Wij openen de Boeken! De Maas- en Scheldebode is verreweg het meest ge lezen blad op Flakkee. De Maas- en Scheldebode komt in duizenden ge zinnen. De Maas- en Scheldebode komt onder meer dan 15000 paar oogen. De Maas- en Scheldebode is het familieblad sedert bijna een halve eeuw. De Maas- en Scheldebode gaat in ieder gezin van hand in hand. Voor contract-adverteerders liggen de officieele cijfers van onze oplaag en van het abonnementstal in ieder dorp afzonderlijk, ten bureele van ons blad ter inzage. De Maas- en, Scheldebode is het blad met de grootste publiciteitswaarde. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. CRISIS-COMITÉ Laatste Berichten. Subsidie door de R.T.M. gevraagd. De Waterleiding op Flakkee. Burgerlijke Stand erkoopingen* Ondertrouwd M. THORENAAR M. A. MARIS. JASPERT BUURVELD. llan H.H. mmerleenlers! De heer MAST heeft gehoord, dat het onder hands is weggegeven, zonder uitschrijving. ^De VOORZITTER: Ik weet daar niet van, dat is in den ouden Raad gebeurd. Weth. LOKKER Het is zoo vlug in zijn werk gegaan, we zijn er eigenlijk wel een beetje mee overrommpeld. De burgemeester had alles al klaargemaakt. De heer MAST: Laten we er maar niet meer over praten. Maar waarom moet dat 2500 kosten De VOORZITTER: Dat kost het niet. We hebben het heelemaal niet noodig, we willen een rond getal maken. Maar de inschrijving was 1750, dus het kan daar nooit boven komen. Het werk is nog niet heelemaal klaar, er moet nog een balk bij gelegd worden. De heer MAST: Wordt het een balk van beton De VOORZITTER: Dat weet ik niet. Met algemeene stemmen wordt besloten een leening van 2500 aan te gaan. Dan wordt besloten na breede discussie, in de kom van de gemeente 6 en te Achthuizen en Zuidzijde elk 1 brandkraan te plaatsen. B. en W. stellen voor om het tekort, dat nog bij al de toegepaste bezuinigingen bestaat, te dekken, en de volgende verhoogingen in de be lastingen aan te brengen: Personeele belasting, die nu progressief is van 60 tot 140 opcenten, te brengen op 150 opcenten zonder progressie. Wanneer dit niet gebeurt, kan de gemeente fondsbelasting niet verhoogd worden van 80 op 100 opcenten, wat ook noodzakelijk is. Voorts geven Ged .Staten in overweging de gemeente van de 2e naar de 3e klasse over te brengen. B. en W. hebben breedvoerig over dit voorstel gesproken, maar er is geen anderen uitweg te vinden. Het moet gebeuren om de begrooting sluitend te krijgen. De heer MAST: Hoeveel brengt die ver hooging op De VOORZITTER; De personeele belasting 1500 en de gemeentefondsbelasting 700 en de klasseverandering 500, totaal 2700. Wanneer we het geluk hebben, dat de inkomsten wat beter worden en niet te veel behoeven terug te betalen aan het Rijk, komen we er over een paar jaren weer beter voor te staan. De heer MAST: Wat brengt de personeele belasting nu op De VOORZITTER: 2600. Het is niet ple zierig, maar het moet. Met algemeene stemmen wordt conform be sloten. Dan stellen B. en W. voor de post werk verschaffing te verhoogen en te brengen van 1500 op 4500. Het Rijk geeft 50 en de polders dragen ook bij. Wanneer deze post ver hoogd wordt, ontvangt de gemeente 3375, zoodat het geen nadeel voor de gemeente op levert. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De heer MAST vraagt of er geen aanvragen zijn ingekomen van kleine landbouwers om kunstmest van het crisiscomité. Er bestaat hier wel geen crisiscomité, maar dan kunnen ze toch bij den burgemeester terecht De VOORZITTER gelooft, dat er een 100 balen zijn opgegeven. Er zijn nog aanvragen te laat ingekomen. Er zal getracht worden hier aan nog te voldoen. Maar uit een radiorede blijkt ,dat waarschijnlijk maar aan een 25 van de aanvragen zal kunnen worden voldaan. De heer MAST vraagt het pad naar het havenhoofd door werkloozen te laten verbeteren. Het is er nu allemaal modder en er zijn nog al eens schippers, die er trekken moeten. De VOORZITTER zegt, dat dit wel ge beuren kan. Er ligt nog wat grond dat er op kan. Weth. LODDER: Laat ons dan het werk, dat er nog zit, tegelijk laten doen. Er moet nog een sloot uitgegraven worden. De VOORZITTER: We kunnen dat in B. en W. bespreken' en er met de commissie over confereeren. De heer MAST: Verleden jaar is het land van Hobbel uit de pacht gekomen en het is toen opnieuw verhuurd voor lager huur. Weet de Raad hier van De heer LEMKES: Ja, dat is aan den Raad medegedeeld en deze ging er mee accoord. De heer HOKKE: Het land was in heel de- solaten toestand. De heer MAST: Er is ook nog een kwestie met de theeschenkster in dén Raad. Zij zegt, dat ze nog 100 te vorderen heeft op de raadsleden van het vorige jaar. De heer LEMKES: De nota moest meer ge specificeerd worden. Het is een kwestie met den burgemeester. Spr. weet er niet veel meer van. Weth. LOKKER: Dat geld zal nog wel uit betaald worden. De VOORZITTER: Als die toezegging is gedaan, dan zal het ook wel in orde komen. De heer HOKKE: Het loopt ook nog over iets anders. Er is een overeenkomst met de werkster van het gemeentehuis. Wil deze er nu hulp bij nemen, dan moet ze dat zelf weten, maar ze moet het niet op den Raad verhalen. De VOORZITTER: Deze kwestie kunnen we straks in geheime vergadering even bespreken. Het schijnt een persoonlijke kwestie te zijn 'en spr. weet er niets van af. Weth. LOKKER: Laten we wachten tot de burgemeester er zelf bij is. De heer HOKKE: Is het aan B. en W. be kend, dat er een schrijven van den Minister is verzonden verleden week over de uitkeering aan de werkloozen gedurende de vorstperiode De VOORZITTER: Ik heb er ook wel van in de krant gelezen, dat de Minister de vorst periode wil beschouwd hebben als regendagen, maar aan den burgemeester is nog niets bekend. Hij zegt nog niets ontvangen te hebben. De heer HOKKE: Er zijn ook werkloozen, die 'het gelezen hebben en die komen er bij mij naar vragen. Spr. heeft ze geantwoord, dat ze zich beter ter secretarie kunnen, vervoegen. De VOORZITTER: Misschien hooren we er nog wel iets van. Dan gaat de Raad over in zitting met ge sloten deuren. Op zeer correcte en zakelijke wijze werd deze vergadering door den heer Jongeling geleid. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft Februari, (Nadruk verboden). Stamsnij- en sperzieboonen kunnen ook zeer goed vervroegd worden. Als men in het bezit Is van een bak, wordt deze diep uitgegraven en weer gevuld met blad en ruigen paardenmest. Als de bak goed warm is, en de ergste damp is er uit, dan doet men er eerst een goede hand breed aarde op en over eenige dagen weer zoo, totdat er ongeveer een voet aarde opgebracht is. Bij het opbrengen der eerste aarde kan men de boonen reeds in een mandje of kistje met aarde leggepi; dan kunnen ze, wanneer de bak gereed is, tegelijk uitgeplant worden. Snijboonen moeten op één lid ingenepen worden, de sper zieboonen op- twee leden. Bij het opzetten der boonen in den bak zij men indachtig, dat men de wortels der