Advertentiën. Kerk en School. Burgerlijke Stand Rechtzaken. Marktberichten. Jan Cornells neier. Land- en Tuinbouw. Uitslag aanbesteding. Laatste Berichten. Subsidie aan de R. T. M. De Heer en Mevr. VAN DER POELBORN geven kennis van de geboorte van hun zoon Arnhem, 24 Februari 1932. Getrouwd J. C. TIELEMAN L. VAN IMMERZEEL, Klaas Tasis Aag|e Tanis—Tanis 15 'jaar. Het ledental vermeerderde met 37 en bedroeg alzoo op 31 Dec. 1931. 1206 leden, waarvan 803 boven de 15 jaar. Vijf bestuurs vergaderingen werden gehouden. Van gemeente wege werd wederom subsidie verleend voor bestuursvergaderingen. Drie verklaringen werden uitgegeven voor volwassenenl voor 2 ziekenhui zen in Rotterdam. Den' heer Baart werd dank gebracht voor zijn notulen en keurig jaarverslag. Vervolgens kregen wij te hooren de rekening van den penningmeester Joh. Tieleman, welke hier volgt Batig saldo 1930 2641.00J4. ontvangen con tributie 2771.10, subsidie gemeente 30, rente 145.51. Totaal 5587.61J^. Uitgaven: Dokterskosten 138, verplegings- kosten 7430, reiskosten 81.25, vergaderingen 51.70, drukwerk 33.18, salaris penningm. f 150, secretaris 75, bode 235.80, porto 2.23, terugbetaalde contributie 0.78, con tributie centrale 11.36. Totaal 853.60. Er was dus een goed slot van 4143.01 Yi. De raad van toezicht bracht verslag uit bij monde van den heer Kort, welke adviseerde de rekening onder dank goed te keureni. Hierna werd besloten in de maanden Maart en April geen contributie te heffen en werd het bestuur gemachtigd indien mogelijk een volgen den winter de contributie voor 4 maanden te ontheffen. Een breedvoerige bespreking werd gehouden over de betaling van vervoer van gestorven pa tiënten terug naar hunwoonplaats, waarvoor het bestuur, indien noodig en mogelijk, maat- regelenl zal treffen. In de nu volgende pauze werden 2 vrije con sumpties rondgediend, waarna overgegaan werd tot bestuursverkiezing. Intusschen was de presentielijst door 120 man geteekend. Het bestuur werd met groote meerderheid van stemmen herkozen, behalve de heer Krijger (niet herkiesbaar, waarvoor D. Tol in de plaats werd gekozen. Ongeveer half elf sloot de voorzitter deze vergadering en sprak den wensch uit, dat een volgend jaar even voorspoedig mocht zijn. HERRINGEN. Vorige week werden van hier verscheept 250 balen uien, 1352 balen peen en 353 balen aardappelen. Tot leden van het schoolbestuur der Geref. schoolvereeniging werden herkozen de heeren L. Drooger, J. van Kemp'en en M. G. den Boer. Wij brengen in herinnering, dat de rente- kaarten en -boekjes van de arbeiders, die in deze gemeente wonen en werken, moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 27 Februari 1932. GOEDEREEDE. Prijzen der veldvruchten uien 5 per 60 kilo, handel vlug, aardappelen 3 per 70 kilo. Verslag van het verhandelde ter vergade ring van de afdeeling „Goedereede" van de Zuid-Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis" op Donderdag 25 Febr. 1932, des av. 7 uur in hotel „De Gouden Leeuw Aanwezig 29 leden. Nadat door den voorzitter Dr. Witkamp deze vergadering is geopend met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen en zijn spijt uitsprekende over de schrale opkomst, geeft hij het woord aan den secretaris om de notulen der vorige vergadering te lezen. Deze worden onveranderd goedgekeurd ert geteekend. De secretaris brengt hierna zijn jaarverslag uit. Hieruit blijkt, dat het