet alleen daar laten. En wie zou zeggen, of het kind bij haar moeder wilde zijn Als deze verkoos in het sa lon piano te spelen of met de heeren een spel letje whist, wat ook maar al te vaak gebeurde, had zij de macht, het kind, dat zich heel geen kind meer voelde, mee te nemen naar haar kamer? Zij wist het wel beter. En zoo was zij wel ge noodzaakt een wakend oog over haar dochter te laten gaan in het gezelschap, waaraan zij zich dus niet kon onttrekken. Gedurende die avonden, want de heer Lapi doth kwam heel vaak, hij was er liever dan bij zijn oom op de Loskade, had hij zich eens laten ontvallen, gedurende die avonden was het voor mevrouw Jansen een ware kwelling. Maar zij kon niet anders. Instinctmatig gevoelde zij, dat haar dochter moest worden bewaakt. Het scherpe moederoog meende iets te hebben ontdekt, wat misschien, want zij wist het niet zeker, Edom nog niet wist. Toch kon het moederoog, hoe 'gaarne het ook wilde, haar dochter niet altijd bewaken. Edom, opgewekt, vroolijk meisje, als zij was, was lid van een tennisclub, waarbij mijnheer Lapidoth zich al heel géuw had aangesloten. Hij zei, het wel leuk te vinden, en putte zich uit in hoffelijkheden jegens haar. Kennelijk was het zijn bedoeling, 'bij het meisje in de gunst te komen. Dat gelukte hem echter niet zoo gauw, als hij meende. Met al zijn distinctie, met al zijn hoffelijkheid, met al zijn vleierijen, met al de diensten, die hij «Edom bewees, kwam hij niet veel verder. Edom kon ongedwongen met hem omgaan. Maar dat was steeds in gezelschap van ande ren. Met hem alleen te zijn, vermeed ze. Bij het naar huis gaan van het tennisveld in de Nadorst de leden der club gincfen steeds per fiets zorgde zij er wel voor, niet met hem alleen te zijn. Langzamerhand had zij begrepen, wat zijn wensch was. En dat wilde zij niet. Zij hield niet van hem. Als zij haar hart recht had moe ten uitspreken, dan had zij gezegd Ik vertrouw hem niet. Waarom wist zij niet. Het was haar scherp vrouwelijk instinct, dat het haar zei. Doch zij liet het niet blijken. Uiterlijk was zij vriendelijk jegens hem. Hij was toch de huis vriend En hij was toch de compagnon van haar vader Wat haar vader bewogen had, hem in de zaak op te nemen, begreep zij niet. (Wordt vervolgd). ■cm d Ten slotte wordt door gedeeld, dat de penningn dagavond van half zes tc disponibel stellen voor betreffende. Daar niemand meer iet: gen heeft sluit de voor waarin 'hij in het bijzonder van hartelijken dank bren plaats zuster Landheer, d weer hare mooie taak t op onberispelijke wijze volle toewijding werkzaa rieve van onze leden, er bode, die zich met zorg plicht heeft gekweten e hoop uitspreekt niet te gaan, niet tevreden te resultaat, maar uit het b en versche krachten te voort te schrijden op den DIRKSLAND. De keuil venen voor den dienstplic gemeente plaats hebben Bewaarschool op Dondei nam. 1.45 uur. Voor de; ingeschervenen aan de kt men. Het aantal ingesch. de arbeidsbemiddeling liej geschrevenen konden weel den aan de waterleiding 1 Tegen een ingezetent opgemaakt wegens overt: rijwielwet (het in gevaar ligheid van 'het verkeer. - Vanuit deze gemeei 100 H.L. aardappelen, 28* balen peen. MELISSANT. Naar ir Neels een woonhuis staa Molendijk onderhans vc I Veen. HERRINGEN. Vrijdac voor de A. R. Kiesvere op te treden de heer P. v van Papendrecht. De sa| gehouden in de Herv. kan, houde dezen avon In verband met deze s; gadering van het Groei doch op 16 Maart word GOEDEREEDE. Dool ballon gevonden, gemerk de Laeken". Voor den e er twee halve franc stuk Visscherij, Door werden de vorige week dag en per vaartuig ge^ visschers besomden van vaartuig en als een bij2 dat er niet één een net h< In aardappelen was handel. Heden Maandag put van ongeveer 75 E kocht om er af te zijn, v den betrokkene minstens den is. Waar moet dat nog al aardig wat opgeru kwaliteit zijn, dan werd 60 kilo besteed. Dus zo De heer J. Tanis a van keurmeester van wa Door een landbor| werden de vorige week aangekocht voor 40 d gulden. - Voor de kippenhoi een onhoudbaren toestai verkocht voor 1,75 de OUDDORP. De botvi sche stroomen mag tot worden. S. Bezuijen was la het vervoeren van keisl polderwegen. Tegen twee perso opgemaakt wegens overll wet (het delven van ko:| Kiezers, die niet ii| deel kunnen nemen aan een andere gemeente wen| zich uiterlijk 14 dagen v soonlijk op het secretarie Er wordt aan herin: houders, die hun bigger aanbieden, een boete zal 1020 kilo 25 cent en v per stuk. Er wordt uitc| dat men zelf zijn biggen bieden en niet wachten U komt. De afgeloopen wel voerd ruim 2000 balen erwten; 25000 kipeieren, ganseieren. De garnalenvisscl hebben de afgeloopen w per dag gevangen, de m 100 kilo per dag. In de v> geen zalmen gevangen. E een matige week. De prijs der uien is Naar aardappelen geen CHR. SCHOOL TB Oudera Naar aanleiding van over het afwijken van d houden Ouderavond va Sommelsdijk op 28 Febr. woord door den Weleerv werd gesproken, maar d: vergadering met gebed zegging sloot, zij medege< juist voor den aanvang wijziging op de agenda a ruggespraak met de ove Niettegenstaande bij minste unfaire 'bedoeling bij het aanbrengen van het Bestuur inclusief de| haar diep leedwezen u: zaken. Hl w. g. A. MO w. g. G. v. d. MIDDELHARNIS. U zal in de Ned. Herv. door Ds. W. Rijnsburger OOLTGENSPLAAT. Ned. Herv. Kerk zal a.s middags, maar des voorn den. DIRKSLAND. De exl lecte in de Ned. Herv. 3| bracht ruim 66.op'

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2