Het Provinciaal Wegenplan. Plaatselijk Nieuws. Belangrijk voor iedereen! zijn aan den hoogen kant geraamd. Als voor beeld en toetssteen heeft spr zijn eigen district genomen. Zouden de kosten meer bedragen, als dan moest er een fout in den dienst schuilen. Hij behoeft absoluut niet duurder te zijn. Bezwaren behoeven er tegen den dienst niet te bestaan. De finantieele bezwaren die geopperd worden, zijn niet steekhoudend. Wat men thans zou willen sparen moet men later door allerlei oorzaken dubbel betalen. De principieele bezwa ren komen in 't gansch niet in 't gedrang. De ouders blijven ten eenenmale vrij in het al dan niet latten onderzoeken der kinderen. Ze behoe ven ze ook niet bij ev, gevonden gebreken naar hun huisarts te zenden. Wel wordt dan hunne verantwoordelijkheid tegenover hunne kinderen grooter. De praktijk heeft evenwel uitgewezen, dat er zeer weinig gezinnen zijn waar men be zwaren maakt tegen het onderzoek van hun kroost. Integendeel, waar een schoolartsendienst werkt, zijn de ouders dankbaar daarvoor. Een door spr. ingestelde enquêtte heeft uitgewezen, dat van 6358 gezinnen slechts 200 gezinnen be zwaren hadden. Dit onderzoek betrof 4079 gezinnen, waarvan leerlingen gingen op openb. scholen en 2279 gezinnen van Christel, scholen. Hieruit blijkt wel overtuigend, dat men niet bang gehoeft te zijn, dat er zooveel principieele bezwaren zullen zijn. Wanneer de dienst er een maal is, alsdan zal hij zich weldra in de volle sympathie van de eilandbewoners mogen ver heugen. Op Goeree en Overflakkee kan een ideale geneeskundig hygiënischen schoolartsen- dienst worden georganiseerd. Nadat door spr, verschillende lichtbeelden, betreffende een en ander zijn vertoond, en breed voerig toegelicht, wordt pauze gehouden. Na de pauze worden den spr. verschillende vragen gesteld en door hem beantwoord, o.ra. betreffende het onderzoek onderwijzend perso neel psycho-technisch onderzoekprincipieele bezwaren in verband met de staatszorg op al lerlei terrein. Aan het einde dankt de voorzitter den geach- ten spr. voor diens leerzame en interressante le zing. Een ieder moet wel, aldus de voorzitter, na alles wat hij gehoord en gezien heeft, over tuigd zijn van de nuttigheid en' noodzakelijkheid van een schoolartsendienst op ons eiland. Ook J. A. Pubbo van 's Gravenhage, geneeskundig Inspecteur der Volksgezondheid voor de Tuber- culose-bestrijding en de Kinderhygiëne, wordt hartelijk dank gebracht voor diens tegenwoor digheid, zoomede alle aanwezigen. Na afloop der lezing wordt als vrucht van deze vergadering op voorstel van Dr. van Gel der het Oproepingscomité aangewezen als te zijn een kern van een propaganda- en studie commissie voor deze aangelegenheid, waarbij gezegd werd dat het niet in de bedoeling ligt om direct over te gaan een schoolartsendienst voor ons eiland ingericht te krijgen. Daarvoor is het nu niet de geschikste tijd. Nochtans is het zeer gewenscht om voor deze nuttige instel ling de publieke belangstelling op te wekken en wakker te maken of te houden. Vele misverstanden hieromtrent bestaan er nog. Heel wat bezwaren zullen moeten worden weggeruimd en daarom is het noodig, dat con tact gezocht wordt met alle en onderscheidene daarvoor in aanmerking komende vereenigingen, lichamen personen' van allerlei richting, opdat deze zaak breedvoerig kan worden besproken. En wanneer de tijden beter zullen worden, spoe dig tot oprichting van een schoolartsendienst kan worden overgegaan. Hiertoe is noodig, dat niet elke gemeente individueel de gemeente geneesheer voor schoolarts aanwijst. Dat kan niet voldoende goed werken. Eendrachtig dient voor den gezondheidstoestand van het kind te worden opgetreden. En wanneer dan, na vele bezwaren en moeilijkheden te hebben overwon nen, er een schoolartsendienst mag komen op ons eiland, dan zullen we het genoegen smaken voor onze jeugd en ook voor de maatschappe lijke samenleving, te hebben gedaan wat wij als een plicht aanvoelen. Aller medewerking wordt hiertoe verzocht. De heer