ledental met 4 is verminderd. In het afgeloopen jaar zijn 3 zwak ke kinderen uitgezonden. Het volgende nieuwe materiaal is aangekocht: twee lighallen en vier ledikanten. Door de Zuster zijn 2345 bezoeken afgelegd. Ten slotte spreekt hij den wensch uit, dat ieder zooveel als in zijn vermogen is de vereeniging financieel en moreel zal steunen. Dan komt in behandeling de rekening over het afgeloopen boekjaar. Deze is onderzocht door de heeren P. Struijk, P. Rameijs en- A. C. deri Eerzamen, die adviseeren genoemde reke ning goed te keuren. Daarna wordt ze in haar geheel aan de vergadering voorgelezen. Hieruit blijkt, dat de ontvangsten waren 4633.93 en de uitgaven 3107.73, dus e'en batig saldo van 1526.20. Daar niemand het woord over deze rekening verlangt, wordt ze goedgekeurd en geteekend. De begrooting wlordt idaarna vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 3331.20. Tot het nazien der rekening voor het volgende jaar worden benoemd de heeren P. Struijk, P. Rameijs en K. Timmer en tot plaatsvervangers de heeren H. Dubbeld, J. Luime en K. Troost. De heeren M. Witkamp en J. Kleijn worden met meerderheid van stemmen tot bestuursleden herkozen en nem'en hun benoeming aan. De heer Timmer vraagt hoe of het staat met het te maken steiger aan het Havenhoofd voor het aan boord brengen van patiënten.. De secretaris deelt mede, dat hij zich in ver binding heeft gesteld met deni heer Hoogwater. Deze zou de zaak opnemen en dan verslag uit brengen bij het bestuur, maar tot op heden hebben wij niets gehoord. Aan den heer Timmer werd opgedragen zich eens in verbinding te stellen met den heer Hoogwater. De 'heer H. Lodder vraagt hoe of het zit met de biidrage van de geme'ente Ouddorp. Anders gaf die 5, maar nu heb ik niets gehoord in de rekening. De voorzitter zegt, dat na herhaald verzoek altijd afwijzend werd beschikt. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter deze vergadering. OUDDORP. Van P. M. is een rund gestor ven, waarvan het vleesch niet gebruikt mocht worden; d-us in den grond is gestopt. Om het bedrijf beter loonend -te maken, gaan meer visschers er toe over om een motor in hun vaartuig te plaatsen. Zoo heeft ook Th. Grinwis gedaan in zijn blazer; het is een motor van 40 P.K. Alhier worden veel sjalotten op contract gepoot. De uien, die er nog zijn, kunnen v.oor 5.60 per baal geleverd worden. ALGEMEENE VERGADERING S. B. Z. TE OUDDORP. Algemeene vergadering der vereen. S. B. Z. te Ouddorp op 19 Februari 1932. Aanwezig waren 131 leden. Het jaarverslag wordt door den waarnemen- den secretaris voorgelezen. In de samenstelling van het bestuur was wijziging gekomen door het vertrek van den heer Crezee. Het bestuur ver gaderde zes smaal. Het aantal leden vermeer derde met 160 en was op 31 Dec. 2109 gewor den; alzoo een gestadige vooruitgang. De financieele toestand is minder gunstig ge worden. De contributie is inmiddels gebracht van 6 op 7 cent per persoon boven 15 jaar, wat e'en meerdere opbrengst geeft van 700 per jaar. In 1931 zijn er 34 personen ter verpleging uitgezonden, als 23 naar Eudokia, 9 Diacones- seninrichting, 1 Ooglijdersgesticht, allen te Rot terdam en 1 naar de Emmakliniek te Utrecht. De vereeniging kreeg te vergoeden 515 verpleeg- dagen met e'en gemiddelde dagprijs van 9.12, dokter en vervoerkosten Inbegrepen. Het vorige jaar was die dagprijs 7.87, alzoo dit jaar 1.25 meer, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat dure gevallen zijn verpleegd. Tot zoover het jaarverslag, dat zonder aan merkingen werd goedgekeurd. Thans volgde het verslag van den penning meester Ontvangsten: Contributiën4737.78 Donateursgelden25. Gekweekte rente in '3087.41 Verkochte reglementen 4.