Als een rozeblaadje Rechtzaken. Gemengd Nieuws. ¥erkoopingen» Marktberichten. eiossje VOOE VEOTW E Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. HEVIGE BRAND TE LAGE ZWALUWE. goddelijke wet; gloed voor dat innige, edele, gemoedelijke, kuische Joodsche leven gloed voor het echte, eeuwige J o d e nd o m, waarvoor dit huis is opgericht, waaraan dit huis is gewijd." Dan stijgt zijn bede op „O, Eeuwige, geef, dat er in deze gemeente blijve leven, ook in de toekomst, een echt Joodscihe, een waarachtig godsdiensti ge, krachtige kern, die de banier van ons ge loof hoog blijft houden, niet met losse woorden, maar met reine bezielde Joodsche daden, tot in lengte van gelukkige, heerlijke, zegenrijke dagen en jaren." En hij vraagt aan 't luisterend volk „Wie zijt gij Zijt gij waarlijk der edelen Joodschen vaderen zoon Zijt gij in werkelijk heid-der vromen moederen dochter? Zijt gij nog het beeld, dat Jeremia schetste 7" iZe, mijnheer Slager U behoeft U niet te schamen een „Jood" te zijn, mits een Jood-van- Gods-genade. Een Jood als David; een Jood als de Profeten en de mannen uit de vóór-Profe tische tijden als Abraham, Izaak en Jacob, die stervend sprak: „Op uw zaligheid wacht ik, o Heer." Ik wensch U mijn principieel verzet aan te toonen; mijn weigering om eiken Jood toch maar Israëliet te noemen; ik zal dat aanstonds ook doen; maar ik herhaal wat ik boven schreef: U behoeft U voor dat woord „Jood" niets te schamen, want wie heeft tegen Gods genade het ergst den nek verhard zoo frisch en zacht wordt Uw teint door het dagelijksch gebruik van »Zij«iCrême. Niet Juda (Jood), maar wel Israël. Israël is verdwenen in 722 voor Christus; ondergegaan in de volkerenzee aan Tigris en Eufraat. Juda is 136 jaar later pas, naar Babel gevoerd, en een „Overblijfsel" onder Ezra en Talmud-rab bijnen doet nu, na 21 eeuwen, nog den naam van Juda-Jood klinken in alle werelddeelen. Wie waren de Kal verdienaren Israel. Wie handhaafden de offeranden op Sion en eerden de Thora Israel niet, maar Juda. Uit welken stam verwacht Uw natie den Messias? Uit den stam van Juda en van geen ander der stammen Israels. Zeer zeker zijn er Joden uit den stam van Juda, en ook uit den stam van Levi, en deze laatsten weigeren, juist omdat ze niet uit Juda's stam gesproten zijn om Judeëer of Jood genoemd te worden; maar is 't dan schande voor een Drentenaar om onder de „Holland- sche" natie geteld te worden; is 't schande voor een Ier of Schot om „Engelschman" genaamd te worden; is 't schande voor een Beier om „Pruis" geheeten te word|en Immers neen. Naar het hoofddeel van een volksstam zich te noemen, al woont men niet precies in zoo'n gemerkte provincie, is en blijft een eer. De ware „Hollanders" zitten niet alleen in Holland, maar ook elders. Het noemen van een natie naar een steeds op den voorgrond getreden stuk, zooals „Hol land" onder de 17 provinciën; zooals „Enge land" in Groot-Brittanje en Ierland enz., heeft niets smadelijks. Zeer zeker is er aan den naam „Jood" ook iets aanstootelijks, en we. kunnen ons voor stellen, dat een Jood-van-Gods-genade al de op Joden gelegde scheldwoorden en betitelingen lie ver kwijt is dan rijk. Maar als we onze gelezen Joodsche boeken raadplegen en zien dan de -titels (we doen maar een greep): „Jood en Jodendom", „Joodsche Oudheden of historie der Joden', „Oude Jood sche zedeleer", „De Emancipatie der Joden", „Kultuurwaarde en toekomst der Joden", „Der Judenhass und die Juden" (Jodenhaat en Joden) enz., dan schijnt dat woord „Jood" toch niet zoo smaadvol te zijn. Mijnheer SlagerIn bovenstaande letteren wees ik U er op, dat U 't woord „Jood" niet als schimpnaam behoeft te aanvaarden. Laat ons in een slotstuk U zeggen, waarom wij 't woord „Jood" absoluut wel zullen gebruiken, en waarom we weigeren steeds „Israëliet" te zeggen. We zijn tot a.s. week, is te hopen, Uw dw. medeburger, J. VAN DER WAAL. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. SPAARREKENING OF BORGSTELLING VAN EEN HYPOTHEEK. De rechtbank heeft Dinsdag andermaal be handeld de zaak tegen K. T'., 19 jaar, verzeke- .ngsagent te Ouddorp, wien ten laste was ge legd oplichting, en tegen wien in de vorige zit ting het O.M. 1 jaar gevangenisstraf had ge- eischt. Dij het interlocutoir vonnis had de recht bank hervatting van het onderzoek ter openbare zitting gelast. Verdachte zou aan A. Klink in uitzicht hebben gesteld een hypotheek van 500, waarvoor deze een borgstelling van 48 moest storten. Inder daad was dit bedrag evenwel bestemd voor het sluiten van een spaarverzekering bij de Maat schappij Nieuw Eigenhuis te 's-Gravenhage. Ten tweede zou verdachte A. Grootenboer heb ben bewogen tot afgifte van 900, door dezen oor te spiegelen, dat hij een hypotheek van j 2100 zou krijgen en van de 900 interest zou woiden betaald. In werkelijkheid had ook deze j 900 gediend voor een spaarrekening. Verdachte bleek ook nu bij zijn onschuld vol houden, hij had niet geweten, dat het alleen om een spaarrekening ging. Hij dacht wel zeker en hij meende, dat van den inspecteur Meuleman altijd zoo gehoord te hebben. De president geloofde dit verweer niet. Er stond met groote letters boven het stuk: Spaar rekening. Klink had het hem bovendien nog ge vraagd: Het is toch geen spaarrekening. Het ging wel raar toe bij deze maatschappij, aldus de president, ik heb hier een brief van den directeur, ik lees dezen oprechten brief met' opzet hardop voor, waarin de directie zelf zegt, dat het bij haar een janboel is en dat zij niet verantwoordelijk is voor wat de vertegenwoor digers doen en zeggen. De agenten, die onbe hoorlijke dingen doen, zullen er zoo niet af komen. Achtereenvolgens werden de inspecteur Meuleman en de directeur Spijker gehoord, die de schuld van de onjuistheden aan de boeren op Flakkee verteld, op T., den verdachte, scho ven. Deze verklaarde echter, nooit anders dan zijn constructies te hebben uitgevoerd. De president en rechter mr. Wyers vroegen den directeur, waarom hij het geld niet terug geeft, als er menschen onjuist behandeld zijn. Getuige Spijker: Er zijn geen menschen on juist behandeld. De president: En Grootenboer dan, is die niet onjuist behandeld Getuige Spijker: Die is niet onjuist behandeld. De president: Ik begrijp het al. Die krijgt zijn geld niet terug. Getuige Spijker zeide nog, dat het wel merk waardig is, dat van al de inschrijvingen, die re zijn, slechts een kringetje daar op het eiland is, dat zich beklaagt. Getuige a decharge Walkier is vroeger voor man geweest over een ploeg havenarbeiders, waarin Meulman werkte. Getuige was door de zen laatste bewogen agent te worden. Hij toonde een brief van de directie, waarin stond, dat de inschrijver na 1 jaar terugkrijgt, wat op zijn rekening geboekt staat. De president: Maar er stond natuurlijk niets op zijn rekening geboekt .De eerste storting ging altijd weg aan administratiekosten. Deze groot heid was altijd nul. Filosofische eieren waren 't. Getuige Walkier vertelde verder, dat ook hij door Meulman zoo geïnstrueerd was, dat de spaarrekening als zekerheid diende voor hy potheek. Getuige Klein was door T. en Meulman samen bewerkt. Hem was toen voorgespiegeld, dat hij geld zou krijgen voor een hypotheek op een te koopen huis. Bij die gelegenheid is ook een spaarrekening gesloten. Deze getuige heeft ge- teekend zonder het stuk, waaronder hij zeker niet zijn naam zou hebben gezet, als hij ge weten had, dat het een spaarrekening was, ge lezen te