A. D. OVERSTRIJD 53EIjTpHOBKrE VOOS 3SZX32TTÏ SPECIAAL Magazijn voor Horloges - Pendules - Klokken Wekkers Officieel Gedeelte. Hebt ge ook Voor de Vrouw r de Jeugd. dan de uitgave van die bladen en straft ook ben als ze niet anders willen. 'Men hoort vaak zoo praten. En de bedoeling is goed bij dezeulken, want ze willen het gezag hoog houden, omdat ze weten, dat de Overheid regeert bij de gratie Gods en dat als het gezag ondermijnd wordt, de chaos zijn intrede doet en we onder onduld bare tyrannen zullen terecht komen. Toch zien de menschen, die de kwestie zoo eenvoudig willen oplossen, de zaak wel wat heel eenvoudig. Want naast het gezag staat een ander niet minder voornaam geestelijk goed, dat is de vrijheid des volks. De vrijheid, waarvoor onze vaderen tachtig jaar gestreden hebben en welke in ons land na langen lijdensweg gevestigd is geworden. Die volksvrijheid achten wij een niet minder hoog geestelijk goed dan het Overheidsgezag, en zoo hebben er onze vaderen ondanks art. 36 ook steeds over gedacht. Vandaar, dat ons land het land der vrijheid werd en ieder, die hier toevlucht zoekt tegen geloofsvervolgers, hetzij hij Protestant of Roomsch-Kath., Doo- persch of Israëliet was, altijd met open armen ontvangen werd. In zijn eenig mooi boekske over „Gezag en Vrijheid" zegt de Savornin Lohman dan ook". „In geen land ter wereld, zelfs niet in Engeland en Amerika, heeft sedert drie eeuwen, verge lijkenderwijs, meer vrijheid geheerscht dan ten onzent". En hij voegt er in één adem aan toe: „Onze volkskracht hebben wij voor een groot deel te danken aan hen, die, ter handhaving hunner individueele vrijheden, naar hier uit weken." „Vrijheid" is een goed, dat alléén door het positieve Ghristendom en met name door het Calvinisme gebracht en gewaarborgd wordt. Zoo gauw een volk dat Christendom den rug toekeert, loopt het ernstig gevaar zijn vrijheden te verliezen. Zie het maar in de vorige eeuw toen het liberalisme hoogtij vierde. Het raakte spoedig met de volksvrijheden gedaan. Men was vrij als men dacht als de liberalen dachtenen eer men in de schoolkwestie toegaf, dat ook de minderheid recht had om het kind op te voeden naar de belijdenis der ouders, hebben we tach tig jaar een schoolstrijd moeten strijden. Liever dan die fundamenteele vrijheid te er kennen, wilden de liberalisten de minderheid onderdrukken, omdat ze de doode vlieg was. die de kostelijke zalf in de liberie apotheek stinkende maakte. Vrijheid is een kostelijk goed, maar ze is broos als fijn geslepen kristal. Is het wonder, dat onze Christen-leidslieden huiverig zijn op die vrijheid inbreuk te maken, ook waar van die volksvrijheid misbruik wordt gemaakt Maar nu staat men voor het ernstige pro bleem, dat de vrijheid ontaardt tot bandeloos heid en het gezag er mee gemoeid wordt, Daarom is het verklaarbaar, dat Dr. Colijn een scherpe uitdrukking lanceerde, welke de opmerkzame toehoorder duidelijk maakte, dat er wel eens een tijd aanstaande kan zijn, dat er op de volksvrijheid moet worden ingegrepen ter wille van het gezag, dat toch een niet min der fundamenteel volksgoed is. Vrijheid kan ontaarden in bandeloosheid en wordt dan een carricatuur van de vrijheid, een gevaar voor de vrijheid. En het begint er aardig op te lijken, dat de socialisten en de communisten bezig zijn de vrijheid die hen, dank zij den positieven Chris- telijken invloed op het staats- en volksleven, ten onzent gegeven is, te