Warnaer in de Prov. Staten. In de najaarszitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland heeft de heer C. Warnaer uit Dirksland volgens de Handelingen, die wij heden ontvingen, over het Provinciaal Wegen plan (Goeree en Overflakkee) het volgende gezegd De heer C. WARNAER Mijnheer de VoorzitterIk heb geen be hoefte om algemeene 'beschouwingen over dit verslag te houden, maar wel om te spreken over de wegen op Goeree en Overflakkee. Ged. Staten zeggen, dat zij ten aanzien van de re constructie van de wegen in verband met het nog niet opgeloste raadsel van het tramvraag stuk een afwachtende houding moeten aan nemen. Dat geldt het noorden van het eiland. En ten aanzien van het zuiden zeggen zij, dat zij in verband met het vraagstuk van de veer- verbinding ook daar nog geen wegen kunnen projecteeren en eveneens moeten afwachten. Ik ben dat volkomen met Ged. Staten en de com missie eens, want wij weten nu niet, of wij de trambaan kunnen gebruiken voor verruiming van den weg, en ook niet hoe in verbinding met het veer NumansdorpDinteloord de Lan- geweg bij Ooltgensplaat zal moeten worden gereconstrueerd, of het een voorloopige recon structie zal zijn dan wel een afdoende ver betering. In zooverre ga ik dus met het ant woord van Ged. Staten en het rapport der com missie accoord. Maar ik ben het niet eens met de uitlating van Ged. Staten ten aanzien van den Plaatweg en den Staakweg, Die is den voorzitter der commissie en den hoofdingenieur van inzen Waterstaat volkomen bekend en die toestand is van dien aard, dat het antwoord mij eenigs- zins heeft bevreemd. Had men nog gezegd: ten aanzien van den Plaatweg willen wij het in 1933 nog eens aanzien en het nader nagaan, ik meen, dat ten aanzien van den Staakweg Ged. Staten een meer positief antwoord hadden kun nen geven en dat zij hadden kunnen zeggen, dat het beslist noodig is, dien weg over een afstand van ongeveer 1000 M. te verbreeden. Waarom Het is den heer von Finesse bekend, hoe de toestand daar is. De weg 'heeft een ver harde breedte van met meer dan 3,55 M. Dan volgt onmiddellijk een sloot; een berm is er niet. En in onbeperkte vaart snellen' daarover de vrachtauto's, passeeren de autobussen, rijden de fietsers, en er loopen ook voetgangers die zijn er wel niet veel meer, maar er zijn er toch nog en die verkeeren in het grootste ge vaar. Die Staakweg is het knooppunt van het centrum van Flakkee en daarom zou ik een meer afdoend antwoord verlangen. Dat zou ik verkregen hebben, indien Ged. Staten hadden gezegd: dien Staakweg zullen wij zoo spoedig mogelijk, nog in het voorjaar van 1933 recon- strueeren. Er gaat natuurlijk nog het een en ander aan vooraf, en ik hoop, dat dat niet op zoo een gedwongen manier zal gebeuren, dat het de Provincie veel geld zou kosten voor onteigeningen, maar dat zal wel niet. Maar ten opzichte daarvan kunnen wij niet langer wach ten, geen dag en geen nacht. Wat het tweede gedeelte van het antwoord van Ged. Staten betreft, waar zij zeggen: de verbreeding van de wegen op een eiland als Flakkee zal, evenals elders, naar een anderen opzet moeten gebeuren, want wij leven in een anderen tijd; ook daarin kan ik met Ged. Staten meegaan. Wij leefden in de gedachte van een hoogconjunctuur, ook ik héb daaraan meege daan, maar die tijd is voorbij en ik kan er dus mee meegaan, dat niet zoo een uitgebreid pro ject van wegen op het eiland wordt opgezet. Ik kom thans tot het derde punt, voor mij niet 't minst voornaamste, n.l. den zeewerenden dijk voor den Scharredampolder de Scharrezee- dijk. Ik breng hulde aan Ged. Staten voor de groote moeite, die zij verleden jaar hebben ge daan om die wegverbetering zoodanig tot stand te brengen, dat deze zeewerende dijk wordt een slaperdijk. Gedeputeerde Staten hebben daarbij ondervonden de medewerking van de generale Dijkages van Stellendam, maar niet van de ge meenten Goedereede, Stellendam en Melissant. 