f Na de Wasch EEN BRIL Kerk en School. DE BERLIN-RAMP. De Zuiderzeedemping. üemeenteraad, Vereeniging LIGHALLEN Middelharnis-Sotnmelsdijk Ingezonden Stukken La 1907 21 FEBRUARI 1932. 't Is weer al zoo lang geleden Jong'ren weten 't inischien niet Wat voor vijf en twintig jaar bij Hoek van Holland is geschied. Toen een Harwich-boot, de „Berlin' Strandde op de Noorderpier Waarbij menigeen den dood vond, Schepeling en passagier. Een schok voer door heel de natie Toen de jammermare kwam Dat de zee, die oude vijand. Zoon geweldig offer nam. 't Was een ramp, die de historie Haar gelijke niet kon bien, 't Was een droevig gruw'lijk schouwspel Dat de Hoek ons gat te zien. Het schip kraaktHet breekt in tweeën I D'eene helft verzinkt in zee. En ruim honderd medemenschen, Angstig klagend, zinken mee. 't Achterschip van 't schip bleef Nog wat hangen op den dam. En die daarop achterbleven, Baden dat er redding kwam. „S. O. S.Redt onze zielen Van een schrikkelijken dood 't Wordt gehoord en weldra gaat men In de ranke reddingsboot. En hoewel dat kleine scheepje Kampte met der golven gracht Hevig vocht met wind en baren In dien ijzig-kouden nacht Telkens werd 't terug geslagen Steeds weer dreef het bootje af En het volk aan boord, in doodsnood, Zag reeds in de zee zijn graf. Maar, daar treedt een nieuwe ploeg aan Die het werk beproeven zal 't Zijn de Sperlings met hun helpers Zij probeeren 't van den wal En, na lang en moeizaam worst'len Op de pier en in de vlet, Worden veertien menschenlevens Van een wissen dood gered. - 't Is weer al zoo lang geleden, Reeds een kwarteeuw ging voorbij. Maar toch zijn we 't niet vergeten En met eerbied willen wij Nog eens denken aan die kerels. Stoere helden van de zee En hun onze hulde brengen Op dit droevig jubilee (Nadruk verboden.) plaats gerepareerd worden eer hij verder kon. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. - De heer W. J. Gebuijs heeft publiek een stuk bouwland gepacht van Dr. H. v. d. Rovaart te 's Gravenhage. NIEUWE TONGE. Prijzen der veldvruchten: Uien 4.50, peen 1.50, aardappelen 4. per H.L. De gehouden collecte voor het Nat. Cri siscomité heeft alhier opgebracht 240. Door P. v. Prooijen is aan B. en W. ver. gunning gevraagd tot het bouwen van een woonhuis met schuur aan het Korteweegje al hier. Bij P. H. ontstond een begin van brand. Gelukkig dat dit spoedig werd bemerkt, zoodat erger werd voorkomen. Het woonhuis, schuur en erf ten verzoeke van den heer P. van Zon werd hij de gehouden verkooping ingezet door den heer L. van der Velde, het woonhuis op 3320.—-, én de schuur met erf door den heer I. Mosselman op 985. DIRKSLAND. Voor den dienstplicht lichting 1933 zijn thans de volende dienstplichtigen we gens broederdienst vrijgesteld J. van Ast, B. Bakker, K. Boshoven, W. J. Goedegebuure, C. van der Groef, J. van den Hoek, C. Holleman, J. Jongejan, J. Los, D. M. Markwat, M. Me lissant, T. van Prooijen, A. Roodzant, J. Struik, A. Vellekoop, A. E. Visbeen en G. Vroegin- deweij. Van uit deze gemeente werden verscheept 1000 H. L. aardappelen, 4000 balen peen en 5000 balen uien. Bij de verkooping van twee perceelen bouwland van de erven P. Visser dat ingezet was door W. van Dalen op resp, 1230 en 1305 per gemet is dit niet afgemijnd. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 122 werkloozen ingeschreven. HERRINGEN, In de plaats van M. Abresch is tot aanschroever der slangen bij de motor brandspuit aangesteld de heer J. van den Tol. - Het ligt in de bedoeling van het Kerkbe stuur der Ned. Herv. Kerk om binnenkort het kerkgebouw van centrale verwarming te laten voorzien. Loop der bevolkingIngekomen van Oud dorp Mej. Wed. K. Voogd-Tanis,v an Dirksland P. Heerschap en gezin en C. Stolk echtgenoote van H. van der Velde.