misbruiken. En dan kan de tijd daar zijn er een stokje voor te steken. Allergemeenst was de houding der S.D.A.P. in de kwestie der „Zeven Provinciën". In de Eerste en Tweede Kamer durfden de roode heeren niet voor den dag te komen en waren ze zoo mak als een lammetje, aten ze bij wijze van spreken uit de hand der regeering, maar in hun pers zetten ze hun mond in een hoek van negentig graden en deden ze mee met de com munisten in het ondermijnen van het Overheids gezag. Kwajongens die ze zijn 1 Trouwens heel het optreden van socialist en communist ten onzent is meer dan belachelijk. Zij bluffen over de vrijheden des volks, alsof zij er de schepprs en handhavers van zijn en als de roode pers in de marinekringen verboden wordt, hebben ze het druk over de schending van de vrijheid van drukpers. Maar hun geestelijke familie in Rusland pakt het nog wat anders aan. Daar is van eenige vrijheid volstrekt geen sprake. Daar is maar vrijheid voor één gedachte en voor één daad, de gedachte en de daad van het bolsjewisme. In bloed wordt daar de volksvrijheid ge smoord. Tot zulke vreeselljke dingen voert de politiek van het Socialisme, dat in ons land moord en brand schreeuwt en vervalschte foto's uitgeeft, wanneer him muiterij-aritkelen niet meer in marinekringen gelezen mogen worden S Het is mogelijk, dat onze Regeering ter wille van het gezag èn van de volksvrijheid de re volutionaire elementen in ons land een beetje aan banden zal moeten leggen. Want wat socialist en communist in ons land aandurven, heeft feitelijk met de „vrijheid" niets meer te maken. Ik hoop dan ook maar, dat de uitslag van de verkiezingen in April zoodanig moge zijn, dat een sterk, krachtig rechtsch Ministerie kan op treden. Want als ik het goed zie, zal de voor naamste taak der Nederlandsche Regeering in Hoogstraat 223 - Rotterdam - Gevestigd Aniso 1880 Dezer dagen las ik daar nog een ontroerend stukje over in de „Zendings E|cho", het blad voor de Russische Zending. Daarin staat een artikel van iemand, die de ellende in Rusland zelf heeft meegemaakt en volstrekt conform de feiten weergegeven. Het artikel heeft het over de politieke ban nelingen naar de eilanden in de Witte Zee en vertelt het volgende In de Witte Zee zijn zeer veel eilanden. Sommige zijn met bosch bedekt en met gras begroeid, andere zijn niets dan kale rotsen. 't Klimaat is over 't algemeen ruw en 's zomers valt er veel regen. De zomer duurt echter niet lang op de eilanden. Tot midden Mei licht er vaak sneeuw, terwijl de sneeuw val in September alweer begint. De winter is niet bijzonder koud, maar er valt wel veel sneeuw. Vaak vriest het 40° Celsius, maar gewoonlijk toch niet meer dan 20 a 25 gr. In de jaren 1921-1922 besloot de Sovjet- regeering op de Solovetski-eilanden een ver blijfplaats in te richten voor bannelingen, tegenstanders der communistische ideeën. Op de eilanden waren veel kloostergebouwen, kapellen, woonplaatsen voor monniken, her bergen voor pelgrims enz. Al deze gebouwen werden op één kerk na onteigend en de mon niken en de overige geestelijkheid werden op enkele uitzonderingen na verdreven, ter wijl de gebouwen voor de verbannenen be stemd werden'. Later ontstond de naam „Solovetski-eilanden voor bijzondere doel einden". Het werd een vreeselijke gevangenis, waar eenige honderdduizenden een vroeg tijdig graf vanden. Men begon met de Solovetski-eilanden, maar in de daaropvolgende tien jaren werden ook andere eilanden