Kerk en School. Uitslag Aanbesteding. Ingezonden Stukken De Regeerings- coalitie blijft. Groote over winning voor Hitler. gevoerd betreffende ziekenvervoer bij ijsgang met een vliegtuig. Een en ander had de instemming der verg. De heer Joh. v. d. Velde vroeg nog als een begeleider van een patiënt noodgedwongen een nacht te Rotterdam moet verblijven, of dan ook vergoeding van logies wordt betaald. De voorzitter antwoordde ontkennend. Het reglement verbiedt zulks. Men zou dan vaak ongewenschte toestanden scheppen. De heer H. Dorst zei, dat er telkens ver schillende vragen rijzen, die een gevolg zijn van de onbekendheid met het reglement. Spr. zou .n overweging willen geven, om het reglement te laten drukken en de leden ter hand te stellen, tenminste hoofden van gezinnen. Het zou een heele boel misverstand voorkimen. De voorzitter wees er op, dat het thans nu de tijd daarvoor niet is. We hopen binnen niet al te langen tijd te Dirksland een ziekenhuis te hebben. Met de ingebruikname zou het reglement mogelijk weer moeten worden gewijzigd en zou dat weer groote kosten meebrengen. Beter ;s dus te wachten. De vergadering stemde hiermee in. Daar thans niemand het woord meer verlang de, sloot de voorzitter met een woord van dank aan de leden voor hunne medewerking deze vergadering. Er waren van de 450 leden, die de vereeni ging telt, 54 ter vergadering aanwezig. Aan alle bezoekers werd bij wijze van presentiegeld een sigaar uitgereikt. Ondeugdelijke levensmiddelen De overheid zorgt er voor, dat de winkeliers slechts deugdelijke eetwaren kunnen verkoopen, doch hoe staat het ermee wanneer U ze gebruikt? Wanneer U muizen hebt kan in één nacht Uw voedsel vies en bedorven worden Maakt nu direct een eind aan deze bron van schade en ergernis door Rodent te gebruiken op de voorgeschreven manier De Heer A. te K. ondervond in zijn schuur veel last van muizen, die hij met allerlei middelen trachtte te verdelgen. Ten slotte probeerde hij Rodent en na twee dagen schreef hij ons met slechts één doosje 113 muizen gedood te hebben. Koop nog heden een enkele doos 50 ct. of een dubbele doos 90 ct. en morgen zult U van muis en rat bevrijd zijn. Imp.: Fa. B. Meindersnu Den Haag. B43 STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 650 H.L. aardappelen, 200 H.L. uien en 350 H.L. koepeen. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 45 K.G. garnalen. Naar men verneemt zijn alhier aardappels verkocht aan de put op 't land voor 10 cent per H.L. De onkosten van opdoen en vervoer zijn voor rekening van den kooper. Naar wij vernemen zijn bij de particuliere bakkers en de Coöp. Bakerij de broodprijzen met 1 cent verhoogd, ingaande 7 Maart. GOEDEREEDE. Visscherij. De garnalen visschers vingen de vorige week plm. 50 kilo per dag en per vaartuig. De Noordzeevisschers besomden van 90 tot 120 per vaartuig. Voor schipper J. Tanis was het een zeer na- deelige week, want hij verloor een vischtuig van plm. 100, waarmede ook de geheele vis scherij voor die week voor hem nihil was. Zaterdag j.l. stonden bij de agent der Ar beidsbemiddeling als werkloos ingeschreven 19 veldarbeiders, 1 los werkman, 4 timmerlieden, 1 metselaar, 3 schilders en 1 smidsleerling. Totaal 29 personen. Heden Maandag zijn er uit deze gemeente 11 werkloozen bij te werkver schaffing te Stellendam aan het werk gegaan. Op Vrijdag 3 Maart des nam. 4 uur werd in het logement „De Gouden Leeuw" een huis met schuur en tuin aan het Havenhoofd aan den Nieuwenweg, kad. Sectie A nos. 1181 en 1226, samen groot 15 Aren 10 c.A. of 99 R. V. M., bewoond door A. Roos, afgeslagen en gemijnd door G, van Oosten'brugge voor 1820, inzet was 1680. OUDDORP. In deze gemeente zijn weer 12 werkloozen te werk gesteld. In de afgeloopen week zijn uit deze ge meente vervoerd 16000 kipeieren. De prijzen loopen erg omlaag. Dokter Polderman heeft bij de gemeente ontslag aangevraagd als gemeentearts en ver trekt in Juni naar elders. Donderdagavond gaf de zangvereeniging Mannenkoor met verschillende vereenigingen uit de omgeving een zangavond, welke goed ge slaagd mag heeten. De zangnummers werden met aandacht beluisterd. Er werd dien avond gecollecteerd voor de T.B.C.