voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES De politieke taak van jong en oud Flakkee No. 3937 WOENSDAG 14 MAART11933 48ste JAARGANG Misverstanden en onze tegenstanders. De eenige reformatorische kracht. De groote lijnen. Indringers dood gevonden Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ 1 v.h. W. BOEKHOVEN <S ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTF.NTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DiENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. &lle stukboa voos- de Redactie bestemd. 4dvertetsöëa eaa verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers HET LEVEN OP ONRUST. „Het regelmatig voortgaand onderzoek, de dagelijksche wachtdiensten, radio, biljart en lectuur, zijn de kenmerken van het bestaan, op het eiland Ourust", aldus luidt een bericht uit onze Oost over het leven der muiters. Wij gelooven niet, dat er deze week een interpellatie van sociaal-democratische zijde Z3l komen over de slechte behandeling van de muiters. Wat willen deze menschen wel niet allemaal voor de gevangenen Eén van hun geestelijke vaders, de Engelsch- man Shaw, kan u precies vertellen, wat er aan de hedendaagsche gevangenissen ontbreekt Het schijnt, dat de ideeën van dezen man doorwerking hebben gevonden ook in ons land en in de Oost. De heeren hebben het niet slecht, er is ge zorgd voor afwisseling: radio, biljart en lectuur! Ja, dat hebben deze menschen wel noodig, want ze mochten eens wroeging hebben over den dood van hun kameraden. Daarom: radio, biljart en lectuur Welja, men moet het dezen menschen vooral niet te moeilijk maken GJ>.OE.MANIEREN IN KAZERNE. Bovenstaand kopje meende de Voorwaarts" te moeten zetten boven een bericht, waarin ge meld werd, dat de Doelenkazerne te Leiden ge zuiverd werd van socialistische en andere re volutionaire lectuur. Had de heer Schaper geen recht om op het partijcongres te wijzen op de minderwaardige wijze van berichtgeving in de Arbeiderspers? We zouden onze schouders ophalen over zulk „kinderachtig" gedoe, was het niet zoo diep treurig, dat naar dergelijke journalistiek door duizenden wordt gesnakt en dat dergelijke journalistiek een mentaliteit brengt in het volk, dat naar „hun klanken hoort", die staatsge vaarlijk genoemd kan worden 1 Ja, het zijn toch betreurenswaardige marte laars, deze roode heeren Deze menschen kunnen niet anders dan haat zaaien in ons volksleven. Laat het bij ons zoo zijn, om Talma na te spreken, dat: tegenover de eenheid van de haat, die daar, bij deze lieden, gevonden wordt wij zoeken de eenheid der liefde tot God en jegens onze medemenschen 1 ROOSEVELT EN HITLER. Uit Amerika komen hoopgevende berichten. Roosevelt pakt de zaken daar flink aan. Het Huis van Afgevaardigden heeft Franklin Roo sevelt op zijn verzoek tot dictator van het bankwezen benoemd. Er worden draconische maatregelen genomen en het Amerikaansche volk ziet vol vertrouwen op naar dezen moe digen man. Roosevelt moet, naar de berichten ons mel den, ook van plan zijn zich met energie te werpen op het vraagstuk der internationale schulden en het daaraan onlosmakelijk verbon den probleem der internationale handelsbelem meringen, die de oplossing van het nationaal herstel ten zeerste in den weg staan. Zal Roosevelt den stoot daartoe geven? Er is moed op en dat is zekerde wereld wacht er op Uit Duitschland komen nog geen hoopgevende berichten, hoewel dictator Hitier thans met kracht ingrijpt om zijn S.A.