ik Bil Ruwe Handen O ™wor,BOWSES Zaterdag 4 Maart 1933. No. 3934 TWEEDE BLAD. SCHAAKRUBRIEK. nm Buitenland. Het Anti-Rev. Beginsel: Eerst Orde! Ingezonden Stukken BRAND. Plaatselijk Nieuws. [ingeving van Hol- e uitgestrekte ge- |t met een groote ten kerkje. Hier |nkel wordt nooit >ken. Maar men van praters als een Engelsche in heeft, gaat hij :n halven dag in jk is dit ook af vraag wel eens :n de heilige wet jlsche in het thea- •llandsche store [Een nieuw gebod hebt". Hoe vree- oud is van het [rdt gevoed onder noemen. eds schreef, veel Ze is meege- •ver den Oceaan. vader vermaan ts te vlieden als fod. de Hollandsche [e kerk. Al onze auto naar de nt 's avonds om Ze moeten dus uur op elkander zoo lang in de het Hollandsch les op, wat daar eravond over een geleend had van als zijn gereed- onderpand moest rmer in gebreke te betalen en de die gereedschap- zal dit nu straks ieder verkoopen. ie publieke ver en. Eén van hen ltje bieden voor iien armen farmer tscher, die geld- gedaan worden". beïnvloed. Die lit werken gaan, erken. Het mede- g gestegen, dat happen brengen t ploegen, eggen :scher die moest j het storebezoek. |rikaansche leven. omdat die arme laf te staan voor pan niet op. Het Een gevaarlijk bft recht spoedig leren dit dan ook laar de arme far- lad voorzichtiger laccoord met dien et ik hun meteen Jrater" zien. Die en niets. Zij gaan berkooping, maar dicht houden. Als rs geholpen moest Int dan krijgt hij Igt hij echter wel het wordt meer blieke verkoopin- bn. Dit gaat dan Uelijden, maar dit voor den schui ther. Het recht len getreden. Die 1 zichzelf weet te nog eens dui- worden, tellen niet, welnu.. 1 V, dat hij zulke tien die genoemd. om te zeggen, ten en niet meer berde. 1 haast niet meer, kwam bezorgd- berd Willem van |van Nassau Dil- van Nassau Dil- ha van Stolberg. I het toen gezegd pan. l was het in ver- ndig Moeder Ju- vroertjes en met lezin daar op den bns, Willem was Een heel gewich- Fillem gestorven. §tié had z'n neef Prinsdom Oranje Ige Willem, dus let welken naam Jl wordt. Ivoor den jongen ml groot bezwaar zullen dat be ien en er ook wel (t. Of Willem er heeft toen, dat Ijaar denken zoo- I zijn toestemming rolger werd. let doen? ■één voorwaarde. de oorzaak van pd). /illem Prins van bij hem aan het Ir te worden op- ber eindig ik mijn pnje. i maar e'ens goed ouderen er over iets van en be verder en Topstellenwedstrijd wetenschap kan |en van jullie TRUUS. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. N a n n i n g, Gerarduslaan 15 Eindhoven. No. 282. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2,50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt mén geacht niet meer mee te doen. Een onoplosbaar probleem vervalt voor den wedstrijd. Ter besparing van porti is de oplossings- termljn op circa 4 weken gesteld, zoodat de oplossers meerdere oplossingen eventueel tezamen kunnen opzenden. Probleem voor den wedstrijd. No. 332. N. TERMAAT - Alkmaar. De Tijd op Zondag 1933. Zwart (7). sD1? JC ■i"if Wit (14). Wit: Kb2, Dd8, Tdl, Lhl, h4, Pd2, d3, pi. a5, b3, b4, d5, e2, f4, e7. Zwart: Kd4, Da6, Lf5, Pal, e8, pi. e3, f6. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór 1 April. Eindspel no. 436. H. R i n c k. O p 1 o s si n g 1. Lg3, Kd5; 2. Lbl, Lh3; 3. La2, Ke4; 4. Pg5, Kf5; 5. Ph3, Kg4; 6. Lf2! enz. Na 3K anders 4. Lf2f enz. Eindspel no. 437. H. Rinck. Wit: Kd2, Lh2, Pe5. Lc4. Zwart: Kd4, La7, g6, pi. e6. Wit speelt en wint. OVERZICHT. Het conflict tusschen China en Japan is tot een oorlog geworden zonder oorlogsverklaring. Het is bespottelijk te noemen, dat beide landen duizenden, honderdduizenden burgers vermoor den en laten vechten, terwijl de diplomatieke en consulaire betrekkingen niet verbroken zijn, maar aangehouden worden om elkander