-Vertrokken naar Oude Tonge M. Abrech en gezin. GOEDEREEDE, Prijzen der veldvruchten uien 4.25, aardappelen blauwe f 3.5Q en ei genheimers 3.25 alls per H.L. De 67-jarige opperman W. L. vied te Hellevoetsluis van een ongeveer 4 Meter hooge stelling. H. kreeg een diepe hoofdwonde en bezeerde zich verder inwendig. Door een ont boden geneesheer werd hij verbonden en kon toen de reis naar hier ondernemen en zal wel eenigen tijd rust noodig hebben. Van den veehouder P. den E. moest een 2-jarige vaars worden afgemaakt. Het dier werd voor de consumptie afgekeurd en is niet ver zekerd. OUDDORP. Deze week staat in het teeken der vergaderingen. Maandagavond sprak in de Oude School de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer, over de crisis in den land en tuinbouw, ook met het doel om te komen tot oprichting van een afdeeling van den chr. Boeren- en Tuindersbond. Gehandeld werd over de steunregeling bij het verbouwen van tarwe en bieten en het wenschelijke van steun van regeeringswege voor de dchoreiteelt. Spr. be toogde de noodzakelijkheid van een chr. or ganisatie. Of het daartoe komen zal hebben wij nog niet vernomen. Dinsdagavond werd, eveneens in de Oude School een filmvoorstelling gegeven door het land- en tuinbouwbureau te Amsterdam, om het nut aan te toonen van de nieuwe luchtstik- stikstofmeststoffen, waarvan de kalksalpeter wel het meest bekend is. Na een leerzame uiteen zetting werd vertoond een film, die het groei en en ontluiken van allerlei planten en bloemen op schitterende .wijze deed uitkomen. Voorts werden verschillende bemestingsproeven in beeld gebracht. Het was een mooie, leerzame avond. De opkomst was groot, evenals Maandagavond. De A. R. Kiesvereen. hield Woensdaga vond haar jaarvergadering in het catechisatie lokaal der Ned Herv. Kerk. De voorzitter opende na het lezen van Ps. 36 met gebed. De penningmeester, de heer J. W. Hameeteman, deed rekening. Het saldo van het vorige jaar was 32.91, aan contributie was ontvangen 33.25 .terwijl de uitgaven zijn geweest 25.85, blijft een batig saldo van 40.31Als bestuurs leden werden met bijna algemeene stemmen her kozen de heeren K. Akershoek en C. Tanis Dz. Er volgde een breedvoerige onderlinge bespre king over de werkverschaffing te dezer plaatse. Bij de rondvraag wees een1 lid er op, hoe nuttig het is, dat er een inleiding gegeven wordt en hoe noodig het is, dat er in den volgenden winter pakkende sprekers uitgenoodigd worden om te handelen over het drijven van de S. G. P. en het woelen der socialisten, waarvoor het bestuur bijtijds maatregelen hoopt te nemen. geleverd door de Fa. E. Hartogs Zn. Middelharnis voldoet aan de hoogste eischen. Prijzen belangrijk lager dan elders. patiënt ruim 83 dagen. Drie patiënten zijn van den dag van opening tot den dag van sluiting in de hal verpleegd, 9 patiënten zijn langer dan 100 dagen opgenomen geweest. Over het resultaat waren zoowel de behande lende geneesheeren als de zuster zeer tevreden. Bij haast alle patiënten werd een flinke gewichts- toename geconstateerd. Nog dient vermeld te worden, dat 1 patiënte afzonderlijk verpleegd werd in een tent van het Groene Kruis, voor dit doel op het terrein opgesteld. Over de toewijding en het werk der zuster heeft het bestuur geen andere woorden dan die van lof te vermelden. Met voorbeeldige nauw gezetheid heeft ze haar plicht gedaan. Het is dan ook een zwaar verlies voor de vereeniging, dat