— Kassaldo op 31 December '30 2347.44 Totaal 7201.63 Uitgaven: Verpleegkosten over '30253.81 Doktersrekening over '30 901. Verpleegkosten over '312113.60 Doktersrekening over '31 907.50 Bodeloon óver '31^327.44 Vervoerkosten over '31261.70 Drukwerken24.10 Porto's 7.07 Kosten secretariaat '311.90 Contributie centrale '3018.18 Lokaalhur'en '31 22. Kleine uitgaven2.65 Kassaldo op 31 December '31 2360.68 Totaal 7201.63 BALANS. Kassaldo op, 31 December '31 2360.68 »v Totaal 2360.68 Nog te betalen Doktersrekening 1928 60. 1929 150. 1930 360.- 193 11715. Vervoerkosten 1931 60. Vermoedelijk saldo 31 December '31 15.68 Totaal 2360.68 Vergeleken met 31 Dec. '30 is het vermoede lijk saldo achteruitgegaan met 731.76. Op voorstel van de commissie tot het nazien dezer rekening werd den penningmeester decharche verleend. Een woord van dank voor zijn nauw gezet en getrouw beheer voegen wij uit naam van alle leden hierbij. Gezien den financieelen toestand, en daar in dit jaar 1932 reeds 7 pa tiënten moesten worden opgenomen, wordt het bestuur, zonder eenige aanmerking, machtiging verleend om de contributie op 8 cent voor per sonen boven 15 jaar te brengen. Als bestuursleden werden bij acclamatie her kozen de heeren G. A. Polderman en T. Tanis Tz., en wordt de heer Crezee bij zijn terugkeer in de gemeente opnieuw benoemd. In plaats van den vertrokken heer Tiggelman werd met meer derheid van stemmen gekozen de heer P. Spuij- broek, aan wien de functie van secretaris werd opgedragen. Tot het nazien der rekening over 1932 werden door den voorzitter aangewezen de heeren J. Westhoeve, J. C. Mierop Jz. en KI. Akershoek en a-ls plaatsverv. leden de heeren M. Boelaars, ,L. Akershoek en P. Tanis Gz. Ten slotte werd na ampele bespreking goed gekeurd de wijziging van art. 11 het 3e lid, waarbij wordt bepaald, dat thans voor patiën ten verplichtend wordt gesteld de opneming in de kraaminrichting en het ooglijdersgesticht te Rotterdam.-r JAARVERGADERING M.V. „BIDT EN WERKT TE OOLTGENSPLAAT, Verslag jaarvergadering der Geref. Meisjes- vereeniging „Bidt en Werkt" te Ooltgensplaat, op Woensdag 24 Februari in de bijzondere school aldaar. De eere-voorzitter Ds. de Lange opent de vergadering door het laten zingen van Ps. 146 vers 1. Gelezen wordt Handel. 9 vers 36—42. Nadat Zijn Eerw. gesproken had over de hedendaagsche jeugd ,de' verschillen aantoont van jongens en meisjes in aard, aanleg en roe ping, spreekt hij verder het openingswoord, wat wij daaromtrent vind'en in het voorgelezen Schriftgedeelte en verzoekt ten slotte de aan wezigen aandacht voor deze vergadering en dat zij moge leiden tot eer van God. Uit het jaarverslag van de secretaresse Mej. K. Buth bleek, dat het ledental iets achteuit- ging en thans 14 bedraagt. Gehouden werden 78 inleidingen, waarvan 44 Gew. Gesch., 8 Kerkgesch., 6 Vaderl. Gesch., 6 Maatsch. onderw., 5 Geloofsleer, 5 Opvoed kunde, 4 Antirev. beginselen. Uit het verslag van de penningmeesteresse Mej. Jo Beijer blijkt, dat de inkomsten hebben bedragen 90.51, de uitgaven 78.621, batig saldo 12.30. Beide verslagen werden onder dank