in cor- recten, juridischen vorm over betrekkelijke klei nigheden juridische spitsvondigheden toe te dienen. Vandaag zal vermoedelijk in den Japanschen Ministerraad de beslissing vallen of Japan uit den Volkenbond zal treden, ja dan neen De Japansche delegatie te Genève heeft echter bericht, dat zij aan de Ontwapeningsconferentie deel zal blijven nemen, en een zekere onbe schaamdheid is den Japanners schijnbaar niet vrij Alleen op de stad Jehol na moeten de Ja panners thans meester zijn van de provincie Jehol. De Chineezen houden echter stand en mobiliseeren zich geweldig. De vraag zal zijn, welke stappen de Volken bond met een officieel uitbrekenden oorlog zal doen'. De krijgsverrichtingen, waarover we tel kens andere berichten ontvangen, zijn vermoe delijk nog niet van zeer ernstigen aard, maar kunnen elk oogenblik in scherpte toenemen In Amerika zitten de Banken thans ontzettend in de knel, er is de laatste dagen een ontzettende run geweest. De regeering Hoover èn de re geering Roosevelt doen wanhopige pogingen om de financieele golf van wantrouwen tegen te gaan. Roosvelt verwerpt een inflatie en zal trach ten door strenge maatregelen de Staatsbegroo- ting sluitend te maken. Verschillende Staten hebben noodverordenin gen uitgevaardigd, waarbij de Banken naar eigen goeddunken worden gemachtigd uitbe talingen te beperken. Verschillende groote banken als de Gommer- cial Nationaal Bank, hebben hun betalingen gestaakt. Worstelt de geldschieter van Duitschland met de financieele vijanden, Duitschland is nog steeds ondergedompeld in de politieke wor- St De9 brandstichting door den Hollandschen communist van der Lubbe is een ongedachte buitenkans voor Hitier en de zijnen geworden, zoo prachtig kwam dezen Rijksdagbrand, dat vele buitenlandsche, vooral ook Fransche socia listische bladen er aan twijfelden, dat het geen doorgestoken kaart zou zijn Inderdaad is echter gebleken uit de vondsten bij de huiszoeking in het Karl Liebknechthuis te Berlijn, dat de communistische partij voor en na de verkiezingen een revolutie wilden be ginnen en dat de Rijksdagbrand daartoe het signaal zou zijn. Streng is de Regeering thans opgetreden. Hitier zit nog vaster in het zadel. Vele com munisten vluchten naar het buitenland, vooral naar Denemarken. Communistische en socialistische bladen wer den verboden. Ook socialisten moesten aan enkele complotten hebben deelgenomen, geen enkele pers mag meer draaien. De vrije meeningsuiting is dus zeer beperkt. Moreel is de oppositie van K.D.P. en S.DJP. meer gebaat bij een verbod, dan een zeer strenge beperking. Mocht Hitier nu a.s. Zondag niet de meerderheid ontvangen, dan beteekent dat een verpletterende nederlaag In den Rijksdag zouden de regeeringspartijen ruim drie dozijn mandaten moeten winnen, in den Pruisischen Landdag ruim een dozijn, voor zij de volstrekte meerderheid bezitten Tegenover de Rijksweer, de Pruisische Schu- po, de S.A. en de S.S. mannen en de Stalen Helm-organisaties kan de oppositie in militair opzicht niets plaatsen. Tegen de ontbinding van den Pruisischen Landdag en van de autonome Pruisische be stuurslichamen zijn tal van protesten bij het Statasgerechtshof ingediend. Voor de verkie zingen, wat de regeering-Braun juist gewenscht had, kan de beslissing niet meer genomen wor den, zoodat ook dit weer in het voordeel van de Regeeringspartijen uitvalt. Van historische beteekenis is ook geweest de ontmoeting tusschen den Ministerpresident van Beijeren Dr Held en den Rijkskanselier Hitier. In het verleden waren deze staatslieden felle tegenstanders, ze hadden elkander nooit eerder gesproken. Dezer dagen kwam Dr. Held naar Berlijn om Hitier te spreken over diens plannen. Dr. Held vreesde, dat een rijkscommissaris over Beijeren zou