-bestrijding alhier, welke met entrees' samen slechts 28,13 heeft opgebracht. Jammer, dat er nu niet één bestuurs lid van de afd. het Groene Kruis ainwezig was, daar deze toch een uitnoodiging gehad hebben. Op 8 Maart .zal door besturen van ver schillende polders inschrijving plaats hébben voor het vervoeren van keislag. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week van 6070 kilo garnalen gevan gen. Er is maar 4 dagen gevischt. In de weer- visscherijen werden geen zalmen gevangen. Uitslag aanbesteding voor het verbouwen van het Kaaphuis aan het strand voor rekening van Flohil en Bezuijen. Metselwerk: Blok eri de Geus, Stellendam 592; J. van Es, Stellendam 650; Mackloet, Sommelsdijk 673; v. d Welle, Den Bommel 723. Timmerwerk: G. Pijl, Ouddorp 1480; Tanis en Bruggeman, Goedereede 1647. Smidswerk: De Jong, Dirksland 307,50; M. C. Roozemon$jr Ouddorp 229. Schilderwerk: Gebr. van Dongen, Stellendam 525; v. d. Heijden, Dirksland 585; Gebr. Tanis, Ouddorp 690. In massa: P. v. d. Nieuwendijk 3094. Begrooting 2870. gr MIDDELHARNIS. Woensdag 8 Maart a.s. zal in de Chr. Geref. Kerk door iDs. W. F. Laman des voorm. 9,30 biduur voor het gewas en des avonds 6,30 uur een tijdrede gehouden worden over het onderwerp: „De verharding onder de oordeelen Gods". DEN BOMMEL. In de Ned. Herv. Kerk en in de Geref. Kerk zal a.s. Zondag bidstond voor het gewas worden gehouden. OUDERAVOND CHR. SCHOOL. Vrijdagavond j.l. is er in de bijzondere school een ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer J. Buth. opent ae bijeenkomst met gebed en leest Psalm 115. Daarna wordt gezongen Ps. 115 5. Hierop krijgt de heer Verheul het wcord, die de zeer talrijke aanwezigen hartelijk wel kom heet. Spr. hoopt, dat deze avond zal bij dragen tot versterking der banden tusschen ouders en onderwijzend personeel. Mej. Eenink leest voorts het verslag van den vorigen ouderavond, waarna de heer A. Lokker een inleiding houdt, Zijn onderwerp is „Chris telijke en maatschappelijke deugden". Een leer zame bespreking volgt op deze inleiding. Ter afwisseling geven de dames Eenink en Leeflang een zangstukje, dat zeer in den smaak valt, terwijl in de pauze een kopje thee en eenige versnaperingen worden rondgediend. Na de pauze houdt de heer L. H. Floorijp een inleiding. Hij heeft als onderwerp gekozen „Vrienden". Spr. laat in zijn rede vooral uit komen het toezicht op de vrienden der kinderen en de lectuur. Ook op deze inleiding volgt een bespreking. Hierna wordt weer gepauzeerd De volgende inleiding wordt gehouden door den heer W. C. van Kempen. Zijn onderwerp is „Gehoorzaamheid". Deze inleiding, die zeer goed doordacht is, wordt niet groote belang stelling gevolgd en er ontwikkelt zich weder een bespreking. Daarna is men aan het einde van den avond 9CbT de'rondvraag wordt de wensch geuit een volgenden ouderavond wat vroeger in het jaar te houden, b.v. in Januari. De heer Verheul deelt daarna nog enkele nieuwe bepalingen der lager onderwijswet mede. Nadat de heer Verheul de aanwezigen dank heeft gebracht voor hun opkomst en voor de verleende medewerking tot het doen slagen van dezen avond, dankt de voorzitter, de heer Buth, den heer Verheul voor zijn bemoeiingen ge durende dezen ouderavond. Ten slotte wordt nog gézongen Ps. 