vastge steld. Mej. M, Buth leverde een inleiding Gewijde Gesch.: „Lazarus opgewekt". Hierop had geen bespreking plaats. Onder leiding van den directeur v. d. Heuvel zingt de meisjesvereen. het lied: ,,'t Is midder nacht". Thans wordt gepauzeer, waarin tractaties worden rondgediend. Nadat fret eerste vers van het Bondslied is gezongen, Worden felicitaties overgebracht door afgevaardigden van verschillende zustervereen. De voorzitter dankt allen voor de aange boden gelukwenschen. Door Mej. R. Pieterse wordt een inleiding gegeven: „De toebereiding van het meisje voor huisgezin en maatschappij", waarop een be spreking vólgde. Mej. Jo Beijer hield daarna een voordracht getiteld: „Het haantje van den tor'en". Door de M.V. worden weder een paar liede ren gezongen: 1. „Jezus is mijn Heiland"; 2. „Daal bij het huiswaarts gaan" enz. Tweede pauze met tractatie en collecte, waar na gezongen wordt Ps. 84 1 en 2, waarbij de heer Koppenaal begeleidt met het orgel. Als laatste inleider noemen we Mej. W. Breeman, welke Kerkgeschiedenis behandelt „Blandina", De eere-voorzitter Ds. de Lange spreekt een woord van dank tot allen, die deze vergadering deden slagen en dat de propaganda, welke door deze vergadering is gemaakt, moge leiden, dat vele meisjes mogen opgroeien tot Christen- huisvrouwen. We mogen oök dankbaar zijn in deze verwarring der tijden stil te hebben kun nen vergaderen1, daar het vroeger zeer anders geweest is. Laten wij deze goede gave Gods waardeeren. Doch laten wij ons toch ook voor bereiden voor de tijden," die aanstaande zijn ons geloof- versterken en onzen tijd nuttig be steden. Hoevelen van onze ouderen betreuren het, dat zij hun jeugd vermorst hebb'en eni daar om, meisjes en jongens, neem deel aan het ver- eenigingsleven, besteedt er uw talenten en doe niet mede aan de verwildering der hedendaag sche jeugd. Na het zingen van Ps. 103 vers 1 en dank gebed van den voorzitter wordt de vergadering gesloten. HET GELUKSPROBLEEM. Alle mensch'en zijn gelukszoekers. Of ze jagen naar goud en dat in tastbare vormen in de goudvelden van Australië gaan zoeken, of dat ze jagen naar een winstgevend bedrijf, of naar een hooggeroemden, wereldbe kenden naam of naar een plaats onder de hoog waardigheidsbekleders, alle menschen trach ten, zij het in verschillenden vorm, iets te be reiken, wat voor hen geluk beteekent. Vooral jonge menschen zijn gelukzoekers. Dat is hun goed recht. Als 'het leven voor hen opengaat is het als een deur, die toegang geeft tot een sprookjes- tuin, waar geurige leliën hun pracht tentoon stellen naast diep-gekleurde irissen, waar fon teinen met hun zilverig watergeruisch wedijve ren met het zoete jubelende gezang der vogels, waar zonnepracht en maanlichtmysteriën den mensch betooveren. Zoo is het leven voor een, die ontwaakt uit zijn kinderdroom 'en nu dat sprookjesachtige leven betreden mag. Geluk dat zoekt een mensch. Ongeluk dat wil hij niet en terecht. Een mensch is voor 't geluk geschapen. Hij kwam uit Gods hand als een schepsel, dat in volmaakte harmonie leefde met zijn Schepper, met de hem omringende schep ping en ook in volmaakte harmonie met zich zelf. De zonde heeft deze harmonie, deze geluks staat verbroken. De mensch kwam te staan scheef immers vijandig tegenover God, scheef tegenover de schepping en zijn medemenschen, scheef ook tegenover zichzelf, door de zonde kracht, die in hem werkte, een