worden geplaatst, wat zeer veel ongenoegen zou veroorzaken. Hitier schijnt hem nog al verstandig te hebben behandeld en diende hem enkele vleierijen toe. Het lag niet in de bedoeling om een rijkscommissaris aan te schaffen, omdat Beieren naar de meening van de Rijksregeering, aldus Hitier, sinds de revolutie „voorbeeldig nationaal" geregeerd had! 15 jaren geniet hij een pensioen van 25 per week. De korting nain hem 3 af. Welke Nederlandsche werklooze zou niet „happig' zijn om dit weekgeldIs dit werken voor „hongerloonen' zooals de socialisten zeggen Een onder-officier verdient meer dan 4000 gulden met vrije kost en inwoning Zij waren vredig aan het spelevaren (hila' riteit), jawel, maar „jonge" inlanders zetten het schip in donker. Zenden radio-grafisch in de Engelsche taal berichten uit, dat ze aan het muiten zijn en nemen de officieren gevangen Moskou had verbinding met ze Het optreden van de officieren kan jammer lijk worden genoemd. Zij gingen hun eere woord geven aan deze muiters, dezelfde men- Ruwe Huid-Schrale Lippen Thans zal dus afgewacht moeten worden wat a.s. Zondag de uitslag is. Voor het bewaren van de orde en om eventueele pogingen der communisten tot het saboteeren van de ver kiezingen in de kiem te smoren, heeft men in Berlijn alleen voor d'en Zondag 3000 man hulp politie aangesteld, bestaande voor de helft uit S.A. mannen, voor 30 pet. uit de S.S. troepen en voor 20 pet. uit vaderlandslievende groepen als de Stalen Helm. Het kan er dus spannen en we zullen op alle dingen voorbereid moeten zijn CHINA EN JAPAN, Jehol voor de Chineezen verloren? Reuter meldde gister uit Peking Door verraad in de Chineesche gelederen is het front hedenmorgen doorbroken en dit kan het verlies van de provincie Jehol voor China tengevolge hebben. Naar uit vertrouwbare bron verluidt, is ge neraal Soen Tien-ying bij Tsjihfeng naar de Japanners overgeloopen, waardoor het zorgvul dig voorbereide verdedigingsplan van Tsjang Hsoe-liang in de war gestuurd is. Volgens een bericht uit Ling-yoean hebben de Japanners Soetaoling ingenomen. Reuter meldt nander uit Sjanghai De ineenzakking van den Chineeschën tegen stand in Jehol heeft in heel China bittere ont goocheling teweeg gebracht. Men geeft er zich rekenschap van, dat de val van Ling-yoean Jehol vrijwel overlevert. Japansche vliegtuien hebben den weg van Ling-yoean naar Pingtsjoean gebombardeerd, waarlangs de Chineesche troepen naar posities ten westen van Ling-yoean trokken. Een hopelooze zaak. Burgemeester van Rees van Papendrecht spreekt. Woensdagmiddag kwam de Hulpcentrale op Goeree en Overflakkee in algemeene vergade ring bijeen in het gebouw „Rehoboth" te Mid- delharnis onder voorzitterschap van den heer J. H. Dijkers, aangezien de voorzitter en de vice-voorzitter verhinderd waren de vergadering bij te wonen. De heer D ij k e r s opende de bijeenkomst, welke vrij druk bezocht was, op de gebruike lijke wijze, waarna de notulen en enkele zaken van interne aangelegenheid besproken werden. Ten opzichte van de verkiezingspropaganda werd besloten, dat de secretaris de verdere be stelling op zich zal nemen van het propaganda geschrift van de kiesvereeniging van Stellen dam, wanneer de kiesvereenigingen in het eiland het noodzakelijk mochten achten, dat ook in hun gemeente dit biljet teg'en de S.D.A.P.