De verharding onder de oordeelen Gods ■P-fVIS Zwijgen is contrabande. Tijdrede Ds. W. F. Laman. "vf - -,** 66 JAAR EN NOG ACHTER DE TOONBANK. Alle vroegere kwaaltjes verdwenen. Haar bron van energie. Hoe trotsch is deze vrouw op haar werk kracht Maar uit haar brief, dien wij hieronder afdrukken, zult II zien, dat ze reden heeft 0111 trotsch te zijn. „Ik ben 66 en 15 jaar lang ben ik nu al as sistente in een zeer drukke manufacturenzaak. Tegenwoordig sta dk van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds achter de toonbank. Het zal nu ongeveer drie jaar geleden zijn, dat ik begon Kruschen te nemen, en ik ben er vast van overtuigd, dat mijn tegenwoordige energie het gevolg is van „de kleine dagelijksche dosis' Voordat ik Kruschen Salts nam had ik wel aanvallen van galzucht en leed aan een alge- heele vermoeidheid, zoodat ik het gevoel kreeg, dat ik spoedig mijn werk zou moeten opgeven. Hoe 't ook zij, nu denk ik daar niet over, hoe wel ik spoedig gepensioeneerd zal worden. D; tijd voor pensioeneering zou voor alle employé' gemakkelijk vijf jaar later gesteld kunnen worden, als ze ook allen Kruschen Salts namen." Mevr. E. W, Hetzij U nog in Uw volle jeugd bent, of dat Uw beste jaren reeds voorbij zijn, het is nooit te vroeg en nooit te laat om met ,,de kleine, dagelijksche dosis" te beginnen. Niets dan dat kleine beetje Kruschen Salts, dat U niet proe ven zult, in Uw eersten kop thee of koffie, dat is Kruschen-wet voor volmaakten en ongestoor- den levenslust. Kruschen is een «ideale combina tie van zes natuurlijke zouten, welke de lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot een gezonde, geregelde functionneering. Daar door bewerken zij een inwendige zuiverheid en een frisschen, gezonden bloedsomloop. Nieuw, gezuiverd bloed zal elke vezel van Uw lichaam doorstroomen. Begin morgen direct met Kru schen Salts. In den tijd van een week zult U zich al zoo heerlijk gezond voelen en jonger zeker, ontegenzeggelijk jonger. En dan zult U, als zoovele anderen, erkennen, dat U liever Uw ontbijt zoudt missen dan Uw „kleine, da gelijksche dosis" Kruschen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon. (Adv.) lisme. Uit spr.'s rijke ervaring als evangelist- drainkbestrijder worden den aanwezigen hart roerende tooneelen voor oogen geschilderd. De arbeid der drankbestrijding heeft de liefde van zijn hart. Den leden wordt duidelijk gemaakt hoe praktisch moet worden opgetreden, enz. Naar aanleiding van het gesprokene werden verschillende vragen gesteld en tot genoegen beantwoord. Na bespreking van eenige huishoudelijke zaken werd deze leerzame en gezellige samenkomst door Ds. Laman met dankgebed gesloten. Verslag van de lezing met lichtbeelden van den heer S. de Jong, Assistent van den Rijksveeteeltccnsulent Ir. P. Verhoeve te Den Haag, voor de Geitenfokvereeniging Sommels- dijk-Middelharnis in Hotel Huijsman, op Don derdag 8 Maart 1933, over: Kleinveeteelt. De opkomst was maar matig. We vernamen van een der bestuursleden, dat de vereeniging ongeveer 50 leden telt. De heer De Jong begon met een serie lan taarnplaatjes te vertoonen over de geitenfokkerij. Daarbij gaf hij uitvoerige toelichtingen. De geit is jarenlang verwaarloosd geworden, een ge volg daarvan was, dat de dieren niet lang meegingen en de liefhebberij er af ging. Toen zijn er heeren geweest, die de noodzakelijkheid inzagen om de -geit te verbeteren. In verschil lende provinciën heeft -men dit doel trachten te bereiken door invoer van buitenlandsche dieren. Op de plaat zagen we verschillende dieren zooals die een twintig jaren geleden ge houden werdén: miserabele beestjes, met slappt ruggen en dunne halzen. Maar ook zagen we prachtexemplaren zooals die nu op de keurin gen worden aangevoerd. Dieren met 