hebben. Daarop stond ook spaar rekening. Het O. M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, constateerde, dat de inlichtingen van Meulman en Spijker geen nieuw licht op deze zaak hebben geworpen. Als een roode draad loopt door alles, dat de agenten de eenvoudige eilandbewoners in den waan brachten in de ge legenheid te zijn een hypotheek te krijgen. Daar over zijn klachten bij de directie ingekomen, die evenwel niet tegen haar agenten is opgetreden. Wat baatte het na de ingekomen klachten, dat de klagers den raad kregen: Leest goed, voor gij_ teekent 1 Deze raad te voren zou van meer beteekenis zijn geweest dan een prospectus met mooie lange namen. Mr. Reumer voelt het als een drawback, dat de maatschappij hier niet als partij vertegenwoordigd is en haar verweer niet kan laten hooren. Daarom treedt hij niet verder in een beschouwing over de gestie van de maatschappij. T. draait om de dingen heen. Hij tracht zich te redden door den inspecteur en de directie aan te vallen. T. heeft een diploma boekhouden en is dus niet geheel en al analphabeet. Hij had al 40 spaarrekeningen afgesloten en wist dus zeker, waarom het ging. Het O. M. persisteerde bij zijn eisch van 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. de Mooy, vroeg zich af, wat het nieuwe onderzoek heeft opgeleverd. Hij twijfelt er niet aan of Meulman moet als de verantwoordelijke man worden beschouwd. Dit is naar pleiter zegt, ook de meening van den rechter-commissaris, die dezen royaal in het gezicht heeft gezegd, dat hij hem niet geloofd. Pleiter betreurt het, dat de getuige Zoeteman hier niet is verschenen. Te goeder trouw is verdachte afgegaan op de instructies van Meulman, die hem heeft wijsge maakt, dat het stuk, dat de menschen teekenden, geen spaarrekening terugkrijgen. Bij het afslui ten van een post zeide ook Meulman nooit, dat het om een spaarrekening ging. Dat versterkte verdachte, die toch ook een eenvoudige eiland bewoner, bovendien van nog maar 19 jaar is, in zijn opvattingen. De beide posten in de dagvaarding genoemd, zijn afgesloten in verdachtes opleidingstijd. Pleiter bestrijdt ten slotte de opvatting, dat hier oplichting zou zijn gepleegd. Kan men van list of een samenweefsel van verdichtsels spre ken, als met groote letters op het papier stond: spaarrekening. Mr. de Mooy concludeert tot vrijspraak, subs, de uiterste clementie. Uitspraak 1 Maart. Uitspraken t De rechtbank heeft veroordeeld C. S., 59 jaar, landbouwer te Melissant, we gens bedriegelijke bankbreuk verdachte had ter bedriegelijke verkorting van de rechten van zijn schuldeischers aan den curator in zijn fail lissement een bedrag aan contanten verzuimd op te geven tot 7 dagen gevangenisstraf. ZES EN TWINTIG KOEIEN OMGEKOMEN. Dinsdagavond ongeveer 10 uur is brand uit gebroken in de landbouwschuur van den land bouwer A. A. Keiler aan de Pnderstraat te Lage Zwaluwe. In korten tijd Stond de met veel graan gevulde schuur in liclJBÉ laaie. In de aangrenzende stallen stonden 28 melkkoeien, waarvan 26 in de vlammen zijn omgekomen. Ook twee paarden en drie varkens zijn ver brand. De tegenover gelegen landbo,uwschuur van den heer J. den Engelsen werd 'eveneens door het vuur aangetast en verwoest. Daar kon het vee worden gered. Ook de in de nabijheid staan de groote vlasschuur van den heer C. B. de Visser, waarin 300.000 K.G. geroot en ongeroot vlas waren opgeslagen, werd een prooi dei- vlammen. De brandweer bestreed het vuur met twee handspuiten en drie slangen op de waterleiding. Met groote moeite werd verdere uitbreiding van den brand voorkomen. Eenige in de nabijheid ge legen woonhuizen liepen nog schade op. De brand, die tot ver in den omtrek zichtbaar was, trok groote belangstelling, zelfs uit Breda. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kort sluiting. De eigenaars van de drie afgebrande landbouwschuren zijn verzekerd. EEN KONINKLIJKE BRANDSPUIT ONDER DEN HAMER. Bij de houtverkooping van de Kon. Hout vesterij Het Loo is o.m. verkocht een oude brandspuit, met op de eene zijde de woorden: „Koninklijke Brandspuit, Paleis Het Looen op de andere den naam van den leverancier: I. I. Fischer te Nijmegen. Omtrent deze-antieke spuit schrijft men aan de N. R. Ct. In de eerste jaren van de regeering van Ko ning Willem III kwamen op de Veluwe herhaal delijk branden voor, waarbij moedwil dikwijls niet was buitengesloten. Dit ging zoover, dat bekend werd gemaakt, dat de eerste van wien bewezen werd, dat hij brand had gesticht, zijn leven zou boeten aan de galg. Dit' lot trof in 1852 een ingezetene van Apeldoorn, zekeren B. De Koning achtte voor de bescherming van het paleis beter brandweermateriaal noodig en- liet deze-brandspuit aankoopen, in "die dagen een van de allernieuwste contructies. Bij branden in de buurt rukte ook het paleispersoneel met de spuit uit en deze overtrof verre, de spuiten, welke te Apeldoorn dienst deden. Dit wekte natuurlijk de jaloezie der Apeldoornsche spuit gasten en bij een brand in de Hoofdstraat gaven dezen aan hun wrevel lucht door hun Loosche collega's na te spuiten. Toen de Koning dit hoorde, verbood hij alle verdere hülp bij bran den en hiervan is nimmer afgeweken. Het laatst heeft deze spuit in het openbaar diénst gedaan bij den brand van de Groote Kerk 'aan de Loo- laan in Maart 1890. De spuit is thans in het bezit gekomen van den heer G. F. Loois, electrische smederij Het Loo, die haar als curiositeit zal opkalefateren. Op Zaterdag 20 Februari 1932, des nam. 2 uur te Ooltgensplaat aan het tramstation, van een partij timmerhout, als planken, delen, geschaafd hout, baddings, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 24 Februari 1932, des v.m 10 uur aan den Duivewaardschen dijk te Nieuwe Tonge. Levende have en Landbouw werktuigen en gereedschappen. Ten verzoeke van den Heer M. Knöps, aldaar. Notaris VAN BÜUREN. Op Donderdag 18 Februari 1932 bij inzet in het Café Schipper, op Donderdag 25 Fe» bruari 1932 bij afslag, in Café Osseweijer, tel' kens des namiddags 3 uur te Nieuwe Tonge. Het huis met schuur aan de# Westdijk te Nieuwe Tonge. In twee perceelen en combi' natie. Ten verzoeke van den Hepr P. van Zon aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 26 Februari 1932, voorm. 10 uur, ten verzoeke van* en bij de bouwschuur aan de Kerkstraat van den heer J. W. Hart' man te Oude Tonge, verkoop van hoornvee, hooi, mest enz. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrijdagen 19 en 26 Februari 1932, pu blieke verkooping van H.A. 10.29.35 (22 Gem. 124 R. Voornsche Maat) in den polder Het Oudeland onder Oude Tonge, in Hotel van Veen aldaar, bij veiling, en Hotel de Weerd aldaar, bij afslag, beide dagen des middags half drie uur, in pacht bij den heer A. van der Jagt te Oude Tonge. Notaris AKKERMAN. Openbare verkoopingen van 4. Het woonhuis met landbouwschuur aan den Westdijk te Nieuwe Tonge, in 2 perceelen en combinatie, ten verzoeke van den heer P. van Zon, aldaar, op Donderdag 18 Februari 1932, bij inzet, in het café Schipper, en op Donderdag 25 Februari 1932, bij afslag, in het café Osse weijer, te Nieuwe Tonge, telkens des namiddags 3 uur. 5. 