-propaganda inzake de muiterij op de Zeven Provinciën wordt verspreid als in Stellendam, waar dit reeds is geschied. Wanneer de kiesvereenigingen het eenigszins kunnen betalen, wordt er op aangedrongen dit uitstekende Stellendamsche vlugschrift zoo spoe dig mogelijk bij den heer Dijkers te bestellen. Vervolgens verkreeg de spreker voor dezen middag, de heer P. van Rees, Burgemeester van Papendrecht, het woord, die een schitte rende rede hield en de a.r. propagandisten van heel het eiland een ontzaglijken berg verkie- zings-materiaal in zijn rede, die enkele uren duurde, mee heeft gegeven, wat van zeer veel belang zal zijn. Het is ondoenlijk en ook niet onze bedoeling om van deze redevoering een uitvoerig verslag te geven. De voornaamste passages zullen wij echter hier laten volgen. Spr. begon met op te merken, dat het uit gangspunt, de kwestie, waar het om gaat, voor alles ons beginsel moet zijn. Er zijn maar weinig partijen, die zoo met volle vrijmoedigheid naar de kiezers kunnen gaan als onze Anti-Rev. partij. Voor alles wat leeft uit humanisme en socialisme is het een hopelooze zaak om eerlijk naar de kiezers te gaan. Wanneer wij leven als partij uit Gods genade doet het er niet toe hoe wij uit den komenden verkiezingsstrijd zullen treden. In de veelheid van het getal zit het niet. In de historie is gebleken (zie maar wat onze geschiedschrijvers Groen 'en Fruin zeggen), dat slechts 10 van ons volk de leiding heeft aangegeven. Als dat de antirevolutionaire mannen mogen zijn, die het roer vormen van het groote schip, mogen we daar dankbaar voor zijn. Onze verwachting mogen we daarom niet te hoog spannen op het getal, maar op het beginsel, dat ons drijft en de stuwende kracht van onze beweging is. Spr. herinnerde aan de spijziging van de vijf duizend menschen, zooals ons dat in Marcus 6 wordt verhaald. Duizenden menschen waren bij elkaar, één groote golvende, krioelende massa, om naar Jezus woorden te luisteren. Jezus, de schare ziende, werd met innerlijke ontferming bewogen. Hij weet ook hun aardsche nooddruft tegemoet te komen. Maar dan krijgen de discipelen eerst het bevel om de schare neer te zetten in groepen van 100 en 50. Eerst moet alles op den vlakken grond zitten, buigen moete en ieder. Zoo is het ook met het volksleven. De pro fessor, de bedelaar, de predikant en de ar beider, alles moet eerst op den grond zitten, alles moet eerst buigen voor het gezag. Dan eerst komen er geledingen en dan ook komt er eten, dan komt er brood en eerder niet. Dat is de kern van ons anti-revolutionair beginsel eerst orde 1 Het egoïsme moet ingeperkt, de zelfzucht be teugeld. Van welvaart is geen sprake als er niet gebogen wordt voor het gezag, dat recht vaardig is. De ordeloosheid van thans begint in het ge zin. Ouders, die gezag hebben over hun kin deren, keuren het niet goed, wanneer er „jij en jou" tegen hen gezegd wordt. Er is geen voet van gelijkheid tusschen ouders en kinde ren In verband hiermee wees spr. nog op de vrije educatie bij middelbaar en hooger onder wijs en het leven op de kantoren In het gezin moet het gezag gehandhaafd blijven 1 Wij hebben rekening te houden met een gevallen menschenwereld. Dat vergeten de libe ralen en daarim zijn deze menschen zoo ge vaarlijk. Zij zeggen: wanneer de omstandigheden goed zijn, waarin het individu wordt opgevoed, zakt de neiging om kwaad te doen. Daarom geeft goed onderwijs en de gevangenissen kun nen gesloten worden, zeiden ze vijftig jaar ge leden en wat is het resultaat Nederland heeft procentsgewijze de meest bevolkde gevange nissen Spr. kwam vervolgens tot het oor logs vraag stuk en stelde de vraag, is het de taak van deo verheid om den oorlog af te schaffen Neen, dit ligt op het terrein van het geestelijk leven. De apostel Jacobus zeg: Allen zijn ze uit geweken Daar heeft de overheid mee te maken en niet mmet het bloemzoet gekweel van de heeren met de gebroken geweertjes, waarvan het symbool een echt Hollandsch spreekwoord: „men kan geen ijzer met handen breken", weerspreekt. Deze menschen komen dan aandragen met de BergredeDaar moeten ze echter afblijven, omdat die niet bestemd is voor Jan en alleman. Jezus heeft deze rede uitsluitend bedoeld voor