Kerk en SchooL Binnenland. ONRUST tLand- en Tstkbouw. HitJer voor de Radio. Boekbespreking. Gemengd Nieuw»?. KON DE DEKENS NIET VERDRAGEN. Voelde zich als vergiftigd. Rheumatische pijnen nu overwonnen. Het lijkt bijna ongelooflijk, dat een vrouw in een dergelijken toestand kan geraken bedlegerig door rheumatiek, zoo gekweld door pijn, dat zij het gewicht van de dekens zells niet verdragen kon - en töch, dank zij Kruschen, leeft en beweegt zij zich nu zoo goed als ieder ander. Maar hier volgt haar eigen verslag van haar herstel zooals zij het zelf schreef „Ik had hevige rheumatiek en het werd zoo ernstig, dat ik niet meer loopen kon; ik lag zelfs in bed met een rek om mij heen gebouwd, omdat ik het gewicht van de dekens niet ver dragen kon. Mijn heele organisme leek wel vergiftigd. In een Engelsch blad, dat een vrien din me leende, had ik eens een Kruschen- advertentie gelezen, en die advertentie wilde mij maar niet uit de gedachten. Ik kocht toen een flacon Kruschen Salts en vanaf de eerste paar doses voelde ik me al beter. Dus ben ik er steeds mee doorgegaan. Dat alles was onge veer acht jaar geleden. Maar ik heb sedert jaren geen rheumatiek meer gehad en kan nu even goed loopen als ieder ander. Nog steeds ga ik door met Kruschen te nemen. Eiken dag mijn kleine dosis, anders heb ik niets noodig. Mijn teint is frisch en helder als van een baby. Ik ben 46 jaar oud, maar ik voel me ongeveer 20, dank zij Kruschen." Mevr. M. G. De oorzaak van rheumatiek is een teveel aan urinezuur in het lichaam, hetgeen ontstaan is door te trage werking der inwéndige organen (o.a. ingewanden en nieren). En indien deze organen niet 'beter gaan werken, hoopt dit kwaadaardig urinezuur en andere afvalstoffen, die Uw gezondheid kunnen benadeelen, zich steeds meer in Uw lichaam op. De zes ver schillende zouten in Kruschen nu, sporen deze afvoerorganen tot betere werking aan, zóó dat alle opgehoopte schadelijke afvalstoffen uit het lichaam verwijderd worden. Daarna zal de ge regelde „kleine, dagelijksche dosis" er voor zor gen, dat dergelijke schadelijke stoffen zich nooit meer in Uw organisme ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) G. L. Born te Middelharnis J. Driesse te Mid- delharnis, A. H. H. Satter te Middelharnis. Bevorderd van de 5e naar de 6e klasse Timmerlieden A. van den Doel te Sommelsdijk en J. Knuist te Middelharnis. Smeden (Mach. Bankw.) P. de Blok te Middelharnis, M. C. van Gelder te Stellendam en J. W. Nijpjes te Herkin gen. MetselaarsW. Drooger te Nieuwe Tonge en C. Groen te Middelharnis. Schilders; K. Koster te Middelharnis en H. Schipper te Middelharnis. Leerlingen, die een eind-diploma verwierven. Timmerlieden: C. Boeter te Middelharnis, P. van Driel te Sommelsdijk, J. van Ejck Jz. te Dirksland, G. Kroos te Middelharnis, C. Lodder Cz. te Sommelsdijk, G. van Rikxoort te Middel harnis. Metselaars: C. van Groningen te Mid delharnis. Schilders: P. Grootenboer te Nieuwe Tonge, A. Koudijzer te Middelharnis. STAD AAN 'T HARNGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week vervoerd: 1310 H.L. aardappelen, 1657 H.L. uien, 122 H.L, poters en 160 H.L. peen. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling ston den de vorige week 15 werkloozen ingeschre ven. Woensdagavond j.l. hield de voetbalver- eeniging V.V.S. alhier een propaganda-verga- dering in het gymnastieklokaal der O. L. school. In het nummer van Woensdag a.s, zal nader hierop terug worden gekomen. Ln de maand Februari j.l. is vanuit deze gemeente vertrokken: J. A. Slis naar Middel harnis. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd: 1000 H.L. aardappelen, 1600 H.L. uien en 400 H.L. koepeen. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling staan 99 werkzoekenden ingeschreven, terwijl 72 werkloozen bij de werkverschaffing zijn ge plaatst. De kiezerslijst van het waterschap de pol ders loozende door Den Bommel ligt tot en met 15 Maart a.s. in polderskamer ter inzage. Om een aanrijding te voorkomen reed de wielrijder C. Bakelaar alhier tegen een paal, met het gevolg, dat hij hals over kop in een greppel terecht kwam. Hoewel niet ernstig, liep hij op een' vijftal plaatsen kwetsuren op. De 4-jarige A. Lugthart viel spelenderwijze in het Spui. Het kind zou zeker zijn verdronken, indien zijn tante hem niet op het droge had gebracht. De door B. en W. opgemaakte kiezers lijst, die voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage is gelegd, vermeldt 891 kiezers voor de Staten-Generaal, 883 kiezers voor de Prov. Staten en 882 kiezers voor den gemeenteraad. De vrachtauto van bode Snijder verloor op den Schaapsweg alhier een wiel. Zonder persoonlijke ongelukken, doch met eenige ma- terieele schade hep het ongeval af. Loop der bevolking. Vertrokken: F. Jan sen en gezin naar Rotterdam, H. C. Leeflang naar Zevenbergen, A. J. Braber naar Haarlem, W. Vervloet naar Overschie. OOLTGENSPLAAT. De opbrengst van de „Macht van het Kleine" heeft in deze ge meente bedragen 34,30. Vorige week werden van hier verscheept 83,500 K.G. uien, 23100 K.G. aardappelen, 8000 K.G. poters en 15500 K.G. koepeen. Maandag j.l. werden 100 werkloozen te werk gesteld bij de werkverschaffing. Brandstichter gearresteerd. Bij den j.l. Dinsdag plaats gehad hebbenden brand is het huis geheel afgebrand. Uitbreiding kon door het krachtig werken der motorspuit worden voorkomen. De burgemeester en politie arres teerden A. de W. Woensdag voor den Officier van Justitie geleid, bekende de dader volledig. Door de politie werd nog tegen enkele personen proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van goederen van den brand afkomstig. Maandagavond werd in Hotel Vinke het 25-jarig bestaan der Varkens verzekering „De Voorzorg" herdacht. De zaal had een feestelijk aanzien. Na een kort welkomstwoord door den voorzitter P. Hokke, gaf M. van der Vliet een overzicht van hetgeen in deze 25 jaren is ver richt. Van de personen, die de oprichting hebben bewerkstelligd, zijn nog 2 personen in leven, n.l. de heeren W. J. Donkersloot en Joh. Bol. Veel moeilijkheden heeft de vereeniging mede gemaakt, doch steeds waren de vergaderingen opgewekt. De heer W. J. Donkersloot bood als oud-secretaris zijn beste wenschen. Steeds waren de vergaderingen aangenaam en als bur gemeester wenscht de heer Donkersloot geluk, omdat deze vereeniging een sociaal belang dient. De heeren C. M. Breur en Joh. Bol spra ken hun beste wenschen uit voor de vereeniging. Na het offideele gedeelte begon een feeste lijke stemming te heerschen. Muzikale medewerking verleenden mej. Gaan- der se, als soliste mevr. Vinke-Hobbel. Verder mej. de Smidt, dames Holleman en den heer C. M. Breur. Eenige maanden geleden werd voor de jeugdige werkloozen een ontspannings- en ont wikkelingscursus opgericht en heeft de jongelui dezen winter veel van de straat gehouden en van minder gepaste daden teruggehouden. Be sloten werd aan het einde van den cursus een gezelligen avond te organiseeren, hierdoor in staat gesteld door ingezetenen. De heer Bol met zijn medewerkers maakten dezen avond tot een zeer aangenamen. Koffie en koek werd gratis verstrekt. De heer Klein als voorzitter der commissie en leider van den ontwikkelings cursus dankte all'en voor de medewerking. Mocht de cursus het volgend jaar nog bestaan, dan hoopt hij weder op aller medewerking tot heil van de plaatselijke jeugd. OUDE TONGE, Dinsdagavond j.l. bij de gehouden schietoefeningen van den B. V. L. werden