fl lngezonden Stukken Flaatselijk Nieuws» doel der Kerstgave niet meer bereikt kan wor den. Om de menschen met die feestdagen eens in extra gelukkige stemming te brengen is het al te laat. De gemeentefinanciën worden boven dien toch al zwaar getroffen en spr. berekent, dat er werkloozengezinnen zijn waar al 18.30 wordt ontvangen en waar de gemeente 5.10 op toelegt. De heer VAN DEN BERG: Ik had wel ge dacht, dat U er tegen zou wezen. Beslot enwordt geen Kerstgave te geven. Vóór stemde de S.D.A.P. Betreffende de wachtweek uitbetalen, wordt besloten eerst nog eens inlichtingen te vragen over een Ministerieel schrijven, dat niet heel duidelijk blijkt. Besloten wordt de werklooze bouwvakarbei ders ook onder de werklooze landarbeiders te rangschikken en ze gelijk op te steunen. In de rondvraag vraagt de heer JONKER maatregelen tegen het loopen met prikdoozen door de kinderen en vraagt of dat niet onder de loterijwet valt. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. Dan sluiting. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente OÖLTGENSPLAAT, op Woensdag 3 Februari n.m. 2 uur. Voorzitter Burgemeester Donkersloot. Present alle leden. Opening met gebed. De VOORZITTER betuigt bij de opening zijn dank voor de heilwenschen bij de wisse ling des jaars ontvangen en biedt den Raad wederkeering zijn beste wenschen aan en hoopt dat 1932, al zijn de toestanden nog droevig hun zaken goed mogen gaan en zij met hun ge zin gezondheid mogen genieten. Voorts dat de belangen der gemeente zullen worden behartigd en de crisis met Gods zegen spoedig moge op geheven zijn. De SECRETARIS leest de notulen, welke on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. De familie Jansen uit Utrecht bericht dat zij genoegen neemt met de voorwaarden gesteld door de gemeente en heeft 200 gestort, zoodat de gemeente het graf van Mej. Wilten onder houdt. Schrijven van Ged. Staten, waarbij de goed keuring van af- en overschrijvingen over 1931. Bericht van den Keuringsdienst van Waren (Dordrecht), dat in deze gemeente over het laatste kwartaal werden genomen 22 monsters melk, 24 inspecties werden verricht, 11 monsters van aidere waren, partijen werden niet afge keurd, en 2 waarschuwingen werden gegeven. Schrijven van J. J. Heintjes, dat hij zijn be noeming tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim aanneemt. Schrijven van den Minister van Binn. Zaken, dat de subsidie voor de werkverschaffing in den vorigen winter tot 2 Mei j.l. bedraagt 7587.62. (Dus 70 Aanvrage van het R.K. Armbestuur en van de School met den Bijbel alhier om het voor schot te mogen ontvangen. Zoo spoedig het bedrag vastgesteld kan wor den, wordt het aan beide scholen uitbetaald. Schrijven van J. C. Broere, berichtende dat hij zijn benoeming tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare Lagere School No. 1 aanneemt. B. en W. bieden aa nhet beredeneerd verslag van den toestand der gemeente, hetwelk voor de leden ter inzage ligt. A. J. Kortejw^g vraagt vermindering van schoolgeld, omdat hij minder belasting betaald. Wordt toegestaan. W. B, de Vos vraagt vrijstelling van school geld, omdat hij wegens ziekte niet verdient. Wordt toegestaan. Schrijven van Ged. Staten om de uitgaven te beperken, alle subsidies die de gemeente geeft te verminderen of in te trekken over 1932. Wordt met algemeene stemmen hiertoe besloten. Een schrijven is ingekomen van de 3 werk nemersbonden in deze gemeente om verhooging van toeslag op de werkloozenuitkeering. De VOORZITTER zegt, dat de financieele toestand der gemeente het niet toelaat. Evenwel moet er geholpen worden en daarom is het hem een genoegen te kunnen mededeelen, dat na vele besprekingen aan de verschillende polders voor j 10.000 werk verricht kan worden. B. en W. adviseeren' het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. Heden worden 