'breede borst, breede rug en flinke uiers. Het streven is om witte, kortharige, ongehoornde geiten te fokken. Hoofdzaak is en blijft de melkproductie. De geit wordt niet gehouden uit liefhebberij, maar om het voordeel, dat zij voor den houder op levert. Dat voordeel is niet gering, vooral waar de houders van geiten meestal landarbeiders zijn, wier loonen toch al aan den lagen kant zijn. Een goede geit levert per jaar 700 a 800 liter melk, ze wordt gedurende 300 dagen per jaar gemolken. Wanneer we weten, dat de melk op 't oogenblik in deze gemeente verkocht wordt voor tien cent per liter, is het geldelijk voordeel dat de geit oplevert dus niet gering. Ook de zindelijkheid bij het melken en de behandeling van de melk laat soms te wenschen over. De houder van de geit heeft dit in eigen hand. Voor zieken en zwakken is geitenmelk zeer aanbevelenswaardig door haar gemakkelijke v erte erbaa rhei d De geitenfokvereeniging moet ook meehelpen om de verzorging van de geit te verbeteren. Het dier behoeft een goede behandeling en ver zorging. Dat komt de melkproductie ten goede. Spr. zou gaarne zien, dat hier melkcontrole werd ingevoerd, dat zal voorshands evenwel te kostbaar zijn. Dan konden alleen geiten worden aangehouden van dieren die de hoogste melk- opbrengst gaven. De stalling van de geit laat soms veel te wenschen over. Spr. vertoonde enkele geiten stalletjes, waarvan de eigenaar is uitgegaan van de gedachte: als het beestje maar een plek heeft. Maar zoo moet het niet. De geitenstal moet licht zijn, luchtig en ruim, zoo mogelijk moet het dier eenige vrijheid van beweging hebben. Ook moet de stal zindelijk zijn. De urine moet gemakkelijk kunnen wegloopen. Vervolgens worden verschillende plaatjes ver toond van buitenlandsche geiten, zooals die in verschillende prijswinners zijn ingevoerd ge worden. De invoer van de buitenlandsche geit heeft evenwel dit groote bezwaar, dat de die ren niet tegen ons klimaat kunnen. Na de pauze worden allereerst een serie plaatjes vertoond betreffende de veehouderij. Ook hier geeft spr. verschillende toelichtingen. De veeteelt is voor Flakkee van heel weinig beteekenis. In Middelharnis en Sommelsdijk werden volgens de laatstelijk gehouden vee telling plm. 360 koeien gehouden. Er wordt door den Flakkeesche boer nog te weinig gedaan aan rasverbetering. De Flakkeesche boer betrekt nog veel te veel zijn vee van de Rotterdamsche markt. De Flakeesche boer moest zelf zijn vee f okken. Daarna volgt een serie plaatjes betreffende de varkensfokkerij. Volgens de laatstgehouden veetelling worden er in deze gemeente plm. 700 varkens gehouden. Ook aan de veredeling van het varken wordt op Flakkee nog weinig ge daan. Er is op het eiland slechts één lid van het Zuid-Hollandsche Varkensstamboek, t.w. de heer Grootenboer te Dirksland. Verbetering van het varkensras is zeer noo- dig. Er zijn varkens, die veel te kort zijn en te weinig hammen hebben. Het streven van den varkensfokker moet er op gericht zijn om lange yarkens te fokken' met flinke hammen. Na afloop van de leerzame causerie worden op verzoek van het lid den heer J. van Ant werpen een serie lantaarnplaatjes vertoond be treffende de konijnenteelt, die met zeer veel aandacht worden bekeken. De Geitenfokvereeniging mag op een goed geslaagden avond terugzien en we wenschen haar in haar streven om de geit, en de koe van den landarbeider, te veredelen, van harte succes. De geitenfokvereeniging en haar ijverig bestuur verdient in haar streven om ook op deze wijze den landarbeider van dienst te zijn, aller steun en waardeering. MIDDELHARNIS. De brood- en banket- bakker V. van Puijvelde alhier heeft zijn woon huis met broods en banketbakkerij overgedaan aan den heer P. van Driel uit Nieuwe Tonge, en de heer H. van Beek