de volgende punten behaald in een serie: W. Kauffmans 47, K. J. de Bruin en M. de Waal ieder 45, P. M. Jacobs en C. Prinse ieder 43, G. Winkels 42, J. de Jong en C. Fes ieder 41, J. Klomp 40, J. Kardux 39, J. Hameeteman en L. van der Sluis ieder 38, M. in 't Veld 36 punten. De kiezerslijst 1933-1934 ligt tot en met 16 Maart a.s. voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage. Ten overstaan van Notaris van Ispelen werd Donderdagavond j.l. in het café Bezemer de tuin met de daarop aanwezige varkens- schuren, aan den Spuidijk, ten name van A. H. Kanters alhier, ingezet door den heer Jacob de Vos voor 220. Alhier is in de noodslachtplaats een rund van den heer P. van den Heuvel te Ooltgens- plaat uit nood geslacht. Het vleesch werd voor de consumptie goedgekeurd. NIEUWE TONGE. A.s. Maandag zal de J uitbetaling van Ouderdomsrente plaats hebben I op de gewone uren. Bij de op Donderdag 2 Maart gehouden I schietoefeningen van den B. V. L. werden in j 2 series geschoten door: A. K. Nieuwkerk 92 punten, J. van Heemst 92, C. Verseput 91. J. C. Braber 91, J. Kievit 91, C. Sneep 86, H. van Zielst 86, A. Knöps 83, J. de Wilde 82, W. Drooger 82, W. A. van Alphen 81, A. van der Boom 78, G, A. van der Wende 76, L. Nelisse Jz. 74, G. Verweij 68 punten. Loop der bevolking ever dc maand Febr. Ingekomen: Johanna Noordijk van Ouddorp, D. Hogerwerf van Melissant, A. Tanis en gezin van Ouddorp. De heer J. Niekerk heeft bedankt als sec retaris der Dorpsvereeniging ter bevordering van'den landbouw alhier. Bij de gehouden verkooping van een woon- huis aan de Voorstraat en Ring, ten verzoeke van wijlen A. Grootenbroer, werd dit ingezet door J. Nieuiwland te Ouddorp op 1940 en 200. Woonhuis Voorstraat idem op 1160 door J. Kosten te Dirksland, terwijl een per ceel tuingrond werd ingezet door W. Kievit op 160. Uitslag aanbesteding landbouwschuur voor Mej. de Wed. Jac. Nelisse Metselwerk: L. van der Velde 729, D. van Helden 620, J. J. Boeter 569. Timmerwerk; C. van Helden te Rockanje 539, C. P. G. Holleman 535, I. Mosselman 513, J. Holleman 474, J. A. Bobër 399. Smidswerk: St. van der Velde 120, Gebrs. Nieuwland 94, H. Tieleman 79, M. Breui 65. In massa C. van Helden 1222. Begrooting 1310. Aan de beurt van aftreding als bestuurs lid S. B. Z. is de heer J. P. de Wilde, voorzitter dier vereeniging. De heer M. K. had het ongeluk zijn hand tussch'en de poetsmachine zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was, HERRINGEN, De heer P. de Vries, soc.- dem. lid van den gemeenteraad en leeraar Am bachtsschool te Middelharnis, heeft j.l. Maan dagavond alhier een spreekbeurt vervuld over het onderwerp: „De S.D.A.P., wat ze is en wat ze wil". De spr. had vooral van de jongere garde (niet-kiezers) nogal gehoor, veel meer uit nieuwsgierigheid dan wel uit belangstelling. Wat daar zooals gezegd werd, critiek en nog eens critiek op de Regeering. Het gezag moest het vooral ontgelden. Ook het droevig voorval met de Zeven Provinciën was een welkome schotel aan dezen disch. Door de voorzitter der A. R. Kiesvereeniging en den voorzitter der Herv. J.V. werden enkele vragen gesteld. Dezen waren het echter met den spreker niet eens, omreden deze niet beliefde te gelooven, dat alle gezag uit God is. Veel succes zal de spreker wel niet bereiken. Gelukkig zijn er te Herkingen nog genoeg menschen, die van de leer der S.D.A.P. niets moeten hebben. We hopen dan ook in het vervolg van dergelijke sprekers ver schoond te blijven en zagen liever mannen ko men, die zich niet schamen voor den Naam en de zaak des Heeren uit te komen. Daar is in onze droeve dagen van verval en Godverlating grooter behoefte aan dan aan sprekers van de S.DAP. A.s. Dinsdag zal op de gewone uren