Burgerlijke Stand Binnenland. Gemengd iieuws Correspondentie. V erkoopingenu Marktberichten Buitenland. een ernstig spoorweg ongeluk in 'frankrijk. eeN ernstig spoorweg ongeluk in rusland. chineesch stoomschip met man en muis vergaan. liefdesdrama. drie jongens verdronken. sommen van alle mogelijke lofwoorden. Het woord „extra" wordt dan ook herhaaldelijk ge bruikt, ja, zelfs ziet men het tweemaal achter elkaar met dikke vette letters afgedrukt; dan zullen de menschen het toch wel gelooven. Wij gaven daarom den raad een beteren*kunnen we niet geven: bestelt nu zaad, voor zoover gij het zelf niet kunt winnen, bij een volkomen vertrouwd handelaar. Hetgeen ge zelf geteeld hebt, moet thans wor den schoongemaakt. De erwten en boonen bij voorkeur niet gedorscht, want menig kiempje wordt bij deze behandeling beschadigd. Indien men veel van deze zaden bezit en ze niet alle noodig heeft voor het volgende seizoen, dan is het beter om een gedeelte in den dop (peul) te laten. De zaden zijn daar.goed beveiligd en schijnen hun kiemkracht langer te behouden. Het 2-jarige zaad is wel niet zoo spoedig ge kiemd, en de jonge planten mogen in 't begin niet zoo snel groeien, tóch kunnen ze zeer goed dienst doen. Er zijn zelfs planten in onzen moestuin, waarvan men het 2-jarige zaad boven het éénjarige verkiest. Men treft tuinlieden aan, die het zaad van komkommers en meloenen 7 a 8 jaar oud laten worden, om het dan pas te gebruiken. Wij hebben bij voorkeur altijd 2-jarig komkommer- en meloenzaad gebruikt. Het kwam ons altijd voor dat hoe ouder het zaad, hoe vruchtbaarder de plant, maar men kan van het goede ook tev eel krijgen, en zoo kan dan ook bij het oude zaad de groei der jonge planten zóó vermeerderen, dat de laatste de eerste geheel onderdrukt. De duur van de kiemkracht is voor alle -planten lang niet ge lijk, doch men kan dit tijdperk verlengen, door het zaad zoo droog mogelijk en vooral niet onder hooge temperatuur te bewaren. Hoe beter de zaden dus in volkomen rust blijven, zooveel te langer zullen zij hun kiemkracht behouden. SOMMELSDIJK. GeborenEeuwit, zoon van Leendert Breen en Krijntje BruggemanJan, zoon van Jan Mackloet en Lijntje Noordijk. OndertrouwdFrans van Nimwegea, 22 j. en Gerritje Langbroek, 20 j., beiden alhier. MIDDELHARNIS. Geboren: Wilhelmus Anthonie, z v, W. de Boet en M. M. Koolbergen; PieterJtlles, z. v. J. v. d. Slik en E. v. d. Nieuwendijk; Maria, d. v. K. C. Vogelaar en L v. Es Hendrik, z. v. P. Jordaan en C. Bakelaar Elizabeth, d. van J. Lodder en L. Verhage; Anna, d. v. G. Verhage en A. de Korte Leendert, z. v. P. Koote en C. v. Markenstein. DIRKSLAND. GeborenGerrit Willem, z, v. A, Robijn en A. v. d. Sluijs. OverledenLena Koole 73 j., echtgenoote van R. van Putten. PROVINCIALE STAfEN VAN ZUID-HOLLAND. De heer TROUW (lib.) vroeg, hoe het staat met het onderzoek van de vraag, of en, zoo ja, hoe tot centralisatie van het dijksbeheer ten aan zien van het eiland IJsselmonde moet worden overgegaan. Deze kwestie behoort eindelijk op gelost te worden. Nu het den landbouw zoo slecht gaat, moet voor de waterschappen worden uitgezien naar een verruiming van het belastinggebied met een belasting voor bebouwde eigendommen.' Ver scheidene uitgaven zijn ook voor deze eigen dommen van belang, b.v. voor verbetering van waterkeering en wegen. Willen Gedeputeerden voor hun rekening nemen de uitgaven voor boren, als de resultaten gunstig geweest zijn, maar men niet tot het maken van een waterleiding komt Het is wel eens moeilijk, zich vooraf van de medewerking der gemeenten te verzekeren. Willen Gedepu teerden ook, althans ten deele, de kosten van een adviseur dragen Spr. sloot zich aan bij den aandrang van den heer Ter Laan inzake bebossching van duinen, in dit