Werk schoenen PUROL er op! m Fa. A. JANSEN Onderwijs bij Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. voor Waterlaarzen en Werkschoenen het beste en voor- deeligste ADRES vlugge omzet is, b.v. in een grossierderij, win kelzaak enz. Waar het minst op zijn plaats Bij de vesti ging van het bedrijf, vooral van een landbouw bedrijf. Weimg rouleering en (ook in normale gevallen) zeer matige winst, maken dit niet raadzaam. Hooge rente mmaakt aanwending van krediet in den landbouw onmogelijk, vooral voor aankoop van grond. Leenen tegen hooge rente is jezelf een strop aandoen, aldus spr. Grootste zekerheid geeft de laagste rente. De rentetypen zijn onderdling afhankelijk van elkander. Gaat de hypotheekrente omhoog, dan volgen alle andere. Spr. kwam vervolgens tot het karakter van een hypotheek. Een hypotheek geeft ten eerste groote zeker heid voor den geldschieter door onderpand van den grond en ten tweede is het voor den leener een kapitaalschuld met jaarlijksche rentebetaling. Spr. schetste daarna de historie van het hypotheekwezen en besprak het hypotheekwezen daarbij in verband met de huidige crisis. Thans is niet voor de eerste maal een crisis. Waren er vroeger ook. En toen kwam men met dezelfde klachten als thans: stijgende ar- beidsloonen, hoogere belastingen en andere (so ciale) lasten, dalende prijzen, zinkende grond prijzen. De Duitscher Bietenberger zei in 1893 in zijn boek ..Agrarwesen und Agrarpolitik" a. dat de regeering we te de grootte van de schulden en de oorzaken daarvan b. dat ze zich er mee bemoeie om de groote vraag naar hypotheekcrediet te verminderen c. dat ze een regeling treffe betreffende grond- crediet 'en daaraan verbonden schuldrecht, die geëigend is, de thans drukkende schuldenlast van vorm te veranderen en in overeenstemming te brengen met het karakter van het landbouw bedrijf, waardoor de dreigende gevaren kunnen worden bezworen of verminderd. 'Ook in Duitschland is 'hier echter weinig tegen gebeurd. Spr. ging thans niet in op een bespreking van de oorzaken der zware'hypotheekschulden, maar wilde toch wel in bespreking brengen of voor de toekomst dergelijke toestanden althans niet te voorkomen zouden zijn. Allereerst zal er een wettelijke beperking van het hypotheekcrediet moeten bestaan. Thans is dit alleen een kwestie tusschen geldschieter en credietnemer, zoowel taxatie als rente en af lossingsbepalingen. Het algemeen gevolg van maatregelen t. o. van het hypotheekwezen moet zijn het ver dwijnen van de particuliere hypotheekhouders, ten tweede moet het niet meer mogelijk zijn voor menschen met een klein kapitaaltje grond te koopen met hooge hypotheek, omdat dit ook in hun eigen belang is. Bij de oplossing van de tegenwoordige moei lijkheden moet men oppassen voor het in ge vaar brengen van de zekerheid van het hypo- treekcrediet en dus de belangen van den cre- dietgever omdat de hypotheek de basis is voor ons credietwezen en daarmee van onzen land bouw. Men moet niet wegjagen waarvan men binënkort de hulp niet missen kan. Wie thans tornt aan de positie van den hypotheekhouder, handelt ongelooflijk kortzichtig. Dan moet men waken voor de aantasting van de schuld. Die zekerheid wegnemen beteekent de instelling der hypotheken opdoeken, betee kent terug naar de middeleeuwen Ook moet zorg gedragen worden voor de handhaving van het landbouwkarakter. Hieruit volgt, dat 'het mogelijk moet worden voor de aflossing der hypotheken surséance te krijgen. Een nieuwe crisisinstelling (liefst semi-officieel) moest in staat zijn des noodig de hypotheken over te nemen. Spr. wees er vervolgens op, dat ook het prin cipe der vaste rentebetaling gehandhaafd moet blijven. Op de een of andere wijze, aldus spr., zal een instantie noodig zijn, waardoor ook aan