voor hetzelfde doel ge bruikt, zoodat de bannelingen ten slotte niet alleen in de omgeving van de Witte Zee woonden, maar van Murmansk, aan de Noor delijke IJszee, tot aan Archangel in de wou den werkten. Russisch hout wordt gekapt door handen van verbannen gevangenen. Het gevangenkamp op de Solovetski-eilan den bestaat uit ongeveer 80,000 gevangenen. De meeste zijn van 5 tot 10 jaar ballingschap veroordeeld. De gevangenen behooren hoofd zakelijk tot de ontwikkelden. Er zijn veel Grieksch-Orthodoxe geestelijken, ingenieurs, leeraars, professoren, fabrikanten enz. en te vens veel geloovige predikers van het Evan gelie. Er zijn ook enkele misdadigers, maar toch niet veel. Voor diefstal en misdaden worden de menschen in Rusland niet vaak gestraft, tenzij tevens politieke beschuldigingen aanwezig zijn. eerstvolgende jaren zijn om het gezag, zoowel als de waarachtige volksvrijheid, te bevestigen en waarborgen te stellen, dat we niet bedolven worden onder de bolsjewistische praktijken, welke eerst in de roode pers worden gepredikt en daarna door de communisten in toepassing worden gebracht. Wanneer de roode heeren het dan onder den band van de Nederlandsche Regeering niet meer kunnen uithouden, doen ze erg verstandig zich maar onder het bolsjewistische juk in Rusland te begeven. Daar kunnen ze hun hart dan ophalen zoo veel als ze willen UITKIJK. KAMERVERKIEZING. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der StatenGneraal de kiezer, met inacht neming van het bepaalde dn de artikelen 57b tot en met 57j der kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelemen, De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die van dez ebevoegdheid gebruik "wil maken, deelt, uiterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, in per soon ter secretarie van een gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dag- teekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezing gel dende kiezerslijst voorkomt, én een adres In de gemeente dn welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een an dere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stemristrict in hetwelk hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzeker heid hieromtrent behoort hij tot het eerste stem- district. De kiezer en zijn gemachtigde mogen niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslijst de kiezer voor komt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in i die gemeente. Sommelsdijk, 9 Maart 1933, De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. JAARVERGADERING VAN DE VEREEN. LIGHALLEN MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Gehouden is de jaarvergadering van de ver- eeniging Lighallen Middelharnis-Sommelsdijk. Het jaarverslag luidde als volgt Wederom zal ik trachten U in 't kort de werkzaamheden van 't afgeloopen jaar weer te geven. De hal werd 9 Mei geopend. Ongeveer een maand later dan 't vorig jaar. De oorzaak moet gezocht worden in de minder gunstige weersgesteldheid van de maand April. De eerste dag werden 4 patiënten opgenomen. Dit aantal groeide in de maand Mei reeds aan tot 20. In Juni kwamen er nog 11 patiënten bij. Op 1 Juli verpleegde de zuster reeds 28 patiënten, daar er 3 vertrokken waren. In Juli steeg het aantal met 5 patiënten, terwijl er 1 vertrok. Op 1 Aug. bedroeg het aantal dus 32. Geduren de Aug. werden nog 5 patiënten opgenomen, terwijl er in die maand 10 vertrokken. In den loop der maand September vertrokken er nog 9, zoodat op den sluitingsdag 1 October, 18 patiënten de officieele sluiting door het dage- lijksch bestuur der lighallencommissie en com missie van bijstand bijwoonden. In totaal is door 41 patiënten gebruik gemaakt van de lig- hal. Uit Middelhar nis werden 26 patiënten en uit Sommelsdijk 15 patiënten opgenomen. Het aantal mannelijke patiënten bedroeg 20 en vrou welijke 21. 