2 Paarden, 6 stuks hoornvee, 5 varkens, hooi, landbouwwerktuigen en gereedschappen, ten verzoeke- en op de Bouwhoeve van den heer M. Knöps aan den Duivenwaardschen Dijk te Nieuwe Tonge, op Woensdag 24 Februari 1932, des voormiddags 10 uur. Notaris VAN BUUREN. Notaris AKKERMAN te Ooltgensplaat zal op Vrijdagen 19 en 26 Februari 1932 publiek verkoopen in zes perceelen en combinatie: H.A. 10.22,85 (22 Gem. 82 Roeden V. M.) bouw en weiland te Oude Tonge, laatst in pacht bij den heer A. D. van der Jagt, aldaar, en wel in Hotel Van Veen bij veiling en Hotel de Weerd bij afslag, beide dagen des middags half drie uur, ten verzoeke van den heer Dr. H. van de Rovaart te Den Haag. Aanvaarding bij de be taling op 15 Maart 1932. Op Zaterdagen 20 en 27 Februari 1932, beide dagen 's nam. 5.30 uur, te Ouddorp, in Hotel Akershoek, resp. veiling en afslag van Een huis met schuur, erf en bouwland (eeu- wigd. erfpacht) te Ouddorp, in den Oostdijk, kad. Sectie C no. 808, groot 0.26.50 H.A. 173 R. V. Maat); en 2.64.40 H.A. (5 Gem. 227 R. V. Maat) duin- bouwland (thans weiland) en boschhakhout, te Goedereede in den Bokkepolder, nabij den Lange Nieuwendijk, kad. Sectie A no. ,1336. Toebehoorend aan D. Klepper Jacobsz. te Ouddorp. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 3 Maart 1932, 's voorm. 10 uur, te Dirksland, aan de Tuinstraat, van 5 paarden (waaronder 2 stamboekmerries) en landbouwgereedschappen, ten verzoeke van de Gebrs. W. en L. Koole. Notaris VAN DER SLUYS. Central. Veiling te Mlddelharnle. Veiling van Donderdag 19 Februari, Per 100 stuks. Kipeieren 50—56 Kg. f 2,70 tot f 3,—. idem 58-61 Kg. f 3,05 tot f 3,55. idem bruin 60 Kg. f 3,20 tot f 3,50. Eendeieren f 60-68 Kg. f 3,— tot f 3,70 Aanvoer 16.650 eieren. Uienvelilng Grove f 3,47 tot f 3,60. Gewone (met trosmerk) f 3,77 tot f 3,93. Gewone (zonder trosmerk) f 3,51 tot f 3,68, Drielingen f 4,17 tot f 4,35. Pickles f 4,48. Alles per» en inclusief baai. Aanvoer 61.950 Kg. In Denemarken was een wetsontwerp tot re geling van de ziekteverzekering. Ik haalde dez ewijsheid uit de N. R. Ct., die er verder over vertelt, dat dit wetsontwerp een vereeniging van huisvrouwen in Kopen hagen, Denemarken's hoofdstad, op de been bracht. En de critiek op het wetsontwerp was lang niet malsch. Lees zelf maar De meeste spreeksters vonden, dat voor moeder de vrouw te weinig gedaan werd. Volgens deze wet heeft de huisvrouw boven haar huishoudgeld recht op middelen voor eigen gebruik, maar dit zal toch ten slotte afhangen van den wil van den man en van de dikte van zijn portemonnaie. Een spreek ster vond, dat het de beste oplossing zijn zou, als de huisvrouw een salaris kreeg, overeen komende met het loon, dat een vreemde zou krijgen voor hetzelfde werk. Een erg wel bespraakte juffrouw had uitbundig succes door haar huismoederschap een vak als elk ander te noemen. Wat kan een huismoeder doen voor die eene kroon per dag, die thans de ziektewet ons toedenkt Zij eindigde met luider stemme: U heeft niet het recht genoegen te nemen met candidaten voor den Rijksdag te mogen stellen, u moet eischen, dat deze candidaten gelijke rechten voor ons vrouwen bepleiten. Meer bezadigden wezen op het nut tige en belangrijke werk van de huisvrouw voor de gemeenschap, doch waren het toch met de heftige eens, dat in de toekomst dit werk, ofschoon het niet te schatten valt, toch met een zeker vast loon betaald zal moeten worden. Toen eindelijk de vergadering ge sloten werd, waren de deelneemsters het nog niet eens over de vraag of huisvrouw-zijn een vak is, en daar zullen de Deensche dames het voorloopig ook nog wel niet eens over worden. Ge ziet dus, belangstelling voor ons „huis vrouw zijn", al is het dan maar in het verre Kopenhagen; 't wordt zelfs tot „vak" verheven en als de dames daar in de verte hun zin hebben, dan krijgen ze binnenkort een behoorlijke loon regeling, die we onze echtgenooten voor kunnen leggen: uitbetalen alsjeblieft, de wet eischt het. O zoo. Als je dat leest, dan denk je onwillekeurig: Wel, lieve