Advertentie*». liw 7pnnwpn komentotïust-kal- Binnenland. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Correspondentie. Marktberichten. 6EERTilUV 1 HUSSEL EEERTRUY VAN KASSEL „De Klokken Luiden". Laxad" en Tuiflbmsw. Laatste Berichten. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN OUDE TONGE. IJZEREN PAAL OVER DE RAILS. VREESELIJKE BRAND TE DEN HAAG. Voorts leest spr. voor de motie, die Sommels- dijk inzake de tramkwestie heeft aangenomen en zegt, dat B. en W. dezer gemeente voorstellen deze motie ook hier aan te nemen, behoudens de woorden „goede trouw", die beter geschrapt kunnen worden. Weth. ROODZANT zegt met deze motie wel te kunnen meegaan, alleen acht hij het niet noo- dig er in op te nemen het uitspreken der wen- schelijkheid, dat de diensten nog uitgebreid moe ten worden. Dat ze verbeterd worden is noo- dig, maar spr. vindt uitbreiding niet nood zakelijk. De heer SMIT wijst er op, dat men vroeger slechts tweemaal van het eiland af kon, 's och tends om half 7 en 's middags om 3 uur. De postboot voer toen ook en die ging eerst naar Stellendam en dan weer terug naar Middelhar- nis en zoo naar Hellevoetsluis. Daarop is de tram gekomen en die heeft ons uit de ellende verlost. Maar nadien ging het nooit snel ge noeg meer. En al ging het nu met een vlieg machine, dan zou het nog niet vlug genoeg gaan. De heer ZOETEMAN meent, dat met de uitbreiding in de motie bedoeld wordt een latere dienst uit Rotterdam naar Flakkee. Vroeger kon men 's avonds laat nog op Flakkee komen. Met de mobilisatie is die dienst ingetrokken en de directie heeft beloofd dien dienst .later weer in te schakelen. Dat is echter nooit gebeurd. Als men van ver in het land komt, moet men per sé zorgen om 6 uur in de Rosestraat te zijn, anders kun je niet meer op Flakkee komen. Dat is geen toestand. Het gebeurt dikwijls las men uit het land komt, dat men eerst later in Rotterdam kan zijn en dan kan men met de tram naar Hellevoetsluis meerijden en daar den' nacht door brengen, om den volgenden morgen naar Flakkee over te varen. Het is spr. wel eens gebeurd, dat hij beslist nog over moest 's avonds en een roei boot huren moest. Weth. ROODZANT: Dat heb ik ook wel eens gehad. In de groote protestvergadering is over de tramkwestie gesproken. Daar liep het eigenlijk hoofdzakelijk over de veren. Burge meester Den Hollander heeft er toen ook op gewezen', dat het overbodig is nog meer diensten te vragen. Beter is het den dienst van 1 uur te verschuiven b.v. naar 3 uur en den dienst van 6 uur ook een paar uur later te stellen, dan wordt aan een groot bezwaar tegemoet ge komen. De heer ZOETEMAN: Daarom kunnen we het woord „uitbreiding" gerust handhaven in de motie. Verschuiving van den dienst kan dan als uitbreiding verstaan worden. Dat moet de R. T. M. zelf maar weten. Weth. VAN DER POEL: Een groote factor is ook als de tram zorgt, dat we wat spoediger van het hoofd af kunnen. Dat duurt nu veel te lang. Er zou eigenlijk scheiding moeten komen tusschen het personen- en het vrachtvervoer. De heer W. HAGENS: Persoonlijk ben ik er erg voor, dat de tram blijft rijden. Als er plot selinge zieken zijn dn Rotterdam, is het een geruststelling, dat men met het veer van de R. T. M. over kan. Weth. ROODZANT: Maar de veerdiensten blijven er toch wel, ook al zou de tram weg gaan van Flakkee Weth. VAN DER POEL: Ik ben het er mee eens, dat we veel aan de tram zouden missen. De GEMEENTESECRETARIS Maar dat wordt toch ook in de motie uitgesproken. De heer VAN 'T GELOOF: Ik ben er sterk tegen om subsidie uit de localiteit te geven, maar het