verband sprekende over Rockanje en Oostvoorne. Met betrekking tot de tramquaestie g«waagde spr. van het onrecht, dat Flakkee wordt aan gedaan. Af te keuren is de opheffing van een primair vervoermiddel, terwijl anderzijds juist zoo sterk de noodzakelijkheid van lage vracht prijzen voor land- en tuinbouwproducten zich laat gelden. Het rijk behoort Flakkee te helpen en onder de gegeven omstandigheden is het in hooge mate ongepast, te veel te vergen van de provincie. Voorts zette spr. uiteen, dat het de R.T.M. niet past om buiten de provincie om, die haar zooveel renteloos heeft geleend, aan den minister vergunning te vragen voor ophef fing van het bedrijf op een eiland van 35.000 zielen. De directeur, die zich niet tot de Gede puteerden heeft gewend om eens te praten, heeft daarmee getoond, niet de man te- zijn, die aan het hoofd moet staan van een bedrijf, van zoo veel belang voor de gemeénschap. Zou onverhoopt de tram niet te handhaven blijken, dan refereerde spr. zich aan wat de heer Ten Hope heeft gezegd over de nood zakelijkheid van Vborkoming van een chaolischen toestand. Met het eventueel laten maken van een boot voor het veer moeten Gedeputeerden voorzichitg zijn, opdat de boot niet te veel schommele, enz. Spr. kende een boot, welke op zulke punten veel te wenschen laat. TIEN DOODEN, TWINTIG GEKWETSTEN. Zondagavond om 7 uur 10 is de boemeltrein Parijs—Abbéville bij St. Jus door het breken van een as van één der wagens ontspoord. Tien menschen zijn hierbij om het leven gekomen, twintig zijn er gekwetst. Een der wagens is bij den ingang van het station omgeslagen. Een uiteenwijking van de rails heeft het ongeluk veroorzaakt, dat, naar nader wordt gemeld, geen slachtoffers zou ge maakt hebben, indien de eerste wagens niet tegen een seinhuis waren gebotst, waarin zich drie beambten bevonden. Dezen werden zwaar ge kwetst. Het seinhuis bood weerstand, waardoor de wagens op elkaar stortten en verbrijzeld wer den. Twee personen-rijtuigen en een bagage- Wagen werden aldus vernietigd. Den machinist, die de remmen' in werking stelde, kan geen blaam treffen. De trein reed op normale wijze en had bij het naderen van het station aanmerkelijk vaart geminderd. Acht lij ken zijn reeds uit de wrakhoop te voorschijn ge haald; twee liggen er nog onder. Van de twintig gekwetsten zijn er hen zeer ernstig getroffen. Het aantal dooden gestegen tot dertien. Het adijfal dooden 'bij het spoorwegongeluk van deh 'trein Parijs—Amiens nabij Saint Just is gestegen tot dertien. Hiervan konden acht lijken geïdentificeerd worden. Uit het'onderzoek is gebleken, dat het ongeluk is veroorzaakt door het breken van een koppe ling van een der wagons, ongeveer 200 M. vóór een wissel. Drie arbeiders, die bij den wissel dan" het werk waren, werden door den ontsporenden trein gegrepen en ernstig gewond. Het opruimingswerk was Maandag tegen 'den avond zèo ver gevorderd, dat de treinen uit Parijs naar Amiens weer konden passeeren. 65'DOODEN, 131 GEWONDEN. Gelijk de Russische gewoonte is, bereikt ons eerst twee weken na datum, na het sluiten van het onderzoek, het bericht van een ernstig spoorwegongeluk, waarvoor zich Maandag voor den Hoggen Raad van de Sowjet-Unie elf per sonen te., verantwoorden hebben. Op 2 'januari waren twee treinen kort na el kaar uit,,Moskou in de richting Kazanj vertrok ken, d'gdi de eerste moest onderweg stoppen, omdat èen dronken man op de rails lag. Het per soneel .van den trein verzuimde de signalen op onveilig., ,/e zetten, waardoor de tweede trein op den 'eersten liep, terwijl nog een losse loco motief. .yaf opzij op den wrakhoop inliep. Bij dihpngeluk zijn 65 personen om het leven gekomen'en 131 meer of minder ernstig gewond. 