menschen, welk begrip houden jullie van het huwelijk er toch op na Dat heet dan te zijn in naam der gelijkheid tusschen man en vrouw. De vrouw niet de mindere, maar min stens de gelijke van den man. Vooruitgang wil men in het vrouwenleven. En in naam van die vooruitgane, emancipatie of wat dan ook, haalt men de vrouw neer, breekt men heel haar eere positie af, brengt men de ontbinding in de on ontbindbaarheid van het huwelijk. Als de Kopenhaagsche dames hun zin krijgen, dan kom je in een soort loondienst bi] je man. Schitterend idee. Weet men dan niet, ziet men dan niet, hoe rijk ons Christelijk huwelijk is Daar hoeft met geen wet ingegrepen te wor den om de vrouw loon uit te betalen voor die in haar „vak" gepresteerde diensten. Het huwelijk is naar Gods wet een éénheid. Wel is aan man en vrouw, omdat hun aard en gaven geheel verscheiden zijn, een geheel andere taak opgedragen. De man maakt door zijn arbeid het gezinsonderhoud mogelijk, en de vrouw heeft haar werk binnenshuis, de verzorging van gezin en huis, daartoe in staat gesteld door haar man, die het geld daarvoor haar geeft. Och, in de meeste gezinnen gaat het zoo toe, dat bijna al wat de man verdiend, noodig is voor 't levensonderhoud van 't gezin, en dat geeft „vader aan „moeder", die dat naar haar beste weten besteed voor het gezin. En dan heeft vader waarschijnlijk van dat geld wel een iets grooter deel noodig dan moeder voor klee ding, vereenigingscontributie enz. enz. Maar in een gezond Christelijk huwelijksleven gaat dat vanzelf. Maar dat komt ook omdat zijn leven anders is dan dat van een vrouw, én ook wer kelijk andere eischen, dan het leven van de vrouw, die meer binnenshuis leeft. Maar in een gezond Christelijk huwelijksleven gaat dat van zelf, JDe man zal zich niet in weelde baden, terwijl een vrouw als een sloofje er bij loopt. Dan zou er in dat huwelijk een kwaad zijn in geslopen, dat zich op elk terrein zou doen voelen. Nee, ik ben blij, dat wij die houden aan onze Christelijke huwelijksopvatting, daarvoor geen wetten noodig hebben. Als we in onze kringen wijd én zijd rondzien, dan merken wij, dat bij hen die 't dichtst bij Gods Woord leven, ook het huwelijksleven het gaafst is. Dan is er geen behoefte aan wet of loonregeling om bij onzen man voor ons persoonlijk levensonder houd in loondienst te zijn, omdat we werkzaam zijn in ons „vak" huisvrouw. M'n beste nichtjes en neefjes 1 Er zijn er weel heel wat present in ons hoekje. Van de zieken zijn de meesten gelukkig weer beter. Daar ben ik blij mee, hoor. Zoo, nu gaan ik eerst heel dien stapel brie ven eerst eens beantwoorden. Eerst vertel ik nog, dat ARIE WAGNER te Stad aan 't Haringvliet den prijs gewonnen heeft. Allemaal heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS. Jaantje M. te Fijnaant. 'k Vind het prettig, dat de prijs zoo naar je zin was. Voor de zusjes jammer, dat jullie er niet allemaal een hadden. Laten zij den volgenden keer maar weer dapper hun best doen, wie weet of zij dan niet de gelukkigen zijn. Ik kende mijn reisgenootjes niet, maar ik meen mij te herinneren, dat zij naar jullie toe moesten. Kan dat Maar het is al weer drie jaar geleden. Het was toen zoo koud en we moesten uren wachten. Als ik weer eens naar Brabant komt, dan kom ik eens aan, hoor. Allen de groeten terug. Piet O. te Oude Tonge. Het is best als je met ons meedoet, hoor. Je hebt het er dan al kranig afgebracht met je brief en dat voor den eersten keer. In welke klas zit je Ga je graag naar school Maria H. N, te Middelharnis. Dat was dan weer onverwacht uit logeeren voor jou. Jij treft het dan wel. Gelukkig, dat het met zusje zoo goed gaat. Dat zal wel een speelpopje worden voor jullie. Wat was dat toen allemaal aardig om te zien, hé, van dat oude vrouwtje, dat niet naar de kerk kon. Gelukkig, dat ze toen zoo geholpen werd. Dank voor je nieuwe raadsels. Dina K. te Nieuwe Tonge, Wel ja, jij mag ook met ons meedoen. Vind je brieven schrijven zoo'n leuk werkje Nu, dat zeggen ook alle menschen niet. 