105 5, daarna de heer Van Kempen met dankgebed deze bijeenkomst, die in alle opzichten geslaagd mag heeten, sluit. NIEUWE TONGE. De heeren J. Niekerk en J. Prince hebben hunne herbenoeming tot kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk alhier aan genomen. woordde, dat die vraag straks besproken zou worden. Ds. van der Wal sprak nog een hartelijk woord en zei, dat hij veel genoten en veel ge leerd had en dat deze ouderavond een goeden indruk bij hem zou achterlaten. De voorzitter dankte den dominee voor z'n gesproken woord, waarna hij nog eenige mede- deelingen aangaande verschillende zaken deed. Na het zingen van Ps. 72 14 sloot Ds. van der Wal dezen gezelligen ouderavond met dankgebed. A. d. B. MELISSANT. De vorige week Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden maandelijksche collecte heeft ruim 43 opgebracht. iHERKINGEN. De rekening en verantwoor ding van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk ligt gedurende 8 dagen voor daartoe gerechtig den ten huize van den boekhouder J. G. Noor- dijk ter inzage. Het bestuur der Ned. Herv. (Geref.) Kna pen vereeniging „Benjamin" alhier is thans als volgt samengesteld: R. van Putten, secretaris, P. Admiraal, penningmeester, en A. van der Velde, bibliothecaris. Als leider treedt op de Eerw. Heer J. Overweei. OUDDORP. De tijdens de rede van Ds. W. Rijnsburger gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk voor de Herv. J.V., heeft opgebracht ruim 43. A.s. Donderdagavond hoopt in de Geref. Kerk voor te gaan Ds. Zeilstra van Middel - harnis tot het houden van bidstond voor het gewas. A.s. Zondagmiddag zal door Ds. v. Ameide in de Ned. Herv. Kerk bidstond voor het gewas worden gehouden. passen, die uit Jehol toegang geven tot China, bezet, met uitzondering van den pas van Koe- peikou. Deze is met opzet open gelaten om aan de Chineesche soldaten de gelegenheid te geven om tot den laatsten man het gebied van Jehol te verlaten. In den pas heeft Tsjang Hsoe- Jiang troepen, die naar beweerd wordt - de bandelooze Chineesche vluchtende troepen ontwapenen. AARDBEVINGSRAMP IN JAPAN. 3000 DOODEN. 56,000 Dakloozen, Volgens de jongste officieele cijfers zijn door een aardbeving en vloedgolf in Japan 1535 per sonen gedood. Voorts worden nog 948 personen vermist en zijn er. 338 gewond. Men vreest, dat het aantal dooden tot 3000 zal stijgen, daar de tot dusver gepubliceerde cijfers nog niet volledig zijn. Hoe zwaar het gebied der prefectuur Iwate getroffen is, kan blijken uit het feit, dat hier alleen al 1380 dooden en 276 gewonden zijn geteld, terwijl het aantal vermisten nog 276 bedraagt. Alleen reeds in de beide dorpen Taro en Toni, die vrijwel geheel van den aard bodem zijn verdwenen, bedraagt het aantal doodeu 847. Het aantal vernielde huizen beloopt bijna vijfduizend. Hiervan werden er drieduizend door de vloedgolf verwoest. De slachtoffers behooren voor het meerendeel tot arme visschersgezinnen. Het zoeken naar de slachtoffers en het op ruimen der puinhoopen, waaraan wordt deel genomen door brandweer, politie en militairen, stuit op ontzaglijke moeilijkheden. Na de aard schokken en de daardoor ontstane vloedgolf en enorme branden, is het verwoeste gebied ge teisterd door een hevigen sneeuwstorm, waarna een buitengewoon felle koude is ingetreden. Het lijden der duizenden dakloozen wordt hier door nog vergroot. De reddingsmaatregelen worden voorts belemmerd door het feit, dat over een uitgestrekt gebied nog steeds alle verbindingen, met inbegrip van telefoon en telegraaf, verbroken zijn. Het Japansche ministerie van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat de officieele telling van het aantal slachtoffers der aardbeving nog niet beëindigd is. Zes