24 menschen te werk gesteld en Maandag de overigen van de 90 werkloozen. De heer BRINKMANAls het dan maar langer dan 14 dagen duurt. De VOORZITTER Als het om een of an dere oorzaak niet door gaat, zal ik dadelijk een vergadering bijeenroepen. De heeren v. ES, en NIEUWENHUIJZEN vragen nadere inlichtingen of het allen hoofden van gezinnen' en kostwinners zijn. De VOORZITTER Wij hebben het met de bonden zoo nauwkeurig mogelijk gedaan. Komt in behandeling een geldleening van 12095.43. Voor verschillende zaken moest geleend worden. Het kon niet uit de gewone middelen betaald worden. Op verschillende manieren heeft de Voorzit ter getracht de leening te plaatsen doch het' ging niet. Ten slotte was de Boerenleenbank bereid het bedrag te leenen. De Centrale Bank te Utrecht geeft echter geen toestemming. Thans is men door bemiddeling van notaris Akkerman er in geslaagd op gunstige voorwaarden te lee nen. Ook zal thans aan mevrouw Goekoop verkocht worden een stuk grond, de zoogenaam de mestvaalt der gemeente en van den heer Goekoop te Groningen een stuk gekocht wor den, gelegen in den Weipolder, waar alsdan de mest gebracht wordt. Deze verkoop geschiedt los van de leening wat eerst bepaald was. De VOORZITTER zegt dat het een mooie aanbieding is. Wordt besloten deze leening te aanvaarden. Thans wordt met algemeene stemmen besloten de Prins Hendrikstraat in eigendom over te nemen. Het volgende punt der agenda benoeming le den der commissie tot wering van schoolver zuim wordt van de agenda afgevoerd. In 1923 is foutief met de aftreding gehandeld, hetwelk nader wordt toegelicht. B. en W. stellen voor over te gaan tot aankoop van den tuin van L. A. Hobbel voor 3300.groot 140 roeden en een stukje grond van den voorliggenden dijk voor 100. Uit de toelichting van den VOORZITTER blijkt dat het in het belang van de Bijzondere School is. Het uitzicht mag niet belemmerd wor den en niet hinderlijk voor het onderwijs. Voorts wordt de teekening getoond en geeft aansluiting indien noodig aan de perceelen van de familie Van der Mast en H. C. de Ruiter, met wien spreker vroeger ook over een perceel grond met genoegen onderhandelde en vertrouwt la ter weer op de inschikkelijkheid van de familie Van der Mast. De heer VAN ES zou het liever aan de particulieren over laten. De heer VAN NIEUWAAL vindt den prijs te hoog. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN denkt dat er schade in zit voor de gemeente. De heer VAN ES Bent u voor uitbreiding De VOORZITTER: Ja, De heer VAN ESde woningen zijn nog te duur en als er werkmenschen bij komen is er geen werk voor. Industrie is hier niet, er is toch al te weinig werk. De VOORZITTER: Er is nu een aanvraag geweest, wij dienen leiding te geven, niet de particulieren, en maar raak laten bouwen, ook wat betreft het werk kan niemand vooruit zien wat nog komen kan, dat moeten we afwachten De heer HOKKE wil goede woningen. De heer VAN KEMPEN wil goede woningen maar ze blijven nog te duur. De heer BRINKMANAls de grond aan particulieren overgaat, zullen de menschen méér moeten betalen, want de gemeente neemt geen winst en kan aan bouwers een plaatsje verkocht worden. De heer VAN NIEUWAAL vindt den tuin te laag. De heer VAN GURP gaat met het plan mee, het is noodig dat de gemeente leiding geeft. De heer VERMAAS vindt het nog te duur Nadat de VOORZITTER betoogd heeft dat later blijken zal, dat B. en W. goed zien, wordt besloten met 6 tegen 4 stemmen om den tuin aan te koopen. De heer Hobbel mag niet me' stemmen. Voorts wordt goedgekeurd een wijziging in de gemeentebegrooting van 1932. Vervolgens wordt behandeld een verzoek van den weger Van den Tol om verhooging van sa laris. B. en W. kunnen dit verzoek niet steunen Verschillende leden nemen aan de besprekingen deel, een zeer ingrijpend voorstel blijft heden nog achterwege doch nu zal