heeft zijn woon- en winkelhuis annex bakkerij overgedaan aan den heer L. de Waal te Den Bommel. Donderdag zijn twee schepen met 1200,000 kilo kustinest ter lossing bij de loods van Koo man in de Kaai gearriveerd. Uit de Kaai zijn vertrokken: een schip geladen met 134,000 kilo uien en een schip geladen mej: 2000 balen koe peen en een schip geladen met 1600 H.L. aard appelen. Vanaf het Havenhoofd is een zeeboot geladen met 6000 balen uien met bestemming naar Engeland vertrokken. f Aan de volgende personen is door den Commissaris der Koningin voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broeder- dienst: C. Bom, A. van den Bos, W. van Hoff, L. J. den Hollander, A. Kool, A. J. van Rumpt, J. van Sliedrecht, A. van der Valk, A. Vroegindeweij en P. Zaaijer. Vergadering Flakkeesche Meisjesbond. Verslag van de vergadering van den Flak- keeschen Meisjesbond (oud-leerlingen der Land. bouwhuishoudcursus) Vrijdagmiddag j.l. trad op in de zaal van Hotel Meijer voor den Flakkeeschen Meisjes bond en hare genoodigden, Mej. C. C. Wil- brenninck met het onderwerp: „Moeilijkheden met kinderen". In welgekozen woorden, op een boeiende pakkende manier, zette spreekster haar betoog uiteen. Met voorbeelden uit de letterkunde licht te zij haar onderwerp toe, liet het uitgroeien tot moeilijkheden van volwassen kinderen, hun ne problemen, tot conflicten met ouderen toe Met de meeste aandacht werd de rede dan ook gevolgd. In de pauze werden de aanwezigen door de leden van den Meisjesbond onthaald op thee, eigen gebakken borstplaat enz. Na de pauze kon men de spreekster vragen stellen of van gedachten wisselen. Een tweetal dames maakte van deze gelegen heid gebruik door hunne ideeën naast die van de spreekster te stellen Ofschoon de voorzitster, Mej. van Schouwen uit Oude Tonge, hare teleurstelling uitsprak over de opkomst van niet alle leden van den Meisjesbond, kan deze toch op een zeer ge slaagden middag terugzien. De Flakkeesche Meisjesbond heeft getoond eene gastvrouwe bij uitnemendheid te zijn. De zaal van Hotel Meijer was gezellig in gericht. Bloemen ontbraken niet. Het was een leerzame, aangename middag. Flakkeesche Meisjesbond met Mej. Wilbren- ninc-k, ontvangt onzen hartelijken dank voor het gebodene. K. S.-P, STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week ver voerd: 2826 H.L. aardappelen, 1202 H.L. uien, 175 H.L. poters en 697 H.L. koepeen. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 16 werkloozen inge schreven. Op de op 22 Februari j.l. vastgestelde kiezerslijst komen 628 kiezers voor. Deze week is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden aan de waterleiding. De Vrouwtjesweg is voor eenige dagen een afge sloten rijweg. Enkele werkloozen uit deze ge meente hebben hierbij werk gekregen. Naar men ons meedeelt zal op Donderdag 16 Maart a.s.de Landstormfilm voor den B. V. L. alhier worden vertoond in het Gym.- lokaal der O. L. School. De riethakker M. v. B. had het ongeluk in zijn been te hakken en dit hierbij ernstig te bezeeren. Geneeskundige hulp was noodzake lijk. .(■lllliBi OOL'i GENSPLAAT. B. en W. hebben in- gevolge de Hinderwet aan de firma Mosselman en Korteweg vergunning verleend tot het ver anderen van haar inrichting. - Vorige week zijn van hier verscheept: 72950 K.G. uien, 58350 K.G. aardappelen, 39800 K.G. koepeen en 18000 K.G. poters. - B. en W. hebben de volgende bouwver gunningen verleend: aan C. W. Buscop het bouwen van een schuurtje, aan L. M. Dorsman het verbouwen van een timmermanswerkplaats tot winkel, en van een landbouwschuur tot tim mermanswerkplaats. L. W. van der Griend alhier is aangesteld als gasfitter, meteropnemer enz. voor de Gas fabriek Oost-Flakkee te dezer plaatse. Het gemeentebestuur heeft de levering van schoolbehoeften