dezen eisch kan worden voldaan. Tenslotte moet niet uit het oog verloren wor den, dat er èn door landbouwers èn door geld schieters fouten zijn gemaakt. De landbouwers hebben de hypotheek op onvoorzichtige wijze gebruikt, zij hebben ver plichtingen op zich genomen, die ook in goede tijden nauwelijks te vervullen waren. De geldschieters hebben maar al te vaak willen profiteeren van de vraag. Spr. wees er op, dat de door hem aangegeven principes min of meer te vinden zijn in het Credet-Rapport der Centrales, zoodat dit zeker een basis kon vormen voor discussie. Spr. besloot met op te merken: Laat ons niet vergeten, dat met het wegwerken der tegen woordige moeilijkheden we er niet zijn: 1 histoire se répete (de geschiedenis herhaalt zich). Straks komt er weer een opleving, de prijzen worden dan weer hooger, ook de grondprijzen, ook de hypotheken en dan komt er weer een crisis. N u moeten we echter streven naar verbete ring van het landelijk hypotheekcrediet, waarbij één ding nooit vergeten mag worden, dat onze landbouw onbestaanbaar is zonder goedkoop crediet; het goedkoopste is dat met de grootste zekerheid. 't Is daarom ons aller belang die zekerheid onaangetast te laten. Iedere andere houding is kortzichtig en dom. Spr. zegt dit niet zoo maar in het algemeen, maar tot een ieder persoonlijk. Laten wij toch een wacht zetten voor onze lippen, opdat geen onbedachtzame woorden ontglippen zouden. Laat uit ons aleer houding 'en woorden spre ken de oprechte wensch om tot 't uiterste con- tractverpliChtingen na te komen en ze niet leeren bezien als vodjes papier. Na dezen tijd komt een andere, laten we daaraan niet twijfelen. Na deze redevoering, die met groote aandacht beluisterd werd, volgde een bespreking, waarin o.a. de heer De Haas van Dorsser uit Oude Tonge de vraag stelde of met de ver laging van pacht niet gepaard moest gaan ver laging van de 'hypotheken. De heer Smits achtte dit zeer onverstandig, omdat in de toekomst het resultaat zou zijn, dat de landbouw er niet mee gebaat zou zijn, maar veeleer geschaad. Immers, verlaging van hypotheek zal de vraag doen verminderen en tot gevolg hebben, dat de hypotheekrente hoo ger en dus a lie andere rentetypen ook hooger worden, wat weer zeer nadeelig is voor den landbouw, aangezien deze alleen gebaat is bij lage hypotheekrenten. Spr. vond het dan ook absoluut noodzakelijk, dat men van de hypo theken afbleef. De voorzitter sloot daarna de ver gadering. AIG. VERG. „CENTRALE PROEFTUIN VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE" Dinsdagmiddag hield de vereeniging „Cen trale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee" te Sommelsdijk, op Dinsdag 21 Febr. 1933, des nam. 4 uur haar algemeene vergadering in het hotel Spee, welke gepresideerd werd door den voorzitter, den heer A, A, M ij s. De voorzitter sprak een kort openingswoord, waarin hij de aanwezigen hartelijk welkom heet te, waarna de secretaris, de heer L. Pen, de notulen van de vorige vergadering las, die on veranderd werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de penningmester, de heer H. van Heest, verslag uit over de rekening en verantwoording over 1932. De exploitatie-rekening van den tuin over het jaar 1932 bevatte een nadeelig saldo van 1018,54, de verlies -en winstrekening per 31 December 1932 2016,08. De voorzitter merkte op, dat hoewel de tijden zeer slecht zijn, de proeftuin om het eens plat te zeggen „toch het ouwe mannetje is gebleven". Jammer is, dat vele gemeentebesturen in hun subsidies voor den proeftuin van meening zijn, dat hierop bezuinigd moet worden. Spr. raadde de leden aan zich tot. particulieren op het eiland te wenden can hen ondersteuning te vragen voor het mooie werk van den proeftuin. De heer Van Es: Toch staat de