-benden in toom te houden. De gemeenteraadsverkiezingen hebben Zondag in Pruisen plaats gevonden. De over winning is voor de nationaal-socialisten. Thans hebben zij de Rijkspolitiek en de gemeente politiek in handen en kan het eigenlijke werk beginnen. Zal hij Roosevelt achterna? Ook naar hem ziet de wereld met belang stelling uit. Zullen beide mannen het klaar spelen Thans zijn we op het diepste punt gekomen •van de crisis, die ons den wereldoorlog bracht jen eerst wanneer deze mannen zullen toonen geen „zachte heelmeesters" te zijn „voor deze stinkende wonden", zal de wereldwelvaart terug kunnen keeren Laten zij echter niet aan de dwaze illusie blijven hangen, dat zij het alleen kunnen. Neen, de mensch wikt, God beschikt Zaterdagmiddag werd vanwege de Hulpcen trale in het Zondagsschoolgebouw te Som- melsdijk een propaganda-vergadering gehouden, waarin het Kamerlid Chr. van den Heu- v e 1 sprak over het onderwerp: „De politieke taak van jong en oud Flakkee". De vergadering was druk bezocht en er heerschte voor den aanvang een enthousiaste stemming. De heer Van der Waal slaagde er in, dat de vergadering staande en uit volle borst het Wilhelmus en andere vaderlandsche liederen zong. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer C. Warneaer, leidde de tweede voorzitter, Bur gemeester Donker sloot van Ooltgensplaat, de vergadering, welke aangevangen werd met het zingen van Ps. 22 3. Vervolgens las de voorzitter Psalm 116 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord sprak de heer Donker sloot allereerst den wensch uit, dat de heer Warnaer weer spoedig van zijn ziekte mag genezen en deze weer spoedig de leiding van de Flakkeesche antirevolutionaire politiek op zich zal kunnen nemen. Spr. heette in 't bijzonder welkom den spreker, den heer van den Heuvel, die hij schilderde als onze landbouwspecialist bij uit nemendheid. Spr. hoopte, dat de heer van den Heuvel nog vaak zijn stem op Flakkee zal mo gen laten hooren en dat hij tot in lengte van dagen in de Tweede Kamer ons volk zal mogen vertegenwoordigen. Vervolgens kreeg de heer Van den H e u- v e 1 het woord om zijn aangekondigde rede uit te spreken Spr. dankte allereerst voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Dat is niet iets, wat ik eiken dag te hooren krijg, aldus spr. In de politiek krijgt men slechts weinig vriendelijke woorden te hooren. Wanneer ik het goed begrepen heb, aldus spr., is het karakter van deze vergadering een krijgsraad voor Flakkee. Het zal mijn taak zijn om u instructies te geven voor het huisbezoek, hetwelk het meest doeltreffende middel is van de verkiezingspropaganda. Vergaderingen zijn uitnemend voor het wekken van geestdrift, voor het doen zien van de groote lijn. Lectuurver- spreiding is onmisbaar, het sluitstuk echter voor dit werk is het huisbezoek. Vooral n u is dit noodig. Bij het huisbezoek moeten aller eerst weggeruimd worden de misverstanden, die er bij velen nog heerschen en die aanslui ting bij de antirev. partij tegenstaan. Dan moe ten de fouten onzer tegenstanders blootgelegd worden. Bij dit huisbezoek moeten we offensief optreden, aanvallen en verdedigen. Spr. wensch te aan elk dezer beide onder- deelen een deel van zijn betoog te wijden. Spr. behandelde een zestal misverstanden. Ten eerste wordt beweerd, dat de antirev. padtij een kerkelijke partij zou zijn. Dit is on juist aan alle kanten. Er is geen enkele grond voor dit beweren. In het Centraal Comité, de Eerste en Tweede Kamerfractie zijn alle ker kelijke groepen vertegenwoordigd en het klein ste gedeelte bestaat uit leden van de Gerefor meerde Kerk. Ten tweede is er de gedachte, alsof de anti rev. partij niet trouw genoeg zou zijn in het opkomen voor onze beginselen. Voor zoover daarmee bedoeld zou worden onze gewone menschelijke