boonen niet te diep plant, wannneer de bak soms erg heet is, daar ze anders ver branden. Wanneer het om dezen tijd niet vriest, kan er al veel aan de aspergebedden ge daan worden, men kan dan beginnen met den grond gedeeltelijk van de bedden af te doen en deze in de paden te werken, zoodat er ongeveer een goede handbreed grond op de aspergeplant blijft. Hierdoor verkrijgt tnen geulen op de as pergebedden, die men vult met verdunde koemest (men geeft ze niet gauw te veel) zoo laat men ze eenige dagen liggen, waarna men er den grond weer op doet. Verdunde koemest is altijd bij de asperge zeer aan te bevelen, omdat deze goed in den grond trekt, waardoor de wortels meer voedsel krijgen. Stijven mest in de aspergebed den te spitten, 'zooals ook nog door velen wordt gedaan, heef^-dit tegen, dat die mest te veel en te lang Boven de planten ligt, en daar heb ben ze betrekkelijk weinig aan. Boomplanter: bij vorst. Alsalgemeene regel geldt, dat men de boomen of heesters, als ze aankomen bij niet vriezend weer, dadelijk moet ontpakken de ge kneusde of me.t de spade afgestoken wortels met scherp mes zuiver snijden, om de wond gemak- keijker te doen heelen, en zorg moet dragen, dat bij het kuilen en planten de aarde goed tusschen en onder de'" wortels valt, want holte is voor het wortelgestel zeer nadeelig. Komen de boo men of heesters in bevroren toestand aan, dan mag men ze zoo niet ontpakken, maar moeten ze in een kelder of op een andere vorstvrije plaats gebracht worden om langzaam te ont dooien. Is de plaats, welke men beschikbaar heeft, niet vorstvrij, dan doet men goed het ge heel nog met matten, stroo, oude kleeren of an derszins te omwoelen. Zijn de boomen voldoen de ontdooid, dan kan men ze uitpakken. Als de wortels dan soms erg droog geworden zijn, dan plaatse men Ze gedurende enkele uren in een tobbe met water of in een sloot, zonder even wel de wortels te kneuzen of te breken. Daarna kunnen ze opgehaald worden om, zoodra de vorst geweken is, te worden geplant. De appelboom "tuit het best in een tamelijk vocht- houdenden, goed bewerkten, voedzamen kalk of min of meer kiezelachtigen leemgrond. Voor aanplantingen'van boomgaarden kieze men sterk groeiende en welldragende verscheidenheden, die gezonde eh mooie stammen bezitten. Als de peren niet rijpen, scheuren of versteenen en wat niet al, is het meestal het gevolg van een slechte standplaats'. Wil men dus vruchtboomen aan planten, dan moet vooral hierop gelet worden. Men kieze een vrije zonnige standplaats. Nu de zaaitijd weer op handen is, geven we de vol gende wenken. Te dicht of te dik zaaien is een zwak van velen, en nadeelig in alle opzichten ten eerste gebruikt men noodeloos veel zaad, en ten tweede staan de jonge plantjes te dicht op elkaar. Ze groeien alsdan spillig op, zijn zwak moeilijk te verspenen, of smeulen reeds weg, voor men tot het verplanten overgaat. Voor sommige groentesoorten is het beter oud dan nieuw zaad te gebruiken, doch ook het te genovergestelde kan voorkomen zie hier eenige voorbeeldenkomkommerzaad is beter 2- dan 1-jarig, eveneens meloenenzaad. Planten van 2-jarige zaden zetten beter vrucht. Bloemkool geeft van versch zaad krachtiger planten dan van oud zaad, daartegen geeft hetl aatste eer der bloem. Kropsla en andijvie staan langer zon der te schieten als het zaad twee- of meerjarig is. Snijsla van oud zaad groeit langzamer dan van nieuw zaad. Gebruikt men oud zaad, dan beproeve men