onherroepelijk vol gens het ambtenarenreglement gehandeld wor den. Besprekingen tramdienst. De VOORZITTER geeft in een breed be toog een overzicht van de geheele geschiedenis ei: laat coöperaties en personen de reveu pas- seeren. Voorts van alles wat gedaan is en be spreekt de willekeurige houding van de R. T M en laakt scherp de houding van deze maat schappij om een eiland van 35000 inwoners zoo lang in het onzekere te laten. Ook het ge- wrldadige ingrijpen betreffende den veerdienst te Oöltgensplaat (al moge -het dan waar zijn dat de waterstand hier wel een rol in speelt) -Het is zeer ingrijpend om alles zoo in den steek te laten. Spreker meent dat hij in dit op zicht verschillende gezaghebbende personen aan zijn zijde heeft' en verklaart zich tenslotte tegen iedere subsidie en -hoopt dat de raad hem spontaan zal volgen, al zouden de finantien het toelaten dan zou hij er even sterk tegen zijn als nu. De heeren VAN GU-RP, VAN NIEUWEN HUIJZEN en BRINKMAN laken allen de hou ding van de R. T. M. en scharen zich achter den' Voorzitter. Hierop wordt de volgende motie ingediend De Raad der gemeente Oöltgensplaat, ir openbare vergadering bijeen op 3 Febr. 1932 Gehoord de besprekingen over het ontijdig staken der tramdiensten op ons eiland, waar uit de onmisbaarheid der tram voor de naaste toekomst zeer duidelijk bleek Zou het ten zeerste 'betreuren als de tram haar diensten op 15 Februari a.s. staakte, en acht dit ontijdig stillleggen een ernstige inbreuk op de belangen' der gansche streek, en in strijd met de overeenkomst met de tram aan gegaan Overwegende anderzijds, dat het geven van subsidie niet op -den weg der localiteit ligt, acht -het verleenen daarvan in 'strijd met de eer en goede trouw van de gemeentebesturen; Verklaart nog steeds in te stemmen met de pogingen van het Flakkeesche comité van actie gevormd uit de localiteit tot be houd van de tram -BESLUIT er bij Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat en -Ged. Staten van Zuid-Holland met allen ernst op aan te dringen om de directie der R. T. M. te noodzaken haar dien sten verbeterd en uitgebreider voort te zetten, zonder subsidie van de localiteit deze motie ter kennis te brengen van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Ged. Staten van Zuid-Holland en de ge meentebesturen van ons eiland. Burgemeester en Wethouders, W. J. DONKERSLOOT Lz„ Burgemeester KGRTEWEG, Secretaris. De motie wordt in de voltallige Raadsver gadering met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens he-bben af- en overschrijvingen plaats over 1931 en 1932, welke de Raad goed keurt. Thans geheime zitting. Na heropening wordt in de commissie van toe zicht op het lager onderwijs in de vacature P. J. van Ravenstein -benoemd de heer H. M. Meijer, hoofd der openbare school. In de vacature- Vermaas wordt herkozen J. C. Vermaas. Rondvraag. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN be spreekt den toestand van een- sloot in de Lang- Stl'cïclt De VOORZITTER: Ik heb goede hoop deze kwestie tot een alleszins bevredigende -oplossing te brengen. De onderhandelingen met den voor zitter van de Galathee zal ik heropen-en. De heer VERMAAS spreekt over gevaarlijke plaatsen aan den dijk bij de R. K. School, bij zonder voor de kinderen. De VOORZITTER: Ik zal zorgen, dat het in orde komt. Op verzoek van de heeren VAN GURP en VAN ES zal de voorziening van drinkwater in de weitjes aan de Galathee geregeld worden voordat tot verhuring wordt overgegaan. Met den opzichter hebben reeds besprekingen plaats gehad. Dan sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE TONGE op Woensdag 3 Februari, des nam. om 2 uur. Afwezig met kennisgeving de heer Nelisse. De Voorzitter, burgemeester Sterk, opent de de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat deze vergadering is belegd ter behandeling van