voor de openbare scholen na inschrijving gegund aan de firma M. Breur en Zonen alhier. Door den landbouwer W. Ras is aan B. en W. vergunning gevraagd tot het bouwen van een slachtplaats aan het Boomgaardpad. Dinsdag 7 Maart had in het vergader lokaal der Geref. Kerk een vergadering plaats om te komen tot oprichting eener A.R.J.A. Het resultaat was, dat een afdeeling werd opgericht met aanvankelijk 13 leden. Besftuursleden zijn: J. Koppenaal, A. de Vos en H. Hartman. De volgende vergadering wordt gehouden op 21 Maart a.s., waarop de bestuursfuncties zul len worden verdeeld en de heer Bom zal in leiden: Gezag en Vrijheid. OUDE TONGE. Ingekomen: Paulina Heer schap uit Delft, Arthur Versaevel uit Berkel en Rodenrijs. Vertrokken: Cornelis Akkermans naar Bem- mel, Allegonda M. van Peperstraten naar Voor burg, Leendert Bezemer en gezin naar Dor drecht, Jacobus Lod. Meijer naar Ooltgens- plaat, Dina de Feiter naar Numansdorp. De navolgende dienstplichtigen zijn voor de dit jaar te houden herhalingsoefeningen op geroepen: Marinus J. A. Gebuijs, lichting 1927, tegen 27 Maart; Arie Both, lichting 1929, tegen 2 Mei; Johannis A. Buijs, lichting 1927, tegen 22 Mel; Johannes A. Dierckx, lichting 1927; Josephus J. Fabert, lichting 1927; Cornelis Los, lichting 1927; Dingeman Slinger, lichting 1927 Arie van Vliet, lichting 1927; Cornelis A. Prnce lchtnig 192A; A-en Luijendijk, lichting 1929, allen tegen 11 September. Van den landbouwer A. C. de Lint alhier is een koe gestorven. Het kadaver werd onder politietoezicht vernietigd. -- Naar men ons van zeer bevoegde zijdi mededeelt hoopt zich met ingang van 1 April e.k. in deze gemeente te vestigen Dr. Eschau- zier, thans wonende te Leiden. Woensdagmorgen had op den Langeweg alhier tusschen de twee vrachtauto's, behoo- rende aan de fa. P. van Schelven en aan den heer C. Gebraad, een botsing plaats, waarbij beide voertuigen materieele schade opliepen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ten overstaan van Notaris P. A. van Buuren uit Middelharnis werd Woensdag Maart in het Hotel van Veen een openbare verkooping gehouden van bouw- en tuinland, gelegen in den hoek van den Magdalenaweg en Magdalenadijk, in den Madalenapolder alhier, behoorende aan den heer A. M. Kanters Koop 1, ingezet door J. Duim, voor 940 per gemet. Koop 2, ingezet door J. Duim voor 1120 per gemet. Koop 3, ingezet door F. Ossewijer voor 950 per gemet. Koop 4, ingezet door J. Duim voor 1040 per gemet. Koop 5, tuin, ingezet door Abr. Kanters voor 35, en koop 6, tuin door denzelfde voor 25, Schietwedstrijden B. V, L. De plaatselijke afdeeling van den B. V. L. heeft Woensdagavond 8 Mei in het gebouw dei- Oude School schietwedstrijden georganiseerd, waarbij vele luxe prijzen beschikbaar werden gesteld. Behalve vele leden, en de commissieleden, de heeren Meijer, van Zoest en Mooijaart, merkten wij o.m. ook op den Burgemeester de zerg emeente. Het schieten had één zeer vlot verloop en er konden zeer veel goede schoten worden genoteerd. De uitslag luidde als volgt W. Kauffman, 990 punten, K. J. de Bruin 90, W. van Otzel 89, J. Klomp 87, C. Prinse 86, A. Bierbooms 85, J. de Jong 85, G. Winkels 84, A. Saarloos 82, C. Fes 81, P, Jacobs 77, J. Nijsse 76, J. Hameeteman 75, M. de Waal 7 J. de Wit 74, M. in 't Veld 67, J. Kardux 64, L. v. d. Sluis 63 en M. Pollemans 60 punten. Hierna werd den Burgemeester verzocht zich wel te willen belasten, om aan de verschillende winnaars de prijzen uit te reiken, aan welk verzoek werd voldaan Alvorens hiertoe over teg aan werd nog een enkel toepasselijk woord door den Burgemees ter gesproken. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat in tegenstelling met het_vorige jaar, zooveel leden opgekomen waren. Spr. wees vervolgens op de belangrijkheid van den B. V. L. in revolutionaire tijden en eindigde met de prijswinnaars van harte geluk te wenschen. Daarna had de prijsuitreiking plaats. Op voorstel van den heer In 't Veld, die daar. toe een oogenblik het woord had gevraagd, werd onder instemming der vergadering een telegram aan H. M. de Koningin verzonden. Hierop werd van H. M. een telegram terug ontvangen. Donderdagmiddag j.l. werd alhier de eindles van den cursus E.H.B.O. gehouden. Zooals bekend gaat deze cursus uit van de Hollandsche «Maatschappij van Landbouw. Allereerst werd het woord gevoerd door dokter Parree, als leider van dezen cursus. Spr. wees o.m op het nut, dat aan dezen cursus verbonden is, en raadde in verband daarmede den cursisten dan ook aan, om toch vooral het geleerde zooveel mogelijk bij te houden. Een woord van dank namens de cursisten werd vervolgens gesproken door den heer G Verweij, secretaris van de afd. Oost-Flakkee der Holl. Mij. van Landbouw, aan Dr. Parree en Zuster Verwoest. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat allen aan den vervolgcursus zouden kunnen deelnemen. NIEUWE TONGE. De prijzen der veld vruchten zijn alhier: Uien 0,40, aardappelen 0,30, peen 0,30 per H.L. Aan Mej. de Wed. J. Nelisse is vergunning verleend tot het bouwen van een schuur, naast haar woning aan den Duivenwaardschen weg alhier. Door de vele concurrentie is de melk weer met 2 cent per liter verlaagd, zoodat ze nu voor 8 cent per liter wordt verkocht. Uitslag van de gehouden schietoefeningen der B. V. L. alhier Majoor Veenstra 48 punten, A. van Schou wen en C. Sneep 46, J. Kievit en G. Verweij 44, W. Drooger en A. K. Nieuwkerk 23, Adrs. Knops, P. van Prooijen, A. v. d. Boom en J van Heemst 42, C. Verseput 40, J. C. Braber en W A. van Alphen 38, A. Kievit 23 punten. Uitslag van de gehouden verkooping van een woonhuis en erf, aan den Ring, woonhuis en erf aan de Voorstraat ten verzoeke van ..ijlen Adrs. Grootenboer, welke j.l. week wer den ingezet door J. Nieuwland te Ouddorp op 2100, is aangeloopen. Huis Voorstraat inge zet door J. Kosten te Dirksland op 1160, afgemijnd door J. Simonse alhier op 1250. Een perceel tuingrond, ingezet door W. Kievit op 160, afgemijnd door Gebr. Nieuwland op 400. Bij P. M. ontstond een begin van schoor steenbrand, doordat de balk in den schoorsteen vlam vatte. Gelukkig dat dit spoedig werd be merkt, zoodat erger werd voorkomen. Op Dinsdag 21 Maart a.s. n.m. 2 uur, zal ten huize van den gemeente-geneesheer Dr. C. van Gelder alhier de gelegenheid zijn open gesteld tot kostelooze in- of herinenting. DIRKSLAND. Tot chirurg aan het Van Weel Ziekenhuis en aan het Diaconale Zieken huis voor Flakkee is benoemd Dr. de Laive, werkzaam aan het gemeentelijk ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam. Alhier is opgericht een afd. van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden 88 werkloozen ingeschreven. Het aantal is dus iets gedaald. Tot bestuursleden van de bijz. school- vereeniging alhier zijn herkozen de heeren C. Zoeteman en J. de Bonte. Tegen een caféhouder is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der algemeene politieverordening (het na sluitingstijd laten verblijven van personen in een tapperij De heer A. A. Jansen is gekozen als secre taris van de A. R. Kiesvereeniging. - Naar wij vernemen zullen aan den Phi- lipshoofjesweg een 4-tal nieuwe woningen wor den gebouwd. MELISSANT. Woensdagavond werd in de bewaarschool der Ned. Herv. Kerk voor een talrijk opgekomen publiek de Landstormfilm vertoond, o.a. de film van het 10-jarig bestaan van den B. V. L. en den Landdag te Nieuw- Helvoet. De heer Hogeweg, secretaris der gew. commissie, sprak een kort doch aandachtig be luisterd woord voor den B. V. L. en tegen de Revolutie, terwijl door Serg.