tekortkomingen, gaan wij hiermee accoord. Wanneer daarmee bedoeld zou worden, dat er anderen zijn, dit dit ge trouwer doen, verwerpen we dit. De antirev. partij is voortdurend waakzaam om op elk oogenblik te bereiken wat mogelijk is. Spr. wees er op wat de antirev. partij gedaan heeft voor de Zondagsrust, de winkelsluiting, de pu blieke eerbaarheid, de Godslastering, de stem plicht enz. Ten derde hoort men hier en daar zeggen, dat de a. r. politiek zou leiden tot versterking van den Roomschen invloed. Wij stellen echter de vraag: is er een anderen weg om in het parlement zijn idealen verwerkelijkt te krijgen zonder samenwerking met de Roomsch-Katho- lieken Nederland kan niet anders geregeerd worden. Wanneer wij vast willen houden aan ons parlementaire stelsel mogen wij de Roomsch Katholieken toch niet naar de sociaal-democraten zenden Dat is toch zeker geen eisch van het Christelijk beginsel Vroeger werd de vraag gesteld, hoe zal God gediend worden Thans moet de vraag beant- worden: zal God gediend worden Natuurlijk is er een Roomsch gevaarDit gevaar is niet het gezantschap bij den Paus, of een Roomsche burgemeester of Commissaris der Koningin. Er is een veel grooter gevaar, n.l. dat de verbrokkeling en de vernietiging van het Protestantisme, die heden overal aanschouwd kan worden, het Roomsch-Katholicisme, hetwelk door zijn mach tige organisatie het zedelijk gevaar kan stuiten en dit ook doet, tot gevolg heeft, dat Nederland over 40 jaren voor het meerendecl een Room sche natie is geworden. De S.G.P.'ers zijn bezig de kracht van het Protestanttisme te vernietigen. Deze menschen hebben op het oog de vernietiging van de groep, die hen het naaste moest staan en bevorderen daardoor den Roomschen invloed. Wanneer wij niet strijden voor de eenheid van het Protes- tantsche volk, zal het roode Roomsche gevaar toenemen. Dan is er de bewering, alsof de antirev. partij een kapitalistische partij zou zijn in tegenstel ling met vroeger en men vergelijkt dan Kuyper en Colijn, Een maatschappij is een onder de .voorzie nigheid Gods gegroeide samenleving. De heden daagsche maatschappijvorm is niet door men schen in elkaar gezet en kan niet door menschen gemaakt worden. Ondanks de groote ellende, die er heerscht, moeten wij toch zeggen: is het geen wonder, dat er de eeuwen door altijd evenveel meisjes en jongens worden geboren; dat er behoudens enkele uitzonderingen altijd voldoende eten is geweest Wij willen dezen maatschappijvorm, die nog zooveel goede dingen heeft en brengt, niet zoo maar aan den kant zetten. Het Christe lijk beginsel is alleen dc ecnige reformatorische kracht de eeuwen door geweest. In geen enkel land is beter voor de sociale belangen gezorgd dan in Nederland. Spr. toonde vervolgens aan, dat het bezui nigen geen kapitalistisch belang is, maar in het belang der zwakken plaats heeft. Juist het op waarde houden van het kapitaal middel is in de eerste plaats van belang voor de „kleine luyden". Een Duitsche vakvereeni- gingsleider heeft op het congres van de S.D.A.P. gezegd: er is niets verschrikkelijkers voor de armen, voor de „kleine luyden", dan inflatie. Hij sprak uit ervaring, want in Duitschland heeft men inflatie gehad In particuliere gesprekken stemmen de soci aal-democraten zelf toe, dat de grootste sociale daad van de laatste honderd jaren is geweest: het op peil brengen van den gulden door Colijn. Om voor onze werkloozen te kunnen blijven zorgen moet op andere dingen bezuinigd wor den. We moeten af van het te hooge niveau, waarop we leven. In dezen tijd moet een ieder bereid zijn om dingen, die op zichzelf nuttig en aangenaam