de motie-Sommelsdijk. Spr. leest de motie voor en stelt namens B. en W. voor deze aan te nemen. Ter oriënteering nemen we deze motie hier nog eens op De Raad der gemeente Sommelsdijk, in openbare vergadering bijeen op 29 Jan. 1932 Gehoord de besprekingen over het ontijdig staken der tramdiensten op ons eiland, waar uit de onmisbaarheid der tram voor de naaste toekomst zeer duidelijk bleek Zou het ten zeerste betreuren-, als de tram haar diensten op 1 Februari -staakte en acht dit ontijdig stilleggen een ernstige inbreuk op de belangen der gansche streek, en in strijd met de concessies aan de tram verleend Overwegende anderzijds, dat het geven van subsidie niet op den weg der localiteit ligt, acht het verleenen daarvan in strijd met de eer en goede trouw van de gemeentebesturen; Verklaart nog steeds in te stemmen met de pogingen van het Flakkeesche comité van actie gevormd uit de localiteit tot 'be houd der tram BESLUIT er bij Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat en Ged. Staten van Zuid-Holland met allen ernst op aan te dringen, om de directie der R. T. M. te noodzaken, haar dienst verbeterd en uitgebreider voort te zetten, zonder subsidie van de localiteit deze motie ter kennis te brengen aan Zijne Excellentie^den Minister van Waterstaat, Ged. Staten van Zuid-Holland en de Gemeente besturen van ons eiland. De heer D. BREESNEE zegt ter wille der eenheid er met mee te gaan ,maar volgens spr. is zij veel te zacht. Het kan spr. niet schelen al gaat de tram weg. Flakkee -heeft er geen- belang bij. De exploitatie is heel slecht. Men kan nog vlugger van Rotterdam naar Brussel, dan van Rotterdam naar Nieuwe Tonge. Men moet altijd lang wachten aan het havenhoofd en he1 is treurig zoo lang als het duurt eer men van het havenhoofd in Nieuwe Tonge is. De heer „NIEUWENHUIJZEN vraagt aan den Voorzitter wat het Flakkeesche comité heeft gedaan en hoe de zaak nu eigenlijk staat met den Minister en Ged. Staten en de directie der R. T. M. De VOORZITTER antwoordt, dat het Flak keesche comité alles heeft gedaan om de tram te behouden. Er is geconfereerd met den betrok ken Minister, met den hoofdambtenaar van Wa terstaat, met Ged. Staten-, met Kamerleden en met het bestuur van den B. B, N. En nog heeft mep geen zekerheid omtrent de dingen die zullen gebeuren. Men staat nog voor de vraag; zal de tram 15 Febr. nu stoppen of niet Niemand weet met zekerheid te zeggen wat er gebeuren gaat'. Spr. gelooft, dat zelfs de heer Kuiper het niet weet. De heer NIEUWENHUIJZEN: Is het Flakk. comité de schuld, dat het zoo loopt, of de Minister Heeft de Minister eischen gesteld aan de R. T. M. -De VOORZITTER: Ik vermoed, dat de heer Kuiper ook kennis genomen heeft van het rap port der Staatscommissie-van der Veghte, waar in richtlijnen worden aangegeven omtrent de trammaatschappijen, die niet meer rendabel zijn en nu zal de directie der R. T. M. zich op grond daarvan bijtijds tot den Minister gewend hebben en hebben gezegd, dat de R. T. M. ook niet rendabel is. De heer NIEUWENHUIJZEN:, Is het ver zoek om de tramdiensten op Flakkee te staken van den heer Kuiper uitgegaan of van den Minister De VOORZITTER: Natuurlijk van de R T. M. De Minister heeft met de exploitatie op zichzelf niets te maken, maar heeft op de vraag van de R. T. M. toegestemd om te staken. Maar niemand weet, ook het Flakk. comité niet, onder welke voorwaarden dat is gebeurd. De heer NIEUWENHUIJZEN.