-Majoor Veen- Woensdagavond hield Ds. W. F. Laman in de Chr. Geref. Kerk alhier een tijdrede over de verharding der menschen onder de oordeelen Gods. De samenkomst werd begonnen met het zin gen van Ps. 123 1, waarna Ds. Laman het votum uitsprak en gelezen werd Matth. 24 vers 36—51. Tot tekstwoord koos 'Ds. Laman Matth. 24 vers 38 en 39. Spr. wees er allereerst op, dat Jezus.tot de Farizeeërs riep, dat zij de teekenen der tijden niet verstaan. Elke dienstknecht van God heeft dezen plicht: de teekenen der tijden te verstaan. Spr. was zich van den ernst van deze zaak bewust en hield zich dit bij het spreken voor oogen. De tweespalt wordt steeds scherper: de schei ding, die na den zondvloed in de menschen is gekomen, wordt in dezen tijd steeds scherper. „Het komt", dat zegt de socialist en dt communist van onzen tijd: de heilstaatDoch God zegt: Hij komt om te oordeelen de leven den en de dooden Christus zegt niet, dat we zwijgen zullen overal moet het Koninkrijk Gods verkondigd worden. Zwijgen is contrabande in dezen catastrophalen tijd. Wanneer ge vraagt aan den man van de we reld: Wat is uw verwachting dan antwoordt hij: heel de boel is dn de war, wij weten het niet E|n de Christen: Hij mag met opgestoken hoof de door de wereld gaan. Hij heeft het profe tische woord van Jezus: dat Hij straks komen zal. Met dat profetische woord kan de Ghristen zeggen wat er komen zaW Bij ons zijn de tegenvallers, bij God in der eeuwigheid niet. Hij heeft den gang van Zijn Kerk uitgestippeld. Hij heeft de voorteekenen van Zijn komst uitgeteekend. Het jammerlijke is echter, dat de Bruid van Christus slapende is als de dwaze maagden, dat zij niet ziet, dat 'het „nabij" voor de deur staat. Hoe laat staan de wijzers van de wereldklok Op door kwart voor twaalfWaar vindt ge echter de verootmoediging onder de oordeelen Gods Nergens, wel verharding. Spr. wilde dezen avond handelen: le. over het karakter van deze verharding; 2e. over het eindgericht van deze verharding, en 3e. over de ontkoming aan deze verharding. Alvorens deze punten te behandelen zong de gemeente Ps. 95 2, 4 en 5. Het is schier overbodig te zeggen, aldus spr., dat wij in onzen tijd leven midden in de oordeelen Gods. Overal Zijn stem, overal Zijn vinger Als wij met onze gedachten gaan naar het verre Oosten: het conflict tusschen China en Japan. Wij denken aan Christus' woorden over oorlogen, geruchten van oorlogen en aard bevingen. Dan denken we aan Sovjet-Rusland, waar elke maand 600 millioen gulden uitgegeven wordt aan sowjet-propaganda. We zien, dat we midden op den Vesuvius leven. Dan denken wij aan het land van den zinkenden dollar, waar 17 millioen werkloozen paraat staan om in de handen te vallen van den Moloch van onzen tijd Dan denken wij aan 't gebeurde in onze Oost. Met het gezag is het in ons land en onze Indiën niet in orde. Spr. gelooft, dat het te laat is, dat de Overheid honderd jaar eerder in had moeten grijpen. De Overheid moet het geloof met het zwaard verdedigen volgens onze confessie. Hebben wij dat gedaan? Neen, we zijn allen schuldig aan deze gezagsondermijning. Spr. wees vervolgens op de groote werkloos heid in ons land. Dit zijn de oordeelen Gods. Waarom zijn deze oordeelen Om de volken gerechtigheid te leerenEn gebeurt dat De eerste klanken hebben het geweten verontrust. Spr. herinnerde aan den mobilisatietijd Toen was er een tijd als in Ninevé, toen ging Vor stenhuis en volk in zak en asch enwaar zijn die bidstondgangers Waar zijn ze, die vlak onder de kansels neervielen om het onheil af te wenden Toen, «toen het gevaar geweken was, toen zijn ze weer verder gegaan met hun oude zonden We zijn aan het slapen gegaan, ingedut en het is met ons volk erger geworden dan in zijn begin. Dat is schrikwekkend, angst