15 patiënten waren beneden 10 jaar; 7 van 10 tot en met 20 jaar; 6 van 21 tot en met 30 jaar; 3 van 31 tot en met 40 jaar; 5 van 41 tot en met 50 jaar en 5 boven 50 jaar. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 3440. Gemiddeld dus per patiënt ongeveer 84 dagen. Het vorig jaar waren deze getallen 2080 en 83. Zes patiënten hebben den geheelen zomer de lighal bezocht. 14 patiënten hebben langer dan 100 dagen er in doorgebracht. Door den grooten toevloed van patiënten zag het bestuur zich genoodzaakt de noodige bedden en ruststoelen er bij te koopen. Zonder de uitbreiding der hal had de exploitatie zeer zeker spaak geloopen. Over het behaalde resultaat was men meer dan tevreden. Vele der patiënten waren in ge wicht toegenomën en zichtbaar aangesterkt. Een verblijdend verschijnsel was het, dat alle drie doktoren een zeker aantal patiënten in de hal hadden liggen. Het was een goede keus, die het bestuur deed toen ze Zuster v. d. Gevel benoemde. Ze heeft zich volkomen berekend getoond voor haar taak, die door het groote aantal patiënten zeer zeker zwaar genoemd moet worden. Ook de heer Hoek heeft zich als altijd be ijverd om de hal populair te maken en tot bloei te helpen brengen. De Commissie van Bijstand heeft evenals vorige jaren weer voor de noodige gelden ge zorgd om de exploitatie der hal mogelijk te maken. Aan vrijwillige giften wist deze Commissie, ondanks de minder gunstige tijden ruim 400 in te zamelen voor de lighal. Door de minder gunstige finantieele uitkom sten hebben, zoowel de beide gemeenten Mid- delharnis en Sommelsdijk, als de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk zich genoodzaakt gezien de subsidie iets te verminderen. Laten we hopen dat het bestaan der hal hierdoor niet bedreigd wordt. Dat dus van particuliere zijde nu meer dere hulp zal komen. Moge tenminste het mooie voorbeeld van een milde geefster uit een na- burige gemeente, die ons evenals het vorig jaar 20 voor de patiënten zond, navolging vinden. Het bestuur bleef ongewijzigd. De vergade ringen, die goed bezocht werden, werden alle gehouden in de spreekkamer dér O. L. school te Middelharnis en kenmerkten zich door een prettige geest van samenwerking. Met den wensch, dat het de hal in 1933 voorspoedig moge gaan, en dat ze een steentje moge bijdragen tot meerdere gezondheid der menschheid, eindig ik dit jaarverslag. I Kasverantwoording over het jaar 1932. Ontvangsten: Saldo per 1 Januari 1932 2371,82 Interest 93,08 Gemeente Middelharnis 1931 300, Gemeente Sommelsdijk 1931 200,— i Commissie van Bijstand 500,— Loterij Sommelsdijk 200,— i Bijdrage Diaconie Middelharnis 50,— j Bijdrage Diaconie Sommelsdijk 35,— j Schenkingen 20, 3769,90 Uitgaven: I Assurrantiepremie 11,95 Onderhoud Lighal 122,73 i Onderhoud Tuin 92,99 Onderhoud Meubilair 33,01 Werkster en wasch 35,25 Rentezegels Zuster 15,66 Salaris Zuster 390, Salaris Concierge 260,— Voeding patiënten 213,48 Vervoer patiënten 131,20 Nieuwbouw lighal 893,48 Ledikanten, beddegoed 166,65 Diverse onkosten 11,68 