't Is leuk om samen met je broer mee te doen. Mien van der K. te Alphen aan den Rijn. Wat heeft Gretha een goede verjaardag gehad. Gelukkig, dat jullie nu weer beter zijn. Voor de school ook niet prettig als er zooveel zieken zijn. Het is hier al net eender. Voor Gré is het dubbel jammer, dat ze een weekje heeft moeten verzuimen. Jaantje N. te Dirksland. Het was toch nog een groote brief geworden, hé Ik ben het wel met Moe en niet met den Meester eens, hoor. Maar 't zal net zijn als Moe zegt. 't Was maar een grapje. Verbeeld je, jij aan de wasch of schoonmaak, nee hoor, daar zou ik nou heele- maal niets van gelooven. Wel dan ben je bij je nichtje, dicht bij mij in de buurt geweest. Teuntje, de hartelijke groeten van je nichtje Jaantje uit Dirksland. Moe en Opa de groeten terug. Ko M. te Sommelsdijk. Het is best als je met ons mee wilt doen. Je hebt al een langen brief geschreven en dat voor den eersten keer, dat is flink. Maar de oplossingen mag je net zoo kort opschrijven als ik het in de krant doe. Dat spaart heel wat werk uit voor je. Sibilla N. te Zuidland. Fijn, dat die kleine broer zoo goed groeit. Lacht hij al tegen je Wat zijn dat een onvoorzichtige rakkers om zich zoo op 't ijs te wagen. Nu is een nat pak nog 't ergste niet. Maar je kunt deze dagen ge noeg in de kranten lezen, hoe gevaarlijk ijs kan zijn. Hartelijk gefeliciteerd met je ver jaardag. Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Hoe gaat het nu met jullie allemaal Allen weer naar school 't Is dan wel jammer, dat jij toen net op dien Maandag ziek was. Hoop jij nu maar op een volgenden keer, Dan kun jij, zullen we hopen. Ben je uit geweest? Jan W. te Stad aan 't Haringvliet, 'k Heb dadelijk, dienzelfden avond nog, mijn oude kran ten nagezien, maar die nummers, die jij me ge vraagd had, waren al weer weg, 'k Vind het jammer, hoor, dat ik je weer niet helpen kon. Dank voor je nieuwe raadsel. Nellie W. te Stad aan 't Haringvliet, Geluk kig, dat zusje weer heelemaal beter is. Ze is echt lief, hoor. Dat vind ik ook. Wat zal het van den zomer prettig zijn, dan zal ze misschien al een klein beetje buiten kunneü loopen. De groeten aan allemaal terug. Cornelia S. J. te Stellendam. Ik ken je meester wel, hoor. Dat dacht je zeker niet Vader is een eind uit de buurt, hoor. Ik vind ook, dat jij nu thuis ook dubbel flink móet zijn. Hoe oud is dat kleine zusje, dat op de bewaarschool gaat? 3';- Leendert J. K, te iNeuwe Tonge', Voor dien jongen ook allesbehalve leuk, dat Zij zijn naam afkorten tot Aap. Maar ja ,als hij 'zoo'ii echten bengel is, zal er ook wel een klein beetje eigen schuld bijkomen, dat hij met zoo'n mooie naam genoemd wordt. Jij was goed af, met dat feest, je kon alles zien. Dat is toch maar fijn met zoo'n boot. sL Cornelia R, te Nieuwe Tonge, Dank voor je nieuwe raadsel, Heb jij de schaatsen nog onder gehad Neeltje N. te Zuidland. Dat bevhlt jullie zeker wel, om uit logeeren te gaan Maar je hoeft er dezen keer geen groote reis er voor te maken, merk ik wel. Heb je nog schaatsen gereden Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Het is nog wel een beetje vroeg ,maar als ik wacht tot de volgende briefjesweek, dan kom ik weer veel te laat. Nelly K. te Sommelsdijk. 't Is niet leuk, zeg, als je op zoo'n manier de beteekenis van een spreekwoord goed leert, 't Is nu toch weer over, hé 'k Zag er ten minste laatst niets meer van. Wat is die kleline D. een ondeugd om dat te zeggen. sc. i Marie K. te Sommelsdijk. Wel jij zal op den duur best leeren om een flinken brief te schrij ven, hoor. 