is wel gew'enscht, dat de tram blijft rijden. De heer ZOETEMAN: Dat zegt de motie ook. Het beste is, dat we zoo weinig mogelijk verandering in de motie aanbrengen. Het sterkst staat men als men van alle gemeentebesturen met dezelfde motie bij den Minister komt. De heer W. HAGENS: Maar niemand ge looft toch zeker, dat de tram om die enkele centen zal blijven. Als ze alleen daarom blijft, maakt ze zich op Flakkee onmogelijk. En als we nu subsidie zouden geven, kwam de directie er over een jaar weer om. Hierop wordt met algemeene stemmen be sloten de motie van Sommelsdijk aan te nemen. Dan sluiting. UIb bWlllAVVwIl meeren en woeden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mljnhardt's ZenuwtableSta Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Maandagmiddag en -avond heeft in de Con certzaal van Hotel Meijer te Middelharnis de film van de Ned. Chr. Radio-Vereen, gedraaid. 's Middags was het een kindervoorstelling, waarbij de zaal geheel gevuld was. 's Avonds was de zaal tot in alle hoeken bezet, zoodat verschillenden zich nog met een staanplaats moesten tevreden stellen. Het was voor de N. C. R. V. een zeer ge slaagde samenkomst. De heer Baart opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, hield een propagandistisch betoog voor de N. C. R. V., waarop de film „De klokken luiden" vertoond werd. Het eerste tafereel is de verrassing van Vrouw Hesseluis als ze door bemiddeling van den stoeren propagandist voor de N. C. R. V., den heer Brouwer, een radiotoestel thuis krijgt, waardoor ze de predikdiensten weer kan bij wonen en haar geliefden predikant weer hooren kan. Alleen dit sympathieke tafereeltje te zien is het al de moeite dubbel waard deze film ■te zien. De radio staat in Griftdaal overigens in het middenpunt der belangstelling. De propagandist Brouwer zorgt daar wel voor. Hij overtuigt den taaien boer Harscamp er ten slotte van, dat hij de radio niet missen kan en als Harscamp hem heeft, blijkt al spoedig de onmisbaarheid door het bijtijds ontvangen van een weerbericht en het binnenhalen van den oogst. Bij dr. van Veen is de radio ook al een on misbare huisvriend. De orkestuitzendingen wor? den met aandacht door de familie gevolgd in stille uurtjes en terwijl wordt mijnheer De Jong, een huisvriend, nog voor de radio gewonnen. Het kinderuurtje wordt ook nooit overgeslagen. De radio schooluitzending bewijst haar onmisbaar nut. Ten slotte krijgen we een kijkje in de tech niek van de radio, in de studio en op de druk kerij van de Gids te Wageningen. Het eind is de Oudejaarsrede van Mr. Van der Deure, waardoor zich nog velen overtuigen laten van de noodzakelijkheid der Ned Chr. Radio voor het publieke levensterrein, opdat we als medearbeiders Gods de Christelijke le vensbeschouwing door dit machtige middel der moderne techniek kunnen propageeren. In de pauze wees de heer Baart nog op de mogelijkheid om ook van Flakkee eens een ge- zelschapsreis te maken naar de Studio der N. C. R. V. Wie er prijs op stelt zende even een kaartje naar den heer Baart met de letters d. R. er op (deelname Radiotocht). De heer K. C. van Spronsen sprak e'en slot woord en eindigde met dankgebed. De N. C. R. V. heeft het Flakkeesche pu bliek een aangenamen avond bereid. ■V. 100 NEDERLANDSCH1 Van de Koninklijke Beetwortelzaad-cultuur Kuhn Co., N. V. te Naarden ontvingen wij een nieuwe' brochure met bovenstaande titel. Daarin verdedigt dit nationale veredelingsbe- drijf wederom en naar onze opvatting vol komen terecht het standpunt, dat van den Nederlandschen suikerbietenverbouwer, zeker vooral