23 MAN AAN BOORD. Vol^s een bericht uit Tsjifoe is een Chi- neesch stoomschip, dat den 14den Januari van daar n.hsr Zuid-Sachalin is vertrokken, met 23 man boord tijdens een storm vergaan. Z\J$RE SNEEUWVAL IN PERZIE. Van'we kanten komen uit Perzië berichten van zwaéen sneeuwval en van sterfgevallen als gevolg van de koude. Vele telegrafische en tele fonische^ verbindingen zijn verbroken, doordat de dradei; onder de sneeuwvracht bezweken zijn. De T^rksche minister van buitenlandsche za ken, dip ,met zijn deskundigen op weg is naar Teheran,, om te onderhandelen over Turksch- Perzische' grenskwesties, is als gevolg van den sneeu^Vjsl te Kazvin gestrand. '-EEN KIND ONTVOERD. Het) vertrek van het s.s. Bremen daardoor ;.id vertraagd. Het Bferlijnsche blad Nachtausgabe weet mede te deeleé, dat Maandag het vertrek van het ss. Bremehgnuit New York vertraagd is, doordat op het laatste oogenblik de politie aan boord kwam otn te zoeken naar een tweejarig kind, dat naar. Duitschland ontvoerd zou worden. De moeder van het kind, Duitsche van af komst, miste Zaterdagavond haar kind. Zij had eenige'dagen te voren met haar man ruzie ge kregen,„die onvoorwaardelijk het kind uit het huis wilde hebben. Toen de politie den echt- genoóhriwerdacht van ontvoering, arresteerde, vond men op hem bij fouilleering een kwitantie van een passagebiljet van het kort daarna ver trekkende s.s. Bremen, Met een auto reden de moedóps en 17. rechercheurs naar de haven, waar juist de loopplank van de Bremen werd ingetrokken. De politie verbood het vertrek van de boet en ondanks de protesten van den ka piteins -Bagon men een onderzoek aan boord, terwijl de machines reeds op volle kracht werkten]. PaS'Sna 2J^ uur zoeken ontdekte men een jonge "déóuw, die het kind bij zich had. Zij deelden-Slede, van den vader van het kind op dracht te hebben gekregen, het naar zijn oud oom te Maagdenburg te brengen, waar het zou grootgebracht worden. ToéiP-het kind van boord gehaald was, kon de Brethen- vertrekken. ijs! ÖE BRAND BIJ SARRASANI. Als, verdacht van brandstichting in het circus Sarra'jip}j is aangehouden een Duitsche stal- knecKG.cBij onderzoek is echter gebleken, dat deze dpn bewusten avond te Brussel heeft ver toefd.. Hij wordt echter vastgehouden en zal als ongew'èpscht vreemdeling over de grens worden 9ezet-mu BRAND TE TILBURG. In de "benzinewasscherij van De Regenboog. Maandagmiddag ongeveer 4 uur is brand uit- gebrokenJn de benzinewasscherij van de stoom-, verf- en] chemische wasscherij De Regenboog van de'.'ijirma Jansse en Bierens aap den Bre- dasche 'vv;eg te Tilburg. Terwijl het personeel met hef, jwasschen van tapijten bezig was, vatte plotseling' een van de tapijten vlam. Men richtte onmiddellijk alle aandacht aan de afsluiting van de onderlinge kelder, waarin drie benzine-tanks elk vari"S0U0 liter inhoud zijn opgesteld. Deze poging gelukte. Toen de brandweer verscheen kon deze'Eich bepalen tot het bespuiten van de vuurzee bovengronds. Men bleef echter voort durend dj! een ontploffing beducht en hield zich gereed'dip de belendende fabrieksgebouwen vail' de firmd! en het kantoor van de Nederlandsche Vlasspipnerij de waterstralen te kunnen richten. Men'iS'-er in geslaagd het vuur in betrekke lijk koftén tijd te blusschen en daarmee ook een ontploffing te voorkomen. De inboedel, wel ke uit machines en goederen bestond, ging ge heel v'ërïÖren. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordp'door verzekering gedekt. Om acht uur was alle gevaar geweken en kon de brandweer inrukken. it® EEN ONGELUK KOMT ZELDEN ALLEEN Men sgjirijft uit Alfen aan den Rijn Een aantal ongelukken is Maandag te Noorden gemeen'tp.Nieuwkoop geschied. Om qggeveer half 11 geraakte een man in beschonken toestand in het Woerdensche Ver laat. Hij.' werd in bewusteloozen toestand op den waL gebracht. Daar. \iQ°r z'in leven werd gevreesd, waar- schuwde.imen telefonisch zoowel den plaatse lijken geneesheer als den pastoor te Nieuwkoop. Daar eerstgenoemde echter ziek en de pastoor niet thm^was, zijn vervolgens dr. Nout uit Nieuwvèen en pater Koperdraad, een tijdelijk met verlof fte Noorden vertoevende missionaris uit Brits'én-Indië, gewaarschuwd. Zij begaven zich elk. afzonderlijk per auto naar de plaats des onheils. In hetodijrp Noorden ontmoetten beide auto's elkaar. Bij het passeeren echter reed de auto, waarin p$ter Koperdraad zat, tegen een tele- foonpaal'^jtn daarna tegen den auto van dr. Nout aan'Jte botsen, welke door den schok in de Voory^étering terecht kwam. De dokter en zijn drie-medeinzittende zoons wisten zich uit hun netelige positie te bevrijden. Erger was pater Koperdraad er aan toe. Deze lièpijverwondingen op aan hoofd en han den en inwendige kneuzingen. De drenkeling was inmiddels tot bewustzijn gekomen. De toe stand van pastoor Koperdraad' was van dien aard, dat zijn terugkeer naar Bombay, welke op heden was bepaald, voorloopig moést worden uitgesteld. BRANDSTICHTING AAN DE BIERHAVEN TE ROTTERDAM. De behanger v. K. en de varensgezel v. W„ die eenige dagen geleden zijn gearresteerd, als verdacht van brandstichting, subsidiair van me deplichtigheid aan brandstichting, gepleegd in een pand aan de Bierhaven te Rotterdam, zijn weer "op vrije voeten gesteld. Het echtpaar J. uit Amersfoort, dat eveneens was aangehouden, is in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten en ter beschikking van de justitie gesteld. Het parket heeft een onder zoek ingesteld. - Llit het onderzoek en uit de op v. K. in be slag genomen papieren is gebleken, dat reeds geruimen tijd plannen waren beraamd, om in dit huis brand te sticht,en. Alle mogelijke gevolgen waren zorgvuldig overwogen, evenals het ge vaar, dat de belendende perceelen zouden kun nen loopen. v. K. noch v. W. zijn echter tot brandstichting overgegaan. Zij zullen echter in de strafzaak tegen J. en zijn vrouw als ge tuigen optreden. Het pand is het eigendom van de vrouw van J., die onder huwelijksvoorwaarden is getrouwd. De vrouw zal worden vervolgd wegens het uit lokken van de brandstichting; J. zou den brand hebben gesticht. DUITSCHE PENSIOENGERECHTIGDEN. Aan ongeveer veertig Duitsche pensioenge rechtigden, hoofden van gezinnen, die sedert jaren te Venlo wonen, is namens de Duitsche regeering aangezegd, dat zij zich in Duitschland behooren te vestigen. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, wordt hun pensioen ingetrokken. Voor hen, die geen eigendommen hebben, gaat dit in op 1 April; wie wel eigendommen bezitten, moeten zich 1 Juli in Duitschland hebben ge vestigd. POGING TOT MOORD EN ZELFMOORD. Zondag ontmoette de schipper G. J., wonende te Doorneburg bij Arnhem, zijn vroegere ver loofde M. B., dienstbode te Arnhem, en pro beerde zijn vroegere relatie met haar te her stellen. Toen dit niet gelukte, loste hij drie schoten uit een revolver op haar. Een kogel trof een der wangen en een andere een hand. Daarna richtte de aanvaller het wapen op zich zelf en schoot zich door het hoofd. Het lijk van den dader is overgebracht naar het lijkenhuisje. De dienstbode, aan wie door dokter Bosmans geneeskundige hulp werd verleend, werd na voorloopig verbonden te zijn, naar het St. Eli- sabethsziekenhuis te Arnhem vervoerd. Haar toestand-is redelijk. ONEERLIJKE POSTBODE. Sedert eenigen tijd werden op het postkantoor te Dordrecht brieven vermist met geldswaarde. Toen het gewone onderzoek naar de vermiste stukken steeds geen resultaat opleverde, kreeg de directeur argwaan en waarschuwde de po litie. In den afgeloopen nacht werd aangehouden C. B. te Dordrecht, een brievenbesteller, die aanvankelijk ontkende iets met de zaak uitstaan de te hebben'. Na eenigen tijd gaf hij echter toe de verduisteringen te hebben gepleegd. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld. VERWARRING BIJ STEUNVERLEENING. Een waarschuwing tegen vele instellingen, die bij het publiek om steun aankloppen. Het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Neder land te Amsterdam (Vondelstraat 19) zendt ons een uitvoerig schrijven, waarin wij o.a. lezen Het schijnt ons van belang in dezen tijd, waar in zoovele instellingen een beroep doen op de milddadigheid van het publiek, de aandacht te vestigen op verschillende personen en instellin gen, die naar het voorbeeld van het „Leger des Heils" zich hebben georganiseerd als organen van „evangelisatie" en daarbij maatschappelijk werk verrichten. Velen denken, wanneer zij deze personen of lichamen steunen, hun giften goed besteed, aangezien de organisaties steeds met nadruk betoogen, dat zij volstrekt voor alle richtingen openstaan en niemand afwijzen. Het optreden van deze instellingen blijkt bij uitstek geëigend voor het maken van verwarring; zoo dat giften, bestemd voor de een, de ander in handen komen en in het algemeen is het maat schappelijk werk, dat deze personen of kleine vereenigingen verrichten, van zoo geringen om- ^vang en ook van zoodanige kwaliteit, dat niet kan worden aangeraden en in sommige gevallen beslist moet worden ontraden, deze instellingen of personen door bijdragen te steunen. Het Centraal Archief acht dan niet gemoti veerd het geven van ondersteuning aan het Nederlandsche Leger des Heils (dat een zeer kleine groep bestrijkt), waarschuwt tegen het steunên van het Nationaal Reddingsleger (dat geen bona-fide instelling van weldadigheid is) ontraadt ernstig steun aan <te stichting „De Heilsbrigade" te Den Haag (omdat haar tehuis in het geheel niet bestaat), aan „Maranata, stichting voor zendingSarbeid en maatschappelijk werk" te Den Haag (maatschappelijk werk van minimalen omvang en officieren verdienen geen vertrouwen), aan de Haagsche Stadszending Emanuel" (leider ongunstig beoordeeld), aan de Nederlandsche Vrije Evangelische Vereeni- ging (waarschijnlijk slechts een gefingeerde ver- eeniging) en aan de Vrije Evangelisatie „Fila- delfia" te Amersfoort (giften worden gebruikt voor levensonderhoud van een der evangelisten) en waarschuwt tegen „Remalia", Herv. Katho liek Leger des Heils, te Utrecht. MET EEN GESTOLEN AUTA DEDEN ZE EEN TOCHTJE EN REDEN BIJ RIJSWIJK TE WATER. Vrijdagmiddag om twee uur is ten nadeele van Dr. L., wonende in de Van Hoornestraat te Den Haag, voorhet Ziekenhuis aan den Zuidwal aldaar een luxe auto ontvreemd. Het terugvinden van deze auto was wel erg tra gisch. Vrijdagavond omstreeks half tien hoorden eenige bewoners van den Kleiweg te Rijswijk op het gedeelte tusschen den spoorweg-over gang en den Schaapweg een geweldige klap. De caféhouder Draak, die in de onmiddellijke na bijheid woonde, zag twee jongens drijfnat aan komen. Deze vertelden van het ongeval, waarbij zij zelf tegenwoordig waren geweest. De café houder riep zoo gauw hij kon hulp in en tracht te te redden wat te redden viel. Inmiddels was de politie gewaarschuwd, die, geassisteerd door Dr. Niks, met een tweetal ziekenauto's en een kraanwagen ter plaatse was verschenen. Met vereende krachten werd onder leiding van inspecteur Klaus het voertuig ge deeltelijk gelicht. De auto bleek omgeslagen te zijn, waardoor het aan een drietal inzittenden, die vóór in den wagen hadden plaats genomen, niet mogelijk was „geweest, zich te redden of te laten redden. Bij het optakelen van de auto werden de slachtoffers per ziekenauto naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, nochten