van openstelling van 't hulpkantoor de uitbetaling der Ouderdomsrente plaats hebben. Dinsdag 1 Maart herdacht de heer L. Kievit Wz. den dag, waarop hij voor 31 jaar als bouwknecht in dienst trad bij den vorige week overleden landbouwer C. J. Kardux. Ge durende al die jaren heeft de heer Kievit onaf gebroken bij den heer Kardux gewerkt. Zijn patroon, wien hij steeds tot volle tevredenheid diende, heeft helaas dezen dag niet met hem mogen herdenken. Vorige week werden een tweetal be woners van een naburige gemeente door den gemeenteveldwachter verbaliseerd wegens stroo- perij van visch. De stokken der 'aalscharen werden in beslag genomen. - Dezer dagen arriveerde in de haven alhier een schip, geladen met kunstmeststoffen voor rekeninalder landbouwvereeniging. Tot voorzitter en secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim zijn resp. be noemd A. Munters en M. v. d. Vliet. Wegens het overlijden van den heer C. J. Kardux is een vacature ontstaan in het bestuur van den polder Oud-Herkingen en St. Elizabeth. MELISSANT. <3p Woensdag 8 Maart a.s. zal voor de afdeeling Melissant van den B.V.L, de Landstormfilm worden vertoond in de be waarschool aan den Binnenweg. Toegangsbe wijzen voor deze film zijn verkrijgbaar a 25 ct, bij J. van Putten, kapper. Personen beneden 16 jaar hebben geen toegang. Door den landbouwer Joh. Roodzand is aan B. en W. vergunning gevraagd voor het bouwen van een woonhuis aan den Nollenweg. Het metselwerk van deze woning is opgedragen aan A. Mans, het timmerwerk aan J. Tieleman Az., schilderwerk aan A. J. Baart en smids werk aan Gebr. van Immerzeel. Woensdagavond is ten gemeentehuize zit ting gehouden om aangifte te doen om door loopend of gedeeltelijk doorloopend te werk te worden gesteld aan den dijk van den Scharre- zeepolder. Er mag 50 uur per week gewerkt worden voor gemiddeld 24 cent per uur. Dinsdag 28 Febr. werd voor de af. Melis- sant van het Groene IGuis de Groene Kruisfilm vertoond in de bewaarschool aan den Binnen weg. Mevr. F. Keizer-la Plein van Hoek van Holland sprak over het onderwerp: „Wat doet het Groene Kruis voor de volksgezondheid Een 20-tal dames hebben' zich opgegeven bij het bestuur van het Groene Kruis voor het volgen van een moedercursus. GOEDEREEDE. Op Zaterdag 4 Maart zal door den B. V. L. alhier schietwedstrijd worden gehouden. Aanvang 's av. 6 uur. Bij beschikking van den Minister van Defensie dd. 25 Febr. 19933 is met ingang van 16 Maart e.k. aan Pieter van Splunter van de lichting 1933 voor een jaar vrijstelling van dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Loop der bevolking over de maand Febr. Vertrokken naar Ouddorp, Maria Hinkemina Sikkerman en Pieternella de Vos. OUDDORP. Voor rekening van P. Grinwis Pz. zal aan den Kooiweg een woonhuis worden gebouwd. De timmerman P. Kaptein is met de uitvoering daarvan belast. Tegen een paar personen alhier is proces verbaal opgemaakt wegens Jhet delven van konijnen in de duinen. Naar men verneemt moeten de konijnen aan de zeeduinen opgeruimd worden, omdat ze veel schade veroorzaken aan de duinbeplanting. A.s. Maandag en Dinsdag wordt op het postkantoor de Ouderdomsrente uitbetaald en wel des v.m. 8,30-11 uur, n.m. 2—3 uur en 's avonds 5,30—7 uur. Op Vrijdag 10 Maart zal de jaarlijksche vergaderin gplaats hebben van de afdeeling het Groene Kruis. Als bestuurslid is aftredend de heer P. Boelaars. Loop der bevolking over Februari. IngekomenChristina Santifort, Wed. C. fBuijs, uit Rotterdam, Everardus Vink met ge zin uit Utrecht, Maria H. Sikkerman uit Goe dereede, Pieternella de Vos uit Goedereede. Vertrokken. Adrianus Vlietland naar Wie- ringen, Cornelia M. Sparling naar Delft, Pieter Boelaars naar Vierpolders, Willem Johannes van Leuven naar Dordrecht, Dirk W. de Jong naar 's Gravendeel, Johanna Noordijk naar Nieuwe Tonge, Aren Tanis met gezin naar Nieuwe Tonge. Vergadering A. R. Kiesvereeniging. Donrerdag 2 Maart, 's avonds half 7 ver gaderde de A.R. Kiesvereen. „Vreest God eert den Koning" in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier. Aanwezig waren 21 leden. Nadat gezongen was Ps. 36 1 en gelezen Psalm 1, werd de vergadering door den voor zitter met gebed geopend. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens deed de penningmeester rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat ontvan gen was 96,16 en uitgegeven 54,94, zoodat in kas overbleef 41,22. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer J. W. Hameeteman. Deze nam onder dankbetuiging zijn benoeming aan. Daar de voorzitter ook bedankte voor zijn post in de vereeniging, werd met meerderheid van stemmen de heer P. Spuijbroek tot voor zitter benoemd, die zich ook zijn benoeming liet welgevallen. Daarna hield de penningmeester inning van de contributiegelden. De heer Jan Voogd bedankte den voorzitter voor zijn trouwe plichten door hem vervuld tijdens zijn voorzitterschap. Na eenige besprekingen onder elkander over de aanstaande verkiezingen werd deze gezel lige avond na het zingen van Ps. 34 3 door den voorzitter met gebed gesloten. in hoofd en ledematen, alsook bij Kiespijn e& gevatte Koude, Rheumatische pijnen. Griep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen Mllnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist MIDDELHARNIS.f De diaconierekening der Ned. Herv. Kerk over het dienstjaar 1932 zal voor de leden dier Kerk a.s. Vrijdag van 2—9 uur ter inzage liggen ten huize van den boek houder H. van der Wende. STAD AAN 'T HARINGVLIET. D.V. zal Woensdag 8 Maart a.s. de Ned. Herv. J.V. „Obadja" haar jaarvergadering houden in de O. L. School. DEN BOMMEL.* Donderdag 9 Maart hoopt des avonds in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de beroepen predikant Ds. J. Haring van Giessendam, NIEjUWE TONGE. Tot kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren J. Niekerk en J. Prince. HEiRKINGEN. Tot onderwijzer aan de Ned. Herv. School alhier is benoemd de heer W. van der Haar, thans tijdelijk onderwijzer aan deze school, zulks met ingang van 1 April a.s. Bij de stemming voor een notabel in de Ned. Herv. Kerk (vacature J. van Wageningen wegens periodieke aftreding) is deze wederom herkozen en heeft hij zich deze benoeming laten welgevallen. Tot ouderling en diaken bij de Geref. Gem. alhier werd bij de gehouden stemming herkozen resp. L. Drooger en M. de Geus. De rekening en verantwoording der ker kelijke goederen en fondsen van de Ned. Herv. Kerk ligt voor belanghebbenden ter inzage bij den president-kerkvoogd H, Dorst. Eenige vrijgekomen zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zullen a.s. Zaterdagavond ten 6 ure worden verkocht in het kerkgebouw. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Nu de candidaatstelling voor de Tweede Ka merverkiezingen op 15 Maart a.s. is gesteld, vestigt het Bureau C. C. er de aandacht der K.V. op, dat uiterlijk een week na deze can didaatstelling, dus vóór 22 Maart a.s., indien althans nog niet geschied, de volmachthouders van schippers (visschers) moeten zijn aange wezen. De schipper (visscher) moet persoonlijk ter secretarie één kiesgerechtigde als volmacht houder aanwijzen. Deze volmachthouder moet als kiezer op de oude kiezerslijst voorkomen, aangezien 1 April a.s. de nieuwe kiezerslijst pas van kracht wordt. Waar de K.V, dus practisch binnen één maand hiermede gereed moeten zijn, trachte men onverwijld de schippers (visschers) de vol machten te doen stellen, indien alleen nog maar het verzoekschrift ter secretarie ligt. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De kiezer, die wil stemmen in een andere gemeente, dan waar hij op de kiezerslijst voor komt, moet uiterlijk 14 dagen voor den dag der stemming (dus vóór 12 April a.s.) in per soon op de secretarie eener willekeurige ge meente, aan den burgemeester of den daarvoor aangewezen ambtenaar mededeelen, in welke gemeente hij aan de stemming deelneemt. Voorbeeld; Elen kiezer (es), die in Utrecht woont, kan in Kerkrade mededeelen, dat hij (zij) in Delfzijl zal stemmen. DE KIEZERSLIJST. Op den 22en Februari j.l. is voor elke ge meente de nieuwe kiezerslijst vastgesteld. Zij ligt van den 23en Februari tot en met den 16en Maart ter secretarie der gemeente ter inzage voor iedereen. Tot en met den 9en Maart is een ieder bevoegd verzoeken om verbetering aan te vragen, indien hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop niet voorkomt, of niet be hoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij vol macht te stemmen. Na den 18en, doch vóór den 28en Maart beslist het gemeentebestuur over de verzoeken om verbetering. Er staat beroep open bij den Kantonrechter (art. 16—19 der Kieswet) en bij den Hoogen Raad (art. 20—30 der Kieswet). De candidaatstelling mag slechts worden on derteekend door kiezers, die voorkomen op de oude kiezerslijst, aangezien 1 April a.s. de nieuwe kiezerslijst pas van kracht wordt. Overal heerscht onrust. In Duitschland, in de Nederlandsche marine, in China en Japan, in de Zuid Amerikaansche StateD, enz. De eenige plaatsen waar rust heerscht zijn de huisgezinnen waarin de huisvrouw zich zoo» veel mogelijk werk bespaart door het gebruik van zeep» en zeeppoeder merk't »Bleekertje« Zij zet de wasch één nacht in zoo'n Bleeker. tjes sopje en 's morgens is er niet veel meer te doen dan naspoelen. Geen nadeelig koken geen onnoodige slijtage, geen geel worden Bij elk pak zeep bevinden zich twee bons, bij elk pak zeeppoeder één bon, Slechts veertig zulke bons geven recht op een keus uit meer dan honderd nuttige en luxs voorwerpen die elke huisvrouw graag wil hebben. Dus ge bruik voortaan een goede zeep die goedkoop en goed is, tijd bespaart, moeite bespaart er te elijkertijd een spaarpot vormt. Vraag »Bleekertje« bij Uw winkelier. 22 JAARBEURS TE UTRECHT van 14 tot cn met 23 Maart a.s. Wij ontleenen het volgende aan een ons toegezonden Jaarbeurs-geschrift De handel staat nooit geheel stil. Zaken- menschen, grijpt de Jaarbeurs aan. De Jaarbeurs biedt U de beste gelegenheid om U te oriën- teeren. Het persoonlijk contact, dat U ter beurze krijgt met een groot aantal fabrikanten en leve ranciers, uit verschillende deelen van ons land en uit het buitenland, geeft U nieuwe inzichten, brengt U op andere gedachten, houdt U terug van mogelijke dwaling. De uiterste krachten moeten worden ingespannen om den omzet zoo goed mogelijk en zoo voordeelig mogelijk te doen geschieden. Hierbij speelt een voorname rol de inkoop: wat mén inkoopt, hoeveel men inkoopt, tot welken prijs men inkoopt. Op de jaarbeurs wordt de inkoop op bijzondere wijze belicht. De winkelier kan zich, door kennis neming en vergelijking van verschillende offer tes, overtuigen, welke artikelen voor hem van belang zijn, welke goederen de beste kans op afzet hebben en tegelijkertijd kan hij, door het persoonlijk contact met den fabrikant of impor teur, de voordeeligste voorwaarden bedingen. Onderschat dit voordeel niet: de vergelijking van verschillende offertes terzelfder tijd en op één plaats bijeen. Men is ter jaarbeurs niet op één leverancier alleen aangewezen; men vindt er verscheidene in zijn branche en juist deze uitgebreide keuze o.a. van nouveautés is