'Nu heb ik daarover nadere inlichtingen ge vraagd en het is mij 'gebleken, dat men ten deze niet al te veel te verwachten heeft van Stellen dam. Stellendam behoort tot de noodlijdende gemeenten, de opcenten zijn daar tot het maxi mum opgevoerd, en de eenigen, die wat doen kunnen zijn dus de gemeenten Goedereede en Mëlissant. Nu zeggen Ged. Staten in hun ant woord „Ged. Staten hebben toegezegd te bevorderen, dat eene bijdrage van 1/s deel der kosten, in totaal geraamd op 30,000, voor rekening der Provincie zou worden genomen. De polder zou eveneens 1/s gedeelte betalen, terwijl het laat ste derde gedeelte, met het oog op de werk verschaffing, voor rekening van het Rijk was gedacht. Dit laatste is echter niet bereikt kunnen worden en het werk is, als gevolg daarvan, toenmaals niet tot uitvoering gekomen. Naar is vernomen, zijn de onderhandelingen thans weder opgenomen. Ged. Staten zullen deze gaarne bevorderen." Ik constateer dus de bereidwilligheid van het College om mede te werken aan dit stuk werk verruiming, waardoor een verbetering van den weg over den Scharrezeedijk tot stand zal komen. Nu is er deze moeilijkheid. In die 30,000 zitten ongeveer 25,000 werkverschaf fing, en daarin zou het Rijk geven- 17 y pCt., dat is rond 4500. De resteerende 5500 zou den dan komen ten laste van de gemeenten, maar ik heb de idee, dat men van Stellendam niet een gelijk deel kan verwachten. Zij wil wel medewerken, maar kan niet doen, wat de andere gemeenten kunnen doen. Kortom, er zal ongeveer 2000 ongedekt blijven. Nu zou ik Ged. Staten willen vragen, waar het hier betreft een zoo belangrijk weggedeelte, en waar de oplossing moeilijk is als wij den dijk beschouwen als een zeerivierwaterkeerenden dijk, maar waar Ged. Staten bereid zijn om als hij als slaper dijk wordt beschouwd 10,000 te geven, zij niet tevens bereid zouden kunnen zijn ten einde die gemeenten in staat te stellen te kunnen mede werken ,om dat restant van 2000 voor reke ning te nemen van de Provincie. De heer VON FINESSE) (lid Ged. Staten) heeft hierop geantwoord Mijnheer de Voorzitter Ik steek thans over naar de overzijde en kom op het eiland Flakkee. De heer C. Warnaer heeft gesproken over den Plaatweg en den Staakweg. Ik kan hierop on middellijk antwoorden, dat voor den Plaatweg eerder wat moet gedaan worden dan voor den Staakweg; de Plaatweg is niet breed en ik geloof wel, dat die het eerst in aanmerking komt voor verbetering; den Staakweg zullen wij nog nader in beschouwing nemen; wij hebben die wegen dezen zomer met den heer Warnaer bekeken en' kwamen tot de conclusie, dat een van die wegen niet zoo erg smal was, maar dat er wel iets aan gedaan moest worden, In elk geval blijft de bijzondere aandacht van ons College daarop gevestigd. Inzake de voorziening om den Scharrezeepol- der te brengen binnen de bedijking om zoo doende den tegenwoordigen zeewaterkeerenden dijk af te kunnen graven, zoodat deze een slaperdijk kan worden, hebben wij een voor stel gedaan om 1/s van de kosten, die be dragen 30,000, voor rekening te nemen van de Provincie. Het spijt ons inderdaad, dat hier geen gunstig resultaat is bereikt; intusschen heeft de hoofdingeneur in aanvulling op hetgeen wij hebben gezegd nog medegedeeld, dat de onder handelingen weer zijn opgevat en dat er thans meer kans is op een gunstig resultaat. Het is bekend, dat de gemeente Stellendam niet in bij zonder gunstige financieele omstandigheden ver keert. De heer Warnaer zal zich herinneren, dat 20 jaren geleden reeds na een groot debat de Staten een kleine subsidie aan deze gemeente hebben gegeven; ook thans is de toestand van die gemeente nog ver van fraai. Wiji willen nu hopen, dat op andere wijze deze overeen komst tot stand komt. Nu vraagt de heer War naer: Zoudt gij het bedrag niet verhoogen van 10,000 op 12,000? Ik zou dat op het oogen- blik nog niet willen doen, omdat wij daarmee onze positie niet sterker maken, maar mocht het zijn, dat daarom de zaak niet tot stand zou komen, dan zal de vraag van den heer Warnaer een nader punt van overweging uitmaken, om dat wij inderdaad van oordeel zijn, dat de toe