geheel anderen kant uit dan waarvoor hij geschapen was en waarvan ook nog een overblijfsel in hem over was. Zoo staan wij in scheeve verhouding, in dis harmonie tegenover al wat ons omringt en bin nen in ons is. En die geluksdrang nu, die ieder mensch be zit, wil de disharmonie opheffen. Er zijn menschen, die wel de geluksdrang die in hen werkt hebben opgemerkt, maar geen oplossing zien. Heel het gedicht „Iris" van Jacques Perk is een symbool van het eeuwige zoeken van den mensch naar geluk. Iris, de regenboog, wordt uit de zon geboren, maar 'moet voor de zon achter de wolken vluchten, het is een zoeken en ontwijken eindeloos. Perk besluit daarom zijn verzen hopeloos Ik ben geboren uit zonnegloren En e'en vochtigen zucht van de zee Die omhoog is gestegen op wieken van regen, Gezwollen van 't wereldsche wee - Mij is gemeenzaam, wie even eenzaam Het leven verlangende slijt En die in tranen zijn vreugde zag tanen Doch liefelijk lacht, als hij lijdt. Voor Perk is het gelukzoeken doel, het geluk zelf is ongrijpbaar. De meeste jonge menschen echter gelooven in geluk, dat wel te bereiken is. Vandaar de kracht, die 'in hun opgaande jaren tot uiting komt, de kracht, die geboren wordt uit het ideaal. Maar waarom hangen de armen dan zoo slap en staan de oogen zoo dof en zijn de handen zoo krachteloos en is de ziel zoo moedeloos, als blijkt, dat het ideaal te hoog was en het geluk steeds wegwijkt als een regenboog achter de wolken Dat komt, omdat men het geluk wil zoeken buiten God en buiten zichzelf. Het geluk, alle geluk, ligt in God. Voor velen is dat misschien een phrase, een term, die al zoo dikwijls gezegd is en daarom versleten. En toch buiten God is er geen geluk te vinden. Want de disharmonie in de ziel moet opgeheven worden. De scheeve ver houding tegenover God moet recht gezet worden en de vijandschap tegen God moet omgezet worden in aanbiddende, gelooveride liefde. Dan vinden we ook vanzelf weer terug de harmonie met de menschen en de harmonie in onze eigen ziel. En dat is nu geluk. Dat geluk uit zich in een tevredenheid, die ziel en leven doortrekt. Dat is het geheim nu van geluk; vrede met God en daarom tevreden al vallen de menschen ons tegen, al vinden we niet het ideaal, dat we zochten, al smaken we niet het liefdesgeluk, waarnaar we smachtten, al worden we uit onze betrekking ontslagen. Want dan ligt het geluk binnen in li, in Uw eigen ziel, als een schat, die niemand rooven kan. Dan is dat geluk als een rots, die onwan kelbaar staat, al slaan de golven tegen haar stuk, want dan ligt Uw geluk niet in Uw eigen handen, niet in menschenhanden, maar Uw geluk ligt in Gods handen. UIT DE LAND EN TUINBOUWWERELD. (Nadruk verboden). De Musch. Bijne ieder vervolgt de musch zij is dan ook een echte roover. Toch is zij be ter dan haar roep. Waar men haar al te erg vervolgde, ondervond men zelf daarvan de meeste schade, want het vernietigende insecten- leger werd dan bedenkelijk grooter. Deze on dervinding deed reeds Frederik II, koning van Pruisen op. Verbitterd door de schade, die de musschen aan zijn ooftboomen aanrichtten, liet hij een waren verdelgingskrijg tegen de boos doeners ondernemen. Wat was het gevolg Reeds in het eerste jaar waren bijna alle veld vruchten door insecten aangebeten, en ook met 's konings lievelingsvruchten, de kersen, was het slecht gesteld. In het tweede jaar was het nog erger. De rupsen hadden