vooraf of dit nog kiemkrachtig is, want niet alle zaden behouden lang hun kiém- kracht; dus verzuime men niet zich eerst hier van te overtuigen. Voor de keuken en huiskamer. Een lepel honig in een beker water met citroensap is een heerlijke lafenis na de inspannende sport. Honig is een geneesmiddel voor ziekten van het zenuwstelsel (Dr. A. de Rauschenfels)Het dagelijks gébruik van honig is een waarborg voor een hoogen ouderdom (P. Priem, een hon derdjarige). Toen men aan Diogenes vroeg, waaraan hij zijn hoogen leeftijd dankte, ant woordde hij: „Aan het overvloedig gebruik van honig." DOOR MACHINE VERMORZELD. Men meldt, uit Hardinxveld Een vreeselij kongeluk vond plaats in de machinefabriek „de Holland". De arbeider B. Muilwijk kwam met zijn kleederen in aanraking met een door hem bediende electrische boor machine. De ongelukkige werd, vóórdat het toe stel kon worden afgezet, enkele malen in het rond geslingerd en was onmiddellijk dood. Zijn lichaam was vreeselijk verminkt. De overledene was 30 jaar oud, gehuwd en vader van 1 kind. SPOORLIJNBANDIETEN. Poging tot treinontsporing bij Hilversum. Einde der week van l~-6 Februari heeft op 't baanvak Amersfoort^Amsterdam, op grond gebied der gemeente Hilversum, een poging tot ontsporing van een der avondtreinen plaats ge vonden, doordien tusschen de wissels een stuk rails was gestoken. Door een gelukkige samen loop van omstandigheden is de poging niet ge slaagd. In het belang van het politioneel- en justitioneel onderzoek bepalen wij ons, aldus de „Gooische Post", tot deze beknopte vermelding, die om dezelfde redenen eerst thans geschiedt. Het spreekt vanzelf ,dat het toezicht op de spoorwegen is verscherpt. Intusschen is tevens een strenge instructie aan het spoorwegpersoneel verschenx met oplegging van geheimhouding je gens derden omtrent alles, wat hun over dit onderwerp ter oore komt. ALCOHOL EN KANKER. Op het Internationaal Congres voor homoeo- pathie en andere biologische geneeswijzen, dat korten tijd, geleden te Dresden gehouden werd, sprak, zoo schrijft „De Wegwijzer", Prof. Dr. Külz over suikerziekte 'en kanker. Hij wees er op, dat er in de vrije natuur geen kanker bij dieren bestaat en dat het zeer de vraag is of laboratorium-kanker, aan dieren toe gebracht, wel vergelijkbaar is met de mensche- lijke kanker. Naar zijn meening ontstaat het degeneratieve kankerbeeld in onze cultuur door algemeene chronische schadelijkheden, n.l. al cohol, tabak en vooral keukenzout. Kanker willen bestrijden door operatie alleen, is van biologisch standpunt verkeerd. Vooral kankerconstftütie moet behandeld worden door versterking der natuurlijke afweerkrachten van het organisme. Men moet de schadelijkheid op zoeken, die de kanker veroorzaakt, dan eerst kan men tót een wijziging van cellen én lichaamsvochten komen, een en ander volgens het biologisch beginsel: Similia Similibus cu- rantur (het gelijksoortige geneest het gelijk soortige) EEN WAANZINNIGE. In een dansschool te Warschau waar een Joodsche vereeniging bijeen was, is plotseling een slechts ten deele gekleede man binnenge komen, die met een bijl en revolver was ge wapend. Onder het geroep van „ik breng de Joden om het leven" begon hij om zich heen te slaan 'en schieten. In de danszaal ontstond een wilde paniek. Eenige aanwezigen sprongen vol ontzetting van de eerste verdieping op straat. De indringer is na één meisje gedood en een tweede ernstig gekwetst te hebben, naar zijn