Saldo 1391,82 3769,90 Exploitatierekening over het jaar 1932, Lasten: Assurantiepremie 11,95 Onderhoud Lighal 122,73 Onderhoud Tuin 92,99 Onderhoud Meubilair 33,01 Werkster en wasch 35,25 Rentezegels Zuster 15,66 Salaris Zuster 390,— Salaris Concierge 260,— Voeding patiënten 213,48 Vervoer patiënten 131,20 Diverse onkosten 11,68 Afschrijving Lighallen 243,48 Afschrijving Tuin 50, Afschrijving Meubilair 15,— Afschrijving Inventaris 5, Afschrijving ledikanten, ligstoelen 66,65 1698,08 Baten: Interest 93,GS Commissie van Bijstand 500,— Loterij Sommelsdijk 200,— Bijdrage Diaconie Middelharnis 50,— Bijdrage Diaconie Sommelsdijk 35,— Schenkingen 20,— Nog te ontvangen: Gemeente Middelharnis 300, Gemeente Sommelsdijk 200,— Nadeelig saldo 300, 1698,08 de Advertenties gelezen Vandaag kreeg ik „De P.roletarische Vrouw", een blad voor de socialistische vrouwen, ter lezing. Het is geen opgewekte lectuur, dat kan ik verzekeren. Het gaat tegen de verkiezingen, dat is kolom na kolom goed merkbaar, en dan schijnt alles goed genoeg als het maar dienen kan om de haat tegen de huidige regeering, het maatschap pelijk stelsel, ja tegen alles wat niet socialis tisch is, aan te kweeken of aan te vuren. Dan is er niet veel veilig voor hun pen. Het begin al met het hoofdartikel. Daarin worden de wandaden van de regee ring, natuurlijk gezien vanuit socialistisch oog punt, breed uitgemeten. Dan wordt gewaar schuwd, er resten nog 8 weken voor de ver kiezing, daarin moet gewerkt worden, opdat zoo'n regeering niet weer aan het bewind komt. Het socialisme, dat zal eerst de verbetering brengen, als 't de macht heeft. „Om recht fe doen, moeten wij de macht veroveren", heet het dan. Hoe er gewerkt moet worden laten de binnen- pagina's duidelijk genoeg zien, Al dadelijk wordt op de binnenpagina onze aandacht getrokken door een plaat, die ver schrikkelijk is. We zien een doorboorde Hand uitgestrekt over meer dan twintig doodkisten. Ghristus' doorboorde Handen zijn dus ook al bruikbaar als verkiezingsmateriaal, als men er maar mee kan aantoonen, dat de regeering eigenlijk moordenaarswerk heeft verricht. En dan het gedicht aan Dr. Colijn. Daarin ontziet men zich ook niet om Bijbelteksten te gebruiken, als 't maar dienstbaar is voor hun doel, ontevredenheid zaaien, tegen al wat niet socialistisch is. Het eenvoudig Chr. Vrouwenblad „In en om ons Huis" schreef ook een artikel over het gebeurde op „De Zeven Provinciën". De pro pagandisten der S.D.A.P. worden in „De Pro letarische Vrouw" al vast gewaarschuwd, als ze op hun propagandatocht lezeressen van dit orgaan ontmoeten, dat deze een „geheel onjuiste voorstelling hebben" over die zaak. De vrouwen worden opgewekt propaganda te voeren. „Vrouwen, de verkiezingen naderen weer, maakt propaganda, dat kun je doen overal en altijd, zonder veel moeite en tijdverlies. Ik doe het altijd tegen eiken werklooze, die met ne gotie aan de deur komt en dat zijn er velen, en tegen vrienden, die onze richting niet zijn toegedaan, maar toch de gevolgen voelen van onze ontwrichte maatschappij. Ongemerkt kun je op de kwalen wijzen, waaraan onze maat schappij lijdende is. Vrouwen, probeert het eens en u zult zien, dat er nog veel gedaan kan worden." Zoo wordt de socialistische vrouwen geraden te doen. En uit berichten van hun eigen organisatie is ook wel te lezen hoe hard ze werken om hun beginsel te verbreiden, Hun beginsel, waarvoor niets veilig is. Dan teekent men