zij wegens haar benoeming in het Diaconessen want ik geloof, dat het zoo bekend genoeg is. Menschen die het nu nog niet begrijpen, b e- grijpen het nooit. U, mijnheer de Redacteur, zeer dankend voor de verleende plaatasruimte. Eenige leden van de Coöperatieve Bakkerij en Verbruiksvereeniging „De Vooruitgang" te Melissant. De heer BUTH: Ik vind het voorstel-B. en W. ook goed en kan me daar wel mee ver eenigen. Een bedrag van 1 is zoo luttel. De VOORZITTER: Op 't oogenblik zijn er 6, die 50 krijgen, dat is bij elkaar al een heel bedrag. De heer HOUTHUIJZEN: De hoogere in komens kunnen zichzelf wel helpen. De VOORZITTER: Laten we dan het ver schil deelen en de progressie maken als volgt: 50, 30, 15 en 5. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Dan worden enkele wijzigingen aangebracht in de rekening van 1929 en 1930. Idem in de begrooting van 1931 en 1932. De heer MAST: Waarom willen B. en W. de gratificatie van 75 van den Rijksveldwach- Men is bang, zoo lulden de laatste berichten, dat door de uitwatering der omliggénde plaatsen, men het water van de Zuiderzee niet schoon zal kunnen houden. Zoo is er nog meer water, dat niet schoon te houden is. Als li b.v. Uw huis te Dordrecht ontslag heeft gevraagd. We I wasch behandelt met zeep of zeeppoeder merk I ter laten vervallen. Vroeger wer der ieder jaar «ei I „Bleekertje" en die wasch een nacht in zoo'n I over beslist wat men hem zou geven. sopje zet, dan is er geen vuil meer in het wasch- I De VOORZITTER: De burgemeester zegt, goed en hebt U slechts na te spoelen. Bovendien dat hij hem onsympathiek vindt en niet met hem zitten er aan elk pak Bleekertjes zeep één of twee bons. Niet meer dan veertig van die bons zijn noodig om U uit meer dan honderd nuttige en luxe voorwerpen keus te laten maken. U hebt het zóó. Vraag Uw winkelier om bijzon derheden. De lijst staat op elk pakje. DIRKSLAND. Ds. C. van der Wal alhier is beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te IJsselstein. HERKINGEN. Bij de j.l. Woensdagavond gehouden stemming voor een notabel der Ned. Herv. Kerk in de vacature B. v. d. Linden, is deze herkozen en heeft zijn herbenoeming aan genomen. OUDERAVOND NED. HERV. SCHOOL TE HERKINGEN. Verslag van de tweede Ouderavond der Ned. Herv. Schoolvereen. te Herkingen op Vrij dag 12 Febr, 1932, 's avonds half zeven uur. Voor den aanvang waren de beide lokalen reeds goed bezet. Aangevangen wer dmet het zingen van Ps. 105 1, waarna de eere-voorzitter, de Eerw. Heer J. Overweel, voorging in gebed. Daarna las hij Ps. 78. Spr. heette de talrijk opgekomenen hartelijk welkom en spra kden wensch uit, dat deze avond in alle opzichten mocht slagen. Als openingswoord koos spr. voor dezen avond Deut. 29 29, deze woorden: „maar de geopen baarde zijn voor ons en onze kinderen Spe ciaal bij dit gedeelte uit vers 29 wenschte spr. zijn gehoor even te bepalen. Aan de hand van dit Schriftgedeelte hield spr. een warm betoog voor het Chr. onderwijs als eisch van Gods Woord. Het hoofd der school, de heer M. v. d. Vliet, hield een referaat over „de Schoolopvoeding voorheen en thans", Spr. voerde ons in den geest een schoolgebouw binnen van voor onge veer 300 jaren. Eigenlijk mocht het den naam van schoolgebouw niet dragen, maar geleek het meer op een soort kerker. In den breede schetst spr. hoe het toen op de school toeging en wat een onderwijzer van dien tijd nevens zijn ambt nog moest waarnemen, om een eenigszins scha mel stuk brood te verdienen. Evenwel heerschte ook toen ter tijd de grootste orde en tucht. Voor het minste werd een leerling maar