aanjagend Ons volk is gegrepen door het oordeel van de verharding. Al de geestelijke goederen gaan dan van nul en geener waarde worden. Als ge onder de massa gaat dan Is de ontevredenheid van de gezichten af te lezen. Dat we een Middelaar noodig hebben voor onze zonden, is voor hen een 'bespotting. Wij zijn de goden dezer eeuw. Daar is nog een gevaar. Wanneer wij door het oordeel van de verhar ding gegrepen worden, dan ligt ons volk bloot voor de zonde tegen den Heiligen Geest. Dan krijgfen wij. een volk, dat van God en Zijn dienst absoluut niets meer weten wil. Dat is de geest van den Antichrist. Die lui grijpen naar de macht en ze zeggen: weg met de overheden, weg met den tyran, maar als dat doorgaat, dat die menschelijke Satans de leiding in handen krijgen, dan hebben wij niet één tyran, maar net zooveel als er menschen zijn tyrannen, die op de stoelen van het gericht gaan zitten. Waar gaat het bij den geest van dien Antichrist om Om het beest in den mensch uit te leven. Haal van het leven wat er uit «te halen is In het eind der dagen is Babyion de macht hebster, daar is handel van zielen en menschen. Het gaat alleen om geld en vrouwen, zei eens iemand. Men grijpt naar „De Lach" en „De Humorist". De kerken zijn niet zoo vol als de bioscopen en de cabarets. In ons land worden in een groote stad 1Y^ millioen biljetten voor deze inrichtingen uitgege ven. Het voetbalstadion, de dancings, de ho- mosexualiteitOnze tijd is een Sodom en Go- anorra. Europa is één chaos De verdraagzaam heid Gods is spr. onbegrijpelijk. Dat God de heele wereld niet in de hel laat varen is spr. een raadsel. Ook ons volk, ook wij allen Sluiten wij onszelf niet uit Wij moeten ons verootmoedigen voor Gods oordeelen. Is er een persoonlijk buigen geweest voor God? Hoort gij niet de stemme Gods? Want de oordeelen zullen straks voltrokken worden. Dan roept Hij 't drievoudig „wee" uit over dat land, over dien mensch, die niet buigt voor Hem. Vervolgens kwam spr. tot het eindgericht van deze verharding Als 'het gaat over den ondergang van deze wereld, die door een astronoom voorspeld was, wordt er in „De Nederlander" gezegd derhalve moeten wij hen helaas teleurstellen, die den 27en een dag vrijaf willen nemen om te zien naar den ondergang van de wereld 1 Er wordt gespot met de oordeelen Gods, maar als God „sluit" dan is het telaat. Wat we hier zeggen is maar niet een fantasie van een paar muffe hersens, het is de waarach tige waarheid van het getuigenis Gods Het zal niet lang meer duren. Hoelang? Dat is Hem alleen bekend. Spr. gelooft, dat God de zes eeuwen zal volmaken. Dit staat echter vast. Hij komt, die Christus, die hier geprofaneerd, versmeten, vertrapt, verdaan is. Dan zal Hij daar zitten als Christus de Rechtdoende Wie zal den toets kunnen doorstaan Hij, die staat met leege handen en genade vraagt,. hij die zich schuldig en verdorven gevoelt. Naar recht zal God oordeelen in Christus. Wee het verbondskind, dat zich onder al Gods liefdearbeid heeft verhard. Dan zult ge God eeuwig als uw Rechter toevallen Wilt gij het niet Zing dan: Wilt toch niet stug gelijk een paard weerstreven De gemeente zong Ps. 32 5. Maar is er dan heelemaal geen pardon voor een die verhard is Neen, niet bij de wereld Niet door te vernissen, een kerkelijk juk aan te trekken, niet door een "mom van godzalig heid voor te doen. Er is maar één ontkoming aan dit oordeel der verharding. Zie naar Noach V/eet ge wie veilig is Noach en de zijnen. Nu, verstaat ge het? Wij hebben een ark noo dig. Weet ge wie die ark is Dat is niemand minder dan de Zone Gods, Jezus Christus. Is die ark wel soliede Die ark is beproefd in 't vuur van den toorn Gods. Hij heeft de hitte van Gods gramschap gedragen. Deze ark kan ik van heeler harte