als 't noodig is Christus' doorboor de Handen uit. Waar de regeering als moordenaar wordt geteekend als ze het gezag handhaaft. Waar men de regeering ziet als machthebbers, die het niet deren kan al lijdt het volk gebrek. Men critiseert op ieder en alles en zuigt ver gif uit de simpelste daad, als 't maar aan kweekt haat. In een etalage stond ergens een beeldje van een pindaman, de figuur van de straat, zooals we die tegenwoordig kennen. Fijngevoeld vind ik zooiets ook niet, maar voor een S.D.A.P.esche is dit direct iets om de bourgeoisie als iets kwaads aan te rekenen. De bourgeosie heeft noodig om zoo'n prul te hebben om na jaren aan dezen crisistijd her innerd te worden. De werklooze arbeider her innert zich de crisis later toch wel zonder zoo'n beeldje. Als men zoo propaganda moet voeren Maar toen ik las, op welke intense wijze de socialistische vrouw propaganda voert voor haar beginsel, vroeg ik mezelf afzijn wij Christenvrouwen altijd wel trouw genoeg ?n ons getuigen voor onze eigen beginselen Ja, eerlijk gezegd, nemen we altijd allen wel ge noeg moeite om er iets meer van t: weten, om verdieping te krijgen in onze beginselkennis Schuiven we het gemakshalve niet altijd op de schouders van de mannen Laat men mij nu toch niet verkeerd verstaan. Ik vraag zeker niet, dat onze vrouwen er op uit zullen trekken om te spreken op hoeken en straten. Dat ligt zoo niet in onzen aard. Maar kunnen we eerlijk zeggen, dat elke kans ons ontbreekt om te getuigen Ik sprak eens een eenvoudige heel oude lieve en vrome vrouw. Het was toen ook in verkiezingsdagen. Ze had de kansen door God gegeven aangegrepen en getuigd. Het was ni°ts anders dan dat ze een socialistische buurvrouw had gewezen op 't verderfelijke van haar beginselen. Ze zei: toen ik aan 't praten ging was ik zelf verwonderd, dat ik nog zooveel wist. Dat was een vrouw van diep in de zeventig, die ik nooit anders dan thuis zag. Maar ze las altijd trouw onze eigen antirevolutionaire bladen en ze had een open oog voor de gelegenheid om te getuigen. Niemand hoeft hier te komen met de tegen werping: „Maar m'n gezin, dat moet in orde zijn, dat is ook plicht." Natuurlijk, wat wil men anders. Maar als dat in orde is, en keurig in orde, dan verrichten we nog niets boven een vrouw van de wereld, waaronder toch ook voorbeeldige huisvrouwen zijn. Maar we moeten waar we kunnen ook kennis nemen van onze beginselen, dat is niet anders dan plicht, dan worden onze oogen ook geopend voor de gelegenheden waar we kunnen ge tuigen. En dan vooral heeft ons eigen gezin noodig, dat we ook weten leiding te geven in andere zaken dan wat zullen we eten en drinken en waarmede zullen we ons kleeden. O, die voorbeeldige huismoeders, die zich steeds verschuilen achter hun gezin. Ze voelen er niets voor en ze zien het groote geweldige leven niet. En het kan toch zoo anders, ook bij de eenvoudigste huisvrouw. Ik ken wel tientallen kostelijke voorbeelden, dat men het eene doet zonder het andere te laten. Dat we allemaal eens gaan zien, dat we trouw moeten zijn niet alleen in de dingen van het dagelijksche leven', maar ook trouw aan ons beginsel. M'n beste nichtjes en neefjes Dezen keer heb ik alleen maar te vertellen, dat JOHANNA BOSLAND te Ouddorp den prijs gewonnen heeft. Nu, allèmaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. Sethine C. te Maastricht. Wel je hebt heel wat te verduren gehad. Is je voet nu geheel beter Ik denk, dat de rust, die je moest nemen door de griep, je voet ten goede gekomen is. Nu, het lijkt me ook niet alles om in Carnavals- tijd daar te wonen, 'k Kan me niet begrijpen hoe volwassen menschen zooveel zots durven en willen doen. Zoo'n soort hond vind ik prachtig. Doe ze allemaal de hartelijke groeten van mij. Aren V. te Nieuwe Tonge. Zoo gaat het as je met dooiweer te veel waagt. Dat moet je niet weer doen, hoor. 