stand op en om dien dijk werkelijk spoedig verbetering behoeft. De heer C. WARNAER sprak daarop Mijnheer de VoorzitterIk heb nog meer reden dan de eerste spreker om Ged. Staten dankbaar te zijn voor de welwillende houding, die zij steeds aannemen tegenover het eiland Goeree en Overflakkee. De toezeggingen, die Ged. Staten hebben gedaan ten aanzien van de aangeduide wegen, stemmen tot dankbaarheid, maar ik zou toch een enkele opmerking willen maken. Wat den Plaatweg betreft, is het zeker niet mijn bedoeling om voor dit weggedeelte de voorloopige recontructie te niet te doen. Ik zou dat daarom niet willen, omdat het kosten zijn, die uitgesteld kunnën worden en de toe stand van den weg is zoodanig, wanneer er hier en daar op niet al te ver van elkaar verwijderde afstanden wisselplaatsen ikomen, de weg best voorloopig zoo kan blijven, vooral ook, omdat op dien weg niet dat centrale verkeer is, als er op den Staakweg is. Ten aanzien van den Staatweg echter zou ik willen zeggen: doet 'het zoo gauw mogelijk, want daar kunnen iederen dag ongelukken gebeuren. Het verharde gedeelte is 3,55 M. breed, maar de geheele breedte van sloot tot sloot is slechts 4,95 M., met heel steile kanten, die mén hier en daar heeft moeten afzetten met een beschoei ing. Een gedeelte is reeds ingevallen en kan voor het verkeer bijzonder gevaarlijk zijn. Wan neer men nu onteigent aan de oostzijde, dan geloof ik, dat met 'het werk spoedig kan wor den aangevangen. Ik kom nu tot den dijk van den Scharrezee- polder, waaromtrent Ged. Staten zich niet geheel afwijzend hebben verklaard, hetgeen ook in het vorige jaar wel is getoond, maar ik geloof, dat van de medewerking, die er op 'het oogenblik is, gebruik moet worden gemaakt. Het Rijk geeft voor deze werkverruiming niet meer dan zijn vastgestelden norm. Het gevolg daarvan is, dat 'het werk weer zal ophouden, terwijl het toch voor de Provincie van het grootste belang is daar een beteren verkeersweg over dien dijk te krijgen en dus den bestaanden zeewerenden dijk een gewonen slaperdijk wordt. Om dit zooveel mogelijk te bevorderen, zou ik het trio willen uitschakelen, Wij kunnen wel vast aannemen, dat het Rijk niet meer geeft dan IlVi pet., en voor die gemeenten afzonderlijk wil ik nu geen bedrag noemen, want dat zou een verkeerden invloed kunnen uitoefenen op hetgeen Ged. Sta ten van plan zijn te doen, maar ik zou Ged. Staten willen machtigen om nader 'te onder handelen met de gemeentebesturen en het bedrag voor de Provincie dan iets hooger te nemen dan het Vs, want als wij bij deze 10,000 blijven, dan vrees ik dat het werk niet tot stand komt. Als er ooit een mooi object van werkverschaf fing is geweest, dan is hét deze wegverbetering, die wij kunnen samenvatten met eene inpolde ring van den Scharrezeepolder, waarbij men ook krijgt de medewerking van de generale dijkagie van Stellendam, wanneer die dijk wordt bescjhouwd ails qfen alalpercïijk, zoodat Ged. Staten dan voor de volle breedte over den kruin van dezen dijk zouden kunnen beschikken. In deze moeten wij niet op 2000 zien. Natuurlijk moeten wij vooral in dezen tijd op alles zuinig zijn, maar een zuinigheid als deze zou ik Ged. Staten niet willen aanbevelen. Ik zou Ged. Sta ten de volle vrijheid willen geven om behalve de Uy2 pet. van het Rijk het verdere voor de Provincie te nemén, als de drie gemeenten niet verder kunnen. Maar laten Ged. Staten niet met het Rijk onderhandelen over een meerdere bij drage, dat duurt te lang en leidt m.i. tot geen resultaat. De heer VON FINESSE antwoordde Ten slotte heeft de heer Warnaer bij her haling aangedrongen op de verbreeding van den Staakweg en heeft nog gesproken over de ver hooging van 10,000 voor de verbetering bij Stellendam. Inderdaad, als het op een paar duizend gulden zou afspringen zou ik niet on genegen zijn om in zijn geest een voorstel in het College te doen. Wij moeten er niet te vlug mee komen. Wij moeten zien, of het gaat op deze basis, welke o. i. rationeel was. De beraadslaging wordt