proeftuin er nog niet zoo slecht voor 1 De voorzitter: Dat is wel zoo, maar de tomatenprijzen zijn verreweg van schitterend geweest dit jaar Dan volgde verkiezing van bestuursleden we gens periodieke aftreding van de heeren A. A. Mijs, A. W. Keijzer, Ding. Slis en W. Witte. Allen worden1 herkozen, behalve de heer Ding. Slis, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Bij eerste stemming werden de heeren A. A. Mijs, A. W. Keijzer 'en W. Witte herkozen. Herstemming moest plaats vinden tusschen de heeren H. van Es en J. A. Slis Dz. Laatst genoemde stelde zich echter niet beschikbaar en verzocht de vergadering niet op hem te stem men. Gekozen werd daarop de heer J. M. van Paasschen. Tot leden van de commissie tot het nazien van de boeken werden benoemd de heeren Van Es en Slis, als plaatsvervangende leden de heeren Van Eek en Van der Meide. Dan gaf de voorzitter gelegenheid tot het stellen van vragen over het jaarverslag, dat in druk verschenen was en als propagandamiddel verspreid zal worden. Niemand maakte daarvan gebruik, zoodat het voor kennisgeving werd aangenomen. Wij nemen het volgende uit het jaarverslag over Opbrengst van den tuin. De resultaten van de vorige jaren en de heerschende toestanden hadden ons aanleiding gegeven de opbrengst van den tuin niet hooger te schatten in de be grooting van 1932 dan 4000. Dit bedrag is door den verkoop der geteelde producten bijna bereikt en door onvoorziene ontvangsten zelfs nog iets daarboven uit gegaan. Toch heeft de algemeene malaise zich ook dit jaar weer ge voelig geopenbaard, want het zijn hoofdzakelijk de lage prijzen, die onze inkomsten drukten. De kwantiteit en de kwaliteit van de produc ten waren zeer goed en 't is hieraan te danken, dat de opbrengsten nog niet tot lager peil zijn gezonken. De teelt van enkele gewassen was nog niet zoo slecht, b.v. niet van spinazie, bloemkool en andijvie. Sla en aardbeien waren ook nog niet slecht. Boonen waren van uitstekende kwa liteit, doch de prijzen wai'en steeds dalende. Toch is de geldelijke uikomst nog niet tegen gevallen. De vroege aardappels waren zeer laag in prijs, terwijl ook over 't beschot niet viel te roemen. De financieele resultaten van tomaten waren verre van schitterend. De vruchtboomen hebben weinig gedragen. De druiven waren best van kwaliteit; de oogst was over 't geheel goed, doch de prijzen waren laag, gemiddeld is per pond 19 cent ge maakt. Verleden jaar was het gemiddelde nog 22 cent. We konden de teelt van verschillende soorten boonen voortzetten; ook zijn andere soorten sla geprobeerd, terwijl verschillende variëteiten van aardbeien worden nagegaan. Ook hebbën wew eer 3 soorten vroege aard appels gepoot. Geldmiddelen, De opbrengst van den tuin bedroeg over het afgeloopen jaar 4023,48 of 23,48 boven de begrooting. Gezien de abonrmale tijdsomstandigheden mag deze opbrengst niet onbevredigend genoemd worden. Uit de exploitatierekening moge U blijken, dat deze een nadeelig saldo aanwijst van 1018,54, wel kbedrag door subsidies, donaties, contributies enz. moet worden gedekt. Willen wij den Proeftuin voor het nemen van diverse proeven en het geVen van voorlichting aan den tuinbouw" blijven behouden, dan is steun van Rijk, Provincie, Gemeenten, Dona teurs en Leden niet te ontberen. Na de rondvraag, waarvan geen gebruik werd gemaakt, hield de heer M. B. Smit s, hoofd van de landbouwschool, een interessante rede over „Wat onderwijs vermag bij Land- en Tuinbouw". Spr. begon met aan te geven wat de taak is van het landbouwonderwijs. Het landbouwonderwijs, aldus spr., doet niet anders doorgeven wat de onderzoekers op land bouwgebied geconstateerd hebben. Het is de taak van het landbouwonderwijs om de resultaten van de wetenschap om te zet ten in de taal van d'en