- Het geldt hier een kwestie van groot belang en daarom dienen de raadsleden goed ingelicht te worden. Spr. is met weth. Prince bij de R. T. M, ge weest om hun lic-ht op te steken. De directeur zelf was niet thuis ,maar een hooggeplaatst amb tengar heeft spr. en den heer Prnce te woord gestaan. Weth. VISBEEN -betreurt het niet als de tram verdwijnt. Er zullen op Flakkee, buiten de belanghebbenden, geen menschen zijn, die willen dat de tram blijft. Het vrachtvervoer per auto en per schip is zeker zoo goedkoop als met de tram. Wanneer de uien met de auto vervoerd worden, kan men tot 9 uur werken en dan gaat het voor den-zelfden prijs al-s de tram rekent en dan moet het om 3 uur klaar zijn. De tram is een vehikel, dat uit den tijd raakt. Daarom gaat volgens spr. de motie-Sommelsdijk lang niet ver genoeg. Spr. is het met den heer Breesnee eens, het' is beter dat de tram vandaag weggaat dan morgen. Flakkee -heeft er al ellende genoeg mee gehad. Dat belanghebbenden subsidie storten voor de R. T. M., moeten ze zelf weten, maar de gemeente heeft er geen belang bij. De heer VAN ALPHEN: Het is wel van algemeen belang, dat de tram blijft. Alle men schen kunnen niet met auto's rijden-. De min- gegoeden zijn op de tram aangewezen. Als ze een tramkaartje hebben, zijn ze aan de tram gebonden tot ze op de plaats van bestemming zijn. Weth. VISBBEEN: Wanneer je van een tramkaartje spreekt, moet je weten, dat je voor een retour naar Rotterdam te Nieuwe Tonge 2.60 betaalt en als je even met een auto naar het hoofd laat brengen, -kost het je maar 1.50. Dus je kunt nog beter een luxe auto nemen dan met de tram naar het hoofd te gaan. De heer VAN ALPHEN: Ja, dat wist ik niet, maar wantoestanden zullen er altijd wel blijven bestaan. Spr. gelooft, dat er in Den Haag iets anders wordt klaar gemaakt. Op 1 Jan. 1933 zal er wel een andere regeling getroffen worden, dan gaat deze directie weg. Daarom is het maar het beste deze tram te houden tot 1933, want als ze nu weggaat, krijg je in 1933 ook niets. Wëth. VISBEEN: En dat zou wel verschrik kelijk zijn. De heer BREESNEE: Waar moet het geld vandaan komen om de tram op den duur te houden De heer VAN ALPHEN: Als het niet anders kan, moet wie getracteerd wordt het gelag be talen. Spr. kan wel met de motie-Sommelsdijk meegaan. De heer TEIJL: Ik geef er niet om al blijft de tram, als het maar geen geld kost. De heer NIEUWENHUIJZEN: De R. T. M. heeft zichzelf concurrentie op den hals -gehaald, maar in Oost-Flakkee -kan een bus en de tram beide niet bestaan. Nu zegt de R. T. M., dat zij het niet gevraagd heeft aan den Minister om te staken, maar dat de Minister zelf aangedron gen heeft op stopzetten van den dienst. De R. T. M. heeft nooit om één cent subsidie ge vraagd. Het is een groote fout van den Minis ter om de tram stop te zetten zonder eerst de localiteit te hooren. Hiermee heeft de Minister zich in een wespennest gestoken. Dat wapen van staking der diensten heeft de Minister aan Kuiper zelf in de hand gegeven. Om zich er nu uit te redden, heeft de Minister 12.000 sub sidie aangeboden. -Maar Ged. Staten weigeren er de helft in te betalen. Men- zegt, dat de Mi nster er Ged. Staten eerst heeft willen laten inloopen door te vragen de helft van de subsidie te betalen, dat kon ook beteekenen de helft van 180.000. Ged. Staten hebben veilig heidshalve eerst gevraagd :„van welke subsi die Zoo lang zij er niet toe verplicht worden volgens het rapport der commissie v. d. Veghte geven Ged. Staten geen subsidie. Nu heeft de Minister gedaan gekregen, dat de tram weer tot 15 Februari blijft rijden, maar nu -zegt men weer, dat de Minister zijn subsidie van 6000 in trekt. Spr. staat op het standpunt, dat de tram op Flakkee op 't oogen-blik nog niet gemist kan worden. De tram vervoert veel suikerbieten en uien. Groote kwantums worden iederen dag per tram vervoerd. Men moet maar eens zien hoe veel wagons er op één dag van het scheepje van Vonk worden aangevoerd. Bovendien zou den de vrachtauto's, als alles per as vervoerd moest worden, de wegen op Flakkee spoedig kapot hebben. De heer BREESNEE is het niet met den -heer Nieuwenhuijzen eens. Veel goedkoooper en ge makkelijker konden de landbouwproducten per auto vervoerd worden. Het is nu een kwestie van