gesloten. SOMMELSDIJK. Tegen een ingezetene dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement, t. w. het rijden zonder licht en het rijden over dat gedeelte van den Oudelandschen dijk, dat niet voor rijwielen is bestemd. In de maand Februari 1.1. werden ter sec retarie dezer gemeente 11 aanvragen ingediend tot het doen van z.g. huisslachtingen. Vogelwet- vergunningen werden niet uitgereikt. Donderdag 7 Februari, des avonds 7 uur, zal door de Geref. Vereen, voor Drankbestrij ding, afd. Mliddelharnis-Sommelsdijk, in de Bij zondere lagere school alhier vergadering worden gehouden. Ds. Wv F. Laman, Chr. Geref. pred. te Middelharnis, hoopt dan praclïsche bespre kingen te houden in verband met de bestrijding van het alcoholisme. Op den hoek van den Oostelijken Achter wegSt. Joris Doelstraat ontstond 1.1. Maan dagochtend een botsing tusschen wielrijders. Met eenige ontvellingen en materieele schade liep dit ongeval af. A.s. Donderdagavond 7 uur zal in hotel Huijsman aan den Langeweg voor de Geiten- fokvereeniging alhier door den heer Verhoeve, Rijksve_eteeltconsulent te Den Haag, een lezing met lichtbeelden worden gehouden over „Klein- veeteelt", De hand van den havenarbeider A. H. begon zoodanig op te zetten, dat hij genood zaakt was zich onder geneeskundige behande ling te stellen. De geneeskundige constateerde bloedvergiftiging. MIDDELHARNIS. Bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling hebben zich als werkloos opgegeven69 landarbeiders, 17 diepzeetvis- schers, 12 transportarbeiders, 9 timmerlieden, 6 letterzetters, 1 metselaar, 6 schilders, 1 kabel monteur, 1 stoker sleepboot, 5 boekdrukkers, 4 boekbinders, 1 borstelmaker, 1 pakhuisknecht, 1 Monotypegieter eri 1 machinezetter. Totaal 135 personen. De inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Ambachtsschool zail plaats hebben van Maandag 13 tot en met Vrijdag 17 Maart a.s. in het schoolgebouw en wel van v.m. 8,30 tot 12 uur en n.m. van 1 tot en met 3,30 uur. De leerlingen moeten op 1 Mei 1933 den leeftijd bereikt hébben van 12 jaar. STAD AAN 'T HARINGVLIET, Woensdag 1 Maart hield de voetbalvereeniging V. V. S., alhier een propaganda-avond in het gymna stieklokaal der O. L. S. Van 6—7 uur, was een kinderfilm georganiseerd welker vertooning in handen was van de firma Witvliet uit Mid delharnis. Wegens vertraging kon niet precies om 6 uur worden aangevangen, doch eindelijk werden de kinderhartjes niet langer op de proef gesteld en nu kregen ze de prachtige film Ro binson komt met Vrijdag terug" te zien. Te gen dat deze film afgedraaid was, stond de gang reeds vol nieuwsgierigen voor de verrich tingen van de 'voetbalclub. De programma's waren dan ook spoedig uitverkocht en de zaal weldra tot irn alle hoeken bezet. Ongeveer halfacht opende de voorzitter der veréeniging de heer L. Goumare de vergadering met alle leden hartelijk welkom te Iheeten. Het doel van dezen avond is het voetbalspel en vooral onze vereeniging bij het publiek popu lairder te maken. Dit valt echter niet mee, daarom moet u iniet al te hooge verwachtingen hebben van hetgeen u zal worden vertoond. Deze jaarling voetbalclub is natuurlijk nog niet in staat zooals andere vereenigingen, een avond te geven die klinkt als een klok. Toch hoopt spr. dat aan het einde gezegd kan worden „dat hadden ze van zoo'n snertclubje niet ver wacht," Dat moet gesteund worden. Spr. memoreert het tegen en het voor van voetballen en constateèrt dat deze vereeniging meer voor dan tegen heeft. Nu allen een ge- zelligen avond te hebben toegewenscht ver klaart hij de vergadering voor geopend. Hij hoopt dat alles een ordelijk verloop zal hebben zoodat later niet gezegd kan worden, 't was op die voetbalavond van V. S. S. een rommel. Het moet van alle kanten een propaganda- vond worden- Het verdere gedeelte van den avond werd op een gezellige wijze doorgebracht. ALGEMEENE VERGADERING VAN DE COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK TE STAD AAN 'T HARINGVLIET. op Dinsdag, 28 Februari 