gewonen man. Wij zoe ken het wetenschappelijk gevondene toe te pas sen in het practische leven. Over het algemeene vallen de droge en dorre wetenschappelijke rapporten niet in den smaak bij de practici. Deze wetenschap wil het land bouwonderwijs populariseeren. De taak van het landbouwonderwijs is die van een dienstknecht. Eenerzijds dient het den wetenschapsman, anderzijds het publiek. Zeer moeilijk is het om uit elkander te houden., wat tot stand is gebracht door het landbouwonder wijs en wat door de landbouwwetenschap. Spr. schetste den invloed van het landbouw onderwijs in verschillende landen der wereld. Vaak is een bepaald land zeer ver gevorderd op wetenschappelijk landbouwgebied. Zoo had Rusland voor den oorlog vele landbouwproef stations. Echter ontbrak daar het landbouw onderwijs om de wetenschappelijke resultaten te populariseeren, zoodat de bevolking in de prak tijk weinig of niets geen nut er van had. Ook in Noord-Amerika treft men iets derge lijks aan, hoewel het daar iets anders is. Het onderzoekingswezen nam daar een zeer hooge vlucht. Het landbouwonderwijs nam lang niet zoo'n hooge vlucht. In Nederland was dit ech ter veel intensiever, zoodat ons land in dat opzicht wel bovenaan staat. Men heeft in Noord-Amerika een vorm van lager onderwijs heel anders dan wij hebbën.. Het landbouwonderwijs sluit bij ons aan op de lagere school en is er veelal in vervat. Dit is in andere landen niet zoo, zoodat wij verder zijn. Spr. schilderde vervolgens den toestand van het eiland Flakkee honderd jaar geleden. De groote oppervlakten suikerbieten en aard appelen van thans vonden we indertijd niet. Graan was 't hoofdgewas, tarwe en gerst, verder peulvruchten en oliezaden (koolzaad). Het graangewas was mager en stond er slecht bij. Voor bemesting gebruikte men de mest van het vee, dat echter niets anders kreeg dan stroo. waardoor het bijna niet op zijn pooten kon staan. Wanneer het vee naar de gorz'en werd gebracht, moest er altijd een wagen mee om de besten, die onderweg bezweken, op te laden. Men hield vee voor de bemesting en veronder stelde, dat de humusbemesting de bodemvrucht baarheid bevorderde. Thans zijn we tot de con clusie gekomen, dat deze humustheorie foutief was. De humustheorie is verdrongen door onze hedendaagsche, moderne chemische theorie. De Duitscher Liebig maakte ons duidelijk, dat de plant stikstof noodig had. De wetenschappelijke onderzoekers vooral in Engeland kwamen ten slotte tot onze kunstbemesting. Al die weten schappelijke onderzoekingen waren echter zon der resultaat geweest, indien het landbouwon derwijs deze resultaten niet bekend gemaakt had bij de land'bouwënde bevolking Spr. wees er op, dat de wetenschap ons de veredeling van de planten en de bestrijding van de ziekten gebracht 'heeft, die het landbouwon derwijs in de praktijk van het landbouwleven bekend heeft gemaakt. Thans is men aan het onderzoeken welke invloed bestraling op het plantenleven heeft. Reeds heeft men verrassende en voor de toe komst belovende resultaten bereikt. Ook daar zal het landbouwonderwijs zijn nuttig werk weer bij doen. Spr. sprak tenslotte den wensch uit, dat een ieder thans overtuigd zal zijn van de groote waarde van het landbouwonderwijs. (Applaus) De voorzitter dankte den heer Smits voor zijn schitterende en overtuigende rede en hoopte, dat de heer Smits ook een volgend maal voor de Centrale Proeftuin op zou willen treden. Spr. wees er nog op, dat de ontwikkeling op landbouwgebied de laatste veertig jaren enorm is geweest. Men zegt wel eens: nu zitten we met een geweldig teveel aan producten, daar heb je nu het gevolg van al die wetenschap Weet men echter wel, dat millioen'en van honger ge storven zouden zijn en nog sterven zouden, in dien de moderne kunstbemesting er niet gekomen was. We mogen ook hierin een grooten zegen voor de geheele wereld zi'en Spr. wekte tenslotte op propaganda te maken voor het landbouwonderwijs, waarvan thans een ieder na het hoor en van den heer Smits over tuigd moet zijn. Daarna sloot de voorzitter onder dankzegging voor de belangstelling de vergadering. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand, en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest A.-R. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE'' TE STAD AAN 'T HARINGVLIET. Verslag vergadering van Donderdag 23 Februari, in de Geref. Kerk. De voorzitter opende de vergadering door te laten zingen Ps, 68 vers 16, en ging voor in gebed. Spr. hield daarna een kort welkomst woord tot de vergadering en bedankte vooral den heer P. van Rees, burgemeester van Papendrecht, die zoo bereidwillig was dezen avond een woord tot de A.-R. partij van Stad aan 't Haringvliet te spreken en gaf daarna het woord aan Burgemeester van Rees, die een rede hield over 't onderwerp: „Vrij onverveerd". Rede Burgemeester P. van Rees. Spr. vond het een aangename taak dezen avond een woord fot de A.-R. partij van Stad aan 't Haringvliet te mogen spreken. Hij wees er op, dat zulk een woord niet overbodig ge noemd mag worden. Hij schetste even de om standigheden, waaronder het volk gebukt gaat, en welke de uiteinden der aarde doorgisten, en als voorbeelden noemde spr.: Ie. de spannin gen in Genève; 2e. de spanningen en de ver- houdigen tusschen de landen onderling en den toestand, die momenteel in Duitschland heerscht. Spr. wees ook op 'het nut der Ghr. pers, die alleen de goede voorlichting geeft, en stelde de vergaedring voor oogen, dat de kracht der A.R. partij niet is bij de menschen, maar dat zij haar kracht zoekt in den naam van Hem, die alle dingen in zijn hand heeft, zoodat wij ook op politiek gebied niets anders te handelen hebben dan te vragen: Heere, wat wil Gij, dat wij doen zullen en dat ook alzoo de A.R. partij er geen mooie voorspiegelingen, die toch niet verwezenlijkt kunnen worden, op nahoudt, daar achter onze partij God zelf staat, die ons steun geeft voor den strijd tegen de revolutie. Spr. wees er op, dat wij op dezen grond straks voor de stembus moeten staan, want dan zullen wij kunnen overtuigen dat de A. R. partij die partij is die het woord van God tot richtsnoer heeft, en die welvaart en verbetering in Gods kracht brengt, en dat toch groote dankbaarheid ons moet vervullen, als wij zien hoe wij vrij onverveerd tot Gods troon en Woord kunnen naderen, en een regeering hebben, waarin men schen zitten, die hun knieën buigen bij het kruis van Golgotha, en dat wij daarom vrij onverveerd kunnen kiezen wie als onze vertegenwoordigers zullen optreden, dankbaarheid dat de A. R. partij nog een aparte positie bezit, vertegen woordigd door 12 menschen, waarvan men weet dat zij een eenheid vormen tegen de tegenpar tijen. Maar wij mogen niet alleen den dank, maar ook de zorg er voor hebben dat wij het parlem'entair systeem houden. Spr. wijst ons op andere landen, waar de vrijheid gesneuveld is en dat wij zoo wij die toestanden ook in ons land niet binnengedrongen willen zien moeten strijden en werken om dit parlementair systeem te behouden, en waar om Omdat wij dan als vrije burgers onze ver tegenwoordigers en overheden te kiezen heb ben. Spr. wees daarna op de kieswet, waar de zweep van de overheid achter staat, doch dat 'het nog niet is gelukt deze wet van onze zijde te vernietigen, daarom moeten wij het ons een dure plicht achten, te zorgen dat er 12 of meer mannen van dë A. R. partij in de Kamer komen, dan zal er zegen op 'hun werk te wachten zijn, zoodat wij dan niet zullen hebben een dwang op het kiesrecht, maar dat wij behooren te