'k Begrijp best, dat het voor zoo'n jong nichtje nu nog niet zoo heel terg lang kan wezen. Bram P. te Numansdorp. Ik déhk, dat je nu al wel sleetje gereden hebt. Moe vond het wel goed, hé Maar goed, dat je 't altijd eerst even vraagt, want een nat pak en een pakis niet leuk, maar er is toch ook gevaar bi] 't ijs. En als je 't eerst vraagt kan Moe altijd waar schuwen. Gerrit P. te Numansdorp. Wel wat gaf mij dat in eens een groot idee, toen ik las, dat je opgegeven was voor de Ambachtsschool. Jij hebt een mooi vak gekozen. Hoe ga je dan later, met de fiets En hoe ver is het Al op de schaats gestaan Riek P. te Numansdorp. Ja, dat "heb je altijd van die waaghalzen. Er kan geen ijs zijn of ze moeten er eerst eens doorzakken. En was dat het ergste nog maar. 'k Ben echt nieuwsgierig naar je rapport, k Hoop, dat het weer is als de vorige keeren. Ook niet prettig, dat zang en Fransche les net samenvallen. Hen W. te Ooltgensplaat Wel' nee, hoor, ik kan best begrijpen, dat je de raadsels mist, nu het zoo ging met de krant Gelukkig, dat het met de zieke weer beter gaat. Het heeft anders lang geduurd, merk ik wel. Van harte geheele en spoedige beterschap toegewenscht. Jacob W, te Stad aan 't Haringvliet. Jouw brief met al die teekenlngen lijkt wel een schil derij. Ben ik er ook bij geteekend Dan ziet het er niet best voor me uit. Weet je 't nog van dat plaatje met die geweldige neus er op Griezelig, hoor, om van te schrikken. Bram W. te Stad aan 't' Haringvliet, Dat doosje W. kon je toen wel goed gebruiken. Wanneer ben je weer naar school gegaan? t Is weer beter, hé, als je weer gewoon kunt gaan, anders kom je direct zoo achter. Een horloge kun jij goed gebruiken, nu je eiken dag zoo heen en weer trekt. Piet H. te Ouddorp, Wel, ik miste je al den vorigen keer. 'k Ben blij, dat je nu weer beter bent. Wat heb jij een fijne cadeaux gehad met je verjaardag. Ik vond bet toen ik zoo oud was als jij nu, ook zoo fijn om 's avonds in een atlas te leeren. En dan van Grootmoeder, dat was ook fijn, hoor. Ik kan me best begrijpen, dat Jan-baas het niet prettig vond zoo'n wan deling alleen. Vader en Moeder de groeten terug. Lena van Es te Stellendam. Je hebt al heel wat mooie handwerken gemaakt, 'e Breien van dat manteltje is zeker wel een heel werk ge weest. Kijk, dat komt prachtig uit, jij leest graag en nu heb je met de raadsels Weer een mooi boek gewonnen. Dank voor je nieuwe raadsel. Saar van den D. te Sommelsdijk. 't Is best, als je met ons meedoet. Je schreef over je vrien dinnetje Marie. Is dat Marie N. Ja, dat is al een trouw klantje in ons hoekje. Doe jij ook maar zoo trouw met ons mee. Nichtje 1 7 uit Sommelsdijk. Daar heb ik nog een gezellig briefje liggen van een nichtje uit Sommelsdijk. Maar hoe ik ook zoek, in heel den brief eens naam vind ik niet. En nu kan ik wel heel goed raadsels opgeven, maar ik kan het raadsel wie dat nichtje wel is, niet oplos sen. 'k Heb ook zoo'n groote familie. Daar komt het door. De oplossingen zijn I. Wie zijn neus schendt, schendt zijn aan gezicht. Wijn, degen, azijn, haast, hen, gezicht, zus, disch, cent. II. Haring. III. Schildersezel. Nieuwe raadsels i I. Ingezonden door Marie H. N. te Mid delharnis Welke kousen draagt men niet II. Ingezonden door Marie H. N. te Mid delharnis Wat wordt korter als men er hard aan trekt III. Ingezonden door Lena van E. te Stel lendam Waarom is een spin zoo'n beklagenswaardig beest De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 26 Februari worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode", SOMMELSDIJK.

Maas- en Scheldebode | 1932 | | pagina 2