't Is te gevaarlijk. De meeste menschen verlangen nu naar den zomer, maar 't zwemmen moet je nog maar een paar maandjes uit je hoofd zetten, want 't water is nog lang koud. Wim V, te Nieuwe Tonge, Ook al op 't ijs geweest toen het te zwak was. Ik denk, dat Moe wel gebromd heeft op zulke twee waag halzen. Doe maar goed je best, want overgaan naar de volgende klas is altijd fijn, maar over gaan met een prachtrapport is toch 't fijnste. Wat een leuk plan voor een schoolreisje. Ik ben daar ook wel eens geweest, 't Is er prach tig. Riek P. te Numansdorp. Ik kan me best be grijpen, dat er toen niet veel gelegenheid was om te schrijven. Voor Vader en Moeder waren het verdrietige dagen. Je raadsels waren niet aan de beurt zeker. Maar gebruiken kan ik ze wel. Bram P. te Numansdorp. Je bent toch een echte geluksvogel. Je vader kan zoo maar alles voor je maken. Kun je al goed klapperen Je hebt dan wel ter dege je best gedaan met tollen, dat je schouder er pijn van deed. Nu al weer uit geweest? Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Ik dacht al, wat krijg ik nu een dunnen brief van m'n groote familie uit Stad. Maar ik las al gauw wat de oorzaak was. Niet plezierig zoo, hé 'k Hoop, dat jullie allemaal weer gauw beter zult zijn, Zijn er zooveel zieken in 't dorp? Geen wonder, dat dokter 't druk heeft. Alle maal heel veel groeten van Oom en mij. Bloeit de clivia nog Cor van D. te Dussen. Wel, met prijswinnen gaat dat zoo. Elk briefje wordt door mij in een groot boek aangeteekend, waar ik al jullie na men in heb staan. En wie nu een poosje achter elkaar trouw meegedaan heeft, krijgt een prijs. En na weer een poos trouw meedoen weer een prijs en zoo maar door. 'k Heb heel wat trouwe klantjes in m'n raadselfamilie, die zeker wel zeven of acht maal al een prijs gehad hebben. Pie van D. te Dussen. Er was dus in mijn brief eigenlijk een' raadsel voor jou. Nu, dat zal ik dan eerst maar eens voor je oplossen. Jij schreef me zelf: „Tante, mijn oom komt bij u uit de 'buurt vandaan, volgende keer zal ik zijn naam schrijven. En hoe heet u nu eigen lijk Toen heb ik je geantwoord: „Schrijf jij eerst die naam van je Oom maar, dan schrijf ik je mijn naam wel eens voor je Tante". Dat is 't heele raadsel, hoor. Is Tante nog geweest Marie K. te Sommelsdijk, Ik heb gelukkig tot nu toe nog geen griep gehad, hoor. Jij was weer gauw beter. Daar was je zeker wel blij mee Niet alle menschen zijn er zoo gauw af als jij. Ik ben blij, hoor, dat je niet meer op de slee kunt rijden. Dat klinkt niet aardig, hé, maar ik bedoel er mee, dat ik blij ben, dat het nu zachter weer is. Dat vind jij zeker ook wel heel prettig Nelly K. te Sommelsdijk. Ja, dat is jammer, dat 't niet meer eventjes kan om die hand werken te laten zien. Weet je nog met dat leuke paardenspan, dat je zoo keurig gemaakt had 't Is 't beste, dat je al je handwerken keurig bij elkaar houdt tot ik eens kom kijken. Wat is die Dickie een bij de handje, dat ze zoo leuk knipt. Doe ze allemaal de groeten. Trijntje M. te Fijnaart. Bij een Meester, die zoo'n gezellig begin maakt met chocolade en koek, zal het vast wel goed gaan, alsjullie nu ook maar een goed begin maakt om flink te leeren, want daar gaat het om. Is Moe weer heelemaal beter? Johanna B. te Ouddorp. 