dade lijk gestraft met een of meer slagen, met de toen goed bekende plank. Dan voert spr. ons verder binnen in de hedendaagsche school, met zijn frissche lokalen, goede leermiddelen en ge schikte onderwijskrachten. Een groote tegenstel ling met den tijd van voor 300 jaar. Ook wees spr. op de schoone gelegenheid van thans om reeds vroeg het kind in aanraking te brengen met den grooten Kindervriend Jezus. Het is thans een moeilijk, maar toch heerlijk werk om mede te mogen arbeiden aan 't heil van jonge kinderharten. Ten slotte las spr. nog enkele schetsen voor uit heden ten dage gebruikte lees boekjes en knoopte tenslotte hieraan nog enkele opmerkingen vast. Het was een mooi stuk werk, dat we te hooren kregen. Onder ademlooze stilte werd dit onderwerp door alle aanwezigen aan gehoord De voorzitter behandelde het onderwerp: „De zaaiende hand". Ook dit schoone en toepasse lijke onderwerp werd met volle aandacht be luisterd. In de nu volgende pauze werd een kopje thee met toebehooren rondgediend. Na de pauze wordt gezongen Ps. 1 1 en 2, waarna de onderwijzeres Mej. Boelens het on derwerp behandelt: „Eli als opvoeder". Spr. zette duidelijk uiteen hoe de opvoeding der zonen van Eli was; deze was niet recht. Zij waarschuwde tenslotte de ouders om hun kin deren geen opvoeding te geven als weleer Eli deed. Ook dit zeer ernstige woord werd met aandacht gevolgd. Een der oders, n.l. C. J. van Wezel, sprak over het onderwerp: „Mannen Gods". Ook deze spr. deed een ernstig en waarschuwend woord hooren. Het onderwerp liet niets aan duidelijk heid te wenschen over. Alle aanwezigen hebben clan ook met de meeste aandacht dezen spreker beluisterd: De eere-voorzitter sprak nog een slotwoord, en verzocht wederom evenals in het afgeloopen jaar aller steun. Nadat nog gezongen was Ps. 89 1 eindigde de voorzitter met dankgebed. De Herv. Schoolvereenigng mag op een goed geslaagden Ouderavond terugzien. Het gezang werd dezen avond met orgel begeleid door den heer A. Dorst. willen dan ook niet nalaten haar namens het Bestuur in het openbaar hartelijk dank te zeg gen voor den steun, die zij de lighal geboden heeft. Zonder zuster Van Rossum zou de strijd voor het bestaan der hal zeer zeker zwaarder geweest zijn. Moge in haar plaats een waardig opvolgster benoemd worden. Ook de heer Hoek heeft het gansche seizoen getoond met hart en ziel zijn werk te willen verrichten. Hoewel oud vervult hij zijn taak met een jeugdig vuur, dat doet hopen, dat we nog vele jaren van zijn diensten mogen profiteeren. De Commissie van Bijstand, de heer Baart met zijn staf van dames en heeren is, en we zullen van harte hopen blijft, een geweldige steun voor de vereeniging. Zonder deze com missie zou de voortzetting van de exploitatie niet mogelijk zijn. Op initiatief van dezelfde commissie werd een bazar georganisgeerd. De uitkomst overtrof verre de verwachtingen. Een netto-winst van ongeveer 800 kon geboekt worden. Op onze aanvrage om subsidie hebben we succes gehad. Van de gemeente Middelharnis hebben we voor het jaar 1931 300 en van de gemeente Sommelsdijkl 200 subsidie ge kregen. Van de Ned. Herv. Kerk in beide ge meenten ieder 50 en van het R.K. Armbestuur 10. Dat dit reden tot dankbaarheid en vol doening heeft gegeven, behoeft nauwelijks ge zegd te worden. Het bestuur onderging geen verandering. De bestuursvergaderingen werden flink bezocht en de vergaderingen kenmerkten zich door een op gewekte, prettige geest. Moge dit zoo blijven, niet alleen voor de vereeniging, maar in het bijzonder voor de patiënten in beide gemeenten Met een woord van dank aan allen, die mede gewerkt hebben om de exploitatie der lighal mo gelijk te maken, sluiten wij met de beste wen schen voor het nieuwe siezoen dit jaarverslag. De Secretaris, J. C. VAN LOO. KASVERANTWOORDING OVER HET JAAR 1931. Ontvangsten: Saldo per 1 Januari 1931 2488.02 Loterij Sommelsdijk268.77 Rente Nutsspaarbank Schenkingen Commissie van Bijstand Bijdrage Diaconie Middelharnis Bijdrage Diaconie Sommelsdijk Bijdrage R.K. Armbestuur 149.94 60.