nu bijna alles ver nield. De groote overwinnaar in zoo'n menigen veldslag moest nu het onderspit delven. Niet alleen, dat hij vrede moest sluiten, maar hij moest ook gedoogen, dat zijn kerseboomen door de musschen als de hunne werden aangezien. Toch duurde het nog eenige jaren, eer de tuin van den koning weer van insecten was bevrijd. De musch is slim en laat zich niet zien, waar ze al te erg vervolgd wordt. Meer zulke voorbeelden kan men uit andere landen aanhalen. Spoedig ondervond men de gevolgen, die het uitroeien der musschen na zich sleepten, en men moest tot energische mid delen zijn toevlucht nemen, om de bannelingen te doen terugkeeren. Wegens de groote kosten en de geleden schade moest de mensch eigenlijk wel geleerd hebben, dat de musch als een nuttige vogel te beschouwen is. Inderdaad, wanneer we door meikevers en andere lastige boosdoeners gekweld worden, dan is di_t grootendeels onze eigen schuld, daar we de kleine vogels in hun doen en latten storen. En onder deze nuttige vo gels de „veiligheidspolitie" onzer velden en bosschen, is de musch een der ijverigste politie dienaars. Als haar bijzondere sectie, waar zij waken moet, béschouwt zij den ooftboom. welke zij van de lastige sujetten rupsen en luizen, moet zuiveren. Eén enkel musschenpaar brengt aan zijn jongen gemiddeld per week 3000 rups jes. Een getal, dat wel opweegt teg'en de kersen en korenaren, die zij als loon begeert. Geen Kainiet bij Heggen en Vruchtboomen. Een vriend van ons had een beukenheg geplant zonder er mest onder te doen de omstandighe den brachten dat zoo mee. Daar hij vreesde, dat gebrek aan voedsel de jonge haag in den groei belemmeren zou, besloot hij wat kunstmest te geven en die oppervlakkig onder te werken. Hij gaf kainiet, Thomasslakkenmeel en Chilisalpe- ter, respectievelijk berekend naar 20, 15 en 5 baal per H.A. Hij nam aan, dat de wortels zich voorloopig over een halven meter links en rechts verspreidden. De lengte van de heg was 170 M. zoodat de oppervlakte, die bemest moest worden, was170 X XA X 1 M2 85 M-' (vierk. M.). Ieder kan dus nagaan, hoeveel K.G, van elke meststof gebruikt werd. Daar -hij evenwel wist, dat een gedeelte der heg in grond van mindere vruchtbaarheid stond, strooide hij daar de helft méér kunstmest, dus anderhalf maal zooveel. En nu het resultaat. De heg hield zich goed,' vooral niet minder dan andere, die met een flinke hoeveelheid stal mest behandeld zijn. En toch is de bodem een weinig vruchtbare zandgrond. Maar waar de helft méér kunstmest was gegeven, was de heg blijkbaar lijdende. De bladeren kromp'en ineen, kregen een bleekgroene kleur en vertoonden bol- vormige vergroeiingen. De jonge scheuten ble ven kort en knopvorming was spaarzaam en onvolkomen. Daar de Chili in 2 keer gegeven werd, kon dit er geen schuld aan hebben, even min natuurlijk het Slakkenmeel. De schuldige moest zijn het kainiet. Ook in het 2de en zelfs nog in het 3e jaar was het lijden te zien. In het 4de groeitijdperk was van bovengenoemde verschijnsel niets meer te bespeuren. De heg is er echter vrij wat minder, en nog jaren daarna was de invloed der overmatige kainietbemesting waar te nemen. Uit deze geschiedenis, die niet op zichzelf staat, is deze les te putten gebruikt bij heggen en vruchtboomen chloorvr ij e kali meststoffen! Ook bij vruchtboomen Want menigeen heeft een enkelen vruchtboom, of zelfs een deel van zijn