thans, moet kunnen worden verwacht, dat hij straks bij de keuze der te verbouwen suikerbiet het Nederlandsche suikerbietenzaad niet achterstelt bij dat van buitenlandsche her komst. Het Nederlandsch product doet n.l. ze ker niet onder voor het uitheemsche en is ook_. niet duurder. Die buitenlandsche suikerbietensoorten het wordt in de brochure grif erkend zijn wel iswaar oyer het geheel eveneens uitstekende bieten, maar zij zijn niet beter dan de suiker biet Kuhn P, die gekweekt is door een hier te lande meer dan 40 jaren bestaande veredelings- bedrijf. En dat laatste mag thans vooral, nu onze landbouw tengevolge van belemmeringen in het buitenland steeds meer op zichzelf aan gewezen raakt, zeer zeker wel den doorslag geven bij de keuze der suikerbietenvariéteit, die in Nederland zal worden geteeld. Uit de in de brochure uit de rassenlijst van het instituut voor plantenveredeling te Wage ningen overgenomen beschrijving der voor naamste suikerbietensoorten blijkt wel zeer dui delijk, dat de biet Khn P inderdaad, zooals de brochure schrijft, de beste kansen op de beste resultaten biedt. Ook de grafisch voorgestelde resultaten van het rassenonderzoek door het instituut voor suikerbietenteelt wettigen deze uitspraak in alle opzichten. Het boekje, dat verlucht is met een serie af beeldingen, van het bedrijf, is op aanvrage gratis verkrijgbaar bij de Kon. Beetwortelzaad-cultuur Kuhn 6 Co., Afd. Publiciteit, Noorderstations weg 15 te Bloemendaal. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS De omzet over de maand Januari 1932 be draagt 58000.51, tegen 22819.52 in Janu ari 1931. De omzet over het tijdvak 1 April 1931 tot en met 31 Januari 1932 bedraagt 246.672.44, tegen 17626.60 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. UIT DEN GEMEENTERAAD VAN ROTTERDAM. Vergadering van Maandag 1 Februari. De heeren Hanemaaijer (A.-R.) en Stemerding (C.H.) benoemd tot wethouder. Een rechtsch college. De twee wethoudersvacatures, die door het aftreden van de sociaal-democraten De Zeeuw en Brautigam waren ontstaan, zijn vervuld door de benoeming van de heeren Hanemaaijer, voor zitter der A.-R. fractie, en Stemerding, voor zitter van de C.-H. fractie. Eerstgenoemde heeft weliswaar .gebruik gemaakt van den wettelijken termijn van beraad, maar ook hij zal vermoede lijk de benoeming aanvaarden. Een dagelijksch bestuur dus,-dat, behalve door den burgemeester, gevoerd wordt door 2 A.-R., 1 C.-H. en 1 R.K., en dat dus geheel op kerkelijk electoralen grond slag berust. Hoe nu de portefeuilles in het college zullen worden verdeeld, moet nog blij ken. De verwachting is echter, dat in elk geval aan den heer Hanemaaijer het belangrijke wet houderschap, van financiën zal worden toever trouwd. (N. R. Ct.) MIDDELHARNIS. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn gekozen tot ouderlingen L. van der Meide en B. van den Berg en tot diaken Izak Rooij. OUDE TONGE. J.l. Donderdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk een nagift van 10 gecollecteerd voor het tekort van den Geref. Zendingsbond. - J.l. Zondag was het 35 jaar geleden, dat het orgel in de Ned. Herv. Kerk in gebruik werd genomen. Het is a] dien tijd door de familie De Lignie bespeeld tot op heden toe. NIEUWE TONGE. De lijst der stemgerech tigde manslidmaten der Ned. Herv: Kerk zal gedurende acht dagen ten huize van den Ker kdijken ontvanger voor een ieder ter inzage liggen. DIRKSLAND. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de extra maandelijksche col lecte voor de kerk worden gehouden. JAARVERGADERING J.V. „JONATHAN" EN K.V. „SAMUEL" TE DIRKSLAND. Kort verslag van de 18e jaarvergadering der Ned. Herv; J.V. op G.G. „Jonathan" en K.V. „Samuel" te Dirksland, gehouden op 25 Jan., ■in het koor der Ned. Herv. Kerk. De vergadering, welke onder leiding stond van den eere-voorzitter Ds. C. van der Wal, werd door Zijn. Eerw. geopend door te laten zingen Ps. 89 8, leest ons voor Efeze 6, waarna hij voorgaat in gebed. In zijn openingswoord wijst Ds. v. d. Wal er op, dat deze jaarvergadering staat in het teeken van de onrust der tijden. Als wij onzen blik laten gaan over het volkerenleven, en wij zien dan naar China en Japan, Spanje en onzen Oostelijken nabuur Duitschland, dan bemerken we een spanning, die ons steeds meer veront rust. Maar ook het economische leven veront rust ons, als wij letten op de steeds grooter wordende wereldcrisis, en de daaruit voort vloeiende werkloosheid. Doch niet alleen het volkerenleven 'en economische leven verontrust ons, maar ook het geestelijk leven der volken. Immers alles getuigt van een grooten afval van het kerkelijk leven, óók in het midden van ons land en volk. Tegen dit alles hebben wij te strijden. Ook in het ons voorgelezen Schrift gedeelte wordt gesproken van strijd. Spr. maant ons, om ons te sterken met het juiste wapentuig in dezen geestelijken strijd. Dan volgde de afwerking van het programma. Eerst werden ons de jaarverslagen der K.V. en J.V. ten gehoore gebracht, welke tot dank baarheid stemden, daar het ledental van beide vereenigingen vooruit was gegaan. Ook finan cieel stonden de vereenigingen er niet slecht voor. Daarna volgde een inleiding Bijb. Gesch. over „Het Noaohietisch verbond" door vr. J. H. Bestman. Na deze inleiding bracht Ds. C. v. d. Wal enkele stukjes muziek op het orgel ten gehoore, welke zeer in den smaak vielen. Hierop volgde een inleiding Kerkgesch. door vr. A. Kooman, lid der K.V., getiteld: „Nicolaas Lodewijk, Graaf van Zinzendorf". Vr. L. van Dijk gaf een inleiding Vad. Gesch. getiteld: Adolf van Gelder". Voor de pauze, die nu volgde, werd nog gezongen Ps. 25 4 en 6, waaronder gecollec teerd werd voor het Nationaal Crisis-Comité, welke collecte 14.54 opbracht. In de pauze werden de aanwezigen getrac- teerd, en wel de heeren een sigaar, en de dames een stukje chocolade. Na de pauze gaf vr. D. de Bonte, lid der K.V., ons een inleiding Bijb. Gesch. te hooren over „Absalom". Hierna volgde nogmaals een stukje muziek, gegeven door Ds. C. v. d. Wal. Vr. J. Lugtenburg behandelde voor ons een .inleiding Kerkgesch., getiteld: „De volheid des tijds". Thans volgde nog een gedicht, voorgedragen door vr. L. van Dijk, getiteld: Aan den Rijn, in de lente van het jaar 1820. In de rondvraag dankte de vobrz. der J.V., de heer A. A. Jansen, allen die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, en in 't bijzonder Ds. v. d. Wal voor zijn goede leiding, en de vrienden, die van elders gekomen waren. Ook de heer C. A. Potter, leider der K.V., sprak nog een woord in het belang dier ver- eeniging. Nadat nog gezongen werd Ps. 119 53 sloot Ds. v. d. Wal deze vergadering met dank zegging. J. H. B. HERRINGEN. A.s. Zondag zal D.V. de H. Doop in de Ned. Herv. Kerk worden be diend. Alsdan hoopt des v.m. 9.30 uur op te treden Ds. van Asch van Sommelsdijk. Aangifte voor den Doop a.s. Woensdagavond om 8 uur in de consistoriekamer; In de plaats van L. v. d. Wende, die aftredend was, is als secretaris der Knapen- vereen. gekozen R. van Putten; GOEDEREEDE. Zondag 7 Februari zal er gelegenheid zijn tot het doen bedienen van den H. Doop. Aangifte Zaterdag nam. 7 uur bij den Kerkeraad. In