sleur, waardoor men nog per tram ver voert. Maar het kan evengoed naar Battenoord vervoerd worden als naar het station van Nieu we Tonge. Maar de loodsen staagj-ar nu een maal en de landbouwers, die er rondom zitten, hebben er groot voordeel van. Weth. VISBEEN: Vooral degenen, die aan deel in de fairbank hebben. De heer NIEUWENHUIJZEN: F.lakkee moet geen subsidie geven. Maar met <Je motie van Sommelsdijk kan spr. niet in alles .meegaan, dat „goede trouw" en „eer der gemeenten" acht spr. overdreven. Maar spr. acht het verkeerd, dat het Flakk. comité niet eens met de R.T.M. is gaan praten .En wat ten slotte ook niet mogelijk is, wat de motie vraagt, is .uitbreiding der diensten. Weth. PRINCE: Dat is een rekbaar begrip. De heer NIEUWENHUIJZEN: Terwille der eenheid wil ik wel met de motie ip^egaan. Er moet in ieder geval tegenover de R. T. M. één lijn getrokken worden. De VOORZITTER: Het is niet goed te keu ren, dat U alleen bij de R. T. M. uw licht is wezen opsteken. U -had ook de andere partij, m dit -geval den Minister, moeten hooren. Spr. leest uit een afschrift van een officieel schrij ven -van de R. T. M. aan den Minister voor, dat de tram zelf gevraagd heeft om de diensten te mogen staken. Overigens is het- een duistere zaak, zegt spr. Niemand weet precies hoe het staat. -Spr. zegt, dat N. Tonge een centraal punt is voor het vervoer van landbouwproduc ten, maar als de weg naar Middelharnis in orde is, kan het vervoer heel goed per autotractie plaats hebben. Spr. staat op het -standpunt, dat wel getracht moet worden de tram voorloopig te behouden, maar zonder subsidie. Flakkee is een der beste gedeelten voor de R. T. M„ veel beter b.v. dan de Hoeksche Waard. Daarom gelooft spr., dat juist het feit, dat de R„ T. M. op Flakkee begint met zijn actie, bewijst, dat er meer achter ligt. Hierover wil spr. nu niet verder spreken. De heer van Alphen zei zoo even, dat er in 1933 wat anders komt. Spr. weet niet waarop hij doelt. De heer NIEUWENHUIJZEN:'--. Er kunnen motorwagens op de lijn komen. Die rijden er bij Parijs ook. Dat brengt weinig kosten mee. Spr. begrijpt uit hetgeen de Voorzitter heeft gezegd, dat de R. T. M. niet te vertrouwen is. Die ambtenaar heeft wat zitten voor- te liegen. Het blijkt, dat niet de Minister, -maar de R.T.M. om stopzetting gevraagd heeft. Weth. VISBEEN gelooft, dat de R. T. M. alles probeert om Flakkee te bewerken en het op de knieën voor de R. T. M. tc brengen. Straks dreigt hij misschien weer de tram met 1 Maart stop te zetten. Ten slotte wordt de motie in stemming ge bracht en aangenomen met algemeene stemmen, al waren er enkele leden, die haar graag nog wat scherper gesteld hadden gezien. De heer BREESNEE tot den heer Nieuwen huijzen-: Hoe heet die ambtenaar, die jullie in gelicht heeft hy De heer NIEUWENHUIJZEN: Dat doet nu niet ter zake. De heer BREESNEE: Dat doet het wel. Als ze je voorliegen, moeten ze maar publiek ge maakt worden ook. Dan sluiting. t::r Je copjfc van lngezoodcs jtukJua, die niet g plaatst Zijn. wordt niet teruggegeven. Buiirt «raotwoordelljkheid van Redactie en Uitgever DE TROEBELEN TE OUDDORP. Zooals in andere bladen, vinden we ook in het laatste nummer van „De Maas" enkele mededeelingen over de moeilijkheden te Oud- dorp, waarbij de Chr. Landarbeidérsbond en ook mijn naam genoemd worden. Gaarne tot recht verstand daarvan een enkel woord. En wel in de eerste plaats een scherpe af keuring over het bekende feit, en waabvoor zoo ver bekend is of wordt, dat daar leden van onze afdeeling aan hebben meegedaan, maat regelen zullen worden genomen. Ook al hebben we als afd. van het begin af niet de medewerking -van het dagelijksch bestuur der gemeente, zooals dat in dezen tijd toch zoo hoogst noodzakelijk is, blijft staan, dat wie het Gezag aanrandt, zich op zeer ernstige wijze vergrijpt. Wat de zaak zelf