't Rapport al ont vangen 't Is te hopen van wel, want 't is bewijs, dat Meester ook weer beter is. Hoe is 't met de zieke? 'k Kan me begrijpen, dat je na zoo'n ernstige ziekte van vroeger bang bent als er weer een begin van ongesteldheid zich vertoont. Allen de groeten t.erug. Maria J. W. van de N. tc Rhenen. Dat is meestal zoo met m'n verre neefjes of nichtjes. Ze schrijven me dan: Vader of ook Moeder komt van Flakkee. Daarom lezen we „De Maas". Woon je al lang in Rhenen 'k Ben er al dikwijls door gekomen. Dank voor je nieu we raadsel. Doe maar trouw met ons mee, we hebben 't met elkaar in ons Jeugdhoekje o zoo gezellig. Pietje K. te Stellendam. Je briefkaart had ik al gauw. 'k Ben blij, dat de prijs zoo naar je zin is. Wat een gewichtigheid om al tweemaal Tante te zijn. Maar ik win het toch van je. Hoe is t' met die kleine peuter, waarvan je vertelde. Doe Vader en Moeder de hartelijke groeten van mij, Cornelia R. te Nieuwe Tonge, Ja, dat is altijd een gemakkelijk werkje als er raadsels, die je zelf hebt ingezongen, worden opgegeven. Dan hoef je niet lang naar de oplossing te zoeken. Sibilla N, te Zuidland. Wat scheelde je broertje En hoe is 't nu met hem Je bent met je sneeuwklokjes ook al niet erg gelukkig. Wat een kleine rakkers, hé? Is je hyacint al uitgebloeid Neeltje N. te Zuidland. Nee hoor, tot nu toe ben ik gelukkig nog goed gezond. Zijn er bij jullie ook al zooveel zieke menschen Wat gezellig als je vriendinnetje zoo bij je mag zijn. Als ik in de buurt woonde, kwam ik vast mee pannekoeken eten. Daar houd ik van, hoor. Maar ik denk, dat er niets anders opzit dan dat ik ze zelf maar eens bak. Bas L. te Den Bommel. O, o, ook al zomer- plannen om te gaan fieten en zwemmen. Met zwemmen zul je zeker nog wel een poosje moeten wachten. Fietsen, dat zal wel eerder al gaan. Nog gefeliciteerd met je verjaardag. Vertel er maar eens gauw van. Heb je 't pret tig gehad. Doe ze allemaal de groeten terug. Liesje de L. te Stellendam, 't Is best, dat je met ons meedoet. En voor jou is 't leuk, dat je met je vriendinnetje samen aan mij gaat zitten schrijven. Van Ida hoorde ik niets, hoe komt dat Jan L. P. te Ouddorp, Zoo, had je ons hoekje zoo gemist die week. Maar nu ben ik toch ai weer tweemaal op m'n post geweest, hoor. En m'n raadselfamilie vergeten, dat gaat zoo maar niet. Nee, wees daar maar niet bang voor. Dina S. te Dirksland. Dat licht heb ik in Melissant ook gezien. Wat een groot lient, hé Wie trouw meedoet krijgt altijd wel eens een prijs. Heb je 't schooletui al gebruikt Ja zeker Wie weet, als je weer eens jarig bent, krijg je dan je andere wenschen wel vervuld. De oplossingen zijn I. De wintertijd, want dan houden alle menschen de handen zelf in den zak. II. Beuk, iep, esch, den. IIII. De letter a. Nieuwe raadsels» I. ngezonden door Riek P. te Numansdorp: Uit welke pijpen rookt men geen tabak II. Ingezonden door Riek P. te Numansdorp: Waarmee eindigt 't vuur en begint de rook III. Met d is 't een boom. Met h is 't een vogel. Met p is 't schrijfgereedschap. Met r is 't verblijf voor kippen. De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 17 Maart worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2