zijn, vrije burgers die kunnen kiezen hun vrije over heden. Spreker wees daarna op den ernst der tijden, en dat er juist nu van regeeringszijde zooveel moet gebeuren; dat als alle maatrege len door de Regeering voorgesteld aangenomen waren, door de Staten-Generaal, er dan voor 1934 een tekort zou zijn van 120 millioen gul den. Daarna wees spr. op de orde die er moet j zijn overal, dus ook bij de overheid, waarbij spr. aanhaalde de spijziging des 5000 in Markus 6, waarbij Jezus niet het brood uitdeelde toen er van orde geen sprake was, maar dat Jezus de menschen eerst orde gebood, door ze te laten neerzitten in het groene gras, gezamelijk 100 bij 100 ën 50 bij 50, waarna spr. ons voorlichte wat de orde voor ons staatkundig leven is, en dat zoo er geen orde is, dit beteekent èen neer halen van 't gezag, zooals het wegvaren der muiters op de Zeven Provinciën, die ondanks zes maal gewaarschuwd te zijn, zich niet onder werpen wilden aan het gezag. Spr. wees er ver der op dat vooral in dezen tijd, wij Christenen moeten zijn, in den rechten zin des woords, zoo- dat wij met innerlijke ontferming over onze arme medemenschen bewogen zijn, ën hun meedeelen van hetgeen wij nog hebben, waarbij spr. wees op het verschil tusschen Christen en Socialist. Ejen Christen zegt tot zijn medemenschen: „Ik heb nog wat, maar jullie hebben niets, kom deelt met mij hetgeen ik nog heb." Maar een gansch andere stelling verkondigen de socialis ten, wanneer zij zeggen „Ik heb niets, jullie hebbën wel, kom geef mij die goederen, wat ik heb er recht op, evenveel als jullie om die te bezitten. Spr. duidt nog aan welk ongelukkig systeem toch eigenlijk het socialisme is, dat hier op deze jammerlijke aarde haar hemel zoekt, maar dat de A. R. partij hoort, hoe het volk om brood roept, en dat zij daarom al haar krachten inspant om te doen wat haar hand vindt om te doen, om die roependen te helpen en te steunen. Maar ook dat 'het hoofdbegisel der A. R. partij is om het volk naar Gods inzettingen te bestu ren en in de paden des Heeren te wandelen. Want al kon in alle behoeften van deze wereld worden voorzien, en wij bleven ons verharden tegen God en Zijn bevelen, dan zou het toch op niets uitloopen. Daarna wees spr. op het ontzettend gebeuren van de muiterij, gepleegd op de „Zeven Provin ciën" en liet zien, dat er voor de bemanning niet het minste recht aanwezig was om te gaan mui ten en ook dat de straf die velen hiervoor on dergaan moeten en met den dood moesten be- koopen geheel rechtvaardig was, daar er na drukkelijk zes maal gewaarschuwd was, doch de bemanning stond vol verachting voor het gezag, en dat kan ën mag niet langer ged.oogd worden. Daarna stelde spr. nog even voor hoe moeilijk het is in dezen tijd om te regeeren en te beschik ken over de financiën en toonde met enkele cijfers aan 'hoe slecht de schatkist er voor staat, waarna spr. zijn rede sloot met een ernstig woord, aantoonende hoe wij moeten staan te gen God en de menschen, om onzen duren plicht te verstaan voor het land en volk, zoodat wij steeds kunnen zeggfen Wij zijn vrij onverveerd. Na deze rede werd aan de aanwezigen de ge legenheid geschonken tot het stellen van vragen, waaraan door twee personen werd deelgenomen. Daarna sloot de Voorzitter de vergadering met een mooi slotwoord en ging Burgemeester Rees voor in dankgebed. Het is jammer te noemen, dat deze zeer leer rijke avond niet drukker bezocht was. SOMMELSDIJK. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer D. M. Uijl, werd met ingang van Maan dag, 6 Maart a.s. benoemd tot agent van politie te Hillegersberg. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Wegenbelastingwet. Schoolartsendienst. Zaterdag 4 Maart a.s. zal om half vijf in Hotel Spee te Sommels dijk Dr. A. in 't Veld te Voorschoten, spreken over het onderwerp „Nut en werking van een Schoolartsendienst voor Goeree en Overflakkee MIDDELHARNIS. Voor rekening van den heer J. A. Dijkers is voor zijn betonfabriek alhier in de Kaai aangekomen het zeeschip „Mer- curius" geladen met cement, afkomstig uit En geland. Bij den Correspondent der Arbeidsbemid deling hebben zich als werkloos opgegeven 154 werkloozen, n.l. 82 veldarbeiders, 18 diepzeevis- schers, 11 timmerlieden, 10 transportarbeiders, 8 letterzetters, 3 metselaars, 7 schilders, 1 op perman, 1 kabelmonteur, 1 stoker, 5 boekbin ders, 2 boekdrukkers, 1 betonwerker, 1 pakhuis knecht, 1 winkelbediende, 1 monotype-gieter, 1 machinezetter. De zang vereen. „De Volkszang en „Zanglust", gavën onder leiding van haar di recteur, den heer L. A. van Gent een goed ge slaagde uitvoering in de zaal van Meijer alhier. Opgevoerd werd na afwerking van het zangpro- gramma het Indische tooneelstuk Blank en bruin". Door onze dorpsgenoot de heer J. Born is een nieuw te bouwen woning staande aan het Marietjespad onderhands gekocht van den bouwondernemer de heer D. van der Waal. Tot bestuurslid van het Onderling Begrafe nisfonds is 'herkozen de 'heer D. Vroegindeweij, welke reeds 35 jaar als zoodanig zitting heeft en tot commissaris de heer J. Oosterling. f Bevolkingsstatistiek over de maand Fe- bruadiIngekomen M. J. de Korte van Dirks- land, Jan L. Slis van Stad aan 't Haringvliet, J. S. Hoek van Utrecht, C. Camphens van Rot- terdam, P- C. van Nieuwaal van Willemstad, P. de Waard van Rotterdam, Jannetje de Vos van Ooltgensplaat, Domus Lodder van Rotter dam, Gerrit Kats van Rotterdam en M. W. Wielaard van Dordrecht. Vertrokken M. Schellius naar Hilligersberg, M. Krijtenberg naar Dirksland, Abr. Kool naar Alkmaar, K. H. Schippers met gezin naar Som melsdijk, M. J. de Korte naar Sommelsdijk, H. Verbrugge en gezin naar Sommelsdijk. f Wegens onjuiste invulling van aanvraag formulieren voor steun of toeslag op de uit- keering uit de werkloozenkas zijn nog steeds vier person'en van steun of werkverschaffing uitgesloten. OUDE TONGE. In de week van 20 Febr. tot 25 Febr. stonden bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling 181 werkloozen ingeschre ven. De leden van den B. V. L. hielden Vrij- dagavond een onderlinge schietwedstrijd. De uitslag was als volgtK. de Bruin 94 punten, C. Prince en G. de Waal ieder 89 p. J. Hame- teman, C. Fes ieder 88 p., J. Kardux, P. Ja cobs en J. de Jong ieder 87 p., W. van Otsel 84 p., M. Pollemans 83 p., L. van der Sluis 81 p., G. Winkels 78 p., J. Nijsse 75 p. en M. in 't Veld 70 punten NIEUWE TONGE. Bij de gehouden schiet oefeningen der B, V. L. werden de volgende punten behaald in een serie. C. Verseput en J. Kieviet 46. C. Sneep 45 A Knops 44, J van Heemst en J. C. Braber 43, A. van der Boom, A. van Schouwen en J. van den Doel 42 p. H. van Zielst 41. W. Drooger 40. P. van Prooijen 39, L, Neiisse, G H. Verweij, W. A. van Alphen 38, G. Verweij 37 en A. K. Nie- kerk 36 punten. Op de kiezerslijst 1933-19934 komen voor 1108 kiezers voor de Tweede Kamer, 1104 voor de Staten en 1076 voor den Gemeente raad. Bij den agent der arbeidsbemiddeling ston den Zaterdag 81 werkloozen ingeschreven. Zaterdag en Zondag zijn door de jeugd materialen stuk gemaakt, toebehoorende aan den aannemer van het werk ter verbetering van de Langeweg, waardoor veel schade werd berok kend. De politie stelt een onderzoek in. De prijs der melk is alhier verlaagd en gebracht van 12 op 10 cent per liter. De vorige week werden van hier vervoerd 6200 balen uien, 1200 H.L. aardappelen en 400 H.L. peen. DIRKSLAND. Door bizondere omstandighe den is het solisten-concours dat al'hier gehouden zou worden op a.s. Zaterdag uitgesteld tot 14 Maart a.s. des avonds