betreft, inderdaad is niet te ontkennen, dat het „loon" in Ouddorp per dag niet hooger is, omdat men van werkgevers zijde, door het groote overcompleet van arbei ders, daarvan maken kan wat men wil. Ook voor 1.per dag zouden de arbeiders „het toch wel doen". Geheel willekeurig geeft men wat men wil. Van overleg is geen sprake en wordt er ook niet op prijs gesteld. (Op een uitgeschreven conferentie van t najaar was van al de uitgenoodigde patroons 1, zegge één, werkgever aanwezig). Ook die korte dag van 5 of 6 uren is geen vrucht van overleg, maar op dezelfde wijze in oud gebruik tot stand gekomen-. Het uurloon is ook in Ouddorp niet lager dan op de andere dorpen van Flakkee en daarom is het zeer te betreuren, dat tusscihen gemeente bestuur, landelijke organisatie met den Minister geen vergelijk is kunnen treffen, waar 'inderdaad Ouddorp in een uitzonderingspositie verkeert. Daarbij in aanmerking genomen, dat de men schen hetzelfde bedrag aan contributie betaald hebben als zij, die 7.20 per week uitkeering ontvangen, 'blijkt dan wel overduidelijk,,dat hier de arbeiders de dupe zijn geworden van ver houdingen, die zonder hen tegen hen genomen zijn, op grond waarvan de wet wordt uitge voerd. Maar nooit geeft dit recht om op een derge lijke wijze op te treden en kan organisatorisch ook niet worden geduld. Dat men alsnog begrijpen mocht, dat samen werking noodig is, en al is het geval van de uitkeering voor dezen winter zoo goed als ho peloos, daar blijft nog zooveel, dat samenwer king en overleg noodzakelijk maakt in ',t belang van gemeente en arbeiders. Gezag, recht en vrijheid worde geëerbiedigd, gezocht en hoog gehouden. A. VINGERLING Rotterdam, 4 Februari 1932. SOMMELSDIJK. ■De prijs der landbouwpro ducten is in deze gemeente dalende. Thans be steedt men voor de uien en aardappelen 3.50 per H.L. EEN OUD-SOMMELSDIJKER IN AMERIKA SPOORLOOS VERDWENEN. Onderstaand bericht komt in een der Amerikaansche bladen voor. Ongetwijfeld zijn er velen: die het met belangstelling zullen lezen, aangezien de daarin bedoelde persoon geruimen tijd in deze gemeente heeft gewoond. Thans wonen zijn stiefmoeder en halfbroeders nog al- alhier. Het bericht luidt dan als volgt Een vriendelijk verzoek aan alle lezers van dit blad, voornamelijk aan die te Pater son en omgeving. In het Oosten van verleden week blz. 8 kolom 6 en 7, wordt in een artikel „Spoorloos verdwenen",' dat we overnamen uit „De Volksvriend", Orange City, Iowa, inlichtin gen- gevraagd in betrekking tot het verdwijnen van een Nederlander met name Irraan P. Mos selman. Hiermede in verband ontvingen we verleden Vrijdag 5 December een schrijven van den Consul-Generaal der Nederlanden te New-York, waarin tot opsporen van deze persoon onze medewerking wordt gevraagd. We hopen dat op het onderstaand schrijven dat we zonder afkorting plaatsen, een op helderend bericht mag volgen. Het Oosten. Ik heb de eer U mede te deelen dat ik den heer Irman Pieter Mosselman tracht op te sporen. Deze man op den 29en- Juli 1879 te Sommelsdijk, Nederland geboren, is landbou wer van beroep. Hij heeft in Sheldon, Iowa, gewerkt en -gewoond tot in September j.l. Na dat hij bij den agent van de Holland-Amerika Lijn te Orange City den heer J. F. de Young passage had besproken op het stoomschip „Rotterdam", hetwelk den 26stea September j.l. van New-York naar Rotterdam vertrok, teneinde zijne familie in Nederland te gaan bezoeken, is hij naar New-York vertrokken. Volgens inlichtingen mij door de Hoofd bureau der Politie te New-York verstrekt, is hij den 25en September in het Transit Hotel, 464 West 23rd Street, New-York aangeko men. In den voormiddag van 26 September is Mosselman spoorloos verdwenen-. Nadat ik mij in deze zaak tot den Consul der Neder landen te Kansas City, Missouri heb gewend bleek uit een schrijven van den heer de Young aan deze