in dezen tijd voor den winkelier van het groot ste belang. De Nederlandsche Jaarbeurs is in de zeven tien jaren van haar bestaan geworden een •bolwerk van den handel. De economische stormen gaan ook over haar heen, maar, geworteld in het vertrouwen van het Nederlandsche zakenleven, houdt zij stand. Het zakenleven heeft haar aanvaard als een steun en een kracht. Daar is ook Uw plaats. Daar ligt ook Uw eigenbelang. Zakén'menschen, sluit de gelederen Het bezoeken van de Jaarbeurs wordt U in hooge mate vergemakkelijkt, doordat de Neder landsche Spoorwegen wederom reductie ver- leenen op de gewone plaatskaarten: een dag kaart (ad 1,geeft recht op een reductie van 50 op den prijs van het terugreisbiljet der Nederlandsche Spoorwegen. Er worden al leen dagkaarten ad 1,— verstrekt. De dagkaart geeft eenmaal toegang tot de jaarbeurs. Voor een tweede bezoek op denzelfden dag moet vóór het verlaten van het terrein deze kaart worden afgestempeld in de hal van het jaarbeursge bouw. Zonder dat stempel wordt geen toegang verleend. Kinderén beneden 16 jaar worden onder géén voorwaarde tot de jaarbeurs toe gelaten. Zondag 19 Maart is de beurs gesloten. DE BESTE KANSEN OP DE BESTE RESULTATEN. Voor eenigen tijd waarschuwde de Commis sie inzake steun aan de suikerbietenteelt tegen uitzaai van afwijkende bieten en wel naar aan leiding van de omstandigheid, dat meerdere bie tentelers van verschillende leveranciers suiker bietenzaad betrekken', waarvan het zelfs twijfel achtig is, of het eigenlijk dien naam wel ver dient. Er schijnen nog heel wat verbouwers te zijn, die meenen, dat eenzijdig op gewicht geteelde suikerbieten altijd de hoogste opbrengst geven. Dat dit onjuist is, hebben de proefvelden wel aangetoond en wordt ook betoogd in een zoo juist ontvangen geschriftje van ons* nationaal veredelingsbedrijf voor de suikerbiet, de Ko ninklijke Beetwortelzaad-Cultuur KU'HN Co. N.V. te Naarden, getiteld„De beste kansen op de beste resultaten". Die beste kansen heeft men met de 100 Nederlandsche suikerbiet KUHN P. Geen wonder, want dat ras is ge kweekt onder en voor onze gemiddelde om standigheden van grond, weer en verbouw, waardoor het voor verbouw in Nederland meest passende evenwicht tusschen gewicht en gehalte werd bereikt. Men leze het geschriftje, dat gratis verkrijg baar is bij de Afd. Publiciteit van dé Kon. Beetwortelzaad-Cultuur KlIHN Co. N.V., Noorder Stationsweg 15, Bloemendaal. Aan de baar van den grooten Koning. Er is wel geen man, die zoo in de publieke belangstelling staat als de tegenwoordige rijks kanselier van het Duitsche Rijk, Adolf Hitler. De grenzenlooze vereering van dezen Duit- scher doet een nuchter Hollander huiveren. De „Deutsche Rundfunk „Berlin" zond gis teravond een rede van Hitier uit vanuit het sportpaleis te Berlijn, waar tienduizenden sa mengestroomd waren om den Duitschen Messias te beluisteren. Wij hadden op Berlijn afgestemd. Het en thousiasme en de juichkreten golfden'den luid spreker uit. Een drieweif „Heil, heil, heil" werd Hitier en de zijnen toegeschreeuwd toen zij het podium beklommen. De omroeper schetste in gloeiende bewoordingen, zooals een Duitscher ze alleen vinden kan, de aankomst van den „Führer", kinderen strooiden bloemen en aan de toejuichingen van de massa kwam geen einde. Goering sprak een inleidend woord, waarin hij losbulderde op de communisten. Donderend applaus bromde de huiskamer binnen, toen hij zei: „Ik verraad ook geen ge heim wanneer ik zeg, dat wanneer het naar den zin van Hitier en mij was gegaan, op het oogen- blik de daders van den Rijksdagbrand aan een boom zouden hangen Toen was het woord aan den „kanselier van de Duitsche natie". Met spanning zaten wij te wachten, als het publiek tot