- 400.- 50.- 50.. 10- 3476.73 Uitgaven: Assurantiepremie9.50 Onderhoud lighal98.75 Onderhoud tuin80.44 Werkster en wasch26.16 Diverse onkosten3.20 Salaris Zuster520- Salaris Concierge260- Voedingsmiddelen106.86 Saldo2371.82 3476.73 EXPLOITATIE REKENING OVER HET JAAR 1931 Assurantiepremie Onderhoud lighal Onderhoud tuin Werkster en wasch Diverse onkosten Salaris Zuster Salaris Concierge Voedingsmiddelen Afschrijving lighal Afschrijving tuin Afschrijving meubilair Afschrijving inventaris Afschrijving ledikanten en ligstoelen Voordeelig saldo 9.50 98.75 80.44 26.16 3.20 520- 260.- 106.86 250.— 50.- 15.— 5.- 50- 13.80 1488.71 Loterij Sommelsdijk268.77 Interest149.94 Schenkingen60- Commissie van Bijstand400— Diaconie Middelharnis50.— Diaconie Sommelsdijk50- Diaconie R. K10 Nog te ontvangen Gemeente Middelharnis 300— Gemeente Sommelsdijk200— 1488.71 De Penningmeester, H. VAN HEEST. JAARVERSLAG. Al weer is een jaar voorbij en daarom zal ik trachten in het kort de loop der gebeurtenissen voor onze lighal in het afgeloopen jaar weer te geven. Door het gunstige voorjaarsweer kon de hal reeds direct na Paschen, n.l. op 8 April voor patiënten opengesteld worden. Reeds den' eersten dag werden 6 patiënten opgenomen. Dit aantal bedroeg den eersten Mei reeds twaalf en groeide na 14 dagen aan tot 16. Daarom was het bestuur genoodzaakt er eenige ligstoelen bij te koopen. In het geheel hebben van de ope nings- tot de sluitingsdag, dus van 8 April tot 15 October 24 patiënten in de lighal verpleging gevonden en wel 17 uit Middelharnis en 8 uit Sommelsdijk. Hieronder waren 8 mannelijke en 17 vrouwelijke patiënten. Het vorig jaar bedroeg dit aantal respectievelijk 6 en 18. Zes verpleeg den waren beneden den leeftijd van 10 jaar, 13 van 10 tot 20 jaar, 4 van 20 tot 30 jaar en 2 van 30 tot 40 jaar. Het totaal aantal ver- pleegdagen bedroeg 2080. Gemiddeld dus per De copie van Ingexooden «tukken, die niet ge plaatst zijn. woedt niet teruggegeven. Buitan verantwoordelijkheid van Redactie ca Uitgever*. Melissant, Februari 1932. Mijnheer de Redacteur Als abonné van de Maas- en Scheldebode ver zoeke mij s.v.p. een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Aangaande bet bericht in het plaatselijk nieuws van Woensdag j.l., daar staat, dat door de plaatselijke bakkers over 1931 16 di vidend uitgekeerd is. Is dat geldig voor alle klanten of alleen, die een broodboekje hebben Maar volgens de bakkers geven zij 1 meer dan de Coöperatie én die geeft 8 of 4 weken brood, dus dan zouden de bakkers niet 1 maar 8 meer uitkeeren dan de Coöperatie. Hoe kan dat ?,Dat is gauw genoeg uitgerekend. Die een broodboekje hebben bij die bakkers geven per 8 ons 2 centen meer of 14 dus dat is die menschen hun eigen geld, dat ze opgespaard hebben en de bakkers geven er 2 bij, dat is dan te samen 16 dividend. Waar blijft nu de rest Dat is niet wat de bakkers gezegd hebben: wij geven 1 meer dan de Coöperatie, 14 uit de spaarkas, 1 meer, 3 van de Coöj>eratie is bij ons 23 of uitgekeerd aan brood 11 tot 12 weken. Dus dat is meer naam dan daad. Dus menschen, doet uw oogen open en laat U niet misleiden door