niet gelukken. Twee van genoemde jongelui zijn te voet naar huis gegaan, terwijl een derde bij genoemden caféhouder van droge kleeren werd voorzien. Later in den avond zijn de lijken door de ouders herkend. Het zijn de 17-jarige H. J. P., de 17-jarige J. F. G. en de eveneens 17-jarige A. P. De auto was ontvreemd door de 18-jarige L. G. A. H., uit Delft, die ook chauffeerde. Deze had vijf andere jongens meegenomen, waarvan behalve de.reeds genoemden, de 17-jarige J. A. B. en de 16-jarige G, R. Hij had hen uit- genoodigd tot een ritje. Ze waren reeds naar Rotterdam en Pijnacker geweest, waarna te Rijswijk de tocht zoo tragisch eindigde. Onderhoud met één der geredden. Wij hebben nog een onderhoud gehad met een der geredden, 'de 16-jarige G. R„ die het volgende vertelde „Ik liep in Delft te wandelen, toen ik door een' paar autorijdende kameraden werd aan geroepen om een toertje mee te maken. Natuur lijk leek me dat. Het was een mooie tweeper soons Buick, waarin ze met hun drieën hadden plaats genomen. Achterin de dickyseat zaten er nog twee, zoodat er voor mij eigenlijk maar heel weinig plaats overbleef. Zoo goed en zoo kwaad als het ging veroverde ik mij een plaatsje in de dicky-seat, waarop de tocht werd aan gevangen. We reden inderichting Pijnacker met de be doeling via Rijswijk weer naar Delft terug te keeren. Tijdens den tocht ging het er vroolijk aan toe en vernam ik, dat de auto gestolen was. De pret steeg dermate, dat ik den bestuurder toeriep: „Wees voorzichtig, want straks gaan we de sloot in Ik had het nauwelijks gezegd of de auto slipte en reed in volle vaart het 4 M. breede water in. Ik kwam heelemaal onder den wagen terecht en kon in het begin niets doen, omdat ik bekneld zat tusschen de klep van de dicky-seat. Gelukkig mocht het me gauw ge lukken met alle kracht deze eenigszins *weg te drukken, waardoor ik wat meer ruimte kreeg en door omstanders kon worden gered. In het café, waar we werden binnengebracht, hoorde ik, dat drie van mijn vrienden waren verdronken." Niet verzekerd. Naar wij nog vernamen'was de eigenaar van den auto juist den dag voordat het ongeluk ge beurde, uit de verzekering getreden. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt dus niet door verzekering gedekt. TEKORT IN KAS VAN 24.000. Bezoldigd bestuurder ontslagen. Zaterdag werd uit Den Helder aan het Volks blad gemeld In de Vrijdag 15 dezer gehouden hoofdbe stuursvergadering van den Bond van Marine schepelingen is aan den bezoldigden bestuurder D. C. A. de Zwart onmiddellijk ingaand ont slag aangezegd uit diens betrekking, zulks we gens een zeer groot tekort in kas, waarvoor hij verantwoordelijk is. Het tekort bedraagt onge veer 24.000. Men schrijft uit Den Helder aan de N.R.Ct.: - Het bericht van het Volksblad omtrent een tekort in de kas van den Bond van Korporaals, in verband waarmee de bezoldigde bestuurder D. C. A. de Z. werd ontslagen, heeft hier groote ontroering gewekt, want de heer Z., leider van de afdeeling Den Helder der S.D.A.P. en van de soc-dem. raadsfractie, bekleedde in het open bare leven den post van wethouder van finan ciën, in welke functie hij onbeperkt vertrouwen, algemeene achting en aanzien genoot, ook van zijn politieke tegenstanders. Meer dan twintig jaar was hij in zijn functie van bezoldigd be stuurder van den Korporaalsbond werkzaam en acht jaar is hij wethouder geweest. Het tekort, dat over 8 jaren liep, werd een half jaar geleden vastgesteld, toen er een fusie plaats had tusschen den Bond van Korporaals en den Bond van minder marinepersoneel. De heer De Z. is toen in verband hiermee ge schorst, en zijn salaris werd ingehouden. Een inmiddels ingesteld onderzoek gaf het hoofd bestuur van de gefusioneerde bonden aanleiding hem