zijn, af te schaffen. Er moet bezuinigd worden. Men kan op het oogenblik niet de directe belastingen verhoo- gen. De hoogste inkomens zijn thans met 60 belast. Nu kan men wel zeggen: ze zullen nog meer belastingen moeten betalen. Wanneer wij dit doen, dan verhuizen de menschen naar België of Zwitserland, waar veel minder belasting wordt betaald. Reeds velen zijn naar het buiten land uitgeweken. Er moet dus wel verhooging van de ver bruiksbelasting komen. Ten aanzien van de Anti-Rev. partij zegt men ook, dat zij een militaire partij is. Wij ver foeien den oorlog, maar de eenzijdige ont wapening is daartoe niet den weg. Geen enkel land heeft zoo weinig defensie- uitgaven dan Nederland. In een propaganda geschrift zal het Centraal Comité daar binnen kort ook de aandacht op vestigen. Ten slotte is er de bewering, dat de sociale wetgeving ons in de misère heeft gebracht. Deze vraagt echter maar 6 van het loon. Het loonbedrag is voor den land- en tuinbouw maar 135 millioen gulden. Daarvan 6 dat wordt tot 10 millioen gulden. Als men nu weet, dat alleen de steunwetten de schatkist 150 mil lioen kosten, dan ziet men, dat dit van geen beteekenis is. Spr. wees er vervolgens op, dat we bij ons huisbezoek aanvallend op moeten treden. Mït zorg moeten we daarbij onze wapenen uitkiezen. Een hond en een vlieg jaagt men nu eenmaal verschillend weg, men kan niet een uniform middel daarvoor aanwijzen. Zie ik wel .aldus spr., dan worden onze antirev. stellingen van 4 zijden bedreigd. Niet van liberale, niet van vrijz. democraten, niet van de H. G. S., maar van de sociaal-democraten, groenfronters, Chr. Democraten en Staatk. Gerei. Van elk dezer groepen moeten we in vele gevallen de hopelooze zwakte aanwijzen. Spr. behandelde allereerst de sociaal-democraten en wees op hun dubbelhartig standpunt t. o. van het gezag. Ze hinken altijd op twee gedachten. Toen de S.D.A.P. klein was gaf dat niet, thans is zij groot geworden en bevindt zij zich in hopelooze verlegenheid Deze partij heeft, voor zij tot regeeren kan komen, reeds een volkomen fiasco geleden. Alle maatschappelijke iedalen en leuzen zijn in den loop der jaren ondeugdelijk gebleken en heeft men in moeten slikken. Zoo was er b.v. socialisatie. Een staatscommissie is er geweest, die deze zaak bestudeerd heeft. Er was vernietigende critiek en men moest het als onuitvoerbaar ter zijde werpen. Er komt een oogenblik, aldus spr., dat de oogen opengaan voor het onwaarachtige in hun ontwapenings-propaganda en hun stembus program. Het gevaarlijkste oogenblik voor Nederland is, wanneer het volk zich tegen hun leiders gaat keeren. Alles wat tegen de sociaal-democraten gezegd is. kan ook gezegd worden aan het adres van de Chr. Democraten. Spr. kwam vervolgens tot de groen-front^rs en wees er op, dat op zichzelf het streven naar een afzonderlijke boerenpartij reeds nutteloos is. Bij elkaar genomen zouden er in 't geheel maar 12 boeren in de Kamer kunnen komen en zou zoon partij dan 88 anderen tegenover zich hebben. Als elke maatschappelijke groep zich zou gaan scharen om zijn eigen maatschappelijk belang, zouden de arbeiders in de Kamer de baas zijn, wat in de gegeven omstandigheden niet wen- schelijk is. Ten slotte besprak de heer Van den Heuvel dc houding van de Staatk. Gereformeerden. Het voornaamste bezwaar tegen deze men schen is wel de verdeeldheid, die zij brengen en waarover spr reeds handelde. Ten tweede is het zonde om geestelijke din gen te bepleiten, die niet te vervullen zijn, evenmin als men dit met stoffelijke dingen mag doen. Ten derde is het niet de taak van de Overheid de ketters uit te roeien. Onze