de plaats van den' heer T. Lodder, die wegens hoogen leeftijd heeft bedankt, is als notabel der Ned. Herv. Kerk gekozen de heer P. Voogd. JAARVERGADERING J.V. OP G.G. TE OUDDORP. De Jongelingsvereeniging op Geref. grondslag te Ouddorp hield Vrijdag in de Geref. Kerk haar 5de jaarvergadering, die geleid werd door den voorzitter, vr. KL Padmos. De 4de jaar vergadering was een jaar geleden, wegens^het gering aantal leden, in eigen kring gehouden. Daarop zijn de leden er op uit getrokken om nieuwe leden te werven en het is hun gelukt het ledental op 10 te brengen, wat nog nooit het geval is geweest. Vr. M. Akershoek, de secretaris, vertelde ons, dat er in het afgeloopen jaar zijn behandeld 37 onderwerpen Gew. Gesch., 11 Vad. Gesch., 8 Geloofsbelijdenis, 7 Maatsch, onderw., 4 Kerkgesch., 2 Anti-Rev. beginselen en 1 Algem. Gesch. De penningmeester, vr. A. van Pernis deelde ons het een en ander mede, omtrent de geld zaken. Ontvangsten: batig saldo 21.30, be gunstigers 22.25, contributie leden 37.10, samen 80.65. Uitgaven: Abonnement Jonge lingsblad 15.30, boeken, leiddraden, bijbels, psalmboeken' 38.75, inbinden boeken 7.—, enz., tezamen 75.40. De biblothecaris, vr. D. Spee, las zijn ver- "slag. Er zijn 138 boeken, waarvan 55 studie boeken en 83 leesboeken. Eiken Woensdagavond van 6.30 tot 7 uur zijn er boeken ter lezing te bekomen voor iedereen, tegen betaling van 5 cent per week. Het volgende programma werd afgewerkt: de namen der leden staan naast ieder onderwerp: Gew. Gesch. „De Zondvloed", G. Tanis C.Jz.; Gedicht: „Bar Abbas", A. A. van Pernis; Kerk gesch. „Maarten Luther", M. Akershoek: Maatsch. onderw. „Barmhartigheid en Naasten liefde", D. Spee; Vad. Gesch. „Revolutie in ons land", G. Tanis Pz.; Voordracht „Haar jongen", W. de Bakker; Art. 17 Geloofsbel. met bespre king, A. van Pernis, en Gedicht „Een zoon", T. Tanis. Het samenzijin werd gesloten door een lid der J.V. van Stellendam. Het is een goede avond geweest. Al weder is het jammer, dat zoo weinig oudere menschen, door weg te blijven, zoo geringe belangstelling toonen voor het werk der jongeren. Bij Kon. Besluit van 29 Januari is met ingang van 1 Februari benoemd tot burgemeester der gemeente Oude Ton- ge de heer H. Vooys. De heer Vooys is geboren 9 Decem ber 1874 te Katwijk aan Zee en be kleedde in deze gemeente eerst de be trekking van gemeentebode en werd daarna in diezelfde gemeente Inspec teur van Politie. Daarna is hij van 1 September 1921 tot 1 Mei 1927 Commissaris van Politie geweest te Alphen aan den Rijn, welke functie op genoemden datum werd op geheven, waarop de heer Vooys op wachtgeld werd gesteld. De heer Vooys is Antirevolutionair en lid der Geref. Kerk. Tijdig ontdekt door een wegwerker op de lijn Best—Boxtel, Uit Best werd Zondag aan de Cour. Het N. v. d. D. gemeld Gisteravond ongeveer 10.30 is alhier door een wegarbeider der spoorwegen een ernstig feit ontdekt. Op weg naar zijn woning langs de spoorbaan loopend, vond hij ter hoogte van de eerste signaalpalen van het station Best tus schen Best 'en Boxtel een zwaren ijzeren paal op de rails, die er dwars overheen lag. Ter stond verwijderde hij het obstakel, dat een on geveer 3 M. lange rail blijkt ite zijn, waaraan een gegoten ijzeren bord is bevestigd, waarop aankondigingen als „Halt" en „...K.M." worden aangegeven. Deze zijn aangebracht bij eiken spoorbaanoverweg. De paal in kwestie is te voren bij den over weg, die zich op ongeveer vijf-en-twintig meter afstand bevindt van de plaats, waar het voor werp werd aangetroffen; uit den grond gerukt. De moeilijkheden, die