woning onder de dansschool teruggekeerd om zich daar te verschansen. De politie heeft den man, een werkloos me- chanicien, die zich met zijn bijl poogde te ver zetten, opgesloten. Hij verklaarde, dat hij in de dansschool „slechts orde heeft willen brengen", daar hij wegens het lawaai van de boven zijn hoofd dansenden niet kon inslapen, EEN OPTIMIST. Een lezer zendt ons een knipsel uit een Duit- sche krant, waaruit blijkt, dat ondanks de slech te tijden nog niet alle humor is uitgestorven. De brief is een gelukwensch van een belastingbetaler aan den directeur van zijn „Finanzamt" op diens verjaardag. Hij luidt „Nadat ik mijn inkomsten-, vermogens-, huis- huw-, grond-, bedrijfs-, kapitaal-, honden-, drank-, kerkelijke-, stempel-, auto-, jonggezel len-, crisis-, crisisloon-, kapitaalopbrengst-, beurs- en schoolbelasting en bovendien mijn premiën in de ziekte- en invalditeits-, werk loosheids-, levens-, vuur- en inbraakverzekering en ten slotte ook mijn verzekering tegen schade aan derden betaald heb, houd ik nog precies genoeg over om een postzegel te kunnen koopen om U, zeer geëerde Heer, met uw verjaardag van harte geluk te wenschen." Ten plattelande worden op de hulpkantoren en poststations giften voor het Nationaal Crisis-comité in ontvangst genomen. (Persbericht P.T.T.) Milde plattelandgenooten Heeft U wellicht al gelet Op de nieuwste post-reclame Dezer dagen ingezet Naast de vele werkzaamheden Bij dén dienst der P.T.T., Zamelt men thans liefdegaven Voor het Crisis-comité. Elk bedrag is hart'Iijk welkom, 't Hoeft niet altijd groot te zijn Ook „het penningske der weduw" Brengt wat warmen zonneschijn Voor die stille armoelijders, Als men er zoo vele vindt. Die van niemand steun ontvangen, Onbekend enonbemind. 't Zijn de kleine neringdoenden, Die hun zaakje zoetjes-aan Dank zij trusts en warenhuizen Naar den kelder zagen gaan. 't Zijn de kleine renteniertjes, Die de crisis stroppen zond In den vorm van koersverlaging En het „als-maar" dalend Pond. 't Is de pachtboer, die zijn zorgen Dagelijks vermeerd'ren ziet Ondanks steun op tarwe en de Vaderland'sche suikerbiet. Helpt him lijden wat verlichten, Geeft hun weer wat levensmoed, Brengt Uw offer naar de mate Van Uw eigen overvloed. „Tante Pos" is U behulpzaam, Ook de girodienst werkt mee Honderd-zes-en-tachtig-duizend Is het Crisis-comité. MIDDELHARNIS.* Sollicitanten voor gemeente-opzichter. Vele sollicitanten heb ben zich na den oproep voor gemeente- opzichter te dezer plaatse aangemeld. Er zijn er een stuk of vier, vijf die aan de gestelde vereischten voldoen en over de ge vraagde diploma's beschikken. Naar men ons mededeelt heeft de Directie der R.T M. tot alle colleges van B. en W. op Flakkee een schrijven gericht, waarin gevraagd wordt om subsidie voor de R.T.M De Direc teur is bereid op een vergadering van alle B. en W.'s van Flakkee de gronden voor zijn verzoek nader uiteen te zetten. Wij betwijfelen of deze poging achteraf nu veel succes zal hebben. Pas hebben alle gemeentebesturen besloten geen subsidie te verleenen aan de R.T.M. Bovendien doet het tijdstip waarop dit ver zoek wordt ingediend ook wat vreemd aan. De Directie van de R.T.M. had waarschijn lijk meer bereikt, als zg een jaar vroeger op deze wijze was opgetreden. De dagelijksche besturen van Flakkee zul- lei^ evenwel deze zaak met het Flakkeesche Comité bespreken. Deze week heeft de stichting voor de wa terleiding vergaderd met den heer Gerber, adviseur