ambtenaar gericht, dat op den 17en November door iemand in Orange City eene briefkaart door den heer Mosselman den lOen November uit eene plaats in New-Jersey af gezonden, werd ontvangen alleen de naam Mosselman was op de kaart vermeld. De heer de Young schreef verder dat Mosselman hem kort voor zijn vertrek had verteld, dat hij een vriend in de buurt van Peterson, N. J. had wonen. In verband hiermede bestaat de mogelijk heid dat de vermiste zich in of in de omstre ken van Paterson bevindt. Ik zou U daarom beleefd willen verzoeken, op grond van bo venvermelde inlichtingen eene oproeping in uw blad te plaatsen, teneinde te trachten de zen man te vinden. Zijn signalement luidt grijzend bruin haar, bruine oogen, licht bruine wenkbrauwen, snor en als 'bijzonder kentee- ken zij vermeld dat hij den duim aan de rech terhand mist. Voor uwe welwillende medewerking in deze aangelegenheid betuig ik U bij voorbaat mijn beleefden: dank. De Consul-Generaal Tel. Whitehall 4-2470. 17 Battery Place New-York City. MIDDELHARNIS. In de maand Januari zijn in deze gemeente ingekomen C. de Waard van Sommelsdijk, Jac. H. 'Koppelaar van Zwijn- drecht, J. v. d. Haart van 's-Gravenhage, T. Jordaan van Sommelsdijk, M. -Braber van Den Bommel, M. W. Wielaard van 's-Gravenhage, Jac. Knuist van Hillegersberg. Vertrokken D. Overweel naar Nieuwe Ton ge, Cath. Slis naar Rotterdam, J. v. d. Boogert naar Sommelsdijk, J. A. Krikke naar Bergen op Zoom, J. M. Arensman naar Den Bommel, E. Looij naar Dirksland, Kr. M. M. van Paasche naar Rotterdam, R. Wildschut naar Den Briel, S. Verhage naar Beek. Door onderstaande bakkers is nachtarbeid aangevraagd aan B. en W. en is toestemming verleend: van Beek, Soldaat en Roos. Aan de Kaai zijn aangebracht en ver zonden 1400 H.L. aardappelen, 850 balen uien en 430 balen koepeen. Tot ophalers bij het Onderling Begrafenis fonds zijn aangesteld J. Prins, A. Springvloed en Ant. Driesse voor Middelharnis, en J. de Keijzer voor Sommelsdijk. ^-* Middelharnis op zwart zaad? Naar van zekere zijde met bepaalde tenden tieuze bedoelingen rondgestrooid werd, zou Mid delharnis in gebreke blijven haar groote reke ningen te betalen. Wij hebben naar aanleiding hiervan ter be- voegder plaatse geïnformeerd en toen bleek, dat we hier met leugens te doen hebben, die met uiterst doorzichtige bedoelingen werden gelan ceerd. Men make zich niet ongerustMiddelharnis zit on 't oogenblik, naar ons verzekerd werd, „zelfs vlot bij kas" Cursussen aan werkloozen. Voor de cursussen, die aan werklooze jon gelingen gegeven worden, bestaat veel belang stelling. Wij laten hieronder volgen het rooster, dat in deze maand zal worden afgewerkt Rooster van Maandag 1 Februari tot 15 Fe bruari 1932 Maandag 1 Februari. 7 uur R.H.B.S. M. B. Smits, J. C. den Braber: „Praatje over konijnen". Dinsdag 2 Februari, 7 uur, o pnader aan -te geven plaats: R. Smit, P. G. J. van Leeuwen, J. Autsema, C. van Nimwegen„Gezellige avond". Donderdag 4 Februari, 7 uur, RjHJB.S.: Dr. C. van den Pol, D. Jansen: „Electriciteit in 'het dagelijksche leven". Maandag 8 Februari, 7 uur, op nader aan te geven plaats: J. van der Poel, C. J. Jansen, Pool; „Gezellige avond". Dinsdag 9 Februari, 7 uur, R.H.B.S.: Dr. J. A. Vrijdaghs, J. Autsema: „Belgische steden" met lichtbeelden. Woensdag 10 Februari, 7 uur, op nader aan te geven plaats: Dekker, Zoetelief: „Nuttige arbeid". Donderdag 11 Februari, 7 uur, R.H.B.S. Van Dam, Rienks: „De ontwikkeling van de stoommachine". 8.30 bijeenkomst van de leiders ter bespreking van het 14-daagsch programma. STAD AAN 'T HARINGVLIET.* Wij bren gen in herinnering, dat de rentekaarten en -boek jes van de arbeiders, die in deze gemeente wonen -en werken, moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 8 Februari a.s, verga heer kocht voor heeft doen

Maas- en Scheldebode | 1932 | | pagina 4