en vijftigduizend menschen zijn volkomen dakloos. De materieele schade bedraagt ongeveer 14 millioen yen. Naar ver der verluidt zijn tot nu toe reeds meer dan 2000 lijken geborgen. Met inbegrip van de vermisten bedraagt het aantal slachtoffers dus 3000. Zes en veertienhonderd huizen zijn volkomen ver nield, terwijl negenduizend huizen zwaar be schadigd zijn. De keizer heeft een millioen yen ter beschikking gesteld voor de leniging van den nood. WRAKSTUKKEN VAN EEN DUITSCH VISSCHERS V A ARTUIG AANGESPOELD. Nog twee andere visschersschepen vermist. Bij Hvassarum op het schiereiland Reykijanes aan de Noordkust van IJsland, zijn wrakstukken en twee reddingsboeien van den Duitschen trei- ler Westbank uit Weserrnuende aangespoeld. Een visschersvaartuig van dezen naam wordt sinds langen tijd vermist en men neemt aan, dat het schip tijdens den storm van 12 Februari is vergaan. Bovendien wordt sindsdien het En- gelsche visschersvaa'tuig James Long uit Huil vermist, dat het laatst nabij Latrabjarg in de Westfjord gezien werd. TenJotte wordt nog het Duitsche visschersvaartuig Meteor uit We- sermunde, dat op 1 Februari ter vischvangst vertrokken is, vermist. Elk van deze drie trei- lers had een bemanning van ongeveer 15 kop pen, zoodat men aanneemt, dat ongeveer 45 zeelieden tijdens dezen storm den dood in de golven hebben gevonden. BLOED EN LIEFDE. Voor het gerechtshof van Novi Pazar in Ser vië staan 20 jongelieden terecht, die tot een bloedig gevecht waren gekomen over een meisje, tengevolge waarvan twee mannen werden ge dood en een tiental anderen gewond. De onbewuste oorzaak hiervan was de 17- jarige zeer knappe dochter van een welgesteld landbouwer, wier schoonheid de jongelieden van het district zoo het hoofd op hol deed slaan, dat een troep jongemannen van een naburig dorp besloot haar te ontvoeren en te laten trouwen met hun leider Abana Sjetsjowitsj. Toen zij hun plan echter wilden uitvoeren en het huis van Ruva binnendrongen, grepen haar vader en broeders naar de wapenen, wek ten hun huurlieden en weldra waren alle man nen op de been om hun dorpsschoonheid te ver dedigen. Er ontstond een gevecht, waarbij zoowel ge weren als pannen als wapens werden gebruikt. De aanvallers kregen versterking en urenlang duurde de strijd, totdat een aanval in den rug door een met bijlen gewapenden troep de aan vallers verraste. Hun leider Sjetjsowitsj en een tweeden man werden gedood en de indringers werden naar hun dorp teruggedreven. BEGINSEL EN DOEL VAN „KERK EN VREDE Uitgegeven door het Centraal Comité tot Waar schuwing tegen Eenzijdige Ontwapening. Obrechtstraat 363, Den Haag. Prof. Heering heeft verklaard, dat het Cen traal Comité de Vereeniging jKerk en Vrede" nimmer op haar beginselen durft aanvallen. In deze brochure neemt het Comité den hand schoen op. Het stelt voorop, dat de strijd tusschen beide organisaties geen strijd is van tegen of vóór den oorlog en zet daarom eerst eigen doel en wezen uiteen. Het C. C. stelt zich uitsluitend ten doel te waarschuwen tegen eenzijdige ont wapening. Algemeene internationale verminde ring van bewapening zou het bijzonder toe juichen. Wat art. 2 der statuten van K. en V. be treft, ziet het C. C. in den geheelen gedachten- gang, die in het beginsel ligt opgesloten, een miskenning van de moeilijkheden, verbonden aan het oorlogsprobleem. Anderzijds spreekt uit het beginsel niet de overtuiging, dat de K. en V.