mooie broodjes te bakken, doet als wij en wordt lid van de Coöperatie, dat is geen spaar kas. Nu, mijnheer de Redacteur, ik zal eindigen, Vergadering van den Raad der gemeente DEN BOMMEL op Dinsdag 16 Febr., des nam. om 3 uur. Wegens ongesteldheid van den burgemeester berustte de leiding bij den heer B. Jongeling, wethouder dezer gemeente, die de vergadering opende op de gebruikelijke wijze en de leden nog Gods zegen toewenschte voor het nieuwe jaar, dat naar spr. hoopt beter mag ..zijn dan het atgeloopen jaar. Vervolgens neemt spr. den heer.J, P. Mast de bij de wet vereischte eeden af. De VOORZITTER wees er op. dat de heer Mast wel groote voldoening zal smaken, na de ongewone wijze waarop hij het raadslidmaat schap moest neerleggen, weer als lid van den Raad kon wordden geïnstalleerd. Spr. hoopc, dat die voldoening zich niet zal uiten in een per soonlijken strijd tegen den burgemeester, maar dat zijn critiek altijd zakelijk en opbouwend zal zijn. De heer MAST dankt den Voorzitter voor deze woorden. De notulen worden voorgelezen en; onver anderd vastgesteld. De bijzondere school krijgt 1600 voorschot. Daar de gemeenteveldwachter lid geworden is van de Vereen. S.B.Z. en hij de eerste zes weken gratis verpleging van de gemeente krijgt, wordt besloten de contributie van 'S.B.Z. voor hem van gemeentewege te betalen. De heer HOUTHUIJZEN: Is dat met al de gemeentewerklieden zoo 7 De VOORZITTER: Neen, alleen met den gemeenteveldwachter. - Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een schrijven gericht aan alle gemeentebesturen, waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid van beperking der uitgaven en alleen subsidie wordt gegeven in uiterste noodgevallen, waar over Ged. Staten breedvoerig rapport moeten hebben. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. gaar- ne met dit schrijven accoord gaan, omdat ze zelf van de noodzakelijkheid van bezuiniging overtuigd zijn. Besloten wordt in dien geest te handelen. .t;s P. van Wijk vraagt zijn zoon in zijn plaats in aanmerking te doen komen voor de werkver schaffing. ..KJS De VOORZITTER zegt, dat het regel is, dat alleen het hoofd van het gezin, in aan merking komt en niet de jongens. De heer HOKKE zegt in zeker omzicht van Wijk recht willen doen wedervaren, maar er zit nog een andere kwestie tusschen. De zoon heeft 40 cent per dag en nog niet de volle uit- keering uit de werkloozenkas en spr. is er niet voor het aan dén zoon over te geyëh als de vader zelf nog bekwaam is. De VOORZITTER: Dat willen B. en W. ook. De heer HOUTHUIJZEN: Bij ons is het ge beurd, dat een jongen in aanmerking kwam, omdat de vader niet fietsen kon, maar nu willen anderen het ook hebben. Dan is aan de orde de tram-motie van Sommelsdijk. De VOORZITTER is er voor deze motie nog aan te nemen, alhoewel de zaak inmiddels geregeld is. Maar het is goed, dat dé R. T. M. weet, dat ook Den Bommel geen subsidie wil geven en de diensten toch verbeterd zullen moe ten worden voortgezet. Aldus wordt met algemeene stemmen be sloten. De VOORZITTER deelt mede, dat het met het oog op het pensioen van den veldwachter beter is de toelage voor kleeding en rijwiel niet meer te splitsen in tweemaal 50, maar f 100 ineens voor kleeding te rekenen. Hoewel de heer MAST het een „draaierijtje" vindt, gaat hij en alle andere raadsleden er mee accoord. Dan stelt de VOORZITTER de beruchte ,benzine-kwestie" aan de orde. (Gelach). Spr. deelt mede, dat de Kroon meent, dat de gewijzigde politie-verordening voor vernietiging in aanmerking zal kunnen komen. B. en W. stellen voor de wijziging weer te doen ver vallen en B. en W. te machtigen deze zaak te regelen. B. en W. zijn dan van plan tweemaal 24 uur voor doorvoer van de benzine en olie te geven en hiervoor gelegenheid te geven ach ter op de Kaai op te slaan. Dan is de kwestie uit de wereld. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Voor reisgeld voor kinderen, die te Middel harnis de U.L.O. school bezoeken, wordt per kind 50 per jaar toegestaan. B. en W. willen hier een progressie van maken en stellen voor: inkomens beneden de 1000 krijgen 50, van 1000 tot 1500 35, van 1500 tot 2500 20, van 2500 en daarboven 10 per kind. De VOORZITTER: De hoogere inkomens zouden het wel zonder bijdrage kunnen stel len, maar dat mag niet. 'O.Ï, De heer HOKKE: Ik ben het er wel mee eens, dat menschen met inkomens boven de 2500 het zelf wel kunnen betalen, maar als dat niet mogelijk is, zullen we er ons bij moeten neer leggen. De VOORZITTER: Ik veronderstel, dat menschen met 2500 inkomen en hdoger het wel niet zullen aanpakken. De heer HOUTHUIJZEN: Ik vind 10 nog te veel voor die hooge inkomens. Geëf ze een rijksdaalder of een gulden als ze toch wat moe ten hebben. De VOORZITTER: Dan zou je ze beter heelemaal niets kunnen geven. De heer HOUTHUIJZEN: Ja, maar als dat nu niet mag. Ik stel voor beneden/dé 1000 inkomen 50 te geven, van 1000 tot 1500 25 'en daarboven 2.50. De heer HOKKE: Ik ondersteun dat voorstel. De heer MAST: Het voorstel B. en W. geeft al een knappe progressie, het kan zoo wel blijven. over weg kan. Daarom wil hij hem de grati ficatie ontnemen. De wethouders staan er neu traal tegenover. Laat de Raad maar beslissen. De heer MAST: Ik zou er straks op willen terugkomen. Dan deelt de VOORZITTER mede, dat hij alle overschrijvingen er toch nog een paar dui zend gulden tekort is. De heer MAST: Dat is niet zoo mooi. De VOORZITTER: Er staat tegenover, dat er ook vele minder is ontvangen. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Furol. De heer MAST: Ik vind het niet goed die gratificatie voor den veldwachter te schrappen, riet is voor een goed doel. Laten we er J 30 of 35 van maken. Vroeger was het ook onge veer zoo'n bedrag. De heer HOKKE vindt het ook beter dan niets te geven. De VOORZITTER: Dan stel ik voor het niet permanent te geven, maar ieder jaar op nieuw vast te stellen. De heer BUTH gaat daar ook mee accoord. De heer HOUTHUIJZEN: Hij verricht wel eens extra diensten in Achthuizen, en als hij er eens een uurtje of halfuurtje extra op uit gaat, mag de gemeente hem daar wel iets voor geven. Met algemeene stemmen wordt besloten hem 35 te geven voor dit jaar. Dé heer MAST: Ik vind, dat de gemeente een boel verlies geleden heeft. Nog niet zoo la^j geleden was er een overschot van 20.0UÜ. Waar is dat geld allemaal zoo gouw gebleven Het is jammer, dat de burgemeester er niet is, dan konden we deze zaak eens bespreken. De VOORZITTER: Ik ben pas met Septem ber in den Raad gekomen, misschien weet de heer Lemkes er wel meer van De heer LEMKES krijgt de boeken en deelt het volgende mede: In 1929 is een leening voor openbare werken afgelost, groot 6510.20J^. Later nog een leening van 2636.10. Aan het Rijk is terugbetaald moeten worden 1424.51 wegens te veel genoten belastingen. Aan kwade posten moest geboekt worden 3711 en in 1930 is er ook al aan kwade posten 2726.80 geboekt. Deze posten waren bijzonder hoog. Normaal bedraagt ze slechts een 1100. Dan zijin de belastingen ook zeer tegengevallen. De wijzigingen op de begrootingen worden met algemeene stemmmen goedgekeurd. Dan deelt de VOORZITTER mede, dat voor degemeentewoningen 730 minder