1933 des namiddags 6.30 uur ten huize van M. Kaptijn, Tegenwoordig 75 leden. De Voorzitter, C. Arensman A.Pz. opent de vergadering en zegtBij den aanvang van onze 28e Algemeene Vergadering der Boerenleenbank zij het mij vergund een korte terugblik te wer pen op het afgeloopen boekjaar. De slechte uitkomsten van het landbouwbe drijf waarover wij vorige jaren al moesten kla gen, zijn nog veel verergerd daar een groot deel onzer producten de arbeidsloonen zelfs niet op brengen en de andere die door de regeering ge steund worden, geen overschotten laten. Hier door wordt de toestand in het landbouwbedrijf steeds slechter, wat voor Bestuur én' Raad van Toezicht der Bank veel zorg medebrengt. Want wij moeten niet alleen helpen, maar ook voor de belangen der spaarders en der bank zorgen. Met een beroep op Liw aller medewerking en den wensch dat spoedig betere tijden mogen komen, verklaar ik deze vergadering geopend. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. De commissie belast met het onderzoek der rekening en balans 1932 deelt bij monde van den heer L. van Dijk mede dat zij de rekening en balans met bijlagen hebben nagezien en in orde bevonden en stellen mitsdien' voor deze goed te keuren zooals zij door 'Bestuur en Raad van Toezicht is vastgesteld. Wij gelooven den lezers een dienst te be» wijzen, wanneer wij wijzen op het gevaar, dat elke verkoudheid met zich kan brengen Elke verkoudheid, zoo onschuldig zij ook lijken moge, mag men niet erger laten worden. Ter bestrijding bestaat niets beters dan »ASPIRIN*TABLETTEN« het wonderbaar* lijke product, dat reeds duizenden en duizen* den het leven tijdens influenza* en griepepi* demiën gered heeft. Worden »ASPIRIN*TABLETTEN« bijtijds ingenomen dan ondervangt men verkoudheid en voorkomt daardoor verder gevaar. »ASPIRIN»TABLETTEN« kunnen zonder bezwaar genomen worden, daar zij maag noch hart schaden. Let er echter steeds op, dat U »ASPIRIN« ontvangt, wanneer U dit verlangt. »ASPIRIN#TABLETTEN« zijn herkenbaar aan het Bayer»kruis op elke tablet en zijn uitsluitend verkrijgbaar in oranjehand»buisjcs met 20 tabletten a 70 cent en in oranje>zakjes met 2 tabletten k 10 cent. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven mete en bedrag van 419084,76. Balans 271615.29. Saldo winst 789.17. Na voorlezing van voornoemde rekening en balans wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. De Voorzitter brengt de commissie dank voor onderzoek en rapport. De Voorzitter brengt verslag uit over den toestand der Bank als volgt In 1932 ontvielen ons drie leden door den dood, vier leden werden aangenomentwaalf spaarboekjes werden uitgereikt, 17 ingetrokken en in omloop op 31 December 299. In het afgeloopen jaar werden 12 voorschot ten verleend en zijn er nog uitstaande op 31 December 104 voorschotten. Het Bestuur ver gaderde 11 maal, de Raad van Toezicht 7 maal. Dat de winst niet grooter is vindt voor een groot deel zijn oorzaak in de lage rente die de Centrale Bank in het begin van het jaar be taalde. Was de rentestandaard het geheele jaar zoo gebleven, dan zouden we ook genoodzaakt zijn geweest de rente voor spaargelden' te ver lagen. Met den wensch dat elk lid zijn plicht zal verstaan om hierdoor gezamelijk de Bank aan haar doel te laten beantwoorden, besluit ik dit verslag. Nu komt aan de orde de verkiezing van een bestuurslid, wegens periodiek aftreden van den heer Abr. Braber, die met 57 stemmen wordt herkozen. Tot lid van den Raad van Toezicht wordt met 59 stemmen herkozen de heer D. Vogelaar. Beide heeren nemen hun herbenoeming aan en danken de leden voor het opnieuw in hen ge stelde vertrouwen. Tot leden van de Commissie belast met het onderzoek der rekening en balans 1933 worden benoemd de heer M. van Dijk, L. Maliepaard en A. J. van Rumpt. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Verga dering van de Centrale Bank te Utrecht wordt benoemd de kassier J. van den Boogert. Rondvraag. De heer A. J. van Rumpt vraagt of aan het lid L. Keijzer Sr. nog een jubileum-geschenk is aangeboden, waarop jbevestigend wordt geant woord. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voor zitter de vergadering onder dank aan de leden voor de opkomst en de gehouden orde. DEN BOMMEL. Bij den agent der Arbeids bemiddeling staan 99 werkzoekenden ingeschre ven; daarvan zijn er 81 bij de gemeentelijke werkverschaffing geplaatst, Gedurende de afgeloopen maand bedroeg de gemiddelde regenval in deze gemeente 43,3 m.M.; vorig jaar Februari 8,6 m.M. - Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 1600 H.L. aardappelen, 900 H.L. uien en 700 H.L. koepeen. Zaterdagochtend ontstond een schoor steenbrand in de woning van A. Bakelaar aan den Molendijk. Door middel van een „saval" schuimbluschapparaat werd de brand gebluscht. Er is eenige materieele schade. De vrouw van J. Vervloet is tot het onder gaan van een- operatie naar het St. Franciscus- gasthuis overgebracht. OUDE TONGE, Onze plaatsgenoot de heer C. A. Holleman, thans werkzaam als tijdelijk ambtenaar ter secretarie te Vlaardinger-Am- bacht, is benoemd tot commies ter secretarie té Alphen aan den Rijn en vervult daarmede de vacature, ontstaan door d'e benoeming van den heer 'Keijzer tot burgemeester van Wemeldinige. Het 'leggen der buizen voor de water leiding in deze gemeente, in de wegen be'hoo- rende tot de polders dn de gemeente Oude Tonge, is thans beëinligd. Teneinde deze werk zaamheden te kunnen voortzetten, wordt thans met ongeduld gewacht op de toestemming van de Ambachtsheeren. Te hopen is dan ook, dat deze toestemming spoedig wordt verleend. NIEUWE TONGE. De vorige week werden van hier vervoerd: 3200 balen uien, 2400 H.L. aardappelen en 750 balen peen. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 80 werkloozen inge schreven. Tegen C. M. en M. V. is proces-verbaal opgemaakt wegens 'baladigheid. De prijs der roomboter is alhier 1,80 per KG. Melk 10 cent per liter. - Aan I. Mosselman is vergunning veileend tot het bouwen' van twee woningen aan den Molendijk. Tot bestuursleden der Vereen. S. B. Z. zij herkozen de heeren J. P. de Wilde, voor zitter, en L. v. d. Werf, penningmeester. De vrouw van P. G. had het ongeluk bij het worst draaien haar vingers zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Wegens de goedgevulde kas werd in de gehouden vergadering der Vereen. S. B. Z. (besloten om gedurende de maanden April en Mei geen contributie te ontvangen. DIRKSLAND, De herkeuring van trekhonden zal alhier moeten plaats hebben op Zaterdag 1# Maart a.s., des nam. 2 uur op het plein der O. L. School. Op de beurs besteedde men Donderdag voor de uien 0,60 en voor de aardappelen en peen 0,20 per H.L. Naar wij vernemen zal de bietenkaai aan den Westkant van de haven van een kaaimuur worden voorzien. 7" heer Q J- Poortvliet alhier slaagde te Leiden voor het doctoraal examen in de ge neeskunde. Tegen een ingezetene is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en Rijwdelwet. MELISSANT. De vorig jaar in April opge lichte afdeeliag van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond, welke met 11 leden is begonnen, telt thans in de 50 leden. ]?.ERK,NGEN' Uitslag van de op Woensdag I Maart gehouden veiling van bouwland, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer A. Grootenboej- te Nieuwe Tonae Pm-C. 1. 0,73.06 H.A. (1 gem. 177 roeden) ingezet door C. Zeedijk te Stellendam op 800 per geniet totaal 1272.—. Perc. 2. groot 0.27.50 H.A. (1 gem 17 roe den) ingezet door Kosten te Dirksland op 7/0.— per gemet of totaal 1217 Perc. 3 gorot 1.03.90 H.A. (2 gem 79 roe den) ingezet door J. Nieuwland te Ouddorp op /10.— per gemet of totaal, 1607.—. Perc. 4 groot 1.14.90 H.A. (2 gem. 150 roe den) ingezet door C. Zeedijk te Stellendam op '70.per gemet of totaal 1925—, Gemiddelde opbrengst 759.— per aemet. Afslag 8 Maart 1933. J.l. Woensdag werd door onbekende da ders uit de auto van den heer Troost van Me lissant en staande voor 't kerkgebouw der Geref. Gem., de lampen geschroefd en mee genomen. Vorige week werden door een paar land bouwers de eerste poters gelegd. 