Zijn discipelen, voor Zijn Kerk. Het is de grondwet van de Christelijke Kerk Zij durven echter niet aan te spiren, omdat ze te laf zijn om met den strafrechter in aan raking te komen. De geschiedenis heeft aangetoond, dat slechts heele kleine hoopjes en volken de groote heiren hebben verslagen, denk aan David, Gidion enz. De inspanning van numeriekk zwakkere volken is zeer zeker van beteekenis. Wanneer de vol ken van het westen gigen ontwapenen, zou de dam doorbreken, die Aziatische en Russische horden nog tegenhoudt. Spr. keerde zich vervolgens tegen de leuze: „Indië los van Holland", en wees er op, dat het een oiweersprekelijk bewijs voor de op prijs gestelde handhaving van het Nederland sche gezag in Ned.-Indië is, dat alle bruinen in den Volksraad het gebeurde op de Zeven Provinciën hebben afgekeurd, geen één uit gezonderd. Werd Indië aan zichzelf overge laten, dan waren er morgen de koppensnellers weer. De taal van de bruinen zelf is heel andere kost dan die van den heer Cramer, die spreekt over „uitzuigerij" van den Inlander, die maar voor V/2 cent per dag moet leven. Dit is vol doende als er rijst genoeg is. Deze meneer zelf leeft van deze berooide Javanen en steekt uit de Indische schatkist sinds 1922 elke maand 750 in zijn zak. Nu wat de kortingen op de marine betreft. De korporaal-machinist, <ke den officier van het radiotoestel wegjoeg, verdi'ende 45 per week boven vrije kost en inwoning en over schen, die trouw gezworen hadden aan H. M, de Koningin. Was het wonder, dat de haaien, die daar bij de kust zwommen, de overboord gesprongen officier niet wilde hebb'en ((Hilariteit). Volgens spr. had de „Aldebaran" door moe ten varen en niet achter de muiters aan moeten varen. Dood of aan boord, had de commandant moeten zeggen, niets meer en niets minder. Spr. kwam vervolgens tot bespreking van het standpunt der A.R. partij t. o. van de openbare zedelijkheid en het huwelijk. Hoewel het program van Hitier afschuwelijk is, is spr. het toch met Hitier eens, dat in 't gezin de verantwoordelijkheid moet komen. In de boeken van Lindsey en Wi'baut wordt de gereglementeerde ontucht gepredikt. Kradhtig zal dit kwaad bestreden moeten worden in bioscoop en lectuur. Spr. liet vervolgens de bezuinigingsvoorstellen van de sociaal-democraten de revue passeeren, als heffing ineens, staatshypotheekband enz., welke bezuinigingsvoorstellen nog lang geen 147 millioen gulden kunnen brengen. De sociaal democraten willen maar leenen, tmaar zien nu eens naar Duitschland. Het Duitsche volk is de wanhoop nabij, omdat het zich door de politiek van de sociaal democraten verkocht weet aan de bankiers der wereld Ons land gaat met rassche schreden achter uit. Het geraamde tekort voor 1934 bedraagt 120 millioen gulden en telken jare komen er weer 255,000 nieuwe gezinnen bij. Is er werk en waar zullen we het geld halen Voor het laatste is er een half milliard gulden noodig Spr. besprak tenslotte de financieele vooruit zichten en eindigde met er op te wijzen, dat alleen de Anti-Rev. partij het vertrouwen waard is in dez ezorgvolle tijden, omdat wij de gevaren zien en met vaste hand willen regeeren. Schaart u daarom ook allen achter de A. R. partij en haar leider Colijn 1 Op dit referaat volgde een interessante be spreking, waaraan door velen werd deelge nomen. De heer Van Rees merkte daarbij nog op, dat de marine grondig gereinigd moet wor den. Het zal onderzocht moeten worden, aldus spr., of de liberale officieren de Roamsch- Katholieke en Protestantsche jongens met een vooropgezette bedoeling afkeurden en deze officieren, die toestaan, dat er in plaats van het gebed, de internationale na het eten gezongen wordt, zullen verwijderd moeten worden De muiterij op de Zeven Provinciën, aldus spr., is