-beweging tot den vrede leidt. De hoofdzaak van het beginsel ziet de bro chure in art. 3 onder „Doel" in de verklaringen, dat? „Evangelie en oorlog (ook verdedigings oorlog) een onverzoenlijke tegenstelling vor men" en dat „God van ons eischt ons van deel neming of steun aan den oorlog te onthouden". Als aanloop voor deze beginselverklaringen dienen de beweringen in art. 2 namelijk: a. dat de oorlog met alle recht spot, b. dat het karakter van de moderne oorlogvoering het godsdienstig zedelijk bewustzijn krenkt op een niet meer te verdragen wijze, en c. dat het beter is onrecht te lijden dan onrecht te doen. Ad a. wijst de brochure op verschillende oor logen, die dienen ter handhaving van het hoog ste recht. Ad b. Zij, die zich op het standpunt stellen, dat elke oorlog, zelfs de landsverdedi ging, het doorwerken van de Christelijke be ginselen tegenhoudt, verzwakken hun stand punt door onderscheid te maken tusschen oor logen van vroeger en heden. Ad c. hangt ten nauwste samen met de beide hier voren ge noemde beginselen van art. 3. Het C. C. vraag: Hoe weten de voorgangers van K. en V., dat God van hen eischt hun volgelingen tot dienstweigering op te wekken, als het Land hen roept Want daar komt het op neer. De brochure wijst er dan op, dat, als men zich niet bepaalt tot een individueele houding, doch propaganda gaat voeren voor weerloos heid en dienstweigering, men zich niet meer onthoudt van deelneming aan den oorlog. In tegendeel, men neemt er actief aan deel en wel aaa. de zijde van s' Lands toekomstige vijanden en ten nadeele van den vrede. Dit zet het C. C. nader uiteen om dan den voor gangers van Kerk en Vrede toe te roepen, dat zij geen onrecht 1 ij den, doch onrecht doen, onrecht aan de jongeren, onrecht aan het Land, onrecht aan de vredesbeweging in Nederland, maar bovenal aan den vrede. Bij de beschouwing over het doel van K. en V. komt de brochure tot de conclusie, dat K. en V. geen vredes-, doch een strijdvereeni- ging is. Het hoofdbezwaar van het C. C. tegen K. en V. is, dat deze vereeniging den strijd niet voert daar, waar gevaar voor ontketening van een oorlog bestaat, namelijk in het buitenland en dat zij oorlog en landsverdediging, alsmede oorlog en oorlogstoerusting over één kam scheert. Juist deze voorname punten worden door K. en V. niet gemotiveerd, doch, zooals de Evangelie ontleent, doch, zooals de brochure aantoont, op ondeugdelijke strategische gronden verdedigd. Ten slotte houdt het C. C. zich aanbevolen voor eene eerlijke weerlegging (reeds herhaar- delijk gevraagd) van verschillende stellingen en voegt daaraan toe Durft gij ontkennen, dat Uwe beweging het gevaar voor het uitbreken van een oorlog ver hoogt, evenals het gevaar, dat Nederland daar in betrokken zal worden Durft gij de verantwoording dragen voor het bloed, dat dan door Uw schuld zal vloeien Hierbij laten wij volgen de uitslag van de hedenmiddag te Middelharnis gehouden aan besteding voor bestek no. 7 aangaande a. Leveren en werkklaar opstellen van een machine.installatie ten behoeve van de Drink waterleiding «Goeree en Overflakkee« b Het leveren en werkklaar opstellen van een Voorfilter.installatie c. Het leveren en werkklaar opstellen van een Voorfilter.installatie volgens het ontwerp van een ander teekenaar d. Het leveren en werkklaar opstellen van een machine.installatie met voortilter.instaU latie. 1. Bakker te Breda: a. f32.700; b. f 16,060 d f 48,560. 2 Wolff te Maarsen a. f 29,500b. f 16 500 d f 45,575. 3. K Witvliet te Middelharnisa f31,060; b f 21,760; d 52,820. 4 Borgcrhoff te Rotterdam; a. f 39.150; b. 33.045 d. 72,195. 5. Exteam te Goudaa. f 32,925 f>. f 13.185 d 45,500. 6 Hoogelanden, Utrechta f 36.240. 7. Berg en Brugge, Amsterdamc. f 20.960. 8. Groeneveld 6, Co. te A'dam a. f 27.000 b. f 11.500; d. f 38 000. 