half vijf. Bij het gehouden examen voor het verkrij gen van het diploma „Eerste hulp bij ongeluk ken" slaagden 16 van de 1*8 candidaten. Van de lichting 1934 zijn thans door den Commissaris der Koningin voorgoed van den dienstplicht jwegensi bröederdiienst vrijgesteld de ingeschrevenen P. van Bodegom, L. Groe nendijk, J. L. Guldenmeester, L. W. Hagens, H. van 't Hof, J. F. Koedam, T. van Okken- burg, J. Olivier, F. Wolfert en M. Zoon. De Zangvereeniging „Exselsior" gaf j.l. Donderdag voor haar donateurs voor een stampvolle zaal een uitvoering in Odeon onder leiding van haar Directeur den heer 'Brooshoofd van Stellendam De nieuwe Kiezerslijst ligt ter gemeentese cretarie ter inzage en is tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Van uit deze gemeente werden verscheept 1375 H.L. aardappelen, 5900 balen uien en 5140 balen peen. Onze dorpsgenoot de heer B. Vis slaag de aan de Universiteit te Leiden voor 'het can- didaatsexamen Wis- ën Natuurkunde, letter F. HERKINGEN. Na een kortstondig en smar telijk lijden overleed de vorige week in den ouderdom van ruim 70 jaar de heer C. J. Kar dux. De thans ontslapene had in vele besturen zitting. Hij was o.a. vanaf de oprichting in 1913 secretaris van het bestuur der Coöp. Boeren leenbank, bestuurslid van polders en water schap. Ook heeft de overledene deel uitgemaakt van den Raad der gemeente onder wijlen bur gemeester Mr. C. Zaaijer. Aangezien de heer Kardux zich steeds deed kennen als een mensch wiens omgang steeds aangenaam was, zal de ledige plaats, die hij achterliet, door de vele medebestuurders der vereenigingen lang worden gevoeld en zal zijn nagedachtenis zeer zeker in eere worden gehouden. Met vee van den stal te halen had vorige week de heer H. het ongeluk zijn pols zoodanig te verdraaien, dat medische hulp moest worden ingeroepen, die voorloopig rust voorschreef. Meldden we een vorige week, dat met het uitdiepen der Spui zou worden aangevangen, thans kunnen we melden, hoewel planken en kruiwagens reeds op 't werk zijn aangekomen, dat dit voorloopig nog niet tot uitvoering komt, aangezien verschillende zaken eerst nog nader moeten worden geregeld, eer met het werk kan worden begonnen. Bedoeling is het uit te voeren in werkverschaffing. Maandagmiddag toen de groote bestel wagen van de R. T. M. de plantage „De Dol- phijn" wilde binnenrijden, geraakte ze van den kant in de haag, die daar langs gelegen is, na eerst een hekje van den tuin van C. de G. te hebben vernield. Door de hulp der omwonenden en enkele andere passeerenden, gelukte het ten slotte na zeer veel moeite 'het voertuig weder op den weg te krijgen. Behalve een eenigszins verbogen spatbord had de wagen geen materieele schade bekomen. STELLENDAM. De kiezerslijst 1933-1934, welke op 22 Februari j.l. is vastgesteld, ligt tot en met 16 Maart a.s. voor een ieder ter ge meentesecretarie ter inzage. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 50 K.G. garnalen. De grootem otorvaartuigen hebben aangebracht 120 K.G. De vorige week werden van hier ver scheept 650 H.L. aardappelen, 200 H.L. uien en 300 'H.L. koepeen. Op Zaterdag j.l. stonden als werkloos bij den agent der Arbeidsbemiddeling ingeschreven: 59 landarbeiders, 4 garnalenvisschers, 2 timmer lieden, 2 metselaars, 1 opperman en 1 bakkers knecht. Op de nieuwe kiezerslijst komen voor 874 kiezers voor de leden van de Tweede Kamer, 871 kiezers voor leden van de Prov. Staten en 856 kiezers voor leden van den gemeenteraad. Deze week is een aanvang gemaakt met de uitvoering van de zomerkade van den Schar- rezeepolder tot Buitendijk. Dit werk geschiedt in werkverschaffing door den polder de Gene rale Dljkagie van Stellendam, met subsidie van Zandpad MIDDELHARNIS

Maas- en Scheldebode | 1933 | | pagina 2