vade ren dwaalden toen zij dit in de confessie zetten. Zij hebben dit in de praktijk ook nooit gedaan. Vrienden, aldus besloot spr., voer den strijd in de komende weken, verdedigend onze a.r. partij, aanvallend wie ons bedreigen, allen aanvallend met beslistheid. In die beslistheid mag niet ontbreken de teederheid. Liefde tot ons volk, liefde tot onzen God, de drang om te winnen voor Zijn dienst, moeten doorblinken in onze propaganda. Men moet in ons werken kunnen bespeuren den niet te weerstanen drang om het goede voor ons volk te zoeken. Bij den aanvang maakte ik gewag van on gunstige omstandigheden waaronder wij den strijd voeren. Ik wil nu wijzen op een paar moetgevende dingen Er is grooter belangstelling dan ooit te voren. Dc a. r. partij is wakker geworden Er is groote eensgezindheid over de maatregelen, die genomen moeten worden in dezen buitengewonen tijd. Spr. wees op de gehouden Deputaten- vergadering. Niemand wilde spreken over amen dementen, niemand vroeg bet woord bij de rondvraag. Dat zegt wat in een vergadering van een levende partij, waar honderden waren, die uitnemend spreken kunnen. Het was of heel die machtige samenkomst gevoelde: het is nu geen tijd om te praten over kleine dingen. Niets dan het groote en geweldige van onze staatkundige worsteling wenschen wij vandaag te zienAan allerlei vragen, hoe belangrijk ook op zichzelf, legde deze machtige ver gadering het zwijgen op. Het gaat thans om de groote dingen, waarvoor wij thans den strijd moeten voeren De krachtige handhaving van het gezag de beveiliging van de internationale orde en de ontwikkeling van het recht de opheffing van ons bedrijfsleven uit haar diep vetfval de noodzakelijke herstelling van het budgetair financieel evenwicht de krachtige aanval op de werkloosheid, den verschrikkelijksten geesel van ons volk. Dit alles is zoo groot en ernstig, dat men, andere dingen het zwijgen oplegt. Een tweede gunstige omstandigheid is, dat wij voor Colijn in het vuur kunnen gaan. Hij is de man, die ons vertrouwen heeft en waar op wij trotsch mogen zijn Tenslotte is er deze moedgevende omstandig heid, dat er allerwege en ook hier belangstelling van onze jonge menschen is. Wij weten, dat zij straks onze fakkel over zullen nemen en verder zullen dragen Strijdgenooten, mag ik U, aldus eindigde spr., één leidende gedachte aanbieden voor de ko mende weken Moge het dan zijn, tegenover de verdeeldheid der Protestantsche Christenheid, tegenover de ontwrichtende macht van de zonde in ons volks leven, tegenover den verzamelkreet van het internationaal socialisme .tegenover dit alles onze zamelkreet(Daverend applaus). De voorzitter dankte den spreker voor zijn schitterende rede en gaf vervolgens gelegenheid tot dicussie. De heer Verheul had zoo gaarne gewild, dat spreker op den dagelijkschen huisbezoeker: onze Pers, had gewezen. De heer In 't Veld stelde enkele vragen over de Staatkundig Gereformeerden en over het neo-calvinisme, waarover Eilandennieuws en de Saambinder het zoo vaak hebben, maar Waarvan spr. nog steeds de beteekenis niet wist. Is het juist, aldus spr., dat de Minister van Justitie speciaal de Roomsche Kantongerechten liet bestaan, zooals deze lieden beweren De heer Vogelaar stelde t. a. van het honorarium van de Kamerleden van R.K. Staats partij, Chr. Hist Unie en A R Partij, de vraag, of het waar is, dat zij 8 van hun salaris hebben laten vallen, terwijl de heer Kersten slechts 4 kon missen En als dit juist is, of hier dan bij het huisbezoek niet mee gewerkt kan worden De heer Van Rumpt vroeg hoe spreker dacht over de gedachte van boer Braat om een uniform invoerrecht te heffen. Is het wonder aldusspreker dat in dezen materialisrischen tijd partijen komen als van Braat De heer Grootenboer zegt, dat men hem van Staatk. Geref. zijde had wijs gemaakt, dat^Vïinister Donner in de kaarten van de Roomschen speelde en dat als het zoo door ging, dat het verboden zou worden over een poosje, dat in de kerken gepreekt werd over de vervloekte paapsche mis. In 1 e ïrngcpakhuuen van den heer Jellesma te St NL-ilaasga wemelde het van ratten, dieden eigenaar groote schade toebrachten. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen me' Rodent en •t resultaat was verrassend. „Ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde heer »n daarna, „en had het geluk met één doosje 120 ratten te dooden.' Zulke successen zijn niet zeld zaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen ver nielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorgeschreven manier en mor gen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 ct., dubbele doos 90 ct. Importeurs: Fa Meindersma - Den Haag. B 44 De heer Van Nieuwenhuijzen was van meening, dat t. o. van de handelspolitiek nog meer in de richting door Prof. Diepenhorst gewild, gegaan moest worden, n.l. actieve han delspolitiek. De heer Van Sprang: Is het niet beter om van Roomschen invloed te spreken, dan van Roomsch gevaar Vervolgens stelde spr. de vraag of het ontwerp-wijziging Kieswet van den heer Van den Heuvel een poging geweest was om de kleine partijen den nek om te draaien (Vroolijkheid) De heer Dekker vroeg of er nu niets aan te doen was, dat onze aardappelen en peen, die veel beter zijn dan de buitenlandsche, toch verkocht kunnen, worden. Kan de steun niet hooger gemaakt worden De heer Vogelaar Jr. vroeg of de vra gen, die eenigen tijd geleden door den heer v. d. Heuvel aan den Minister gesteld zijn, reeds beantwoord waren. De heer Van den Heuvel beantwoordde de vragers uitvoerig. Inderdaad vond spr. de Ghr. pers zeer belangrijk voor het Chr. huisge zin. In ieder gezin behoort zij thuis. Spr. was het eens met de opmerking van den heer Ver heul, dat de neutrale pers het verderf is voor de jeugd Spr. wist ook niet preceis wat met neo-gere- formeerd bedoeld werd, vermoedelijk „niet zoo zwaar als anderen". In welk verband men dit ook wil noemen, de anti-revolutionaire partij is daarvan niet te beschuldigen. Er is geen sprake van, dat de rechtbanken in Roomsche streken gespaard zouden zijn. Het criterium was: het aantal gevallen, dat behandeld wordt. Op Flak kee schenen weinig slechte menschen te wonen (vroolijkheid), want het Kantongerecht van Sommelsdijk moest ook opgeheven worden. Spr. heeft nog kunnen bewijzen door de moeilijke verbindingen van Flakkee met het vaste land, dat dit Kantongerecht zeer moeilijk gemist kon worden. De Minister heeft de redelijkheid hier van ingezien en het Kantongerecht is gebleven. Wat de schadeloosstelling van de Kamer be- betreft wilde spr. opmerken, dat deze kwestie van weinig belang is. Wil men er echter mee tot de vijanden gaan, dat moet men zelf weten Inderdaad is de handelspolitiek van de meest- begunstiging waardeloos geworden en zullen wij naar de actieve handelspolitiek over moeten gaan. Het nieuwe Kabinet zal aan Duitschland den oorlog moeten verklaren in economisch op zicht. Onze producten: eieren, kaas, boter enz., kunnen niet meer uitgevoerd worden, dus zullen tegenmaatregelen genomen moeten worden. Het leek spr. het beste, dat invoer en uitvoer gecentraliseerd geschieden in de toekomst. Dan is misschien voor onzen uitvoer wat te bereiken. Elen uni-

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 1