van de Mabeg. Naar wij vernemen zit de zaak op't oogen- blik nog vast op de geldleening. Zooals wij vroeger al eens medegedeeld hebben, kon de Provincie geld garandeeren voor 4.7 pCt. Dat zal thans waarschijnlijk 5 pCt. moeten zijn. Daar staat tegenover dat de geraamde som van de kosten van het werk waarschijnlijk meer dan een ton lager komt. Voorts is besloten het werk niet in open bare inschrijving te laten verrichten. Verschil lende leden van het bestuur wilden eerst wel dien kant op, maar de heer Gerber wist hen te overtuigen dat dit niet in het belang der stichting kon zijn. Er zal aan verschillende firma's uitcoodi- ging tot inschrijving verzonden, worden. Ook is besloten het werk zooveel mogelijk door werkloozen van Flakkee te laten verrich ten en niet percentsgewijze uit iedere gemeente, maar de werkloozen van iedere gemeente zul len in eigen gemeente het werk doen, zoodat het minder aangename feit voorkomen wordt, dat werkloozen uit eigen gemeente moeten toezien, terwijl werkloozen uit naburige ge meenten het werk komen verrichten. Wanneer eenmaal de geldleening geplaatst zal zijn, kan onmiddellijk met de uitvoering begonnen worden. Er is goede hoop, dat dit niet te lang meer op zich zal laten wachten. SOMMELSDIJK. Geboren Gerrit, z. v. Pieter van Hulst tn Helena Cornelia Langbroek. Overleden Wilhelmina Born, 41 j., «chtge- noote van Willem Troost. NIEUWE TONGE. GetrouwdH. J. Vreeswijk, j.m. 25 j., en A. Noteboom, j.d. 22 j, DIRKSLAND. GeborenMartha, d .v. C. Grootenboer en N. Krijger: Stoffel, z. v. J. Brooshooft en K. Olivier; Jacob, z. v. A. Brggeman en G. Bos hoven, Op Woensdag 2 Maart 1932 bij veiling, en Op Woensdag 9 Maart 1932 by afslag: A. Te Stellendam, resp. ter herbergen van A. Kaashoek en M. Mijnders. 1. Beide dagen 's nam. 3 uur van 1.96.70 H.A (4 gem. 85 roeden V. maat) Weiland te Stellendam, in den Scharrezeepolder, kad. Sectie B, nos. 320 en 321. In 2 perceelen. Dadelijk te aanvaarden, Toebehoorende aan den heer J. A, Koese te Stellendam. 2. Beide dagen 's nam. 3,30 uur vanEen huis met schuur, erf en grond te Stellendam, aan de Voorstraat en uitkomend aan den Achterweg, kad. Sectie B, no 1913, groot 2 Aren 88 centiaren. Toefcehocrend aan Mej. de Wed. S. Kievit en kinderen te Stellendam, B. Te Melissant, beide dagen 's avonds 7 uur ter herbergc van M. van der Werf van Een huis met schilderswerkplaats, erf en grond te Melissant, aan den Molendijk, kad. Sectie A, nos. 1029 en 1030. Toebehoorend aan den heer Corns, van der Hcijde te Me' lissant. Notaris VAN DER SLUYS. Geen kaarten. EN Huwelijksvoltrekking D.V. Woens' dag 2 Maart nam 3 uur. Kerkelijke inzegening door den WeU eerw. Heer Ds. Dekker van Nieuwe Ton ge, nam 3,30 uur. 34272 Zuid-Beijerland, Oude Tonge. 17 Febluaïi 1931 Heden overleed plotseling, na een kortstondig geduldig gedra gen lijden, tot onze diepe droef heid, onze geliefde Vader, Be' huwd- en Grootvader Wedn. van Geertje van den Poeder, eerder Wedn. van Anna Lodder, in den ouderdom van 77 jaar, Sommelsdijk, J. H. NIPIUS—BUÜRVHD. J. NIPIUS. Hillegersberg, C BUURVELD. BUURVELD-Saia. Soestdijk, S. BUURVELD. Rotterdam, A. H. BOETER-BUURVELD. M. BOETER. en Kleinkinderen Soestdijk, 16 Februari 193"' Spoorstraat 30a. 34273 De teraardebestelling ?a! plaats hebben op Zaterdag 20 Feb-uari a.s. des nam 1.30 uur op de MM Herv. Begraafplaats te Soest V r- trek van het sterfhuis c.a. 1 uur

Maas- en Scheldebode | 1932 | | pagina 5