dit uitrukken moet op geleverd hebben, wijden er op, dat het hier geen kwajongensstreek betreft. Een groot geluk in dit geval is de omstan digheid, dat de paal op het spoor was gelegd, waarover het verkeer Boxtel—Best plaats heeft. Op dit traject passeert hier om 9.50 trein No. 293, de sneltrein, die de laatste groote verbin ding vormt tusschen Noord- en Zuid-Nederland. Deze trein, die vooral Zaterdags zeer veel men schen vervoert, heeft geen enkele hindernis ontmoet. Van dit tijdstip tot 11.15 passeert hier niets meer in die richting; eerst dan volgt weer een goederentrein. Op het tegenovergestelde spoor passeeren ech ter, gedurende dien tijd, verschillende treinen. De euveldaad moet dus tusschen 9.15 en 10.30 geschied zijn. Een uitgebreid onderzoek werd onmiddellijk door de zoo spoedig mogelijk ge waarschuwde gemeentepolitie en marechaussee ingesteld. Van den dader of de daders was echter geen spoor te vinden. Ook Zondagmorgen waren reeds vroeg politie en spoorwegautori teiten en deskundigen ter plaatse. Het terrein van den aanslag is afgezet, ter bescherming van mogelijke sporen. Tot op dit oogenblïk ontbreekt echter elke aanwijzing. DRIE DOODEN. Maandagnacht te ruim twee uur brak een felle brand uit in het café-restaurant De Lelie, Trek- weg 9 te 's-Gravenhage. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het oude gebouw spoedig in lichte laaie stond. De brandweer, die spoedig ter plaatse aanwezig was, slaagde er in enkele personen uit het brandende perceel te halen, waaronder een kind van enkele jaren. De brand weer wist vervolgens met den grooten ladder wagen het bovenhuis binnen te dringen, waar men nog drie menschen vond. Deze bleken allen reeds te zijn overleden. Bij het verzenden van dit bericht heeft de brandweer het vuur gebluscht ën' is men bezig de drie verkoolde lijken, waarschijnlijk twee jonge menschen en een man van 85 jaar, langs den ladderwagen naar beneden te brengen. Nader meldt men De brandweer vond boven op de eerste etage een vrouw met een kind in haar armen, de vrouw bleek reeds overleden. Het kind, dat^nog leefde, had brandwonden aan armen en beenen. Een agent bracht langs den ladderwagen het kind beneden waar het door den G. G, D. werd overgenomen. De brandweer, die met 6 stralen het vuur be streed, kon na een half uur de tweede etage binnendringen, waar men een man geheel ver koold op bed liggende aantrof. Onder het bed vond men het lijk van een ongeveer 35-jarige vrouw. Van een belendend perceel dat niet brand de is een man, die uit de derde etage met behulp van een laken naar beneden wilde komen, door het scheuren van het laken gevallen. Hij brak een been. Naar men verneemt was er in het café tot half twee feest gevierd. Een half uur later sloegen de vlammen uit het gebouw. De namen van de slachtoffers waren bij het afzenden van het bericht nog niet bekend. Maandagmorgen werden nog de volgende bij zonderheden ontvangen In den afgeloopen nacht is op den Trekweg een ernstige brand ontstaan in het van ouds bekende café De Lelie. Dit café, dat vooral onder oudere Hagenaars een zekere vermaard heid bezat vanwege zijn electrische orgel, be vindt zich tegenover de gasfabriek vlak bij de Goudriaankade. De tegenwoordige eigenaar is de heer Jorna, die met vrouw en 3 kinderen be nevens een knecht en een Duitsche dienstbode in het huis woont. Sinds ongeveer 2 jaar is de heer Jorna eigenaar van het café. Vannacht omstreeks half 2 is door een tot nog toe niet opgehelderde oorzaak in het café brand ontstaan, welke een dusdanigën omvang heeft aangenomen, dat het