aanbevelen, aldus spr. Als God „sluit", zijn alle hellemachten niet in staat om de bruid van Christus weg te rukken. Wilt ge het verderf ontvlieden, dan moet ge in zalig contact komen met die ark Hoe komt Noach in die ark Stond hij boven de andere menschen Waarom is Noach ge red Dat was een genadige onderscheiding Gods, omdati Noach onder de oordeelen Gods stuk is gegaan. Hij heeft zich verootmoedigd voor God, die in de arke des verbonds een middel heeft gegeven van genade. In Christus is Noach gered geworden. Spr. geloofde, dat in de toekomst op onzen vaderlandschen bodem het onschuldig bloed weer zal vloeien om Christus naam De vijandschap is groeiend. Iemand heeft eens gezegd: wij zul len niet rusten voor de laatste koning is op gehangen' aan de darmen van den laatsten predikant Dat komt ,en wij hopen wanneer het komt, dat God vlak bij ons is. Dan vreezen wij niet Spr. stelde ten slotte de vraag: hebt gij een plaatsje in de ark des behouds, Christus Zal het wel met u zijn als de Heere u komt onder zoeken Laat u met God verzoenen Val dien God te voet aan deze zijde van het graf. Laat de klok de twaalf slagen niet hebben gegeven voor ge u voor God verootmoedigd hebt. Dan moet ge als een Noaoh gaan leven overeenkomstig Gods Woord. Dat moet uit komen, er moet gezien worden, dat God een Noach's familie heeft. De wereld moet het zien. Als 'het goed is moeten wij het geweten dei- wereld zijn. Dat volk moet zijn als een licht dat uitstraalt. Bij venieuwing moeten wij in ons bidvertrek- met God gaan worstelen. Laat ons een plaats zoeken bij God, want de klok schrijdt naar twaalf uur Van den toren, luid en schel, Klinkt het klingelend klokkenspel, Plechtig 't middernachtuur hoor en. 'it Is verstomd en de nagalm dreunt Maranatha, Jezus komt Nadat Ds .Laman gebeden had, zo?ig de ge meente als slotpsalm Ps. 79 4. Het kerkgebouw was tot aan den nok bezet, zoodat velen met een staalplaats genoegen moesten nemen. stra werd gesproken over de mogelijkheid en onmogelijkheid van het lidmaatschap van den B. V. L. De afd. Melissant mag op een wel geslaagden avond terug zien. De films vielen den smaak en de rede van den heer Hoge weg zeker niet minder. HERRINGEN. Van den landbouwer A. J. den B. moest een paard uitn ood worden ge slacht. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. - De bouwknecht C. van W. ihadl het ongeluk met het schoonmaken der messen van een stroosnijedr, zijn hand zoo ernstig te ver wonden, dat medische hulp dringend noodig was en hij voorloopig gedwongen is rust te nemen. Van gemeentewege zijn thans een tiental werkloozen te werk gesteld. Door meerdere werkverruiming, in verband met het verschepen van poters en koepeen, is de laatste dagen het aantal werkloozen sterk geminderd. De gewone jaarlijksche vergadering van de afd. „Herkingen e. o." van Het Groene Kruis zal plaats hebben op 17 Maart. Aan de beurt van aftreding is de heer A. Munters en een vacature wegens vertrek van den voorzitter J. W. van Houdt. Bij de j.l. Woensdag plaats gehad heb bende afslag van landerijen ten verzoeke van de erven van wijlen A. Grootenboer te Nieuwe 1 onge en gelegen in den polder Oud-Herkingen, werden deze perceelen in combinatie gemijnd door Joh. Kosten te Dirksland, voor rekening, van den heer P. H. van Overbeeke te Rotter dam voor 810 per gemet of totaal 6426, Er Bëstaan plannen om binenkort alhier door de afd. Herkingen van den B. V. L. eert propaganda-avond te organiseeren. OUDDORP. A.s. Zaterdagavand zullen van den B. V. L. schietoefeningen plaats hebben. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden Don derdag 45 werkloozen ingeschreven De garnalenvisscher H. Tanis had op de visscherij het ongeluk zijn vischnet zoo te

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4