9 N.V. Crossly-Motoren te Den Haag a. f 24 100; b. f 15 000; d. f 39.100. De cople van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Beleefd vraag ik U 'n plaatsje in uw veel» gelezen blad, opdat het onderstaande onder de aandacht kome, van de Landbouwörga» saties in Flakkee. EEN STEM UIT VELEN. We konden deze week in verschillende bladen lezen, dat de Regeering in onderzoek heeft, steun te verleenen aan kleiaardappels, welke thans nog in voorraad zijn. Voor velen 'n zeer verheugend bericht, maar ook voor velen 'n zeer teleurstellend bericht. Waar er v.n.l. in Flakkee Eigenheimers worden geteeld voor het meerendeel, en de ervaring heeft ge» ieerd, dat de Eigenheimers reeds voor Maart weg moeten zyn, wat de kwaliteit voor con» sumptie betreft, in 1933 op bijna alle gronden »glas« vertoonden en daardoor zeker de voor» radige Eigenheimers reeds geruimd moesten zijn, zullen zij die het meest financieel sterk zijn, en dat product met 'n onverschillig oog hebben aangekeken, thans de Regeeringssteun ont angen, en zij die uit financieelc zwakheid e a. hun aardappels hebben opgeruimd, »verre« beneden kostprijs die hoognoodige steun langs zich heen zien gaao. We zouden de organi» saties op Flakkee gaarne dringend hunne aan» dacht willen vragen, 'n algemeene maatregel te willen uitwerken (b.v.b. bebouwde opper» vlakte met aardappels geteeld) ingeval de steun daadwerkelijk wordt verleend, ook zij, die hun aardappels door financieele moeilijk* heden, voor eiken prijs moesten verkoopen ook niet van steun te onthouden. (EEN STEM UIT VELEN.) „AUTO-DIEFSTAL". Om de verzekeringspenningen te bemachtigen. Op 31 Januari heeft de garagehouder H. G., wonende Mathenesserdijk te Rotterdam bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat zijn auto, een Chandler, die in de hoofdstad even onbeheerd was gelaten, was gestolen. De Am- sterdamsche politie stelde hiervan de Rotter- damsche op de hoogte, welke een onderzoek instelde. Woensdag j.l. kwam men tot de ont dekking. dat in een pakhuis in de Bajonetstraat te Rotterdam al eenige weken een auto stond, welke bij onderzoek de gestolen Chandler bleek te zijn. Het pakhuis was gehuurd door den elec- tricien A. D„ die in het zuidelijk stadsdeel woont, en den electricien V. de G., die in het Westen woont. Beiden werden aangehouden. Zij hebben bij het verhoor medegedeeld, dat zij den auto op verzoek van den eigenaar, met wien zij met den auto naar Amsterdam waren gereden, hadden „gestolen". De eigenaar heeft daarna aangifte gedaan en zich ook met de verzekeringsmaatschappij in verbinding gesteld teneinde de schade uitbetaald te krijgen. De afspraak tusschen de drie mannen was, dat de opbrengst van den later te verkoopen auto en van de verzekering door hen gedeeld zou wor den. In verband daarmee is de garagehouder H. G. ook aangehouden. De drie mannen zijn op het hoordbureau in bewaring gesteld. De verzekeringsmaatschappij had den garagehouder de schade nog niet uitbetaald. DIRKSLAND. Ds. A. de Blois alhier is be roepen bij de Geref. Gemeente te 's-Graven- hage. Naar men ons mededeelt zal de bidstond voor het gewas in de Ned. Herv. Kerk niet gehouden worden op Woensdag 14 Maart a.s., maar op Zondag 19 Maart a.s. OUDERAVOND DER CHR. SCHOOL. Onze kijk op de kinderwereld. Karaktervorming. In het voor deze gelegenheid zeer gezellig ingerichte koor der Ned. Herv. Kerk werd Donderdagavond 2 Maart de Ouderavond van bovengenoemde school gehouden. Toen omstreeks kwart voor zeven vrijwel alle plaatsen bezet waren, opende de voorzitter, de heer v. d. Poel, deze bijeenkomst door te laten zingen Ps. 119 1, waarna hij voorging in gebed. Na gelezen te hebben Psalm 103, werd van denzelfden psalm het eerste vers ge zongen en' hield de voorzitter een kort openings woord, waarin hij de conflicten, die zich kunnen voordoen in het kindergeloof, heel juist naar voren bracht. Nadat allen weer gezongen had den van Ps. 103 7, gaf de voorzitter