j.l. Vrijdag zijn ontslagbrief te overhandi gen. De heer De Z. heeft daags daarna zijn ontslag genomen als wethouder en als lid van den raad en is dien dag uit. de gemeente ver trokken. Wegens plaatsgebrek a.s. Vrijdag verslag van de rede van Dr. Van der Valk. REDACTIE. Verkooping op Donderdag 14 Januari 1932 bij inzet in het Café Witteop Donderdag 21 Januari 1932 bij afslag in het Café Schip» per te Nieuwe Tonge, telkens des nam. 3 uur. 2.34.70 Heet. (5 gcm. 33 roeden V. M.) Bouwland, in den polder Duivenwaard aan den Groeneweg te Nieuwe Tonge. Direct te aanvaarden. Ten verzoeke van den heer P. van Zon aldaar. Notaris VAN BUUREN, Verhuring bij inschrijving van 2.24.30 H A. -4 G. 265 R. V. M. bouwland te Ouddorp in den polder het Oude Nieuwland, aan den Langeweg, voor 3 jaren, dadelijk ingaande, met beding van vrije cultuur, in pacht ge weest bij Jin Voogd Wz. e a. Inschrijvingsbiljetten vermeldende den uit te loven huurprijs per 0.45 92 H.A. 1 Voornsch gemet, in -te leveren vóór of op Zaterdag 23 Januari ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 20 Januari 1932, des namiddags \Yl uur> te Middelharnis aan de Kaai, van een partij timmerhout, als planken, delen, ribben, balken, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 20 Januari 1932, des namiddags 3 uur, te Sommelsdijk aan de Kaai, van een partij timmerhout, als planken, delen, ribben, balken, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 21 Januari 1932, des namid dags 1 uur, te Melissant aan het tramstation, van een partij timmerhout, als planken, delen, ribben, balken, schroten 'enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 21 Januari 1932, des namid dags 3 uur, te Dirksland aan het tramstation, van een partij timmerhout, als planken, delen, ribben, balken, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK, Op Vrijdag 22 Januari 1932, des namiddags 2 uur, te Stellendam aan het tramstation, van een partij timmerhout, als planken, delen, ribben, balken, schroten enz. t Deurwaarder GROENENDIJK. Op Zaterdag 23 Januari 1932, des voormid dags 10 uur, te Herkingen aan de Kaai, van eën' partij timmerhout, als planken, delen, ribben, balken, schroten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 15 Januari 1932. Roode kool 0.50 tot 2 per 100 stuks. Savoye kool 3 per 100 stuk. Spruiten 10.70 per 100 K.G. Gieser Wildemans 13.50 tot 16 p. 100 Kg. Kleiperen 16.50 per 100 K.G. Bellefleurs 9.50 per 100 K.G. Zoete appelen 6.70 tot 7.20 per 100 K.G. Uienveiling van Zaterdag 16 Januari 1932, Grove 4.14; Gewone (met trosmerk) 4.25 tot 4.28; Gewone (zonder trosmerk) 3.49 tot 3.70; Drielingen 4.44; Picklers 4.39. Alles per en inclusief baal. Aanvoer 45.350 K.G. MARKTOVERZICHT DER VORIGE WEEK Ingezonden door JAC. KNOOP, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158, telef, 81431, Amsterdam. De handel in aardappelen te Amsterdam blijft flauw. Daartegenover staat, dat in het land groote vraag is, wat niet te begrijpen is. Er lig gen hier veel Vlaamsche Eigenh, en Industrie, waarvoor weinig vraag. Heden 18 Januari 1932 werden de volgende prijzen gemaakt Andijker Blauwen 2.75 tot 3; Noord-Holl. Eigenheimers 3 tot 3.30; idem Blauwe Eigen heimers 3.70 tot 3.75; Anna Pauwlowna Zand 3 tot 3.50; idem Rooden 3.40 tot 3.50; Castricummer Zand 3.50 tot 3.75; Flakkeesche Eigenheimers 3.75 tot 4; idem Blauwe Eigenheimers 3.70 tot 3.75; idem Eigenh. poters 2.90 tot 3; Spuische Eigenh. 3.90 tot 4; idem Blauwe Eigenh. 3.70 tot 3.75; idem Eigenh. poters 3 tot 3.10 Zeeuwsche Bonten 4.60 tot 5.25; idem Blauwen 4.50 tot 5; idem Blauwe Eigenh. 3.70 tot 3.75; idem Blauwe en Bonte poters 2.25 tot 2.50; idem Industrie 2.90 tot 3.10; IJpolder Eigenheimers 3.20 tot 3.30; idem Bravo's 4 tot 4.50; idem Blauwe Eigenh. 