bedaren was ge komen, hoe deze man sprak, die zooveel in de wereld van zich laat hooren Binnen enkele oogenblikken had hij zijn toe hoorders in bedwang. Zijn stem was rauw en heesch. Fanatiek brulde hij de volzinnen den aether in, zijn gansche wezen spande hij er op in om zijn toehoorders te overrompelen met zijn scheldkanonnades De haat tegen al wat socialist en communist is siste en' knarste de lucht in en loste zich op in het oorverdoovend applaus en de toejuichin gen van zijn volgelingen. Nog nimmer hoorden wij iemand met zulk een hartstocht spreken „Als één stand in een volk denkt, dat alleen zijn leer tot „zaligheid" zal leiden, dan gaat ten slotte het heele volk aan dien waan ten gronde. Kijk naar Rusland, waar het marxisme heerschtDaar zijn de millioenen verhongerd in een land, dat van ouds de korenschuur van Europa is geweest." „Zij hebben het kapitalisme zoogenaamd overwonnen, maar „de andere wereld" moet hun alles leveren: machines, textielgoederen, ijzer, staal en alles." „Wij hebben onze beweging opgebouwd uit arbeiders, boeren, middenstanders en kapitalis ten en zooals onze beweging uit het geheele volk is opgebouwd, zoo zullen wij ook het Duitsche rijk en volk weer opbouwen. Tever geefs is getracht onze beweging te vernietigen, het zal evenmin gelukken den „Aufstieg" van het Duitsche volk te verhinderen. In de garnizoenskerk te Potsdam, aan de baar van onzen grooten Koning, zullen wij dit werk beginnen." Het sportpaleis donderde, de luidspreker kon het oorverdoovend lawaai van het tot harts tocht opgezweepte publiek niet meer verzwel gen. Een driemaal „Heil, heil, heil" werd Hitier toegejuicht en de uitzending was voorbij. Nu kunnen we ons voorstellen welk een ge weldigen invloed deze man op het Duitsche volk heeft gehad. Zijn rede sleept mee en brengt tot enthousiasme, zijn stem is van iemand, die gehoorzaamd wil worden en geen tegen spraak duldt Wij den'ken, dat Adolf Hitler, wanneer hij op Flakkee zou komen spreken, uitgelachen zou worden en hem vriendelijk verzocht was toch een beetje zachter en kalmer te spreken. Men zou er 's nachts niet van kunnen slapen ZES KORALEN EN LIEDEREN. Leo Mens en H. A Wegerif. Ter gelegenheid van de geboorte-herdenking van Prins Willem van Oranje is door dén Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumvereenigin- gen in Nederland (Bureau: van Speijkstraat 153 Den Haag) een bundeltje uitgegeven met zes koralen en liederen uit de zestiende eeuw, be werkt door Leo Mens en H. A. Wegerif. De uitgave bevat Psalm 105 (naar de be rijming van Petrus Dathenus), Psalm 118 (even eens berijming van Petrus Dathenus), Vrolijck en Blij (Ps. 65 Vulgata of Ps. 66 Statenver taling), God is ons Toevlucht, Verlangen en Gheen meerder Geneuchte. Deze liederen zijn bestemd voor grootere 'en kleinere zangvereenigingen en zijn dan ook uit nemend geschikt om bij te dragen tot een waar dige viering van den voor ons land en volk zoo beteekenisvollen dag. DE BANKCRISIS IN DE VER. STATEN. 50 Millioen Amerikanen gedupeerd. Reuter seint uit New York, dat circa 50 millioen Amerikanen in achttien statiën thans door de beperkingen van de banken gedupeerd zijn. VROUWELIJKE BRANDWEER. In een visschersdorp na bij Tokushima in Japan is, naar Reuter uit Tokio meldt, een vrou welijke brandweer-brigade opgericht, om het blusschingswerk te verrichten als de mannen op zee zijn. Niet minder dan 86 vrouwen hebben zich reeds bij de brigade aangesloten en zich van brandweerhelmen voorzien. De vrouwen hebben besloten, te leeren hoe branden ge- bluscht moeten worden, daar verleden jaar 197 van de 200 huizen van het dorp in de asch werden gelegd door een enkelen brand.

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 4