'Bij den correspondent der arbeidsbemid deling stonden de 'vorige week ingeschreven 55 werkloozen. BevolkingIngekomen uit iMiddelharnis A. Jongejan, uit Dirksland A. van Ast. Ver trokken naar Sommelsdijk A. Noordijk en gezin. ALGEMEENE VERGADERING S. B. Z. De vereeniging S. B. Z. hield Vrijdag 3 Maart des avonds 7 uur in de consitorie der Ned, Herv. Kerk haar algemeene vergadering. De voorzitter A. W. Keijzer opende de ver gadering door de vele aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen en feliciteerde de ver eeniging, dat er in het afgeloopen jaar zoo weinig zieken geweest zijn, die de hulp der vereeniging noodig hadden Spr. hoopte dat het ook in de toekomst zoo moge wezen. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering gelezen en zonder op- of aanmer king vastgesteld en geteekend. Het nu volgende jaarverslag werd onder dank aan den secre taris goedgekeurd. Daarna volgde het jaarver slag van den penningmeesterde ontvangsten bedroegen 1082,13y, de uitgaven 1059.53y Kassaldo 22.60. Het bezit der vereeniging bedroeg per 1 Januari 1933 2800.33. De commissie belast met het nazien der re kening, bestaande aan de heeren A. W. Soe- teman en J. van der Wende, rapporteerde tol goedkeuring der rekening. Onder dank aan den penningmeester voor zijn accuraat 'beheer en de commissie voor haar 'bemoeiing, werd de reke- ning goedgekeurd. Volgde bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren A. Munters en P. Stout. De heeren Geluk en Soeteman stelden voor beide heeren bij acclamatie te benoemen. Aangezien geen der leden hierop tegen had, werden beiden met algemeene stemmen herko zen en namen hun benoeming aan. De Voor zitter feliciteerde beiden met hun benoeming en hoopt, dat ze ook in de toekomst hun beste krachten zullen geven in het belang van de vereeniging. De heer Munters dankte den Voorzitter voor zijn waardeerend woord. Vaststelling contributie. De Voorzitter stel de voor om de contributie op hetzelfde bedrag te houden' als vorig jaar, doch inplaats van verlaging contributie 13 weken vrijstelling te geven. De gemaakte reserve wettigde dit be sluit. De heer Geluk zegt dat de leden 't vol ste vertrouwen stellen in 't bestuur. Zij moeten echter weten wat ze kunnen doen, en dan zal geen der leden er op tegen hebben. Allen stemmen hiermede in. De Voorzitter conclu deerde dat het voorstel dus is aangenomen. De heer Geluk merkte op, dat _het misschien wel eens noodig ican zijn om b.v. groote ge zinnen te steunen, met verlaging kinderpremie. Dat vondt geen instemming, omreden de kin derpremie toch al niet hoog is. Na 3 maanden wordt^ de contributiebetaling automatisch hervat. De heer Kalle vraagt of nieuwe leden ook vrijgesteld worden voor 3 maanden'. Dat zal niet plaats vinden. Het geldt alleen leden, die op 31 "Dét. 4932 stonden geboekt. Zij, die voor een half jaar betaald hebben, betalen per 1 Juli slechts 3 maanden. Die een vol jaar vooruit betalen ontvangen het terug. De heer Geluk stelde voor om de laatstge noemden niet het geld terug te brengen, doch in de gelegenheid te stellen dat zelf te komen halen. Wordt goedgevonden. De heer J. v. d. Wende vroeg of nieuwe leden niet een kleine inleg moeten betalen bij toe treding. Dit zou alleszins billijk zijn. De voorzitter stelde voor om per gezin 1 te heffen tot A personen en bgven 4 personen 0,25 per persoon. De heer P. de Gast vroeg of wat langer observatie niet beter was. De voorzitter achtte het wenschelijk, dat 8 Weken observatie blijven en gaf in overweging, dat 't bestuur een en ander nader onder 't oog zal' zien en naar bevind van zaken zal handelen. De heer v. d. Wende zei nog, dat 't mis schien ook wél mogelijk zou zijn om b.v. 1 jaar 1 cent per lid meer te heffen. Verschillende personen voerden over deze aangelegenheid nog 't woord. Vervolgens deed de voorzitter enkele mede delingen over de besprekingen dezen winter

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2