eveneens te wijten aa nde slapheid van de Regeering. (Applaus). Het is hoog noodig, dat onze vloot in Indië gezuiverd wordt, want de groote mogendheden als Japan en Duitsch land hebben hun oogen niet dicht Spr. eindigde daarna met dankgebed. De cople van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Zooals wel alle landbouwers bekend zal we zen, is sinds eenigen tijd ook de uitvoer van pootaardappelen onder de bepaling van de landbouwuitvoerwet gekomen. D.w.z. dat wanneer de pootaardappelen niet door een erkende keuringsdienst te velde zijn goedgekeurd er van uitvoer van pootgoed, an ders dan voor veevoer (gemengd) geen spra ke is. Waar nu echter in de voorwaarden voor keuring te velde door de Nederlandsche Alge meene Keuringsdienst (N.A.K.) de eisch ge steld wordt, dat het uitgepoote plantgoed, ook reeds van erkende afkomst moet zijn, daar zal iedereen begrijpen, dat het zaak is, dit voorjaar goedgekeurd pootgoed uit te planten, wil men het volgende seizoen geen kans loopen met zijn poters te blijven zitten, in elk geval niet voor uitvoer in aanmerking te kunnen komen. Nu doet zich voor een eventueelen kooper van pootaardappelen, ook door de momenteele geringe afzet van goedgekeurd pootgoed, mede als een. gevolg van de slechte betalingsmoge lijkheden, de voor hem gunstige gelegenheid voor om voor geringen prijs goedgekeurd pootgoed te koopen. De advertentiees in de diverse bladen bewij zen zulks voldoende. Ook de vereen, van O.L. „Ceres heeft momenteel nog een partij groen- gerooide te velde goedgekeurde Eigenheimer- pootaardappelen ter beschikking. In verband hiermede raden wij ieder aardap pelverbouwer ten zeerste aan bij deze veree- niging hun bestellingen te doen. Men is dan verzekerd van prima pootgoed en teunt tevens het pionierswerk van een ver- eeniging van jonge landbouwers. Wij hopen op uwe bestelling te mogen re kenen. De prijs is bllijk. De vereeniging „Ceres", K. J. de BRUIN, Secretaris. „MAA&'-NYMPHEN Duitschland kampt met vele zorgen In een uiterst ibangen tijd. En dat stelt onmoog'lijke eischen Aan het landsbestuursbeleid. Zuchtend onder d' oorlogsschulden, Hijgend onder t crisiswee, Hunkert het naar beet're tijden Van de welvaart en den vreê. Vele ministeries gingen Onverrichter zaak naar huis, Tot men eindelijk zijn troost zocht Bij den man van 't hakenkruis. En die trad al heel beslist op, Opende terstond het vuur „Dood aan alle communisme 1 „Redding brengt de dictatuur 1" Hitier kent maar twee partijen Eén die strijdt voor ord' en recht Die der nazi's en als vijand Moscou, dat daar tegen vecht Hier ziet men de antithese, Strak omlijnd en scherp gesteld „Vóór of tegen revolutie", „Vóór de rust of vóór 't geweld". En die twee staan onverzoenlijk Tandenknarsend en paraat Voor een strijd op dood en leven, Om de macht in Vader Staat, 't Eerste sein, dat burgeroorlog Zich weldra ontkeet'nen zou, Gaven reeds de communisten In 't verwoest rijksdaggebouw. Er is brandgevaar in Duitschland En dat zegt voor ons heel veel, Want ons kleine Holland vormt hier Het belendende perceel 1 Zijn wij hier wel goed verzekerd? Hoog genoeg geassureerd Of loopt, als de vlam mocht inslaan, Ook bij ons de boel verkeerd 't Is rumoerig bij de buurlui, 't Gaat niet goed 1 't Is daar niet pluis I Is er soms bij ons, in Holland, Ook een Karel-Liebknecht-huis 1 (Nadruk verboden). HAKATE. SOMMELSDIJK. Bij den agent der arbeids bemiddeling dezer gemeente stonden de vorige week als werkzoekenden en werkloos ingeschre ven 113 landarbeiders, 3 schilders, 1 opperman 1 machinist groote vaart en 1 typograaf. Totaal 138 person'en'. De bakkers in deze gemeente hebben de ze week het brood met 1 cent per 8 ons ver hoogd. De coöp. bakkerij had dit reeds vorige week gedaan. In de maand Februari 