is ontvangen. Er zal dus op één en ander bezuinigd moeten worden en de belastingen moeten naar boven. Minder is voorts ontvangen: huur schoolge bouw 100, grondbelasting 500, hoofdsom personeele belasting 500, opcenten personeele belasting 1000, inkomstenbelasting 1500, vermogensbelasting 200, hoofdsom fondsbe lasting 1700. B. en W. hebben de volgende bezuinigingen nog kunnen vinden: Wegen en voetpaden 71600, straten en pleinen 200, haven 100, woning Tichelman en burgemeester 100„ on derwijzerswoning 100, schoolgebouw 200, schoolbehoeften 250, reiskosten U.L.O. 100. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Dan is aan de orde benoeming hoofd der O. L. School no. 2. Door B. en W. wordt aanbevolen de heer Hammes, tijdelijk hoofd aan deze school. De inspecteur adviseerde hetzelfde. De heer MASTIs hij getrouwd 7 Gaat hij er wonen De VOORZITTER: Zijn zuster zou bij hem komen wonen. Ik weet niet definitief wat de bedoeling is. Hij zal er wel gaan wonen. De woninghuur is 275. De heer HOKiKE: Ik heb gehoord, dat hij er voorloopig niet zal gaan wonen en dan kost- bet de gemeente weer geld. Weth. LOKKER: We kunnen hem er niet toe dwingen er te gaan wonen. De heer LEMKES: Dat kan wel, men kan het als voorwaarde der benoeming stellen. De heer MAST: Kan het niet uitgesteld wor den tot de volgende vergadering De VOORZITTER: We hebben al groote moeite gehad om een tijdelijke benoemd te krij gen. Ze hebben allemaal bedankt. Men moet maar eens zien hoe Ooltgensplaat heeft moeten tobben en ten slotte hebben moeten smeeken of hij de benoeming wilde aannemen. Het zal niet zoo gemakkelijk 'zijn iemand aan de Zuidzijde benoemd te krijgen. Spr. stelt voor nu maar tot benoeming over te gaan, het is in het belang van het onderwijs. Weth. LOKKER: Met groote moeite hebben we hem hierheen gekregen en wij hielden ten slotte maar één sollicitant over. De VOORZITTER: Ja, en gelukkig was dat een heele goeie, maar er waren er bij, die niet eens wisten waar Den Bommel lag. In een vergadering in Middelharnis zei onlangs iemand, dat men Flakkee het Siberië van Nederland ge noemd had. En als dan iemand toch naar zoo'n eiland komt en dan nog niet eens in de ge meente zelf, maar naar de Zuidzijde moet, is het te begrijpen, dat er zijn, die daar voor te rugschrikken. Spr. stelt voor dezen maar te be noemen. De heer HOKKE: Ik zou de vraag willen stellen of er nooit klachten ter secretarie zijn gekomen 7 De VOORZITTER: Ik weet er niet van af. De heer HOKKE: Dan wil ik er liefst ook maar niet over spreken, of de Raad moet in geheim gaan. De VOORZITTER: Laat ons dit punt dan aanhouden tot het slot. De heer P. TROOST heeft van ouders ge hoord, dat ze graag willen dat hij blijft. De VOORZITTER: We hebben in overleg gehandeld met den inspecteur, maar laat ons de zaak aanhouden tot het slot van de ver gadering. Aldus wordt besloten. Dan deelt de VOORZITTER mede, dat er in verband met de vernieuwing van de Kaai een bedrag van 1700 noodig is, waarom wordt voorgesteld een leening van 2500 aan te gaan. Deze kan bij een particulier gesloten worden tegen 4J4 A pari. 150 per jaar aflossing. aan n blijkt van d( De havenl Het is I al een beurënl Well dat er een sl<| De en W conferJ De van F toen o de Ra; De medegé De solateril De met d( dat zit raadslel De specifiil burgen- Wet betaak' De I gedaarl De iets a:l werkstl hulp b maar iy De straks I Het sc spr. w Wet burgen De kend, verzon aan de De in de period? maar s Hij zee De die het naar v zich bi De nog w< Dan sloten vergad. WAT In en Stam goed v Is van

Maas- en Scheldebode | 1932 | | pagina 4