aardige gebouwtje met de uitgebouwde houten serre geheel in een ruïne is herschapen. Om kwart over één kwa- nen nog eenige personen voorbij het café en zagen niets bijzonders; om kwart voor twee ech ter werden de buren, zooals van die zijde mede gedeeld werd, wakker door het gerinkel van de ruiten. Toen stond het perceel reeds in lichte laaie. Hoe het vuur zóó snel om zich heen heeft 'kunnen grijpen, is op dit oogenblik nog niet vastgesteld, maar in 'enkele minuten was het geheele huis uitgebrand. Dit ging zelfs zóó vlug, dat de brandweer van den Rijswijkschen weg, welke dus vlak achter den brand zat, niet bij machte was te verhinderen, dat de brand een zoo grooten omvang zou nemen, dat daarbij menschenlevens te betreuren zouden zijn. Met alle kracht trachtte de brandweer, onder leiding van commandant De Ridder, het vuur te bestrijden met een groot aantal stralen, terwijl meerdere spuiten ter assistentie werden opge roepen'. Met groote onverschrokkenheid dron gen de brandweerlieden het brandende perceel binnen, daarbij geholpen door enkele omwo nenden. Het eerste merkte men de Duitsche dienstbode, die het jongste kindje van den heer Jorna, slechts enkele jaren oud, naar het dak had gebracht en het daar neergelegd, omdat zij meende, dat daar geen oogenblikkelijk gevaar bestond. Het meisje keerde daarop terug om te zien of zij op de andere etages nog iets zou kunnen redden. Toen zij echter de zoldertrap af wilde gaan, sloegen de vlammen haar in het gezicht. Zij kon er niet meer doorheen en ook achter haar was het een vuurzee. Het meisje vond zoo een verschrikkelijken dood in de vlammen. Op de 2e etage vond de brandweer, in een totaal uitgebrande kamer, het lijk van den knecht, Roodenburg geheeten en ongeveer 50 jaar oud. Het lijk was geheel verkoold. Op de 1 e etage trof de brandweer het lijk van de vrouw van den heer Jorna aan. Ook dit was geheel door het vuur verkoold. Korten tijd nadat de brand was ontstaan, verminderden de vlammen reeds, niet echter dan nadat zij in zoon korten tijd zulke groote on heilen haddgn aangericht. Natuurlijk was er veel consternatie ten gevolge van deze droeve ge beurtenis en de naast omwonenden moesten zelfs in allerijl hun huizen verlaten. Van de belendende perceelen zijn veel ruiten gesprongen en deze hebben ook waterschade opgeloopen. De heer Jorna met zijn twee kinderen zijn bij kennissen in de onmiddellijke omgeving opge nomen. De man is natuurlijk tengevolge van de •doorstane emoties geheel van streek. De man, die bij een poging om langs een' laken naar beneden te komen, viel en een been brak, was een werkman van de gasfabriek, die bij menschen naast het café in de kost was. Het was, zooals te begrijpen is, Maandag nacht een groote consternatie. Men hoorde ang stige gillen 'en kreten van de menschen, die in doodsangst verkeerden voor hun eigen leven en goed. Een ware paniek heerschte op straat, gevolgd door een doodsche en trieste stilte toen het geknetter der vlammen minder werd en door de brandweer de lijken der slachtoffers naar beneden gebracht werden. Van het perceel staan eigenlijk alleen nog maar de muren omhoog, terwijl een vormelooze massa een aanduiding is van kamers, keuken en trap. Een verkoolde piano met een eveneens geheel verbrand biljart staan in de benedenzaal, als de treurige overblijfselen van vreugde en jolijt, welke hier zoo dikwijls hoogtij vierden. De oude naam is café De Lelie, thans was het verdoopt in café Charley. Naar nader wordt gemeld, is de naam van de dienstbode, die bij den brand om het leven is gekomen, de 18-jarige Lena Kortman, uit Duitschland afkomstig. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd Faulus Kommer Nagtegaal, 28 j., te Dirksland, en Corneiia Aaltje Joppe 25 j. alhier. Gehuwd: Frans van Nimwegen, 22 j. en Gerritje Langbroek, 20 j., beiden alhier. MIDDELHARNIS. OverledenP. Braber, 82 j. wedn. van J. Kieviet; A. Schellevis. 43 j.. echtgenoot van S. C. Faasse. DIRKSLAND. Geboren: Jelier Pieter, z v. T. Westdijk en H. de BruinDingeman, z. v. D. Wolfert en A. van Bodegom. NIEUWE TONGE. Geboren: Johannes Jacobus, zoon van J. Luchtenburg en M. Kattestaart. MELISSANT. Geboren: Adrianus, z, v. J. v. Sluis en J. Groenendijk; Maria, d. v. A. C. Smits en L. J. Heijboer. OndertrouwdD. Melissant, 28 en J. Klink 22 j. Getrouwd: C. Breen 18, Ouddorp en J. Hogchem, 19 j., alhier. Overleden: Jacoba Melissant 85 j.echtgen. van Huibrecht v. d. MastElizabeth Bakelaar 34 j. echtgen. van M. Bruggeman. GOEDEREEDE. GeborenJannetje, d. v. C. v. Erkelens en J. Grootenboer; Adrianus Pieter, z. v. J. Melissant en K. Verduin. Overleden: Jacob van Heest, 3 m. z. v. C. van Heest en M. VerduinM. den Eerzamen 61 j„ ongehuwd. Ab. W. de Graaff, Paterson. In dank Uw abonnementsgeld ontvangen. U betaalde tot 1 Februari 1933. (ADM.) CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS. Veiliugbericht van Vrijdag 29 Januari 1932, Roode kool 2.— per 100 stuks. Savoye kool 4.— per 100 stuks Boerenkool 2.— per 100 stuks. Sinaasappelen 1.80 tot 2.60 per 100 stuks. Selderij 2.70 per 10 Obos. Tulpen 5.— tot 14.per 100 stuks. Spruiten 2.— tot 3.50 per 100 K.G. Witlof 8.50 per 100 K.G. Kroten 2.— per 100 K.G. Kleiperen 13.80 tot 17.- per 100 K.G. Gieser Wildemans 16.per 100 K.G. Armgaard 10.30 per 100 K.G. UIEN VEILING van Zaterdag 30 Januari 1932. Grove 3.93 tot 3.95. Gewone (met tros) 3.78 tot 4.06. Gewone (zonder tros) 3,81. Drielingen 4.24. Picklers 4.41. Alles per- en inclusief baal. Aanvoer 79.450 K.G. MARKTOVERZICHT DER VORIGE WEEK Ingezonden door JAC. KNOOP, Makelaar in aardappelen', groenten en fruit, Nassaukade 158, telef. 81431, Amsterdam. Afgeloopen week kwamen de eerste Winter Malta aardappelen in veiling. Sorteering is weer niet mooi, klein van stuk. Bovendien waren er partijen bij, waarin 20—50 rot en ziek, zoodat dat geen concurrent voor puike Hol- landsche aardappelen is. Puike Z. Bonten blijven gevraagd. Blauwen gaat slecht. Eigenh. weinig vraag, ook voor Vlaamsche Eigenh., de laatste tegen lage prijzen. Grove Blauwe en Bonte poters gevraagd tegen hoogere prijzen. Heden 1 Februari 1932 werden de volgende prijzen aan de aardappelenmarkt gemaakt Andijker Blauwen 2.75 tot 3.— Noord- Holl. Eigenheimers 3.20 tot 3.30 Noord- Holl. Blauw Eigenh. 3.70 tot 3.75 Anna Pauwlowna Zand 3.tot 3.50 Hillegom- mer Zandaardappelen 3.— tot 3.50 Zeeuw- sche Bonten 4.40 tot 5.25 Zeeuwsche Blau wen 4.40 tot 5,25Zeeuwsche Bravo's 4.— tot 4.50 Zeeuwsche Blauwe Eigenh. 3.75 tot 4.Zeeuwsche bonte poters 2.50 tot 2.75 Zeeuwsche Industrie 2.90 tot 3.10 Zeeuwsche Eigenh. 3.50 tot 3.75; IJpolder Eigenh. 3.20 tot 3.30; IJpolder Bravo's 4.tot 4.50 IJpolder bl. Eigenh. g- Heden ontsliep zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, in het Diaco« nessenhuis te 's Gravenhage, onze lieve Zuster, Behuwdzuster, Tante en Nicht in den ouderdom van 50 jaar. Uit aller naam, G. L. VAN KASSEL. 1 Febr. 1932, 34236 Heden overleed in het Diaco» nessenhuis te 's«Gravenhage, na een langdurig doch geduldig ge» dragen lijden, mijn lieve Nicht in den ouderdom van 50 jaar. 34239 P. VAN KASSEL. DIRKSLAND, Februari 1932.

Maas- en Scheldebode | 1932 | | pagina 3