1.1. vestigden zich alhier 21 personenn.l. 8 ingezetenen vertrok ken, 6 kinderen werden geboren, w.o. 1 kind elders geboren alhier wonende, 6 ingezetenen stierven, waarvan 1 alhier wonende elders overleed, 1 huwelijk werd voltrokken. Van den landbouwer J. J. H. K, stierf dezer dagen een rund. Het dier werd ongeschikt bevonden voor de consumptie en is onder po litietoezicht begraven. De Wilhelmlnabrug dezer gemeente werd in de afgeloopen maand IJ. gepasseerd door 18 schepen, w.o. niet begrepen schepen met abon nement en beurtschepen. Tot bestuuslid van de coop, boerenleen bank alhier, is herkozen de heer M. Peekstok en tot lid van den Raad van Toezicht de heer M. C. Buurveld. De uien worden alhier gekocht voor 0.60, de peen voor 0.30 en de poters voor 0.30 per H.L. Naar aardappelen is geen vraag. MIDDELHARNIS. Het zoontje van de wed. H. Buth werd door speelkameraadjes in het prikkeldraad gegooid met het gevolg dat zijn gezicht zoo ernstig werd gewond dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Van het havenhoofd zijn per zeeboot naar Londen verzonden 25000 balen uien. Aan de kaai zijn aangebracht en verscheept 1500 H.L. aardappelen. Woensdagnamiddag vergaderde de Cen trale der Anti-Rev. Prop. clubs te Middelharnis. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter Mr. W. Verheul. Deze opende de vergadering met gebed en zette in 't kort het doel van deze samenkomst uiteen. De secretaris las vervolgens de notulen, die ongewijzigd wer den vastgesteld. Als nieuwe leden traden toe de heeren M. Dorst te Herkingen, S. Dekker en A. van Schouwen te Nieuwe Tonge, EL Struik te Melissant. Tot bestuursleden werden benoemd verklaard S. Dekker voor Nieuwe Tonge en A. Grootenboer voor Melissant. Als algemeen adjunct werd gekozen de heer C. van Rumpt te Stad aan 't Haringvliet. Nadat nog enkele interne aangelegenheden waren besproken, werd voorts besloten de inwendige propaganda stevig ter hand te nemen. Er was lust onder de jongeren de studie onzer A. R. beginselen door hun werk krachtig te steunen. Een blijde, welgemoede stemming was een goede inzet voor deze vergadering. We voelden ons als Anti Rev. jongeren echt één in ons streven, om onze beginselen te onder zoeken, te beleven en er voor te strijden. De heeren W. A. van Alphen Cz. te Nieuwe Tonge, W. van Seters te Stellendam en A. Mol te Dirksland hadden bericht van verhin dering gezonden. OVERGANG EN UITREIKING EIND DIPLOMA'S AVONDTEEKENSCHOOL. Donderdag 2 Maart had de overgang en uit reiking van eind-diploma's van de Avondteeken- school der Ambachtsschool alhier plaats. Bevorderd van de le naar de 2e klasse SmedenA. Gootjes te Melissant, Metselaars H. Bezemer te Oude Tonge, W. van den Nieu- dendljk te Middelharnis. Schilders: C. Koster te Middelharnis, B. Volaart te Oude Tonge, F. Vijfhuizen te Middelharnis, M. Zoon te Melissant. Bevorderd van 2e naar de 3e klasse: Tim merlieden: N. de Looze te Oude Tonge. Sme den (Mach. Bankw.) J. J. C de Lignie te Dirksland. MetselaarsJ. Guldenmeester te Dirksland, J. Olivier te Dirksland. Schilders: M. Schellevis te Sommelsdijk. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: Timmerlieden: J. Mosselman te Nieuwe Tonge, C. Noordijk te Sommelsdijk. Smeden: (Mach. Bankwerken) J. Lodder Jzn. te Sommelsdijk, H. van Veen te Oude Tonge, G. J. van Welie te Middelharnis, Metselaars: I. Mackloet te Sommelsdijk. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse. Tim merlieden M. van Driel te Sommelsdijk, A. Robër te Nieuwe Tonge. Smeden (Mach. Bankwerken) J. Appel te Middelharnis, H. A. Barentsen te Middelharnis S. Kastelein te Dirks land, P. Roetman (met vermaning) te Sommels dijk, Gt Sarelse te Middelharnis. Schilders

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 3