boomgaard, te gronde zien gaan tengevolge van Kainiet-aanwending. Augurken. De augurk is een volkomen zomer gewas, daarom wordt ze nooit alleen verbouwd, maar geconbineerd met een vroege groente erwten of tuinboonen. De erwten worden voor- gekiemd en begin Maart uitgepoot op rijen, die 1.40 M. van elkaar liggen. Men gebruikt daar voor de halfhooge soorten, die dun rijs bij zich moeten hebben. Dit komt er eenigen tijd na de planting bij, en wel aan de Zuidzijde. De rij zelf staat Oost-West van de Zuidzijde van 't rijs komen weer de augurken te staan, en deze, die veel zon en veel luwte noodig hebben, pro- fiteeren van de beschuttende erwtenrijzen. 't Au gurkenzaad wordt vooraf 24 uur geweekt, en dan 1 12 Mei, in een bak uitgezaaid, ft Zaad ondiep onderbrengen.) Bedekt men den grond met e'enig dekmateriaal, om 't uitdrogen te voor komen, dan zullen de plantjes meestal na een dag of drie wel opkomen. Denkt men er om, ze af te harden, dan kunnen ze na verloop van een week wel worden uitgeplant. Dat uitplanten ge schiedt meestal 's avonds, en wel op afstanden van 40 c.M. Na de planting wordt flink gego- tten. Zijn de erwten afgedragen, wat in den re gel eind Juni het geval is, dan wordt het stroo uitgetrokken, een paar dagen te drogen gelegd en vervolgens uitgelegd in de richting der au- gurkenrijen, zoodat de heele grond er mee be dekt is. De augurkenranken worden over 't stroo' geleid en hebben daardoor minder last van vocht, worden niet zoo gauw spikkelig of vurig, en zijn na een regenbui niet zoo vuil. Bovendien wordt er 't plukken door vergemakkelijkt. Dit plukken heeft plaats 2-maal per week en daar bij wordt streng gesorteerd alle, waar iets aan mankeert, worden uitgeschoten, terwijl tevens een strenge schifting naar de grootte wordt ge maakt. Ook wordt wel, zoo we zeiden, gecom bineerd met tuinboonen, die na voorgekiemd te zijn, zoo gauw mogelijk worden uitgeplant. Tusschen twee of drie rijen hiervan laat men een ruimte op'en van ongeveer 1(4 M., waar in de augurken komen. Deze worden óf uitge plant óf gezaaid, maar dan zeer dicht, en later, als de plantjes 6 c.M. groot zijn, uitgedund, zoodat de ranken ook naar weerskanten uit gaan. Soms nog teelt men ter weerszijden der boonenrijen eerst nog een rij vroege aardappe len, vroege sla of wortelen. De sorteering is ook hier streng. Struiken of Heesters. Als het weer zachter wordt, is het noodzakelijk de struiken 'en hees ters, welke onder winterdek staan, te luchten. De achteruitgang van vele stfuiken is meer toe te schrijven aan gebrek aan lucht, dan aan de vorst. Vooral Gaillardia's, Tritoma's, Campa nula e.a. beginnen al heel licht te rotten onder de winterbedekking. B—r. Uitslag aanbesteding van een Woonhuis met Schuur voor den heer P. van Prooijen architect F. Osseweijer, Oude Tonge. Timmerwerk C. P. C. Holleman, Nieuwe Tonga f 3489,— C. Kroos. Middelharnis 2875,— J, C. Osseweijer, Sommelsdijk 2590,— P. Boeter, Middelharnis3265,— J. Holleman, Nieuwe Tonge 3399,— P. Snijder, Oude Tonge2925,— Metselwerk J. C. Boeter, Nieuwe Tonge f 4550.— P. Mackloet, Sommelsdijk5289 L. van der Velde, Nieuwe Tonge 449S,— L. Kardux, Oude Tonge4368,- J. van Nieuwaal, Den Bommel 4260,— Schilderwerk A. Hage, Oude Tonge P. C. Bruggeman, Den Bommel P. Kareis, Nieuwe Tonge Smidswerk St. van der Velde, Nieuwe Tonge H Tieleman, Nieuwe Tonge In massa ingeschreven J. C. Osseweijer, Sommelsdijk Begrootingf 7672,—. f 545,- 515,85 625,- f 700,- 549,- f 8989,- SOMMELSDIJK. GeborenMarinus. zoon van Klaas Groe» nendijk en Helena Stoutjesdijk. Gehuwd: Hendrik van Staalduinen, 27 j., te Naaldwijk en Marina Peekstok 28 j„ alhier. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Anthonius, zoon van P. Jacobs en M. P. van de Wijngaard; Aren Cornelis, zoon van Aren Kreeft en Cornelia Maria v. d Welle. Ondertrouwd: Pieter Kreeft 26 en Cornelia van Eek 25 j. OverledenLevenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van H, v. Gent en Antje Zuidijk. OUDE TONGE. Geboren Wilhelmina, dochter van Abraham Kamp en Maria MatenAdrianus Johannes, zoon van Jacobus de Boet en Elizabeth Maria StoopJohannis, zoon van Johannis Huizer en Cornelia Kroon. GehuwdJohannes Hameeteman 25 en Hendrina Christina de Waal 24 j. Overleden Johanna Lena, 3 j., dochter van Leendert Johannes Fluit en Aaltje C. Joppe; Maatj? Buurt, 72 j„ echtgen. van Cornelis Verrijp; Johannes van Kempen, 76 j. DIRKSLAND. OverledenTannetje Slootmaker, 73 jaar, wed. van Dirk den HollanderAdrianus Grootenboer, 16 j. HERRINGEN. GeborenCornelis, zoon van Jan Lodder en Jannetje Cornelia Bestman. Ondertrouwd: Johan Cornelis Melissant, wedn. van Dirkje Meijer, 27 j. en Willemina Riedijk j d. 25 j. Arrondissement® Rechtbank, Rotterdam FAILLISSEMENTEN. Uitgesprok en: A. van der Werf, koopman et bakker, wo' nende te Melissant, R.<c. Mr. Dr. B. I. Zijlstra cur.Mr. A. Zaaijer te Dirksland. Geëindigd: S. Kastelein, Sommelsdijk, Door de college's van Burgemeesters en Wethouders van Flakkee is Dinsdagavond ten Gemeentehuize te Middelharnis een samen» komst gehouden, ter bespreking van de sub» sidie<aanvrage van de directie der R.T. M. Eenparig is besloten aan gemelde directie te berichten, dat door de genoemde college's geen termen aanwezig worden geacht, om op» nieuw op deze zaak terug te komen, daar de gemeenteraden pas besloten hebben geen sub> s'die ten behoeve van de R.T, M. te voteeren. Centrale Velling te Middelharnis. Veiling van Dinsdag 23 Febr. Savoye kool f 2,70 tot f 3,40 Sinaasappelen f 1,10 tot f 1,85 per 100 stuks Prei f 1,50 per 100 bos Spruiten f 6,50 Kroten f 1,— Veldsia f 5,50 Kleiperen f 13.50 tot f 17,50 per 100 kg. Boter f 0,50 tot f 0,55 per pond UIEN VEILING. Gewone (met trosmerk) f 4,— Gewone (zonder trosmerk) f 3,90 Drielingen f 4,16 Bicklers f 4,20 Alles per» en inclusief baal Aanvoer5200 kg, Veiling van Donderdag 25 Febr. Kipeieren 50—54 kg. f 2,70 tot f 3.10 idem 58-61 f 3,10 tot f 3.40 idem bruin 60 kg. f 3,30 tot f 3,45 Eendeieren 61—68 kg f 2,35 tot f 3,30 Boter f 0,50 tot f 0,64 per pond Aanvoer: 16900 eieren UIEN VEILING. Grove f 4,32 Gewone (met tros) f 4,84 tot f 4,88 Gewone (zonder tros) f 4,61 Drielingen f 4,50 tot f 4,85 Picklers f 4,49 Alles per» en inclusief baal Aanvoer: 54650 kg. de la Reijstraat 10. EN die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de zeer vele blijken van belangstelling bij hen hu» welijk ondervonden. 34302 Katwijk aan Zee, 24 Februari 1932 :33c3sc«3sccx3c«3sc; Zoo de Heere wil en zij leven hopen, op Maandag den 7 Maart a.s., onze geliefde Ouders en hunne 25»jar?ge Echtvereen!» ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van Hunne dankbare Kinderen KLAARTJE en Verioofde. MINA. TEUN. ANNA. 34292 DURVINA. PIETER. JOB. SJAANTJE. OUDDORP, Febr. 1932.

Maas- en Scheldebode | 1932 | | pagina 5