de leiding van dezen avond over in handen van het hoofd der school, den heer C. A. Potter, die aller eerst alle aanwezigen, inzonderheid den plaat selijken predikant Ds. C. van der Wal, hartelijk welkom heette en den wensch uitsprak, om den band tusschen ouders en personeel zoo noodig te versterken. Hij gaf hierna het woord aan den heer A. A. Jansen, om z'n onderwerp „Een waarschuwend voorbeeld" voor te dragen. De heer Jansen behandelde voor ons de ge schiedenis van een der laatste richters van Israel, n.l. Eli, in z'n verhouding als vader tegenover z'n beide zoons Hofni en Pinehas. Hoe deze hoogepriester, die zeer slap als vader optrad, later de vreeselijke gevolgen van die slapheid ondervindt, niet alleen omdat z'n beide zonen in den strijd tegen de Filistijnen sneuvel den, maar ook, en dit was juist het vreeselijke, omdat de arke Gods werd meegevoerd. Hoewel Eli gewaarschuwd was, trad hij niet strenger op, kón hij niet strenger meer optreden, want het kwaad, dat reeds te ver doorgewerkt was, kon nu niet meer gestuit worden. Alleen waar achtige bekeering en oprecht berouw hadden Eli nog kunnen redden. We gelooven wel de meening van alle aan wezigen te vertolken, wanneer wij zeggen, dat het onderwerp van den heer Jansen ernstig en leerzaam voor een ieder was. De groote stilte, waarmee het aangehoord werd, bewees dit trouwens ook wel. De heer J. Meppelink, eveneens onderwijzer aan deze school, las nu z'n onderwerp voor „Onze kijk op de kinderwereld". Dit eveneens leerzame en prettig opgestelde onderwerp be antwoordde heel juist aan den titel. Spr. gaf ons een kijk op alle zijden van het kinderleven. Tevens liet hij naar voren komen hoe sommige ouders altijd pessimistisch gestemd zijn tegen over hun kinderen en weer anderen optimis tisch. Spr. wees er echter ook op, dat Christus eenmaal gezegd heeft: „Laat de kinderkens tot Mij komen en verhindert ze niet, want hunner is het Koninkrijk Gods" en dat ook onze op voeding onder biddend opzien tot God daaraan veel kan medewerken. Als laatste spr. voor de pauze trad de heer B. Huisman op met het onderwerp. „Iets over de karaktervorming", Op heel goede wijze droeg hij het voor en ook naar hem werd met aan dacht geluisterd. Zijn, in geen geval gemakkelijk onderwerp, gaf ons een goede kijk op menschen met „een karakter". Dat die geenszins een ge makkelijke taak hebben, omdat een mensch met een karakter alleen komt te staan, echter al leenmet God Hoe ook een onderwijzer, een opvoeder in 't algemeen, een karakter moet zijn, daar hij anders nooit karakters kan vor men'. Na dit keurig stukje werfc gaf de voorzatter gelegenheid aan een ieder, ouder of bekende, het werk van de kinderen te bezichtigen, waar van een druk gebruik werd gemaakt. Mooie teekeningen waren te bezichtigen, vooral van de leerlingen van de hoogste klasse. Nadat ook voor den inwendigen mensch was gezorgd en de reuk van de goede sigaren lang zamerhand het vertrek geheel vulde, werd de vergadering voortgezet. Na het zingen van Ps. 68 10 behandelde de heer C. A. Potter voor ons een onderwerp: „Het onderwijs bij oud- Israel". Spr. bracht naar voren het onderwijs, dat gegeven was vanaf den aartsvader Abra ham tot aan den tijd na Christus' komst op aarde. Hoe sommige bekende of minder bekende personen uit de H. Schrift knappe mannen moeten geweest zijn, als men let op wat ze gedaan hebben. Ook dit zeer interessante en leerzame onderwerp viel zeker in den smaak van alle aanwezigen. In tegenstelling met het gezegde: „Dames gaan voor", trad als laatste spreekster op mej. A. H. Tiemens, onderwijzeres aan deze school, met als onderwerp: „Voor 't eerst naar school". In gedachten leefden we mee met de kleine peuters, als de dag kwam, waarop ze voor 't eerst de „groote" school bezochten. Allen kun nen uit dit leuke onderwerp dit geleerd hebben, dat het nog niet meevalt voor een onderwijzeres als ze op 1 Mei een nieuwe lichting onder haar bevel krijgt. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door één der aanwezigen, waarop de voorzitter ant BUITENLAND. De verkiezingen in Duitschland hebben Zon dag het „nationale front", de coalitie dus van nationaal socialisten, Duitsch nationalen en Stahlhelmers, de overwinning gebracht. Zoowel in den Rijksdag als in den Pruisischen Landdag beschikt de regeering voortaan over de meer derheid. Er is zeer druk gestemd; voor den Rijksdag was 89 pet. van de kiezers opgekomen. Daar van hebben de regeeringspartijen 52 pet. ge kregen of in zetels uitgedrukt 341 van de 647. Zwart-wit-rood, dus de Duitsch nationalen, Stahlhelm en de mannen achter Von Papen, hebben nog niet het percentage behaald, dat Hugenberg de laatste maal alijeen verkreeg. Alle winst is naar de nationaal-socialisten over gegaan. die van 33 tot 44 pet. zijn gestegen. Herhaaldelijk is vroeger betoogd, dat de nazi's nooit boven de 40 pet. konden komen als zij alleen op de burgerij bleven steunen. Ditmaal heeft Hitier een niet gering deel van het arbei dersfront veroverd. De percentages wijzen dat ook uit. Voor den Pruisischen Landdag is de verdeeling der zetels: regeeringspartijen 252 van de 474 zetels. Het aantal zetels. Het aantal zetels in den nieuwen Rijksdag bedraagt 647, verdeeld als in de laatste rij van ónderstaand staatje 31 Juli 6 Nov. 5 Mrt. 1932 1932 i 933 230 196 288 133 121 120 89 100 81 75 70 73 Beiersche Volkspartij. 22 20 19 Zw. Wit Rood 37 51 53 Duitsche Volkspartij 7 11 4 Duitsche Staatspartij 4 2 5 Chr. Soc. Volksdienst 3 5 4 Oeconomische Partij 2 3 Wurtemb. Boerenb. 2 2 3 Thuring Landbond 1 1 Volksrechtpartij 1 Duitsch-Hannover. I 1 680 584 647 Uit Berlijn werd gemeld „In kringen der Rijksregeering wordt het der Rijksdagverkiezing beschouwd als een dui delijke doorbraak van het Zuid-Duitsche en marxistische front. De uitslag is een duidelijk teeken voor de „Nationale revolutie" en voor de ineenstorting der oude partij-conglomeraten. In de samenwerking der tegenwoordige regee ring zal niets veranderd worden. De groote overwinning, die de regeerings partijen hebben bevochten is te danken aan het werk van het rijkskabinet en de persoonlijkheid van den rijkskanselier. Het rijkskabinet zal in zijn zitting van Dinsdag het tijdstip vaststellen voor de bijeenroepig van den nieuwen Rijksdag. De uitslag in Pruisen- Voor den Pruisischen Landdag heeft 86,3 pet. van het kiezerscorps gestemd en wel met den volgenden uitslag. De verdeeling der Landdagzetels is als volgt: oud nieuw Nationaal Socialisten 162 211 Sociaal-Democraten 93 80 68 67 57 63 iDuitsch-Nationalen 31 43 Duitsche Volkspartij 7 3 Duitsche Staatspartij 2 3 Chr. Soc. Volksdienst 2 2 Duitsch-Hannoveranen 1 1 Sociaal-Republ. Partij 1 Totaal 423 474 Opmerking verdient het verlies van de par tijen, die in Pruisen geregeerd hebben: Socia listen en Centrum. Vooral de socialisten zijn sterk achteruitgegaan. De communisten hebben percentsgewijze iets verloren, maar zij hebben zes zetels gewonnen. De Duitsch-nationalen heb ben aanmerkelijke winst gemaakt. JAPAN UIT DEN VOLKENBOND. Een nota gepubliceerd. LONDEN, 5 Maart. (N. H.) De Japansche regeering heeft een nota opgesteld voor het uittreden van Japan uit den Volkenbond. Zij verzekert daarin, dat zij zal voortgaan in het belang van den wereldvrede werkzaam te zijn. DE OPMARSCH DER JAPANNERS IN CHNA GESTAAKT. De opmarsch der Japanners in China is ge staakt. De Japansche troepen hebben thans alle

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3