3.70 tot 3.75; idem Bevelandeis 3 tot 3.10; Limburgsche Industrie 2.40 tot 2.60; Friesche Blauwen 3.20 tot 3.50; idem Blauwe Borgers 3.70 tot 3.75; idem Redstar 3.40 tot 3.50; idem Frisio's 2.90 tot 3.10; Drentsche Eigenheimers 2.10 tot .3.50; alles per H.L. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 18 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 527 vette runderen, 313 vette kal vei en, 324 schapen of lammeren, 1213 varkens. Prijzen per ]/2 K.G.: koeien 18—23 ct„ 3032 ct., 35—38 ct.; kalveren 37J^40 ct., 5055 ct., 6065 ct.; schapen per pond 16- 22 ct., idem per stuk 7—15, varkens 14, 15 en 16 cent. De aanvoer van runderen was flink, de han del was stroef en dezelfde prijzen werden ook nu weder bedongen. Een enkel prima exemplaar ging nog tot 2 cent boven noteering. Stieren niet voldoende aangevoerd om noteering te ma ken. Vette kalveren met grooten aanvoer en stuggen handel. De prijzen bleven echter vrijwel stationnair. Een prima kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. De aanvoer van schapen was klein, de handel was slecht en de prijzen waren lager. Varkens aanvoer minder dan vorige week, doch nog flink te noemen. De handel was tamelijk en de prijzen waren lager. Zouters geen aanvoer, vandaar geen noteering. AMSTERDAM, 18 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 500 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 1ste kwaliteit 75— 78 ct., 2de kwal. 6674 ct„ 3de kwal. 5464 ct„ mindere soorten 4450 ct., per K.G. slacht- gewi-cht; 60 melk- en kalfkoeien 2.10325 per stuk; 128 vette kalveren: 2de kwaliteit 64 tot 70 ct., 3de kwal. 52—62 ct., per K.G. levend gewicht; 48 nuchtere kalveren, 612; 37 schapen 1822 per stuk; 770 varkens: vleesch- varkens 90110 K.G. 3940 ct., zware varkens 3839 ct., vette varkens 36—38 ct., per K.G. slachtgewicht; 56 paarden 60—130 per stuk; 13 wagons uit Denemarken. BOTER, KAAS en EIEREN. APELDOORN, 18 Januari. Eieren. Aanvoer 99.000 st. Prijzen per 100 st. 2.80—4.10, middelmarkt 3.44. Handel matig. OUDEWATER, 18 Januari. Kaas. Aanvoer 23 partijen, tezamen 1035 stuks, wegende 5175 K.G. Eerste soort Gouda mét rijksmerk 26 28, idem mindere 23—25. Handel matig. ROERMOND, 18 Januari. Eiermijn. Aanvoer 3.750.000 stuks. Kippeneieren 3.905, idem kleine 3.203.80, eendeneieren 3.504 per 100 stuks. TIEL, 18 Januari. Boter 1.301.40 per K.G., eieren 3.504.50 per 100. Aanvoer 50.000 eieren. GRANEN, MEEL, OLIËN, enz, ROTTERDAM, 18 Januari. Fijne zaden. (Boerennoteering)blauw maanzaad 24—26, karwijzaad 21—23, geel mosterdzaad 14— 16, voerlijnzaad 7.8, blauwbloei zaailijn- zaad 10—11, witbloei zaailijnzaad 10—12, alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 18 Januari. Binnenlandsche granen en peulvruchten. Gerst Chevalier 6 tot 6.50; Haver 6 tot 6.50; Erwten (kleine groene) van 8 tot 13.25, Schokker 10 tot 23.50; Bruine boonen 7-9, alles p. 100 K.G, GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 18 Januari. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 4—4.50, Zeeuwsche blauwe 4.80.5.30; idem eigenheimers 3.754; idem bonte 4.805.30; eigenh. drielingen 2.60 tot 3; blauwe eigenheimers 3.503.75; Friesche idem 3.604, alles per H.L.; Westl. ronde 68 ct. per 'kg., bravo's 3.80—4.30, industrie 2.80—3.50, beide per H.L. Met redelijken aan voer en kalme vraag. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTERDAM, 18 Januari. Vlas (opgaaf van de marktmeesters). 8100 kg. blauw, schoon 0.450.60; 3200 kg. Holl. geel 0.400.55; 3100 kg. dauwroot 0.30—0.40, alles per kg. Het betere vlas werd vlug verkocht tot onver anderde prijzen. De mindere soorten ontmoetten weinig kooplust en slechts een gedeelte er van werd verkocht,

Maas- en Scheldebode | 1932 | | pagina 3